OORLOGSSLACHTOFFERS worden geholpen 1 Nieuw Noordhollandsch Dagblad Kachels en fornuizen voor jonggehuwden Melbourne-race per fiets De woelingen in Iran Orlando weer ten tooneele Een fatsoenlijk burger koopt niet zwart PATER ARN. JANSSEN S.V.D. Het proces van zijn zaligverklaring Fabrikant f 120.000. krijgt boete Hoog sterftecijfer! De Engelsche geheime dienst Dinsdag 27 November 1945 Reeds meerdere jaren is de Kamer van Koophandel inge schakeld bij de hulpverlee ning aan oorlogsslachtoffers. Oorspronkelijk betrof het de zorg voor de bedrijven, die moesten evacueeren. De heer A. Teeling, leider van den Evacuatiedienst voor Bedrij ven en van de Commissie van Voorziening, toegevoegd aan de Kamer van Koophandel te dezer stede, heeft ons een en ander daarover verteld. In November 1942 werd voor Noordholland een begin gemaakt met de gedwongen evacuatie van bedrijven, een werk, dat erg veel zorg meebracht. En men kan zich eenigermate een denkbeeld vor men van de uitgebreide taak van den Evacuatiedienst, wanneer men weet, dat er van Nov. 1942 tot aan de bevrijding alleen reeds in Noordholland 1500 bedrijven van grooten en kleinen omvang moesten worden geëvacueerd. In meer dan 7000 gevallen werden adviezen gegeven. Deze adviezen waren op de eerste plaats een antwoord op de vraag, hoe men moest evacueeren. Voorzoover het de kwestie van transport be trof, was daarmede een ander bureau belast en had de Commis sie als zoodanig daarmede niets te doen. Maar een wellicht nog moeilijker probleem, het embal- leeren van de te vervoeren goe deren, ressorteerde wél onder de Commissie, en dat kostte heel wat hoofdbrekens. Er waren vrijwel geen kisten en zakken ter ver pakking aanwezig. Maar hier moest geholpen worden en zoo slaagde de Commissie na veel moeite erin, kisten en zakken bij eenige fabrieken te laten aanma ken. Daardoor konden er in totaal 5000 kisten en 4000 zakken in om loop worden gebracht. Van Alkmaar naar Melbourne per fiets. De kwestie van opslag leverde evenzoo een massa werk op. Per jaar werden 500 opslagplaatsen gecontro leerd, alle in Noordlrolland gelegen. Hiervoor waren twee controleurs aangesteld, die alles per fiets hebben verzorgd. Achttienduizend kilometer werd op deze wijze door de beide controleurs geheel per fiets af gelegd; een afstand dus van Alkmaar tot ver voorbij Melbourne in Austra lië. En, in tempo, want er was haast bij. Vijftig procent der bedrijven sloot. Deze geëvacueerde bedrijven heb ben voor de helft hun zaak stilgelegd tot betere tijden zouden aanbreken; de overige vijftig procent zette het bedrijf voort, waarvan 30 pet. in de zelfde stad en 70 pet. daarbuiten. De geëvacueerde bedrijven kregen de kosten van her-installatie ver goed, zelfs op een vrij ruime wijze. Dat koste het Bureau Afvoer Bur gerbevolking meerdere millioenen guldens. Wie zijn oorlogsslachtoffer? Bleef, tot voor korten tijd; de K.v. K. slechts betrokken bij het evacu eeren en terugvoeren van bedrijven, thans heeft zij een meer uitgebreide taak gekregen. Zes weken geleden nl. werd de Commissie van Voorzie ning, die een groot middengedeelte van onze provincie beheerscht, tevens belast met de voorziening van oor logsslachtoffers, een begrip waarom trent zeer veel misverstand bestaat. Oorlogsslachtoffer in dezen is niet dechts degene, wiens huis door een bom getroffen is en daardoor zijn huisraad is kwijtgeraakt. Neen. dit begrip wordt