NIEUW HERSTEL EN VERNIEUWING CONFERENTIE TE BATAVIA MISLUKT BLOKKEERING VAN SAFES OOK IN DE POLITIEK SOCIALISTEN NEMEN DRAAI MAANDAG 19 NOVEMBER 1945 BUREAUX Magister Stokman houdt een rede in den Kring Den Helder NIEUW HONCAARSCH KABINET Onrust in Perzië De Indonesiërs als sfinxen zijn BELSEN-BEULEN KRIJGEN DEN STROP Dr. A. F. Philips teruggekeerd NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD Buiten God U 'l nergens oe illg Vondel) Abonnementsprijs I 1.10 per maand; f 3.30 per kwartaal 41e JAARGANG NUMMER 18785 ALKMAAR Langestraat 42 A Telefoon 4330 HOORN Draafsinoel 59 Telefoon 4712 DEN HELDER Loodsgracht 69 Telefoon 2383 SCHAGEN Molenstraat 52 Telefoon 459 OP DE ALGEMEENS VERGADERING van de R.K. Staatspartij in den rjjkskieskring Den Helder, heeft Pater mag. dr. S. Stok man O.F.M. in de groote zaal van ,,'t Gulden Vlies" te Alkmaar, Zaterdag een belangrijke r<2e uitgesproken, waarin hij het onder werp „Herstel en vernieuw,mg ook in de politiek" heeft belicht, daarbij getuigend van het breede standpunt waarop de R.K.S.P. zich plaatst t.a,v. den heropbouw van het katholiek-politieke leven, mede gezien in haar verhouding tot de andere politieke groepeeringen. PartU is een kwestie van beginsel. Mag. Stokman heeft zijn rede ingeleid met de de opmerking, dat er ook in maatschappelijk en staatkundig opzicht hersteld en vernieuwd moet worden, zooals er op elk terrein van herstel en vernieuwing sprake is. „Wij zou den als katholieken, die toch in ons land de grootste groep vor men, in onze taak tekort schieten, indien wij daaraan niet zouden meewerken." Dit vraagstuk heeft echter vele zijden en Mag. Stok man heeft zich in zijn rede be perkt tot het vraagstuk van onze politieke organisatie, haar herstel en de noodzakelijke vernieuwing. „Wij kunnen", aldus spr., „den invloed van de partij op dit oogenblik niet missen, want zij is een kwestie van beginsel. De be ginselen immers werken door op het staatkundig leven. Ook in cul tureel, sociaal-economisch, natio naal en internationaal opzicht spelen dia beginselen een voor name rol. Zij zijn van groot ge wicht in vraagstukken van gezag. Overheid en vrijheid van het volk. Wij hebben een grondwet, doch die grondwet is onjuist, wanneer zij de mogelijkheid schept, zich te doen ondermijnen. Naar onze op vatting zijn de grondwettelijke vrijheden waardeloos, indien wij hen niet binden aan normen vol gens onze principes. Onderwijs, Eers, radio, film en tooneel zijn •v. vijf objecten, waarmee die grondwet zich bemoeit en die slechts in het licht van katholieke beginselen bevredigend kunnen worden opgelost. Ons economische en sociale leven. „Liggen", zoo vroeg spr. zich af, „onze katholieke opvattingen t.a. v. economische en sociale proble men zoo heel ver af van andere politieke groepen? Daarin kan men zich deerlijk vergissen." Wij hebben op economische en maat schappelijk gebied zeer bepaalde beginselen volgens „Q. A.". Onze katholieke beginselen moe ten doorwerken ook op econ., fi nancieel en fiscaal terrein en wij als katholieken, doen eerst onze plicht, door voor de juiste toepas sing daarvan, ook bij de practisch te nemen maatregelen, op te komen. Gemeenschappelijke activiteit? Mag. Stokman ontkende zonder aarzelen, dat de feitelijke situatie van dien aard zou zijn, dat wij met een gerust geweten niet met een katholieke partij, doch met één volkspartij met vooruitstre vend sociaal program zouden kun nen volstaan. Hij argumenteerde deze ontkenning, met het onover zichtelijke van de politieke situa- tiek. Alle oude politieke partijen zijn teruggekeerd. Zij allen trach ten hun eigen zaak zoo voordee- lig mogelijk voor te stellen. Zoo b.v. dé Vrienden van de Waar heid, waarin de oude communisti sche partij is teruggekeerd. Spr. wees op het gevaarlijke van haar mantelorganisatie, de E.V.C., die onrust zaait. De situatie van alle partijen is nog te onoverzichtelijk, om te kunnen functioneeren. Ook de ontwikkeling van de S.D.A.P. moeten wij aandachtig volgen. Het marxistische ideaal vermin dert hier sterk. Dezelfde S.D.A.P.