NIEUW Garantie inzake gebruik van ATOOMENERGIE Soerabaja grootendeels door Britten bezet VRIJDAG 16 NOVEMBER 1945 BUREAUX HET PROBLEEM VAN DE GEZINSHULP De geheele beschaafde wereld verantwoordelijk De TOEKOMST VAN PORTUGAL OTTO VON HABSBURG In Tyrol aangekomen De Indië-vlucht AUSTRALIË BEZORGD DE GAULLE HEEFT MOEILIJKHEDEN De communisten niet tevreden Geen overeenstemming met Moskou NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD Buitan God ia 't nergens veilig Vondel Abonnementsprijs t 1.10 per maand; I 3.30 per Lwartaal 41e JAARGANG NUMMER 18783 ALKMAAR Langestraat 42 A Telefoon 4330 HOORN Draafsingel 59 Telefoon 4713 DEN HELDER Loudsgracht 69 Telefoon 2383 SCHAGEN Molenstraat 52 Telefoon 459 MORGEN vergadert voor het eerst na vijf jaar de Kring Den Helder van de R.K. Staats partij, Daarmede wordt een vast fundament gelegd voor de samen werking in het eigen staatkundig verband der Katholieken in Noordholland. Daarmede bevestigt Katholiek Noordholland zijn ver langen, weer een der achttien kernen te zijn, waarop het Partij apparaat der Katholieke Neder landers steunt: de partij-organi saties in de achttien Rijkskringen, welke in ons land bestaan. Wij hopen, dat de vergadering in den juisten geest van herstel en ver nieuwing zal werken, als het nieuwe bestuur moet worden ge kozen en de verdere stemmingen voor de representatie in de hoo- fere partijinstanties moeten plaats ebben. Wij verheugen er ons over. dat niemand minder dan pater mag. dr. Stokman O.F.M. bereid gevonden is, zijn gezag hebbend woord te doen hooren, ter inleiding ook van de behan deling van het Urgentie-program. Bij dit punt zal ook aan de or de komen het ingrijpende voorstel van de afdeeling Hoorn, om aan dit program een punt toe te voe gen inzake een verbod van an dere dan huishoudelijke arbeid, voor meisjes beneden 18 jaar. Een voorstel, dat een actueel probleem aan de orde stelt. Drie overwe gingen golden daarbij: bevorde ring van arbeidsverschuiving, herstel van de voorwaarden voor de naturlijke roeping van de vrouw en hulp aan het gezin in nood. Tegen het voorstel zijn practi- sche bezwaren in te brengen, die bezien zullen moeten worden, andere oplossingen zijn mogelijk, welke ook kunnen worden over wogen. Als er maar iets gebeurt. En er moet niet alleen over ge- praèt worden. Zoo hopen wij, dat in het kader van deze kwes tie serieus aandacht geschonken zal worden aan het belangrijke studiemateriaal, dat er over ver zameld is door het comité voor Maatschappelijke Wederopbouw in Sittard. Daarover zijn bijzon derheden medegedeeld in een ar tikel van pater dr. Bertrand van Bilsen O.F.M. in het Kath. Cul tureel Tijdschrift van 1 Nov. j.l. De schrijver gaat de oorzakeh na, waardoor de toestand zich zoo danig ontwikkeld heeft, dat we in 'n impasse geraakt zijn, „waar we slechts door zeer radicale maatre gelen weer uit kunnen komen." Het „Algemeen welzijn eischt, dat er een goede gezinshulp is omdat de gemeenschap rust op een goed gezinsleven". Verbetering is te verwachten door een betere op voeding en door direct optreden van de Overheid. De schrijver concludeert, dat er geen arbeids- dienstplicht moet komen, maar wel: arbeidsplicht. De eerste brengt z. i. té veel bezwaren met zich mee en grijpt diep in in de persoonlijke vrijheid. Daarentegen acht de schrijver de invoering van een door de overheid gere gelde arbeidsplicht noodzakelijk om tot de oplossing van het pro bleem van de gezinshulp te gera ken: „De Overheid verdeelt de daartoe verplichte meisjes over de bii uitstek vrouwelijke werkzaam heden en verleent daarbij voor rang aan de gezinshulp. Dit brengt met zich mede de noodzakelijk heid van de registratie van alle vrouwelijke arbeidskrachten van een bepaalden leeftijd en een re gelmatige controle. Wanneer ook deze maatregelen niet voldoende mocht blijken te zijn hetgeen schr. moeilijk kan aannemen zou misschien in uiterste noodzaak als laatste middel de aanvullende arbeidsdienstplicht kunnen worden ingevoerd. Maar alléén dan wan neer maatregelen als: onderwijs- herziening, verbetering van de arbeidsvoorwaarden zooveel mogelijk het