soepeler opgevat. Allen die huisraad hebben verloren door een daad van de bezettende macht, zijn als zoodanig te beschouwen. Er doen zich dus ontelbare gevallen voor waarvoor men zich tot "oorlogs slachtoffer" kan rekenen en dus in aanmerking komt voor de artikelen, die beschikbaar zijn. Hoe men de beschikbare goederen bekomen kan. Bij velen rijst wellicht de vraag hoe zij de door hen gewenschte huishou delijke goederen kunnen bekomen. Welnu, men wende zich zoo spoedig mogelijk tot de Kamer van Koophan del te Alkmaar (voorzoover men tn Alkmaar of de omliggende gemeenten gevestigd is) onder overlegging van een bewijs, dat men als oorlogsslacht offer staat ingeschreven. Deze bewij zen worden afgegeven door de Schade Enquête-commissie in Den Helder, 't N.V.H. ter plaatse, de Gemeente secretarie of de politie. De voorraden van meerdere huishoudelijke goede ren zijn momenteel van dien aard, dat geen enkel oorlogsslachtoffer met leege handen behoeft te worden weg gezonden. De K.v.K. kan, zooals de toestand nu is, aankoopvergunningen uitreiken voor: ameublementen, ser viesgoed, emaillewaren, kachels, for nuizen, kachelpijpen, lepels, vorken enz. Deze artikelen zijn verkrijgbaar bij bepaalde winkeliers en zijn er ook inderdaad. De K.v.K. levert dus niet de goederen, doch slechts de vergun ningen doch zij oefent wel een zeer strenge controle uit op de levering door de winkeliers. Aankoopvergunningen, doch geen geld. De dissonant van deze tot verheu genis strekkende mededeelingen blijft echter ook niet achterwege. Immers, het zal vaak voorkomen dat men met een aankoopvergunning in den zak nog niets kan koopen, eenvoudig' om dat de goederen vooral met meu bels ls dit het geval veel te duur zijn en den koopkracht van het toch reeds gedupeerde publiek verre te boven gaan. De prijspolitiek treedt hier al heel scherp naar voren. De ^oorlogsslachtoffers vragen naar meu belen doch wanneer zij de prijzen hooren, die zij toch nooit zullen kun nen betalen, prijzen zij zich gelukkig het edele aanbod tenminste nog te kunnen afslaan. Maar daarmede zijn de slachtoffers niet gebaat. Het wordt hoogtijd, dat de desbetreffende in stanties zich met deze kwestie ernstig zullen gaan bemoeien en op korfen termijn tot een oplossing komen. Jonggehuwden niet langer ln de kou. De fabrieken, die kachels en fornui zen produceeren, werken op hoog spanning. Dientengevolge blijkt de aanvoer van weliswaar ruwe kachels en fornuizen vrij groot te zijn, zoo ruim zelfs dat er naast de behoefte voor de oorlogsslachtoffers nog een surplus is. Dit overschot nu is blijkbaar bedoeld als een St. Nico- laascadeau voor de jonggehuwden. Oorlogsslachtoffer of niet, jonggehuw den kunnen voorzoover de voor raad strekt eveneens in het bezit komen van een gietijzeren kachel, dan wel een fornuis. Een beschikking die heden van kracht geworden is en waarvan ongetwijfeld zeer velen een dankbaar gebruik zullen maken. De Kamer van Koophandel zal hen in deze op alle mogelijke wijze van dienst zijn, POLITIERECHTER. De zaak van Joh. B. te Den Helder, aangehouden op 5 Nov. 1.1., betrof het al of niet tijdig inleveren van wapens. Er was strijd tusschen de rijks- en de plaatselijke verordening. Daarom eischte de officier slechts ƒ1. of 1 dag met verbeurdverklaring. De uitspraak was idem. In den nacht van 14 op 15 Febr. 1945 was te Heilo een belangrijke, diefstal met braak gepleegd in de