Hoe moetik opvoeden? SCHIETPARTIJ IN BATAVIA Actie tot gebiedsuitbreiding Nieuw Noordhollandsch DagblocJ 3 11 Dr. Chorus legt den nadruk op de practijk ii QiittifruiientiuuM RADIOPROGRAMMA Ook Koning Voetbal heeft stakingskoorts DE JUISTE WEG Een politiek van „Als Hef bondselftol voor 18 November M.G. waarschuwt tegen oplichterspraktijken VERWARMING Met gas of electriciteit Senaat van Delft erkent ongelijk Jacht op den dooden Fuehrer DE PERSZUIVERING Een krachtiger houding van de Regeering verwacht Dinsdag 6 November 19415 Dr. A. M. J. Chorus, lector in de pa'edagogiek, didactiek en de geschiedenis der paedagogiek aan de R.K. Universiteit te Nijmegen, heeft zijn ambt aanvaard met een openbare les in de aula. Dr. Chorus ziet het als zijn voornaamste taak om de practi- sche paedagogiek tot meer ont wikkeling te brengen. Voor ve len, zeide hij, is de paedagogiek geworden een conglomeraat van allerlei wetenschappen, in die mate; dat van de eigenlijke pae dagogiek soms weinig of niets meer overblijff. Velen keerden zich af van het aldus overladen vak, omdat zij tenslotte geen ant_ woord konden vinden op deze eenvoudige vraag: „Hoe moet ik opvoeden?" Het is dan ook een daad van noodzakelijke zelfbe perking om te streven naar een intensieve bewerking van het formeele object der paedagogiek, nl. de hulp aan het zich zelf in ontwikkeling bevindend individu Opvoeden is een zaak van toe passen en aanpassen en paeda gogiek is dus noodzakelijk erva ringwetenschap. De paedagogiek heeft zich volgens spr. met de practische zijde, haar eigenlijk formeel object, te weinig bezig gehouden. Met pakkende voor beelden uit eigen ervaring maak te de lector de practische betee- Het publiek dient er op bedacht te zijn, dat het plaatselijk of tijde lijk niet altijd mogelijk zal zijn op den vleeschbon, waarvoor thans_ het rantsoen is verhoogd van ÏOO' tot 150 gram, versch vleesch te betrekken. Men zal ook genoegen dienen te nemen met op den vleeschbon verkrijgbaar gestelde producten in blik, met inbegrip van visch in blik, voor zoover bij slager, winkelier of in den visch- winkel voorradig. Het ligt echter in de bedoeling op den vleeschbon voor een zoo groot mogelijk gedeel te versch vleesch te verstrekken. Ten gevolge van de in 't najaar en des winters steeds optredende daling van de melkproductie, zal het straks niet meer mogelijk zijn in het Westen des lands het ge- heele melkrantsoen in losse melk te verstrekken. Teneinde het hui dige rantsoen zoolang mogelijk te kunnen handhaven, zal binnen kort in genoemd gebied een aan vang worden gemaakt met 't ver strekken van gecondenseerde on gesuikerde melk in blikjes, z.g. „Evaporated Milk", ter vervanging van een gedeelte van het melk rantsoen. De prijs van de in con sumptie te brengen blikjes is de zelfde als voor een liter losse ge standaardiseerde melk. De ge- wichtsinhoud der te verstrekken blikjes kan onderling geringe ver schillen vertoonen; voor de distri butie geldt elk blikje voor een li ter melk. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de geldigheidsduur voor bon 110 voor koffie en de bonnen 108 en 204 voor biscuits wordt verlengd tot en met 24 No vember a.s. HILVERSUM I. 301 M. 7.20 Gevarieerd ochtendprogram ma; 7.50 Ochtendwijding; 8.01 Nieuwsberichten; 9.00 Radio-baken; 9.33 Balletsuite ,,Les Sylphides"; 10.00 Muziek bij den arbeid; 10.45 Radio-ziekenbezoek; 11.15 Kook- praatje door P. J. Kers; 11.45 Krijgs gevangenen in Indië; 12.01 Orgelcon cert door Joop Walvis; 12.34 Eddy Walls spreekt: 13.00 Nieuwsberichten; 13.20 Melodieën van Johann Strauss; 15.00 Gramofoonmuziek; 15.15 