Moeilijke verschijnselen binnen en buiten de kampen Nieuw NoordHollondsch DogblaH 3 De gebeurtenissen in de R.W.I. te Hoorn Tenslotte nog iets over RADIOPROGRAMMA f3 ij liet feesl van Si. liDillibrord CHINA WEER OORLOGSTOONEEL Duizenden communisten trekken op Koningskwestie voor den Senaat Churchill dankt De RECHTSPLEGING OVER DE VOLKEN Woensdag 7 November 1945 WIJ EINDIGDEN onze eerste beschouwing over de gebeur tenissen in den Hoornschen Krententuin de oude R.W.L met te zeggen dat de moeilijk heden voor de kampleiding velen waren; dit geldt niet alleen het kamp der politieke gedetineer den te Hoorn. Ook elders hebben zich veie moeilijke en moeilijk te begrijpen dingen en eigenaar digheden voorgedaan. Nog moei lijker en voor de buitenwereld zwaar te verteren, worden zij door de eigenaardige voorlich ting, welke er door bepaalde bladen over gegeven werd. Dit Verschijnsel is wel iets, dat apart nog eens aandacht verdient, om dat het niet alleen met betrek king tot de gevangenkampen ge manifesteerd wordt. Sommige kranten bijv. achten zich al dan niet aan een illegale reputatie yerplich, om verschrikkelijk ra dicaal te doen en naar agitatie middelen te speuren, waarbij het dikwijls werkelijk om de agita tie te doen is. In dit opzicht vindt men soms een eigenaardig sa mentreffen tusschen bladen van uiterst links en uiterst rechts Hoe dan ook, tengevolge van een en ander wordt de toch al radicale trek van de publieke opinie een gevolg van dezen oorlog en zijn begeleidende ten- denzen bijzonder beinvloed en zoo bestaat er dikwijls niet alleen binnen, maar ook buiten gevan genkampen een gevaarlijke in fectieziekte. Deze uit zich in de beminnelijkste inconsequenties, eigen aan een verschijnsel van massa-psychologie: het eene oogenblik wordt er geëiseht, dat er strenge berechting zal ge schieden, het volgende moment regent het telegrammen van de zelfde kringen, om de gevange nen toch netjes te behandelen en zoo spoedig mogelijk vrij te laten, of er wordt een agitatie op touw gezet, om de vrijlating op groote schaal van de z.g. lichte gevallen met alle middelen te verhinderen. Een vaste hand. IN DEZE OMSTANDIGHEDEN ia eenerzijds een vaste hand noodig, om excessen te vermijden, aan de ar.dere kant moet ook wel tactisch worden opgetreden. Dat in den lande bij de hoogste leiding de vaste hand reeds aanwezig zou zijn, kan niet al tijd worden (,'ezegd. Het wordt ge constateerd' zoncer meer. zonder een zweem van opwinding, met den vu- rigen wensch dat het mogelijk zal zijn. in deze materie die vaste hand zoo spoedig mogelijk te vinden. Bij zonder om een eind' te maken aan werkelijke toestanden van rechte loosheid, als door dr. Kat openhartig zijn vastgesteld. Dat hier in den Krententuin nog' een veertigtal vrou wen uit Amsterdam zitten, die nog «feeds sinds haar Insluiting In Mei jl. niet zijn verhoord, is vlakweg 'n ee- rechtelijk schandaal dat zoo spoedig mogelijk uit de wereld moet worden geholpen en dit moet ook niet alleen door betrokken autoriteiten met zoo veel woorden worden geconstateerd, maar bet moet ook onverwijld wor den gedaan. De psychiater. Er is in het Krententuingeval veel met psychiatrie gewerkt. Dat is zon der twijfel noodig gewees. We zelden reeds, dat dr. Kat bijv. die zich al herhaaldelijk met dergelijke akke vietjes heeft bemoeid en duizenden N.S.B.'ers heeft onderzocht van meenmg is. dat zich maar weinig' evenwichtigen or.der dit soort poli tieke gevangenen bevinden, maar van van den anderen kant is het ook zoo dat in duizenden van deze gevallen men te doen heeft met misdadigers van grooter of kleiner formaat, met wlen een politiek delict van meer of minder omvang' moet worden afge tekend. Dit is- op de eerste plaats een zaak van d'en rechter. Als in strafzaken de psychiater erbij te pas komt, dan beteekent dit meestal dat de jurist geen uitweg meer weet. De grootste