schuur van Th. B. op Kapel. Spek, pudding, meel, boonen, emmers, zakken, benevens 2 rij wielen was de buit. Verdacht van medeplichtigheid stond P. de J. uit Amsterdam terecht. Beklaag de, die al verscheidene vonnissen achter den rug had, verklaarde slechts de wacht te hebben ge houden hij den driewieler. Na 't hooren van getuigen vroeg de officier 8 maanden. Mr. Leesberg Jr., de verdedi ger, achtte in verband met de toen geldende wet den rechter niet bevoegd, een hoogere straf op te leggen dan 6 maanden. v De politierechter hield de uit spraak 1 week aan. Pieter J. te Heilo had als ge schenk 15 pond tarwe en 1 kg. spek aangenomen, wetendp. dat een en ander van diefstal afkom stig was. Beklaagde had een deel goederen uit de vorige zaak op geborgen. Hij ontkende te weten dat het van diefstal afkomstig was. Nadat de officier 3 maan den had geëischt en mr. Lees berg als verdediger eenige ver zachtende omstandigheden had bepleit, was de uitspraak 50. of 15 dagen. UITREIKING DIPLOMA'S VAKBEKWAAMHEID E.N.S.V.O. Pover resultaat In café de Graanbeurs vond de uitreiking plaats van de diploma's vakbekwaamheid der Vestigings wet door den Directeur der Sla gersvakschool te Utrecht, den heer Th. Cuiper. Hierbij waren tegenwoordig de leeraren van den Alkmaarschen cursus, Dr. Voorthuysen, de Wit en Reurslag, alsmede de voorzitter van de C. v. B., de heer J. Groot. In zijn rede, welke aan de uit reiking voorafging, zeide de heer Cuiper, dat deze cursus een pover resultaat heeft opgeleverd. Er is slechts 45 procent geslaagd, ter wijl als gemiddeld percentage van vroegere jaren, ruim 72 procent werd behaald. De oorlogsomstan digheden zullen hieraan niet vreemd zijn. Namens het bestuur van S.V.O. bracht spr. den leera ren dank, en in het bijzónder den heer de Wit. Spr. wees er de ge slaagden nog op, dat zij er nog lang niet zijn. Het diploma is pas de eerste mijlpaal. De toekomst in het slagersvak zal niet zoo ge makkelijk zijn. Er is minder geld uit te geven, dus moet het meer verdeeld worden. De tijd, dat het vleeschverbruik als voor den oor log 7 ons per hoofd zal bedragen, is nog verre. Er zal dus strijd ko men. maar dat mag geen moor dende concurrentiestrijd zijn; de ze strijd zal alleen gewonnen worden door hen die volledig vakbekwaam zijn. De leeraar de Wit sprak zijn groote teleurstelling uit over het resultaat van dezen cursus, vooral nu de gildepenning niet is uitge reikt, waaruit blijkt dat de ge slaagden maar net met de hakken over de sloot zijn. De heer de Wit zou gaarne zien, dat er praat avonden ingesteld zouden worden, ter verkrijging van meer kennis van het slagersvak. De heer Cui per zeide daarop dat S.V.O. juist van plan is gewestelijke en plaat selijke commissies over het ge- heeie land in *te stellen, ten einde h avonden als df-or'den heer de Wit 'bedoeld te organiseeren. Na de uitreiking der diploma's bracht de cursist Ruiter woorden van dank aan de Vakschool en Leeraren voor het genoten onder wijs. R.K. JONGE LAND- EN TUINBOUWERS. Uit alles blijkt, dat er onder de jonge land- en tuinbouwers een idealisme bestaat, als voor den oorlog niet denkbaar was. Zoo is de afd. Alkmaar van „St. Isidorus" dezen zomer weer heropgericht uit eigen initiatief. Al heel spoedig bleek, dat er „schot" in zat, want in tegenstel ling tot voor den oorlog, werden dezen zomer door hen regelma tig bijeenkomsten gehouden, on danks de drukke