HIEUW De troebelen in China Requisitoir en pleidooi in MUSSERT-PROCES DE WITTE VLAG WAPPERT in Bandoeng DONDERDAG 29 NOVEMBER 1945 MEDE- ZEGGENSCHAP j N ZIJN REQUISITOIR, waarvan wij gisteren slechts in een deel van onze oplage een volledig overzicht konden geven, betoogde Mr. Zaayer, de procureur-fiscaal vervolgens, dat bij Mussert op het geestelijk landverraad het daadwerkelijk ver raad gevolgd is. Hij wees er ook op, dat Mussert de deelname van Nederland aan de Duitsche oorlogvoering bevorderd had. Dit kwaad moet men niet gering achten. Spr. kwam tenslotte tot de conclusie, dat iemand, die tijdens een strijd op leven en dood een leiderspositie bekleedt en dan niet voorgaat in den strijd tegen den vijand, een misdaad begaat jegens zijn volk, of hij nu Mussert of de Geer heet en requireerde tegen Mus sert de doodstraf. Schuschnigg verdwenen Joego-Slavië republiek? fWij vragen niemands hulp De Amerikaansche politiek in China D „Komt en oyertuigt U" 41e JAARGANG NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD Buitan God is 't nergens veilig (Vondel) Abonnementiprijs I 1.10 per maand3.30 per Icwarteel NUMMER 18794 BUREAUX ALKMAAR Langestraat 42 A Telefoon 4330 HOORN Draafsingel 59 Telefoon 4712 DEN HELDER Loodsgracht 69 Telefoon 2383 SCHAGEN Muienstraat 52 Telefoon 459 EEN VAN DE URGENTE pun ten in on-s volksleven is zeker het vraagstuk van de medezeg, genschap der arbeiders ook op economisch gebied. De Stichting van den Arbeid is in deze rich ting werkzaam. Dit bleek duide lijk uit de besprekingen, welke op het groote Congres van den Arbeid Woensdag te Utrecht zijn gehouden. Op sociaal gebied is reeds veel tot stand gebracht, ook door het werk van de Stichting, welke door de Regeering als adviseerend college is erkend, maar alleen op sociaal gebied. Niemand minder dan de heer Stikk-er. vooraanstaande figuur in werkgeverskringen en eerste voorzitter van de Stichting, noem de echter het probleem van de medezeggenschap ook op eco n o m i s c h gebied een urgent vraagstuk, dat „onverwijld tot een oplossing moet' worden ge bracht". Het was dan ook voor velen een ontnuchtering, toen in de jongste Troonrede over deze eco nomische medezeggenschap niet werd gerept. Toch leefden en leven op dit punt in breede kringen reeds vrij positieve denkbeelden. Uit de Stichting van den Arbeid, haar werkwijze en haar voorloopige resultaten, blijkt, dat de samen werking tusschen Overheid, ar beid en kapitaal met sprongen is vooruitgegaan Men heeft, ook door de gebeurtenissen in de oor logsjaren. in veel breeder krin gen, ook van de voorzichtige werkgevers, ingezien, dat in het gemeenschappelijk ze.lf-doen met eigen verantwoordelijkheid de op lossing ligt voor de verhouding in ons land tusschen kapitaal en arbeid. Het gaat daarbij om zelf- doen, met paritaire medezeggen schap en als consequentie daar van het bewust meedragen van verantwoordelijkheid. Deze ontwikkeling kan niet stilstaan op het sociale terrein. Als de heer Stikker de hoop uit spreekt, dat, „indien ook op het economische terrein een oplossing voor de verhoudingen tusschen overheid, -arbeid en kapitaal ware te vinden, hierdoor misschien de synthese tusschen oude tegenstel lingen zou tot stand komen", dan wijst dit op een belangwekkende kentering. Bovendien kon de Stichtings voorzitter const'ateeren, dat de kansen voor die oplossing der verhoudingen ook op economisch terrein aanwezig zijn. Het gaat daarbij niet alleen om kapitaal en arbeid, om werkgevers en werknemers, maar ook om de Overheid. Reeds in de bezettings jaren was men in de kringen van de Stichting