- ers van vroeger, zetten thans de deur wagenwijd open, door zelf een beroep te doen op de con- fessioneele groepen. Voor ons blijft da vraag, hoe de ontwikkeling weerklank zal vinden in het program t.a.v. de sociale en economische kwesties. Zal dit program ons nog iets an ders vertellen, als louter mate- rleele zaken? Zoolang dit program geen enkelen geestelijken inslag zal hebben, zoolang zal het voor ons uiterst moeilijk zijn, met de socialisten in een partij samen te werken, waarnaar zoovelen stre ven. Wij zijn niet tegen socialisa tie van bepaalde bedrijven, doch kunnen niet inzien, waarom b.v. de Hoogovenbedrijven of de Phi- lipsfabrieken zouden moeten wor den gesocialiseerd. Wij willen publiekrechterlijke bedrijfsorga nisaties met invloed van de ar beidersorganisaties. doch geen so cialisatie van dergelijke bedrij ven. Spr. vroeg zch ook af, hoe de A.R. tegenover de econ. en so ciale vraagstukken zullen staan. Wy hebben ons die vraag te stel len, gezien, de feitelijke politieke situatie. Het zou spr. spijten, wanneer zou blijken, dat de A.R. te star-conservatief zouden zijn. om met hen te kunnen samen werken. Staatspartij en N.V.B. De N.V.B. schijnt aan te stu ren op volkomen eenheid; één program, één partij, één lijst. Zij wil zich geleid zien door een christelijk-humanistische levens houding. Maar dat is gevaarlijk. Humanisme kan samengaan met onze beginselen, doch het kan ook anders uitvallen. De N.V.B. er kent het bijzonder onderwijs, maar zij spreekt niet over de fi- nancieele gelijkstelling en over de subsidies van Hoogescholen. Hoe zal zijn deze paragraaf van haar program in de practijk toe passen? Dat blijft een open vraag. (Vervolg pas'. 3, 5e kolom) De leider van de Hongaarsche partij van kleine boeren, Tildy heeft een nieuw kabinet van achttien ministers gevormd. Ne gen ministers zijn van de partij der kleine boeren, vier van de communistische partij, vier van, de sociaal-democratische partij en een van de nationale •boerenpartij. Volgens te Teheran binnenge komen berichten is strijd uitge broken in N.-Perzië, waar het garnizoen „geïsoleerd" is, door dat alle telefoon- en telegraaf verbindingen verbroken zijn. Reuter voegt aan dit bericht toe. dat de democratische partij in Adzerbeidjan een separatisti sche beweging is begonnen en, dat deze beweging door de Sovjet- Russische pers met sympathie is begroet. Reeds op 8 November verklaarde een afgevaardigde in het Perzische parlement, dat twee roode divisies Adzebeidjan waren binnengetrokken. In Engeland zijn de berichten over de separatistische beweging in Adzebeidjan met bezorgdheid ontvangen. In Britsche politieke kringen is men van meening, dat de beweging niet louter een na tionaal karakter draagt; men geeft te kennen, dat de strijd niet kan, zijn uitgebroken, zonder dat de Sovjet-Unie er het noodige van wist. Tijdens zijn bezoek aan België werd Minister Winston Churchill benoemd tot doctor honoris causa van de Hoogescholen van Brussel en Leuven. Na de rede van den Rector ontving Winston Churchill uit handen van den rector, Prof. J. Cox, de bul met de bijbehoorende versierselen. (Foto: 't Sticht-P) Zaterdagavond heeft te Batavia een tweede bij eenkomst van Nederlandsche, Britsche en Indonesische af gevaardigden plaats gehad, waarbij van Nederlandsche zijde dr H. van Mook, dr. C. H. van der Pias en prof. F. M. Baron van Asbeck tegen woordig waren. Soekarno wordt niet genoemd. De be sprekingen hebben een zeer onbevredigend verloop gehad. De Indonesiërs vermeden het op tot hen gestelde vragen directe antwoorden te geven. Later verklaarden zii in een communiqué, dat zij op het oogenblik nog niet in de gele genheid waren de verant woordelijkheid voor defini tieve antwoorden betreffende besproken vraagstukken te aanvaarden. Mook's verklaring over de Ne derlandsche politiek ten opzichte van Indië vormde het hoogtepunt der besprekingen. De Indonesiërs hebben in het geheel geen vra gen gesteld. Ook toen de dreigen de hongersnood op Java ter spra ke kwam, zeiden zij geen beslui ten te kunnen nemen. Niettemin verklaarden zij later, dat deze bespreking een „waardevolle verheldering" had gebracht. Bin nen vijf dagen wordt een nieuwe bespreking gehouden. Spanning te Semarang toegenomen. In Semarang is de spanning toegenomen, Er zijn twee Britsch- Indische officieren vermoord, ter wijl een plan Is ontdekt, om de Britten aan te vallen. Dezen heb ben door bezetting van verschil lende openbare gebouwen de noo dige voorzorgen genomen. Een mobiele Britsche colonne van tanks staat gereed om In te grij pen. In, Kramat in Batavia heeft een ernstig gevecht plaats gehad, toen het mislukken van de conferen tie bekend werd. Andere belangrijke