NIEUW v HAAR eigen weg DE REGEERING HAKT DEN KNOOP DOOR Molotof over de organisatie van den vrede WOENSDAG 7 NOVEMBER 1945 EEN MOOIE AANWINST De politiek in Frankrijk Russisch leger uit Tsjecho-Siowokije OM TE HUILEN! Hij verzet zich tegen imperialisme van een enkel volk De zuivel in Mei 1945 vrij? NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD 41a JAARGANG NUMMER 18775 BUREAUX ALKMAAR Langestraat 42 A Telefoon 1330 HOORN Draafsingel 59 Telefoon 4712 DEN HELDER Buiten God le 't nergens peilig (V ondel) Abonnementsprijs t 1.10 per maand; f 3.30 per Icwartaal Loodsgracht 69 Telefoon 2383 SCHAGEN Muienstraat 52 Telefoon 459 Met BEDUCHTHEID in het hart vroeg menigeen zich af, of onze Regeering het stuur kwijt was in de Indische kwestie. Zij heeft eerst verklaard, het niet eens te zijn met van Mook, die toch met Soekarno sprak. Toen liet van Mook weten, onder welke omstandigheden hij deelnam aan besprekingen met nationalisten, waar ook Soekarno bij was. Maar zijn standpunt, om ook met Soekarno te onderhandelen, heeft geen wijziging ondergaan! Is zeggen en doen twee, of zit het verschil in „aanwezig zijn bij een gesprek" en „onderhandelen"? De Regeering acht het echter niet in 's lands belang, in nadere beschou wing te treden over de motieven, die van Mook hebben geleid. Maar bij alle tendensieuze beschouwin gen, die links en rechts in de Ne- derlandsche en de wereldpers worden losgelaten, is het even min in het landsbelang, dat wij in onwetendheid blijven over de beteekenis van de gebeurtenissen en de vreemde wending die ze nemen. Dit wordt nog erger, als we via een Engelsch blad hooren, dat van Mook in het gezelschap nationalisten met Soekarno?? een verklaring van de Neder- landsche Regeering heeft afge legd. Daar worden verschillende beschouwingen over gegeven. Maar de Regeering maakte zelf die verklaring niet bekend.' Zij wenscht te wachten, tot van Mook de publicatie in Batavia gedaan heeft. Maar intusschen had de fantasie vrij spel op grond van een samenvatting van deze verklaring, die op sommige pun ten een vreemden indruk maakt. Wij lazen zoo hier en daar in ra dicale uitingen nogal eens dat de Regeering zich moet vrijhouden van druk van rechts. Het gaat sommigen niet hard genoeg. En dus geeft de Regeering blijkbaar weer een ruk naar links, om de verlangde „radicale interpretatie van de rede van de Koningin" te bezorgen. Maar ging de vérgaande interpretatie van Minister Loge- mann dan nog niet ver genoeg? Het is natuurlijk dwaasheid te veronderstellen, dat de Regeering zou ingaan op de suggesties van den „Times"-correspondent te Ba tavia, dat 't Nederlandsche stand punt pas in orde zou zijn, als het vastgesteld werd onder «druk der Engelsche, Amerikaansche en In donesische openbare meening! Ook in deze kwestie dient Nederland zichzelf te blijven en dient de Ne derlandsche Regeering zelfstandig haar standpunt te bepalen, gedic teerd door Nederland's belang. Het bovenstaande was reeds ge schreven, toen de volledige tekst van de Regeeringsverlclaring be kend werd, 24 uur na de eerste onvolledige telegrammen daarover. De inhoud van de verklaring be vestigt onze meening, dat deze vertraging moet worden betreurt, en de Regeerlngsvoorlichting heeft gefaald. Immers, de volledige ver klaring is veel beter, dan de sa menvattende tekst deed vermoe den. Inmiddels heeft de onvolle dige publicatie haar kwade wer king gehad. Van de verklaring zelve kunnen wij op het oogenblik niet anders zeggen, dan dat ze de beslissingen in de reconstructie van de Nederlandsch-Indische ver houdingen practisch voorbehoudt aan de bevoegde instanties, na de onmiddellijke, dat is zoo spoedig mogelijke, Ronde-Tafel-Conferen tie. Dat is de aangewezen weg. De Indonesische wereld kent nu, ein delijk, het standpunt van de Re geering op de basis van de rede van de Koningin. Of dit stand punt verder gaat dan ln normale omstandigheden geschied zou zijn, is een kwestie, die op de Rijks conferentie wel voldoende tot haar recht zal komen. Eenerzijds wa kend tegen overijling moet de Ra- geering, het stuur vast in hèèr eigen hand houdend, voortvarend naar een goede oplossing streven: niet te veel kijkend naar links of naar rechts maar naar het radio- woord van Minister Logemann volgend: „haar eigen weg," De scheiding tusschen Nederlandsch en Indonesisch bestuur wordt opgeheven ("hli INDISCHE REGEERING heeft gisteren te Batavia een ver- U klaring uitgegeven, waaraan wij het volgende ontleenen: De loop der gebeurtenissen na de capitulatie van Japan heeft ertoe geleid, dat groote verwarring is ontstaan en dat omstandigheden, die niet door de regeering in het leven zijn geroepen, haar tot dusverre hebben belet, de voornemens tot staatkundige hervorming van het Koninkrijk en van Nederlandsch-Indië in hun hoofdlijnen verder bekend te maken. Reeds op 27 Januari 1942 werd een Rijks, conferentie tot dit doel aangekondigd, te houden na de bevrijding van alle bezette rijksgebieden. Op 6 December van dat jaar werden de beginselen der gedachte reorganisatie in een rede van H. M. de Koningin in groote lijnen vastgelegd. Steeds dieper is het besef doorgedrongen, dat alleen op deze beginselen van gelijkwaardigheid en samenwerking het Koninkrijk kan worden gebouwd. Daarbij is de vorm van deelgenootschap naar voren gekomen, die nieuw is in de geschiedenis, doch die inderdaad aan het onder de bezetting gegroeide nationaal bewustzijn volle bevrediging kan schenken. NU DOOR de hulp van onze bondgenooten het gevaar voor de bevrijde geïnterneerden verminderd is en eenige verbe tering ingetreden schijnt te zijn ten aanzien van de vrijheid van spreken en van contact, is het oogenblik gekomen om het pro gramma der regeering op de rede van H.M. de Koningin van 6 December 1942 gebaseerd, na der uit te werken. De regeering gaat uit van de erkenning van het recht matig streven der Indone siërs naar een nationaal be staan en van de overtuiging dat dit streven door een goe de samenwerking tusschen Indonesiërs en Nederlanders, langs den weg van een wet tige evolutie, te verwezenlij ken is. Doelstelling is daarbij de spoe. dige ontwikkeling van Indone sië tot deelgenoot in een konink rijk, dat zoodanig geconstrueerd is, dat het nationaal zelfrespect van alle daaraan deelnemende volkeren wordt gewaarborgd. Daartoe zal in dit land op wetti ge wijze de centrale regeering zoodanig gereconstrueerd moeten worden, dat zij uit een volksver tegenwoordiging op democrati- schen grondslag bestaat, in be langrijke meerderheid samenge steld uit Indonesiërs en een raad van ministers onder den gouver neur-generaal als vertegenwoor diger van de Kroon. Door deze regeering zullen de inwendige aangelegenheden van het land moeten worden bestuurd, terwijl daar beneden door een doelmatige decentralisatie de re gionale en locale belangen zullen moeten worden behartigd. DE INDONESISCHE B.S. Het kiesrecht zal een onder werp van nader overleg zijn, doch behoort op vrije vorming van de openbare meening en vertegen woordiging van de burgerij in haar belangrijkste geledingen te berusten. Volledig deelgenootschap in het koninkrijk, Indonesië zal overeenkomstig de toezegging van H. M. de Ko ningin tot een volledig deelge nootschap in het Koninkrijk wor den geroepen, welks organisatie dus uit de rijksdeelen zal worden opgebouwd. De vorm aan deze grondgedachte te geven, zal door het overleg in de rondetafelcon ferentie en de behandeling van haar voorstellen door de wetge vende organen van het konink rijk moeten worden bepaald. Ook vraagstukken als die van een eigen vlag voor Indonesië, naast die van het Koninkrijk, zullen moeten worden beslist op grond van de voorstellen van de rondetafelconferentie. Regelingen^ en instellingen, welke nog berusten op of gevoeld Door de Nederlandsche Spoorwegen steld. Twee hiervan zijn dezer dagen den door een drijvende kraan int gezet om zoo snel mogelijk zijn in Zweden 50 locomotieven be- met een schip aangekomen en wer- het schip geheschen en op de rail* in dienst te worden gesteld. Het programma van de door de delegaties der linksche Fran- sche partijen aangenomen regee- ringsprogram is in drie punten samen te vatten: le. herstel der demcoratische vrijheden en in stelling van een effectieve demo cratie; 2e. bevestiging van den vrede door collectieve veiligheid, nationale en internationale waar borging van de menschenreehten; 3e. economische en sociale zorg voor eiken arbeider en zijn gezin, voor veilige en menschwaardige levensomstandigheden. De tekst van het program is medegedeeld aan de M.R.P, en de radicaal-so cialistische partij. worden als rasdiscriminatie, zul len verdwijnen of worden her vormd. (Vervolg Pag. 3, 5e kolom) Naar Radio Moskou meldt zijn de Sow jet-troepen begonnen Tsjecho-Slowakije in verband met de demobilisatie van 't roode leger te ontruimen. De operatie zal binnen twee of .drie weken uitgevoerd zijn. 500 scholen zijn verwoest van de 5000, het onderwijsmateriaal van 6000 ambachtscholen is verdwenen, onder de scholie ren zijn de t.b.c.