eensgezind van mee- hing, dat ruime vertegenwoordi ging van de arbeidersvakbewe- ging in het hoogste economische col-lege, dat de Regeering ter zijde za-1 staan, wenschelijk was; en ook over de noodzakelijkheid, dat op dit terrein ook een aantal lagere publiekrechtelijke organen moet worden gesticht „Onverwijld" zou de vraag, hoe dit alles nader kon worden uitgewerkt, in studie worden ge nomen. Aan de Regeering is daarbij medewerking verzocht, doch er blijkt nogal een lange termijn noodig, om deze tot stand te brengien: de Regeering wil de ze kwestie eerst in interdeparte mentaal overleg bezien! De Stichting van den Arbeid wil daarop niet wachten. Zij heeft een veelzijdige commissie ge vormd uit het 'Bedrijfsleven, om de vraag te beoordeelen, „op welke wijze de medeverantwoor delijkheid van arbeiderszijde meer dan tot dusver kan worden inge schakeld in het productie proces". Inderdaad, het vraagstuk van de medezeggenschap is er om opgelost te worden. Die oplossing moge, in gemeenschappelijk over leg tusschen overheid, arbeid en kapitaal, „snel, doeltreffend en afdoende" worden verkregen, ge- Tijdens het requisitoir van Mr. Zaayer, dat twee uur duur de, maakte Mussert nu en dan druk aanteekeningen. Toen Mr. Zaayer zeide, dat de N.S.B. reclamecampagnes voerde, wel ke zeker niet uit Nederland- sche bronnen betaald konden worden, interrumpeerde hij met de opmerking: „toch is het zoo". De eisch, de doodstraf, maak te geen zichtbaren indruk op hem. Na een korte pauze kreeg de verdediger. Mr. Wijckerheld Bisdom, -het woord tot het nou- den van zijn pleidooi. Pleidooi van Mussert's verdediger. „Het oogenblik, waarnaar het Nederlandsche volk gedurende vijf lange jaren heeft verlangd, ja zelfs gesnakt aldus Mr. Wickerheld Bisdom is aange broken. Mussert staat voor zijn rechters". De haat, welke men tegen Mussert heeft, is ongeëvenaard. PI. merkte vervolgens op, dat onze strafrechtspraak niet voor politieke processen is ingericht. Daardoor wordt het politieke proces in een keurslijf gedron gen, dat het niet past. Het gaat hier niet om politiek, doch' uit sluitend om strafrechtelijke ver antwoordelijkheid. Dit proces heeft niet als onderwerp het na- tionaal-socialisme. Het is alleen het proces tegen Ir. A. A. Mus sert. PI. brengt hulde aan den steller van da dagvaarding, die er in geslaagd is de belangrijkste activiteit van Mus sert in logisch verband samen te stel len. De beschuldigingen zijn inder daad zeer zwaar. Spr. geeft dan een overzicht van Mussert's strijd tegen de annexionistische partijen in Duitschland, speciaal tegen de S.S. Zijn poging-en om van Hitier een de finitieve uitspraak te krijgen, misluk ten. Het is de overtuiging van plei ter, dat het optreden van Mussert een regeeringscombinatie Rost van TonningenFeldmeij erRambonnet, die absolute annexatie zou hebben voorgestaan, heeft voorkomen. PI. acht niet bewezen, dat Mussert Ne derland onder vreemde heerschappij wilde brengen. Het standpunt, door zijn naasten medewerker Carp opge steld, mag men Mussert niet verwij ten. Artikel 93 van het Wetboek van Strafrecht stelt vreemde heerschappij strafbaar, doch er is daarin geen sprake van vijandelijke heerschappij. Het land bevond zich reeds onder de feitelijke heerschappij van een vreemde macht. Van uitvoering van het misdrijf is' g'een sprake geweest. Het is hoogstens voorbereid. Het is ook de vraag of de Germaansche Sta- Een bijzondere correspondent van de Daily Mail te Neurenberg meldt, dat Schuschnigg, de voor malige Oostenrijksche Bondskan selier en een der voornaamste ge tuigen a charge te Neurenberg, spoorloos