2 Nieuw Noordhollondsch Dagblad *Slad en Omirek „Sf. Nicolaas-receptie" Chocolade-tractatie DE LOONEN EN DE PRIJZEN Bakker ter dood veroordeeld De oude pasmunt geldig BOEKENNIEUWS Fa. J A N K U H N E - ALKMAAR T Zaterdag 10 November 1945 ALKMAAR SPORTCOMITÉ ALKMAAR Olympische dag In een in café Koekenbier ge houden bijeenkomst van afge vaardigden van diverse Alkmaa. - sche sportvereenigingen is met al- gemeene stemmen besloten tot de oprichting van 'n definitief „Sport comité Alkmaar". Het doel van dit comité is de belangen van de aangesloten Alkmaarsche sport vereenigingen te behartigen en wil een overkoepelend lichaam zijn in de Alkmaarsche sportwereld Er zal naar gestreefd worden, dat iedere tak van sport, die belang stelling en waardeering kriiet, welke deze verdient. Een van de middelen daartoe is het organisee- ren van een jaarlijksche Olympi sche dag te Alkmaar. Verder wil men contact zoeken met gelijke organisaties, zoowel in eigen land als in het buitenland waarbij men vooral dacht aan Bath. Nadat een huishoudelijk regie ment was vastgesteld, werd het voorloopige bestuur bereid gevon den haar werkzaamheden voort te zetten tot de algemeene verga dering. welke begin volgend jaar zal worden gehouden. Het voor loopige bestuur bestaat uit de hee- ren: Van Zoonen, voorzitter; De Rie, secretaris: Boxem, penning meester; De Boer, Bonsema. De Groot, Kusters en Schuddeboom, leden VICTORIA-THEATEIt "De vrouw van Generaal Ling" De Lumlna-film "De vrouw var.' Generaal Llng", welke thans ln het Victoria-theater vertoond wordt, is een boeiend verhaal van het heden- daagsche China met zijn ontelbare machthebbers en bloedige twisten. Generaal Llr.t,'. een gewetenlooze; op macht beluste potentaat, brengt met zijn horden een vloedgolf van verschrikkingen over China. John Fenton, agent van den Engel- achen geheimen dienst, krijgt op dracht te onderzoeken hoe de man nen van Ling in het bezit van Engel- sche wapenen komen. Na vele en spannende avonturen gelukt het Fen ton den Chineeschen schurk, die zich uitgaf voor een rijk koopman, te ont maskeren. - Wie van spanning houdt die kan dat in deze film volop beleven. Een gevarieerd en zeer interessant binnen- en bultenlandsch journaal ging* aan den hoofdfilm vooraf. Daar in zag men eenige grepen uit de luchtvaarttentoonstelling en een be schrijving van Radar, het alziende oog, dat zooveel heeft bijgedragen tot 'de overwinning der Geallieerden. Een aardig* filmpje zorgde voor de vroolijke noot. M- HARMONIE-THEATER 30 dagen Corvee. In tegenstelling met de laatste we ken draait thans m het Harmonie- Theater eens een vroolijke film. Het is de luchtige Fransche film "30 dagen Corvee" met den beken den Franschen komiek Fernandel. Fernandel moet voor den militairen dienst opkomen en het is geen won der dat hij al spoedig straf oploopt. Als' straf moet hij 30 dagen corvee- dienst doen in het huis van den ko lonel. Dit geeft aanleiding tot allerlei komische en dwaze situaties. Deze bereiken wel hun hoogtepunt, wan neer Sernandel ongewild den kolonel moet vervangen, wanneer de generaal op bezoek komt. Zooals gezegd: het is een vroolijke Fransche film, weliswaar zonder «enige pretentie, maar waarnaar men toch met genoegen kijkt. Een uitgebreid voorprogramma ging deze