R.K. Harmonie „St. Caecilia in het zilver Nieuw NoordKollandsch Dagblad *Stad en Omtrek RIJKSLANDBOUW- WINTERSCHOOL OPGERICHT li Populair corps viert feest HULPBISSCHOP VAN MECHELEN Britsch rapport over Sovjet-Rusland (2aatsle nieuws De beweging in Iran VERVOLG TROONREDE Dinsdag 20 November 1945 ALKMAAR Gistermorgen heeft in- tegen woordigheid van meerdere auto riteiten, o.w. het college van B. en W., de officieele overdracht plaats gehad van eenige lokali teiten aan de Oudegracht (hoek Westerkolkstraat) van de gemeen te aan het Rijk ten behoeve van het landbouwonderwijs en van de landbouwwinterschool. De heer ir. Lienesch, directeur van de school, heeft de bijeen komst geopend en de gemeente Alkmaar dank gebracht voor activiteit en bereidwilligheid n dezen fetoond, waardoor de land bouwwinterschool over eenige lo kaliteiten zal kunnen beschikken, om haar vruchtbaar werk in Alk maar te kunnen aanvangen. Alkmaar is een middelpunt van een landbouwstreek en de land bouwers zelf willen de theorie aanpassen aan de praktijk en zich klaar maken voor de moeilijke taak, die hen wacht. De reeds bestaande landbouw winterschool in Schagen bleek in een behoefte te voorzien. Ook de thans in het leven geroepen Alk- maarsche school zal over leerlin- gengebied niet te klagen hebben. De landbouwers zelf hebben im mers alles in het werk gesteld, om tot een school in Alkmaar te komen. De vraag is uit de Drak- tijk naar voren gekomen. Vervolgens heeft de burgemees ter het woord gevoerd. Hij wees erop, dat het gemeentebestuur gaarne aan het verlangen tot het beschikbaarstellen van lokalitei ten had voldaan. Alkmaar is om ring met een bevolking van land bouwers en kan dus niet onver schillig staan tegenover haar ont wikkeling. i De burgemeester droeg gaarne d'e localiteiten over aan het Rijk. Ir. v. Vliet, directeur van het Land. bouwonderwijs bij het Dep. v. Land bouw, heeft £#- loka| n nailens den Minister van Landbouw met een har. telük woorcf van dank voor het ge meentebestuur, overgenomen. Het speet spr. dat zijn voorganger, den heer Huizinga cjit niet meer heeft mogen doen. Hij stond steeds pal voor de belangen van de Landbouwschool voor een provincie als Noord-Holland. Ir. v. Vliet meende evenzoo te kun nen verzekeren, dat het aan leerlingen zeker niet zal ontbreken. Spr, vond de stichting van een tweede Land bouwwinterschool naast de reeds be staande in Schag'en, een daad van na tionaal belang. Want wij zullen ook onze plaats op de internationale markt moeten herwinnen. Bovendien zal het misschien noodzakelijk zijn dat vele jonge boeren zich een werkkring scheppen in het buitenland en dan is het noodzakelijk, dat zij ook theore tisch goed onderlegd zijn. Ook de heer Koster, voorzitter van de Commissies van Toezicht van «d'e scholen te Schagen en Alkmaar, heeft daarop het woord gevoerd. Door den heer v. d. Laan werd ver. volgens nog, namens de oudleeraren- ver. gesproken. Hij memoreerde dat het precies 30 jaar geleden was, dat er te Alkmaar een Rijkstuinbouw- lichool werd opgericht. Tot spijt van zeer velen, viel in 1923 deze school ten offer aan de toen heerschende bezul- nlgingswoede. Namens de Ver. van Oudleerlingen werü nog gesproken door den voorzit, ter der vereentging, den heer Laken, die getuigde van de vriendschapsban den onder de Noord'hollandsche boe ren mede ten gevolge van het onder houden van onderling contact na be ëindiging der cursussen. Tenslotte heeft lr. Lienesch d'e bij. eenkomst g'esloten, waarbij hij er op wees dat er niet slechts een onder wijzend doch ook een opvoedend ele ment: ln den goeden zin