RUSLAND HET NOODPARLEMENT VOLTALLIG ZORGT VOOR EIGEN VEILIGHEID Nieuw NoordtToflancJsch Dagblad 3 Wij behoeven niets te vreezen Erkenning van het1 Britsche snelheidsrecord Rusland houdt vast aan zijn eischen „Geen imperialisme" meent van Kleffens UU etgen land DE WIERINCERMEER KOMT DROOG SCHIJN EN WERKELIJKHEID D^ burgeroorlog in China Conferentie voor herstel betalingen Brandstoffen RADIOPROGRAMMA Donderdag 8 November 1943 DE COMMISSIE voor de benoe ming van leden der tijdelijke Staten-Generaal (het Noodparle- ment) heeft haar taak verricht. Hieronder volgen de namen der benoemden. De aandacht wordt erop geves tigd dat, wanneer niet binnen vier dagen na de dagteekening van het telegram, hetwelk hun op 7 No vember 1945 is toegezonden, be richt van aanvaarding bij de com missie is binnengekomen, de be noemingen vervallen. Daar de mo gelijkheid niet is uitgesloten, dat de benoemingstelegrammen den be noemden niet tijdig bereiken, we gens afwezigheid in hun woon plaatsen enz., wordt hun aangera den in een dergelijk geval aan stonds, nadat dit bericht te hunner kennis is gekomen, het bericht van aanvaarding, zoo deze in het voor nemen ligt, aan de benoemings commissie te verzenden (adres Raad van State, Binnenhof 1, Den Haag). Tot led'en van de Eerste Kamer zijn benoemd'. In de vacature S. de la Bella Jr. (sdap): mr. J. H. Cramer te Assen, leider van de Opbouworganisatie Drenthe. In de vacature C. W. J. van der Bilt fsd'ap)C. Woudenberg, Amsterdam; secretaris der S.D.A.P. aldaar. In de vac. jhr. mr. E. J. B. M. van Bönnlnghausen (nsb): prol. dr. J. H. W. Verzijl, Utrecht. In de vac. J. A. M. Bruineman (rk): Ch. I. J. M. Weiter, 's Gravenlrage. In de vac. jhr. dr. S. van CItters: mr. dr. E J. Beumer Utrecht. Vac. dr. H. Colijn (ar): A. Stapelkamp, Utrecht. Vac. J. ter Haar (ch): prof. mr. P. Scholten, Den Haag. Vac. P. W. de Jong' (rk): mr. Ch. M. J. H. Hustinx, Nijmegen. Vac. mr. W. M. van Lan- schot (rk): ir. F. C. M. Wijffels, Brunssum. Vac. J. Maarsingh (nsb): A. J. Koejfemans, Amsterdam, hoofd redacteur dagblad De Waarheid. Vac. P. Moltmaker (sdap): dT. F. Wibaut, oogarts, Amsterdam. Vac. F. L. D. Nivard' (rk): prof. dr. J. R. M. van de Brink, Laren (N.H.). Vac. mr, W. de Rijke (nsb): prof. dr. N. A. Donkersloot, Amsterdam. Vac. dr. A. M. A. A. Steger (rk): mr. dT. P. J. Witteman, OVerveen. Vac. mr. A. J. van Vessem (nsb): mr. M. N. D. Pamontjak, Leiden. Vac. A. B. de Zeeuw (sd'ap): dr. J. P. Kjuyt te Utrecht leider cultureele afdeeling instituut kerk en wereld. De Tweede Kamer. Tot led'en der Tweede Kamer zijn benoemd: In de vacature mevr. mr. B. Bakker-Nort (vd): mej. mr. C. Tendeloo, lid van den gemeenteraad van Amsterdam. Vac. J. Bakker (ch) J. de Ruiter, hoofd chr. landbouw school te Balk (Fr.). Vac. h. Ml C. E Bongaerts (rk): dr. W. L. P. M. dé Kort, Goirle. Vac. G. Dieters (nsb): R M. Setyadjit, Amsterdam. Vac. W. Drees (sdap): H. J. Hof si V belastingconsulent, Wassenaar. Vac. H. G. M. Hermans (rk): Hubert Jon- gen Heerlerheide. Vac. J. Hilgenga (sdap): L. N. Palar, belast met lei ding koloniale aangelegenheden bu reau SDAP te Amsterdam. Vac. H. van Houten (cdu): R. van de Brug. Gouda. Vac. mej. A. de Jong (sdap): mevr. dr. H. Verwey-Jonker, Eind hoven. Vac. G. H. Kersten (st geref.) JN W van Bochove, hoofd chr. school der geref. gemeente te Zeist. Vac. C. J. Kuiper (rk): C. K. J. M. Receveur, Venlo. Vae. J. ter Laan (sdap): mr. J. Ie Poole, secretaris Als leider van de oppositie heeft Winston Churchill heden in het Engelsche Lagerhuis, bij de opening van het debat over de buitenlandsche politiek, t woord gevoerd. Na er op gewezen te hebben, dat het hem na besprekingen met Attlee en Bevin gebleken was, dat de regeering het niet geraden achtte, het