film vooraf. Binnen- en buiten- landscfa nieuws, waarvan vooral de verklaring van Radar, het alziende oog, een uitvinding van den jongsten oorlog, bijzonder de aandacht trok. Verder «en interessant filmpje over het leven aan boord van een slag schip. K. Voorziet U tijdig van kaarten voor de met Voorverkoop receptiekaarben aan de parterre-cassa's Vroom Dreesmann nxj ALKMAAR DE WEDSTRIJDEN VOOR ZONDAG Tweede klasse A Alcmaria Victrix opent 't nieu we seizoen met een uitwedstrijd tegen West-Frisia. Beide clubs spelen hun eersten wedstrijd voor de competitie en van de kracht van beide elftallen valt dus wei' nig te zeggen. De reis naar Enk huizen was voor Alcmaria nim mer een bepaald gemakkelijke trip en wanneer de Alcmaria-ver- dediging niet beter op dreef is dan in de laatste beker-wedstrijden, dan vreezen we dat ook ditmaal de verre reis naar Enkhuizen weinig succes zal opleveren. De Boys beginnen met een thuis-wedstrijd en wel tegen AFC Al verloren de AFC-ers vorige week op eigen terrein met 10 van Z.FC, toch zullen de Boys zich van htm beste zijde moeten laten zien om de puntjes thuis te houden. Volendam, dat de vorige week 'n mooie 40 overwinning in Wor- merveer behaalde, krijgt thans bezoek van Z.V.V. We hebben zoo'n idee dat de Volendammers, vooral nu zij op eigen veld spelen, voor een tweede overwinning zul len zorgen. K.F.C. ontvangt D.W.V. en ze ker zullen de Koogers beproeven hun nederlaag tegen O.S.V. goed te maken door een overwinning. Of hun dit zal gelukken betwijfe len wij De ontmoeting der beide Zaan- sche clubs ZFC—OSV lijkt ons een spannenden strijd, waarvan weinig te voorspellen. Beide clubs wonnen de vorige week. 1 C N.H.V.B In deze klasse vielen de vorige week groote overwinningen te melden. Zoo won HSV van Koe dijk met 9—0; AFC—JH 7—0; LimmenOudorp 17 en Berdos Egmondia 61. Dat zijn dus nogal cijfers Het programma van deze week brengt reeds direct twee rivalen tegen elkaar en wel OudorpHSV We zijn zeer benieuw naar den uitslag van deze ontmoeting. AFC gaat op bezoek bij haar plaatsgenoote Alcmaria Victrix 4 Oppassen is hier de boodschapt voor de AFC-ers. Limmen krijgt bezoek van Egmondia. Wij zijn nieuswgierig wat Limmen thans zal klaarspelen Berdos moet op bezoek bij Koedijk, voor de Ber- genaren geen gemakkelijke opga ve. Jong Holland ontvangt haar plaatsgenoote Alkm. Boys 3. Naar wij vernemen ls de wed strijd Alcm. Victrix 4AFC uit gesteld. A.F.C.-PROGRAMMA Alcm. Victrix 4—AFC 1, 12 uur. (Uitgesteld) AFC 2—Zeevogels 2, 2.30 uur. Alkm. Boys V—AFC 4. 12 uur. Groot Schermer 1AFC 3, 2.30 u. AFC jun. A—Alkm. Boys A, 12 u. Allé wedstrijden voor de com petitie. R. K. Herstellingsoord van Spoor- en Tramwegpersoneel „MGR. MUTSAERSOORD" nagenoeg geheel verwoest. Het eens zoo mooie, vriende lijke Herstellingsoord, gelegen op een der heuvels in de omge ving van Venlo, waar vele man nen. moeders van gezinnen en kinderen hun gezondheid herkre gen, is gedurende de bezetting door de moffen totaal geruïneerd. Het kinderhuis is opgeblazen slechts een groote puinhoop is er nog van over. Het groote gebouw is door de jarenlange bezetting zoo in desolaten staat gebracht, dat het volslagen onbruikbaar is geworden! Wat de Duitschers nog lieten staan, hebben anderen ge roofd en geplunderd. Deuren, ra