NIEUW INHEEMSCHE TROEPEN niet van Java af Veehouders krijgen geen boter meer op margarine-bonnen MAANDAG 26 NOVEMBER 1945 BUREAUX HET RECHT IN HET GEDING Het geduld der Britten loopt ten einde De krappe boterpositie De minister van land bouw, Visscherij en Voed selvoorziening heeft thans be paald, dat met ingang van 25 November de veehouders, die tot dusver met hun gezinsleden op margarinebonnen boter- ont vingen, met de ovérige consu menten worden gelijkgesteld. ER KOMT GEEN TURF Mussert's familie gearresteerd NIEMAND DENKT AAN OORLOG! VRIJ VAN DIENST Minister als oorlogs misdadiger TEGEN SPANJE Italiaansche regeering afgetreden NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD Buit»n God ia 't nergens veilig (Vondel) Abonnementsprijs t 1.10 per maand; t 3.30 per icwartaal 41» JAARGANG NUMMER 18791 ALKMAAR Langestra.at 42 A Telefoon 4330 HOORN Draafsingel 59 Telefoon 4712 DEN HELDER Loodsgracht 69 Telefoon 2383 SCHAGEN Molenstraat 52 Telefoon 459 IN NEURENBERG speelt zich I een drama af. Het drama van de Duitsche leiders; die moeten boeten voor hun wanbeleid. Een wereldtribunaal zal recht spre ken. Het is een drama op het the ma van het recht. Als sommige hoofdpersonen echter blijspel elementen op den voorgrond plaatsen, dreigt het drama te mis lukken. En erger: gemis aan on derscheid, komt er toe, het recht daarvoor verantwoordelijk te stel len. En nog erger is: dan komt men er toe, te verlangen, dat het recht wordt herzien. Tegen misvattingen moet wor den gewaakt. Na het proces van Lüneburg-Belsen dreigt het ook in Neurenberg fout te gaan. Men ergert zich terecht aan sommige dingen.- Hier worden misdadigers met vorstelijke onderscheiding behandeld. Zij drukken elkaar in de rechtszaal de hand, zij lezen romans, hebben schrijfmachines en koptelefoons ter hunner beschik king, ontvangen hun „lunch" in de beklaagden-bank, (geen water en brood) en een leger van medische specialisten staat dag en nacht gereed, om toch vooral maar te voorkomen, dat een van deze edele gasten ontijdig zou crepee- rert. Dit alles heeft natuurlijk met het wezen van het rechtsbegrip niets te maken. Verantwoordelijk ervoor zijn degenen, die meenen, dat ook hier de Angelsaksische sensatie entourage van groote pro cessen niet kan worden gemist. Maar onjuist is het. op grond hiervan te fulmineeren tegen „rechtsformalisme, democratische rechtspleging e.d.. Het recht, al kan men het soms moeilijk terug vinden onder de wanstaltige uiterlijkheden, blijft onaangetast. Het bl'ijve dat. Het blijve gegrond vest in de diepste zedelijke begin selen, die dezen oorlog hebben overleefd. Het zijn immers die hooge en waarachtige rechtsbegin selen, die door de misdadigers van Neurenberg verkracht zijn en het voornaamste fundament van hun dagvaarding uitmaken. GEZAGHEBBENDE NEDERLANDSCHE KRINGEN hebben mede gedeeld, dat de Ambonneesche en Menadoneesche troepen van het Nederlandsch-Indische leger in het geheel niet van Java zullen worden teruggetrokken. In een interview verklaarde admiraal Hel- frich, dat niet moest worden gesproken van terugtrekken, maar van hergroepeering der legereenheden inzake de toekomstige activiteit, zoolang nog besprekingen gaande zijn. De Britsche autoriteiten had den tegenover hein de gevechtskwaliteiten van deze eenheden geprezen Strenge maatregelen Van het Dakotavliegtuig, dat bij Batavia neerstortte, waren ver schillende manschappen in leven, zooals door een ander vliegtuig was waargenomen. Terstond wera een reddingsploeg uitgezonden, maar van de overlevenden werd geen spoor gevonden. Nu heeft men de ernstig verminkte lijken van vijf R.A.F. leden en twintig Britsch-Indiërs gevonden. De commaodeerende Brigade-gene raal heeft daarop terstond bevel gegeven de kampongs in deze na bijheid af te branden!! Wij her inneren ons. dat zooieté nog niet lang geleden ten scherpste werd veroordeeld! Strijd bij Ambarawa BATAVIA, 25 Nov. (Reuter).