besprekingen. Voordat de tweede bijeenkomst tusschen Nederlandsche en Indo nesische afgevaardigden ten huize van generaal Christison, zou wor den gehouden, zijn tal van andere besprekingen gevoerd. De Ame- rikaansche consul-generaal Wal ter A. Foote vervulde hierbij een speciale rol Donderdadavond ontving hij Soekarno, Soebardjo en Hadji Salim. die in het bijzon der sinds de vorming van Sjarlr's „kabinet" een actieve rol achter de schermen heeft gespeeld. EeS andere- bijeenkomst had plaats tusschen generaal Christison en den heer Foote; deze wordt van groote beteekenis geacht. CR IS EEN KONINKLIJK BESLUIT afgekondigd, op grond waarvan belastingambtenaren toegang hebben tot alle plaatsen, waar naar hun vermoeden zich gegevens bevinden voor het juist vaststellen van belastingaanslagen. Zij kunnen op eenvoudiger wijze dan tot heden beslag op deze zaken leggen. Van deze bevoegdheden zal al dadelijk gebruik worden gemaakt voor het instellen van een algemeen onderzoek naar den inhoud van alle safes, trommels e.a. bij een bank, die niet geopend mogen worden zonder toestemming van den inspecteur. Hier uit volgt dus, dat alle safes en alle gesloten trommels, die zich bij de banken bevinden, geblokkeerd zijn, om eerst na onder zoek te worden vrijgegeven. Iedere huurder is verplicht uiter lijk op Zaterdag 24 November aangifte te doen met vermelding Van hetgeen zich eventueel in de safe of den trommel bevindt. T. z. t. krijgt men dan een oproep om zijn safe of trommel in tegenwoordigheid van den inspecteur te openen. Verschijnt men niet, dan heeft de inspecteur het recht tot verbreking. Omtrent nadere inlichtingen kan men zich wenden tot den Inspecteur der Belastingen, in wiens dienstfcring de safe of trommels zich bevinden. HOEWEL de communisten hem hebben aangezocht, schijnt Felix Gouin zich niet beschikbaar te stellen, om op te treden als ka binetsformateur, terwijl Maurice Thorez, de communistische leider, een eventueel aanbod zou accepteeren, indien de groote partijen niet tot overeenstemming zouden komen. Deze overeenstemming is tot op heden niet bereikt, integendeel do socialisten hebben in zooverre hun houding gewijzigd, dat zij een nationale eenheid onder De Gaulle onmogelijk tot stand kunnen brengen. Indien de M.R.P. en de communisten vast blijven houden aan hun houdingen, zal de socialistische parlementsfractie niet deelnemen aan de eerste ballotage voor de verkiezing. De Gaulle heeft In een nieuw schrijven aan Gouin de Assemblee voor de keuze gesteld, om zich vóór of tegen hem uit te spreken. ZATERDAG zjjn de vonnis sen geveld in het proces Belsen. Veroordeeld tot den dood door ophanging zijn: Kramer, dr. Klein, Peter Weingartner, Fr. Hosier. Irma Grese, Elizabeth Volkenrath, Juana Bormann, Wilhelm Dor, Ansgar Pichen, Karl Frankisch en Franz Sterfel. (Voor Dor, Pichen en Fran kisch luidde de uitspraak: doodvonnis, zonder de toevoe ging door ophanging). Verder vielen vonnissen van 1 tot 15 jaar. Veroordeeld tot le venslange gevangenisstraf: Erich Zodel. In hooger beroep gaan: Jozef Kramer, Irma Grese en zes an deren. Franz Hössler. Elizabeth Volkenrath en Juana Bormann hebben zich bij het vonnis neer gelegd. Hertha Ehlent, dia tot 15 jaar gevangenisstraf is veroor deeld, zal eveneens appèl aantee- kenen. Mejoor Cranfield zal ook hier de belangen der beschuldig den behartigen, en zich tot gene raal Montgomery wenden „Ik smeek om een doodvonnis". Tijdens het voorlezen van do vonnissen bleven de beschuldig den uiterlijk onbewogen. Irma Grese bloosde slechts even. toen de tolk, het vonnis vertalend, haar mededeelde, dat zij veroor deeld was tot den dood door op hanging. De andere vrouwelijke beschuldigden, bleven meeren- deels uiterlijk onbewogen, doch toen zij na het uitspreken van, het vonnis werden weggeleid, hoorde men kreten. Kramer en Dr. Klein bleven geheel onbewo gen, doch de beschuldigde Helena Kopper riep, toen zij hoorde, dat zij tot 15 jaar gevangenisstraf t veroordeeld, uit: „Ik smeek een, doodvonnis" elkaar zakte en weggedragen. waarna zij ijl moest worden Dr. A. F. Philips is Vrijdag ta Eindhoven aangekomen en op hartelijke wijze door het perso neel ontvangen. Hij verklaarde een enorme partij schoenen en ondergoed t« hebber meegebracht, die binnen, kort cour de menschen van Phi lips en andere industrieën in worden ba.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 1