misdadiger wordt vaak ten slotte psychiatrisch onderzocht, om dat dit de eenige toevlucht is voor den verdediger. Laten we m de zaak der politieke gevangenen zoo spoe dig mogelijk recht spreken, in kort geding de schuld objectief vast stel len en vooral opschieten, ook als d'e nieuwe methode van vrijlating kan worden toegepast, die de minister heeft aangekondigd. Toch vreemd. IN BEPAALDE GEVALLEN zal de psychiater niet gemist kunnen worden. Zoo ook hier, toen het geval van de massa-psychose zich voordeed, dut werkelijk in zijn ge volgen heel ernstig had' kunnen zijn. Wij nemen dat vooral aan op gezag van de autoriteiten, die de onder- «Vi tVlflDR inliclrtingen aan de pers verstrekten. Om het bijzondere van het geval en omdat men te d'oen had' met een furie van overspannen vrouwen, moesten therapeutische middelen worden toegepast, die bij het publiek blijkbaar niet altijd waardeerinf hebben gevonden, Zoo is, niet door de kampleiding maar op order van hoogere autori teiten besloten, dat een deputatie van de Hoornsche gevangenen naar het kamp te Castricurn zou gaan, w.aar de dames zouden worden heen gebracht, Dit bezoek geschiedde niet om poolshoogte te nemen of het kamp d'e dames aan stond, maar om haar te laten ondervinden hoe de toestand daar was in vergelijking met het kamp te Hoorn en haar te overtuigen, dat ook daar vertrouwen in de kampleiding gerechtvaardiga1 was. Het was eëii eigenaardige be slissing', de genomen moest worden en waarvan wij gaarne aannemen, •dat ze noodig was, maar die niette min toch een vreemde bijsmaak blijft houden. Ieder, die dit meent te moe ten constateeren en wij behooren daarbij, bedenke echter dat de ver antwoordelijkheid voor die beslissing berust bij menschen, diede verant woordelijkheid' voor den gang van zaken in de kampen dragen en dat moet men tenslotte aanvaarden. Het is met die verantwoordelijkheid een raar ding'. Er wordt erg veel over gesproken, .maar het wordt weinig begrepen. Toch is het een grondslag van democratie en van het recht van eritiek: de vrijheid van mee- ningsuitihg beteekent niet,, dat men op den stoel van een ander moet gaan zitten. Buiten het kamp. de verschijnselen van de massa-psychose buiten het kamp. Zij is er. In meer dan een op zicht. Het publiek dient langzaam maar zeker weer dat geestelijk evenwicht terug te vinden, dat ,ons Nederlandsche volk in het algemeen in vroeger dagen heeft gesierd. Wij ondergaan nog te veel de na-oorlogsche sensatie- lust en dergelijke; in dit opzicht maken we «wel eens te veel den indruk van die inerte massa, in plaats van een waar volk, een geregelde menigte te zijn. Het publiek zoeke zijn voorlichting bij vertrouwde organen, waar mee niet alleen dagbladen en tijdschriften zijn bedoeld. Hét geve zich niet over aan eritiek en bedilzucht over zaken, waar het niet over oordeelen kan. Het late de verantwoordelijkheid op de plaats waar ze belioort. Het vinde rust en afleiding in gere geld werk, om daardoor positieve bijdragen te leveren voor den wederopbo.uw, ook in geestelijk opzicht, van" ons land. Het is een feit, dat er, ook in dagbladen, waarin men dat niet zou ver wachten, aan gezagondermijning wordt gedaan, niet het minst op het terrein van de politieke ge vangenenkampen. Daar moeten in uitzonderingsgevallen weieens maatregelen genomen worden, die anders onder geen enkele om standigheid genomen zouden zijn. Men zal er zich nu op moe ten voorbereiden, dat, mede als gevolg van een verder herstel van den werkelijken rechtsstaat in Nederland, gevallen van vrij lating worden versneld. Dan ko men straks de lichte gevallen en onschuldigen vrij, zooals reeds hier en daar is geschied. De maatschappij zal deze menschen moeten opnemen en niet afstoo- ten. Er zal aan heropvoeding moeten gedaan en daartoe zal het Nederlandsche volk in zijn ver schillende geledingen moeten medewerken. Maatregelen, welke