Nieuw Noordhollandsch Dagblad <Stad en Omtrek ALKMAAR HELPT Gerepatriëerden uit Indië Een leelijke streek Verschillende diefstallen NOORDHOLLANDSCKE JONGENS Op weg naar Indië De onrust in Iran HET ZOEKLICHT OP HET JONGE MEISJE Arsenal - Dynamo 3-4 Verbetering positie overheidspersoneel Donderdag 22 November 1945 ALKMAAR Er is eenige weken geleden onder auspiciën van de Ver. "Oost en "West" een comité "Nederland helpt Indië" in l|2t leven geroepen, dat met haar districtsbureaux te Amster dam, Rotterdam en Den H'aag als centrale zetels, de verzorging ter hand genomen heeft van de repatrieeren- den uit Indonesië. Begin December worden in ons land met de "Oranje" en "Nieuw- Amsterdam" 3.000 weduwen en wee zen verwacht, waarvan verscheidenen na de ontberingen die zij in de Ja- pansche kampen geleden hebben, voor het feit geplaatst zullen wor den dat zij in het moederland geen familie bezitten, die hen kan opne men. De afdeelingen van de Vereeniging "Oost en West" hebben een deel van de zorg over gekregen' die de dis- tricftsbureaux met de. ontvangst en verzorging van speciaal deze alleen staande menschen op zich genomen hebben. Zoo ook de afdeeling Alk maar, die als eerste opdracht kreeg uit ie werken het zoeken naar woon ruimte voor een deel van deze repa- trieer enden- Met voortvarendheid is dit pro bleem onder het oog gezien, waartoe deze organisatie contact gezocht heeft met het Gemeentelijk Huisvestings- tingsbureau, als onderdeel van Sociale Zaken, waar de heeren Veis en Plas direct tot medewerking bereid waren. Een groot aantal ambtenaren is aan het werk gesteld om op korten ter mijn een lijst van pensions en rust huizen, alsmede van andere woon- gelegenheden samen te stellen, voor namelijk in Bergen en Schoorl. Het resultaat van dit onderzoek zal ter kennis gebracht worden van de cen trale leiding te Amsterdam. Zoo mo gelijk zullen de repatrieerenden te vens worden voorzien van bedden; kleeding en huishoudelijke artikelen, teneinde hen aldus in de gelegen heid te stellen weer een eigen milieu op te bouwen, waarin ze zichzelf kunnen zijn. Oorspronkelijk heeft het in de be doeling gelegen een kleedinginzame ling te houden, maar hier is men na derhand op teruggekomen, omdat reeds meerdere malen een beroep op de burgerij gedaan werd. Wanneer er niettemin menschen zijn, die iets in deze richting willen doen, dan be staat daartoe' ongetwijfeld straks de gelegenheid. Wij hebben gevraagd, wie hierin de financierende kracht is en hoor den daarbij dat verondersteld wordt, dat de maatschappijen, die indertijd voor uitzending zorgden, door zullen gaan met het uitbetalen van salaris sen, zoodat de repatrieerenden voors hans geen finaneieele moeilijkheden zullen kennen. Wanneer dit echter onverhoopt niet het geval zou zijn. dan kan niet de Vereeniging "Oost en West" de consequenties daarvan dragen.- Da.n dienen de betreffende personen zich te wenden tot een bu reau voor hulpverleening aan oor logsslachtoffers. Niet alleen de comité's der 32 af deelingen van "Oost en West" heb- gen in dit alles een taak gekregen. In deze is samenwerking gezocht met de Unie voor Vrouwelijke Vrijwilligers. Voor de re patrieer end e weezen wordt onderdak gezocht in rusthuizen en kinderkoloniehuizen, waarbij U.V.V. zich. een speciale taak gesteld heeft. Het alhier gevormde comité "Indië helpt Nederland" heeft gezocht naar den breedst mogelijken grondslag, om op velerlei terrein aandacht te kun nen geven aan dit probleem der re patrieerenden. Zoo is contact verkre gen met onder wijsautoriteiten, me dici en geestelijkheid, die elk voor zich een eigen taak gekregen hebben, die met toewijding verzorg'd zal wor den. Naar wij vernemen zal na beëindi ging van deze actie, onder het motto "Hulp aan Ned.