— Het communiqué van het geal lieerde hoofdkwartier te Batavia verklaarde, dat de Indonesiërs hebben getracht; met behulp van 200 kleine vaartuigen, een lan ding uit te voeren aan den oever van het meer bij Ambarawa, waar geallieerde troepen de eva- cuée's uit het platgebrande kamp beschermden. De gevechten na men in hevigheid toe: na de lan ding hebben de Indonesiërs de nabijgelegen gevangenis bezet, waar zij door tanks en artillerie weer uit verdreven zijn. Radiostations aangevallen Vier Rocket-Firing" Mosqui to's hebben gisteren het radiosta- De hoeveelheid boter, die aan vankelijk was bestemd voor de veehouders, komt dezen winter daardoor voor de algemeene dis tributie beschikbaar. Dat heeft tot gevolg, dat de verstrekking van boter aan kinderen tot en met vier jaar den geheelen win ter met het huidige rantsoen zal kunnen worden volgehouden en dat aan alle overige consu menten waarschijnlijk nog drie maal de gebruikelijke hoeveel heid van 125 gram boter zal kun nen worden verstrekt. De be schikbare hoeveelheid boter is zoo gering, dat handhaving van de bijzondere verzorging der vee houders als boterproducenten ten koste zou moeten gaan van de botervoorziening der kleine kin deren. In het belang van de jong- sten der bevolking is daarom be sloten den veehouders niet lan ger boter op hun margarinebon nen te verstrekken. De minister verwacht, dat de veehouders be grip voor het sociale karakter van dezen maatregel zullen too- neh. Hoe krap de boterpositie dezen winter is, zal aan de hand van de volgende cijfers duidelijk worden gemaakt. De botervoorraad bedroeg per 24 November jl. ongeveer 4000 ton. Naar schatting zal tot half Maart 1946 ongeveer 4500 ton boter geproduceerd worden, zoo- dat in totaal op rond 8500 ton boter wordt gerekend. Om de distributie vlot te laten verloo? j pen, is een werkvoorraad van I ongeveer 10Ö0 ton bij den handel I noodig, zoodat voor distributie 7500 ton overblijft. Voor boterverstrekking op rantsóenbonnen (zieken, a.s. moeders) en aan toewijzingen aan ziekenhuizen e. d. is tus- schen 24 November 1945 en half Maart 1946 circa 2000 ton noodig. Met handhaving van de regeling, waarbij melkveehouders en hun gezinsleden op hun margarine- bonnen boter kunnen krijgen, zou tot half Maart 4500 ton ge moeid zijn, zoodat er voor alle andere, normale consumenten' slechts 1000 ton over zou blijven. Dat zou beteekenen, dat op basis der huidige distributieregeling, waarbij per twee weken aan kin deren van 04 jaar 250 gram boter wordt verstrekt en aan personen boven dien leeftijd 125 gram, voor de fjroep der kleinste kinderen nog slechts vijf keer 't boterrantsoen zou kunnen wor den gedistribueerd en dat voor alle consumenten boven 4 jaar gedurende den geheelen winter geen boter meer beschikbaar zou zijn. Zij zouden dus uitsluitend op margarine en vet zijn aange wezen, ook omdat het zeer twij felachtig is of de verwachting, dat boter uit Denemarken zou kunnen worden ingevoerd, in vervulling gaat. Het is deze situ atie, die het