Fanfareklanken in Obdam A. C. GROEN verrader en handlanger van den vijand Nieuw NoordKolIondsch Dagblad Harmonie- en fanfare- ccncours H« RAI Maandag 12 November 1945 N.S-B.-er. W.A.-man; Geheim agent der S.D.; Vertrouwensman e'er Ge stapo; contact-ambtenaar van- de Landwacht; N.S.B.-hulpagent van Po litie, dit* waren eenige functies die het individu Groen bekleedde. Een ziekelijke onderdangheid voor alles wat een Duitsch uniform droeg; een uitgesproken misdadige aanleg en een karakter- en hartelooze natuur waren ztjn- eigenschappen. Men denk® zich ln, wat een dergelijk sujet als "Nederlancsch Politieman" tijdens de bezetting had' te beteekenen. Het was dan ook een fatale datum voor onze gemeente, dien 15den Februari 1943, dat Groen aan de Alkmaarsche Politie werd toegevoegd. Groen kwam echter niet alleen, hij bracht nog een zevental van zijn soortgenooten mece die', hoewel stuk voor stuk veel op hun kerfstok hebben gekregen, niet in zijn schaduw kunnen staan. Groen stond onder speciale bescherming van de toenmalige N.S.B.-leiding van het corps. Men had begrepen, dat deze man voor' alles, voor zelfs het vuilste werk zou zijn te gebruiken. Als een gedresseerd dier zou hij alles uitvoeren wat hem zou worden opge dragen. En dit bleek maar al te waar te zijn. Voor Groen was alles "Op dracht". (Op zijn Duitsch: "Befehl"). Met de uiterste voorzichtigheid werd d'eze kerel in het corps op zijn doen en laten geobserveerd. Groen spion- neerde, hij krijg vrijheid om zijn dienst naar eigen goeddunken in te deelen, opdat hij zich beter aan zijn taak zou kunnen wijden. Er ontstond' echter zooiets als een contra-spion- nage. Groen werd' niet meer losgela ten. Hij werd gevolgd op zijn nachte lijke tochten met den S.D. Soms werden op handige wijze zijn tele foongesprekken met zijn opdrachtge vers afgeluisterd en konden arresta ties door S.D. of politieke politie worden verhinderd. Het is voorgeko men, dat na een mislukte arrestatie die door Groen was voorbereid, twee geheel onschuldige ambtenaren ter Gemeentesecretarie, op aanwijzing van Groen door de Duitsche Politie werden gevangengenomen. Het werkterrein van Groen strekte zich ook buiten Alkmaar uit. Hij ging bulten zijn diensttijd met de z.g. zwarte politie van Ommen op jacht naar onderduikers of wel "contract- brekers" zooals G. hen noemde. Hij maakte daarbij geen spaarzaam ge bruik van zijn vuurwapen en dikwijls was aanvulling van zijn munitie noodzakelijk. De munitie, die hem echter werd verstrekt, bleek "van bijzondere hoedanigheid' te zijn" want G„ voelde zich genoopt hier over bij den corpscommandant een rapport in te dienen, waarin hij zijn misnoegen te kennen gaf, dat zijn "revolver op critieke oogenblikken ketste". Wellicht heeft een Neder lander zijn leven aan d'eze "speciale munitie" te danken. Het iSfkomen vast te staan, dat G. zich ook op de "journalistiek" toe legde. Het destijds in Vova versche nen hartelijke artikel "Wat een ser vies} Wat een serviesI", waarin de Alkmaarsche Politie op minderwaar dige manier werd beschimpt, is op zijn aanwijzing geschreven. Het is eens gelukt uit één der unïformzak- ken van G., zor.d'ér dat hrj iets merk te, verschillende papieren te halen; waaronder zich een brief bevond, ge richt aan de redactie van "Volk en Vaderland'", waarin hij over "de wan toestanden", schreef die er heersch- ten in het Alkmaarsche Politiecorps. Hij doelde daarbij op het feit, dat wanneer er door landwachters e.d'. gearresteerde personen of onderdui kers in het Politiebureau werden