-Indië" een nieuw actie begonnen worden, waarbij op den voorgrond gesteld zal worden de uitzending van medisch en verpleg'end personeel. Over de resultaten van de eerste actie, meer speciaal van die ten aan- fiien van de beschikbaar gestelde woonruimte, hopen wij spoedig na dere gegevens te kunnen publiceeren. zoodra de betreffende commissie met haar onderzoekingswerk gereed Is. BURGERLIJKE STAND Geboren: Marianne, d.v. Th. P-Blok ker en E. T. J Groothuizen; Yvonne M., d.v. A. W. Hoes en L. M. W. van Weereld; Maria A., d.v. G. N. Schou ten en C. Bellekom; Ivonne M., ti.v. Diedrich J. Speekman en A. Dekker. Gehuwd: Bernhard J. Ides en Joh. E. Dekker: Franciscus H. Beudeker en Maartje Schagen; Jan Pehlig en Elis. Luiten; Willem Peek en Maria P. van Lien en; Corn. Stuijf bergen en Margr. Jager; Wilhelmus J. Wassing en G. van Leeuwen; Adr. G. Hemelsen Cornelia Twisk; Frederik J. v. Eike ren en Eliz. M. Ruijsmans. Overleden-: Floris Jongejans. 76 jr. geh. met J. Groen; Cath. Brouwer. 64 jaar; wed. v. W. Struijf; Gerard F. W. Nordemann, 55 jaar, gehuwd met T. Stapel; Tjitske Baron 3 jaar; Jannetje G. J. van der Vis. 60 jaar. GEEN VERLICHTE ETALAGES IN DE SINTERKLAAS WEEK. Blijkens een advertentie in dit nummer, zal er voor de St. Nico- laasweek geen uitzondering'kun nen worden gemaakt op het ver bod, eleetriciteit te verbruiken voor etalage- en reclameverlich- ting. Het Rijkskolenbureau acht het nl. noodzakelijk, gezien de nog weinig rooskleurigen toe stand van onze kolenvoorraden, van het bedoelde verbod voor de St. Nicolaasdagen geen onthef fing te verleenen. Een gouden rins en een aanrijding. (Zaken vd. Arrondissements RechtbankJ Het was van Maria K., g'eboren te Groningen, zeer dom, om in Aug. '43 te Heer-Hugowaard een goud ringetje uit een kast te stelen en in September van hetzelfde jaar te Den Helder een rijwiel te ontvreemden. Er waren over haar twee rapporten uitgebracht, 'welke gunstig luidden. Op grond van een en ander eischte de Officier 6 maanden voorw. met een proeftijd van 3 jaar. De verdediger, anr. Leesberg sloot zich hierbij aan. J. D.( koopman te Hoorn, was ten laste gelegd dat hij in den avond van 1 Mei 1944 bij den spoorwegovergang nabij het Keern een aanrijding had veroorzaakt met een wielrijder, zulks doordat hij in kennelijken staat ver keerde en niet rechts gehouden had. De Kantonrechter had hem reeds be straft met 400.boete en intrek king' van rijbewijs voor 6 maanden. Een reeks getuigen, waaronder het slachtoffer, waren opgeroepen om de zaak toe te lichten. Wegens overtrfr- ding van art. 8 van de Verkeersrege ling' eischte het O.M. 400.boete en ontzegging van autobesturen voor I jr. Mr. Minderop bracht verschillende omstandigheden ter sprake; o.a. dat beklaagde den auto niet kon missen voor zijn beroep en vroeg* een kleinere boete en geen intrekking. Een leelijke streek had Ant. Z. uit Koedijk op 4 Jan. te Heerhugo- waard uitgehaald. Hij had zekere v. d. Lutte uit Leidschendam, die een tocht naar het Noorden ondernomen had om levensmiddelen te verkrijgen, voorgespiegeld raad te weten om aan aardappelen te komen. Daartoe ont ving hij 2500.handgeld. Van de aardappelleverantie kwam niets. Wel werd bij huiszoeking het geld ïn be slag genomen en beklaagde gearres teerd. Als motief gaf hij op armoede. De Officier achtte geen clementie aanwezig en vorderde 4 maanden. Een tweede r val van aanrijding met een auto betrof Josef K., door den Kantonrechter veroordeeld tot f 200.boete of I maand. Ook hierin had de drank een rol gespeeld, 't Ge beurde op 4 Maart 1944 op den Lagen- weg gem. Blokker, waar een botsing ontstond met een auto, bestuurd door getuige Wagenaar. Na 't hooren van verschillende getuigen vroeg de Offi cier aanhouding wegens niet