daartoe reeds genomen worden, mogen bereidwillig gehoor vin den, mede om daardoor' recht te helpen zetten, wat scheef getrok ken is. Daarnaast worde toch vooral snel -recht gedaan, streng en rechtvaardig. Wie straf ver dient, moet die hebben! Donderdag 8 November HILVERSUM I, 301 M. 7.50 Ochtend wijding doof kap. B. P. F. -Rohling; 8.01 Nieuwsber.; 8.20 Gevarieerd ochtendconcert; 9.33 Pianovoordïacht 10.00 Muziek bij den arbeid; 10.45 Radio-ziekenbezoek; 11.45 Krijgsge vangenen irj Indlë; 12.01 Balalaika- orkest; 12.35 Orkest Careo Carcas- sola; 13.00 Nieuwsber.; 14.30 Suite uit: La tragedie de Salome; 15.00 V.oor d'e kleuters; 15.15 Kwartier v. d. vrouw; 15.30 Dansmuzike; 17.00 Jeugdkrant; 18.04 Ster van den dag 18.45 - Bekende oude melodieën; 19.00 Nieuwsber. en reportage; 20.01 Ne derland herrijst; 10.15 Concertge bouw' orkest. Solist: Bronislaw Hu- bermann, viool; 23.00 Nieuwsber.; Avondwijding door kap. F. L. Ko ning. HILVERSUM 2, 415 M. 18.01 De Nieuwsber.; 18.30 Non-stop; 19.30 Programma voor de B. S.; 20.01 Ensemble George Frank; 20.30 Lanti- bouwpraatje; 20.45 Gramofoonmu- ziek; 21.00 Regeering^v'oorlichtings- dienst; 21.45 Avondwijding; 22.01 Nieuwsber.; 22.15 Het orkest van de week. OP GLORIEUZE WIJZE vierde in November 1939 geheel katholiek Nederland, ja ook andersdenkenden, die in Sint Willibrord den brenger van de beschaving in onze lage landen zagen, het twaalfde eeuwfeest van het zalig -afsterven van de zen grooten missie-prediker. Reeds kwam het groote onheil, dat ons gedurende een vijftal ja ren als in een apocalypischen tijd deed leven, nader en in aller ijl moesten kostbare kunstschat ten, die rondom de figuur van St. Willibrord in Utrecht, waar hij als eerste Aartsbisschop van Ne derland zijn zetel had, waren samengebracht, veilig worden opgeborgen. De verheven en so nore klanken, bij dit jubileum, dat geheel beschaafd Nederland aanging, werden spoedig in het krijgsrumoer gesmoord en wij schenen een nieuw tijdperk van heidendom in te gaan. Thans na vijf jaren zijn de ke tenen, die een brute vijand, voor wien geen geestelijk goed scheen te bestaan, gesmeed had, van ons afgevallen en voor het eerst, na dat elke stem, die den lof van onze groote mannen en vrouwen verkondigde, tot zwijgen werd gebracht, kunnen wij weer ten volle op den feesdag van Sint Willibrord uiting geven aan on ze dankbaarheid jegens dezen apostel. Niet alleen, dat hij ons het licht van het Geloof geschon ken heeft, een geschenk, bij welks ontzaglijke waarde wij slechts zelden blijven stilstaan, gewoon als wij zijn aan de heerlijke ka tholieke traditie, die wij van. huis uit hebben meegekregen, maar ook maatschappelijk heeft deze pionier van Gods Kerk ons we ten op te heffen. Eeuwen na eeuwen zijn verstreken, donkere tijden en perioden van opbloei, waarin het menschdom beurte lings zegen en rampspoed werd lf>Wronli+ roftir rvnrnoimr nam de mensch met zijn eeuwig heimwee naar God, de zoeker naar het waarlijke geluk, die dit nooit vond bij het plat-vloersehe en bedrieglijke der wereld, den draad op, die hem gereikt was door de fijne kenners van. een waarlijk heilzaam en voldaan le ven als St. Willibord. Tenpora mutantur et nos mutamus in illis. De tijden veranderen en wij ver anderen met hen. Toen St. Willi brord in 690 uit Ierland in Kat wijk voet aan wal zette, om onze voorouders de blijde boodschap van het Evangelie te brengen, had hij met volmaakte heidenen te doen, wier afgodsbeelden hij zon der pardon omver wierp. Wij hebben de pretentie in een verlicht tijdoerk te leven, die geen primitieve middelen, van noode hebben om aan onze reli gieuze gevoelens uiting te geven. Voor ons Christenen is de bood schap van het Evangelie niet nieuw meer, al is verdieping in de waarden hiervan meer dan noodzakelijk, maar rondom ons leeft een modem heidendom, dat aan de door ons erkende