De geldvernieuwing geslaagd ONEENIGHEID in het Indonesische kabinet i Nieuw NoordKoNondsch Dagblad 3 „Wij laten den zwarten handel in zijn sop gaar smoren11 DE „KLEINE MAN" De pensioentrekkers en renteniers INTERVIEW MET Z. H. DEN PAUS De Amerikaansche troe pen in China DE LINNENKAST Leveranties op afbetaling Gevonden klokken MGR. P. HOPMANS neemt afscheid Haarlemmer hoorf DOODSTRAF tegen zich eischen RADIOPROGRAMMA PETROLEUM UIT EIGEN BODEM Woensdag 14 November 1645 IN DE EERSTE PLAATS heeft Minister Lieftinck in zijn rede ge wezen op de moreele winst van de geldsaneering. De bereidheid tot het verrichten van nuttigen arbeid is belangrijk verbeterd. Reeds den dag na de aankondiging van de'geldinievering begon het aan bod van arbeidskrachten toe te nemen en deze toeneming heeft sedertdien op verheugende wijze voortgang gehad. Dit is niet slechts van groot belang voor de overwinning van de algemeene armoede door een vergrooting van de binnenlandsche productie, het is ook in het belang van de menschen zelf, die in en door hun arbeid het innerlijk evenwicht hervinden en zich van hun plaats en hun taak in de gemeenschap weer duidelijker bewust gaan worden. Als er ooit een tijd was, waarin het Nederlandsche volk tot het vor men van een arbeidsgemeenschap is geroepen, can is het nu. De geld- overvloed' vormde daartoe een be letsel en die Is thans weggenomen. Behalve een vergrooting van den arbeidslutt heeft de geldsaneering den zwarten hancel een der zwaar ste slagen toegebracht, die aan dit euvel maar toegebracht kan worden. Zeer duidelijk uit zich dit in de veel lagere zwarte prijzen. Bij sommige leden van dit zWarte gilde hebben de maatregelen, die werden getroffen, weer een zeker respect voor de regeering gewekt. Anderen zjjn in woede ontbrand en hebben dit niet onder stoelen of banken ge stoken. Wij zullen deze lieden in hun eigen sop laten smoren. Het feit, dat de zwarte handel thans bezig ig ook met nieuw geld weer gif te brouwen, vormt voor de regeering aanleiding om thans ook met andere dan mo netaire middelen krachtig te gaan toeslaan. Het plan der cam pagne is opgemaak en de uit voering staat voor de deur. In- tusschen wordt het tijd, dat het inzicht doorbreekt, dat het meest doeltreffende middel tot het uit roeien van de zwarte handels praktijken ligt In een algemeene koopersstaking op de zwarte markt. Wanneer het publiek zich er voor taan van onthoudt om zwart te koo- pen is het met de zwarte hande laars spoedig ui. De voorwaarden daarvoor zijn thans aanwezig: De voorziening met de eerste levensbe- noodigdheden is thans ruim genoeg om het koopen op de zwarte markt overbodig te maken. Weliswaar is er nog een groot tekort vooral aan schoeisel en kleecing, maar ook dit zal gaandeweg beter worden en als men slechts eenige maanden geduld betoont, zal men straks tegen rede lijke prijzen en bovendien tegen be tere kwaliteit kunnen koopen, dan wat thans ó'oor den zwarten handel met woekerprijzen wordt omgezet. Het is dus ln uw eigen belang om zwarte aanbiedingen af te wijzen, maar er is een beter en hooger mo tief om uw houding tegenover den zwarten handel te herzien, indien gij dit nog rdet ged'aan mocht hebben. Slechts de overheid is in staat om zich een oordeel te vormen over de rangorde der dringendheid, volgens welke in de behoeften van het volk dient te worden voorzien en wie, dank zij de beschikking over veel geld, zich goederen zwart weet toe te eigenen, verstoort d'e billijke verd'ee- lir;g er van en onttrekt ze aan ande ren, die daarvoor vanuit een sociaal en economisch oogpunt gezien, meer in aanmerking komen zooals de ve len, die door het oorlogsgeweld zwaar getroffen' zijn. Daarom landgenooten, ö'oet aan het koopen van zwart niet Jheer mee. De gel dzui vering heeft den grondslag gelegd voor een terugkeer van het fatsoen in dit opzicht, bouwt met dit nieuwe geld in handen daarop nu allen voort. Ook de economische gevol gen van de