men, losse en vaste inventaris is totaal verdwenen. De communie bank onderging hetzelfde lot. De kapel leek op een vuilnisbelt, het wordt te veel om hier alles weer te geven. De vraag rijst alleen maar, hoe zullen wij dat herstellen? -A.s. Zondag 11 Nov. zullen wij aan de uitgangen vfto alle kerken U een speldje te koop aanbieden, om zoo de onkosten voor den we deropbouw te helpen dekken en ons hoofdbestuur in de gelegenheid te stellen, ons H.O. „Mgr. Mut- saersoord" weer in zijn oude glorie te doen herrijzen. Helpt de R.K. Spoormannen, die gedurende de staking zich zoo dapper hebben gedragen. Koopt een speldje, U teunt er een prachtig doel mee. Sprekend met de pers heeft Mi nister Vos o.a. nog een en ander opgemerkt over de loon- en prijs politiek. De enorme toeslagen van 800 millioen per jaar alleen voor den levensmiddelensector kunnen naturlijk niet voort gaan. De re geering noogt aan den eenen kant groote toeslagen te voorkomen, aan den anderen kant de loonen en prijzen te blijven beheerschen. De vraag is gerezen; hoe moeten de arbeiders de goederen betalen als die straks op de markt verschij nen? Er zijn hier drie mogelijkhe den; loonsverhooging zonder meer, loonsverhooging als spaarsysteem en crediet zonder dat van loons verhooging sprake is. Een Beslissing hieromtrent is nog niet genomen. DE GESTOLEN AUTO VAN PRINS BERNHARD (Vervolg van pag. 1) Hoe de P.O.D. er achter kwam. De rechercheurs Hartland en Th. Hoog"eboom hadden in opdracht van Wachtmeester Visser van de Mare chaussee, die gedetacheerd is bij' der: P.O.D. te Alkmaar, een zekeren Ver ver uit Heiloo in verhoor, o.m. in verband' met zwarten handel in auto's. Verver zou kortelings weer een auto aangekocht hebben, welke nog ln een garage in Heiloo moest staar:. Verver wilde over deze auto niet veel loslaten en daardoor roken de rechercheurs lont. De P.O.D.-zaak werd hiermede een polittoneele, doch waar d'e marechaussee tevens poli- tioneele bevoegdheid bezit, werd, ln overleg' met Opperwachtmeester De Groot, besloten de zaak zelf ln han den te houden. En men begon met Verver scherp aar: den tand te voe len. Uit het verhoor bleek dat een zekere v. d'. Horst, chauffeur van de B.S.-Amstelgarage te Amsterdam er meer vanaf wist. Deze werd' aange houden, naar Alkmaar overgebracht en terdege ondervraagd. De rechercheurs oordeelden het ln- tusschen raadzaam, voorlooplg' d'e be wuste auto maar in beslag te nemen, v. d. Horst en Verver, met elkaar geconfronteerd, spraken elkaar tegen. Verver zei, v. d. Horst wel goed te kennen; hij was herhaalde malen in gezelschap van een zekeren v. Dijk, chef van de B.S.-garage, bij hem ge weest. v. d. Horst ontkende dit ech ter ten stelligste. Men nam daarop de auto eens onder de loupe en deze bleek genummerd te zijn C.N. F. 588. Dit bewees, dat het een auto betrof van den Staf. Wachtmeester Visser stelde zich daarop in verbinding met de Transportafdeeling van den Staf in Millingen. Inder- dad bleek dit nummer daar ingeschreven te staan, echter op een auto van het merk Auburn en dat klopte niet. Toen Wachtmeester Visser daarop zei, dat het hier een blauwe Mercedes met open dakconstructie betrof, slaakte de; luitenant 'n vreugdekreet: Dat is de auto van den Prins Chauffeur v. d. Horst blijkt zelf