„NEDERLAND TEMIDDEN DER MOGENDHEDEN" Nieuw Noordhollandsch Dagblad Samenwerken om Europa's ondergang te voorkomen BEVORDERING VAN HUISHOUDELIJKEN ARBEID Aan de Gouden Organiste mej. A. Koning te Ursem DE GOUDEN ORGANISTE Revolver-journalistiek Batavia in SPOORWEGONGELUK BIJ NIJMEGEN /2aaisle nieuws SOEKARNO BLIJFT HARDNEKKIG nieuwe weergevers Fa. P. TH. YPMA Chr. Vennik en C. v. Westrienen 's middags gesloten «ft Woensdag 7 November 1945 '•i Door drs. L. de |ong van Radio Oranje Verschillende onderwerpen. van zéér actueelen aard heeft drs. L. de Jong, die gedurende de bezetting steeds op Vrijdagavond de buitenlandsche overzichten verzorgde voor Radio Oranje, gisteravond in „Het Wapen van Heemskerk" voor een aandachtig publiek aangesneden. Bij d.e serieuze behandeling van. zijn onderwerp, Nederland te midden der mogendheden", heeft hij een beeld gegeven van de Europeesche volkerengemeen schap, waarvan wij als volk en staat, deel uitmaken. ,,Er is", aldXis gïs. de Jong, ,,mi, na afloop vandezen oorlog, alle re den om te constateerendat het ons niet aan chaos en waanzin, aan ver arming en verbeesting ontbroken heeft." Met Nederland hebben vele landen militaire en andere offers ge bracht en is er in de meeste Euro peesche landen verwoesting aange richt. Er zijn volkeren, die nog veel meer hebben geleden als het onze; zoo b.v. Joegoslavië, dat 10 pCt. van zijn bevolking heeft ingeboet en de Russen die 20 millioen dooden als tol van den oorlog betaalden. Dat moet de psyc.hische gesteldheid' van een' volk wel zeer sterk beïnvloeden. In het typisch-Duitsche verschijnsel de concentratiekampen hebben, naar een voorloopige becijfering, 26 millioen. menschen het leven verloren een getal, waarachter een wereld' van leed schuilt Deze cijfers toonen wel aan, dat het punt waar de we reld is aangeland, critiek genoemd' kan worden. Naast militaire offers en verwoesting is er een ander ver schijnsel, dat ons met verontrusting moet vervullen, d.i. de atoombom. De uitwerinkgj de mate van ver woesting van dit v.ernietigingsmid- d'el is zoó verschrikkelijk, dat wij ernaar moeten streven, met alde kracht die in ons is, een nieuwen oorlog te voorkomen. De techniek in dit opzicht holt onrustbarend vooruit; Dehom op Nagasaki bracht in enkele séconden voor 60.000 menschen den dood. Thans, sleclets enkele maanden later heeft men de explosieve kracht hier van reecs tot het 100-voüdige kun nen opvoeren. Wat een volgende oorlog zou beteekenen, is niet te be schrijven. Ook zijn in Amerika thans bom menwerpers geconstrueerd, die elk punt op de aarde kunnen bedreigen en toch onbeschadigd hun basis weer kunnen bereiken. Van andere zijde spreekt men over raketprojectielen, met een ontzettende uitwerking. Dit zijn concrete feiten. Wat zou een volgende oorlog ons brengen? Het verlies van 100 millioen men schen tengevolge van dézen laatsten oorlog' hebben wij nog juist kunnen dragen. De vernietlgingstecliniek van de laatste jaren en de toekomst mogelijkheden, moeten het ons ..duidelijk maken, dat een volgen de oorlog de beschaving met vol komen vernietiging zou bedrei gen. Daarom moeten de volkeren van Europa komen tot samen werking op elk gebied, econo misch, sociaal; zoowel als geeste lijk. Het zou voor ons land in het Westelijk Werelddeel een mooie taak zijn, te streven naar samen werking tusschen de volken. Het kleine Nederland kan een groote brug zijn tusschen Oost- en West- Europa Velen zien een kloof tusschen En- geland-Amerika en Rusland en een dreigenden nieuwen oorlog tusschen deze twee groepen. Spr. vond het verderfelijk hiermtrent geruchten de