bedrijfswerk- zaamheden in dien tijd. Door het initiatief van deze afdeeling kwam er onlangs in Alkmaar een tuinbouwcursus tot stand, terwijl het 2e halfjaar van den landbouwcursus, die 2 jaar geleden werd begonnen, doch vorigen winter ook moest „on derduiken", nu wederom is be gonnen. Bovendien begint Woens dag 5 Dec. a.s. een cursus in bedrijfscontrole (landbouwboek. houden),, waarvoor zich nog cur sisten kunnen opgeven aan: N. Berger, Heilooërdijk 20, Alkmaar De afdeeling Alkmaar van „St. Isidorus" houdt a.s. Woensdag een propaganda-avond in het Patronaat aan 't Varnebroek. Door de leden worden 3 één- acters opgevoerd, stukjes met een werkelijken inhoud. Aalmoe zenier W. van Leeuwen zal een korte inleiding houden over het jeugdwerk. BERGEN BERICHT UIT INDIE Zijn familie heeft bericht ontvan gen dat Joop Otten zich bevindt iri kamp 4. Pakan Baroe op Sumatra. Hij heeft als gevangene voor de Jap pen moeten werken aan spoorlijnen en had zoo schrijft hij wel 50 keer dood kunnen zijn. Hij is echter gezond. Zijn broer M. G. Otten Jr. bevindt zich te Manilla, waarheen hij na jaren krijgsgevangenschap in Ja pan, door de Amerikanen vervoerd is; diens vrouw mw. A. Otten-v. Eyck vertoeft te Batavia en maakt het ondanks zwaar werk en van de zijde der Japanners ondervonden narig heden, ook goed. Hij verzocht alle vrienden en ken nissen in Bergen zijn groeten over te brengen. SINT MAARTEN. „GELD SPEELT GEEN ROL". Zaterdagavond gaf 't Tooneel- gezelschap „De Maskerspelers" uit Bergen, in Café Repko alhier, een uitvoering van het blijspel in drie bedrijven, getiteld: „Geld speelt geen rol". De zaal was ^oed gevuld. Aangezien de inhoud van het spel wijd en zijd bekend mag neeten, kunnen wij volstaan met te vermelden, dat het velen kon boeien. Van de spelers noemen wij vooral den heer G. Meijer, die als Meijer Reisnagel zijn rol op prima wijze heeft vertolkt en we kunnen wel zeggen, het heele stuk droeg. De regie was bij den heer Kooyman in goede handen. Het stuk zelf is echter totaal zon der eenige strekking en voldoet hier en daar ook niet, b.v. op het eind, waar door een vergissing 300.000 uit den weg geruimd worden. Blijven verder nog de kwesties, dat de titel niet bepaald goed is, daar het geld de grootste rol speelde en voorts het feit, dat het stuk om ruim 8.15 uur begon, terwijl het gesteld was op 7.30 uur De regeering der Vereenigde Staten heeft aan de regeeringen van Engeland en de Sow jet-Unie voorgesteld de geallieerde troe pen tegen 1 Januari a.s. uit Iran terug te trekken. In de betreffende nota spreekt de Amerikaansche regeering als haar meening uit, dat de Sowjet- commandanten, die de vrije be weging v. Iraansche strijdkrach ten belemmerden, gehandeld heb ben zonder sanctie van de Sow- jet-regeering. Ook de Britsche ambassadeur in Moskou, die Molotof een nota heeft gezonden betreffende het niet doorlaten van Iraansche troepen naar Noord-Iran door de rooden, schrijft dit incident toe aan een misverstand. In Moskou praat men een en ander goed door te zeggen, dat de beweging van de Iraneesche troepen woelingen zouden heb ben veroorzaakt in een gebied, waar het roode leger verant woordelijk is voor de orde. De regeeringspartijen in Italië schijnen niet met de vorming van een kabinet tot overeenstemming te kunnen komen. Drie partijen zijn bereid deel te nemen aan een nieuwe regeering onder leiding van den 80-jarigen Vittoria Or