Voor de vrouw; 15.30 Middagconcert; 16.31 Na schooltijd'; 16.45 Kinderkoor; 17.00 Melodieën van Paul Misraki; 17.35 Jazz-programma; 18.15 Cabaret ;;Zes en een kwart"; 19.00 Nieuws berichten; 20.15 De Londensche cor respondent; 20.30 Gramofoonmuziek; 21.00 Hoorspel .Madame Curie"; 22.10 Nocturne in cis mineur op. 27 no. 1 van Fr. Chopin; 23.15 Avond- HILVERSUM II, 415 M.: 18.01 Nieuwsberichten; 18.30 Or gelconcert; 19.30 Programma voor de B.S.; 20.01 Het Omroep-orkest; 21.00 De Patriot; 21.45 Avondwijding Dom. Adr. Huyg OSB; 22.01 Nieuws berichten; 22.15 Op de drempel van den nacht. kenis van het intellegentieonder. zoek voor de paedagogiek duide- lijk. De geheele kwestie van de z.g. opvoedbaarheid der intelligentie, de kennis omtrent de ontwikke lingsstadia en het ontwikkelings verloop is van uitermate groot belang voor het opvoedkundig handelen. Deze vraagstukken kunnen al leen door empirisch onderzoek opgelost worden.Men experimen teert nog al te veel met hervor mingen van lager en middelbaar onderwijs. Hoe sukkelt men met nijverheidsonderwijs, met de op leiding van goede vaklieden? Hoe „beweegt" men de jeugd? Wij katholieken vinden hier een zeer belangrijke taak in den strijd voor het goede in de pae dagogiek, welke sociaal en prac. tisch gericht is en gegrondvest op de onwankelbare beginselen van het Evangelie, aldus dr. Cho rus. De Engelsche beroepsvoetbal lers hebben besloten te staken, als hun eischen niet worden in gewilligd. Dit besluit werd op een vergadering van de spelers- organisatie, welke te Manchester werd gehouden, genomen. De stemming onder de spelers had tot resultaat, dat een meerder heid van 31 man voor een sta king was. De voorzitter van de spelersorganisatie deelde mede, dat 62 clubs bij een geheime stemming hadden besloten te sta ken; slechts twee clubs hadden, tegengestemd. Ter vergadering waren verscheidene bekende in ternationale spelers aanwezig. WAN MEER DAN EEN deskun. digen kant w%rdt er bij den Minister van Justitie op aange drongen, wijziging te brengen in zijn Besluit Politieke Delinquen ten 1945, ten aanzien van het be langrijke punt der vrijlating. De Minister laat hier een beslis sende rol spelen door de procu reurs-fiscaal die hij daartoe het best in staat acht. Nu was reeds eerder Prof. Romme in de „Volks krant" tot de overtuiging geko men, dat dit een oniuiste weg was, die geen afdoende oplossing biedt ten genoege van al degenen, die in ons land oprecht naar rechj zoeken. De beslissing terzake wordt hier namelijk gelegd in handen'van, organen, die vervol gers, aanklagers zijn. in stede van een rechtsprekend orgaan. Het opsporend en vervolgend orgaan is altijd eenigszins partijdig. Thans geeft ook mr. Simons in „Trouw'' als zijn meening te ken nen, dat de kwestie van het al of niet verlengen van de gevan genhouding ten onrechte gelegd \qordt in handen van functiona rissen. wier taak op een geheel ander terrein ligt. Natuurlijk zijn deze menschen heel bekwaam en ook humaan, aan hun intregi- teit worde niet gètwijfeld, maar openbare aanklagers en vervol gers zijn nu eenmaal geen rech ters. Het is misschien een kwes tie, die de deskundigen maar moéten uitkienen, maar er zit een algemeen kantje aan: er is over deze kwestie toch al zooveel te doen en sommigen meenen, dat de weg dien de minister gekozen heeft, tot snellere beslissing lei den zal. Dit. zou een belangrijk argurzijn. Maar de deskun dige stemmen die wij beluiste ren, ,zien geen enkele waarborg, dat een procureur-fiscaal een snellere beschikking zou kunnen geven dan een be^chting door den rechter. Daarom wordt na dere overweging