wereld in te sturen. Men is beangst, dat Rusland met denzelfden expan- ■iegeest bezield is als Duitschland dit Spr. gelooft echter niet, dat er mo menteel, nu Duitschland en Japan op de knieën liggen, een ander volk zou zijn, dat bezield is met een agressie drift, ook niet het Russische. Hij ge loofde eerder, dat het Russische volk streeft naar rust en veiligheid. De Russen begéeren thans een periode van binnenlandschen opbouw, die minstens een generatie duren zal. Daarom is het onnoodig, voor d'e eerste 20 jaren pessimistisch te zijn. Geheel Europa lig't in stukken en zou voorloopig geen oorlog kunnen voe ren. In dezé tijdsruimte is er gelegen heid te over, om te bezinnen. Nederland kan in dit opzicht v.eel bijdragen tot een rechtvaardige ge meenschap. Dat is onze taak voor d'e toekomst. Wij hoveen niet te wach ten tot een ander land' daarmee voor den dag komt. Het land van Hugo de Groot zou het initiatief kunnen ne men. Wij moeten, zoo besloot spr.,ons bewust zijn, dat het onze taak is, in de volkerengemeenschap, waarvan wij deel uitmaken, naar vermogen te streven, naar verwezenlijking van het ideaal, dat ons in de afgeloopen oor logsjaren staande hield." Verschillende zeer interessante vra gen, over. de Finsche kwestie, de inlijving' der Baltische Staten d'oor Rusland en het annexatieprobleem, werdén door drs. De Jong op zeer bevredigende wijze beantwoord. GOUDEN HUWELIJKSFEEST. Gisteren herdacht het echtpaar C. v. d. Mee en A. v. d. Mee- Kedding den dag, waarop zij voor 50 jaar in den echt traden. Des morgens werd in de St. Joseph- kerk tot hun intentie een H. Mis van dankbaarheid opgedragen. Dat deze dag verder niet onop gemerkt voorbij ging, laat zich begrijpen. In den loop van den dag mocht het gouden bruidspaar vele gelukwenschen in ontvangst nemen. De heer v. d. Mee, die 74 jaar is, is geen onbekende in onze stad en was o.m. jarenlang als typograaf werkzaam bij de firma Appel. Hij, zoowel als zijn echt- genootë, die 72 jaar is, mogen zich nog in een goede gezond heid verheugen, 's Avonds bracht de R.K. Harmonie „St. Caecilia" hen een serenade. ZOU ER KANS ZIJN? Aikmaarsche kegelclub bestaat 40 jaar. Zooals wij reeds in enkele re gels vermeld hebben, herdenkt de bekende Aikmaarsche Kegel- club Z.E.K.Zt haar 40-jarig be staan. Op 2 Mei 1905 werd deze club opgericht door enkele belangstel lenden in de kegelsport en wel de heeren H. H. Hofmeester en Jan Verweij, resp. voorzitter en penningmeester. Weldra kwamen anderen de gelederen versterken en al spoe dig groeide* en bloeide de club. Vooral de heeren Leujes, Olij en De Beurs hebben veel bijgedra gen tot den bloei. Op concoursen in Alkmaar en elders werden verschillende prijzen behaald en de welgevulde medaillekast is daarvan wel het bewijs. Z.E.K.Z.? ontpopte zich alras tot een gevreesd, maar sportief tegenstander. Dat de thans jubi_ leerende club ook veel heeft bij gedragen tot de verbreiding der kegelsport, laat zich begrijpen. Het lag oorsspronkelijk in de bedoeling ter gelegenheid van 't jubileum een nationaal concours te organiseeren, maar de ver- voersmoeilijkheden maakten dit onmogelijk. Daarom moest vol staan worden met een onderling concours, maar de vier bonden wedstrijd mag voor Alkmaar toch een evenement genoemd worden. Wij twijfelen er niet aan of Z.E.K.Z.? gaat onder leiding van haar ijverig bestuur, waarvan de voorzitter, de heer S. H. de Lange, wel de meest stuwende kracht is, een voorspoedige toe komst tegemoet. LANGEDIJK. WINTERPROGRAM. Zondag a.s. opent de afdeeling Langedijk van de N.K.J. (Sint Josephgezellen) haar winter- program met een algemeene