JAPANNERS VECHTEN NIET MET DE BRITTEN De uitvaart van ELI AS KOSTER iden vrl.) EUR Nieuw Noordhollondsch Dagblod RADIOPROGRAMMA UDereldttieuws Uu etgeu land Pionier van de rundveefokkerij gehuldigd Grooïe belangstelling PRINS BERNHARD Voorzitter van het Nationaal Instituut <Sporitiieutvs ber 1945 BERGEN. ÏRING. de noodge- voorzitter- meester G. srst bijeen, t overzicht ■e van Ber- bezettings- 5500 inwo- ipitale hui- assau-hotel ers worden der raads- ian tot de uders, doch .s, ontspon ?r de reha- aminski. d, Midden- ot wethou- n 1 bianco, echter niet verwacht Ten slotte Wiltenburg i.) tot wet- U&SEM. rRUD -EEK. l gehouden ien de ge- Oterleek, :ste te zijn. ig verschil ;t zij Oter- HEILOO DOOR rEGREPEN afgereden eeks kwart nige kinde- :chool gelto- aoorrails en het gooien spt in hun j eerst den trein be- ïog slechts rs van hen eld spron- door zij een amen. Het bemerkte bukte zich ails eenige a, toen zij m den goe den, waar- je tusschen afgereden, offer werd istand naar d. nadat dr. lp had ver- KARSPEL. A. Secretarie >enoemd de tot nu toe n den Dis- irspel. 'ing Haren- mutaties m Straaten directeur, Schuit en werden be- e afdeeling ir bij ge- Hoorn mann. Eenige pen of -eischt, •t aan- salaris, enz. citaties DSCH 'raagt: IS- er es en an an Zaterdag 1 December 1945 LONDENSCHE KRINGEN hebben pertinent tegengesproken, dat er Japansche troepen door de Britsehe commandanten in Ned. Indië worden gebruikt tegen de extremistische Indonesiërs. Minister Bevin heeft reeds verklaard, dat het Aziatisch Oppercommando de ver plichting had, de Japanners verantwoordelijk te stellen voor de rust en orde in de gebieden, waar de Britsehe of de Britsch-Indisehe troepen nog niet konden komen. Versterkingen te Tandjong- Priok. Een Britsch-Indische troepen macht van duizend mam is te Tandjong-Priok aangekomen ter versterking van de reeds aan wezige commando's De termijn, die de Britten te Bandoeng hadden gesteld ter overgave van de extremisten, is inmiddels verstreken, maar de consequenties zullen nog niet worden toegepast, daar men van meening is. dat de onderhande lingen aldaar een einde zullen maken aan de vijandelijkheden. Een groot levensmiddelenconvooi, dat uit Java was vertrokken. is echter door Indonesiërs overval len Het transport was bestemd voor de 50.000 geïnterneerden in Bandoeng. Ambarawakamp beschoten Extremisten hebben met kanon vuur het kamp, waar zich voor malige geïnterneerden bevinden, onder vuur genomen. De R.A.F. heeft daarop een luchtaanval op deze stellingen gedaan, waarna de vuurmonden tot zwijgen wer den gebracht. Door dit ongehoord extremistisch optreden, dat met redelijke vijandelijkheden niets meer te maken heeft, werden reeds een dertigtal bevrijde ge ïnterneerden gedood en zestig ge wond. Om dit extremistische op treden te bedwingen moest een groot stuk rimboe worden plat gebombardeerd door de I.A.F. Uit Batavia zijn intusschen 3400 evacué's naar Singapore vertrokken, vanwaar zij met de Nieuw Amsterdam zullen worden gerepatrieerd. Zoo vlug mogelijk zullen anderen volgen. Dr. H. van Mook heeft tegen over de pers verklaard, dat er eenige geringe aanwijzingen wa ren voor iets minder gespannen verhoudingen. Deze zouden wel licht de vereischte voorwaarden kunnen scheppen voor een her vatting van de besprekingen met de Indonesiërs, doch hij kon niet zeggen, wanneer de besprekin gen hervat zouden worden. Nederlandsche vlag verboden. De Britsehe commandant van Pakanbaroe op Sumatra zou besloten hebben, dat de Nederlandsche vlag niet meer geheschen mag worden. Ver der zou hij bevolen