NIEUW De Gaulle kiest den gulden middenweg INDRUKKEN van het proces te Neurenberg DONDERDAG 22 NOVEMBER 1943 BUREAUX f2aalsle nieuws NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD 41e JAARGANG NUMMER 18788 ALKMAAR Langestraat 42 A Telefoon 4330 HOORN Draafsingel 59 Telefoon 4712 DEN HELDER Buiten God U 't nergens veilig (Vondel) gg 1 ff 1 ff £™*s0f69 Abonnementsprijs f 1.10 per maand; f 3.30 per Icwartaa! Muienstraat 52 Telefoon 459 Luitenant-generaal Alexandeï Patch, de voormalige comman dant van het 7 de Amerikaanse he leger in Europa, is te San Anto nio, in den staat Texas, over leden. De berechting van Japansche oorlogsmisdadigers te Tokio begint waarschijnlijk in December, waarbij Tojo de pri meur krijgt, De Grieksche royalistische partij gaat niet ac- coord met een in de Britsche nota vervat voorstel om de oplossing van de kwestie van het regiem twee jaar of zelfs langer uit te stellen. De Grieksche regent Domaskinos is naar aanleiding van een verklaring van den ko ning over het uitstel van een referendum met drie jaar, afge treden. De meening van Byrnes De Amerikaansche Minister v. Buitenlandsche'Zaken heeft van daag onthuld, dat de Vereenigda Staten trachten het werk van de Britsch-Amerikaansche commis sie voor Palestina te binden aan een vasten tijdslimiet. Voorts deelde Byrnes mede, dat geen definitieve plannen gemaakt wa ren voor de vervanging van den afgetreden Amerikaanschen am bassadeur in Spanje, Norman Armour. Hiermede wordt de in druk versterkt, dat de Vereenig- de Staten Armour niet willen vervangen als gebaar van afkeu ring jegens het bewind van Franco. Inzake Iran zeide hij, dat zoolang geen definitieve berich ten van den Amerikaanschen vertegenwoordiger aldaar waren binnengekomen, de Vereenigde Staten in deze aangelegenheid geen besluit zouden nemen. Inzake de atoomenergie deelde hij mede, dat de Vereenigde Sta ten, Groot Brittannië en Canada in de zitting van de algemeene vergadering der „vereenigde na ties'' in Januari as. waarschijn lijk een gemeenschappelijke mo tie zouden indienen een commis sie te benoemen voor de controle op de atoomenergie binnen het kader van de organisatie der ver eenigde naties. Er zijn geen po gingen gedaan om 'vooraf den steun van Frankrijk, China en de Sowjet-Unie voor deze motie te verkrijgen. Staking met beteek'-lis- voile achtergrond Volgens een nader bericht zou de bij General Motors geprocla meerde staking zijn Ingegaan. Zij zal 325.000 arbeiders omvatten. De arbeiders vragen een alge meene loonsverhooging van dertig procent. General Motors zou een verhooging van slechts tien pro cent hebben aangeboden. In welingelichte kringen wordt er op gewezen, dat de eisch van dertig procent loonsverhooging op den achtergrond geraakt bij de beteekenis van het feit dat de door de vakvereeniging gevraag de onderhandelingen in wezen de verhouding tusschen loonen en winsten zouden moeten betreffen. Een dergelijke groote tegemoetko ming van de zijde van General Motors zou van ingrijpend belang zijn voor de toekomstige economi sche verhouding in de Staten. Voorstellen van Frankrijk De Fransche afgezant Couve de Murville, die gisteren een on derhoud heeft gehad met Byrnes, den Amerikaanschen Minister v. Buitenlandsche Zaken, heeft aan de Amerikaansche autoriteiten voorgesteld het Rijnland van het Duitsche rijk los te scheuren en daarvan een souvereinen staat te maken. Voorts heeft hij voorge steld, dat de strategische bases van den nieuwen staat onder mi_ litaire bezetting van de geallieer den zullen komen te staan.Couvo gaf als zijn meening te kennen, dat de kwestie van DuitschlandS centrale bestuur niet kan worden opgelost zoolang Frankrijk geen waarborg krijgt voor zijn abso lute veiligheid. Voor het eerst na zes jaar werd door H. M. de Koningin de zitting der Voorloopige Staten Generaal, geopend. H. M. de Koningin tijdens het voorlezen der troonrede. Links van H. M. H. K. H. Prinses Juliana en rechts Z. K. H. Prins Bernhard. (Foto; Anefo'Meijer-P.) |_|FT NIEUWE Fransche kabinet is tot stand gekomen met Generaal de Gaulle als hoofd der regeering, terwijl hij tevens de leiding van de Nationale Verdediging op zich neemt. Hierin wordt hij bijgestaan door den M.R.P.