geldsaneering geven reden tot voldoening. De hoeveelheid bankpapier die tot nog toe in omloop is gebracht, vertegenwoordigt een waarde van bijna 900 millioen gulden. Het be drag, dat op girale rekeningen staat, schat ik op ongeveer het dubbele. Tezamen be teekent dit, afgezien van de zilverbons en het zinken geld, een circulatie van ruim 2v2 milliard. De waarde van het volksinkomen kan men bij den huidigen bedrijvigheids- graad en het thans bestaande prijsniveau, berekend op jaar basis op ongeveer 5 milliard gulden ramen, zoodat de geldcir culatie zich naar ruwe schatting thans tot het volksinkomen ver houdt als 1 tot 2. Naar vooroor- logsche maatstaf gemeten is deze verhouding aan te merken als de normale. Dat dit resultaat reeds na vijf weken kon wordeh be reikt, is zeker verheugend te noe men. -Het opdringen van c'e girale beta- nngsgewoonte tegen den zin der burgerij ligt overigens allerminst ir; mijn bedoeling, zei Minister Lieftinck Zoodra d'e algemeene toestand dit mogelijk maakt, zal de d'am tusschen de girale rekening waarover slechts door overschrijvingen .kan wórden- beschikt en het g'ereede geld dat var; hand' tot hand gaat wor den doorgestoken. Dan zal men het girale geld naar eigen voorkeur we der in papier geld kunnen omzetten. Daarvoor acht ik het geschikt mo ment eehter nog niet gekomen. Nog is de stuwing tegen dezen damwand nog te groot, zoodat bij doorsteking op dit moment een wilde overstroo ming van het verkeer met bank- en muntbiljetten zou zijn te vreezen, waardoor een deel van de resultaten, die zijn bereikt, ontijdig teloor zou gaan. Niettemin ligt de juist bedoelde maatregel in het verschiet en ik geef u gaarne de verzekering, d'at ik met invoering niet langer zal wachten dan met het oog op het algemeen belang verantwoord is. De belasting, die handhaving van de bestaande re geling voor het bankapparaat betee- kent, moeten wij op den koop toene men. Ik heb de bankdirecties ver zocht om te trachten aar; hun per soneel die uitbreiding te geven, die voor het vervullen van deze taak noodzakelijk is. Tot nog toe was het voor de meeste banken ondoenlijk de 1100.rekeningen volledig in de al gemeene regeling te betrekken. De vervulling van mijn toezegging in dit opzicht is primair. Andere belangen, waarvan ik de dringendheid niet on derschat, zullen in verband met deze ovefbelastng daarvoor helaas moeten wijken, gelijkertijd wordt naar op lossingen gezocht om deze belangen op andere wijze te verschoonen. De meeste zorg baart mij op dit De SAMENSTELLING van een nieuw kabinet van „de republi- keinsche regeering" heeft, zooals Aneta bet uitdrukt, een bewo gen verloop. Sjarir, de formateur, beeft vérgaande plannen ter tafel gebracht, die gepaard gingen met hevige protesten van Soebardjo en aanhang. Deze willen Soekarno overhalen de voorstellen niet goed te keuren. In een interview had Sjarir van te voren gezegd, dat, wan neer zijn plannen er door kwamen, verrassingen te voorschijn zouden komen en dat o.a. de nieuwe regeering verantwoordelijk was aan het het volk en niet aan den President. Hij verklaarde verder, dat het ,eschil tusschen Nederlanders en Indonesiërs niet zoo groot was, als men uit de ernstige wanorde, lijkheden zou kunnen opmaken. Professor Hadji Salim maakte tijdens de besprekingen een op merking, die de Britsche pers wellicht tef harte kan nemen: „Neder! andsch-Indië kan niet werkelijk onafhankelijk zijn, zoolang Britsch-Indië, Birma en andere gebieden dat niet zijn". Soerabaja. Volgens Britsche verklaringen zijn er in Soerabaja ook Japan ners gesneuveld. Hoewel eerder was gemeld; dat de Britten den 1 toestand meester zijn, wordt er j nog steeds gevochten en kwamen I er zelfs weer vliegtuigen aan te pas. Een derde der stad is vast m handen der geallieerden. De Japansche generaals. Na-1 gano en Yamamota, die ter spra ke kwamen in verband met het verdwijnen van 20.000 Japanners zouden zich overgeven aan de Britten. Geen Nederlandsche troepen? A.N.P.