NIEUW BELSEN Fe! verzet in Soerabaja GRUWELIJKE SLACHTING van vrouwen en kinderen BLOKZIJL opnieuw aan den tand gevoeld DONDERDAG 15 NOVEMBER 1945 BUREAUX Methodische operaties der Britten Zwitserland beschuldigd 'T LAATSTE BEDRIJF IN Geen oordeel naar de openbare meening der wereld Door Indonesiërs overvallen ZIE GINDS KOMT DE STOOMBOOT Millioenen dakloozen in China DEKEN VAN DE WIEL Eere-kanunnik van het' Kapittel Minister Kleffens „op de brug" Geen interview met den H. Vader Op 5 December wordt over zijn lot beslist Kiessebes gearresteerd Kranige houding HONGERSNOOD In Chineesche provincie NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD 31* JAARGANG NUMMER 18782 ALKMAAR Langestraat 42 A Telefoon 4330 Buttan God U 't nergens veilig (Vondel) Abonnementsprijs I 1.10 per maand; f 3.30 per kwartaal HOORN Draafsingel 59 Telefoon 4712 DEN HELDER Loodsgracht 69 Telefoon 2383 SCHACEN Molenstraat 52 Telefoon 459 DE STRIJD in Soerabaja duurt nog steeds voort. De Indonesiërs verzetten zich op fanatieke wijze tegen de gecombineerde land-, zee- en luchtaanvallen van generaal- majoor Mansbergh. Kanon nen van Britsehe oorlgossche- pen openden het vuur op verdachte plaatsen aan de kust. De geallieerde strijdkrachten rukken ten zuiden van het ha vengebied langs beide oevers van de Kalimas op. Vooral langs de spoorlijn, die door het midden van de stad loopt, verzetten de Indonesiërs zich. Een felle Indo nesische aanval werd door artil lerievuur afgeslagen. Volgens een officieele Britsehe verklaring zijn gedurende de afgeloopen vier dagen dertig bommen, elk van vijfhonderd pond, op gebouwen in het gebied van Soerabaja geworpen, waar van bekend was, dat zij door extremisten waren, bezet. De operaties der Britten ver- loopen op methodische wijze. Alle voorzorgen zijn genomen om de gevaren voor de burgerbevolking te verkleinen. Tot dusver heeft men het voorstel van. Mansbergh om vrouwen en kinderen te eva- cueeren, niet opgevolgd. Duizen den vrouwen en kinderen hebben echter op eigen gelegenheid de bedreigde gebieden verlaten. Men hoopt steeds, dat de bezetting kan worden voltooid zonder een herhaling van het bombardement van Zaterdag j.l. Hierdoor ver loopt het proces echter langzaam. Volgens niet-officieele schattin gen bedraagt de totale sterkte der Indonesiërs tusschen de 15 en 18.000 gewapende manschap-, pen.. In de haven van Soerabaja is een Japansch stoomschip van 10.000 ton, vermoedelijk door sa botage, in vlammen geraakt en geheel uitgebrand. DR. MANTSVELT ONTVOERD Te Batavia is officieel mede gedeeld, dat de politieke ad viseur van dr. van Mook. dr. W. M. F. Mansvelt, uit Bata via verdwenen is. Hij behoor de tot een groep vooraan staande Nederlanders in Ban doeng. Gedurende de afgeloo pen weken zijn, alleen in Ba tavia, gemiddeld twintig per- sonen per week door extre misten ontvoerd. De Indonesiërs hebben een be roep gedaan op de Chineesche regeering om te intervenieeren, teneinde de Chineezen te redden. Op Celebes wenscht men samenwerking In Zuid-Celebes, waar de poli tieke toestand aanvankelijk even verward was als op Java, wen- schen de nationalisten met de •Nederlanders samen te werken. Wij zijn niet gekant, zoo ver klaarde de leider voor de radio, tegen den, persoon der Nederlan ders. doch tegen den kolonialen geest en het gevoel van meerder waardigheid der Nederlanders. Indien dergelijke opvattingen verlaten worden en wij als ge lijken beschouwd, dan is er bij mij, zoo zei hij, geen bezwaar om samen te werken met de Neder landers, die de tegenwoordige geestesstroomin.g begrijpen en in derdaad van plan zijn de bood schap van Koningin Wilhelmina uit te voeren. De snb-commissie voor mi litaire zaken van den senaat der Ver. Staten heeft een zeer bezwarende correspondentie gepubliceerd, waaruit zou blij ken, dat Zwitserland in strijd met beloften, aan een bijzondere Amerik. missie gedaan geheime overeen komsten met de Nazi's zou hebben aangegaan. Deze over eenkomsten zouden de voor waarden scheppen tot het vormen van een economische reserve, welke zouden moe ten dienen om Duitschland tot een nieuwen oorlog in staat te stellen. Zooals in het Engelsche straf proces gebruikelijk is, gaf de rechter Stirling als slot van het proces tegen de bewakers van 