verschij nen van g'etuigen-deskundigen. Als laatste beklaagde verscheen D. K.. directeur van een Melkfabi'iek, door het Kantongerecht veroordeeld tot 8 geldboeten van 75.wegens aflevering van melk met te kort vet gehalte. Na een uitgebreid getuigen verhoor eischte de Officier bevesti ging. Mr. Buiskool concludeerde na een vurig pleidooi tot onverbindbaar- ,heid van 't Standarisatiebesluit en geen strafoplegging. (Voor den Politiè-rechter) Zeker H. R., zeeman, wonende in den Haag, had op 29 Sept. '45 te Hei- loo een spiegel ontvreemd en deze verkocht voor f 5.Het kostte veel moeite den dooven beklaagde een en ander duidelijk te maken. De officier eischte 6 weken met G weken aftrek; het vonnis luidde idem. Beklaagde werd in vrijheid gesteld. Aan Neeltje M. te Texel was ten laste gelegd dat zij verschillende goederen van de gealliëerde strijd krachten: dekens, divankussens; vloerkleeden; nachtkastjes enz. zich zou hebben toegeëigend. Een Du$- sche dokter zou haar opdracht ge geven hebben, om te voorkomen dat er diefstal zou plaats hebben. De officier achtte 't feit niet bewezen en vroeg vrijspraak, waarmede de rechter zich vereenigde. Mr. Berk houwer had de zaak toegelicht. Vervolgens verschenen twee ge broeders uit Enkhuizen C. B. en J. B., beschuldigd van Jan. '43 tot Juni '45 verschillend goederen "te hebben weggenomen, toebehoorende aan de firma Sluis. 't Was een geweldige hoeveelheid3000 doorslagpapieren; doozen; honderden enveloppen; bloemzaden; een schrijfmachine enz. Er waren gunstige rapporten uitge bracht wat voor den officier reden was een voorw. gevangenisstraf te eischen van 1 jaar met 3 proefjaren. Mr. Sluis bracht verschillende licht punten in 't midden. De rechter ver oordeelde ieder tot 8 maanden voorw. met 2 proefjaren en bijzondere voor waarden. H. T. portier te A'dam. had m Juli '43 aan zekeren G. S. een brief gege ven bestemd voor P. S.. die zich in *t Kamp te Schoorl bevond. Zulks was verboden. Beklaagde had ^du rende zijn gevangenneming veel leed ondervonden, wat door Mr. Leesberg' werd toegelicht. De elsch was f 10 of 5 dagen; wat d^ rechter verzacht te tot f 1 of 1 dag. Een onverkwikkelijke zaak was die van J. M. te Medemblik. beschuldigd zijn huisgezin onverzorgd te hebben achtergelaten. De officier eischte 4 maanden: uitspraak 3 maanden t Cornelis L. en J. van W. beiden te Alkmaar, hadden in den nacht van 26 on 27 Juli uit een schuur te Huls- waard een paardentuig ontvreemd en da verkocht voor f 175.—. r+ Was dief stal met verbreking, waarvoor de of ficier 3 maanden met. aftrek vroeg'. Mr. Berh houwer voerde verschillen de verzachtende omstandigheden aan Het vonnis luid.de voor L f 40 of 10 dg., voor W. f 50 of 15 dg. AKERSLOOT RAADSVERGADERING Onder voorzitterschap van den wnd. burgemeester, den heer C. J Admiraal kwam de raad gemeente Maandagmidag voor het eerst in openbare vergadering bijeen. De voorzitter bracht een bijzonder woord van dank aan dén heer Schut die verschillende jaren lid van den raad is ge weest en altijd een belangrijk aandeel in het bestuur van de gemeente heeft gehad, niet in het minsi als bestuurslid van de Stichting Jachthaven Akersloot, waarvoor betrokkene als secreta ris-penningmeester veel heeft ge presteerd. Met algemeene stemmen wer den de heeren E. de Bie en P. Schouten Sr. tot wethouder ge kozen Hierna richt de voorzitter zidh fn' den heer M. Groot, die als oud-wethouder nog in deze ver gadering aanwezig was. Spr. kan zich indenken, dat het voor den oud wethouder moeilijk zal vallen zich uit het bestuur van de ge meente terug te trekken. Vier en veertig achtereenvolgende jaren De zers van de klok staan bh'na verticaal omlaag. Het is half zeven in den prillen, killen mor gen. Plotseling begint de sirene van