KLOEK GETUIGENIS IEDERE SITUATIE wordt het hoofd geboden der Kath. Arbeidersbeweging Nieuw NoordKolIandsch Dagblad Beginselverklaring en urgentie-program RADPO-PROfJïAMMA DOODSTRAF GEëlSCHT Tegen verraadster uit Purmerend Congres van den Arbeid Ondertusschesrt zijn er voortdurend bet^in^en •Verbetering van extra rantsoenen Donderdag 22 November 1945 ister van Ingestelde seft van trent de voorloo- .ting van van het zouden er verbe- Dsitie van eel; met gd per so- lerste ad- (nstemmig emen het atregelen van «en gegaran- die den reikt, jeugdbe- nog een minister Nadat aan het einde van den tweeden dag van de Ver. bondsvergadering van de Neder- landscbe Katholieke Arbeidersbe weging principieel overeenstem ming was verkregen, werd Woens dag bij de hervatting het ontwerp: nieuwe Verbondsstatuten, voor gesteld door het Verbondsbe- stuur, vlot en vrijwel zonder wij ziging overgenomen. Ook het concept van de beginselverklaring werd zonder belangrijke wijzigin gen overgenomen. De aanhef luidt als volgt: De Nederlandsche Katholieke Arbeidersbeweging aanvaardt en belijdt de beginselen der christelijke levensbeschouwing, zooals deze door Christus ge leerd zijn en door de Katholie ke Kerk in Zijn Naam worden verkondigd. De Nederlandsche Katholieke Arbeidersbeweging spreekt als haar overtuiging uit, .dat alleen de werkelijke beleving van deze christelijke levensbeschouwing -een betere wereld kan scheppen en de menschheid kan verlossen uit de economische en sociale wanorde, waarvan de diepste oorzaak ligt in het loslaten van de christelijke beginselen en het doordringen van den heidenschen geest in geheel het maatschappelijk leven. De Nederlandsche Katholieke Arbeidersbeweging weet en be lijdt, dat het de onafwijsbare plicht der Katholieke leeken is om hun krachten in te zetten voor het doen beleven van de christelijke beginselen in het gezin, in het bedrijf, in de maatschappij en in den staat. Zij beschouwt het bijgevolg als haar taak de katholieke arbei ders voor het vervullen van dien grooten plicht te mobili- seeren, te vormen en uit te rus ten. Na een uitvoerige behandeling van het urgentie-program van de beweging werd ook dit in zijn geheel overgenomen. Het omvat een program van eigen actie en een maatschappelijk pro gram Aan het program van eigen actie is ontleend: Urgent is: de volledige herop bouw der Katholieke Arbeiders beweging in stad en dorp, organi satorisch aangepast aan den nieu wen tijd. Urgent is: dat de Katholieke Arbeidersbeweging: a. de gods dienstige verdieping van ons ar beidende volk wederom' doelbe wust aanpakt; b. al haar krach ten inspant tot. het herstel van de openbare zedelijkheid; c. bij zonder actief is t.a.v de cuftu- reele behoeftenbevrediging van haar leden en hun gezinnen; d. het ontwikkelings- en ontspan ningswerk met vernieuwde kracht voortzet; e. haar instellingen krachtig steunt en activeert. Urgent is: dat de Katholieke Arbeiders Jeugdbeweging weder om tot volle ontplooiing komt en dat zij daarbij kan rekenen op de volle sympathie en medewerking van de organisaties der ouderen. Urgent is: dat onze vrouwen en meisjesorganisaties in natio naal diocesaan en plaatselijk ver band ten spoedigste gaan func- tionneeren Urgent is: dat de Katholieke Arbeidersbeweging haar deuren wijd opent voor alle katholieke arbeiders, die de rijen van de „christen-strijders" willen ver sterken. Urgent voor de vervulling van de taak der Katholieke Arbei dersbeweging is verder: de liqui datie v»n het N.A.F. Wat dit Urgentie-program aangaat, kunnen de bonden binnen enkele ■weken nog wenschen naar voren brengen. In de vacature van gesalarieerd verbondsbestuurder