huidige debat over ge heel Europa uit te deen strekken of de netelige problemen ter sprake te brengen van sommige Europeesche landen of de onrust in het Midden-Oosten, verklaarde Churchill, dat 't echter niet mo gelijk is over de Vereenigde Sta ten te spreken, zonder gewag te maken van den anderen deelge noot in de Britsche overwinning, nl. de Sowj et-Unie. Zelfs indien er groote verschil len mochten bestaan tusschen ons en de Sowjet-Unie op poli tiek, sociaal en zelfs op moreel gebied, mogen wij het nooit toe staan, dat zich in ons land een stemming ontwikkelt, welke de banden tusschen onze beide vol ken, welke onze trots en be scherming waren in den jongsten verschrikkelijken strijd, ver breekt of doet verslappen. Wij kunnen vol vertrouwen verwachten, dat het Britsche im perium en gemeenebest, zij aan zij met de Vereenigde Staten, sa men sterk genoeg zullen zijn om een niéuwe wereldberoering te voorkomen en zoolang wij in goed vertrouwen en in eere met elkander handelen, behoeven deze landen niemand en niets te yreezen. nationale advies commissie te Noordwjjk aan Zee. Vac. mevr. mr. C. F. barr. Mackay-Katz (ch): jkvr. mr. C. W. I. Wittewaal van Stoet wegen, 's Gravenhage. Vac. M. V. E. H. J. M. graaf de Marchant et d'An- sembourg' (nsb): F. J. Goedhart te Amsterdam. Vac. dr. H. W. E. Moller (rk): dr. H. van Velthoven, 's Her togenbosch. Vac. mr. M. M. Rost van Tonningen (nsb): dr. ir. P. M. Heer tjes, lector aan de technische hoo- geschool te Delft. Vae. dr. J. R. Slotemaker de Bruïne (clr)mr. J. J. R. Schmal, Voorburg. Vac. J. G. Suring (rk): Mej. mr. J. de Vink, Utrecht. Vac. Th. J. Thijssen (sdap) mr. J. A. W. Burger, advocaat te Dordrecht. Vac. L. L. H. de Visser (comm.): G. Wagenaar, Amsterdam. Vae. Ir. H, Vos (sdap): H. van Kui lenburg, dir. N.V. De Arbeiderspers te Rotterdam. Vac. Dr. I. H. J. Vos' (lib.): Drs. H. A. Korthals, Voor schoten. Vac, G. Wagenaar (ar): J. Smallenbroek. Assen. Vac. D. Wijn koop (comm.): P. de Groot, A'd'am. Vac. H. J. Woudenberg (nsb): H. M. van Randwijk, Amsterdam. De benoemde leden behooren, be halve voor wat de r.'.s.b. betreft, tot de partijen, waartoe ook de leden behoorden ln wier vacature zij zijn benoemd'. Uit Herne-Bay wordt gemeld, dat de tweede piloot Eric Green wood, die het schroeflooze vlieg tuig „Yellow Meteor" bestuurde een gemiddelde snelheid heeft be haald van 975 K.M. per uur. De tijd op deze proefvluchten is officieel opgenomen en wordt wel licht voorgelegd aan de „federati on Aeronautiqué Internationale" teneinde de officieele erkenning als nieuw wereldsnelheidsrecord voor vliegtuigen te verkrijgen. In Londen maakt men uit Mo- lotofs woorden op, dat de hou ding van de Sovjet-Unie tegen over alle belangrijke diploma tieke problemen overanderd is gebleven. De mislukking der po gingen om tot een beginselover eenkomst over de samenwerking in het Verre Oosten te geraken, welke uit Molotofs rede blijkt, wordt nog onderstreept door het bericht, dat de adviescommissie voor het Verre Oosteh te Was hington na een week uitsel is bijeengekomen zonder vertegen woordiging van de Sovjet-Unie. Men beschouwt het in Londen thans als zeker, da1 de Sovjets stijf vasthouden aan hun eisch tot vorming van een controle- raad over Japan, welke uit ver tegenwoordigers van de vier groote mogendheden samenge steld zou moeten worden,, als basisvoorwaarde voor samen werking in het Verre Oosten. Molotofs uitlatingen over de atoombom worden te Londen be_ schouwd als waarschuwende aanwijzing op den vooravond van de besprekingen tusschen Attlee en Truman omtrent het standpunt van de Sovjet-Unie in deze kwestie. In het algemeen heeft men den indruk gekregen, dat de Sovjet- regeering oprecht naar interna tionale samenwerking blijft