binnengebracht, den arestanten on middellijk stoelen en koffie werd' aangeboden, terwijl de landwachters konden blijven staan en met de kof fie werden vergeten. G. voelde uiteindelijk de dreiging, die om hem hing. De angst bekroop hem. dat hij op een kwaden dag een voor hem bestemden kogel zou ont moeten. Hij verbleef zelden lang op een plaats en g'af zich geheel over aan den drank. Toen hij can ook op 24 Juli 1944 in hevig beschonken toe stand en in uniform over den open baren weg waggelde, om zich "in dienst" te begeven en voor het bu reau zich niet meer op de been kon houden, was dit blijkbaar zelfs voor een N.S.B.-er te erg en werd' hij ont slagen. Na 27» jaar werd deze mof- fenslaaf eindelijk verwijderd. Hij zou echter doorgaan om "voor Nederland te vechten", zooals hij het uitdrukte en hij nam als sold'aat dienst bij d Duitsche Weermacht. Als zoodanir richtte hij een protest-schrijven ap de NSB-autoriteiten tegen zijn "on verdiend ontslag als politieman". In een echten nazi-brief schreef hij o.a. het volgende, niet geheel en al van humor ontbloot: "Door mijn collega's getreiterd, op alle manieren dood verklaard, als eenigste N.S.B.-er in het corps, pro beerde ik op eigen houtje iets te be reiken op het gebied van speuren. Het gelukte mij inderdaad' in aanra king te komen met een bend'e, leden „DE MINNESTREELEN". De reprise van dit concert had plaats voor een stampvolle zaal met aandachtige luisteraars. Het programma hebben we reeds uit voerig besproken. Vermelden "we dus suleen de „Sanctus Benedic- tus" en .Agnus Dei" van Pales- trina, welke de vorige maal ont braken. Deze drie werken wer den meesterlijk gezongen en vormden het artistiek hoogtepunt yan den avond. De Minnestreelen en Hubert Cuypers werden door 't publiek enthousiast ontvangen, dat het aan bijvalsbetuiging niet liet van de ondergrondsche beweging. Ge heel alleen op eigen houtje moest ik mij in speelholen begeven ln burger, soms geschminkt en onkenbaar ge maakt. Ik werkte mij erin, dronk met hun een glaasje bier en schoot goed in de richting. Maar zonder dat ik er erg ln had I). .wisten zij door ver raad van een ondergedoken collega van mij. wie ik was en op zekeren middag hebben zij iets ln mijn bier gedaar.' en ben Ik slingerende naar huis gegaan." De foto van dezen man, die hier boven staat afgedrukt zal veel Alk maarsche ingezetenen misschien on prettige herinneringen bezorgen, maar zij zullen ln hem herkennen den man, die bij vele nachtelijke huiszoekingen van de partij was en die ln veel gezinnen verdriet heeft gebracht. Het ls goed dezen tijd r.og eens in herinnering te brengen, want men vergeet snel terwijl de menschen die door dit tuig zijn getroffen met hun verdriet tegenwoordig nog wel eens vergeten achterblijven. Men schrome niet om bij de bevoegde autoriteiten feiten kenbaar te ma ken, opdat deze verrader en hand langer van den vijand zijn verdiende straf zal ondergaan. UITVOERING D.I.N.D.U.A. Zaterdagavond gaf de R.K. Gem. Tooneelvereeniging D.I.N.D.U.A., na 5 jaar van 't tooneel verdwe nen te zijn geweest, wederom een uitvoering voor donateurs en ge- noodigden. Onder regie van den heer Jos Groenland werd opgevoerd het blijspel in 3 bedrijven „De nieuwe typiste". Dindua heeft met de op voering van dit stuk niet hoog willen grijpen, maar met dit blij spel de aanwezigen een vroolijken avond willen bezorgen. Welnu, daarin is Dindua wonderwel ge slaagd. De aanwezigen hebben volop genoten en er is onbedaar lijk gelachen om de grappige en de dolle situaties, die in dit stuk