-Aneta seinde, dat, vol gens welingelichte kringen, de Britten nog geen landing van Nederlandsche troepen op Java zouden toestaan. Er zijn reeds troepen onderweg tot een sterkte van ruim 6000 man. De schepen zijn op weg naar Singapore. De Britsche bemanning van de „Moreton Bay" heeft hét voorstel van de Australische vakvereeni- ging verworpen, zoodat zij zijn uitgevaren, nog wel gesleept door booten bemand met leden van de vakvereeniging. Zooals men zich herinnert, kwam er een voorstel niet uit te varen, omdat er Ne derlandsche troepen aan boord waren gekomen. oogenblik de toestand van den „kleinen man" d.w.z. van de klei ne zaken en van de pensioentrek- kenden en renteniers. Voor zoover kleine zaken in moeilijkheden ge raken, wegens gemis aan vol doende vrij bedrijfskapitaal, zal een ruimere deblokkeering wor den toegestaan onder de noodige waarborgen dat misbruik wordt voorkomen. Overigens zijn deze zaken er zeer mede gediend, in dien hun cliënten in afwijking van hetgeen vroeger misschien gebruik was, de aangeboden re keningen snel betalen. Langs de zen dubbelen weg zullen de be zwaren voor de genoemde groep in hoofdzaak zijn te ondervangen. Ten aanzien van de gepension- neerden schuilen de moeilijkheden vooral in het feit, dat de groote pensioen betalende instellingen hun geheele betalingssysteem hebben ingesteld op gebruikma king van de giro, terwijl, zooals ik eerder reeds heb vermeld, met name de postcheque- en giro dienst niet in staat is gebleken in de practijk een verschil te ma ken tusschen een girale en een vrije" rekening waarbij dan on der het laatste moet worden ver staan een rekening, waarvan men het geld naar believen kan op nemen. Voorloopig is daarvoor de oplossing gevonden, dat iedere rekeninghouder bij den post cheque- en girodienst (en voor de spaarbanken geldt hetzelfde) die kan aantoonen, dat hij over onvoldoende vrije middelen uit andere bronnen beschikt oih in zijn levensonderhoud te voorzien, f 50.— in de veertien dagen ten laste van zijn rekening in contan ten kan opnemen. Ik erken, dat deze regeling niet bevredigt. Daarom heb ik opdracht gegeven de toegelaten uitbetalingen van f 50.per veertien dagen tot f 100 te verhoogen. Z H de Paus Leeft, volgens een Keuterbericht uit Parijs aan een Franschen journalisten medewerker var; het blad' Paris Matin, een van zjjn zeldzame interviews toegestaan. Toen de journalist, die tijdens den oorlog naar Duitschland' werd gede porteerd, aan den Paus mededeeling deed var; de verbazing onder gede porteerden in Duitschland over het feit, dat het Vaticaan tijdens den oorlog geen hulpactie voor hen had ondernomen en nimmer onomwonden de oorlogsmisdaden var; de nazi's had veroordeeld, antwoordde Z. H. de Paus: "Wij wisten dat er in Duitschland ernstige vervolgingen plaatsvonden, maar wij werden nooit in kennis gesteld van het onmensche- lijke karakter van de nazi-terreur. Het werd ons nimmer toegestaan om tusschenbeid'e te komen of hulp te zendèn. Eerst na d'e bevrijding kwa men wij op de hoogte var; den wer- kelijken toestand. Wij hebben een hulpactie georganiseerd, welke haar uiterste best doet om gedeporteerden te helpen." De journalist wees er voorts nog' op dat duizenden priesters in de nazikampen werd'en gefolterd en gedood en hoe het dan mogelijk was geweest, dat de katholiekè priesters in Duitschland d'en Paus hiervan or;? kundig hadden gelaten. Hierop ant- woorde de Paus, dat d'e Tapporten, welke hij uit Duitschland had' ont vangen onvolledig' moeten zijn ge weest, terwijl het bovendien moeilijk was deze rapporten aar; het Vaticaan te doen toekomen. Op de vraag van den Franschen journalist of d'e Paus het plaatsvin den van het a.s. proces tegen d'e Duïtsche oorlogsmisdadigers in Neu renberg goedkeurde, antwoordde Z. H."Ja, niet alleen keuren wij het hierbij gevolgde beginsel goed', doch wij zijn var; meening, dat de schul digen spoedig en zonder