SPANNING toegenomen in Indië HERNIEUWDE GLORIE op het Binnenhof Nieuw Noordhollondsch Dagblad 3 maar zonder gouden koets RADIOPROGRAMMA WONDERBARE VISCHVANCST DE SPOORBRUG Bij OOSTERBEEK De indusfrieele impasse in Amerika Gebruiken de opstandelingen gas? Perscensuur in Portugal Het Vaticaan en Belgrado Een onderzoek betref fende de hongertochten MINISTER KLEFFENS Moet rust nemen LOONREGELING voor het bouwbedrijf De doodgewaande neomist OPBOUW W.-Zeeuwseh Vlaanderen Doortocht door Sovjet geweigerd Mgr. Th. v. Rosmolen Woensdag 51 November 1945 De bekende drukte op Buiten- en Binnenhof. Een ieder die dit wel eens heeft meegemaakt, weet, wat dat te beteekenen heeft. Militai ren* rijden af en aan, colonnes komen gemarcheerd naar het rustieke Binnenhof met haar plechtige sfeer van voor naamheid en gewicht, stellen zich op voor de verschillende gebouwen en ontvangen de laatste instructies van de commandecrende officieren. En verder is er de groote stoet van autoriteiten en re- geeringspersonen, die allen gekomen zijn als vertegen woordigers van het Neder- landsche volk. Dit is de dag van de opening der Staten-Generaal; speciaal voor Den Haag als zetel der re geering een feestdag. We kunnen ons daarom een beeld vormen van de indrukwek kende plechtigheid, zooals die gis teren in de Residentie heeft plaats gehad. Al was er dan geen gouden koets, die de trots was van dezen dag en al was het koud en mistig in het verre herfstseizoen, zoodat van het trouwe Oranjezonnetje bij lange na niet kon worden ge sproken, de gedachte alleys, al, dat het Binnenhof weer na ja ren van ontwijding en ontsieren de „Rauter"-gezichten, het mid delpunt was van het ontwaakte regeeringsbestaan, stemde tot groote vreugde De eerewacht voor den hoofd ingang was betrokken door een detachement van het beroemd geworden corps mariniers, ter wijl de overige wachten bezet waren door matrozen, leden van het Irene-regiment en als teeken van den vernieuwden tijd, ook door leden van de M.A.R.V.A. De muziekkapel der mariniers zorgde voor het muzikale gedeel te. Inmiddels was de Ridderzaal gevuld met de leden der voorloo- pige Staten-Generaal, de leden van het cofps diplomatique en overige vele genoodigden. Het schouwspel van de her nieuwde glorie! Voor het paleis Noordeinde, vanwaar H M. de Koningin, ver gezeld van Prinses Juliana en Prins Bernhard, naar de Ridder zaal zouden vertrekken, stond een dichte menigte opgesteld, die dit unieke schouwspel niet wilde missen. Ook hier hadden verschil lende detachementen van reeds bestaande wapenen de eerewach- ten betrokken en toen H. M. de Koningin aan het paleis arri veerde. steeg er een geweldig ge juich op uit de menschenmassa. De kleine prinsesjes volgden voor de ramen deze voor hen nieuwe uiting van Nederlandsche spontaniteit en liefde voor het Vorstenhuis. Om één uur zette zich de stoet in beweging, jammer genoeg nog niet met den gouden koets, doch die volgend jaar zeker wei aan wezig zal zijn. De gebruikelijke route werd af gelegd via Lange Voorhout en Korte Vijverberg, onder gejuich van de enthousiaste Hagenaars en velen, die van buiten de stad waren gekomen. H M. en de Prinses waren een voudig gekleed, terwijl Prins Bernhard in uniform was. Op de trappen van de Ridder zaal stond de „commissie van in- Donderdag 22 Nov. HILVERSUM 1, 301 M.: 7.50 Och tendwijding; 8.01 Nieuwsberichten; 9.00 Lilli Kraus, piano; 10.00 Muziek bij d'en arbeid; 10.45 Radio-zizkenbe- zeek; 11.15 Viool en piano; 11.45 Be richten over krijgsgevangenen uit het Verre Oosten; 12.15 Ensemble Paul Wainepel; 13.00 Nieuwsberichten; 13.45 Operafragmenten; 15.00 Voor de kin deren; 15.15 Kwartier voor de vrouw; 16.30 Plaatjes uit Noord- en Zuid- Amenka; 17.00 Radio-jeugdkrant; 18.04 Melodieën van Georges v. Parijs; 18.30 Kwartier voor dén arbeid'; 18.45 Tor.y Schifferstein; 19.00 Nieuwsbe richten en reportage; 20.15 het Con- certreb. Orkest; solisten: Haakon Stotijn, hobo en Luctor Ponse, piano; 22.30 Ensemble