van dit punt aanbevolen. In den nacht van Zondag op Maandag hebben zich schietpar tijen voorgedaan rondom Hotel des Indes te Batavia, die getuigen van de lafhartige houding der op standelingen. Dit hotel is n.1. een vertrekcentrum voor geïnterneer de vrouwen. Een patrouille, die op onderzoek uitging, werd be schoten door een wacht van Am- bonneezen. Later in den nacht werd een Britsche afdeeling be schoten vanuit een voertuig. Aan den achterkant van het hotel werden Nederlandsche sol daten en barakken beschoten uit een Indonesische auto. Twee In donesische vrouwen werden ge dood en een Britsche majoor en een Nederlandsche Ambonnees gewond. Op de reede van Tandjong Priok arriveerde de „Esperance- Bay" met 1000 Indonesische sta kers, die een dreigende houding aannamen. De Britsche militaire politie, die uit Batavia gealar meerd was. ging aan boord. Op een groot aantal Indonesiërs wer den messen gevonden. Een aantal belhamels werd in de scheepsge- vangenis vastgehouden. De evacuatie van 2700 vrouwen en kinderen uit Midden-Java naar Singapore is reeds een feit. Een totaal van zes duizend vrouwen volgt. De Japansche adviseur van Soekarno is door de Britten ge arresteerd. Soekarno, die vorige week van Batavia naar Soera- baja is gevlogen, is daar een min der prettige ontvangst ten deel gevallen,. Bij zijn aankomst bleek het vliegveld onder machinevuur te liggen. Soekarno ging op een open vrachtauto met een vlag in de hand naar het Brigade hoofd kwartier. dat in het midden van de gevechten lag. Op een massa-vergadering van den Bond van Mohammedanen op Ceylon, werd de regeeringspoli- tiek in Indië, die er een van „on derdrukking" genoemd werd, ver oordeeld. Minder vleiend Britscb oordeel. „Of de Nederlandsche regeering wordt traag, of zij wenscht het geheele Indonesische conflict met de wapenen te beslissen", schrijft de speciale correspondent van de „Times" uit Batavia. De verkla ring uit Den Haag over het op treden van dr. van Mook had vol gens hem in Batavia de uitwer king van een bomontploffing. „Zooals de meeste Nederlandsche residenten hier leeft de regeering nog steeds in een wereld van, „als": als Britschhe troepen eer der in Java gekomen waren, als •de Britten krachtiger waren op getreden, als de Britten Soekar no hadden gearresteerd." Het blad van Sovjet-Rusland de „Prawda" acht de gebeurte nissen in Zuid-Oost-Azië begrij pelijk en schrijft, dat de oude tijden voor de koloniale wereld voorgoed voorbij zijn. Het bondselftal, dat op Zondag 18 November te Rotterdam om e'en Gouden Onafhankelfjkheidsbeker een wedstrijd zal spelen tegen een Rot- terdamsch elftal, is als volgt samen gesteld: Doel: Kraak (Stormv.); achter: Wilders (BI.-Wit) en De Jong' (ADO); midden: v. d'. Hoeven (DWS), De Wilde (DHC) en Stijger (Bl.-Wit); voor: v. d. Engel (DHC); Stolk (Her- mes-DVS); Abe Lenstra (Heerenv.); Smit (Haarlem) tevens aanvoerder en K. Ooms (DWV). Het Militair Gezag waarschuwt nadrukkelijk tegen de duistere, misdadige oplichterspractijken van enkele bureaux, die door adverten ties in dagbladen het Nederland sche publiek probeeren wijs te ma ken, dat zij in staat zouden zijn om door nasporingen in het bui tenland iets te weten te komen omtrent het lot van naar Duitsch- land gedeporteerden of zelfs in staat zouden zijn deze menschen weer thuis te brengen. JUBILEUM TILBURGSCH WEESHUIS Het R.K. Jongensweeshuis der Fraters te Tilburg bestaat heden honderd ja'ar. Ter gelegenheid van de herdenking is Zondag ochtend in de kapel der Fraters een H. Mis opgedragen waarna een druk bezochte receptie gehou den werd. Er zijn feestelijkheden voor