van het woord, ligt in het onderwijs aan de Landbouwwinterschool. BENOEMD TOT PLAATS VERVANGEND RECHTER Tot tijdelijk reehter-plaatsver- vanger van de rechtbank alhier ziin benoemd mr. C. A. de Groot, mr. A J. M. Leesberg, mr. C. Smal, mr. A. Schenkeveld, mr. G. A. de Lange, mr. H Schuur man. Deze benoemingen houden verband met de ontstane vacatu res door het vertrek van de hee- ren mr. A. M. baron van Tuyll van Serooskerken en mr. de Li nes KINDJE VERDRONKEN. Gemis van reddingsbaken. Zaterdagmiddag is het 4-jarig zoontje van de familie Visser uit de Zoutstraat spelenderwijs in 't water langs de Turfmarkt ge raakt. De politie werd gewaar schuwd en toen zij ter plaatse verscheen, trof zij het kind, drij. vende in het water, aan. Meer dere omstanders stonden langs de gracht geschaard, doch blijk baar niemand had den moed ge had in het koude water te sprm_ gen. De politie heeft toen onmid dellijk het kindje op het droge gebracht. Een inmiddels gewaar schuwd geneesheer heeft ge tracht met zuurstofapparaten de levensgeesten op te wekken. Het bleek echter te laat te zijn. Bij aankomst in het Centraal Zie kenhuis was het knaapje reeds overleden. Dit voorval doet weer eens duidelijk het gemis naar voren komen van de reddingshaken, die in den afgeloopen winter door de bevolking alle zijn weg genomen, om te dienen als brandhout. R.K. VROUWENBOND. Donderdag a.s, zal er om half drie voor alle leden van den R.K. Vrouwenbond in de kerkhofkapel een bijeenkomst worden gehou den, om te bidden voor de slacht, offers van den oorlog en voor de leden of hun echtgenooten, die tijdens den oorlog gestorven zijn. De nieuw-benoemde g.a. de zeer. eerw. heer dr. Holthuyzen, zal de predicatie houden, terwijl een dameskoortje o.l.v. den heer Joh. Kuiper toepasselijke liederen zal zingen. EERSTE RAADSVERGADERING. Naar wij vernemen zal de nood. gemeenteraad voor het eerst op •onderdag 29 November a.s., des namiddags om 1 uur, bijeenko men. Op de agenda staat o.m. vermeld de verkiezing van wet houders. nog niets gehoord? Verwanten of verzorgers van per sonen, die zich nog in Duitschlar/c? bevinden en omtrent wie nog geen enkel bericht Is binnengekomen, worden verzocht zich spoedig te wil len aanmelden ter Gemeentesecreta rie, le afd. teneinde daarvan kennis te geven. het kegelconcours In den stand van de korpswedstrij den is wel eenige verandering geko men. In de seniorenklasse heeft De Burg mooi hout geworpen en wel 672 en veroverde hiermede onbedTeigd den eersten prijs. Het resultaat van de jubileerende club Z.E.K.Z.? viel wat tegen met 639 kwam zij juist boven O.K.A. II. In de superklasse heeft Koekoek prachtig' werk geleverd, vooral op baan 1 werd bijzonder hoog hout ge worpen n.l. 390, hetgeen een gemid delde van 78 beteekent. Op baan 2 was het resultaat heel wat minder en wel 315 maar niette min is het totaal hout van 705 een mooie prestatie. Het eerstte vijftal van Op 't kantje .af, stelde bijzonder teleur. Wel was dit vijftal gehandi capt doordat de voorgooier g'ebles- seerd was maar ook anderë gooiers bleven beneden hun kunnen. Hieronder de eindresultaten Óer diverse wedstrijden. Korpswecstrijd: Superklasse. Koe koek 705 hout; O.K.A. 629 hout; Alc- maria 588 hout. Senioren: K.C.'de Burg—Onder Ons 673 hout; Z.E.X.Z.? 639; O.K.A 635; Op de Lat 623; Houthakkers 613; Koekoek 2 604. Junioren: Houthalers 591 hout; T. O.P. 585; Met z'n Tienen 569; Gooi geen Poedels 555; Z.E.K.Z.? 2 553; De Burg—Onze Club 2 547. Dames: Ophouden Wint 479 hout; W.I.K. 455; Zet 'm op 447. Hoogste korpswerper: Superklasse: G. J. Genefaas 158; Senioren: J. Lan- gedijk 150 (5x9); Junioren: W. Groe- neveld 139; Dames: Mevr. Berkhout 124. Hoogste club werpstersMevr. Berk hout 124; Mevr. Kokkos 114; Mej. Nells 113; Mevr. Bilars 111; Mevr. v. d. Cappelle 109; Mevr. v. d. Molen 105; Mevr. Bosch 103. Jubileum wedstrijd. Superklasse: G. Oudes 127; W. Burdorf 116. Senio ren: H. Gudde 118; P. Hendriks 111 (15 tr. 4x9 6x8); W. Lagas 111 (15 tr. 4x9 4x8). Junioren: D. Wijbinga 122; G. L. v. d Post 106; E. Brink 102. Dames; Mevr. de Lange 103; Mevr. Köllmann 102. Personeele wedstrijd: Superklasse: J, Eickholt 123; J. d'e Bakker 120. Se nioren: M. Witte 119; J. Met 118; Mr. C A. de Groot (15 tr. 7x9 4x8); Ju nioren: P. J. J. Hilbrand 109; P. Postma 107; H. van Galen 102. Damesj Mej. Rol 112; Mevr. Köllmann Paren wedstrijd; Mej. v. Willigen en den heer Burdorf 53; mej. Rol en dhi. Oudes 51; mevr. Berkhout en dhr. Boom 48. Dames Vrije Baanwedstrijd; Mevr. Berkhout 43; mej. Igesz 41; mevr. Köllman 40. Vrije Baanwedstrijd heer en: super klasse; C. H. de Lange 45 7x; A. Köll- mar/n 45 3x; J. de Bakker 45 2x; C. Sieuwerts' 45 44 4x; S. Spierenburg 45 44. Senioren: T. Bonsema 45 3x; C. Brugman 45; W. v. d. Bosch 44 42 3x; H. Gudde 4443; E. Buers 44 42—41—40—37 2x: G. J. Vrijburg 44— 42—41—40; M. Witte Jr. 44. Junioren: P. J. J. Hilbrand' 44; J. Doeschot 4341; I. Igesz 4339 2x; C. Spaans 43; J. Rupert 4241; J. Ro bert 4240 2x. De wedstrijden hebben zich lr; een zeer groote belangstelling van de kegelaars mogen verheugen. Alle da gen zijn de banen druk bezocht ge weest en is er met veel animo aan alle wedstrijden deel genomen. Voor al d'e jongeren hebben zich niet on betuigd gelaten. Het bestuur var/ den Alkmaarschen Kegelbond en de jubi leerende vereeniging Z.E.K.Z. kunnen dan ook met genoegen op dit con cours. het eerste na de bevrijding, terugzien. Zoo was er op het jubileum concert van St. Caecilia een ware feeststemming, en zeer terecht. Er was vreugde weer klanken uit den ouden tijd te hooren en vreugde over het welslagen van dezen avond. De essentieele be doeling van een harmoniecorps, is de beoefening van de muziek, om daardoor ons boven 't niveau van het dagelijkseh leven te ver. heffen. Een korps, dat serieus werkt, is dus werkelijk een cul tureel bezit. Stellen we de vraag: Heeft St. Caecilia aan deze be doeling in de afgeloopen periode beantwoord? Dan kunnen we hier volkomen „ja" op antwoor den. Het corps heeft altijd met enthousiasme, onder leiding van dirigent Joosen, gewerkt om het muzikaal peil op te voeren. Niet alleen bewezen dit de op con coursen behaalde prijzen, maar ook de jaarlijksche concerten, waaraan we zoovele goede herin neringen hebben bewaard. Voor velen waren de Caecilia-avon- den het hoogtepunt van het win terseizoen. De vele diensten be wezen bij openbare feestelijkhe den verhoogden wel de populari teit van het corps, maar het voor naamste bleef toch en dit moet ook zoo zijn de concerten. Wanneer men het concert-pro gramma weieens moest inperken om ruimer gelegenheid te geven aan amusement, was dit niet de schuld van het corps, maar van omstandigheden buiten haar om. We hopen dat ook op dit gebied in de toekomst verandering zal komen. St. Caecilia is haar nieu we periode weer met frisschen moed begonnen en heeft recht haar streven gesteund te zien door overheid en donateurs. Aan katholiek Alkmaar in het bijzon der de taak, om door moreelen en materieelen steun er voor te zorgen, dat St. Caecilia schitte render zal herrijzen, dan zij vroe ger ooit in haar beste dagen is geweest. De vervulling van dit alles is onze wensch voor de toe komst. Proficiat. Het