voorkomen. Het gegeven is een voudig: De zoon van den uitgever Frederik Grolmeijer heeft kennis aan een soubrette, overigens een net meisje. Zijn ouders hebben echter heel andere plannen en sturen aan op een verbintenis met Nora van Bommel, een gefortu neerde jongedame. Wanneer beslo ten wordt een typiste aan te stel len, weet de zoon August het zoo te regelen, dat zijn aangebedene wordt aangesteld, vanzelfsprekend onder een andere naam. Mevr. Grolmeijer, die ook ge hoord heeft van het plan een ty piste aan te stellen, ziet hierin een prachtige gelegenheid om de jon gelui nader tot elkaar te brengen. In overleg met mevr. van Bommel wordt besloten Nora van Bommel, onder anderen naam als typiste op het katoor van Grolmeijer te laten werken Het verzoek van de beide dames kan Grolmeijer moeilijk weigeren en zoo zijn er dus op gegeven Qogenblik inplaats van eén. twee typistes. Dan beginnen pas de grappige situaties, maar het einde brengt een happy end. De dames en heeren tooneelis- ten hebben het stuk met veel entrain gespeeld. Het vlotte tem po, dat dit blijspel vereischt, werd tot het einde prachtig volgehou den. Alle spelers en speelsters hebben er toe medegewerkt om hef geheel tot een goede uitvoering te maken. Ook de kleinere rollen als die van den boekhouder en den bediende Klungel waren goed ver zorgd. Decor en aankleeding van too neel hadden voor een kantoor van een uitgeverij wel wat luxueuzer kunnen zijn. Vooraf heette de voorzitter, de heer G. van Veen, allen welkom. Na 5 jaar ondergedoken te zijn geweest, kwam Dindua thans weer voor 't voetlicht om haar trouwe donateurs en vrienden een gezel- ligen avond te bieden. Het volgend jaar bestaat de vereeniging 25 jaar en ter gele' genheid van dit jubileum hoopte men een goed stuk, het jubileum waardig, in studie te kunnen ne men. Maandagavond vindt de her haling van deze opvoering plaats. OVERDEKTE ZWEM INRICHTING HEROPEND liet het oorspronkelijke kolen- kwantum, dat de Overdekte Zweminrichting ontving, slechts het nemen van dou'chebaden toe, thans is door verruiming van deze toewijzing een belangrijke verbe tering gekomen, want met ingang van 26 November a.s. kan weder om gezwommen worden, na ruim een jaar van gedwongen sluiting. Dienstregelingen van openstel lingen moeten weder op nieuw sa mengesteld worden. Een flinke plaats is ingeruimd voor het zoo noodige schoolzwemmen van de leerlingen van de lagere en zoo mogelijk ook van de Middelbare scholen. Ook de zwemmers die niet aan gesloten zijn in verenigingsver band worden in de gelegenheid gesteld om de diploma's der K.N. Z.B. te halen onder leiding van vakkundig personeel. Vanzelf sprekend zijn de vijf oorlogsjaren voor de Overdekte niet ongemerkt voorbij gegaan, wat zich hoofdzakelijk bepaalde bij glasschade. De inrichting is echter geheel gerestaureerd en er is zelfs materiaal gevonden om de vloeren door betegeling aanmerkelijk te verbeteren. De technische instal latie is volkomen intact en stelt de Overdekte in staat om honder den zwemmers per dag een bad te verzekeren in water, dat bacterio logisch en chemisch aan de hoog ste eischen voldoet. ANIKA Voor deze dans-matinée was niet veel belangstelling; dit was jam mer, want deze veelbelovende jeugdige danseres, was de kennis making alleszins waard. Hoewel de temperatuur in de zaal van 't Gulden Vlies niet erg aangenaam was, bleef het publiek toch zeer aandachtig en liet het aan de noodige bijvalsbetuigingen niet ontbreken. Het lange programma gaf gele genheid Anika in alle mogelijke facetten