't concentratiekamp Belsen een juridisch expose. Hij begon er op te wijzen, dat het Hof slechts te oordeelen heeft naar de aan het Hof bekende feiten, en niet naar de openbare meening der wereld. Hij was van meening, dat de ver. dachten zich inderdaad hebben schuldig gemaakt aan- oorlogs misdrijven, Hij achtte Kramer en dr. Klein schuldig aan het hun ten laste gelegde, maar ten aan zien van het geval Volkenrath zeide hij, dat het Hof onderscheid behoorde te maken, of er in het kamp geslagen werd om b.v. de orde bij het etenhalen te hand haven, of dat zieken en weerloo- zen zon/ir geldige reden afge ranseld werden. In de zaak Ehlert vroeg hij vrijspraak, omdat de vrouw niet in het kamp Ausch witz zelf, doch in een buitenaf- deeling van dit kamp werkzaam was geweest. De openbare mee ning neeft Irma Grese reeds ver. oordeeld, maar, aldus rechter Stirling, het Hof behoort ook in dit geval slechts rekening te hou den met het hem voorgelegde materiaal. Rechter Stirling zal zijn expose, dat bijna zes uur in beslag nam, hedenmorgen beëin digen. Churchill zal tijdens zijn be zoek aan Brussel tot doctor ho- neris causa der Brusselsche Uni versiteit worden benoemd. VOLGENS EEN BERICHT, dat afkomstig is van het Geallieerde Hoofdkwartier in Nederlandsch Indië, zijn honderdvijftig vrou wen en kinderen in vrachtauto's levend verbrand of doodgeschoten, toen het convooi, dat hen uit het gebied van Charmo evacueerde, door Indonesiërs werd aangevallen. Het convooi werd twee uur lang verdedigd. De troepen drongen in eenige huizen door, waar zjj enkele vrouwen en kinderen onder konden brengen. De Indonesiërs gebruikten handgranaten tegen de voertuigen. Zes vrachtauto's, waarin nog vrouwen en kinderen waren, geraakten in brand. Het geschreeuw der inzittenden klonk boven het schieten uit. Twee vrouwen en twee kinderen werden met zwaarden vermoord. Dit be richt werd opgemaakt uit mededeelingen van ooggetuigen. Ook de jeugd der getroffen gebieden zal met Sint Nicolaas nog verrast worden, en wel door de Delftsche jeugd, die voor dit doel een groote huis aan huis inzameling hield, waarna de Padvinders, voor zoover noodig, het speelgoed repareeren en doorzenden. Een klein gedeelte van het inge zamelde speelgoed. (Foto v. d. Reyken-P.) Generaal Hosjoean, de gouver. neur van Sjantoeng, heeft heden, medegedeeld, dat tengevolge van den burgeroorlog millioenen menschen dakloos zijn geworden in Sjantoeng. Hij voegde daaraan toe: „Het totaal aantal ongevallen sinds de Japansche capitulatie bedraagt hier 200.000, hiervan zijn 30.000 gedoode soldaten". JAN ENGELMAN NAAR AMERIKA Naar wij vernemen zal "e be kende katholieke letterkundige Jan Engelman op verzoek van de regeering van dat land een tour nee van'zes maanden door Ame rika maken en daar voor de radio voordrachten houden. Zeer binnenkort zal hij per vliegtuig naar New-York ver trekken om van daar uit vervol gens naar Washington en Chi cago te reizen. Ook aan Califor- nië wordt een bezoek gebracht. Hij zal deel uitmaken van een delegatie van zes personen, tot wie o.a. ook behooren de heer H. M. van Randwijk en Prof. Hellema uit Amsterdam. De Deken van Haarlem J. C. W. van de Wiel, Is door Z. H. Exc. den Bisschop van Haarlem be noemd tot Eere-Kanunnik van het Kathedraal Kapittel te Haar lem. De Minister van Buitenland- sche Zaken mr. E. N. van Klef fens, zal Vrijdagavond in het we- kelijksch radio-kwartiertje der regeering „Op de brug" spreken over; „Het handvest van San Francisco". In gezaghebbende kringen in Vaticaanstad wordt tegen gesproken, dat Z.H. de Paus een interview zou hebben toegestaan aan 'n Franschen journalist, medewerker van de „Paris Matin", waarvan door het Reuterbureau een uitvoerig uittreksel is door gegeven. Het wordt waar schijnlijk geacht, dat de Paus bij het toelaten tot de handkus tijdens een geza menlijke audiëntie enkele woorden tot den Franschen journalist heeft gesproken, doch men kan in geen geval van een interview spreken. OPNIEUW Max Blokzijl voor zijn rechters. Thans in het gebouw van den Hoo- gen Raad der Nederlanden te 's-Gravenhage, waar de Bijzondere Raad van Cassa tie, onder leiding van mr. H. Haga, die als president fun geerde, eenige belangrijke zaken te behandelen kreeg. Een laatste uitstel