concert. De voorzitter, de heer Groot, opende het feestsconcert, met 'n bijzonder woord van welkom aan den HoogEerw heer deken Ja cobs, den nieuwen adviseur kap. dr. Holthuizen, de Eerw. Broe- 'ders en de zéér talrijke aanwe zige donateurs en belangstellen den. Spr. dankte allen voor den steun, ook in oorlogstijd onder vonden en memoreerde met groote dankbaarheid de hulp van deken Jacobs en onzen vroege- ren kapelaan de Wit. De heer de Groot vroeg voor de uitvoe ring van het concert eenige cle mentie, we moesten niet de vol le 100 pCt. verlangen, daar het corps in zoo langen tijd niet heeft kunnen spelen. Het bleek echter dat de voor zitter met z'n verzoek wat al te bescheiden was, want de muzi kale uitvoering viel verrassend mee. We konden tot onze groote vreugde constateeren. dat we aan het spel van St. Caecilia zoo goed als niets hebben verlo ren. Dit is te danken aan de muzikale leider, dirigent Joosen die in een korte spanne tijds in tensief en hard met het korps heeft gestudeerd. Behoudens de goed gespeelde marschen en een walse militaire van Kelsen, willen we speciaal vermelden de ouverture „Die Schone Galathea" van Suppé en „Ballet dTsoline" van A. Mes- sager. Hier werd muzikaal en met fijne nanceering gespeeld. Namens de resteerende Alk- maarsche muziekvereenigingen werden door den heer van Hou ten bloemen aangeboden. Schriftelijk was er een feleci- tatie van Dindua, plus envelop met inhoud. Burgem. van Kin schot was persoonlijk verhinderd maar liet zich door zijn twee zoon's vertegenwoordigen. Na de pauze was het woord aan het revue-gezelschap „de Optimisten", die op succesvolle wijze het amusementsgedeelte heeft verzorgd. Nogmaals een zeer geslaagde inzet van de feestviering en ook de volgende avonden zal er evenals nu weer veel worden ge noten. Z. H. de Paus heeft Mgr. Leon Suenens tot hulpbisschop van Mechelen benoemd. Hij zal den titel dragen van bisschop van Isinda. De kardinaal-aartsbis schop heeft hem bovendien tot vicaris-generaal van het bisdom benoemd. Mgr. Suenens werd geboren te Brussel en is thans 41 jaar oud. Hij is doctor in de wijsbegeerte en godgeleerdheid en baccalau reus in het kerkelijk recht. Hij was gedurende een jaar profes sor in de wijsbegeerte aan het groot-seminarie van Mechelen en sinds 1940 vice-rector van de Ka tholieke universiteit te Leuven. Toen Mgr. van Wayenberg in de gevangenis opgesloten was, nam Mgr. Suenens het ambt van rec tor waar. Een delegatie van het Britsche Vakverbond in de ijzer- en staal industrie heeft in den afgeloopen zomer een bezoek gebracht aam de Sovjet-Unie en haar indruk ken vastgelegd in een rapport, dat door de „Daily Herald" wordt ■gepubliceerd. Alle leden van de delegatie zijn het er over eens. dat de arbeiders in de Sovjet- Unie nog een langen weg zuilen moeten afleggen om een levens standaard te bereiken gelijk in Engeland. Zij zijn van meening, dat vele dingen in de Sovjet- Unie beter zouden worden uitge voerd. wanneer de autoriteiten het niet zoo druk hadden met het maken van show. Het Grieksche kabinet van Ka- neilopoelos is afgetreden. Goe- ring, Hess en Rader werden he denmorgen te negen uur als eer sten de rechtszaal te Neurenberg binnen gebracht. De Minister van Oorlog, Mr. J. Meijnen, ver trekt hedenavond naar Engeland om zich opde hoogte te stellen van de opleiding der Nederland- sche militairen van de expeditio naire macht. Het Nederlandsch vliegtuig is gisteren met 25 pas sagiers weer uit Batavia naar ons land vertrokken. Troepen van de Centrale Chineesche regeering hebben de stad Soeitsyoeng in Mandsjoerije veroverd De