ontstaan door het overlijden van den secretaris J. A. Schutte, werd voorzien door de benoeming brj enkelecandidaatstèl- ling van den heer A. de Wolf, voor dien wnd. secretaris van het Ver bond. Het aanal gesalarieerde Ver- bondsbestuurders werd verhoogd tot vijf, waartoe de heer A. Boersma van den Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden, eveneens bij enkele candidaatstelllng, werd be noemd. Overige agenda-punten gingen vlot onder de hamer door. Daar waren het reglement van sa menwerking met de vakcentrales, bedrijfsunies enz.; het ontwerp sta tuten voor de Stichting van den Ar beid en de oprichting van een insti tuut van. sociaal-economische vor ming. Voorts werd besloten tot de oprichting over te gaan van een cul- tuurdlenst en werd de rechtspositie bestuurders geregeld. Het begroo- tingsschema, gebaseerd op een aan tal leden van 200.000 met een oa- kosten-totaal van 5.648.000.werd overgenomen. Een gedeelte van den derden en laatsten dag was inge ruimd voor een drietal spreker, die een inleiding' hielden over het an nexatie-vraagstuk. Naar aanleiding daarvan nam de vergadering de vol gende resolutie aan: "De Nederlandsche Katholieke Ar beidersbeweging, in vergadering bij een op Woensdag' 21 November 1945, geboord de inleidingen van prof. dr. J. R. M. van de Brink; mr. J. H. van Maarseveen en dr. A. C. J. de Vrankrtjker, over het vraagstuk der annexatie van Duitsch grondgebied door Ne derland en de daarop volgende ge dachtenwisseling' spreekt als haar oordeel uit: 1. dat de annexatie van Duitsch gebied door Nederland gerechtvaar digd is, daar op andere wijze rede lijke schadevergoeding niet kan wor den verkregen; 2. dat het recht tot schadever goeding door gebiedsuitbreiding voortspruit uit het onrecht, dat Ne derland van Duitschland heeft moe ten verduren: 3. dat echter massale uitdrijving van Duitsehers uit het door Neder land te annexeeren gebied niet be hoort plaats te vinden daar dit zoo al niet met de rechtvaardigheid, dan toch met de christelijke barmhartig heid in striid is; 4. dat echter wel verwijderd moe ten worden die bewoners, die een ge. vaar vormen voor rust en orde; 5. dat de annexatie benerkt zal moeten worden tot die gebieden, die' zoowel economisch als historisch en cultureel voldoende samenhang ver tonnen met het Nederlandsch grond, gebied. Met een dankwoord van den voor zitter. den heer A. C. de Bruyn aan de vergadering voor de vlotte af werking van deze lange en belang rijke agenda en een huldigingswoord van een der leden aan den voorzitter voor bet vele voorbereider-de werk door hem verricht reeds tijdens de bezetting, werd de vergadering be sloten. VRIJDAG 23 NOV. HILVERSUM 1, 301 M.: 7.20 Och- tendprogramma; 7.50 Ochtendwijding' (Kapelaan B. Kloppenborg); 8.01 Nieuwsberichten; 9.33 Weensch Pïril- harm. Orkest; 10.45 Badio-ziekenbez.; 11.15 Berichten over krijgsgevange nen uit het Verre Oosten; 12.01 Don- kozakken- en Oeral Kozaklcenkoor; 13.00 Nieuwsberichten; 13.20 Zangers op hun best; 15.15 Kwartier voor de vrouw; 15.30 Beroemde orkesten; 16.30 Ons korte verhaal; 18.04 Mario Melfi als componist; 18.30 "De Speellieden" o.l.v. Wessel Dekker; 19.00 Nieuws berichten en reportage; 19.30 Gramo- foonmuziek; 20.15 Politiek weekover zicht door L. de Jong; 20.30 Sylvester- trio; 21.00 Op de brug; 22.30 Lajos Kiss en zijn orkest; 23.01 Nieuwsbe richten; 23.15 Avond wij ding. HILVERSUM 2, 415 M.: 18.01 Nieuws berichten; 18.30 Ensemble George Frank; 18.50 Voor je slapen gaa,t; 19.00 piano; 19.30 Programma voor de B.S.; 20.01 Benedict Silbermann; 20.30 Voor de werkende vrouw; 21.00 Op de brug; 21.15 Gevarieerd programma; 21.45 Nieuwsberichten; 22.20 Op den drempel van den nacht. VOOR HET BIJZONDER GE RECHTSHOF te Amster dam werd een zeer gecompliceer de verraderszaak, waaibij talrij ke personen uit Edam en Purme rend betrokken waren, berecht. Eind Januari 1945 werd de N.S.B.