ver. langen, doch dat zij geen wijzi ging wil brengen in haar voor waarden daartoe. HET HANDVEST van den nieuwen Volkenbond is moreel verzwakt door het veto-recht van de groote mo gendheden; daarover ben ik zeer bezorgd, temeer in ver band met de Russische na- oorlogsche politiek, een nood lottig erfstuk van vóór den oorlog en niet vry van im perialistische tendenzen", zoo sprak de heer Van E m b d e n (V.D.) gisteren in de Eerste Kamer by de be handeling van de goedkeu ring van het Handvest van de Vereenigde Volkeren. Deze uitlating bezorgde hem een reprimande van den Minister v?n Buitenlandsche Zaken, Mr. van Kleffens die zei, dat men in dit opzicht wel zeer voorzichtig moet zyn met kwalificaties. Imperialistische politiek is de Russische Regeering vreemd, meende de bewindsman: wat zij- doet is op haar manier zorgen voor eigen veiligheid. Verschillende woordvoerders in den Senaat waren pessimistisch en bezorgd over de bekende fou ten van het Handvest, maar allen waren er niettemin voor, om de goedkeuring zonder hoofdelijke stemming te verleen-en. De bekende strijder voor het Vol kenrecht prof. A'nema (ar), wees er op, dat de nieuwe organisatie meer e'en nadruk legt op de veilig heid, dan op de rechtsordening. De Via 't agentschap Belga zijn berichten binnen gekomen, dat het brood? in Frankrijk buiten de distributie is gesteld. De Aartsbisschop van Westminster is te Lon den teruggekeerd, na een reis door Duitsch bezat gebied', Neder land; België en Frank rijk. De haven van Brest is in zooverre vrij gemaakt, d'at schepen wederom kunnen bin nenvaren. Alle Ja- pansche diplomaten, die zich nog in* het buiten land' bevinden, hebben opdracht gekregen naar hun land terug te kee- ren, terwijl alle archie ven aan de Geall. zullen moeten worden overge geven. Het Witte Huis heeft de bewerin gen tegengesproken als- zouden Amerikaar.sche 'troepen *ich gemengd hebben in het burger conflict in China. De Tsjechoslowaaksche mi nister van buitenland sche zaken heeft een beroep gedaan op Ame rika en Engeland, om de Tsjechische kinderen te helpen, d'aar 50 pet. heer Mr. Kropman (r.k.), d;e Am. sterdamsche oud-wethouder, was op timist: het Volkenrecht ontwikkelt zich met vallen en opstaan, en waar een algemeene herziening van het Handvest mogelijk is, kan recht ge daan worden aan de ontwikkeling van de rechtsgedachte. Het meest zwaartillend' was de burgemeester van Zaandam, Mr. in 't Veld (s.d. a.p.) van wien men dit n iet zou verwachten, maar die nogal ongerust was over d'e verdere ontwikkeling en weinig vertrouwen had in den geest die uit de organisatie spreekt. Zijn bezorgdheid kwam voort uit een nuchter zien der feiten, verklaarde hjj Westersch blok. Deze spreker vroeg zich verder af, of wij niet sterker zoud'en staan, als wij ons konden aansluiten bij een West-Europeesch blok. Dit roerden ook andere sprekers aan. Jhr. d'e Savornin Lobman (c.h.) zag zulk een regionaal pact als herver zekering; prof. Anema ziet het groo te bezwaar, dat de kleine staten ook in zulk een regionale overeenkomst door de grooten overheerscht wor den. De Regeering, zoo had de Mi nister al eerder verklaard', staat niet bij voorbaat afwijzend tegen over regionale pacten, mills deze niet gericht zijn tegen bevriende staten. Verschillende sprekers tenslotte getuigden nog eens van het offer, dat c/e kleine staten brengen, door in dit Handvest een stuk van hun souvereiniteit prijs te geven. Het zal de taak der kleine landen, ook van Nederland zijn, uitbreiding van de internationale rechtsorde te blij ven propageeren gelijk zij dat te San Francisco deed, waarvoor haar als waardig draagster der vredes idea len van een Hugo de Groot, terecht meermalen en ook nu weer in oen Senaat hulde is gebracht. Die