het luchtalarm, die thans in vre- desdienst is, snerpend en onbarm hartig te loeien en onwillekeurig blikt men naar de lucht, die nog te zwart is, om met het oog te doorboren. Dat is overigens overbodig, want het sirene-gehui! is geen waar schuwing tegen naderende bom menwerpers. doch slechts een be vel voor 800 militairen van het 4e Bataljon Stoottroepen, om op hetzelfde oogenblik den warmen kooi te verlaten. En wee dengene die niet onmiddellijk naast zijn brits staat, want hij wordt het doelwit van de kameraden, die geen genade kennen. Men heeft trouwens zijn tijd hard noodig; wasschen en boenen, wrijven en poetsen, om, na het ontbijt, glimmend en in de pun tjes op het appèl te verschijnen. Stram en strak op het appèl Half negen is het intusschen geworden. Op 't binnenplein van de Horné-kazerne in Weert, staat het geheele bataljon aangetreden. De glimmende vensters van de negen moderne gebouwen, die het plein insluiten, zijn als oogen ge richt op de rijen soldaten, die stram en strak staan aangetreden. En één van die vijf compagnieën lijkt er nóg strammer en strakker bij te staan, met nóg beter ge poetste laarzen. Het is de com pagnie, die zonder uitzondering uit Noordhollandsehe jonge mannen bestaat, jongens uit Alk maar en omgeving, uit Den Hel der en Schagen, van Wieringen en Texel. De „Kali" trappelt van ongeduld. Bij het geheele bataljon en niet in het minst bij de Noordholland sehe kompagnie, leeft het ideaal: Naar Indië en zoo spoedig moge lijk! Naar Indië, ja, dat parool wordt langzaam aan een vervelende kwestie. Reeds verschillende ma len werd het vertrek uitgesteld. Meerdere afscheidsparades wer den gehouden in den loop der we ken, die men in Weert vertoeft en menig afscheidsfuifje werd ge vierd bij kennissen, die men -n die zes.weken in Weert heeft ge maakt. Want onze Noordholland sehe jongens staan er goed op bij de Weertsche bevolking. Oor spronkelijk zou men slechts een week in Weert blijven. Doch die zeven dagen, werden bijna zeven weken en de jongens, die popelen naar Insulinde, werden ongedul dig. Maar nu is het bijna zoover. Dinsdag 20 November eal het geheele bataljon, met nog eenige infanterie-bataljons naar Enge land vetrekken en dan zoo spoe dig mogelijk de reis naar ons mooie Indië aanvaarden. Het Bataljon was eerst gele gerd in Medemblik en daar alom bekend onder den naam „Kali". Die naam heeftzij behouden. „Kali" is het slagwoord geworden in en buiten het Bataljon en wanneer de luitenant zijn man nen zóó betitelt, dan werken zij nog prettiger, met nog meer en thousiasme en accuratesse, want in „Kali" ligt het doel van hun opleiding, Indië, besloten. En dat is iets, wat elke jongen van het Bataljon zich steeds voor oogen houdt. 't Dient gezegd, dat de „Noord hollandsehe Kompagnie" een goed figuur slaat. Zij is steeds nummer één in dienst en bij de sport. Ook in de voetbalcompetitie staat zij nummer één, vóór de Steenwijker Kompagnie. En wie onze jongens gadeslaat bij dienst en spel, zal moeten toe geven. dat de Stoottroepen ook werkelijk tegen een „stootje" kun nen. Maar daarvoor zijn zij dan ode uit Noordholland. En daarbij zTllen wij het laten. Wij zouden /anders té chauvinistisch worden. vanaf 21 Augusus 1901 is betrokkene lid van den raad en 34 achtereenvolgende jaren, van af 5 September 1911, wethouder der gemeente Akersloot geweest. De voorzitter heeft het zeer ge waardeerd, dat de heer Groot, ge zien de tegenwoordige tijdsom standigheden zich niet meer be schikbaar heeft gesteld en plaats heeft willen maken voor jongere krachten. Voorzitter hoopt, dat de heer Groot, die ondanks zijn hooge jaren, nog fit is, zich niet geheel op den achtergrond zal stellen en waar noodig de ge meente nog zal laten profiteeren van zijn uitgebreiden