lando. dia van 1917 tot 1919 pre mier geweest is. Verondersteld wordt, dat de te rugkeer van dezen veteraan zou kunnen leiden tot een compromis. Te Steyl in Limburg is het tweede proces voor de zaligver klaring van Pater Arn. Janssen, den stichter van de Congregatie van het Goddelijk Woord, gehou den Behalve de kerkelijke recht bank was ook de Bisschop van Roermond, Z.H. Exc. Mgr. J. Lemmens, aanwezig Na de op graving van het stoffelijk over schot is in de sterfkamer van den vromen priester de kist geopend. Het lichaam van pater Janssen was nog goed herkenbaar. Ver volgens werd het lijk met nieuwe priesterlijke gewaden bekleed en in een zinken kist met eiken om hulsel gelegd. Een perkamenten oorkonde werd er bij ingesloten. De bewoners van het Missie huis, alsmede geestelijke en bur gerlijke autoriteiten die de plech tigheid bijwoonden, hebben daar na langs het stoffelijk overschot gedefileerd. In den namiddag werd dit in plechtige processie weer naar den grafkapel teruggebracht om op een nieuwe plaats te worden bij gezet EXPORT VAN STROO. Er zijn m de huidige omstan digheden nog weinig artikelen die door Nederland kunnen worden uitgevoerd. Toch is export van zeer groot belang voor het ver krijgen van waardevolle deviezen. Het is daarom verheugend, dat thans met België en Frankrijk een overeenkomst tot stand gekomen is, waarbij een hoeveelheid stroo naar deze /<en zal tyorden ge ëxporteerd. riet ligt in het voor nemen dezen export met in achtneming van de binnenland- sche behoefte in de toekomst, indien mogelijk, nog te verhoogen. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft eenige cijfers en grafieken gepubliceerd be treffende de geboorte en sterfte in een 12-tal groote gemeenten in het Westen des lands, waarbij het eerste halfjaar 1945 wordt vergeleken met de overeenkom stige periode van 1944. Tegenover ruim 13.000 sterf gevallen in de eerste helft van 1944, blijken in 1945 ruim 29.000 personen te zijn overleden, het geen een stijging beteekent met 120 procent. Alleen Amsterdam en Rotter- dain telden tezamen reeds 10.000 extra sterfgevallen. In de grootste bevolkingscentra ië" de procentueele stijging het grootst bij de oudere mannen, in de provinciesteden bij de zuige lingen. De weeksterftecijfers vertoo- nen duidelijk twee hoogtepunten. In de 5e week, eindigend 4 Fe bruari en in de 19e week, ein digend 13 Mei 1945 was de nood het hoogste, hetgeen overeen komt met de minima in calori sche waarde van het distributie pakket. In een interview lichtte Lind- ley Fraser. de populaire B.B.C.- omroeper van de nieuwsberich ten in het Duitsch, een klein tip je van den sluier op, die de „Secret Service" zorgvuldig ge sloten houdt om zijn informatie bronnen geheim te houden. Op de vraag hoe de heer Fraser steeds zoo goed ingelicht was over het geen zich in Duitschland afspeel de tijdens den oorlog, antwoord de hij: „In de eerste plaats luis terden wij natuurlijk naar elke Duitsche uitzending: verder kre gen wij via Lissabon- alle Duit sche kranten, die ons het nieuws natuurlijk veel te laat brachten maar toch nuttig waren om ons een indruk te geven van den toe stand. al was de berichtgeving niet geheel waarheidsgetrouw. Vanuit Zweden zonden onze agen ten ons draadloos de belangrijk ste berichten, zoodat wij hoog stens 24 uur later op de hoogte waren." „Waren er geen geheime zen ders. die u uit Duitschland nieuws doorgaven?" De