voor den beruchten radio-spreker, die op deze zitting niet veel had in te brengen, daar hij alleen het woord mocht 'nemen, wanneer hem iets gevraagd werd, van zijn definitief von nis. „Voortgezet misdrijf van het opzettelijk in tijd van oorlog den vijand hulp verleenen' luidde in eenvoudige termen het groote misdrijf. Op een vraag van den advo caat-fiscaal, mr. G. E. Lange- meijer,' omtrent 't boekje „Bran. dende kwesties", ontkende Blok zijl niet, dat de zakelijke inhoud klopte met zijn radio-praatjes. Zijn pogingen om zich terug te trekken verklaarde hij uit zijn groote teleurstelling in tal van Duitsche nationaal-socialisten, die hier slechts kwamen om er beter van te worden. Op verzoek van Mussert is hij gebleven. Steeds heeft hij getracht zich voor de nationale zaak in te zet ten, vanaf 1903, toen hij bij het „Handelsblad" kwam, luidde zijn antwoord op een vraag van een der raadsheeren, mr. Veegens, of hij weieens een functie ver vuld had, waaruit nadeel had kunnen ontstaan, zoodat kon blij. ken, dat hij geen opportunist il geweest. De positie, die hij hier in Nederland innam na zijn be langrijk geworden functie in Ber" lijn, beschouwde hij als een ach. teruitgang. Briefjes, efie Blokzijl naar aan leiding van zijn radia-praatjes ontving, gaf hij volgens een ver. klaring van hooge politie-ambte" naren aan de politie door. Indien dit al gebeurd zou zijn zoo meende Blokzijl zich voorzichtig uit te drukken is het gebeurd om te onderzoeken of de inhoud van de brieven juist was en men mij niet voor den gek wilde hou. den. Dat zou den inhoud van mijn radio-praatjes geschaad kunnen hebben De verdediger, mr. A. V. de Lauwere, ontkende, dat de ten laste gelegde propaganda te ver gelijken is met hulpverleening in den zin van de wet en conclu deerde tot verwerping van het vonnis van het Gerechtshof. De advocaat-fiscaal wenschte direct na het pleidooi conclusie te nemen. Zijn meening was, dat de doodstraf wel degelijk in dit feval toegepast moet worden, pr. verwierp de stelling van den verdediger, dat het voeren van propaganda slechts een poging tot hulpverleening aan den vij and zou zijn. Doodstraf moet met de aller grootste terughoudendheid wor den toegepast. Van dezen ver dachte is echter zeer weinig te zijnen gunste te zeggen en zeer veel te zijnen nadeele. Zijn wei nig fraaie gedrag blijkt ook uit zijn gedraai om het feit, dat hij zijn correspondentie ter inzage gaf aan de politie. Max Blokzijl heeft zich een volleerd leerling van Goebbels en Hitier getoond. Zijn propaganda was uiterst ge raffineerd. Hij heeft ongetwijfeld gedaan wat de vijand het meest wenschte, nl. trachten de bevol king welwillend te stemmen te genover den bezetter. Waar schijnlijk l It geen Nederlan der waardevoller diensten aan den vijand bewezen als Blokzijl. Op grond hiervan spreekt mr. Langemeijer zich uit tegen ver werping van het vonnis van het Hof. De Raad zal op 5 December uitspraak doen. Gisterenavond is een inval ge daan in het perceel Gerard Reyn- straat 58, te 's-Gravenhage. In dit huis. dat met geheime kasten en bergplaatsen in alle opzichten tot een geschikt „onderduik-oord" was ingericht, hield zich op een tweetal medewerkers van het voormalige cabaret van Paulus de Ruiter, n.l. Rienks en zijn echt- genoote Ceesje Speenhof!; de laatste beter bekend als Klesse- bes. Zij zijn in verzekerde bewa ring gesteld. De Weensche orde van advo caten heeft een resolutie aange nomen, waarin de Oostenrijksche advocaten „ontheven worden van iedere verplichting op te treden als verdediger voor Oostenrijkers die door hun hooge positie in het Duitsche rijk hun Oostenrijksche burgerrecht hebben verspeeld". Dit slaat speciaal op Seyss Inquart, voor wien geen Oosten- rijksch advocaat wil optreden. 80 procent van de Chineesche provincie Soeiyoean, die deel uit maakt van Binnen-Mongolië, is thans onder controle van de com munisten, die sinds de Japansche capitulatie hun invloedsgebied aanzienlijk hebben uitgebreid. De communisten zouden zich van deze geheele provincie willen meester maken. Een groot aantal steden is reeds in hun handen ge vallen. Er heerscht hongersnood. Da regeeringslegers, vermogen hiertegen niet veel uit te richten.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 1