van haar danskunst te be schouwen, en gaf ons de conclu sie, dat zij op haar best is daar, waar het alleen gaat om gratie dér bewegingen en luchtige rythmen, zooals „Fairy Queen", Roodkapje, de danssuite na de pauze, Taran tella van Chopin e.a. Wanneer haar onderwerp een diepere ver beeldingskracht vereischt, zooals in „Harakiri", Sphinx e.a. dan blijven er nog wenschen onver vuld, en moet rrten wat geduld hebben tot „Anika" haar kunst volledig tot rijpheid is gekomen. Twee en een half uur te boeien is een zware opgave, het zou dus wel aanbeveling verdienen, het programma wat in te perken. De fijne costumeering en de belichting verhoogde niet weinig het effect. Wegens ongesteldheid van de pia niste, Henny Hulshoff, trad op Willy Meeuwisse, een fijnzinnige kunstenaar, die vooral een uit nemend accompagnateur bleek te zijn. Met zijn Soli, van Schubert, en Sibelius had hij veel succes Dat Willy Meeuwisse aan het slot door „Anika" in het succes werd betrokken, was ten zeerste ver diend. Een middag waarvan men zeer veel heeft genoten, en die in de toekomst herhaald zou kunnen worden, maar dan voor een volle zaal, hetgeen een dergelijk pro gramma zeker waard is. W. Schreurs laars in actie en rolden de ballen over de banen. Vier-bonden-wedstrijd Begonnen werd met den wed strijd tuschen de vertegenwoordi gde 10-tallen van de vier bon- len t.w. Amsterdam, Haarlem, 't Gooi en Eemland en Alkmaar. Het resultaat was: Bn. 1 Bn. 2 Tot. Alkmaar 689 666 1355 Amsterdam 662 680 1342 Haarlem 641 632 1273 Gooi en Eemland 549 522 1071 De hoogste werper werd Strack van Schijndel van Amsterdam met 158 hout. Van het Alkmaarsche 10-tal maakte J. Eïckhart het hoog ste hout met 153. Vooral Amsterdam en Alkmaar leverden een spannenden strijd en het verschil is dan ook gering. Daar Alkmaar buiten mededin ging mededeed won Amsterdam dus den eersten prijs. Des middags van 24 hield de jubileerende club Z.E.K.Z. een druk bezochte receptie, waarbij verschillende sprekers het woord voerden. Een schat van bloemen getuigde van de sympathie, welke deze club allerwege geniet. HARENKARSPEL. GEMEENTESECRETARIS NEEMT AFSCHEID. Door zijn benoeming tot burge meester van Blokker, zal de heer G. H. Essing, sinds 1933 secre taris dezer gemeente, ons gaan verlaten. Er heeft zich een comité gevormd, dat zich ten doel stelt hem Woensdag a.s. in de gele genheid te stellen afscheid te ne_ men van de inwoners van Haren karspel. Hij heeft zich veel vrien den verworven in den loop der jaren, zoodat het aan belangstel ling wel niet zal ontbreken. Het aanvangsuur zal nog nader wor den bekend gemaakt, maar we kunnen reeds mededeelen, dat de bijeenkomst zal plaats vinden in Café Pijper te Dirkshorn. TUITJEHORN. R.K. MIDDENSTANDS- VEREENIGING. Op de uitstekend bezochte le denvergadering werd de heer N. Wester candidaat gesteld voor 't hoofdbestuur van de Hanze in het Bisdom Haarlem. De heeren Wester en Bes werden gekozen tot afgevaardigden naar de bonds vergadering. Op deze vergadering KINDEREN KEEREN waren tevens aanwezig eenige HUISWAARTS middenstanders uit het Waar- Een honderdtal kinderen uit land, waar getracht zal worden Alkmaar en omgeving is Vrijdag binnenkort -ook een afdeeling in in den loop van den dag terugge- 1 het leven te roepen, keerd uit Denemarken, waar zij ter aansterking ca. 3 maanden LANGE DIJK. hebben vertoefd. Het was de jeug- Rjf. STAATSPARTIJ dige reizigers wel aan te zien^ dat jn De Burg" heeft de plaatse- het verblijf in het gastvrije Dene- 'afdeeling der R.K. Staats- marken hen