de „zware jongen" te zijn. Daarop werd v. d. Horst nog maals verhoord en hij begon te praten. Hij zou de auto van twee zware jongens gekregen hebben, om deze naar België te brengen en dan de auto daar te verkoopen. Er waren daar afnemers genoeg. Inderdaad was hij op weg naar België geweest, doch werd, slechts 50 meter voor de grens, aange houden door een Engelschen offi cier van de Grenswacht. Deze ver trouwde de zaak niet en reed met v. d. Horst in de auto naar Breda, waar de Commandant van de Grensbewaking zetelt. Deze zag de papieren in en merkte op, dat zij niet in orde waren. En in plaats van onmiddellijk een onderzoek in te stellen, oordeelde hij, heel la coniek, dat v. d. Horst maar terug moest gaan naar Amsterdam, om bij zijn commando de papieren voor grensovergang in orde te la ten maken. Natuurlijk deed v. d. Horst dit niet. Hij reed in plaats daarvan naar de Residentie, om te trachten, dan daar maar een af nemer te vinden. Maar dat ging niet in een handomdraai en langer wachten, zou de zaak gevaarlijk kunnen maken. Toen herinnerde hij zich opeens Verver in Heiloo, die hem wel eens had gezegd, een auto te willen koopen en hij zette koers naar deze gemeente. Verver had echter niet ae noodige con tanten en daarom werd besloten, de auto voorloopig maar in Heiloo te stallen. Tot zoover het verhaal van v. d. Horst. Maar de recher cheurs zagen de zaak nog an ders. v. d. Horst werd aan een scherp kruisverhoor onderwor pen. Toen viel hij door de mand. Hij bekende zelf de „zware jongen" te zijn. In combinatie met een zekeren Polderman, ook 'n B.S.-chauf feur uit Amsterdam, hadden zij de auto voor de woning van Reinierse weggehaald. Onmiddellijk daarop werd Pol derman gearresteerd, die eveneens een volledige beken tenis aflegde. Met een hartelijk woord van dank. namens Prins Bernhard, werd gistermiddag de Merce des door een luitenant van zijn Staf teruggehaald. Het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam deed gisteren uitspraak in de zaken van het echtpaar S. Bakker uit Purmerend? N.S.B.-ers, verspieders, verraders, die den dood van Kolijn op hun geweten hebben en van C. J. Heinsius en F. L. Carré, grootcollaborateurs, resp. aannemer te De Bilt en ma kelaar te Naarden, die als bouwer en bedrijfsleider belangrijke wer ken op Fransche vliegvelden heb ben uitgevoerd en bouwmaterialen in groote hoeveelheden aan de Duitschers hebben geleverd. Het Hof veroordeelde P. M. Bakker tot den dood; zijn broer werd conform den eisch vrijgesproken. De vrouw v. P. Bakker werd veroordeeld tot 5 jaar gevangenisstraf met ont zegging van het actief en pas sief kiesrecht voor 10 jaar. Hierbij overwoog het Hof dat de doodstraf van haar man haar straf belangrijk verzwaarde en zij zelf, zonder beïnvloeding van haar man niet tot deze daden zou zijn gekomen. Z\| kreeg evenwel geen recht cas satie aan te teekenen, zooals haar man. C. J. Heinsius en F. L. Carré werden veroordeeld resp. tot 20 jr. en 15 jr. gevangenisstraf. Carre werd niet schuldig ver klaard aan leveranties aan den vijand. Daar er nog misverstand blijkt te bestaan ten aanzien van de geldigheid van oude, niet-zinken pasmunt, vestigt het Ministerie van Financiën er de aandacht op, dat alle munten, welke op 10 Mei 1940 in omloop waren, ook nu