S.D.-sfrooman vraagt om den kogel Inschrijving in bijzonder grootboek Nieuw NoordHollandsch Dagblocl Goede vangst van P.O.D. te Alkmaar Regionale Publicatie DISTRIBUTIE VAN APPELEN Rente drie procent! Verval van krachten (2aalsle nieutvs EGYPTE WIL ZELF STANDIGHEID Woensdag 14 November 1945 Wederom heeft de Alkmaarsche P.O.D. een goeden greep gedaan met de arrestatie van den 28- jarigen inwoner van onze ge meente, C. Smit, die sinds 1943 bekend stond als een berucht strooman der S.D. en die in Alk maar en vele andere steden veel onheil heeft gesticht en ellende gebracht, vooral in kringen van illegale strijders en onderduikers. Smit als smokkelaar Maandenlang, na de capitulatie, vertoefde hij in België. Hier kocht hij allerlei goederen in. smokkelde zijn waar over de grens en zocht dan in verschillende steden van ons land afnemers.. Hij kende de smokkeloaadjes in de omgeving van Wuestwezel op zijn duim en dit is dan ook wel de reden, dat hij niet eerder tegen de lamp ge- loopen is, om terecht te staan voor zijn vele vergrijpen, die hij als strooman der S.D. heeft be dreven. De Alkmaarsche politieke re cherche had eenigen tijd geleden den tip gekregen, dat Smit via smokkelwegen in de omgeving van Wuestwezel over de Neder- landsche grens kwam en zij be den. Van deze praktijken werd ook mr, Wynne, advocaat te de zer stede, de dupe. Mr. Wynne oli even een tip, dan rafelde hij de zaak uiteen en bracht verslag uit aan zijn Duitsche superieuren, met het bekende gevolg. Ook in Amsterdam had hij een „vrucht baar" arbeidsterrein en werkte in de hoofdstad veel samen met den zeer beruchten N.S.B.-agent van politie, Molles. Materialist, geen idealist Door zijn Duitsche uniform, wist hij vele boeren in Noordhol land tot afgifte van levensmidde len te bewegen en bracht die goe deren dan meestal in den zwar ten handel. Zelfs kocht en ver kocht hij persoonsbewijzen voor prijzen varieerende tusschen 300 en 400 gulden per stuk. Later le verde hij zijn weldoeners weer aan de S. D. uit. Maar al werkte hij voor de Duitschers, hij bestal hen ook, wanneer dit maar even mogelijk was. Zoo zag hij o.m. kans, twee schepen met beton ten nadeele te ken, meerdere malen geld van de S.D. heeft ontvangen. Thans zit hij in zijn cel. Zijn eenigste verlangen is: snel le berechting en dan de kogel. Het laat zich aanzien, dat het daar ook inderdaad op uit zal draaien. HET WITTE KRUIS. Gisteravond hield de afdeeling Alkmaar van het Witte Kruis haar jaarvergadering in het Wa. pen van Heemskerk. De voorzitter, de heer Marga- dant, opende deze eerste verga dering na de bevrijding met een woord van welkom tot de wei nige aanwezigen. Voorzitter wees er op, dat de vereeniging een zeer moeilijken tijd heeft door gemaakt tijdens de bezetting en het bestaan er van heeft dikwijls aan een zijden draad gehangen. Dank zij echter het werk van het hoofdbestuur, heeft men alles nog in goede banen weten te houden. Ook het afdeelingsbe- stuur heeft een vuurproef moe ten doorstaan, maar is er ge lukkig goed door gekomen. Toch heeft t bestuur een slacht offer te betreuren. Mevr. Prins- Vlessing is heengegaan om niet meer weer te keeren. Op verzoek var. den voorzitter bracht de vergadering haar een stille hulde voor het vele werk door reoherrheiirs van de Duitsche Weermacht 1°°* ™et,„ om hem tl ontvreemden. Een gedeelte ver- nit hfpek echter niet kocht hij daarvan, tegen hooge wonfon den dag Pr«zen* Angst voor ontdekking fin hTtU hJ Smit zich deed hem er van terughouden, van het vertrek, had omit zien rp<*tant fp versiap^prpn ^dfaTwas ^cherVchr; Voorts'fhet wd ^lr'^dat lak de kippen bij" om hem vast Smit te nemen. Geconfronteerd met Viebahn en Rühl. Smit ontkende oorspronkelijk ten stelligste, iets op zijn kerf stok te hebben. Hij werd toen naar Amsterdam overgebracht en §econfronteerd met bekende S.D. eambten als Viebahn, Rühl en Döring. Deze herkenden hem on middellijk en legden zeer bezwa rende verklaringen over hem af. Zelfs bestempelden zij Smit ook tegenover zijn vrienden als een aartsverrader. En al klonk dit vreemd uit den mond van Duitsche S.D.-beambten, het was in ieder geval de volle waar heid. Döring, die het S.D.-com mando in Alkmaar* had, heeft veel met hem samengewerkt. Waschlijst van misdaden. Smit heeft wel een heel zwart verleden. Hij heeft o.m. den dood op zijn geweten van den beken den illegalen werker, dr. Itman, in dien tijd verbonden aan het Binnengasthuis te Amsterdam. Dr. Itman was een bekend lid van den K.P. en verzorgde als geneesheer vele gewonde illegale werkers en onderduikers. Vol gens verklaringen van den S.D. zou men nooit op het adres van dr. Itman gekomen zijn, wanneer niet Smit hem zou hebben aan gebracht. Op aangifte van Smit werd dr. Itman aangehouden en kort daarop, tegelijk met mr. Don en mr. Hulscher, als repre saille voor het neerschieten van den Amsterdamschen Procureur- Generaal Feitsma, gefusilleerd. Hij verried ook een Amster dammer, die in den schoorsteen van zijn woning een geweer met bijbehoorende munitie had ver borgen. Vaak deed hij zich voor als illegaal werker en wist dan geld en levensmiddelen van goede vaderlanders los te krijgen. On middellijk daarop verschafte hij dan den S.D. de adressen van degenen, die hem geholpen had- va® het plaatselijk verdeelings- kantoor van het bedrijfschap voor GROENTE EN FRUIT. HEDEN 14 NOVEMBER zijn de groente-, en fruithandelaars in geschreven onder de nummers 32 t.m. 79 bevoorraad met appelen. Consumenten, die bij één dezer groente- en fruithandelaars hun bonnen, F 01 van de fruitkaart hebben ingeleverd, kunnen EEN HALF POND APPELEN per ingeleverde bon bij hun fruit handelaar bekomen. Detaillisten worden hierbij nog maals aan hun verplichting her innerd, het nummer, waaronder zij bij het plaatselijk verdeelkan- toor zijn ingeschreven,, op duide lijke wijze in hun etalage en/of op hun ventwagen aan te bren gen, opdat die belanghebbenden uit de dagbladen kunnen verne men of hun fruithandelaar al dam. niet is bevoorraad. (Adv.) haar voor d'e vereenig'ing verricht. Ook aan de nagedachtenis van het overleden bestuurslid, den heer Saai die ongeveer 25 Jaar als bestuurslid de vereeniging gediend! heeft, werd stille hulde gebracht. Het speet den voorzitter, d'at de opkomst niet grooter was. Al kon men deze geringe opkomst darj ook beschouwen als een blijk van ver trouwen In Let werk van 't bestuur, toch hoopte spr. op een grootere op komst bij een volgende vergadering. Bij de Ingekomen stukken was een schrijven van het hoofdbestuur, over de sterke toename van de t.b.c. als gevolg van d'e tijdsomstandigheden. Daarom is een plar.' gemaakt voor den bouw van een nieuw, modern ingericht sanatorium. Het hoofdbe stuur stelde voor dit doel bereids 50.000.beschikbaar. De afdeelin- gen werden opgeroepen ook hun medewerking te verleenen om dit g'roote plan te helpen verwezenlij ken. Het jaarverslag van den secretaris, mr. G. A. de