H. Communie en H. Mis voor alle leden, 's Avonds wordt in het clubgebouw Hotel de Burg een feestavond gegeven. HEER HUGOWAARD RANTSOENBONNEN ZEEP Inwoners van Heer Hugowaard, Obdam en Hensbroek, die hun rantsgenbonnen zeep voor vuilen arbeid nog niet hebben afge haald, worden alsnog in de gele genheid gesteld op Vrijdag 9 No vember 1945 van 912 en van 2 3 uur op het distributiekantoor Stamkaarten van de betreffen de personen medebrengen In de vergadering van de afdee ling Hoorn van de R.K. Staatspartij heeft de heer H. Kaldenbach een voorstel ingediend om te komen tot bevordering- van het verkrij gen van hulp in de huishouding. Hij wil in het Urg*entieprogram zien opgenomen dat gestreefd moet wor den naar een verbod van arbeid' voor vrouwelijke pérsonen beneden den leeftijd van 18 jaar in: fabrieken, kan toren, winkels; werkplaatsen, ate liers enz., #kortom naar een verbod van eiken arbeid, behalve die welke ligt op huishoudelijk gebied'. Tegelij kertijd dient naar middelen te wor den gezocht, om den arbeid op huis houdelijk gebied' aantrekkelijker en eervoller te maken, bijv. door het opnemen der meisjes in het gezins leven en door hen als volwaardige huisgenooten te beschouwen. Ook het verleenen van- collectieve voordeelen van overheidswege zou in overweging genomen kunnen worden. De heer Kaldenbach heeft dit voor stel met verschillende argumenten toegelicht en er bleek m de verga dering veel belangstelling voor te bestaan. Er werden tal van opmer kingen gemaakt en ook wel practi- sche bezwaren geuit. Zoo werd ge wezen op het feit, dat er specifiek vrouwelijk werk is in fabrieken en ateliers, dat uitgezonderd zou moe ten worden. Gepleit werd voor een jaar huishoudelijken dienstplicht; het bezwaar werd' geopperd, dat d'e meis jes te laat het werk kunnen leeren, dat ze later willen kiezen; gewezan werd op de beroepskeuze; op de aan tasting van d'e persoonlijke vrijheid, die in het voorstel gelegen zou zijn, e.d. meer. De heer Kaldenbach en d'e voor zitter hebben de beteekenis van ver schillende practische bezwaren er kend, maar meenden dat het aanbe veling verdlend'e het voorstel toch maar ongewijzigd in te dienen, omdat de zaak "waard is zoo concreet moge lijk aan de orde te worden gesteld'. De verschillende bezwaren zullen ln de Partij-instanties wel tot hun recht komen en dan kan worden af gewacht wat er het resultaat van zal zijn. Het betreft een neetelige kwes tie, die echter een dringenc. prob.eem behelst, waar wat aan gedaan moet worden. In dien géést zal het voor stel met toelichting bij d'e Kringver gadering als voorstel voor den Partij raad worden ingediend. CINT BAVO's kapel is gevuld met schoon' accoorden, Het orgel stuwt een lied langs de gewelven voort; Een gouden dankbee, niet gezegd in menschenwoorden, Drijft op dat lied met fijne golving ongestoord. Een gouden dag wordt nu doorleefd door haar, die speelde, Die vijftig jaar haar kunst in dienst van God ons schonk; Haar ziele zong zoo zacht, zoo schoon, het was een weelde, Vol lof aan God, met glorie, die ons tegenblonk. U brengen wij eerbiedig onze hulde Voor alles, wat U deedt ln Godes tempelbouw Met offerzin, vol toewijding, liefde en trouw. God geve U, die trouw uw taak vervulde, Een eeuwigheid, geluk, het hooger liefdelied: Zijn Aangezicht. En- schooner zang bestaat er niet. 6 November 1945 N. J. M. OUD BATAVIA, 7 Nov. (ANP/Aneta) Dr. van Mook 'heeft, voordat hij de verklaring der Nederlandsch- Indische regeering uitgaf, mede gedeeld. dat hij tot publicatie ge dwongen was, omdat eenige cor respondenten op onwetige wijze de Nederlandsche tekst in