NIEUW DOODSTRAF tegen v. d. KUUR' BEET WOU NEMEN er De man, die de wereld ZATERDAG 1 DECEMBER 1945 BUREAUX I HET KERNPROBLEEM Wegens verraad in Hoogkarspel en Beernster J ding, dekking, huisraad en schoei sel, waarvan de aanschaffing niet uit de genoemde wekelijksche looninkomsten bekostigd kan worden. Daarom is dan ook, zoo wel bij de Stichting als blijkens de Troonrede, bij de Regeering een spaarregeling in bewerking. (2aalsle meuws VAN GENECHTEN Waarschijnlijk ACHT EENHEDEN Minister v. Schaick over de kolenvoorziening mber 1945 blad NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD Buitan God is 't nergens pe ilig (Vondel) Abonnementsprijs f 1.10 per maand; f 3.30 per kwartaal 41e JAARGANG NUMMER 18796 ALKMAAR Langestraat 42 A Telefoon 4330 HOORN Draafsingel 59 Telefoon 4712 DEN HELDER Loodsgracht 69 Telefoon 2383 SCHAGEN Muienstraat 52 Telefoon 459 IN EEN NOTA van de Stichting van den Arbeid aan de Regee ring. wordt het vraagstuk van de stabilisatie de vaststelling van het juiste evenwicht van loo- nen en prijzen terécht het kern probleem genoemd van de econo mische en sociale politiek. Oplossing van dit vraagstuk is noodzakelijk, ook om de sociale rusten ons volksleven te doen te- rugkeeren. Dit is een „gewichtige voorwaarde" voor het krachtig doorzetten van het economisch herstel van ons land. Ook Romme heeft in dien zin gesproken, toen hij op het Con gres van den Arbeid de volle Schouwburgzaal te Utrecht boeide met zijn probleem over loonvor ming. Ook hij is van meening, dat de moeilijkheden met de loon regelingen zoo snel mogelijk moe ten worden opgelost, door vast stelling van een algemeen loon niveau, door landelijke loonrege lingen en coördinatie daarvan, en door dit alles te doen is onmisbaar contact met de prijzen. Zijn stelling is, dat er in de naaste toekomst een centraal or gaan moet zijn, dat de loonen en prijzen vormt en beheerscht, maar dat moet niet de Staat doen maar het bedrijfsleven. En de nota, die de Stichting van den Arbeid, welke men als de voorlooper van de publiekrech telijke organisatie van het be drijfsleven kan beschouwen, aan de Regeering over het vraagstuk van loonen en prijzen heeft ge richt, bewijst, dat het bedrijfsle ven technisch en economisch- sociaal voor die taak berekend is. Het is groote winst, dat deze Stichting van den Arbeid, die door de Regeering is erkend en door de Rijksbemiddelaars voor de loonvorming moet worden geraadpleegd, in haar nota tot de conclusie is gekomen, dat de sociale eisch, dat het loon vol doende moet zijn om het distri butiepakket te kunnen koopen en de vaste lasten van het gezinsle ven te kunnen bekostigen, uit gangspunt dient te zijn voor het bepalen der nieuwe richtlijnen. Op die basis zijn minimumloo- nen en gemiddelde loonen per week vastgesteld voor de groote steden 42 gld. voor geschoolde ar beiders, 38.50 gld. voor geoefen- den en 35 gld. voor ongeoefenden, uurloonen resp. 87 ct., 80 ct. en 73 ct. voor het platteland zal als minimum gelden een weekinko- men van f 29,50, en als gemiddel de: geschoolden 38 gld. (79 ct.}, geoefenden 34.50 gld. /(72 ct.) en ongeschoolden 31 gld. (65 ct.). Dit zijn gemiddelden, de minima liggen daar beneden. Het werkelijke loon in ieder afzonderlijk geval kan iets boven of beneden de gemiddelden liggen waarbij rekening moet worden gehouden met de bijzondere om standigheden en de historisch ge groeide verhoudingen in de on derscheidene bedrijfstakken. Ook moet er rekening mee gehouden worden, dat in alle gevallen door het college van Rijksbemidde laars moet worden beslist, hoe de loonen zullen zijn. Het gaat echter niet alleen om sociale, cok óm economische fac toren. Men kent ook de eischen waaraan volgens de encycliek „Quadragesimo Anno" een goede loonregeling moet voldoen! En wat de prijzen betreft, moet men bedenken, dat er in ons land naast prijs verlagende factoren (de geldsaneering!) ook prijsverhoo genden