-burgemeester van Edam en Purmerend, H. A. van Baak en diens adjudant, Jan de Boer, door de „ondergrondschen" ont voerd. De S.D. kwam om onder zoek in te stellen en bij dit on derzoek bleken een aantal N.S. B.'ers bereid namen van onder- grondsche strijders bekend te maken. Een der verdachten, de N.S.B.-kruidenier J. J. Westmijze iut Purmerend, gaf aan de vrouw van den ontvoerden burgemees ter, enkele namen op, die zij in haar dagboek opschreef. Met groot geduld leidde, mr. Ruis het verhoor van den krui denier, die niet bang was voor een leugentje, maar ten slotte toch het ten laste gelegde moest toegeven. De vrouw van den burgemeester, een Duitsche, gaf het haar ten laste gelegde (door geven van de namen der illega len aan de Duitsche politie) toe. De burgemeester had een dag boek, waarin hij de namen van illegale werkers noteerde. Met dit dagboek ging zijn vrouw naar den S.D. in de hoop, dat het de politie zou gelukken hieruit ge gevens te putten die haar op het spoor zouden brengen van haar ontvoerden echtgenoot. De hoofdverdachte. Jannetje de Boer, een 31-jarige vrouw had in Februari 1945 twee werkers, die ook de hand gehad hadden in de ontvoe ring van den burgemeester, verraden. Het gevolg was, dat dezen door de Duitsehers gearresteerd werden en later gefusilleerd. Uit de verklaringen der getui gen (bijna allen gedetineerd), bleek, dat Jannetje de Boer in tal van verraderszaken de hand had en als N.S.B.-ster zich voor het aanbrengwerk leende. Alvorens het requisitoir te begin nen, wees de Adv.-fiscaal mr W Bakhoven op het uitstekende recher chewerk dat de POD in Purmerend heeft gedaan. Dan betoogde hij dat elk der verdachten heeft meegedaan aan het verraden van hen, die door hun illegale werk in aanmerking* zouden kunnen komen aan de ont voering te hebben medegewerkt. In zijn lang requisitoir ging' de Advocaat-fiscaal diep in op de be weegredenen die elk der vijf ver dachten hebben geleid bij hun ver-' raad. Ten aanzien van de burge meestersvrouw bracht hij als ver zachtende omstandigheid naar voren dat het bij haar gold haar echtgenoot terug te vinden. Hij eischte tegen deze verdachte een gevangenisstraf van 10 Jaren, waarvan 8 jaren in een Rijkswerkinrichting', met ontneming van het actief en passief kiesrecht. Tegen den verdachte Westmijze eischte mr. Bakhoven levenslange ge- De opening der zitting van de Voorloopige Staten Generaal Na afloop der plechtigheid verlaat H. M. de Koningin de Rid derzaal en begeeft zichniet zooals andere jaren gebruikelijk was per gouden koetsdoch per auto naar het Paleis. (Foto; Anefo/Breijer-P.) vang'enisstraf met ontneming van het actief en passief kiesrecht Twintig jaar gevangenisstraf, waar van 18 jaar In een Rijkswerkinrichting was de eisch tegen S. de Boer uit Edam, die ook in zake de ontvoering van den burgemeester namen doorge geven had. Tegen de vrouw van S. de Boer, die in deze verradersclique ook een rol; zij het een minder belang rijke, speelde; eischte de advocaat fiscaal 10 jagr waarvan 9 jaar in een Rijkswerkinrichting, met ontneming van het actief en passief kiesrecht. De 31-jarige verdachte Jannetje de Boer uit Purmerend trof wel de zwaarste schuld. Zorgvuldig hracht mr. Bakhoven elk verraad dat zij in deze en in andere zaken had gepleegd, onder de aandacht van het Hof. Tegen deze hoofdverdachte eisch te mr. Bakhoven de doodstraf. Op 28 