noodzakelijk maakte de speciale regeling voor de melk veehouders te beëindigen. tion van Djokjakarta aangeval len en zoo een eind gemaakt aan de oorlogsophitsing die dit sta tion de laatste weken heeft uit gezonden In Soerakarta werd het radiostation „Pylon" aangevallen. Tevoren hadden vliegtuigen pamfletten uitgestrooid boven Soerakarta en Djokjakarta, waar in de bevolking werd gewaar schuwd de "Steden te verlaten om dat de radiostations gebombar deerd zouden worden. Op de „Indonesische Nationale Conventie" is een resolutie voor gesteld om te protesteeren tegen de aanwezigheid van het Britsche leger op Java en om voor te stel len, dat dit leger door een ge meenschappelijke Australische en Amerikaansche macht vervangen wordt. Volgens de Reutercorrespondent Noel Buckley is de vernietiging van de beide radiozendstations gevolgd op vele beroepen die op Soekarno en zijn „kabinet" ge daan zijn, om de vurige uitzen dingen van deze stations te doen staken. Over de centra van onrust wordt gemeld, dat in Bandoeng de spanning is toegenomen en dat de Gurkha's de situatie te Ba tavia meester zijn De stad is rus tiger „hoewel verre van nor maal". Uit betrouwbare Nederlandsche bron wordt verder nog vernomen, dat op de 23ste een duizendtal le den van de „Pemoeda" uit Djok jakarta te Batavia is aangeko men. Het schijnt, dat hun huis vesting van te voren geregeld was. Zij hebben zich over ver schillende kampongs verspreid. Geduld is ten einde „De handschoenen zijn uitge trokken" verklaarde een zegsman van de 23ste Britsche divisie, toen hij sprak over de wreedheden die dezer dagen door de Indonesiërs op Java werden bedreven en die eiken soldaat der geallieerde strijdkrachten woedend hebben gemaakt. De verhalen over wreedheden bedreven jegens vrouwen en kinderen en ook bij voorbeeld jeg'ens de bemanning van de neergestorte Britsche Da kota, stapelen zich op. Britsch- Indische soldaten worden ver moord en zwaar verminkt terug gevonden, Gurkha's, die een trein met voorraden van de Rawpi escorteerden.-werden op de gemeenste wijze vermoord Velen in den lande zullen zich ongewijfeld afgevraagd hebben of het mogelijk zal zijn, naast de verwachte 7 eenheden kolen, turf voor huisbrand ter beschikking te krijgen. In het algemeen zal deze vraag helaas ontkennend beantwoord moeten worden. Alleen voor ziekenhuizen, scholen en sommige openbare instellingen zal iets ter beschik king kunnen worden gesteld. De weduwe van overste Mus- sert, den broer van den „leider" die m de Meidagen van 1940 bij den Moerdijk werd doodgeschoten passeerde deze dagen met ge trouwde dochters en haar vijf kinderen de grenspost bij Glaner- brug. De dames bleken lid te zijn geweest van de N.S.B.. waarop zij door het veiligheidsdetachement in hechtenis werden genomen. Te Londen is de bijeenkomst van de voorbereidende commissie der Vereenigde Volken geopend met een toespraak van den Brit- schen minister van Staat, Noel Baker Deze deelde mede, dat de algemeene vergadering van de Veteenigde Volken in Januari '46 het probleem van de controle op de atoomenergie zou behandelen. Noel Baker verklaarde, dat het belachelijk en boosaardig zou zijn om te gelooven, dat er eenige regeering ter we- reld zou zijn, welke aan een nieuwen oorlog zou denken of dezen zou wenschen. Alle lan den gaan thans over van de oorlogs- naar de vredespro- ductie. Er is geen volk ter wereld, dat het aan zijn re geering zou toestaan om een nieuwen oorlog te beginnen. Blijkens