Lange, gewaagde even eens van de vele moeilijkheden, waarvoor de afdeeling zich zag ge plaatst. Gebouwen enz. bleven ga spaard. Het ledental bedroeg per 1 Januari 1945 7650. Door huisverzorging werden 85 ge zinnen geholpen. Door de afd. Zui gelingenzorg werden 5005 consulten gehouden en 3218 bezoeken gebracht. Aan het slot werd' geconstateerd, dat de vereeniging financieel krach tig en gezond is. Diverse begrootin gen werden goedgekeurd. Bij de bestuursverkiezing werden de heeren D. J. Margadhnt, voorzit ter; Mr. G. A. de Lange, secr.-penrj.; Dr. J. Lourens en Dr. T. J. Frede- rikse herkozen. In de vacature mevr. Prins-Vles- sing' werd gekozen mevr. Elema-Sas en In de vacature Saai de heer C. Couwenharen. ST. AUGUSTINUS- VEREENIGING Afd. Alkmaar-Buiten. Bovengen. vereeniging bield dezer dagen haar eerst vergade ring na het vertrek der bezetter. De eerste na vier jaar. De voor zitter, die de vergadering opende met den Chr. groet, heette alle aanwezigen hartelijk welkom. Hij was blij na deze afgeloopen zware jaren, weer zooveel bekende ge zichten te zien. Het Bondslied werd uit volle borst meegezongen. De Geestelijk Adviseur, die in middels was binnengetreden, werd door den voorzitter als zoo danig geïnstalleerd. De voorz. was blij den ZeerEerw. heer dr. F. Holthuizen als G A. te mogen begroeten, omdat Z. E. in onder wijzerskringen geen onbekende is. Hierna sprak de G. A. de verga dering toe. Hij wees vooral op de kracht van het goede voorbeeld. De bestuursverkiezing werd uit gesteld tot Januari. De spreker, de heer W. Speller, H. B. lid, sprak over het onderwerp: „Voor belangrijke beslissingen." In den bezettingstijd zijn er plannen ge maakt. Wij streven naar een lan- delijken bond van R.K. Onder wijzers. Deze zal in federatief- verband samenwerken met de andere onderwijzersorganisaties. Daar onze Bisschoppen geen on- derwijssraad wenschen mogen we daar geen actie voor voeren. Wat er met onze O.S.Z. zal ge beuren weten we nog niet. Mis schien wordt die dan ook landelijk' Er wordt hard gewerkt om onze gestolen bezittingen terug te krij gen. Spr. eindigde zijn rede met een pleidooi voor de St. Willibror- duscongregatie. Hierna volgde sluiting van deze goedbezochte vergadering. BERGEN R.K. VROUWENBOND Mevr. Beekman opende de ver gadering, die door een honderd tal leden werd bijgewoond. Het hoofdpunt van de agenda was het kiezen van 7 bestuursleden. Her kozen werden Mevr. Beekman als voorzitster, Mevr. Hopman- Gierstberg als penningmeesteresse en Mevr. Min-Terwijn als secre taresse. De Pastoor las van Guido Gezelle voor: „De begrafenis van een priesterstudent". Na de mede- deeling dat in de „Rustende Ja ger" een feestavond zal worden gehouden voor de leden, werd de avond gesloten. SINT MAARTEN Het regende en 't was zeer triest en koud. Doch de jeugd was tegen schemering present en dreunde huis aan huis met zange rige stem hun versjes af. Kleine, nog bijna onmondige kindertjes met hun moeders, stamelden bij de naaste buren onsamenhangen de woorden uit de bekende wijs jes. Zeer weinig lampions waren er dit jaar. maar wel veel uitge holde bieten. De jury van „Ons Bergen" had een moeilijke taak. Verschillende motieven waren in de bieten door insnijdingen uit gebeeld, o.a. Lindenboom, 300 jaar en een vliegtuig als dropper van voedselpaketten. HEILOO R.K. KIES VEREENIGING Dezer dagen hield de R.K. Kiesver- eerüging haar eerste vergadering na den oorlog'. De heer Paul d'e Waart, die dezen