particulier initiatief steunend en invoering van ar beidsplicht, genomen worden ko men wij. besluit pater Bilsen, uit de moeilijkheden, waarin de ge meenschap aangaande de gezins hulp geraakt is. In het officieele communi que over de atoombom, dat door den president van de Vereenigde Staten, den Mi nister-president van 't Ver- eenigd Koninkrijk en den Minister-president van Ca nada werd uitgegeven, wordt erkend, dat geen enkel land in feite het monopolie mag bezitten van de recente we tenschappelijke ontdekkin gen inzake methodes en practijk van den oorlog, wel ke mogelijkheden tot ver woesting onder het mensche- lijk bereik hebben gebracht, die tot dusver ongekend wa ren en waartegen geen af doende militaire afweer mo gelijk is. Wij wenschen er den nadruk op te legg'en, zoo gaat het communiqé ver- d'er; dat de verantwoordelijkheid voor het gemeenschappelijk bezit dezer mogelijkheden, hetwelk be doeld is om gebruik der ontdekkin gen tot voordeel van de menschheid en niet ten behoeve van vernietiging, te bewerkstelligden, niet slechts rust op onze landen doch op de geheele beschaafde wereld. Niettemin vergt de voortgang, dien wij gemaakt heb ben in de ontwikkeling en het ge bruik van atoom-energie, dat wij in deze zaak het initiatief moeten ne men. Wij zijn ons bewust van het feit, dat de algeheele bescherming van de beschaafde wereld tegen destructief gebruik van de wetenschap schuilt in het voorkomën van oorlog. Er kan geen systeem van veiligheidsmaat regelen gemaakt worden, dat een al geheele garantie zou geven tegen productie van atoom-wapens door een land, dat op agressie uit is, in het bijzonder, omdat militair gebruik van atoom-energie goeddeels op de zelfde methoden en processen be rust, welke voor industrleele doel einden gebruikt worden. Wij willen evenmin de mogelijkheid' voorbij zien, dat er andere wapens' en nieuwe methoden voor oorlogvoering kunnen worden ontdekt, welke een even groote becïeiglng' voor de be schaving zouden beteekenen als mi litair gebruik van de atoom-energie. Wij verklaren als vertegenwoordi gers van de drie landen, die de es- sentieele wetenschap over het ge bruik van atoom-energie bezitten, dat wij gansch en al bereid' zijn als eerste bijdrage tot het beginnen van uitwisseling van fund'amenteele we tenschappelijke inlichtingen, weten- R.K. TTNTVFFSTTEIT NI-TMEGEN. Aan de R.K. Universiteit is ge promoveerd tot doctor in de let. teren en wijsbegeerte de w.eerw. Pater Matthias Arts, ord. Carm. geboren te Boxmeer en tevens tot doctor in de letteren en wijs. begeerte de Lazarist pater Steur uit Volendam. Door Londen is de eerste tocht gemaakt met een auto, welke met behulp van atoomenergie werd bedreven. De regcering van Tsjecho-Slo- wakjie heeft besloten het kabinet van Renner als regeering over heel Oostenrijk te erkennen. In een interview van den mi nister voor Propaganda, Antonie Ferro, met Salazar, heeft deze laatste over zijn toekomstige plannen voor Portugal gespro ken. Hij zeide: „Er zijn veel lij nen aangegeven en bijna alle wegen liggen open. Twee nieuwe dingen moeten' nu aan dit pro gramma worden toegevoegd: een ingrijpende agrarische hervor ming en een uitgebreid kolonisa tieplan, dat Portugal nog hechter met zijn overzeesche gebieden zal verbinden." Hij ontkende weder om het nut van het bestaan van partijen, behalve van zijn eigen partij, de „Nationale Unie". schapsmenschen en litteratuur voor vredelievende doeleinden met ieder ander land', dat wederkeerigheid in acht wil nemen. Wij g'eïooven, dat de vruchten van wetenschappelijk onderzoek aan alle landen beschikbaar moet worden ge steld' en dat vrijheid van onderzoek en vrije uitwisseling van ideeën es sentieel zijn voor den vooruitgang van de wetenschap. In verband met deze politiek is reeds een globale wetenschappelijke bekendmaking be treffende de ontwikkeling van atoomenergie voor vred'es-doelein- den wereldkundig gemaakt. Nu zij van aangezicht tot aan gezicht staan met de wetenschap van vernietiging zal iedeT land zich willen realiseeren, dat meer dan ooit de groote noodzakelijk heid bestaat om de wet tussrhen de landen te