November a.s. wordt in de Stadsschouwburg te Utrecht een congres van den arbeid voor vertegenwoordigers van in ae Stichting van den Arbeid geor ganiseerde werkgevers en arbei ders gehouden. De dagorder van dit congres om vat de volgende punten: om 10 uur v.m. zal de voorzitter van het Stichtingsbestuur, mr. D. U. Stik ker de openingsrede uitspreken. Daarna houdt prof. mr. M. G. Le- venbach, hoogleraar aan de ge meentelijke universiteit van Am sterdam een voordracht over het onderwerp „De verhouding tus- schen werkgevers en arbeiders vroeger en nu". Hierop volgt een gedachtenwisseling en een mid dagpauze, waarin gelegenheid be staat tot het gebruiken van den koffiemaaltijd. .In de middagzitting houdt te 1.30 prof. mr. C. P. M. Romme, voorzitter van het college van rijksbemiddelaars, een voordracht over het onderwerp „Loonvor ming". Na de daarop volgende gedachtenwisseling wordt het con gres gesloten door den heer E. Ïfupers, voorzitter van het N.V.V. en tweede voorzitter van het Stichtingsbestuur. DRITSCHE OFFICIEREN op het geallieerde hoofdkwartier te Batavia hebben verklaard, dat er geen gevaar bestaat voor ver lies van controle over de situatie ondanks het feit, dat er van veel plaatsen berichten binnenkomen over onlusten. Zij zeiden, dat de strijdkrachten die onder commando staan van generaal Christison voldoende zijn om iedere situatie het hoofd te bieden. In verband met het uitbreken van wanordelijkheden en onlus ten hebben de inheemsche solda ten van het Ned.-Indische leger evenwel bevel gekregen Batavia te verlaten, welk bericht wij reeds vermeldden. Hier overheen geeft het Indo nesische vrijheidsblad „Merdeka" den Britschen troepen den drin genden raad zich terug te trek ken van Oost-Java, om het le ven van de Europeanen die „on der bescherming van het Indone sische leger" leven niet in gevaar te brengen. Er waait op Java 'een zeer vreemde wind. „Permoeda" in actie De gevechten in Batavia zijn voornamelijk te wijten aan de jongere Indonesische groepen van de „Permoeda". de door de Japanners gevormde militaire or ganisatie. Deze jongeren komen in steeds grooter getale Batavia binnen en veroorzaken botsingen en schietpartijen. Vanuit de om liggende kampongs ronselen ze andere jongeren mede en zoo groeit hun sterkte. Twee Britsch-Indische compag nieën zijn door de lucht naar Se- marang gezonden, omdat de daar gelegerde troepen om versterkin gen hadden gevraagd In Bantam is het gezag van Soekarno volkomen verdwenen en beheerschen de terroristen de situatie. De besprekingen met S.iahrir De regeeringsvoorlichtingsdienst bericht over de besprekingen met Sjahrir het volgende: Te betreuren valt, dat tel kens opnieuw, ook na be kendmaking van een gedetail leerd hervormingssehema, het geluid wordt gehoord, dat de Nederlanders geen verder gaande staatkundige toezeg gingen willen doen. Het is niet redelijk van ons te ver wachten, dat wij bil elk nieuw contact een stap verder gaan. Wii wenschen het Koninkrijk te reconstrueererr op realis tische en rechtvaardige grond slagen. Het kader, waarin de recon structie door Hare Majesteit is geplaatst, dit wil zeggen in kern: zelfregeering voor inwendige aan gelegenheden en volledig deelge nootschap in bet Koninkrijk, is niet vaag, zooals m?n het probeert voor te stellen, maar ruim. Ruim genoeg, dunkt ons, om het de moeite waard te maken aan de ronde tafel plaats te nemen. Wij staan open voor constructief over leg, niet voor een loven en bie den, waarbij men telkens verdere concessies poogt uit te lokken Het aandeel van Japan. De Britsche minister van Oor log heeft in een schriftelijk ant woord aan het Lagerhuis het vol