handen gekregen en gepubliceerd hadden.: Tusschen Groesbeek en Kra nenburg, waar de trein nog op enkel spoor rijdt, is gisterochtend om ongeveer half zes,- een ernstig spoorwegongeluk gebeurd. Een Engelsche verlofsgangerstrein is in botsing gekomen met een losse lo comotief, die uit Kranenburg te rugkeerde. Op deze locomotief bevonden zich de machinist van der Kolk uit Roosendaal, de leerlingmachinist Borghout en de opzichter van de tractie Velderg, eveneens uit Roo sendaal en de conducteur van Hel- voort uit den Haag. Deze vier personen werden alle min of meer ernstig gewond. De locomotief is uit de rails geloopèn en ver spert den weg, zoodat het vervoer thans over Goch geleid moet wor den. Het personeel van den ver- lofgangerstrein was er erger aan toe. De machinist en zijn Duitsche conducteur werden gedood. De leerling-machinist werd ernstig gewond. Van Engelsche zijde wordt een nader onderzoek naar de toe dracht ingesteld. DE NATIONALISATIE DER NED. BANK Er is een commissie benoemd, die den Minister van Financiën heeft -te adviseeren nopens ver sterking van het gemeenschaps element in het Statuut van de Nederlandsche Bank ter berei king van den overgang van parti culieren eigendom in publiek rechtelijken en semi-publiekrech- telijken eigendom. Als voorzitter der commissie zal optreden prol Mr. F. de Vries uit Amsterdam, terwijl o.m. tot leden zijn benoemd Prof. Dr. J. R. M. v. d. Brink van de R.K. Universiteit te Nijmegen; Prof. H. A. Kaag van de R.K. Handels- hoogeschool te Tilburg en de heer J. A. Kolkman, directeur van de Centrale Volksbank te Utrecht. Als gevolg van een staking bij de suikerfabriek te Groningen, is 70.000 kg suiker verloren gegaan en loopt 10.000 ton gevaar niet in consumptie te worden gebracht. Een financieele overeenkomst is gesloten tusschen Noorwegen, en Nederland. H. M. de Konin gin heeft in Buckingham Palace met den Koning en de Koningin van Engeland het noenmaal ge bruikt. Thans is bij K.B. het directoraat-generaal voor bijzon dere rechtspleging ingesteld. Incidenten hebben zich weer voorgedaan aan de Grieksch-Sla- vische grens. Van officieele zijd© is te Belgrado verklaard, dat Joego-Slavië een republiek wordt. De Italiaansche wapenstil standsvoorwaarden zijn thans, na ruim twee jaar, bekend gemaakt; het zwaartepunt is, dat de poli tieke, economische en financieele voorwaarden later zullen worden vastgesteld. BATAVIA, 7 Nov. „Ik hen er in het geheel niet van. onder den indruk", zei Soekarno naar aan leiding van de verklaring van v. Mook. „Het is slechts een herha ling van de oude bekende verkla. ring van Koningin Wilhehnina". Toen de A.N.P./Aneta-corres- pondent Coniston hem speciaal de zinsnede onder het oog bracht, waarin gezegd wordt: „Indonesië zal, overeenkomstig de toezeg ging van H.M. de Koningin, tot een volledig deelgenootschap in het Koninkrijk worden geroe pen", verklaarde Soekarno: „Wij willen niets te maken hebben met het Koninkrijk der Neder landen" en hij knikte ernstig. Soekarno verklaarde ook, dat het „politieke manifest", uitgege ven door zijn „regeering" en dat hij persoonlijk aan de correspon denten had overhandigd, op zich zelf al een antwoord aan van Mook was. Het manifest zei o.a.: „De Nederlanders hebben geen enkel moreel recht om in Indone sië binnen te komen teneinde hun oude imperialistische politiek weer op te vatten, waarbij zij zich zelfs nog aanmatigen, dat hun geen blaam treft voor hun vroegere zon den of voor hun capitulatie, die tot resultaat had, dat 70 millioen Indonesiërs aan de goede zorgen van het Japansche militarisme wa ren overgeleverd." Den 