rechtsorde is tenslotte de basis voor de veiligheid. Als sluitstuk van onze goede internationale bedoelingen heeft de Eerste Kamer de goedkeu ring van het Handvest zonder hoof delijke stemming verleend. aan t.b.c. lijdt. In Hamburg klaagt men er over, dat de stad nog onvoldoende gedenazi- ficeerd is, daar nog al lerlei bestuursfuncties worden vervuld door vroegere nazi-koptftuk- ken. De beroemde Fransche schrijver Fran cois Mauriac zal te Brussel spieken over de gemeenscha ppelij ke roeping van België en Frankrijk. Prinses Juliana heelt 't: onofficieel bezoek ge bracht aan de tentoon stelling Kunst in Vrij heid'"; die zooals be kend te A'dam wordt gehouden in het Rijks museum. Te 's Gra venhage zijn verschil lende ambtenaren van den Distributiedlenst gearresteerd, verdacht van fraude. De Pre sident der Philipsfa- brieken, dr. A. Philips, is vanuit Amerika, waar hij tijdens den oorlog verblijf hield, wederom op weg naar Nederland. Het Mi nisterie van Onderwijs heeft een deviezenbud- get van 441.000 ont vangen, ten einde de mogelijkheden te openen van uitzending van stu denten naar buitenland sche Universiteiten. In het Noord-Oosten van den Wiermgermeerpolder is reeds een ge deelte van 1500 H.A. drooggekomen. De boeren zijn er druk bezig met het herstellen .van hnn zwaar gehavende boerderijen en het' zaaiklaar maken van den bodem. Een zaaimachine die letterlijk ondergedoken is geweest wordt van een nieuw laagje verf voorzien. Foto Anefo/Raucamp-P. Eén woordvoerder van de ChL neesche ambassade te 's-Graven- hage heeft naar aanleiding van de berichten over het wijder wor den van de kloof tusschen de Centrale Regeering in China en de Chineesche communisten ver klaard, dat de werkelijke toe stand niet zoo ernstig was, als de berichten in de pers het doen voorkomen. In Tsjoengking vin den nog steeds tusschen de Centr. Regeermg en de Communisten besprekingen plaats en er bestaat nog steeds de mogelijkheid, dat spoedig een bevredigende over eenkomst kan worden bereikt. In een communiqué van het hoofdkwartier der Communisten in Jenan wordt medegedeeld, dat de door de Amerikanen uitgerus te Chineesche Regeeringstroepen een groote nederlaag hebben ge leden aan den spoorweg Peking- Nankou. Ongeveer 50.000 soldaten gaven zich over of weigerden te vechten terwijl zes generaals de wapens zouden hebben neerge legd. Einde van den strijd? De Chineesche Communisten hebben nieuwe voorstellen gedaan om te komen tot een beëindiging van den „niet-verklaarden bur geroorlog". Hun voorstellen komen neer op drie punten: 1) In geheel China zal het vu ren gestaakt worden; 2) Beide partijen zullen hun troepen van de spoorlijnen terug^ trekken; 3( De Centrale Regeering zal overleg plegen met de Communis ten, voor zij overgaat tot het weer in gebruik nemen der spoorlijnen voor troepenvervoer. De spoorlijn Peking-Moekden, zal bulten dit voorbehoud vallen. Uit Sjanghai wordt gemeld, dat de Chineesche Communisten een aantal leden van de bemanning van een Amerikaansch Liberty- schip dat in de haven van Sjin- wangtao 22 K.M. ten Noorden van Tjentsin ligt, hebben ge vangen genomen. Omtrent dit be richt uit Britsche bron weigert het hoofdkwartier der Amerikaansche troepen in China nadere inlichtin gen te verstrekken. Nader is be richt, dat eenige gevangen geno men Amerikanen weer in vrijheid zijn gesteld. GEEN NEDERLANDER, DUS GEEN KIESRECHT. Voor het Bijzonder Gerechts hof te 's-Gravenhage_ zijn weer talrijke vonnissen gevallen, die varieerden van één tot tien jaar gevangenisstraf, met bijvoeging, dat den veroordeelden voor be paalden tijd het actief en passief kiesrecht werd ontzegd. De de linquenten hadden behoord tot N.S.K.K., Landwacht, Org. Todt of aanverwante diensten. Zeer terecht heeft de