En- gelsch-Amerikaansehe financieeïe besprekingen dreigen opnieuw in een critiek stadium te geraken. Tijdens de buitengewone zit ting van de Iraaksche kamer heeft Riazi, de minister van oor log, verklaard, dat de militaire vertegenwoordiger van de Sov jet-Unie in Iran, met wien hij een onderhoud had gehad, hem had verzekerd, dat energieke maatregelen zouden worden ge nomen in verband met den hul digen toestand. In parlementaire kringen te Te heran verwerpt men elke gedach te aan verbreking van de be trekkingen met de Sovjet-Unie. Pogingen om in de,hoofdstad on rust te verwekken 'werden in de kiem gesmoord door de arresta tie van twee aanstichters. (Vervolg van pag. 1) Een overzicht van 's lands financiën en ingrijpende belastingplannen, die er mede op gericht zullen zijn om de loopende lasten op het bedrijfsleven te verlichten, zullen binnenkort aan d'e Volksvertegenwoordiging worden aangeboden. HERSTEL VAN INDUSTRIE, HANDEL EN SCHEEPVAART De Regeering is voornemens het ge lukkig reeds ingetreden herstel van industrie, handel en scheepvaart met kracht te blijven bevorderen, zoowel ten aanzien van de blnnenlandsche productie als van den export. Reeds werden handelsverdragen afgesloten met eenige staten, terwijl verdere onderhandelingen gaande zijn. De in- dustrieele ontwikkeling' van het land' waarbij groote aandacht zal worden geschonken aan het wetenschappelijk onderzoek zal verder worden ge leld, uitgaand van een algemeen na tionaal welvaartsplan, waarvoor de grondslagen thans worden gelegd. Land- en Tuinbouw Land- en tuinbouw nemen in dit plan een belangrijke plaats in. Met groote kracht wordt gewerkt aan het herstel van deze primaire bestaansbronnen van ons volk, zoowel ten behoeve van de ver zekering onzer voedselvoorziening als van een voor de volkshuis houding onmisbaren export. De regeering streeft er naar, de or ganisatie van de boeren een be langrijke taak te doen vervullen in de regeling van productie en afzet en tegelijkertijd een groote- re mate van vrijheid in eigen be drijfsvoering mogelijk te maken. In voorbereiding zijn wetsont werpen tot regeling der bedrijfs organisatie, waaraan zoowel een economische als een sociale taak zal worden toevertrouwd. Beheersching van de ontwikke ling van prijzen en loonen en het scheppen van verhoudingen waar bij het levensonderhoud voor al len gewaarborgd is, is een van de doeleinden, waarop de economi sche en sociale positie wordt ge richt. Voorwaarde voor een ver ruiming van het levenspeil is daarbij opvoering der productie, zoowel door voller bezetting der bedrijven als door verhooging de arbeidsproductiviteit. Sociale Zaken Op den grondslag van een reeds in Londen tot stand gekomen rap port wordt een herziening der sociale verzekering uitgewerkt, die deze van arbeidersverzekering zal doen uitgroeien tot een alge- meene volksverzekering, in de eerste plaats om te komen tot een betere verzorging voor den ouden dag. De gezondheidstoestand van ons volk, die ernstig heeft geleden onder de gevolgen van de bezet ting, zal groote waakzaamheid en krachtige maatregelen eischen. Ten einde het de bevolking mo gelijk te maken het groote tekort aan dekking, kleeding en schoei sel aan te vullen, wordt overwo gen om, waar noodig, consumptie- credieten te verstrekken in de mate. waarin deze goederen be schikbaar komen. In het jaar 1946 zullen 300.000 licht beschadigde en 40.00 zwaar beschadigde woningen definitief worden' hersteld. Daarnaast zul len 10.000 nieuwe woningen wor den gebouwd, terwijl het drie voudige van het hiervoor benoo- digde materiaal voor den weder opbouw