gende verklaard: Er is geen direct bewijs dat de tegenwoordige Japanners zijn begonnen. Er zijn rustverstoringen op Java door de echter wel teekenen die wijzen op een ondergrondschen steun die de Japanners aan de Indonesiërs verleenen. Er zijn ongeveer 50.000 Japansche soldaten en 25.000 Ja- pansche burgers op Java. Het meerendeel van hen is geconcen treerd in de binnenlanden van het eiland tot het oogenblik dat de toestand de voleinding der ontwapening zal toelaten. In het Lagerhuis vroeg maioor Guy Lloyd (conservatief) of de minister kon mededeelen dat er onmiddellijk bescherming beschik baar was voor de 100.000 Neder landsche vrouwen en kinderen die in interneeringskampen op Java verblijven. Minister Lawson ant- woorde dat dit een der redenen was waarom de Bitsche troepen op Java waren. „Ik ben tevreden daar onder de tegenwoordige om standigheden die maatregelen ge nomen zijn die het beste de vei ligheid van deze menschen ver zekeren." De omstandigheden der voed selvoorziening in ons land zijn zoodanig verbeterd, dat er thans toe kan worden overgegaan een aanvang te maken met de her ziening van de z.g. extra rant soenen voor arbeidvs, die zwa- ren dan wel zeer zwaren arbeid, langdurig werk en nachtarbeid verrichten. Deze herziening heeft voorshands voornamelijk be trekking op de groep arbeiders, die zeer -zwaren arbeid verrich ten. In aansluiting op bovenstaande maakt het C.D.K. bekend, dat met ingang van 25 November a.s. de toeslag voor hijzonderen, ar beid als volgt is gewijzigd: per 14 dagen wordt boven het normale rantsoen verstrekt: voor zeer zwaren arbeid: 500 gram suiker, 4800 gram brood, 625 gram margarine. 200 gram kaas, 600 gram vleesch, 8000 gr. aard appelen; voor zwaren arbeid: 2400 gram brood, 250 gram margarine, 300 gram vleesch, 6000 gram aard appelen; voor langdurigen of nachtar beid: 1200 gram brood, 125 gram margarine, 100 gram vleesch, 2000 gram aardappelen. provinciale publicatie. BRANDSTOFFEN VOOR GROENTETEELT De Froductiecommissaris voor den Tuinbouw maakt bekend: De mogelijkheid is niet uitgeslo ten, dat aan groentetelers, die in de maahden Januari en Februari 1946 in warenhuizen en speciaal voor de groenteteelt bestemde kassen sla en/of andijvie telen, een bescheiden hoeveelheid vaste brandstoffen voor het vorstvrij houden van deze. gewassen zal worden toegekend. De tuinbouwers, die voor een eventueele toewijzing van deze brandstoffen in aanmerking wil len komen, dienen zich voor 30 November 1945 aan te melden bij den Rijkstuinbouwconsulent, in wiens ambtsgebied hun bedrijf ligt, onder schriftelijke opgave van: a. Naam, voorletters, straat, woonplaats en eventueel de lig ging van het bedrijf; b. Het aantal m2 glas, dat in Januari en Februari 1946 met sla zal worden beteeld, gesplitst naar: 1. aantal m2 warenhuis, 2. aantal m2 kassen; d. Het aantal m2 glas dat in Januari en Februari 1946 met an dijvie zal worden beteeld, gesplitst naar: 1. aantal m2 warenhuis 2. aantal m2 kassen. Na 30 November a.s. kunnen geen opgaven meer worden aan genomen. De opgaven zullen te zijner tijd in het bedrijf van den aanvrager worden gecontroleerd. Indien na deze opgave verande ringen in het teeltplan voor sla en andijvie wbrden gebracht, is men gehouden daarvan te zijner tijd eveneens aangifte te doen bij den Rijkstuinbouwconsulent. Voor andere tuinbouwproducten dan sla en andijvie worden geen brand stoffen beschikbaar gesteld. Er zullen ook geen brandstof fen worden gegeven voor waren huizen en kassen, waarin drui ven- of andere vruchtboomen of gewoonlijk bloemisterijgewassen worden geteeld.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 3