een mededeeling van den Minister van Oorlog worden de volgende categorieën van per sonen. ressorteerende onder het Ministerie van Binnenlandsche Zaken vrijgesteld van opkomst in werkelijken dienst: 1. Burgemeester en wethouders, 2. gemeente-secretarissen, 3. ge meente-ontvangers, 4. een of in gemeenten met meer dan 50.000 zielen, twee door den burgemees ter aan te wijzen personen, die ter gemeente-secretarie belast zijn met de behandeling van mi litaire zaken, 5. de hoofdambte naren, ambtenaren en bezoldigde beambten bij de gemeentelijke politie, wier werkkring uitslui ten tot het oolitie-wezen beperkt Is. Guido Schmidt. Oostenrijksch minister van buitenlandsche za ken in het kabinet van Schusch- nigg is door de Fransche bezet tingsautoriteiten uitgeleverd aan de voorloopige Oostenrijksche reegering. Hij zal binnenkort te Weenen als oorlogsmisdadiger te recht staan. Schmidt werd op in stigatie van Hitler en Mussolini in 1936 benoemd tot minister van buitenlandsche zaken en heeft de voorbereidingen getroffen tot het noodlottig bezoek van Schusch- nigg aan Hitier te Berchtesgaden, enkele dagen voor de Duitsche annexatie van Oostenrijk. VOLGENS de „New Vork He rald Tribune" blijkt uit de zeer vertrouwelijke corresponden tie van Franco, Hitler en Musso lini, welke zich in het bezit be vindt van het Amerikaansche mi nisterie van Buitenlandsche Za ken, dat er een zeer nauwe samen werking tusschen Spanje van ge neraal Franco en de as heeft be staan. Volgens de „New York He rald Tribune" zou het Amerikaan sche ministerie van Buitenland sche Zaken een plan overwegen voor het verbreken van de diplo matieke relaties met Spanje, het geen dan tegelijkertijd zoil ge schieden door de Ver. Staten en Frankriik, dit zou aldus neemt men aan Engeland er toe bren gen eenzelfe beslissing te nemen. Het Amerikaansche plan zou ook economische sancties tegen het Spanje van Franco beoogen. De Parijsche correspondent van de „News Chronicle" verneemt uit goede bron, dat „Frankrijk de Spaansehe republikeinsche regee- ring in Mexico Citv binnen enkele dagen erkennen zal". Op de slotbijeenkomst van het Wereldcongres van Studenten is een protestnota aangenomen tegen het anti-democratische regime in het Spanje van Franco. De Italiaansche regeering onder leiding van minister-president Parri heeft besloten af te -treden in verband met de door de-chris ten-democraten aangenomen hou ding Er werd gedemonstreerd voor de regeering en tegen da monarchie. Luitenant-generaal Prins Um- berto heeft het ontslag van het kabinet Parri aanvaard. Umberto, wiens taak het thans is een nieuwen minister-presi dent te kiezen, heeft besprekin gen gevoerd met Carlo Sforza, voorzitter van de adviseerende kamer en later met de secretaris sen van de zes partijen, waaruit de afgetreden regeering van prof. Parri was samengesteld. KOFFIE SURROGAAT ZONDER BON De nog aanwezige restanten van. oucle voorraden kofflesurrogaat mo gen thans zonder bon verkocht wor den. HET INDlë-VLIEGTUIG WEER THUIS Vrijdagmiddag landde de D. C. 4 „Skymaster" op Schiphol en hiermede was de eerste vlucht naar Indië en terug binnen 14 dagen tot een goed einde gebracht. Bij hun aankomst werden de bemanning en passagiers hartelijk verwelkomd. Gezagvoer- der Parmentier (achter microfom) vertelt over zijn reis. Achter hem de 2de bestuurder Hakenberg. Verder ziet men den heer Plesman, directeur der K.L.M. (Foto; 't StichtP.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 1