de weezen aangericht, terwijl de oud-gasten van het gesticht op Zondag, 11 November, hun dankkbaarheid jegens de fraters zullen komen uiten. Het Rijkskolenbureau bericht, dat voor woningen, waarvan ver warming met vaste brandstoffen wegens practische redenen niet mogelijk is, ,gas of electriciteit voor verwarming kan worden toegewezen, mits de brandstof- fenkaart T 509 (voor Zuidelijk Nederland T 505) bij den distri- butiedienst wordt ingeleverd. Ook kamerbewoners kunnen voor gas of electriciteit in aanmerking ko men, nadat de hun reeds ver strekte rantsoenbonnen voor vaste brandstoffen bij den distributie- dienst zijn ingeleverd. Voor de ingenomen bonkaarten en rant- soenbonnerr verstrekt de distribu- tiedienst een ontvangstbewijs MD 204. Men moet zich met een desbe treffend verzoek, onder overleg ging van het ontvangstbewijs MD 204 tot het betrokken gas- of electriciteitsbedrijf wenden, wel ke bedrijven voor elke ingelever de geldige kolenbon 150 m3 gas of 500 kwh electriciteit 'zullen kun nen toewijzen. Indien aan de kaart T 509 (T 505) ontbrekende bonnen, of de voor kamerhuurders verstrekte rantsoenbonnen bij den kolen handelaar zijn ingeleverd, kan de betrokkene dezen verzoeken hier op geen afleveringen te verrich ten. De handelaar dient dan een schriftelijke verklaring af te ge ven, dat op de in aanmerking ko mende bonnen geen aflevering zal plaats vinden. Deze verkla ring moet bij de gasfabriek of het electriciteitsbedrijf worden ingediend, waarna voor deze bon. nen alsnog verstrekking van gas of electriciteit zal volgen. Ook voor het verwarmen van andere gebouwen met gas of electriciteit kan een rantsoen worden toegekend, mits in 1939/40 deze wijze van verwarming' toe passing vond en er. nog geen ko- lentoewijzing werd afgegeven. Men wende zich tot het betrok ken gas- resp. electriciteitsbedrijf. Restaurants, café's. winkels, én gebouwen voor publieke verma kelijkheden komen voorloopig niet voor deze regeling in" aan merking. De Senaat erkent zijn ongelijk Aan de tegenstelling, die er tijdens de bezetting' is ontstaan tusschen bet hoogleerarencorps en de studenten aan de Technische Hoogeschool, waaró'oor ook na de capitulatie een geest van wantrouwen bleef, is nu een einde gekomen door een ruiter lijke verklaring van den Senaat. Zooals men zich herinnert, trad de meerderheid van den Senaat in 1943 den studenten geadviseerd' de be kende loyaliteitsverklaring te teeke nen. Thans is de meerderheid' ervan overtuigd, dat dit advies op een on voldoende inzicht in de beteekenis van den geestelijken strijd voor de vrijheid' van ons volk berustte. Daar om aanvaardt de Senaat de te dien aanzien op hem uitgebrachte critiek. De Senaat spreekt in de betreffen de verklaring tevens de hoop uit, dat ten opziefcrte van de studenten, die geteekend hebben; rekening' zal wor den gehouden met d'e bijzondere om standigheden. Ingevolge de publicatie van het Britsche rapport van onderzoek, waarin de overtuiging is uitge sproken, dat Hitler met Eva Braun zelfmoord heeft gepleegd in den bunker, wordt thans door honderden onofficieele onderzoe kers een speurtocht gehouden in de omgeving, van de plaats „des -onheils". De belangrijkste vondst daar tot nog toe is die van den geheimen onderaardschen gang, welke van de kanselarij naar den bunker vöert, waarin overigens het wa ter bijna een decimeter hoog staat. In deze gang zijn boeken, pa pieren en uniformen aangetrof fen. Voorts zijn twee graven ge vonden op een afstand van ruim 50 meter van den bunker. Beide liggen zij verborgen in het struikgewas en slechts twee ruw houten kruisen geven er