tendenzen zijn. waaraan wij weinig of niets kunnen doen. Denk maar aan de economische situatie met het buitenland, de guldenkoers, de exportmogelijk heden, enz. Volgens de statistieke gegevens zijn de kosten van eenige voorname levensbehoeften van Juni tot October met 5 pet. gestegen. Het is ook verheugend, dat de nota van de Stichting open oog heeft voor de belangen van de kinderrijke gezinnen, die op de basis van genoemde minimum- loonen niet kunnen bestaan. Ook na loonsverhooging kan dat niet. ^E OCHTENDZITTING van het Bijzonder Gerechtshof te Amster- dam was geheel gewijd aan de verraad-affaire van de in West- Friesland wèl-beruchte figuur M. v. d. Kuur, die het tijdens de bezetting bracht van onderwijzer tot wnd. burgemeester van Hoog karspel, later tot burgemeester van de Beernster. Hem was ten laste gelegd, dat hij in September 1943 te Hoogkarspel als wnd. burgemees ter zekeren Abraham Mes heeft aangehouden, dien i hij verdacht van het bezit van een valsch persoonsbewijs en hem ter beschikking gesteld had van de S.D., met het gevolg, dat Mes in gevangenschap raakte; voorts, dat hij Tiete Stelma, die ondergedoken was en betrok ken bij de bevrijding van den illegalen werker Mes, heeft aangehou den en aan de S.D. had overgeleverd, met het gevolg, dat Stelma circa drie maanden van zijn vrijheid beroofd werd. Tenslotte had hij aan de S.D medegedeeld, dat D. Ubbels en J. Ruyter te Beernster de ergste tegenstanders waren van Duitschland, deze mannen bloot stellend aan opsporing, tengevolge waarvan Ubbels den dood vond. DE NICA AAN HET WERK Verhoor van verdachte. Verdachte, die sedert 1918 Hoofd der openb. lagere school te Hoog karspel was, ontkende het hem tenlaste gelegde niet, doch maak te bezwaar tegen de formuleering der dagvaarding. U krijgt nog gelegenheid daar bezwaar tegen te maken, al dus de /Pres. Prof. v. Hamel. Op diens vraag zei verd., dat hij door den Secr. Generaal benoemd was tot burgemeester. Dat is niet waar aldus de Pres., die een beschikking voorlas, waaruit bleek, dat hij op 22 Sept. '43 door Seys Inquart tot burge meester van Beernster was be noemd. In Juli '43 was hij wnd. burge meester van Hoogkarspel gewor den, nadat hij tot zichzelf als Hoofd der School een schriftelijk verzoek had gericht, om op wacht geld gesteld te worden, waarop burg. v. d. Kuur aan het School hoofd v. d. Kuur schriftelijk ont slag verleende met behoud van salaris. (Hilariteit). Hij vond dit zoo zei hij formeel en administratief juist, nadat de Pres. opmerkte, dat het toch wel een eigenaardige figuur was. Verd. verklaarde voorts lid der NSB, lid v. h. opvoedersgilde en groepsadministrateur te zijn ge weest; op 24 Sept. '41 had hij de eed van trouw aan Mussert afge legd; verd. beschouwde dit slechts als een schriftelijke verklaring, die hij af moest leggen voor hij froeps-administrateur werd. Verd. ie een zeer deemoedige houding aannam erkende ook het politieke uniform gedragen te hebben, om dat dit voorschrift was van den Commissaris der Provincie. (Vervolg pag\ 3, 2e kolom) De Nica (Netherlands Indies Civil Administration) verricht in Indonesië prachtig werk. Hier wordt medische hulp verleend aan een Javaansche jongen, wiens gezondheidstoestand, ten gevolge van ondervoeding, tijdens de Japansche bezetting zeer heeft geleden. (Foto: Anefo-P.) ALS een belachelijke apotheose in een mislukt tooneelspel, is Hess plotseling tot de werkelijkheid teruggekomen tijdens het proces te Neurenberg. En alsof hij de wereld eens lekker in het zonnetje wilde zetten, stond hij bijna op het einde van de zitting kalm op en sprak door de microfoon, dat vanaf dit oogenblik zijn geheugen weer tot zijn beschikking stond en dat hij het geheugenverlies om tactische redenen had voorgewend. Hij wil nu tezamen met zijn kameraden aan het proces deelnemen en draagt de volle verantwoordelijkheid van alles, wat hij heeft gedaan, onderteekend of