NIEUW Brutaliteit en onverschilligheid in Neurenberg DE GAULLE heeft een veldslag gewonnen WOENSDAG 21 NOVEMBER 1945 BUREAUX MILLIOENENNOTA ZONDER CIJFERS DE OPSTAND IN IRAN Film van afschuwelijke misdaden TROEPEN MOETEN BATAVIA VERLATEN! BATAVIA, 21 Nov. (Reuter). - Op order van den geallieerden bevelhebber moeten alle inlandsche troepen uit Batavia worden terug getrokken Arbeiders, infellecfueelen en politiek C2aaisie nieuws Benoeming van generaal Eisenhower NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD Buiten God is nergens veilig (Vondel) Abonnementsprijs I 1.10 per maand; t 3.30 per kwartaal 41a JAARGANG NUMMER 18787 ALKMAAR Langestraat 42 A Telefoon 4330 HOORN Draafsingel 59 Telefoon 4712 DEN HELDER Loodsgracht 69 Telefoon 2383 SCHAGEN Molenstraat 52 Telefoon 459 Herinneren wij ons wei, dan heeft men de radio-rede Regeeringsverklaring van Minister Schermerhorn d.d. 27 Juni een miliioenennota zonder cijfers genoemd. Dia karakteri- seering zou ook van toepassing kunnen zijn op de jongste Troon rede. Zij wordt nog niet door een miliioenennota en begrooting ge volgd. Vandaar dat de Troonrede meer dan anders op bijzonderhe den van het voortgezette Regee- ringsbeleid ingaat. Zij zegt nog niet veel over de Staatsbegroo- ting, hoewel de openbare con trole op de openbare financiën een belangrijk punt is in een de mocratisch land, dat herstel van zijn grondwettelijke rechten zoekt. Wij staan voor groote uitgaven, die op ons „verarmd land" als een centenaarslast drukken. Er is vrees voor willekeur en eigen machtigheid, ook op het stuk van openbare uitgaven. Er is „Op de Brug" Vrijdagavonds, ook door den Kapitein zelf, meermalen over verzucht. Wij vernemen nu nog eens, uit Koninklijken mond, dat het streven er bij voortduring op gericht zal zijn, een doelmatige besteding der gelden te verzeke ren en de onvermijdelijke heffin gen zoo billijk mogelijk te verdee- len. Verder vernemen wij, dat de zuivering van het geldwezen ten spoedigste door een gezondmaking van de begrooting zal worden ge volgd. En dan komt er een finan- cieele notamet de belasting plannen. Spoed met de gezonde begrooting is hoogst gewenscht als onmisbaar en haastvereischend sluitstuk voor de geldsaneering, die een voornaam punt, evenwicht in de staatsfinanciën, tot nog toe verwaarloosd heeft en het volk machteloos moest doen toezien naar een meer royale dan loyale uitgavenpolitiek van de overheid. MIET ALLE PUNTEN uit de Verklaring van 27 Juni wor den herhaald. Op belangrijk® punten is de regeering met haar plannen en voornemens reeds in het stadium van uitvoering geko men. Vermeed zij daarom te spre ken over de socialisatie-voorne- mens, die t.z.t. aan de gekozen Volksvertegenwoordiging zullen worden voorgelegd? Of meent zij ook, dat hier een belangrijk punt van strijd aanwezig is dat een teeken van tegenspraak vormt op het staatkundig tooneel? Wel spreekt zij van haar plannen van geleide economie, waarover mi nister Vos verschillende malen in gehouden redevoeringen een krachtig geluid deed hooren. Niet alleen industrie, handel en scheepvaart, maar ook land- en tuinbouw, zullen op den grond slag van een algemeen nationaal welvaartsplan „met kracht wor den bevorderd". Wij vertrouwen, dat de Regeering waarlijk en metterdaad den land- en tuin bouw zal behandelen als „pri maire bestaansbronnen". Wij ver nemen nog al eens ernstige cri- tiek uit landbouwkringen! Inius- schen hooren wij met voldoening, dat de Regeering er naar streeft, de organisatie van de boeren en tuinders? een belangrijke taak te doen vervullen in de re geling van productie èn afzet en tegelijkertijd een grootere mate van vrijheid in eigen bedrijfsvoe ring mogelijk te maken. Hier zal gedacht zijn aan de nieuwe Stich ting van den Landbouw, die door de sociale boerenorganisatles is opgericht. Positief is, ook in dit verband, de mededeeling, dat wetsontwerpen in voorbereiding zijn tot regeling der bedrijfsorga nisatie, waaraan zoowel een eco nomische als een sociale taak zal worden toevertrouwd. Naast be langrijke sociale punten hooren wij dit alles met instemming en voldoening. EEN voortgezet vooruitstrevend beleid spreekt uit de woorden van de Koningin. Ook wat de er kenning voor vernieuwende krach ten naast oude zekerheden en tradities betreft. Wij zitten nationaal en internationaal midden ln een strijd om den In sommige steden van Noord- Iran werd, volgens binnengeko men berichten, gevochten. De Sovjet-Unie heeft aan de Iraan- sche regeering stilzwijgend toe stemming verleend troepen naar het Noorden te zenden. Het par lement