wettig betaalmiddel zijn, uiter aard tot de eventueel daarvoQr gestelde maxima. Dit geldt dus niet alleen voor het oude zilver geld, maar ook voor de koperen munten van y1, 1 en 2 54 cent en den nikkelen stuiver. Met blijdschap geven wij kennis van de geboorte van onze dochter LIDA die bij het H. Doopsel de namen ontving COLUMBIA ANNA CORNELIA N. Beentjes N. Beentjes-Flutsch Alkmaar, 9 Nov. 1945 St. Jacobstraat 8. t Na een kortstondige ziekte overleed zacht en kalm, voorzien van d'e H.H. Sacramenten der Stervenden in het St. Elisabeth-ziekenhuls te Alkmaar, onz» geliefde man en vader JOANNES COMMANDEUR in den ouderdom van 63 jaar. Heiloo M. Commandeur- Zwemmer Blaricum Fr. M. Crescentlus (Jan) Heiloo: Co. Hilversum Fr. M. Andreas (Jo) Heiloo: Pe, Adïiaan; Tini en Rie Heiloo, 9 November 1945 Zevenhuizerlaan L 32 De H. Uitvaartdienst zal gehouden worden op Dinsdag 13 Nov., 's voor- middags 9.30 uur, in de Parochiekerk van den H. Willi br or du» te Heiloo, waarna de begrafenis op het R.K. kerkhof aldaar. 13 November a.s. hoopt onze Directrice 't feit te herdenken, dat zij 25 jaar aan onze Kweekschool is verbonden. Haar dankbare Kwekelingen Bergen N.H. DANKBETUIGING. Bij dezen betuigen wij on zen hartelijken dank aan familie, buren en kennissen voor de deelneming van hun ondervonden bij het overlij den van onze beminde doch ter, zuster en tartte en in het bijzonder aan d'en Rector en de Eerw. Zusters van de Hi- polytus-stiehting te Delft voor d'e zorgzame behande-^ ling en de laatste eer aan de overledene bewezen. Uit aller naam: Jn. VAN BAAR St. Pancras, Bovenweg 1. Voor de vele blijken van deelneming ontvangen tij dens de ziekte en na het overlijden van onzen lieven Man, Vader, Behuwd- en Grootvader JAN GROEN betuigen wij U onzen harte lijken d'ank. Uit aller naam: M. Groen-Wijker Alkmaar, 10 Nov. 1945 Bruinvisstraat 26. Een leerling-Kapster R.K. meisje, 18 jaar; zag zich gaarne geplaatst ter oplei ding. Intern. Ook genegen in de huishouding te helpen. Alkmaar of omgeving. Br. onder no. 13405 bur. v. d'. bl. Op 18 November 1945 verloven zich: RIE KEIJSPER en BERTTJS BUUR Gelegenh. tot feliciteeren van 23.30 uur Wilhelminalaan 9 Alkmaar Te koop aangeboden: Een Breimachine merk "CLAES en FLENTJE", compleet met voetstuk. Aanvragen aan het hur. v.d. blad onder no. 13438 Hiermec'e betuigen wij onzen hartelijken en welge- meenden dank aan familie, buren, vrienden en kennis sen, die door hun vele blij ken van belangstelling ons koperen huwelijksfeest voor ons allen tot een onvergete- Hjken dag hebben gemaakt. P. J. v. d. Stoop M. J. v. d. Stoop-Dekker N.Niedorp, C 127, Nov. 1945. Biedt zich aan: Nette Jongen die volledig wenscht opge leid te worden in brood- en banketbakkersvak. Leeftijd 18 jaar. Br. onder no. 13359 bur. van dit blad'. B.z.a. flinke Jongeman, 25 jr. bij transport- of vrachtbedr. In- of extern. Adres: Ewis- laan M 16A, Heiloo. H.H. KAPPERS! Gevraagd Heerenkappersbediende goed kunnende knippen en sche ren. Br. nr. 13402 bur. v.d. bl. Terstond! gevraagd: 'n Smids knecht (halfwas) bij Wed. G. POLLE Tuitjehorrj H 26. Biedt zich aan: R.K. Banket- bakkersbediende intern. Br. onder no. 13424 bur. v. d. bl. Gevraagd: Een flinke Huis naaister bij W. DINGJAN, Westerweg 276 Alkmaar. Mevr. VAN