verdwenen is. Er wordt beweerd, dat hij zich naar zijn gezin in Rome heeft begeven, waar hij van plan is te blijven. tenboncï, zooals Mussert zich die voorstelde, een verdergaande beper king van de Nederlandsche souvereL niteit inhield, dan thans in verschil lende plannen van Statenbonden wordt voorgesteld. Wat de omverwer. ping van den grondwettelijken reg'ae. ringsvorm betreft, betoogde spr. dat de ongrondwettigheid van het plan in zake den Raad van Staten niet vast staat. Het is daarenboven on zeker of Musseft zelf zich gereali seerd heeft, dat dit plan ongrond wettig was. Herhaaldelijk, zoo ging de verdedi ger voort, heeft Mussert bij de Duit- schers voor de belangen van het Ne derlandsche volk gepleit. Hij is uitgegaan van een volstrekt vertrouwen in de bedoelingen van Hitier. Het is niet aannemelijk, dat hij van bepaalde misdaden heeft ge weten. Men mag Mussert zien als een tegenstander, doch niet als een ge wonen misdadiger. Wanneer hij tot iederen prijs aan de macht had willen komen, had hij dit gemakkelijk kunnen bereiken door nog verder met de Duitschers mede te gaan. PI. besloot zijn betoog met den wensch, dat op waarlijk Nederland sche wijze recht gedaan zal worden met inachtneming van alles wat voor en tegen den verdachte pleit. Het pleidooi van mr. Wijckerheld Bisdom nam ongeveer anderhalf uur in beslag, waarna de zitting voor een uur geschorst werd. Te middernacht is de nieuwe constitxieerende vergadering van Joego-Slavië voor het eerst bij een gekomen. Het zou geen vol komen verrassing zijn, indien Joego-Slavië hedennacht formeel tot republiek zou worden gepro clameerd. De plechtige herdenking van de 422 slachtoffers, die bij het binnenlandsch verzet tegen den vijand zijn gevallen en thans zullen rusten in den eeregrafhof in de duinen bij Overveen. H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard bewijzen de laatste eer aan den gevallenen. (Foto; MeerendonkP.) 1 De Chineesche ambassadeur geering, zouden ontwapenen, stimuleerd door het prachtige overleg in de Stichting van den Arbeid, die gisteren ta Utrecht zoo succesvol voor het front der openbaarheid kwam! INDONESIËRS te Bandoeng hebben verzocht, de militaire acties te doen staken. De „gouverneur" van West-Java is met een witte vlag naar de Britsche linies gegaan en werd van de voor waarden op de hoogte gesteld; hij kon echter geen toezegging of voorstellen doen. De Britsche voorwaarden waren de volgende; 1. Evacuatie van alle Indonesiërs uit een gebied, dat begrensd wordt door de spoorlijn Oost-West; Z. Burgers mogen niet binnen twee honderd meter van een Britsche of Japansche post komen. Manne lijke Indonesiërs, die zich bij wegversperringen ophouden, zullen worden neergeschoten. I ATERE BERICHTEN evenwel spreken nog over schietpar tij-en in de stad. Ook in overige deelen van Java wordt gevocn- ten en Indonesische troepen trek ken overal, waar ze kunnen, heen om gevechten te leveren. Zoo worden o.m. bij Ambarawa de Indonesische troepen versterkt. Het radiokamp aldaar werd met granaatvuur bestookt Radio Soe- rabaja. dat nu ergens anders op gesteld staat, vroeg om voedsel voor de strijdende extremisten. Sjarir heeft het vertrouwen. Sjarir's motie van vertrouwen is gisteren door de republikein- sche conventie aangenomen met 84 tegen 8 stemmen en 15 ont houdingen. Er wordt nog steeds gezocht naar de bemanning van de neer gestorte Dakota, twee kampongs ten Oosten van Batavia werden met behulp van de artillerie ge zuiverd. Men heeft het' plan om binnenkort nog meer kampongs in het Oosten van Batavia te zui veren. De Japansche