handhaven en de bedreiging van den oorlog te ver bannen. Dit kan uitsluitend ge schieden door van ganscher harte st«un te geven aan de Vereenig de Volken, waardoor haar auto riteit wordt vergroot. Zoodoende kan wederzljdsch vertrouwen ge schapen worden, waardoor alle volken vrij zullen zijn zich te wijden aan het goede. Het is ons vast besluit zonder reserve te wer ken om deze dingen te bereiken. UIT INNSBRUCK wordt ge meld. dat Otto von Habsburg, de Oostenrijksche troonpreten dent. die heimelijk in Tyrol was binnengekomen, zijn aanwezig heid heeft kenbaar gemaakt op den dag, waarop kanselier dr. Renner, op zijn reis door de westelijke provincies, zich in die stad bevond. De Fransche auto riteiten stelden den kanselier van de aanwezigheid van den preten dent op de hoogte, en zeiden, dat hij, daar het hier een binnen- landsche aangelegenheid betrof, de beslissing moest nemen, welke hem het beste voorkwam. De kanselier verzocht daarop den Franschen autoriteiten Otto von Habsburg in Tygol laten verblij ven, zoolang hij geen revolutio naire activitetl zou ontwikkelen. 's-GRAVENHAGE, 10 Nov. De DC4, het eerste Indië-vlieg- tuig na den oorlog, werd na van Colombo vertrokken te zijn om 1 uur in den. algeloopen nacht verwacht op de Cocoseilanden, de laatste landingsplaats voor Java. HET VERZET der Indonesiërs te Soerabaja gaat onvermin derd voort. Nog steeds wordt te genstand ondervonden in, het ge bied tusschen Hotel Soerabaja, Postkantoor en spoorlijn. Een bijzonder hevige aanval werd door artillerie afgeslagen. Een Britsch-Indiër, die door de Indonesiërs gevangen was geno men. werd aan een paal vastge bonden en bewusteloos geslagen Toen hij bijkwam werd hem zoo maar een betrekking van f 600 in de maand als officier in het Indonesische leger aangeboden. De man had echter te veel eer gevoel, weigerde en wist naar de Britsche linie te ontsnappen. Er zijn thans bewijzen van, steunverleening door Japanners aan Indonesiërs, doordat drie lij ken van. Japanners zijn gevon den die samen met de Indone siërs in de voorste linie hadden gestreden. Er is een nieuwe opmarsch voorbereid waarbij voornamelijk gepoogd zal worden de centra van verzet eerst door artillerie stormrijp te maken en ter con- solideering de stellingen aanslui tend te maken. De geallieerde verliezen blijven gering. De Brit ten hebben iets meer dan de helft van de stad hl handen. De Indonesiërs hebben zich wel be ter georganiseerd en maken ge bruik van mortieren en eenige tanks. Ooggetuigen verhalen van vele wreedheden, die zij bedrij ven Het havengebied van Tand jong Priok ligt onder Indone sisch vuur. Hoop op het nieuwe „kabinet" Het nieuwe .kabinet" der na tionalisten is in Batavia met op timisme begroet. In Britsche en Nederlandsche kringen hoopt men dat dit in staat zal zijn aan het bloedvergieten een eind te maken. De nieuwe „regeering" heeft reeds een politieke geloofs belijdenis afgelegd en een beroep gedaan op het volk om partijen te orgatriseeren die alle fasen van de politieke meening in het land vertegenwoordigen. Demo cratischer kan het al niet In het hoofdkwartier van ge neraal Christison, zou gisteravond een tweede bijeenkomst tusschen van Mook en de republikeinsche afgevaardigden plaats hebben. Naar aanleiding van een be zoek van den Nederlandschen gezant zou de Australische re geering haar hulp hebben toege zegd bij het verzenden van der tig duizend ton niet militaire reliefgoederen, hierbij inbegre pen de Australische giften. Zij zouden het voorstel hebben ge daan de j> ederlandse ie oche .en die tusschen Australië en Neder landsen mdië varen door Aus tralië te laten registreeren en door Australische zeelieden te la ten bemannen, die volgens Aus tralische regeling betaald zouden moeten worden. De Nederland sche gezant zou erop hebben ge wezen dat het voor Nederland nauwelijks te aanvaarden zou zijn, als hoar schepen onder Aus tralische vlag zouden gaan va ren Intusschen is het interessant te vernemen dat de Australische kortegolfzender, die onder auspi ciën staat van de Ministeries van, Euitenlar.dsche Zaken en Voor lichting, in een uitzending ver