kennis van den plaatselijken toestand. De gemeente heeft gemeend voor dit bijzondere geval, het hierbij niet te mogen laten. Als blijk van er kentelijkheid en dankbaarheid voor alles wat door den oud wet houder in de afgeloopen jaren voor de gemeente is gedaan, werd hem een schilderstuk aangeboden. De heer Groot dankte den voorzitter en sprak de hoop uit. dat hij nog jaren van verre het werk moge gadeslaan. Uit den raad worden benoemd tot bestuursleden van de stich ting Jachthaven Akersloot de hee ren P. Schouten Sr. en C. J. van der Hulst. Bij de rondvraag komt de wensch naar voren de jachthaven zelf te gaan beheeren en dit niet over te laten aan de Alkmaarsche Roel- en Zeilvereeniging. Thans Is men verplicht om lid van deze vereeniging te worden als men ligolaats in onze jachthaven wil hpbben. Dit moet voof leden van andere vereerd gingen niet prettig zijn. Bovendien worden er nu kosten gemaakt, die misschien door de 'nwnners zelf graas zou den verdiend worden. Als de ge meente zorst in de toekomst vol doende bergplaats te hebben, dan moet er ook nlaats gemaakt wor den voor iedereen en niet al leen maar een bepaalde catesorie. De voorzitter zegt deze zaak in de vergadering van het bestuur te zullen behandelen. Hierna wordt de vergadering gesloten rrawovn wrwEN HET FANFARECORPS „EENSGEZINDHEID" HERBOREN. Voor donateurs heeft het Fan_ farecorps „Eensgezindheid" op een tweetal avonden, in Café Swart, haar heroprichting ge vierd na vijf maanden non-acti viteit. De corpsleden bleken het musieeeren nog niet verleerd en de aanwezigen hebben dan ook naar hartelust kunnen genieten. De nieuwe directeur, de heer Joosen uit Krommenie, blijkt de zaken energiek aan te pakken. Zoo zal er voor „Eensgezindheid" na jaren van stilstand weer een periode aanbreken van ongeken- den bloei, ZWARTE VRUCHTBOOMEN De Rijkstuinbouwconsulent schrijft ons: Uit door mij ontvan gen berichten blijkt, dat er vruchtboomen te koop worden aangeboden tegen hoogere dan de vastgestelde prijzen. Het be treft hier meestal menschen, die voor zwart geld vruchtboomen hebben opgekocht en deze nu liefst voor een te hoogen prijs trachten, te verhandelen. Ik adviseer alle tuinders van dergelijke handelaren geen hoo rnen te koopen, doch hun plant- materiaal te betrekken, ook om van raseehtheid verzekerd te zijn, van bonafide boomkweekers en handelaren. Officieele kringen alhier ver klaren, dat de Iraansche troepen nog steeds te Charibad, 6 km. van Chazwin, worden tegenge houden en wachten op een ver gunning om het onder Sowjet- Russisch bewind staande gebied binnen te dringen, Hakimi, de minister-president, heeft in de Kamer verklaard, dat de inciden ten te Azerbeidsjan indruischen tegen het beginsel van vader landsliefde, zooals door alle Ira. neezen en speciaal door de be woners van Azerbeidsjan erkend wordt. De regeer, staat niemand toe klachten te uiten in een opstan- digen geest teneinde druk uit te oefenen en onrust teweeg te brengen. Tot de vreemde strijd krachten, die zich nog in 't land bevinden, richtte de premier het verzoek zich in deze binnenland- sche aangelegenheid niet te men gen en de Vrijheid van optreden der regeeringstroepen te eerbie digen. De minister-president van Iran Ikbrak .Ibrahim Hakimi, heeft besloten een delegatie naar Mos kou te zenden in verband met den opstand in de noordelijke Iraanschce provincies. Hij zou De tijd ligt niet ver achter ons, dat jonge meisjes en vrouwen vreesden voor het uitsterven van het ras der mannen. „Er komt nog eens een tijd", voorspelde ons een jonge maagd in de oor logsjaren zeer somber, „dat wij angstig achter een boom weg kruipen, als er een man passeert dien wij dan voor een voor-we reldlijk monster aanzien". Gelukkig voor de heeren en voor de