George Frank; 23.01 Nieuwsberichten; 23.15 Avondwijding Pastoor I. P. J- Kaarsgaren. HILVERSUM 2, 415 M.: 18.01 Nieuws berichten; 19.00 programma voor de B.S.: 20.30 Landbouwpraatje; 21.00 Regeerlr.gs voorlich tingsdienst2115 Cabaret-programma op gramafoon- platen; 21.45 Avondwijding; 22.01 Nieuwsberichten; 22.20 Dansorkest v. de week. en uitgeleide", die, zooals bekend, steeds voor deze plechtigheid be noemd wordt uit de leden van de Staten-Generaal, opgesteld. En terwijl het Wilhelmus werd gespeeld. een ontroerend mo ment op een historische plaats trad H. M. de Koningin de zaal binnen, gevolgd door Prinses Ju liana en Prins Bernhard. Hierna las Zij onder groote stilte de troonrede voor. welke rede door middel van luidspre kers ook buiten de Ridderzaal kon worden beluisterd. Dani verliet de Vorstin we derom het Binnenhof en keerde langs dezelfde route terug naar het Paleis Noordeinde, waarna Zij later naar Haar woning te Sche- veningen vertrok. Een oude tradditie heeft zich hersteld Een traditie, die past bij Den Haag en bij het Nederlandsche volk. „Prinsjesdag". Er ZIJN DIT SEISOEN reus achtige haringvangsten ge daan, waardoor alle records werden geslagen. Hoewel de tijd ten einde loopt, is de zee nog steeds niet uitgeput. Een Katwijksche logger deed dezer dagen in één trek zoo'n groote vangst, dat het niet mogelijk bleek alle netten in te halen. Het gevaar bestond, dat de vleet in den grond zou worden getrokken, zoodat om hulp van andere loggers werd ge vraagd. Dezen hebben toen een deel van de netten aan boord gehaald. De haring is van goede kwaliteit en uitste kend houdbaar. Dezer dagen zijn verschillende plaatst op de peilers voor de destijds door de Duitschers overspanningen hangt in de nieuwe overspanningen ge- spoorbrug bij Oosterbeek die was opgeblazen. Een der bokken om geplaatst te worden Foto Anefo/Renes-P. Terwijl het dagelijksch bestuur van de arbeidsconferentie te Washington voortgaat stormach tige bijeenkomsten te houden, zijn aller oogen gericht op Detroit, waar volgens waarnemers de spanning niet met den dag. doch met het uur toeneemt. Te Detroit zal het geschil tusschen arbeid en industrie worden beslecht. De vakvereeniging van arbeiders in de auto-industrie is zeer mach tig en de auto-industrie is de grootste der industrieën van de Vereenigde Staten. Tot H.M. gezant te Lissabon is benoemd jhr. P. A. van But- tingha Wichers. De nieuwe ge zant heeft zijn bestemming be reikt In Batavia is weer vrij hevig gevochten tusschen Britten en Indonesiërs. De 123ste brigade der Britsche strijdkrachten te Soerabaja is nog 1% kilometer in de stad doorgedrongen, onder vrij zwaar geweer- en mitrail- leurvuur. In een school werden een munitie-depot, alsmede zestig Nederlandsche vrouwen en kin deren ontdekt, die thans naar de Britsche linie zijn overgehaald. Een Britsch officier uit in zijn rapport over den strijd, volgens een bericht van Ken ter uit Batavia, sterke ver moedens over het gebruik van chloorgas in den vorm van flesschen, die de Indo nesiërs naar den tegenstander zouden werpen. Zes Thunder bolts bommenwerpers van de R.A.F. hebben een aanval gedaan op Semarang, waar zes 500 ponders in het cen trum der stad zijn geworpen. Ook in Bandoeng en Magelang wordt de toestand als meer ge spannen beschreven. In de bui tenwijken van Bandoeng werden twee Nederlandsche vrouwen vermoord en twee mannen ge wond. In Bombay besloten 20.000 ar beiders te staken als blijk van sympathie met den onafhanke lijkheidsstrijd der Indonesiërs. Het nieuwe „kabinet" der In donesiërs heeft het personeel van de T.K.R. uit Batavia terugge roepen, wat als een belangrijk besluit wordt beschouwd. Bewa pend met lichte handwapens zul len zij een verdedigingsgordel om de stad vormen. De „Oranje" is gisteren in de haven van Melbourne binnenge- loopen met 857 oud-geïnterneer den aan boord uit de Java-kam- pen. die voor rekening van de Nederlandsche regeering in Australië een rustkuur van vier maanden