erfenis, In feite hebben de nationalis ten de geheele Japansche propa- Ónze regeering tracht nog steeds het communistische vraagstuk op vreedzame wijze en in liberalen geest op te lossen. Nu de oorlog voorbij is kunnen wij niet toe staan, dat de spoorlijnen en de verbindingen vernield worden. Derhalve moeten wij aan de on lusten een einde maken. Belangrijke stap van Tsjang Kai Sjek. Naar de Times meldt, heeft Tsjang Kai Sjek een eersten stap gedaan naar de oplossing van China's binnenlandsche moeilijk heden, door de vorming van een oppersten economischen raad tot herstel van de economische posi tie des lands en verhooging van den levensstandaard. De .raad komt onder leiding van den mi nister-president dr. Soeng. Het streven is gericht op een verbe tering van het transport, dat tij dens den oorlog zwaar is ont wricht, op hulp aan de indus trieën en verbetering van de openbare gezondheid. E AMERIKAANSCHE Minis ter van Buitenlandsche Za ken Byrnes heeft verklaard, dat de wisseling van den ambassa- gandamachine overgenomen, die deur in China geen verandering aangevuld is met de gestolen Ne- zal brengen in de politieke koers derlandsche eigendommen. der Vereenigde Staten ten aan heeft met president Truman den toestand in China besproken. Na afloop verklaarde hij aan de journalisten; „Wij hebben eenige moeilijkheden in China. Communistische troepen probee- ren den Chineeschen regeerings- troepen den toegang tot Mand- sjoerije te ontzeggen. Thans is er meer geschreeuw dan geschiet." Op de vraag of hij president Truman om hulp had verzocht, antwoordde de ambassadeur: Wij vragen niemands hulp in China's binnenlandsche troebelen. De Sowjet-Unie heeft met China een verdrag gesloten en ons haar hulp toegezegd. De Sowjet-auto- riteiten in Mandsjoerije hebben ons ook de verzekering gegeven, dat zij alle troepen, behalve die van de Chineesche nationale re- Zonder overdrijving kan men zeggen, dat de misdaden der ex tremisten voor een groot dael de logische consequentie zijn van het ongebreidelde en onverant woordelijke gebruik dat de na tionalisten van hun propaganda- apparaat maken-, In Nederland sche kringen is men dan ook van oordeel, dat er slechts één op lossing mogelijk is: de Britten moeten deze propaganda muil- korven>. Generaal Mac Arthur heeft, volgens de Daily Herald, ver klaard, dat hij prijs stelt op een bezoek van leden van de con trolecommissie der Groote Vier, om zich op de hoogte te stellen, van den toestand in het Verre Oosten. Mac Arthur is bezorgd over de „verkeerde berichten" welke som tijds den schijn wekken van op zettelijke valsche voorlichting, en over de geheele wereld, over den toestand In Japan in omloop zijn. zien van dat land. De eenige taak zal blijven da rol van be middelaar te spelen tusschen de Chineesche regeering en de com munisten. Hurley nam zijn ont slag op grond van de critiek, die in parlementskringen op hem gevoerd werd en waarvan hij meende, dat deze door het Mi nisterie van Buitenlandsche Za ken werd onderschreven. Hij heeft de medeaeeling gedaan, dat onder meer de Nederland sche imperiauyten zijn politiek ten aanzien Var. China nebben afgekeurd. Hij moet hebben be toogd, dat de Sovjet-Unie, da V. S. en Engeland zijn politiek onderschrijven. Byrnes heeft nog verder ver klaard, dat de Amerikaansche troepen zich alleen in China be vinden om de voorwaarden van de Japansche capitulatie uit ta voeren. De Vereenigde Staten, willlen gaarne zooveel mogelijk medewerken om de Chineezen in staat te stellen hun moei lijkheden op te lossen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 1