uitzonde ring gestraft moeten worden. Niet alleen zijn zij (de Duitsche oorlogs misdadigers) verantwoordelijk voor de stoffelijke schade, welke zij heb ben veroorzaakt, doch ook voor de geestelijke misdaden welke zij heb ben begaan door het weigeren van godsd'ienstigen bijstand aar; hun slachtoffers. Zij moeten gestraft worden, teneinde het mogelijk te maken, dat de Duitschers, wien niets ten laste kan worden gelegd, weder om kunnen terugkeerer; naar normale levensomstandigheden en geholpen kunnen worden." Tijdens het interview wees de Paus voorts r;og op de omstandighe den, waarin de sudeten-Duitschers en d'e uit Polen verwijderde Duit- schers' zich thans bevinden, welke Z. H. Werkelijk verschrikkelijk" vond. (Ten overvloede vestigen wij er de aandacht op, dat de inhoud van dit interview voor rekening van Reu ter en d'en Franschen journalist blijft. Red.) Naar de correspondent van de Times meldt, heeft generaal "Wed'e- meyeide Amerikaansche opperbe velhebber in China, eenig licht ge worpen op de politiek van de Ver- eemgd'e Staten aldaar, door te ver klaren, dat alle Amerikaansche strijdkrachten tegen het voorjaar uit China zouden worden terugge trokken. Er zou slechts een militaire missie achterblijven, die het leger, de vloot er; de luchtmacht-zou ver tegenwoordigen. Zij zou 2.000 tot 6.000 man sterk zijn en behulpzaam zijn bij de opleiding en organisatie van de Chineesche legermacht. Tot de vraagstukken, die hem na de reeds genoemde op het oogenblik het meeste bezig houden, behoort het vrijgeven of verschaffen van de noo dige middelen ten behoeve var; een aanvulling van de linnenkast. Mi nister Lieftinck vat daaronder ge makshalve samen alles wat noodig is voor de herinstallatie der gezinnen met kleedmg, schoeisel en huisraao'. De zorg voor de voorziening met deze goederen behoort tot de taak van mijn ambtgenoot van Handel en Nijverheid, het geld' dat voor de aan- koopen van deze goederen door de belanghebbenden benoodigd' wordt, valt onder mijn bemoeienis. Op dit stuk zijn verschillende gevallen te onderschelden. Sommigen hebben voldoende middelen vrij of Op giro rekening om wanneer zij een toewij zing voor goederen krijgen, deze ter stond' te kunnen betalen. Anderen met name de oorlogslachtoffers, zul len daarvoor gebruik kunnen maken van de tegemoetkoming wegens oor logsschade, die hun daartoe door het rijk wordt verschaft. Voor de uitbe taling daarvan, eventueel bij wijze van voorschot, zijn; onder zekere waarborgen voor een besteding over eenkomstig het doel, de benoodigde regelingen getroffen. Ook velen, die niet tot de oorlogs slachtoffers kunnen worden gerekend behoeven echter dringend een aan vulling van hun linnenkast. Een deel van ,hen zal over geblokkeerde te goeden beschikken, een ander d'eel daarentegen ontbreekt liet aan d'e noodige koopkracht in welken vorm dar; ook. Uiteraard kunnen niet allen tegelijk worden g«eholpen. Daarvoor ontbreken eenvoudig de goederen. Maar het is een klemmende sociale eisch, dat ook deze laatste groep aan het allernoodzakelijkste wordt gehol pen. Verschillende sociale hulpdien- Sen hebben dank zij d'e offervaardig heid van binnen- en buitenland op dit gebied reeds prachtig1 werk ga- daan. Aan deze nulp ziji; echter grenzen gesteld' en daarnaast moet men er dus1 weer toe overgaan om zich zelf te helpen en door arbeid en spaarzin de middelen verwerven om de tekorten aan kleeding en schoeisel in te halen. Op zeer korten termijn zijn groote lagen der bevol king' daartoe niet in voldoende staat en toch maakt d'e nood een aanvul ling dringend. Om hieraan tegemoet te komen, gaan de gedachten der regeering in de richting van de invoering van leveranties op crediet met en afbetalingsstelsel. Wie nog over een voldoend, geblokkeerd tegoed beschikt, zal zujk een cre diet niet behoeven, want, zooais ik reeds eerder heb toegezegd, is voor deze doeleinden een déblok- keering toegestaan. De regeling daarvoor werkt