Waar heid tracht te tornen. Er bestaan thans geraffineerder middelen om de menschheid een levensbe schouwing op te dringen, die in strijd is met het Christendom, dat ons door St. Willibord met zijn gezellen gebracht is. Het licht van Sint Willibrord schijne over de eeuwen heen en na een oorlog, die duisternis bracht en daar de volle klaarte over de wereld nog niet gekomen is, heft de Kerk te inniger Haar smeek- zang aan: Doe buigen hooge hoofden., trotsch gemoed! Verzamel herder, in de kooi, voor goed Ook al wie sedert lang geluk genoot In moeders veilgen schoot. I A Naar Reuters speciale cor respondent uit Tsjoengking meldt, Is China weer oorlogs- tooneeel geworden. Volgens gisteravond door het officieele regeeringsbureau gepubliceer de berichten zfjn duizenden communistische troepen een offensieve actie begonnen in Noord-Hoepeh. 15.000 Communisten rukken in zuidelijk richting op van Zuid- Honan en 5000 man, behoorende tot drie regimenten, onder bevel van generaal Hsiao Keh hebben Zondamiddag j.l. een aanval ge daan op het spoorwegstation van Kweisoei in de provincie Sjan- tung. Andere aanvallen, welke echter afgeslagen werden, hadden plaats in het Zuiden en Westen. Communistische troepen maken gebruik van veldgeschut en ma chinegeweren bij hun offensief in het gebied van Soeijoean, waar de- hoofdstad Kweihwa met om singeling wordt bedreigd. Inmiddels wordt naar A.N.P. meldt, van Chineesche communis tische zijde de actie tegen wat genoemd wordt „de Amerikaan- sehe inmenging in Chineesche binnenlandsche aangelegenheden" voortgezet. President Truman' heeft reeds een verklaring afge legd, waarin dit nadrukkelijk wordt ontkend. In België hebben zoowel de partijen van den uitersten lin kervleugel als die van den uiter sten rechtervleugel besloten op nieuw een uitvoerig parlemen tair debat over de koningskwestie uit' te lokken. Het is mogelijk, dat dit de aangelegenheid tot een nieuwe crisis brengen zal. De (rechtsche) katholieke senatoren zullen een onmiddellijke behan deling verlangen van de kwestie en wel in het licht van het zoo juist gepubliceerde dooument, dat de aanteekeningen van Hit- Iers tolk, dr. Schmidt, bevatte en dat volgens de verklaringen des Konings een onzuivere voorstel ling gaf. In de Kamer van Afgevaardig den zal de leider der communis ten, Lahaut, de regeering inter- peleeren naar aanleiding van dit document. Men vermoedt, dat het zijn bedoeling is daardoor de af zetting van Leopold te bereiken, In een schrijven aan Koningin Wilhelmina heeft Winston Chur chill zijn dank betuigd voor het geschenk, dat hem dezer dagen namens het Nederlandsche volk overhandigd is. Zooals reeds is gemeld, heeft het Permanente Hof van Inter nationale Justitie dezer dagen onder voorzitterschap van den heer Guerrero in den Haag zijn. eerste zitting gehouden sinds Fe bruari 1940. Het Hof moest in de eerste plaats beslissen over de procedure in twee zaken, die reeds voor den oorlog aanhangig waren gemaakt, krachtens de verklaring, waarbij de staten de jurisdictie van het Hof als bindend hadden erkend. De door het Hof genomen beslui ten beoogen een definitieve rege ling van deze zaken. Voorts heeft het Hof de kwes ties bestudeerd, die zich voordoen als gevolg van de onderteekening van het Handvest der Vereenigde Naties te San Francisco. De leden van het Hof hebben zich eenstemmig ermede accoord verklaard, daartoe alle noodig ge achte maatregelen te nemen. Tijdens hun verblijf te 's-Gra- venhage hebben de leden van het Hof hun handteekening geplaatst in de registers van H.M. de Ko ningin en van hunne Koninklijke Hoogheden de Prinses en den Prins der Nederlanden. Zij hebben een bezoek gebracht aan den voorzitter van den Nederland- schen Ministerraad en aan den minister van buitenlandsche za ken. DE REGEERING HAKT DEN m KNOOP DOOR (Vervolg van pag. 1) Zoo zal de scheiding worden opgeheven