is in geheime zitting bij eengekomen. Naar verluidt, zou mogelijk een delegatie naar Mos kou worden gezonden. De OOGEN DER GEHEELE WERELD zjjn in deze dagen op Neurenberg gericht, waar gisteren het proces tegen de Duitsche oorlogsmisdadigers begonnen is. Goering was de eerste van de be klaagden, die met korte tusschenpoozen na elkaar door een smalle deur de rechtszaal binnenkwamen. Spoedig zaten de twintig gevallen grootheden in twee rijen in de groote beklaagdenbank. Er was niet veel van hun grootheid overgebleven Allen waren in het burger gekleed. Sommigen van hen zien er vrij gezond uit, al kunnen de meesten hun nervositeit niet goed onder drukken. Seyss Inquart is druk met Speer, die naast hem zit, in gesprek en werpt nieuwsgierige blikken naar de pers-tribune, vermoedelijk om te zien of hij be kende gezichten uit Nederland kan ontdekken. Hess en Rosen berg zijn nogal onrustig, terwijl Streichér brutaal als altijd om zich heen kijkt. Ribbentrop is sterk vermagerd. Het is een vewichtig oogen- blik als het Hof binnenkomt en de Britsche president, Lawrence, met een korten hamertik de zitting opent, om daarna een korte verklaring af te leggen, waarin hij het proces uniek noemt in de ge schiedenis der internationale jurispurdentie en van de grootste beteekenis voor mil- lioenen over de geheele aarde. De aanklacht was als een afschuwwekkende film van misdaden, door Duiische in stanties. waarvan de lieden in de beklaagdenbank verant woordelijk werden geacht, gepleegd. Een zee van ellen de, die in viif jaren door het Nazi-dom over de beschaafde wereld werd uitgestort. De eerste dag was bijna geheel aan het voorlezen van de aan klacht gewijd, doch hoe lang het ook duurde, allen luisterden in gespannen aandacht toe. De mis daden worden in het Engelsch, Fransch, Russisch en Duitsch op gesomd. Alleen de verdachten doen kwasi onverschillig. Zij luis teren door de koptelefoon toe. Goering knikt nu en dan, alsof hij de beschuldigingen bekent, doch blijkt in slaap gevallen te zijn. Seyss Inquart, die den bru- taalsten indruk maakte, gesticu leert hevig naar zijn buren. Voor de beklaagdenbanken staan de zetels der verdigers. In de middagpauze werden de verdachten naar hun cellen ge bracht. De lunch kregen zij in de beklaagdenbank. Buiten het gebouw was een groote toeloop van menschen. Amerikaansche politie had voor veiligheidsmaatregelen gezorgd. Rond het gebouw stonden tanks, terwijl politie met sten-guns op de daken de wacht hield. Onder de Duitschers hoorden men nu over de verdachten allerlei klaag liederen. Aan de dichting van het dijkgat bij Rammekens, het laatste op Walcheren, wordt hard gewerkt. Nog twee geulen van ongeveer 100 M. breedte en circa 10 M. diepte moeten worden geblokkeerd. Er staat hier een sterke stroom, zoodat het werk zeer zwaar is. Van twee kanten wordt het gat aangepakt. Een overzicht van het werk aan Westelijke zijde, waar het dijklichaam reeds 'n behoorlijke afmeting heeft bereikt. Foto Dellaert-P. vrede. Nog dieper geestelijke bezinning moge daarbij worden gewekt, dan de Troonrede als vrucht uit de bezettingsjaren re gistreert. Wij hebben met groote instemming nogmaals de erken- nig vernomen, dat de Regeering de activiteit van kerk en gezin „positief waardeert". Dien kant moet het uit en nog grooter zal onze instemming zijn, indien deze positieve waardeering nog vaster en meer grijpbare vormen zal aannemen. Wat de Kerk be treft herinneren wij ons de be langrijke verklaring door Minister Beel namens de Regeering afge legd op de nationale zitting van de Katholieke Actie. Bij de gees telijke vernieuwing heeft de over heid inderdaad geen directe taak. Maar zij kan door negatieve en positieve maatregelen meehel pen de voorwaarden voor dia door en door noodzakelijke geestelijke vernieuwing te scheppen. Volk en Regeering zullen zoo gezamen lijk „haar roeping als natie" ver staan. En niet tevergeefs zullen wij ons „aapgorden, om de ver worvenheden te bewaren en de zwakheden te overwinnen". Dinsdag is de vergadering van het R.K. Werkliedenverbond op het gemeenschapsoord „Draken burg" nabij Hilversum voortge zet Bij de beantwoording van vragen uti de vergadering, deelde de voorzitter o.a. mede, dat wan neer blijken mocht, dat in de po litiek menschen van de Katholie ke arbeidersbeweging bewust zouden worden genegeerd ter wille van de z.g. intellectueelen, de beweging wel degelijk van zich zou laten hooren. Voorts zal er met samenwerking met lieden, die zich hebben geleend om als liquidateurs op te treden, nim mer sprake zijn. De samenwer king met deze