zullen doormaken. Voor het meerendeel komen zij uit Ba tavia en Semarang. Geestelijken te Magelang vermoord. Officieel is bekend gemaakt, dat gedurende de onlusten in Magelang vijf priesters, twee broeders en een Javaansche broeder, allen Jesuieten, en een Ambonneesche koster, door Indonesische extremisten zijn vermoord. De extremisten ontkenden op de pastorie ge schoten te hebben. Sjarir's „kabinet" heeft ver klaard, dat de Indonesiërs bereid zijn hun taak te vervullen als lid van de familie der Vereenigde Volkeren. Gestreefd zal worden naar een vreedzame oplossing van het pro bleem. Evenwel wordt er de na druk op gelegd, dat de souverei- niteit van het Indonesische volk ten allen tijde betracht zal wor den. De Portugeesche regeering heeft, na de verklaring, dat bij de algemeene verkiezingen van Zondag zestig procent van de stemmen op het regiem van Sa- lazar is uitgebracht, wederom algeheele perscensuur ingesteld. Alle artikelen, welke critiek op de regeering inhielden, zijn uit de bladen geweerd. De door maarschalk Tito van Joego-Slavië tegen de Katholieke Kerk en de geestelijkheid geuite beschuldigingen hebben in Vati- caansche kringen levendige re actie uitgelokt. Men verwondert zich daar niet bovenmate over deze nieuwe aanvallen, doch be schouwt deze herhaling wel als ■ding van de verzoenende houding een weinig passende beantwoor- waarvan de Heilige Stoel heeft blijk gegeven. Men wijst er op, dat het Vaticaan tot nog toe ver meden heeft stelling te nemen inzake de problemen, die de toe komst der kerk in Joego-Slavië raken en dat, teneinde alle mis verstand te verwijderen, o.a. de van origine Italiaansche nuntius te Belgrado werd vervangen door een Amerikaanschen prelaat, Mgr Hurley. In dezelfde kringen wordt verklaard, dat men niet zou wil len, dat de door het Vaticaan ge toonde goede wil zou worden uit gelegd als een teeken van zwak heid. want dit zou het Vaticaan er toe brengen zijn huidige hou ding te herzien en actief op te komen voor de verdediging der kerkelijke rechten. Het Sociografisch Seminarium van de Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam houdt thans een zeer interessante enquete naar de belevenissen en resultaten van de hongertochten in den afgeloopen winter. Ogeveer 1200 personen in Amsterdam zullen ondervraagd, worden, waarbij lijsten als hand leiding dienen. Deze lijsten om vatten vragen omtrent den toe stand van het gezin voor den toaftt, den tocht zelf, de ontvangst bij de boeren, onderlinge hulp, hét aantal tochten, den invloed van den godsdienst, de nawer king en resultaten van den tocht, en ze zijn opgesteld in overleg met een psychiater. Men ontveinst zich niet. dat de boeren niet al te zeer geneigd zullen zijn om mededeelingen te doen De gege vens blijven echter geh°im en zullen alleen in hun algeme<=nen vorm worden bekendgemaakt. Begin 1946 zal 'n postze gelverzameling van wij len president Roosevelt ter waarde van onge veer honderdduizend dollar worden g'eveild. Er bestaat oneenig- heid onder de Arabi sche leiders in Palesti na. Stalin is vol doende uitgerust van zijn vacantie en zal weer spoedig in het openbaar verschijnen. Een aantal hooge Nazi's genieten in Spanje nog steeds de vrijheid. Voor de Geneefsche radio is na mens het Intern. Roode Kruis, de Intern. Unie van kinderhulp en de kerken een gezamen lijke boodschap uitge zonden over den nood toestand, waarin mil- lioenen kinderen in Europa door honger en koude komen te ver- keeren. In Washing ton worden plannen onderzocht den stand van het water in het Panamakanaal mèt de zee gelijk te maken. Volgens mededeelingen van den Amerikaan schen Minister van Fi nanciën heeft de oorlog' Amerika 290 milliard dollar gekost. In Roemenië zijn talrijke arrestaties verricht on der de leden van de liberale partij, die te vens lid van de oppo sitie zijn. De Griek- sche regent heeft in den persoon van den tach tigjarigen liberalen lei der een oplossing ge vonden voor de rege ringscrisis en deze be last met de vorming van een nieuw Kabinet. Eenige honderden vooraanstaande Duit schers zullen uit Span je repa trieer en, daar de bezettingsautoriteiten hen hebben teruggeroe pen. 