goed heeft gedaan en partij dezer dagen vergaderd, onder voorzitterschap van den het_ schoons dat zij in den vreemde yggj. j)-, hadden gezien en over de harte' lijkheid van hun pleegouders. Dit was de tweede groep „repa- trieerenden". Er zullen nog twee groepen vol gen. De reis vanaf Kopenhagen naar Utrecht geschiedde met ver warmde auto's en stond o. 1. van Deensche dames en heeren. Vanaf Utrecht werd de reis naar Alkmaar per trein voortgezet. SINT MAARTEN NIET VERGETEN Alkmaar heeft Sint Maarten niet vergeten. Nauwelijks was Zon dagavond de schemering ingetre den. of men zag hier en daar in Alkmaar's straten reeds kinderen met lampions door de straten trek ken, soms alleen, soms in kleinere of grootere groepen, zingend en bedélend. En hoe zwarter de avond werd, des te meer lampions zag men en des te levendiger werd het in de stad. Vooral de Langestraat bood af en toe een typisch beeld. Overal zag men lichten opflakkeren en zelfs de kletterende regen, ver mocht die niet te dooven. Hier en daar ving men strophen op van de bekende wijsjes. Dit jaar voor het eerst heeft de R.K. Jeugd georganiseerd deelge nomen, door in optocht door de straten te trekken. St. Maarten zelf was er bij tegenwoordig, ge zeten op zijn paard. De lampions slingerden door de donkere stad en gaven een warm licht in den killen avond. En het was al tegen negen uur toen de laatste lichtjes doofden. Scherpe critiek werd uitge oefend op den gang van zaken in den kring, ojn. betreffende het voorloopig bestuur en de eandidaatstelling. Na gehouden discussie werd besloten, onder protest candida- ten in te dienen voor den kring en op de algemeene vergadering de verschillende klachten naar voren ie brengen en indien noodig zelfs bij den Partijraad. Tot afgevaardigden naar den Partijraad werden benoemd de heeren G. J. v. Slingerland (Alk maar) en J. de Boer (Obdam). Naar de vergadering van den Rijkskieskring werden afgevaar digd de heeren Jb. Weel, L. Schrijver, J. Stoop en J. Bruin Dz. HEERHUGOWAARD-N. R.K. KIES VEREENIG ING. In de twee bestuursvacatures werd voorzien door de benoeming van G. Tesselaar en K. Buter. Als candidaten voor 't bestuur van den Rijkskieskring werden gekozen: C. Jong, P. Tromp, G. J. Wildenburg, allen te Heer- hugowaard, Jac. Weel, Noord Scharwoude, H. Nolet, Warmen- huizen, J. de Boer te Obdam, J. Blokdijk, Tuitjehorn, D. Stade- gaard, Öude-Niedorp en G. M. Slingerland te Alkmaar. Tot afgevaardigden naar de algemeene vergadering van den Rijkskieskring te Alkmaar wer den gekozen de heeren G. Mole naar en Jb. J. de Wit. ALKMAARSCHE KEGELBOND Opening concours Zondagmidag is het kegelcon cours, dat ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de kegelclub Z.E.K.Z. wordt gehouden, geopend. Allereerst sprak de voorzitter van de ubileerende club, de heer C. H. de Lange, die allen welkom heete, in 't bijzonder den heer D. Olij, eerelid van Z.E.K.Z. Hij wees er op, dat men niet zonder moeite dit concours heeft kunnen orga- niseeren en hij hoopte dan ook dat het zou slagen. Tenslotte bracht hij dank aan het dag. bestuur van den A.K.B. voor de medewerking bij het or- ganiseeren van dit concours. Daarna voerde de voorzitter van den Alkm. Kegelbond, de heer Joh. Diepen, het woord. Hij heette alen welkom, in het bijzonder de deelnemers aan den vier-bonden- wedstr d. Ook de heer Diepen gewaagde van de vele moeilijkheden, welke overwonnen moesten worden om de banen van de Unie weer in orde te brengen. Dank zij echter de medewerking van de techn. commissie en van den heer