KINSCHOT, Nieuwlandersingel 55, vraagt een Dagmeisje van 95 uur, goed kunnende verstellen. Gevraagd: een R.K. Dienst bode. Hoog loon. C. Ursem, Café H.H.Waard-Noord'. Voor direct gevraagd! een flink zelfstandig Meisje voor den dag of dag en nacht. Th. Kuiper, Laat 74 Alkmaar Gevr. met Kerstmis: R.K. meisje v.d'. of d.e.n., bij S. Bijman, D 1, Wognum De door ons in advertenties genoemde boeken van EUGèNE SUE. n.l.: „Verborgenheden van Parijs", 2 deelen „Wandelende Jood" 2 deelen. en worden door ons UIT DEN VERKOOP GENOMEN in verband met het feit, dat zij op de Index voorkomen ACHTER DE VISCHMARKT Tel. 2915 RIJKSBUREAU TABAK Het Rijksbureau Tabak en Tabaksproducten, Riouwstraat 182 te 's Gravenhag'e; is uitsluitend te bereiken onder tel. 553704. Bezoeken kunnen uitsluitend afgeïegd "worden: op Maandag en Dinsdag van 16—12 en van 24 uur, zonder voorafgaande afspraak en op Woensdag en Donderdag van 10—12 en van 24 uur. Met voorafgaande afspraak. Op Vrijdag en Zaterdag worden geen bezoekers ontvangen. KANTOOR ARNHEM, RIJKSBUREAU TEXTIEL M.i.v. 19 Nov. a.s. worden de tijd. bureaux van het kan toor Arnhem van het Rijksbureau Textiel, thans gevestigd te Hengelo, Grundellaan 18 en te Eindhoven, Willemstraat 46, opgeheven en gevestigd te Arnhem, Willemsplein 18. tel. 382. In verband met de verhuizing zijn de bureaux Hengelo en Eindhoven op 15, 16 en 17 Nov. gesloten. "AANGIFTE NEDERLANDSCHE VORDERINGEN OP DUITSCHLAND" Ond'er verwijzing naar hetgeen reed's werd gepubliceerd door het Comm. Gen. v. d. Ned. Econ. Belangen in Duitsch- land wordt thans bekend gemaakt, dat met ingang van 5 November 1945 de gelegenheid' wordt opengesteld voor in diening van de vorderingen op Duitschland met uitzonde ring van vorderingen inzake effecten belichaamde waard'en en die wegens geleden oorlogsschade. De indiening moet geschieden ten kantore van het Nederl. Clearinginstituut Rokin 6 te Amsterdam vóór 30 November 1945 op speciaal d'aaroe bestemde formulieren. De formulieren zijn verkrijgbaar bij het Nederl. Clearing instituut, de Kamers van Koophandel en Fabrieken, Bank instellingen en soortgelijke. CHOCOLADE-ARTIKELEN EN SUIKERWERKEN (2) Ten vervolge op de publicatie inzake chocoladeartikelen en suikerwerken maakt het Centraal DistributleRantoor be kend, dat na afloop van de eerste distributieperiode (11 t. en m. 24 November a.s.) de detaillisten in de week van 25 November t. en m. 1 December a.s. toewijzingen ontvangen gelijk aan het aantal ingeleverde bonnen. Deze toewijzin gen geven zonder irieer recht op herbevoorracing. Na de tweede distributieperiode (25 Nov. t en m. 8 Dec. a.s.) dienen de detaillisten in d'e week van 9 t. en m. 15 Dec. a.s, bij de inlevering d'er bonnen een opgave in van het aantal rantsoenen, dat zij vóór 9 December van hun leveranciers zonder toewijzingen hebben ontvangen. Behalve de toewij zing voor ingeleverde bonnen ontvangen d'e detaillisten dan toewijzingen voor een voorschot, gesplitst naar de hoe veelheden door de verschillende leveranciers geleverd, ge lijk aan bovengenoemde opgave. Hiermede kunnen zij de oorspronkelijke voorschotten tegen teruggave van de ont vangstbewijzen aflossen, hetgeen plaats moet vinden vóór 22 December a.s.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 2