echter nog niet volmaakt en zal dus moeten wor den verbeterd. Voor hen, die het ook aan een geblokkeerd tegoed ontbreekt, zal een afbetalings regeling moeten worden ontwor pen. In plaats, dat het sparen aan de uitgaven vooraf gaat zal dit in deze gevallen moeten vol gen. Aan de voorbereiding van de organisatie, die voor de uitvoering i/an dit stelsel moet worden onge zet, wordt thans hard gewerkt en wij hopen haar gereed te heb ben als de goederen beschikbaar komen. Ook de voorbereidingen van de maatregelen tot het geven van een meer bevredigende bestem ming aan de tegoeden, die niet kunnen worden vrijgegeven, ma ken thans goeden voortgang. De secretaris der Nederlandsche Klokkenspelvereeniging deelt me de, dat de op de bij Urk gelichte schuit zich uitsluitend klokken uit de provincies Noord-Holland, Zuid-Holland en Zeeland bevon den. Over de klokken, die zich nog te Groningen en Hamburg bevinden zijn bij hem geen gege vens bekend. In een herderlijk schrijven heeft de Bisschop van Breda, Mgr. P. Hopmans, afscheid geno men van de geloovigen van zijn diocees. Hij heeft het bestuur van, het bisdom overgedragen aan zijn pasbenoemden coadjutor, Mgr. J. W. M. Baeten. In zijn afscheidswoord zegt de grijze kerkvorst o.a.: „Niet zon der droefheid in het hart moeten wij u een mededeeling doen, die u wellicht niet zal verrassen. Wegens onzen hoogen leeftijd en een vermindering van krachten, durven wij de verantwoordelijk heid van het bestuur van het ons zeer geliefd bisdom niet langer alleen te dragen." Mgr. Hopmans deelt dan mede, dat hij hoopt de priesterwijdingen, te blijven ver richten en de zorg voor de reli gieuzen voor zichzelf te reser- veerén. Ook hoopt hij, dat het hem gegeven moge zijn, de door hem namens de geloovigen be loofde Mariakapel te Breda te mogen inzegenen. De Coadjutor zal zijn intrek nemen in het bisschoppelijk pa leis, terwijl Mgr. Hopmans zijn fust genieten zal bij de Zusters van het Gasthuis aan den Haag- dijk 180 te Breda. Voor het Bijzonder Gerechts hof te Amsterdam is door den advocaat-fiscaal de doodstraf ge- eischt tegen A. v. d. Voet uit Haarlem. Verdachte was lid geweest van de N.S.K.K. en als zoodanig is hij de Feldgendarmerie behulpzaam geweest met het vorderen van meer dan 200 Cuto's en motoren, waaronder Koode Kruis-wagens. Tevens heeft hij een Haarlem mer helpen arresteeren, die later is gefusilleerd. Hiervoor werden zeven getui gen gehoord, die allen zeer be zwarend materiaal aanvoerden. De uitspraak zal over 14 dagen plaats hebben. Donderdag 15 Nov. 1945. HILVERSUM I. 301 M. 7.30 Lichte ochtendklanken; 7.50 Ochtendwijding 8.01 Nieuwsber.; 8.20 Muzikale ge luidsfilms; 9.00 Radio-baken; 10.00 Muziek bij den arbeid; 10.45 Radio ziekenbezoek; 11.45 Berichten var; Krijgsgevangenen uit het Verre Oos ten; 12.01 Fransche duettisten; 13.00 Nieuwsber.; 13.20 Orgelconcert; 14.3o Operette-klanken; 15.00 Voor de kleuters; 15.15 Kwartier voor de vrouw; 15.30 London Symphony Orchestra; 17.00 Jeugdkrant; 17.30 Lex van Spall en zijn orkest; 18.04 Ster var; den dag; 18.30 Kwartier van den arbeid; 18.45 Tony Schifferstein 19.00 Nieuwsber. en reportage; 19.30 Cabaret-programma; 20.15 Caecilia concert v. h. Concertgebouworkest, solist Theo Olof, viool; 22.30 Voor d'en laten avond; 23.15 Avondwijding. HILVERSUM II, 415 M. 18.01 De Nieuwsber.; 18.30 Secco's Gitanos en Imperio Argentina; 19.30 Program ma voor de B. S.; 20.30 Landbouw- praatje: De chemische onkruidbe straling in granen; 21.00 Regeerings- voorlichtingvsdienst; 21.45 Avondwij- ding door pater J. A. J. Linnebank O.P.; 22.01 Nieuwsber.; 2215 Dans- orkest. Te Schoonebeek, een der oudste Drentsche dorpjes, zijn, gedeelte lijk tusschen de boerderijen, boortorens verrezen, om de kostbare olie uit den bodem te halen. Een der tankwagens wordt met de juist uit den Drentschen bodem opgepompte olie gevuld. (Foto v. Buiten-P),

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 3