mede-onderteekend. De sensatie, waarop alle jour nalisten wachtten is dan toch ein delijk gekomen, maar zoo bespot telijk, dat men zich wel eens af vraagt, waar het naar toe moet. Terwijl eerst een der meest gru welijke films vertoond is, die nau welijks indruk maakte op de be- Bij haar bezoek aan Groningen wordt H. M. de Koningin door den Commissaris der provincie Groningen, de heer Ebbels, aan de grens van de gemeente verwelkomd. (Foto: Hooghuis-P.) Deze gezinnen verkeeren, door de bijzondere na-oorlogsche omstan digheden, in „een noodtoestand" de uitdrukking is van de nota van de Stichting. Deze noodtoe stand wil men leenigen door sub sidie van overheidswege voor den aankoop van levensmiddelen. Op zichzelf is zulk een oplossing ze ker „abnormaal en ongewenscht". Maar het zal een tijdelijke rege ling moeten zijn. En met dit alles zijn wij er nog niet. Over de ge- heele linie is er behoefte aan klee- Het kernprobleem heeft de vol le aandacht van de bevoegde in stanties. Wij bidden om wijsheid voor een spoedige en doelmatige regeling! klaagden, is nu dit voorval te voorschijn gekomen. En de wereld haalt zijn schouders op en denkt er het zijne van. Generaal Lahausen. de eerste getuige decharge, legde zeer be zwarende getuigenissen af voor v. Ribbentrop. Deze had n.l.. spre kende over Polen gezegd: „De huizen van Polen dienen in vlam men op te gaan". Hierop werd v. Ribbentrop zeer opgewonden en schudde heftig met zijn hoofd van neen. Ook kwam de geheimzinni ge figuur van generaal Canaris ter sprake, die als hoofd van den Duitschen Inlichtingendienst, die „een der geheimzinnigste mannen van Duitschland", een groot te genstander was van Himmler, doch die nu zelf spoorloos ver dwenen is, naar men aanneemt gefusilleerd. De Londensche havenarbeiders handhaven hun looneisch. In Brussel is de Nederiandsch-Bei- giscbe spellingscommissies geïn stalleerd. De minimumloonen in het banketbakkersbedrijf zijn, ingaande 1 October, verhoogd. De uitlevering van 157 Baltische militaire vluchtelingen aan Rus land is uitgesteld Truman is niet te spreken over het buiten sluiten van Frankrijk inzake het bestuur over Duitschland. In gaande Maandag 3 December treedt bij de Ned. Spoorwegen 'a nieuwe uitgebreide dienstregeling in werking. Met ingang van 9 December a.s. wordt het melk- rantsoen van personen boven de 29 jaar verlaagd van 2 liter op 1(4 liter, dat van de kinderen en jeugdige personen van 520 jaar van 314 liter op 3 liter en het rantsoen van de kleine kinderen van 01 en van 24 jaar op 5 1. De Bijzondere Raad van Cas satie heeft de behandeling van de zaak tegen mr. van Genech- ten, die door het Bijzonder Ge rechtshof te 's Gravenhage ter dood veroordeeld is, bepaald op Maandag 24 December des och tends te tien uur. IN ZIJN RADIOREDE, heeft de Minister van Verkeer en Energie, Ir. Th. S. G. J. M. van Schaik, gisteravond ver klaard, dat een kolenproductie per dag van 26.000 ton, die kort geleden werd behaald, weliswaar tot vreugde stemt, maar nog niet de verwachting wettigt, dat in de paaste toekomst op een verdergaande productie mag worden gerekend. De minister gaf een opsomming van de geestelijke en materieele moeilijkheden, waarmee men op de mijnen te kampen had en kwam op voor den mijnwerkersstand, die vaak ten onrechte als minderwaar dig wordt beschouwd. Geruststellend was zijn verklaring, die voor de meeste luisteraars ongetwijfeld het hoogtepunt was, dat toch zonder al te groot risico gezegd kan worden, dat de zeven eenheden zeker, een achtste eenheid hoogst waarschijn lijk, ter beschikking gesteld zullen worden. De bedoeling is, dat voor het einde van dit jaar nog twee bonnen zullen wor den aangewezen, waarmee men dan tot eind Februari moet toekomen. Voor Maart en April zullen dan nog twee bonnen worden aangewezen. Voor één enkele bon is bijna een volle week productie van de mijnen noodig.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 1