de plaats van aan. De kruisen zijn van geen enkele inscriptie voorzien. De Haagsche Kring, vereeniging van Haagsche dagbladdirecteuren, heeft een adres verzonden aan den minister van binnenlandsche zaken waarin adressanten aan dringen op spoedige wijziging en aanvulling van het tijdelijk pers besluit 1945, opdat aldus het adres: 1. De huidige onhoudbare toe stand. dat de uitgevers van de voormalige bladen, veelal zelfs zonder bewindvoerder, geldelijk voordeel trekken uit de uitgifte en verzorging van de nieuwe bladen, wordt opgeheven. De outillage en het kapitaal van 'deze ondernemingen behoeven niet zonder meer aan de nieuwe bla den te worden toegewezen; de staat kan deze zoo noodig tot zich trekken en er later een bestem ming aan geven. Het gezuiverde personeel van deze bedrijven kan, voor zoover dit noodzakelijk mocht blijken, volledig emplooi vinden bij de nieuw verschenen bladen, gezien de groote behoefte aan vakkundig personeel in het dagbladbedrijf. Het is absurd, dat de nieuwe bladen zeer afhanke lijk zouden zijn van de medewer king van de oude, thans verboden bladen: 2. Gehandhaafd worde de be paling volgens welke geen toe stemming wordt verleend aan een blad of tijdschrift, waaromtrent is vastgesteld, dat de verschijning daarvan schadelijk zou zijn. voor een gezond perswezen, onder meer omdat met de uitgave daar van uitsluitend het maken van winst wordt beoogd, dan wel om dat door de uitgave niet in een bestaande behoefte wordt voor zien. 3. De toestemming tot weder verschijning in geen geval worde verleend aan dagbladen en tijd schriften. waarvan leiding en personeel tijdens de bezetting zich al of niet vrijwillig in dienst heb ben gesteld van de Duitsche pro paganda, zonder bij voortduring ernstige pogingen tot sabotage te hebben ondernomen. De plaatselijke comité's in N.- Holland, Z.-Holland en Utrecht, staande onder het Nederlandsche comité voor gebiedsuitbreiding, kwameri gistermiddag te Den Haag bijeen om onder leiding van den oud-minister v. d. Broek van gedachten te wisselen over het voeren van actie ter verbreiding van de idee voor gebiedsutbrei- ding, welke het comité voorstaat. In zijn openingwoord wees de voorzitter op hetgeen minister Schermerhorn de vorige .week in Groningen ten aanzien van het annexatie-vraagstuk gezegd zou hebben, welke uitlating wel Is ge dementeerd, maar toch tot op ze kere hoogte den indruk heeft ach tergelaten, dat de regeering niets voor annexatie voelt. Nederland heeft historisch bewe zen, dat het in staat ls, groote gebieden tot ontwikkeling te bren gen, ook een eventueele te annex- eeren gebied. Dat het wreed is Duitschers te doen emigreeren is een opmerking, die juist het licht werpt op onze eigen moeilijkhe den, want, indien daarvoor niet spoedig een totale oplossing ge vonden wordt, zal het Nederland sche volk zelf moeten emigreeren. Het meerendeel der aanwezigen had een stemming voor annexatie in hun omgeving geconstateerd. Alleen de uitwijzing van de be volking levert vele ethische be zwaren. In zijn sluitingswoord moedig de de heer v. d. Broek de comité's aan, de actie voor gebiedsuitbrei ding voort te zetten en besloot: „De regeering zal een krachti ger houding moeten aannemen. Ik ben er zeker van, dat zij luistert naar wat leeft onder de Neder landsche bevolking, ook wat be treft het annexatie-vraagstuk". Na afloop van de bijeenkomst werd besloten minister Schermer horn een telegram te zenden, waarin met klem op het spoedig doen houden van een proefstem- ming onder het Nederlandsche volk zou worden aangedrongen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 3