klaarde .lat Australië met blind kan zijn voor het feit dat veer tig miïlioen Indonesiërs ten Noor den van haar. op den langen duur wel eens belangrijker zou den kunnen zijn voor de nationa le veiligheid, om nog maar te zwijgen van handel en verkeer, dan een paar duizend Nederlan ders die dit gebied vroeger on der hun gezag hadden. Een duidelijke uiteenzetting van de Amenkaansche politiek zou veel Indruk maken on de Nederlanders en op de Indone siërs. Chinecsche troepen om de Japanners te ontwapenen? De leider van de Indonesische strijdkrachten gaf Soekarno den raad naar Tsjoengking te gaan, teneinde „Tsjang Kai Tsjek er van in kennis te stellen, dat er op Java een Chineesch leger ge vormd wordt en hem te verzoe ken dit leger officieel door de Tsjoengkingregeering te laten er kennen Dit leger zou dan,, op zichzelf staande, de Japanners kunnen ontwapenen. Dit zou be teekenen. dal er niet meer Brit sche troepen naar Java zouden behoeven te worden gezonden, terwijl de Britsche soldaten, die er zijn, door Tsjoengkingtroepen vervangen zouden kunnen wor den." Reuters correspondent te Parijs meldt, dat in kringen, welke in nauw contact staan met gen. De Gaulle, hedennacht werd verklaard, dat, indien de communisten bij hun eischen blijven, De Gaulle zal weigeren zijn po gingen tot het vormen van een regeering voort te zetten. In communistische kringen heeft men te kennen gegeven, dat de communistische partij, als grootstse partij van Frankrijk, geen keuze heeft. Zij heeft recht op een der sleutelministeries. Indien dit voor De Gaulle aan leiding wordt zich terug te trek ken, dan zal een regeering moe. ten worden gevormd, hetzij be staande uit socialisten en MRP, hetzij bestaande uit socialisten en communisten. Men acht het in communisti sche kringen niet onmogelijk, dat De Gaulle terugkomt op zijn voornemen uitsluitend aan het hoofd te willen staan van een regeering van alle partijen en dat hij er toe zal overgaan een coalitiekabinet te vormen van socialisten en MRP. De eischen der communisten. Generaal De Gaulle heeft n.l. geweigerd gehoor te geven aan de eischen der communisten, die een der ministeries van Binnen- landsche Zaken, Buitenlandsche Zaken of Oorlog willen bezetten, op grond van net feit, dat de communisten naar zijn meening in beginsel niet nationaal zijn. Na een stormachtige bespreking met De Gaulle heeft de leider der Fransche communisten, Mau rice Thorez, hem een brief ge zonden, waarin Thorez blijft vasthouden aan zijn eischen. De zaak gered? In een officieele verklaring, welke Donderdagavond door het bureau van generaal De Gaulle is uitgegeven, wordt over de vooruitzichten van de vorming van een regeering van nationale eenheid gezegd, dat de generaal „zijn raadplegingen heeft volein. digd". De verklaring luidt verder, dat „in den loop van deze raad plegingen geen hinderpaal op stuk van principe of program is gebleken". Wel wordt er in de verklaring de nadruk op gelegd, dat zekere moeilijkheden zijn blijven bestaan over de verdee ling van de portefeuilles. De Gaulle heeft moei lijkheden. Thorez blijft met klem bij de door hem genoemde voorwaar den tot deelneming aan een nieuwe regeering. Hij accen tueert nog eens de bereidheid der communisten hun deel te dragen in de regeerings verantwoorde, lijkheid, maar verlangt, dat da nieuwe regeering in overeen stemming zal zijn met het resul,. taat der verkiezingen. De Gaulle heeft aan Maurica Thorez in antwoord op diens schrijven Donderdagavond een brief doen toekomen, waarin hij o.m. zegt, dat. het vanzelf spreekt, dat hij zichzelf het recht heeft voorbehouden van verdeeling der portefeuilles. De Amerikaansche minister van buitenlandsche zaken. Byrnes, heeft medegedeeld, dat Moskou teruggekeerd is tot zijn eisch in zake de oprichting van een con- troleraad der vier mogendheden voor Japan, gelijk aan dien te Berlijn Noch over deze kwestie, noch over de kwestie van de com missie van advies voor het Verre Oosten, zoo zeide Byrnes, is met de Sovjet-Unie overeenstemming bereikt. De onderhandelingen duren echter voort.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 1