9en November a.s. hopen JN. POTTER en E. POTTER-BIJVOET hun 12-jarig huwelijks feest te vieren. Dat God hen nog lang moge sparen is de wensch van hun dankbare moe der Wed. POTTER-Dudink en zwager en zuster A. WEEL C. WEEL-Potter Heerhugowaard-Zuid. Hondenweg. DANKBETUIGING Langs dezen weg betuigen wij onzen harteljjken car.k •an allen, voor de hulp en deelneming, ondervonden bij het ongeluk er; overlijden van ons geliefd zoontje en broertje COHRIE. In 't bij zonder aan Dr. v. Slooten, Cor Kossen en de buren. P. G. BLOM C. W. BLOM-GIELING en kinderen Den lOden Nov. a.s. hopen onze geliefde hroer en zuster SIMON KONING GESINA HUESKEN hun 12'i-jarige Echtvereenl- glng te herdenken. Dat Goc.' hun nog lang mogen spareil is de wensch van de Familie KONING Gez. H. Mis van dankbaar, held' zal worden opgedragen Zaterdag 10 Nov. te 9 uur, in te Parochiekerk van den H. Lauren tlus. Alkmaar, Nov. 1945. Met dankbaarheid aan God en tot onze groote vreugde, werden wij heden verblijd met een bericht via het Roode Kruis, Gat onze beste zoon en broer; de Korporaal- Vliegtuigmaker Kon. Ned. Marina. ALBERTUS BUSSEN, na een verblijf van 9 jaar, doorgebracht in Indië en Ja pan, bevrijd is geworden ii- Orlo en thans is opgenomen in Manilla. Familie BUSSEN Clarissenbuurt 9, Alkmaar Openlijk dank aan de H. Ma ria en den H. Anlomus voor verkregen gunst. B.z.a. Energieke Jongeman, 18 jr.. R.K., als leerling- chauffeur. Voor dag of dag en nacht. Onversch. waar. Br. agent van dit blad J. Vader te Noord-Scharwoude. Gemeubileerde Zit- en Slaap kamer te huur. Br. onder vo. 13291 Bur. van dit blad. KAPSTER gevraagd in- of ext. Dameskapsalor.' Jo Takés Geestersingel, Alkmaar. B. z. a., liefst ln Alkmaar; nette R.K. Bakkersbediende 23 jaar. Gaarne in gem. bedr. waar veel te leeren is. Br. no. 13184, bur. v. d. blad'. Te koop gevraagd'. 10.000 kg. Voerbieten. Met opgaaf var; prijs fr. thuis, J. F. ROMMEL Limmen. Mevr. PACILLY, Costerstr. 7 vraagt flinke Werkster voor 1 of 2 dagen per week. Nog af te geven: BLEEK" POEDER, zoolang de voor raad strekt. M. FLORIS, Tuitjehorn H 83. Te koop: beste heerenfiets op antiplof. Voordeeligv pr. Popelmanslaan 23, Alkmaar. Te koop gevr. (of ruilen): een Mecanodoos PAARD te huur gevraagd. D. Zuurbier, Heerenweg B16; Oudorp. VerlorenBruine Jekker met pet in den binnenzak; omg. Abattoir, Heldersche weg te Alkmaar. Tegen belooning terug te bezorgen. Wollebrandstraat 7. Alkmaar. Verloren, Rijksweg Alkmaar- Haarlem: 1 rieten koffertje, Inhoud' schoenen, wlndjak, kinGerkleerr-n enz. Tegen be looning terug te bezorgen bij H. A. PUNT, Jozefstraat 15, Alkmaar. Te koop aangebden: 'n partij roode Eerstelingen, maat 25- 55 mM. Klasse A. A. BLANK Waarland D 70. Voetbalkoffertje te koop vraagd. STROOMER, 1 Wederom voorradig voor verkoop: voor gramofoons m. mica trilplaat en alluminium trilplaat. Prijzen f 9-50, f 12.50 en f 17.50. Thans hebben wij ook wederom de beroemde Marshall koperen lang- speelnaalden. Eveneens goedkoope stalen lang- speelnaalden. Houten naal den voor minimale slijta ge van uw platen, en ge legenheid voor het op nieuw laten slijpen van stomp geworden naalden. Langeslraat 69 - Alkmaar Het Accountantskantoor Ged. Nienwsloot 123, Alkmaar is in verband met de spoecL eischende behandeling v. de Buitengewone Belas tingaangiften. Te koop: 90 «tuks nieuwe Ramen, 105 bij 45 c.M.; ged. met gjlas, scharnieren; etc. Elke 3 stuks ramen zijn te combineeren tot draairamen met bovenlicht. Br. no. 13278 bur. van dit blad. Te koop gevraagd; Vloer kleed. Ritsevoort 56, Alkmaar

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 2