dames is het zoover niet gekomen. Maar wat lees ik nu? De rollen schijnen omgedraaid en volgens het bericht van een Belgische Uitgeversmaatschap pij is het gebrek aan jonge meis jes zoo groot, dat zij er geen heil meer in zag, romans voor deze lieftallige wezens het licht te doen zien. „Le Peuple" voegt er aan toe, dat het werkelijk droe vig is ja ook mij stemt het timide en vraagt of het niet noodzakelijk is, om de laatste vertegenwoordigster van dit bij na vergeten ras onder een stolp te plaatsen. Zitten er al niet ge noeg menschen in een glazen huisje? Waar is de fleur van de maatschappij gebleven? Zijn onze meisjes ondergedoken? Als wij onze huismoeders hooren klagen over het gemis aan een gedienstige en wij na het schel len aan het groote huis van den dokter, burgemeester of welke notabele ook, den heer des hui zes of mevrouw zelf in de deur opening zien verschijnen in plaats van een kwiek hitje of herinnering aan vervlogen tijden een achtenswaardig wit-ge- schort vrouwelijk schepsel dan zijn wij geneigd te gelooven dat de jonge vrouw van het on- dermaansche is verdwenen. Als ik de talrijke aankondigingen lees van een bal hier en een bal daar, waar beslist jonge meisjes moeten zijn, anders is het geen bal, geloof ik, dat de boven ge signaleerde somberlingen niet goed om zich heen zien Mogelijk hebben zij door het uniform niet een uitgesproken mannelijk as pect, dat vele meisjes tegen, woordig dragen, haar niet her kend. Zij zijn er toch heusch nog en als Koningin Mode straks wat meer variaties brengt, beter ge zegd haar scheppingen weer ge makkelijker onder 't bereik van de jonge vrouw brengt, krijgt deze beslist genoeg van haar een tonige kleeding en tooit zij zich weer, bevallig en herkenbaar. Laten we dus niet wanhopen. Ai. ook. met den Russischen zaakge lastigde een bespreking over deze aangelegenheid hebben. Volgens de Iraansche pers is een verte genwoordiger van den Iraan- schen generalen staf aangeko men bij het hoofdkwartier van het Roode Leger te Kazvin om met den commandeerenden Sow- j et-generaal het vraagstuk van het binnentrekken van Iraan sche troepen in de noordelijke provincies te hespreken. De Russische voet balploeg Dynamo heeft den langverwach- ten wedstrijd tegen Arsenal ge speeld en gewonnen met 4—3, nadat de Russen met de rust nog met 2—3 achter stonden. De uitslag geeft de verhouding niet juist weer, want niet alleen was Arsenal nu en dan beslist in de meerderheid, doch het win nende doelpunt van Dynamo werd in buitenspelpositie ge maakt en bovendien werd de ge lijkmaker van Arsenal om onbe. kende reden geannuleerd. De wedstrijd werd door een Russi schen scheidsrechter geleid, het geen een ernstige tactische fout was, daar deze geen woord En- gelsch sprak. Bovendien had hij den wedstrijd niet in de hand en nam zonderlinge beslissingen. De onlangs door den Minister van Binnenlandsche Zaken ingestelde commissie, die tot taak heeft van voorlichting' te dienen omtrent de vraag welke verdergaande voorloo- pige maatregelen, in afwachting van een- al geheele herziening van het Rijksbezoldigingsbesluit 1934, zouden dienen te worden genomen ter verbe tering van d'e finaneieele positie van het burg'erlrjk rijkspersoneel; met name van het lager bezoldigd perso neel; heeft onlangs haar eerste ad vies uitgebracht. In dit eenstemmig advies wordt naar wij vernemen het treffen van verschillende maatregelen aanbevolen als het invoeren van «en tijdelijke verhooging en een gegaran deerde bezoldiging voor hen die den 21-jarien leeftijd hebben bereikt. Omtrent de zoogenaamde jeugdbe- zoldiging zal de Commissie nog een afzonderlijk advies aan den minister uitbrengen. gingen Daar tuten beid e tuut a

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 2