Witte, expl. van de Unie, was men hierin geslaagd. De heer Diepen wees er op, dat alle prijzen voorzien waren van de beeltenis van H. M. de Koningin en gaarne bracht spr. eerbiedige hulde aan onze Landsvrouwe voor het vele, dat zij voor land en volk gedaan heeft. Met den wensch dat de wedstrij den mogen slagen, verklaarde de voorzitter dit concours voor ge opend. Direct daarna kwamen de Uege- IN EEN DRUILERIGEN REGEN heeft de fanfare „Muzieklust" te I Obdam haar 25-jarig bestaan ingezet met een concours van fan fare- en harmoniekorpsen van den R. K. Bond. Druk bezocht, hoe kan het anders, waar de menschen zooveel van muziek houden, is dit alles een verblijdend teeken van de opleving ook van de fanfare muziek. En dat stemt vreugdevol, omdat de muziek in de gemeen schap zulk een voorname plaats inneemt. 's Middags 1 uur werden bestuurs leden en genoodlgden officieel op het gemeentehuis ontvangen met toe spraken van den Burgemeester van Obdam, den bondsvoorzitter den heer Th. Lansdaal, den Geestelijk Advi seur en den voorzitter van "Muziek lust" den heer De Wijs', terwijl de parochieherder nog het zilveren ju bileum van de heeren De Wijs en Engels memoreerde. Daarna begon de marsclrwedstrijd'. Marschwe dstrij d waaraan were? deelgenomen door "Crescendo" Hoogwoud. "Accordan- do" Spierdijk en "St. Cecilia" Zwaag Over het algemeen was het moei lijk eenig verschil tusschen de korp sen te vinden, het tempo was keurig en de muziek was af. De beslissing bleek ook voor de Jury. de heeren A. H. Maas, toonkunstenaar Alkmaar en D. Speets, Hoofdleeraar Conser vatorium, Amsterdam, niet eenvou dig, gezien het resultaat van d'e pun- tenwaardeering. De uitslag' van dezen wedstrij d was 64 pt. 1ste prijs "Crescendo" Hoog woud; 61 pr,t. 2de prijs "Aecordand'o" te Spierdijk; 60 pnt. 2de pr. "St. Cecilia" Zwaag. Concertwedstrijd Hieraan werd door zes korpsen deelgenomen en begrijpelijk was dé muziek wisselend. Doch ook hier werd over het algemeen goed en juist gespeeld, hoewel soms 'n speler wat nerveus bleek te zijn, wat het meest opviel bij een bepaalde solo waarbij dan wat al te voorzichtig en zoo doende op half geluid werd ingezet. Maar en dat zegt genoeg het gehalte heeft in de ruim vier jaren stilstand niet geleden, integendeel, de gedwongen stilstand schijnt goed besteed' te zijn met serieuze studie. En dat zal d'e vereenigingen zeer ten goede komen. "Crescendo" Hoogwoud behaalde in de 2de afd. Fanfare met 197 pt. een 2e prijs met "Fantasie Pastorale" en "Solex Ouverture". In dezelfde afdeeling wist "Kunst naar Kracht" den lsten prijs te ver overen met 225 punten in de twee ouvertures "Caecilia" en "Meidauw". Ook "Accord ando" Spierdijk haalde den lsten prijs. Dit korps speelde d'e •'Brittanicus" dan ook keurig evenalg "Louise de Belliques" en kreeg hier voor 226 punten. De klasse uitmuntendheid werd door "St. Cecilia" Zwaag vertegen woordigd', dut de nummers "Relais Sacre" en ,;Veillee d'Armes", 'n paar zware stukken speelde; met 204 pun ten werd de 2de prijs verdiend'. Tot slot kwam in d'e eere-afdeeling Harmonie Zaandam uit met "Harmo nie". Dit was inderdaad een eere- afdeeling met mooie muziek en zui ver samenspel in de prachtige num mers "Scène Bohémiennes" en "Le Hoi s'amuse". Een welverdiende 243 punten en eerste prfis was het einde van dezen dag. Volgende week Zondag zullen zes korpsen in den marschwedstrijd' uit komen, terwijl aan den concert wed strijd door zeven vereenigingen wordt deelgenomen,

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 2