verdedi ger, mr. E. van Haersma Buma, gewezen op het feit, dat de ver oordeelde personen in vreemden krijgsdienst waren geweest, dus hun Nederlanderschap verloren en automatisch ook het kiesrecht, zoodat dat niet steeds in het von nis behoefde te wórden vermeld. Inderdaad een principieele kwestie. Onder voorzitterschap van den heer Georges Bidault, Fransch minister van buitenlandsche za ken, zal Vrijdag a.s. -in de be roemde „Salie de l'Horloge" aan de Quai d'Orsay de herstelbeta- lingsconferentie geopend worden. De volgende landen zullen hier vertegenwoordigd zijn: Gr.-Brit- tannië, de Ver. Staten, Frankrijk, België, Luxemburg, Nederland, Griekenland, Joegoslavië, Noorwe gen, Tsjecho-Slowakije, de vijf Britsche Dominions en Indië, Egypte en Denemarken. De con ferentie zal de oprichting bespre ken van een bureau voor de her stelbetalingen teneinde onder de geallieerden de herstelbetalingen te verdeelen die aan de westelijke zones van Duitschland zullen wor den onttrokken- Aan gezinnen, die wegens gemis van- een schoorsteenaansluiting in een woonvertrek of in een vertrek, dat daarvoor kan dienen; zijn aan gewezen op het gebruik van een in hun woning aanwezige centrale ver warmingsinstallatie zal alsnog 'een toeslag in cokes kunnen worden toe gekend. Deze toewijzing is zeer be perkt, doch zal tezamen met d'e hoeveelheid, die op bonnen van de brandstoffenkaart zal worden be schikbaar gesteld, voldoende zijn om één woonkamer in ongeveer gelijke mate te verwarmen als het geval zal zijn ten aanzien van d'e woonka mer van gezinnen, die hierin met een haard of kachel kunnen stoken. De voor een toeslag cokes in aan merking komende gezinnen kunnen dezen per brief aanvragen bij de brandstoffencommissle, waaronder zij ressorteeren, ond'er overlegging van een schriftelijke verklaring dat het gebruik van de centrale verwar mingsinstallatie het eenige middel is om de woonkamer of een kamer, die daarvoor kan worden ingericht te verwarmen. Ten slotte wordt erop gewezen, d'at voor dezen toeslag cokes uiter aard niet m aanmerking komen de gezinnen, die voor hun centrale ver- warmingsinstallatie reeds een toe wijzing voor stookolie hebben ver kregen of aangevraagd. Diegenen, die in het geven van lessen aan eigen huis een hoofdbron van inkomsten hebben, dienen zich schriftelijk aan te melden bij d'e brandstoffencommissle waaronder zij ressorteeren. Zij ontvangen dan zoo spoedig mogelijk een oproep om bij deze commissie te verschijnen, die vervolgiens aan den hand van d'oor betrokkenen mede te brengen be scheiden en te verstrekken inlich tingen zal nagaan, of aan de voor het uitreiken van een extra toeslag vaste brandstoffen gestelde voor waarden wordt vold'aan. Vrijdag 9 November 1945 HILVERSUM I, 301 M. 7.20 Lichte ochtendklanken; 7.50 Ochtendwijding 8.01 Nieuwsbèr.; 8.20 Spaansche en Zuid-Amerikaansche klanken; 9.33 Sonatenprogramma; 10.00 Muziek bij den arbeid; 10.45 Radio ziekenbe zoek; 11.45 Krijgsgevangenen in Indië 12 01 Schotsch kwartiertje; 13.00 Nieüwsber.; 14.30 Vocaal concert; 15.15 Voor de vrouw; 16.15 Gramo- foonmuziek; 16.31 Ons kort verhaal; 17.00 Dansorkest; 18.03 De ster van den dag; 18.30 Engelsche les; 19.00 Nieüwsber. en reportage; 19.30 Zi- geunermuziek; 20.15 Politiek week overzicht door L. de Jong; 21.00 Op de brug; 21.30 Radio Philharmonisch Orkest; 23.00 Nieuwsberichten; 23.15 Avondwijding HILVERSUM II, 415 M. 18.01 De Nieüwsber.; 18.50 Voor je slapen gaat19.00 Melodieuze herinne ringen; 19.30 Programma vor de B.S. 20.30 Kwartier voor de werkende vrouw; 21.15 Melodieën uit Wales en Schotland; 21.45 Avondwtfdipg door kap. drs. H. J. J. v. Schalk; 22.01 Nieüwsber.; 22.15 Op den drempel van den nacht.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 3