-minister van het leger Michelet en den communistischen minister van bewa pening Tillon. Bidault (M.R.P.) die in korten tijd zijn sporen op dit terrein ver diende, is minister van buiten landsche zaken gebleven. In totaal hebben nu drie groote partijen ieder 5 ministers in het kabinet, tevens heeft de U.S.S.R. één zetel en de gematigden even eens één zetel, terwijl voor finan cien. wederopbouw en voorlich ting drie technici-partijloozen zit ting kregen. De Gaulle heeft met deze zetels de samenwerking der drie groote partijen tot stand kunnen bren gen en toch 't groote struikelblok van de communisten kunnen weg halen, door hen in een van de drie voornaamste posten n.l. nationale veiligheid medezeggingschap te geven. Vrijdag a.s. zal het kabinet zich aan de Assemblée Nationale Con stituante voorstellen. Het college van rijksbemidde laars heeft de Stichting van den Arbeid verzocht, advies uit te brengen over de richtlijnen, welke bij de belooning van den arbeid van vrouwen en meisjes zullen moeten worden gevolgd. Wij hebben een minister president HET REGLEMENT van orde voor den Raad van Ministers dat dateert uit 1905 en niet meer in overeenstemming was met de staatsrechtelijke ontwikkeling se dert dat jaar. is door een nieuw vervangen. De belangrijks'? wij- Zifiinser. zijn de zolgenJe. De vooruitte: wordt voortaan met rr-cer door jen raad uit zijn midden gekozen, maar door de koningin benoemd, waardoor de staatsrechtelijke conventie, uit kracht waarvan steeds de kabi netsformateur tot voorzitter wordt gekozen, wordt gelegaliseerd. De voorzitter draagt den titel van minister-president. In dezen titel „minister-president" die ook de volksvertegenwoordiging reeds voor de bezetting vrijwel uitslui tend gebruikte inplaats van den omslachtigen titel voorzitter van den raad van ministers, wordt te vens de bijzondere positie, welke de minister-president te midden der overige ministers Inneemt, tot uitdrukking gebracht. De minister-president vertegen woordigt het kabinet formeel en materieel naar buiten. Op hem rust de taak het algemeen re- geeringsbeleid in de volksverte genwoordiging te verdedigen en in zaken, bij welke het algemeen regeeringsbeleid kan geacht wor den betrokken te zijn en die 'niet behooren tot de zoodanige, welke In den raad van ministers behan deld moeten worden, zijn de mi nisters verplicht overleg met hem te plegen. Bovendien is hij voor zitter van de uit den raad' te be noemen vaste colleges, belast met de behandeling van benaalde aan gelegenheden. waardoor hij als coordineerend element optreedt CHURCHILL TEGEN DE LABOURREGEERINC De conservatieve oppositie, onder leiding- van Churchill zal komende week een motie indienen, waarin cri- tiek zal worden geleverd op de Brit sche Labourregeering', terzake van haar nationalisatieprogram, tekort komingen in de binnenlandsche poli tiek. buitengewoon hooge staat van onkosten en haar beleid ten opzichte van het- huisvestingsprobleem en de demobilisatie. Dit zal de eerste motie van critlek zijn. sinds de Labourregeering aan 't bewind kwam. Nederlandsche graven in Duitcshland Het Informatiebureau van hèt Ned. Roode Kruis heeft bericht ontvangen van 'n Roode Kruis-team in Duitsch- land, dat het een graf te Oberndorf a/Neckar bezocht heeft waar 66 Ne derlanders begraven liggen. Deze hebben vermoedelijk gewerkt in de Mauserfabrieken aldaar. Een paar graven hebben gedenk- feteenen. De gemeente Oberndorf is echter van plan voor haar rekening een gedenksteen voor alle aldaar be graven Nederlanders op te richten. De verdediging achtte dit rechtscollege niet bevoegd INDRUKWEKKEND was vooral de aanklacht die de Russische vertegenwoordiger tegen de oorlogsmisdadigers inbracht. In tegenstelling tot de andere aanklagers, was hij in uniform gekleed. De namen Leningrad, Stalingrad, Novgorou en Pol- tawa klonken als felle zweepslagen. Goering, die wakker geworden scheen, knikte heftig neen, toer. zij l kwaliteit van generaal der S.S. werd genoemd. Hij bleef ook daarna erg roerig evenals Seyss Inquart, terwijl de anderen stil voor zich zaten uit te staren. De verdediging