hebben, dat alle Nederlanders uit de stad geëvacueerd moeten worden. Dit besluit zou genomen zijn na een Indonesischen aanval op het hotel, waarbij de Nederland sche vlag werd neergehaald en door de rood-witte vervangen. De Nederlanders in het hotel werden gedwongen hun wapens aan de Indonesiërs over te geven. Een aantalvooraanstaande burgers uit Bandoeng heeft zich in een petitie namens alle be dreigde personen op Java ge richt tot ieder en tot elke orga nisatie, die bereid is en in staat om /zonder onderscheid van ras of huidskleur, te helpen.,, Als er geen Britsehe beschikbaar zijn, sta dan toe, dat Nederlandsche militaire eenheden aan land gaan. Als dat ook onmogelijk is, laten de Ver. Staten ons dan helpen." De Europeanen in Bandoeng nemen meer en meer de zaak in eigen handen. Jongelieden heb ben veertien Indonesische voed- selauto's overvallen. Verschillen de winkes werden door hen met geweld geopend. DOODSTRAF TEGEN v. d. KUUR. (Vervolg van pag. 1) Getuigen verklaringen. De politieman, J. Stein, als ge tuige gehoord, gaf inlichtingen over de arrestatie van Mes, waar bij v. d. Kuur de leiding had. Deze zeide, dat hij Mes arresteer de als verdacht van tarwediefstal; in het belang van de rust en de veiligheid der bevolking wilde hij deze diefstal ophelderen. Noch get. Stein. noch Abr. Mes gewaagden van die tarwediefstal; Mes verklaarde, dat verd. hem als onderduiker met een valsch persoonsbewijs arresteerde, waar na v. d. Kuur onder bedreiging met de S.D. hem een verhoor af nam en overleverde aan de S.D., waarna getuige 3 mnd. op de We teringschans doorbracht, daarna 3 mnd. Amersfoort en tenslotte naar Duitschland werd vervoerd, vanwaar hij eerst Oct. '45 terug keerde. Op de vraag van den rechter Mr. Lamers, waarom hij Mes, toen hij geen enkele aanwijzing had, dat deze betrokken was bij de tarwediefstal, niet vrij liet, kon verdachte geen antwoord geven. Uit het verhoor van de politie mannen Kes en Stein blijkt, dat get. Kes na de bevrijding van Ba rend Mes uit de cel te Groote broek het gemeentelijk bureau van politie heeft gewaarschuwd. Vera. v. d. Kuur ontkende n.I. den S.D. gewaarschuwd te heb- berl. Get. E. Mes-Rezelman verklaar de, dat verd. bij haar thuis T. Stelma had gearresteerd, waarbij verd. de revolver hanteerde. Stel ma heeft 4 mnd. gevangenisschap ondergaan. Als getuige werd voorts gehoord de veldwachter Moes uit Beem- ster. Het betreft hier aangifte door verd. v. d. Kuur aan den Comm. der Prov., dat op de Secretarie op onregelmatige wijze distributie stamkaarten verdwenen, waar van de 3e ambtenaar Stolp ver dacht werd. Voorts deed de Pres. voorlezing van een geschrift, door den toenmaligen burgemeester v. Baak van Purmerend in samen werking met v. d. Kuur opgesteld en gericht tot den S.D. in Amster dam, waarin dokter Welsener uit Beemster werd aangegeven als vooraanstaand illegaal werker, en maar eens naar Duitschland ge stuurd moest worden. De in de rechtszaal infusschen reeds bekend geworden Maarten Kuiper, destijds recherch. v. pol., werd ook in deze zaak als getuige tar Rühl verklaarde, dat v. d. Kuur hem de namen van Ubbels en Ruyter had opgegeven, die op zijn aanwijzing opgepakt moes ten worden. Verd. v. d. Kuur ontkent dit en beweert, dat Maarten Kuiper of een der hem vergezellende Duit- schers de namen had genoemd. De President leest dan het proces-verbaal van agent Muis voor waarin verd. wèl verklaart de namen genoemd te hebben, welke verklaringen hij vier we ken nadat hij ze afgelegd had, heeft onderteekend. De welbekende Kriminalsekre- tair Rühl verklaarde, dat v. d. Kuur met hen was meegereden en de boerderijen van Ruijter en JJbbels heeft aangewezen. Uitvoe rig vertelt Rühl, hoe hij twee Ned. S.S.