tusschen een Neder- landsch en Indonesisch bestuur, evenals de gescheiden strafrecht spraak. In alle publieke diensten zal de feitelijke opneming va» burgers van niet-Nederlandschen landaard met kracht worden doorgevoerd tot in de hoogste rangen, evenals de onderlinge sa menwerking op den voet van ge lijkwaardigheid Ook in het be drijfsleven zal door Indonesiërs en andere burgers van niet-Ne- derlandsche herkomst hun plaats bèhooren te worden gevonden in de stafbetrekkingen en de leiding. Het onderwijs zal op zoodan-i- gen voet diénen te worden her vormd, dat zoo spoedig mogelijk een einde aan het analphabetisme komt en dat het voor de lands kinderen openstelt iederen vorm van opleiding, waaraan de maat schappij behoefte heeft. Daarbij zal, ter verbreeding van den grondslag, uitwisseling met Nederland en het buitenland wor den bevorderd, terwijl aan de ontwikkeling van de Indonesi sche cultuur volle aandacht zal blijven gewijd. Ook een ruime en eerlijke volksvoorlichting kan in dit ver band vermeld worden. Voor modern gebruik zullen de Indonesische taal en andere be langrijke Inheemsche talen syste matisch verder ontwikkeld wor den, zoodat het geheele sociale, cultureele en economische leven zich als voertaal daarvan zal kunnen bedienen. De erkenning van de Indonesi sche taab als officieele. taal naast het Nederlandsch zal volledig doorgevoerd worden.Ook zal krachtig worden bevorderd de kennis van het Nederlandsch en van de voornaamste wereldtalen.. Onder systematische en krach tige leiding van de overheid zal de economische politiek gericht worden op het herstel en de ver grooting van de volkswelvaart. Vérstrekkende sociale zorgen Met alle middelen, waaronder industrialiseering, zal worden ge streefd naar een verhooging van de productie en een verbetering van de verdeeling van het volks- inkomen. terwij] tevens de eigen kapitaalsvorming met kracht zal worden bevorderd. Met volle inachtneming van de hierboven aangegeven doelstel ling zal door een doelmatige sa menwerking met Nederland en het buitenland de grondslag van de volkshuishouding versterkt wordeik Als gevolg van de ont wrichting,, die oorlog en bezet ting gebracht hebben, zal een zich tot alle klassen van de maat schappij uitstrekkende sociale zorg meer dan ooit noodzakelijk zijn. Door voorloopige voorzienin gen zal het muntwezen zoo spoe dig mogelijk gezuiverd moeten worden, om met inachtneming van de economische en financiee- le positie van Indonesië in de wereld op een vasten voet ge bracht te worden. Opgebouwd zal worden een krachtige weermacht op deiï grondslag van algemeene weer baarheid, waaraan alle landaar den zullen bijdragen en waarin zij allen deel zullen hebben. Een duidelijke inhoud zal ge geven worden aan het burger schap van Indonesië, welke de gelijkwaardigheid tot grondslag heeft, zonder echter bijzondere reehtsbehoeften van verschillen de groepen van de burgerij te verwaarioozen. Verschillende vraagstukken zul len in dat kader een oplossing moeten vinden zooals b.v. het agrarische vraagstuk. Een streep zal door het verle den kunnen worden gehaald ten aanzien van, veel hetgeen tijdens en na de bezetting is gebeurd, doch ten aanzien van bepaalde handelingen zal de rechter uit spraak moeten doen, omdat an ders het rechtsgevoel geen bevre diging zal vinden. Het vraagstuk van de oorlogs schade zal afzonderlijk behandeld moeten worden. Ten slotte zullen de wapenen, die de vijand wederrechtelijk heeft uitgeleverd aan onbevoeg den of die door bepaalde perso nen zijn geroofd, overgedragen moeten worden aan de geallieer den. Het is noodig, dat de recon structie van Indonesië zoo spoe dig mogelijk aangevangen wordt. Bovendien is het de bedoeling van de regeering, om de in hst uitzicht gestelde rondetafelconfe rentie zoo spoedig mogelijk te doen aanvangen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 3