had den eisch gesteld om het tribunaal onbe voegd te verklaren, welke eisch echter verworpen is. Naar aanlei ding van dit besluit werd de zit ting een kwartier geschorst om den verdedigers gelegenheid te geven zich met de beklaagden in verbinding te stellen. Wat de houding der verdachten betreft, alleen Dönitz weet een onverstoorbare kalmte te bewa ren. Overigens is een bezoek aan de rechtszaal alleen al de moeite waard, om de verschillende typen der oorlogsmisdadigers te bestu- deeren. Den verdachten werd niet al leen ten laste gelegd dat zij deel uitmaakten van de organisaties, die de onnoembare onmensche- lijkheden uitvoerden, maar ook worden zij ter verantwoording ge roepen voor hetgeen zij individu eel misdeden. De persoonlijke aanklachten waren echter in al gemeene termen gesteld. De verdediging voerde aan, dat deze rechters niet tot oordeelen bevoegd waren, omdat zij tot de oorlogspartij behoorden. De misdaden tegen Nederland. Seyss Inquart kreeg vooral de misdaden te hooren, die hij had aangericht tegen personen én za ken als rijkscommissaris van Ne derland. De schending van de ar bitrage-overeenkomst met ons land van 20 Mei 1926 en van Duitsche verzekeringen om de neutraliteit en de territoriale on schendbaarheid van Nederland te waarborgen van 30 Januari 1927, 28 April 1919. 26 Augustus 1939 en 6 October 1937. Goerin» Rader en Dönitz wa ren bij het sluiten van de zitting geruimen tijd met den Ameri kaanschen kolonel, die met hun bewaking belast is, in gesprek. Naar Engelsche gewoonte werd aan de beklaagden gevraagd of zij schuldig waren. Allen, de een met meer pathos dan de ander, ver klaarden, dat zij onschuldig wa- Goering. die het eerst moest ant woorden, wilde bovendien eer» verklaring afleggen, maar dit werd hem door aen president be let. Dönitz bleef even rustig als steeds en zei kalm „nicht schul dig". Ook Seyss Inquart, hoewel hij er opgewonden uitziet, be waarde zijn kalmte. Merkwaardig waren de woor den van rechter Robert Jackson in zijn inleiding op de acte van beschuldiging dat de Duitschers niet minder dan de niet-Duitsche wereld een rekening met deze be schuldigden te vereffenen hebben. Algemeen is het volk op straat, waar het proces natuurlijk het gesprek van den dag is, dan ook van meening, dat met „deze hee- ren" korte metten gemaakt moet worden. Overigens hebben de Duitschers genoeg aan hun eigen zorgen, waarbij de vraag, wat met hun misleiders gebeuren moet, op den achtergrond ge raakt.. Robert Jackson, de Amerikaan sche aanklager, heeft in zijn be schuldiging ook de wandaden ge memoreerd die de nazi's tegen over de kerken hebben begaan. Hij schetste den laffen overval in hét paleis van Bisschop Sproll te Rothenburg. waarbij Aarts bisschop Gröber van Freiburg, die daar juist vertoefde deerlijk mis handeld werd Op allerlei wijzen hebbe zij de Evangelische en Kath a e Kerken vervolgd en hun .eedheid tegenover hun vertegenwoordigers was onbe grensd. Hij rel-veerde verder den strijd tegen de arbeiders klasse en tegen de Joden. Heel de geschiedenis der agressies, al dus Jackson, zal u ontvouwd wor den uit documenten waaronder die van het Duitsche opperbevel zelf. Aangaande de vele plunde ringen, die de nazi's on hun ge beten hebben, merkte hij op, wfi hebben hier 39 boekdeelen, waarin 9455 geroofde voorwerpen worden vermeld met een totale waarde van bijna een millioen dollar." WEER HUISTOE! Het Indië-vliegtuig is op zijn terugreis Karachi gepasseerd en in Cairo aangekomen. In deze plaats zal men een dag blijven om de repatrieerenda passagiers in de gelegenheid te stellen, de noodV° kleeding uit de voorra den, t ie daar speciaal met dit doel gereed liggen, aan te schaf fen. Vrijdag verwacht men de „Skymaster die 216 kg. post aan boord heeft, te Amsterdam terug. Aan den vooravond van de berechtiging der oorlogsmisdadigers te Neurenberg.. Er werd een strenge controle uitgeoefend op een ieder die de rechtszaal wilde betreden. Zoo moest de pre sident van het Tribunaal, de Engelsche rechter Geofry Law rence voor het betreden der zaal aan twee wachten zijn pas laten zien. (Foto; A.B.G. P.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 1