kornuiten van Woudenberg is zoowel plaatselijk als landelijk onmogelijk. De be schouwing over het onderwerp nieuwe verbonds-statuten vorde ren welhaast het geheele verdere gedeelte van den dag De heer J. G. van der Brink, afgevaardigde en voorzitter van den Nederland- schen Metaalbew.bond, achtte het hierna ongewenscht over te gaan tot artikelsgewijze behan deling. De Verbondsvoorzitter, de heer A. C. de Bruyn, wenschte de za ken daarentegen wel af te han delen, omdat de amendementen essentieel niet verschillen met de zienswijze van het verbondsbe- sluur. B(j een spoorwegongeluk bij Quito, de hoofdstad van Ecuador, zün meer dan honderd personen gedood en tweehonderd gewond. Uit Chicago wordt gemeld, dat Eisenhower minstens een jaar dienstplicht wenscht. De Ame rikaansche ambassadeur te Ma drid heeft ontslag gevraagd en uit protest tegen Franco's poli tiek zou geen opvolger benoemd worden. De arbeiders in de auto-industrie te Detroit gaan Vrijdag in staking. President Truman heeft ge neraal Eisenhower benoemd tot opvolger van generaal Marshal ais chef van den staf der Vereenigde Staten. In verband met deze benoe ming is generaal Joseph McNar- ney, bevelhebber der Amerikaan sche strijdkrachten in het Mid- dellandsche Zeegebied, benoemd tot commandant vara de Ameri kaansche bezettingszone in Duitschland en tot vertegenwoor diger der Vereenigde Staten in de bestuurscommissie. Admiraal Chester Nimitz is benoemd tot opvolger vara admi raal King als opperbevelhebber der Amerikaansche vloot. Nimitz zal als commandant van de Ame rikaansche vloot in den Stillen Oceaan worden opgevolgd door admiraal Raymond Spruce, den commandant van de zevende Amerikaansche vloot OVEREENSTEMMING IN FRANKRIJK De Gaulle heeft na afloop van de conferentie met de vertegenwoordigers der drie politieke partijen, geweigerd aan journalisten eenige ver klaring af te leggen. Een der communisten ech ter, waarmede de Gaulle had geconfereerd, was optimis tisch over de vordering der besprekingen. In Parijs is men van mce- ning, dat de drie partijen tot overeenstemming zullen ko men en dat heden de nieuwe regeering zal worden ge vormd. De berichten van vannacht, dat de communisten tot sa menwerking met de Gaulle bereid zijn, wettigt deze over tuiging. De "New-York Times" schrijft: "De Gaulle heeft een veldslag ge wonnen" en merkt verder op: "Tot op heden hebben de pogingen van een minderheid, om den anderen haar wil op te leggen, schipbreuk ge. leden. De Fransche en andere com munisten zullen in dit echec ong'etwij- feld een afglijden zien naar een "Anglo-Amerikaanseh bloc" gericht tegen Sowjet-Rusland. Daarvan blijkt echter niets uit de door De Gaulle gedane verklaringen. Bovendien zou het absurd zijn te beweren; dat alleen wanneer de Franschen het commu nisme zouden accepteeren. de wereld vrede gewaarborgd zou kunnen wor den, terwijl niet meer dan een vierde van de bevolking het communisme schijnt te verlangen. Het blad zegt verder, dat er geen reden is om aan te nemen dat Do Gaulle niet op Vredigè wijze niet Moskou tot óver éóti jtóinml ng 20U klinhen komen, zooals met Londen eg Washington, DE KAMERS BIJEEN De Eerste Kamer der Staten- Generaal kwam gisterenmiddag onder voorzitterschap van baron W. D. de Vos van Steenwijk in vergadering bijeen. De geloofs brieven van de 16 nieuwbenoem de leden werden in orde bevon den, waarna deze door den voor zitter werden beëedigd. Een der nieuwbenoemden, mr. Paulens Scholten. was wegens ziekte af wezig Nadat besloten was om da Troonrede met een adres te be antwoorden, werd overgegaan tot de trekking der afdeelingen. Tot leden van de commissie van redactie van het adres van. antwoord werden benoemd ver klaard de heeren Donkersloot, van Embden, Vijlbrief, Beumer en Woltjer. De vergadering werd hierop gesloten. In de vergadering der Tweeda Kamer werd de volgende aan H.M. de Koningin aan te bieden nominatie voor het voorzitter schap der Tweede Kamer opge maakt: 1. mr. J. R. H. v. Schaik, 2, C. Smeenk. 3. mevr. A. E J. de Vries-Bruins. De voorzitter benoemt tot leden der commissie, welke deze nominatie aan H.M, de Koningin zal aanbieden: de Kamerleden Vennema, van Maarseveen, Pa- la»r. en mej. Wittewaal van Stoet wegen. De heer K u p e r s (sdap) vraagt de Kamer verlof tot de regeering vragen te mogen rich ten in verband met de door haar gevoerde prijs- en loonpolitiek. In de zitting van Donderdag a.s, zal de Kamer over deze Inter- pellatie-aaavrag? beslissen. De vergadering wofdfc hierna ver daagd tot Donderdagmiddag

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 1