heer Fraser glimlachte even geheimzinnig: „Ik vrees, flat ik u daarover niet veel mag zeggen. Wel, dat wij vaak berichten van de staf doorkregen voor den om roep En de staf zal ongetwijfeld wel speciale bronnen gehad heb ben. Wij kregen geen nieuws van get">ime zenders". „Het viel mij op, dat u de ar tikelen van Goebbels daags voor de publicatie reeds besprak. Hoe kwam u daaraan?" „Wij ontvingen dr. Goebbels redevoeringen door de „Hellbox''. De Tuchtrechter voor de prijzen te Rotterdam heeft op 23 November den fabrikant van koelinstallaties F K. te Rotterdam een boete opgelegd van I 120.000.—. F. K. had namelijk in de oorlogs jaren zijn bruto-winstmarche met hetzelfde percentage berekend als vóór den oorlog. Dit was voor den Tuchtrechter aanleiding', met overwe ging van de verschillende aspecten, die de zaak bood, een boete op te leggen van 120.000 gulden. Een importeur van houtbewerkings machines te Rotterdam, die eveneens in den bezettingstijd zijn brUto- wmstmarclre deed stijgen hoven de door hem vóór den oorlog genomen brutowinst, werd veroordeeld tot een geldboete van 35.000 gulden. DRIELING GEBOREN Zondagavond om half zeven is in het St. Laurentiusziekenhuis te Roermond een drieling gebo ren. Het zijn drie meisjes, die het, evenals de moeder, mevrouw Gijzen. goed maken. Het gezin Gijzen telde tot nog toe een kind. SUIKER VOOR ZEER ZWAREN ARBEID. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de extra hoeveel heid suiker, welke verstrekt wordt aan hen, die „zeer zwaren arbeid" verrichten, nog gedurende een aantal weken 250 gram per veertien dagen zal bedragen. In zooverre dus niet 500 gram, zooals dezer dagen abusievelijk werd vermeld. VERSCHE MELK VOOR KINDEREN. Het terugloopen van de melk productie maakt het noodzakelijk, zooals men weet, blikjes gecon denseerde melk in consumptie te brengen. Voor zuigelingen en kleuters is deze gecondenseerde melk minder goed dan versche melk. In verband hiermede zijn de melkslijters verplicht voor deze kinderen het geheele rant soen van zes liter per week in den vorm van versche melk (los of in flesschen) te verstrekken. Ook op rantsoenbonnen moet, in dien de verbruiker dit wenscht, versche melk verstrekt worden. Voor zoover flesschenmelk be schikbaar is moet deze in de eer ste plaats geleverd worden op' de bonnen "an zuigelingen en kleu ters en i rantsoer bonnen, tenzij de afnemer In""» w-uv wenscht te betrekken. R.K. WEST-FRIESCHE DAMBOND De eerste competitiewedstrijd GS ZTOG werd 'n groote overwinning* voor de Bovenkarspelders, nl 271; alléén de partij aan bord 1 werd re mise n.l. H. v. Leiien—P. Duin. De uitslag van TOGDEZ volgt hier onder. Deze match was uiterst span nend. De laatste twee (hoogste) hor den brachten dp beslissing'. - A. Duin Jn. Ruitenberg 11 Th. Pancras H Bosman 20 Jb. Boos- P. Kamp 20 A Pancras Jn. Baas 20 D. Schaper S. Dopeling 02 P Hoogland G Kamp 11 Jn. Hoogland N. Karsten 11 P Duin Alb. Hoffer 2—0 Fr. Grooteman P Noordeloos 20 S. v d. Jacht P. Wagenaar 11 P. Bakker S Ruitenberg 02 G Pakker Jn. Slagter 11 C Weel A. Koenis 02 S Bakker Jn Degeling 02 Totaal uitslag 1513 Het verdere nmgramma luidt: 20 November: DEZ—GSZ. 20 November: TOGGSZ. 13 December: DEZTOG. 20 DecemberGSZDEZ. Er bestaat nog' tot 15 Dee. gele genheid om zich om te geven voor de persoonlijke kampioenschappen. Doe het spoedig!

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 2