-gevallen met 300 pet. toegenomen, terwijl tot Kerstmis of Januari in de schoollokalen of de improvi saties in kelders, winkels en huizen niet kan worden ge stookt, aldus prof. dr. Sassen. OP DE BIJEENKOMST van den gemeenteraad van Moskou, welke was gewijd aan de viering van den 28sten verjaardag van de revolutie, heeft Molotof, de volkscommissaris van buitenland- sche zaken, een overzicht gegeven waarin hij de ontwikkeling van den strijd tegen Duitschland en Japan releveerde. Vervolgens merkte hij op. dat de vredelieven de naties begrijpelijkerwijze gewa pend zouden moeten blijven om den vrede te bewaren, doch uit vindingen als van de atoombom, zeide hij, konden if» geen geval onder berusting van een staat of groep van staten blijven, „zooals zekere partijgangers van het im- i perialisme buiten onze grenzen j wel willen beweren" zonder een ernstige bedreiging van den vrede te veroorzaken. „Wij zijn van meening, dat de oprichting van een geallieerde controlecommissie voor Japan van het gootste belang is voor den toe- komstigen wereldvrede". Niet alleen ln Nederland maar ook in Indonesië werd een felle onder- grondsclie strijd gevoerd tegen den bezetter. Toen de Japansche capitu latie een feit was. werd da strijd ge staakt en leverden deze onvolprezen guerillastrijders hun wapens ln bij de bevoegde geallieerde instanties. Over de eventueele vorming van een bloc of van groepee ringen van staten zeide Molo tof. dat een dergelijke politiek geen middel ter verdediging was. De USSR zou nimmer deelnemen aan een bloc, dat tegen wien dan ook gericht zou zijn. Evenwel, aldus zeide hij, deed men in het Westen po gingen om een bloc te vormen dat een duidelijke anti-Sov- jet-karakter zou dragen. Wat betreft de toekomst van de overwonnen landen verklaarde Molotof, dat men hun een herha ling van pogingen tot agressie na tuurlijk moest beletten, doch dat men hun vreedzame herrijzing niet in den weg moest staan. De an dere voormalige fascistische lan den, welke den weg der democra tie waren gaan betreden, moest men in die richting aanmoedigen. De oorlog tegen het fascisme is geëindigd. De voorwaarden voor den vrede zijn nog nooit zoo gun stig geweest. Wij willen goede relaties hebben met alle volken, die den vrede wenschen. Men vraagt zich af, of het verbond van Engeland, de Vereenigde Staten en de Sovjet-Unie op het oogenblik even hecht is als hei tijdens den oorlog was. Het fiasco van de conferentie te Londen verwekt te dien aanzien twijfel.... Maar la ten wij er op wijzen, dat ook tijdens den oorlog tusschen de vereenigde volken moeilijk heden zijn gerezen, en dat de ze immer na een bepaald tijdsverloop zijn opgehelderd. Met betrekking tot de organisa tie van den vrede, zeide Molotof, dat deze niet mag ontaarden in een imperialisme van een enkel volk. Molotof vergeleek de Wester- sche en de Sovjet-democratie en zeide van de laatste, dat deze als voornaamste doel had de politieke opvoeding van het volk, om op die wijze tot een universeelen vrede te komen. Wij wenschen in vrede te leven met alle volken der wereld, maar zoolang de rassenhaat en het fas cisme niet zijn uitgeroeid mag on ze waakzaamheid niet verslappen en moeten wij voortdurend be dacht zijn op het handhaven van den vrede. Aan het einde van zijn rede verklaarde hij: „Ook wij zullen atoom-energie en vele andere din gen hebben." Stalin niet aanwezig. Volgens een bericht van den correspondent van Reuter te Mos kou heeft Stalin de herdenkings plechtigheid in het Kemlin niet bijgewoond. Zelfs is in tegen stelling tot de gewoonte de herdenkings-dagorder aan het roo de leger ditmaal niet door Stalin uitgegeven, maar door den volks commissaris voor de landsverdedi ging, maarschalk Wassilefski. Het „Vrije Volk" weet te mel den, dat de vooruitzichten van de zuivelpositie zoodanig zijn, dat men, zonder tegenslagen, veilig mag aannemen, dat boter en melk volgend jaar Mei vrij verkocht zullen kunnen worden. Wij hopen dat het waar is. Er verschijnen echter herhaaldelijk soortgelijke berichten in de bladen, welke later onjuist blijken te zijn, ook al haast de Radio zich, ze om te roepen. Zoo had hetzelfde blad ook een bericht, dat Nederland 450 millioen sigaretten had aangekocht in het buitenland. Van officleele zijde is dit gisterenavond voor de radio tegengesproken. Er Is niets van waar. Wij hebben, werd er bij gezegd, geen sigaretteninvoer van buiten meer noodig.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 1