avond zou komen spreken was door omstandigheden verhinderd'. Men had echter den heer Jac. Groen, Tweede Kamerlid; bereid gevonden om te komen spreken. Hij had tot onderwerp "De r.oodzaak van een staatkundige Katholieke partij, ook nu!" Spreker toonde in zijn goed' gedo cumenteerd betoog aan, dat het Ne- derlandsche volk juist nu ook alleen gebaat is met 'n flir.ke en goed ge leide R.K. staatkundige partij. Na deze rede werd overgegaan tot verkiezing van 'n bestuur. Gekozen werden de heeren dr. A. Wijffels (voorzitter); J. Schuit; W. Kaandorp; J. Swart; Jos. Ipdam; Jb. v. d. Peet; H. Groot; P. Zuurbier en H. Pel. HSV I— OUDORP I H.S.V. I speelde Zondag teg'en Oudorp I. Deze wedstrijd werd door de HSV-ers met 32 verloren. Een van de grootste oorzaken was wel het slecht bespeelbare terrein. LANGEDIJK NEB. KATH. JONGERENVERBOND Ter gelegenheid van de opening' van het wir.terprogram hield' de N.K.J. afd. Langedijk (vroeger de St. Jo seph Gezellen- 'n feestavond in de Burg, aangeboden aan de leden, hun ouders; verloofden en g'enoodigden. Zondagmorgen werd in de Paro chiekerk 'n H. Mis opgedragen voor de levende en overleden leden var, de vereeniging, waaronder gemeenschap pelijke H. Communie. De avond werd g'eopend door den voorzitter, den heer P. Bruin Dz. De Aalmoezenier, de Weleerw. Heer Kapelaan Donkers, zegt het 'n vreug- BELANGRIJKE MEDEDEELINGEN heeft de Minister van Finan ciën voorts gedaan over komende belastingen en de Staatslee- ning. Het ontwerp betreffende een vermogensaanwasbelasting in den vorm van een heffing ineens van de tijdens den oorlog verkregen vermogensvermeerdering, is gereed en in handen gesteld van de Belastingsadviescommissie. Zoodra het daarvan wordt terug ontvan gen, zal het aan de normale, zgn. parlementaire behandeling van een wetsontwerp worden onderworpen. Volgens een zeer ruwe schatting zal de opbrengst van deze heffing op basis van de regeling, zooals zij thans luidt, ongeveer 4 milliard gulden bedragen. Voor de betaling daarvan zullen naast geld, ook effecten en andere waarden In aan merking komen. Zooals u reeds weet staat verder ook een algtemeene vermogensheffing op het programma. Goed gebruik vereischt, dat ik u over de voorge stelde bepalingen, waarin deze hef fingen zyn vervat, thans nog geen nacere mededeelingen doe, daar de door de Grondwet aangewezen in stanties daarover eerst nog moeten worden gehoord. De voorgenomen staatsleening heeft vasten vorm gekregen. Ik heb hiervoor de figuur gekozen van een inschrijving op een bijzonder groot boek, waarop de rente 3 pet. zal be dragen. Deze inschrijvingen zullen kunnen worden aangewend voor de betaling van bepaalde, nader aan te wijzen belastingen, waaronder de zoo juist genoemde heffingen. Het ope nen van deze mogelijkheid om ge blokkeerde tegoeden die thans bij de banken slechts een zeer veel lagere rente opleveren, om te zetten in 3 pet. schuldvorderingen op den staat, bèschouw ik urgent ir; verband met de inkomstenderving; die thans door velen wordt geleden en met de stij gende behoefte van het zakenleven om crecleten op te nemen, waarvoor het ook rente betalen moet. De opbrengst der inschrijvingen op dit grootboek zullen dienen tot con- solldeering van dei; vlottenden staats schuld, die een bedrag van bijna 9 milliard beloopt. Reeds thans doe ik een dringend beroep op hen die daarvoor in aanmerking komen, om wanneer de inschrijving wordt geopend, daarvan op ruime schaal gebruik te maken. De