't Telegraafverkeer met Siam (Thailand), vooral ten behoeve van de fa milieleden van krijgs gevangenen, is hersteld. Dé Amerikaansche kolonel Ira W. Black, bekend om zijn werk als leider van de hulp der Amerikaansche mis sies aan de burgerbevol king, zal ons land dezer dag'en verlaten. Bin nen enkele dagen ver schijnt een nieuwe be schikking betreffende aan de grens ingehou den gelden. Het tri bunaal te Haarlem is samengesteld, nu is het wachten nog on Alk maar. Naar wij vernemen, moet de Minister van Buitenlandsche Za ken, op medisch advies, geduren de enkele weken de vervulling zijner ambtsbezigheden onderbre ken. De minister zonder porte feuille, mr. J H. van Royen, zal gedurende de afwezigheid van mr. van Kleffens, diens functie waarnemen. Het college van rijksbemidde laars heeft een bindende rege ling van loonen en arbeidsvoor waarden voor het bouwbedrijf vastgesteld, ingaande 12 Novem ber 1945. Het aantal gemeente klassen is daarbij teruggebracht tot 6. De door den oorlog zwaar- geteisterde gemeenten zijn tijde lijk geplaatst in een hoogere klas se. De duurtetoeslagen daarente gen vervallen. De loonen va- rieeren van 90 ct. maximum tot 62 ct. minimum. Bij arbeid in ta rief of accoord mag daar slechts 10 boven uit worden gegaan. De loonen van de schilders zijn met ingang van denzelfden dag hiermede gelijkgemaakt, bij een beschikking van 19 November 1945. Pater Anselmus (A. NuSters) uit Ossendrecht die te Rome in Mei 1*944 door de Duitschers werd gearresteerd en omtrent wien men in de meening verkeerde, dat hij enkele dagen daarna was ge fusilleerd, in verband waarmede in het Vaticaan en lijkdienst voor hem werd opgedragen, heeft Zon dag in Ossendrecht onder groote belangstelling zijn eerste Heilige Mis opgedragen. De doodgewaan de neomist wist in Juli 1944 uit de handen der SS-lieden te ont snappen. Hij vertrok n 1937 naar Rome en werd daar in 1942 tot priester gewijd. Tijdens zijn ver blijf in Rome, trad hij voor den Engelschen gezant op als organi sator van de hulpverleening aan geallieerde krijgsgevangenen. De Italiaansche regeering beloonde hem met de ridderorde van de Italiaansche Kroon. De afdeeling Voorlichting van het ministerie van openbare wer ken en wederopbouw deelt het volgende mede: Zooals algemeen bekend mag worden geacht, behoort westelijk Zeeuwsch Vlaanderen tot de zwaarst geteisterde gebieden van ons land. Nog zeer vele bewoners van dit Nederlandsche gebied verkeeren in grooten nood. Deze menschen moeten, voor de winter invalt in wind- en vochtvrije verblijven worden ondergebracht. Ieder, die kan meewerken, dit. te bereiken en zulks nalaat, ver zuimt een nationalen plicht. Thans zijn noodig een groot aantal rietdekkers en vakbekwa me timmerlieden Indien deze in de gelegenheid zijn, mede te hel pen aan het spoedig onderdak brengen van deze Zeeuwen, wordt hun verzocht, zich ten spoedigste te melden op het gewestelijk ar beidsbureau of een bijkantoor daarvan, in de plaats van inwo ning en zich daarna ten spoedig ste te begeven naar Ir. Roos, ver tegenwoordiger van het college van algemeene commissarissen voor den wederopbouw te Oost burg, café Buitenlust. Voor voeding en huisvesting is gezorgd. Officieel wordt medegedeeld, dat aan de bataljons Iraansche troepen, welke uit Teheran wa ren vertrokken voor het herstel len van de orde in Adzerbeidjan, door Russische militaire autori teiten een halt is toegeroepen in Kazvin en bevel is gegeven om terug te keeren. Kazvin ligt on geveer 140 kilometer ten noord westen van Teheran. Mgr. Th. v. Rosmalen, aposto lisch vicaris van Suriname, heeft na een gedwongen verblijf van meer dan 5 jaar in het vaderland, besloten binnenkort naar zijn missiegebied Suriname terug te keeren

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 3