van de industrie en het herstel van het verkeerswezen zal worden gebruikt. De plannen voor volledige bevrediging van de behoeften van volkshuisvesting en industrie worden krachtig ter hand genomen. wettelijke maatregelen zijn in voorbereiding tot verzekering van de doeltreffende uitvoering van dit bouwprogramma. Ook de we deropbouw van het cultureele le ven heeft de volle aandacht der regeering. Onderwijs-rcorganisatie Een reorganisatie van het on derwijs, inbegrepen het hooger on derwijs, is in voorbereiding. Op de terreinen der kunst en der vrije jeugdvorming zal gestreefd Wi>rden naar coördinatie van het geen uit de samenleving opkomt. Met groote aandacht volg ik den wederopbouw van de over heidsorganen, zoowel burgerlijk ais militair. De herziening van de rechtspositie en. de bezoldiging van de ambtenaren is in studie. Moge het resultaat mede tot ver betering van de waardeering van den ambtenaar leiden, zoowel in eigen oog als bij het volk. Meer dan welke overheidsmaatregel ook kan echter hiertoe bijdragen de versterking van het bewust zijn van den ambtenaar, dat de diepste bevrediging in het ar beidsleven voor hem ligt in zijn dienst aan de volksgemeenschap. VOOR HET OVERIGE wil Ik niet pogen een overzicht te geven van alle problemen, die in den komenden tijd uw aandacht zuilen vragen. Zeer veel is in het leven van ons volk nog in beweging, al zien wij vermoeidheid en teleur stelling hier en daar. Naar eendracht in rijker schakeering. Het vergt beleid van hoog ge halte om eenerzijds de waarde van oude zekerheden en tradities in volle kracht te bewaren en an derzijds ruimte te laten voor een vernieuwing, die niet slechts his torisch nodzakelijk is, doch ook de vrucht is van moreele bezin ning in de jaren der verdrukking. De wegneming van den bezet- tingsdruk moge de eenheid, die ons deel werd in het verzet, ma ken tot eendracht in rijker scha keering. De nieuwe krachten, die gewekt zijn, zullen zich blijven opdringen en winnen aan bewust heid en energie. Wij hebben deze meer dan ooit van noode, nu wij gewikkeld zijn iri een strijd van even groote hevigheid en betee- kenis als die der oorlogsjaren: den strijd om den vrede, om de ware vrijheid en om hernieuwden voorspoed. Met de bede. dat God mijn volk moge zegenen in dien strijd, dat Hij het in eendracht den weg der overwinning zal doen betreden en uwen arbeid moge doen strekken, tot heil des lands, verklaar Ik de gewone zitting der Staten-Gene- raal voor geopend. Na he: arbeider hebben ter van de heer de huid Men voorko econoir tend ff Mem di „loonei het bef ling va beslissf Bovej uit het die zie' gevers- of arl sluit zi verded belang! weet 1 wordt vraagst Onze ben de gev, geheele. omvattl tholiekf organic wichtig tndet sp| 'geheel;: de kra; verseen De hé Voor larf in de l| sioneel, f Ons J heeft over confes] beider! het lel de op] het schijn;] overtrf Wii bereid met de j landschq oi/d'er lijk mol Een voor d| samenv zelfstanj daad' Hetge geschleq dienen De m| houdt en prijd dacht. van d'eil wij, werk el Er mj; gereken; het C<| met d'e ook bl voorsehi van tex ning zul Onze 1 urgent zorging ir/ ce yl en werj en bonf Aan Btlchtinl vorming Hoog est van joif kend'e Ook Btructie; zijn op Kon f de toeij een recL schouw] rechtelif ning, borgd past gel onze bef delen ders voor zoo ui| De ling scl| trekke_ een nle| zal van stadium bevredl de zo| schap. De zal ook Img ha De k' zich bd den ko| bet 0 Onze] L van fra| aan he Wij woordej hetgee sèhe zijl ding' v| Wij - langste] landsct ging p: cieel a| Ons Wil,

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 2