rente moge wat mineer aantrekkelijk zijn dan die waaraan men zich heeft ge wend, zij bevindt zich nog op een belangrijk hooger peil dar; in de an- gelsaksische landen aanvaard is. De staatsschuld van ons lanè is zoo enorm gestegen, dat het handhaven van het bestaande rentepeil een te zware last op de schouders zou leg gen van onze verarmde volkshuis houding en op het staatsbudget dood zou drukken. Hier wordt van d'e beleggers onge twijfeld een offer gevraagd maar dit wordt gedaan in de over tuiging, dat het gevraagd worden mag en moet. Bovendien hebben de kapitaalbezitters er in de eerste plaats een overwegend belang bij dat de staatshuishouding wordt gesaneerd om Inflatiegevaren af te wenden. Een lagere rente voor nieuwe leeningen zal waarlijk niet de eenige maatregel zijn, die genomen moet worden om de staatsbegrooting geleidelijk aan weer m evenwicht te brengen. Ver gaande bezuinigingen, ook op and'ere posten, zijn daarvoor noodzakelijk. Hoewel niet kan worden ontkend dat op dit gebied nog een sisyphus-arbeid' is te verrichten, verlieze men hierbij niet uit het oog, dat deze regeering een erfenis heeft moeten overnemen, die rdet zonder groote belangen te schaden in één slag' kan worden ge- liuideerd' en dat zij staat voor de dub bele taak om een geweldig herstel werk ten uitvoer te leggen, wat ons land weer tot productie voor de bin- nenlandsche markt en voor uitvoer in staat moet stellen, terwijl tegelij kertijd de opbouw en mobilisatie van leger en vloot var; den grond' af in een ijltempo moet worden tot stand' g'ebracht. Wij behoeven onzen blik slechts naar het Oosten te wenden om van dit laafete overtuigd te zijn. Met moet zich goed realiseeren, dat ons land in dit opzicht er op het oogenblik moeilijker voor staat dan welk land ook. De vre- des-economie wordt geboren, maar de aanwezigheid van een stuk oorlogs-economie is harde werke lijkheid. Onder deze omstandig heden klemt de eisch des te meer, om bij de besteding van eiken gulden nut en offer zorgvuldig af te wegen en slechts de nood zaak te laten beslissen. Daarom richt ik mij, landgenooten, die geen directe publieke verantwoor delijkheid draagt, over uwe hoof den heen tot allen, die tot deze verantwoordelijkheid wel zijn ge roepen, in alle departementen en diensten, in staat, provincie en gemeente, hier en in het buiten land en roep hen toe: waakt, con suls, voor de publieke zaak. Be strijdt alle verspilling, waar gij die aantreft. Wijst op de nood zaak van een sober bestaan en geeft daarin zelf het voorbeeld. Dient het herstel, maar laat de vernieuwing ook doorbreken in uw financieel beleid. Herzie dit, niet in den ouden fiscalen zin, waarin te weinig plaats was voor de, het eco-omisch leven steunen de en de §ociale rechtvaardigheid dienende, working van publieke uitgaven en voor het tot stand brengen van een billijke verdee ling van lasten en lusten in de maatschappij, maar in den waar lijken, nieuwen zin van het na streven van de hoogste efficiëntie in een economisch verantwoord en sociaal rechtvaardig bestel. Dat is erg! 'm Jeugdig leven, dat zich i*ekt naar het licht, zon en vreugd en niet kan. 'n Oog, dat klaar wil schit teren als een ster en slechts een kunstglams verkrijgt. Wangen, die de frissche kleur van rijpe appels dragen moes ten en slechts gloeien van eeni teringblos. Zoo is het met veler christen dom in dezen na-oorlogschen tijd. Helaas ook met velen, die van een andere kerk tot de Katholieke overgingen. Verlamd, blind-doelloos, zoe kend toch. Niet geheel alles prijsgeven en toch weifelend. De roode roep van anti-gods dienstige leuzen heeft hun oor gestreeld. Hun oogen en har ten zijn gebiologeerd door wat schijnschoon, ze zoeken geluk, maar waar! Modern Heidendom van welken vorm dan ook, heeft hun vleugels lam gelegd. Hun leven kwijnt. Om nieuw bloed in dat weg- stroomend leven te gieten wordt er van 10 tot 24 November een Missie voor hen gepredikt. Voor ieder Katholiek is het van belang, dat allen, die tot onze legers toetraden en zich schaarden onder Christus' Ko ningsvaan ook in de samenle ving hun* katholieken geest kunnen uitdragen. Hün ge loofstrouw is ook üw werk. Ka tholieke Actie en Derde Orde in onze stad hebben dat begre pen, maar ieder Katholiek moet het diep en oprecht we ten. Bidt en offert. Verval van krachten is erg. PATER SMULDERS Scekarno heeft het nietiwe „ka binet" onder leiding van Sharir aanvaard. In Turkije zijn de mocratische hervormingen op handen. Tsjoengking wil met Russische toestemming door de lucht troepen vervoeren naar Mandsjoerije, „over de commu nistische linie heen". Het be stuurscentrum van de Engelsche bezettingszone zou naar Hamburg worden verplaatst. Attlee heeft het Amerikaansche congres toe gesproken; hij keerde zich tegen de economische machtsmonopo lies van particulieren. de te vinden om zooveel katholieke jongemannen bijeen te zien. Wat kun nen wij niet uitwerken als we allen principleele mannen worden. Ondanks alle ellende van dezen tijd, waarin zoovelen afdwalen en verlo ren .gaan; heeft spr. vreugde gehad aan deze jonge kerels, toen ze dezen morgen opgingen naar de Communie bank. Jullie, jonge mannen, moeten zorgen dat de generatie over 1020 jaar nog christelijk is. In deze na- oorlogsche periode, nu men den drang in zich voelt om 5 jaar schade eens in te halen, is het zoo moeilijk om op het juiste pad te blijven. Ten slotte behandelde spr. de be- teekems van d'e vereeniging' voor het gezinsleven. De voorzitter, de heer P. Bruin, gaf hierna 'n toelichting op het Winter- program. O.m. staan verschillende ontwlkkelings pursussen op het pro gram nl. een godsdienstcureus, een motorencursus; een cursus Ned. Taal en een Verloofden-cursus. De ver eeniging wil dit jaar 'n St. Nicolaas- avond, Kerstavond en Passie-avond' Irouden. Koning Faroek van Egypte heeft de eerste zitting van het parlement geopend met een rede, waarin hij o.m. zei; „Egypte is vastberadener en eensgezinder dan ooit, waar het zich ten doel stelt alle belemmeringen van zijn onafhankelijkheid uit den weg te ruimen, hetgeen het terugtrekken van vreemde troepen, alsmede de verklaring, dat de Nijlvallei een eenheid vormt, in zich sluit. De Egyptische regeering onderhoudt zich met de Britsche over deze zaak en doet al het mogelijke om onze verlangens te verwerke lijken en de best mogelijke resul taten te bereiken". Volgens den koning beteekent de Arabische liga het begin van een tijdperk van welvaart, groot heid en uitbreiding van het Ara bische volk. De gebeurtenissen in den Levant hebben, naar hij meent, aangetoond, dat geweld geen beslissende factor is. Faroek verhief ook zijn stem tegen de Zionisten en hij kondigde voorts aan, dat de regeering veel grond op voordeelige voorwaarden ter beschikking van de kleine boeren zou stellen en de inkomstenbelas ting in overeenstemming zou doen zijiii met de loonschaal.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 2