-mannen eerst naar de boer derij van Ruiiter gereden had en daarna naar die van Ubbels, waar zij zich uitgaven voor C.C.D.- ambtenaren en Ubbels met 5 schoten neerscho'en. Ook de Wed. Ubbels doet het verhaal van den laffe moord op ZONDAG 2 DECEMBER HILVERSUM 1: 8.30 Van man tot man; 9.00 Nieuws; 10.00 Hoogmis; 11.30 Bach cantate; 12.01 Graag gehoorde werken; 12.15 Zonnige klanken; 13.01 Nieuws; 13.50 De spoorwegen spreken; 14.30 Con certgebouw-orkest; 15.10 Moderne klassieken; 15.30 Das lied von der erde, Mahler; 18.45 Melodieënkeur; 19.00 Nieuws; 19.30 Metropole Orkest; 20.15 Eddy Walis speelt; 20.57 Vaude ville Orkest; 21.35 Drs. L. de Jong' spreekt; 21.40 Sylvestre Trio; 22.15 Mensch en Maatschappij; 22.30 Op den drempel van den nacht; 23.01 Nieuws; 23.15 AvondWijding. HILVERSUM 2: 9.45 Gedichten van de maand; 10.00 Gewijde muziek; 12.01 Nieuws; 12.20 Ensemble George Frank; 13.45 Cana- deesch programma; 14.30 Kleine ge dichten; 15.00 Indische actualiteiten; 15.15 Carlo Carcassola's Orkest; 16.00 Filmpraatje; 16.45 Bravour en charme 17.30 Oome Keesje; 18.01 Nieuws; 18.45 Denksport; 19.00 Cantabile Septet; 19.30 Voor de N.S.; 20.01 Radio Phillï. Orkest; 21.45 Avondwijding; 22.01 Nieuws; 22.15 Dansmuziek. MAANDAG 3 DECEMBER HILVERSUM 1; 8.01 Nieuws; 10.45 Radio-zieken bezoek; 12.01 Nina Dolce's Ensemble; 12.30 Nederland gaat weer aan den slag'; 12.35 Joop Walvis, orgel; 13.01 Nieuws; 13.20 Ted Brooks rhythm, kwartet; 15.00 Voor de Vrouw; 15.15 Gramofoonmuziek; 16.00 Godsd. half uurtje; 16.03 Bergerettes en oud- Fransche aria's; 16.45 Na schooltijd; 17.00 gramofoonmuziek; 17.30 Roode Kruispraatje; 17.35 Georgie Frank's* Ensemble; 18.00 gramofoonmuziek; 18.15 voor de rijpere jeugd; 18.40 Sem Nijveon's Swing' kwartet; 19.00, nieuws; 19.30 kamermuziek; 20.01 Nederland herrijst; 20.15 het G. G. cabaret; 20.45 de stem onzer bondge- nooten; 21.00 de Speellieden o. 1. v. Wessel Dekker; 21.20 "De hoofdige boer"; 21.30 Carlo Carcassola's ork.; 22.30 liederen van Schubert; 23.01 Nieuws: 23.15 Avondwijding. HILVERSUM 2 18.01 Nieuws; 18.30 Sylvestre trio; 19.00 Orkest Jack Louis; 19.30 Ne- derlandschje strijdkrachten; 20.01 "Novelty Serenaders"; 20.30 land- bouwpraatje; 20.45 het Omroep-ka- merorkest; 21.45 avondwijding; 22.01 Nieuwsberichten; 22.15 "Sweet and swing" Donderdag j.l. werd de heer G. H. Essing als burgemeester van Blokker geïnstalleerd. De foto toont de aankomst van de auto riteiten bij het Raadhuis. Geheel rechts burgemeester Essing en echtgenoote. Naast hen Pastoor Blankenauw en leden van den Raad. Amerikaansche troepen zijn overgegaan tot het vernietigen van ver schillende instrumenten die de Japanners had den ontworpen tot het vervaardigen van atoom bommen. Sir Alexan der Fleming, de uitvin der van het penicilline heeft te Brussel het eeredoctoraat in de medicijnen ontvangen. In Duitschland zul len binnenkort verkie zingen voor plattelands gemeenten worden ge houden, waaraan nie mand die tot eenige nazipartij of instelling heeft behoord, mag deel nemen. Winston Churchil heeft zijn 71en verjaardag gevierd; zijn leeftijd zal voor hem geen rust beteekenen, want hij is door Ameri ka en verschillende landen uitgenoodigd le zingen te houden en voor de radio te spre ken. De Fransche communisten hebben een grondwetswijziging voorgesteld, o.m. in houdende de verkiezing van een president met volmachten als den President der V.S, De grootste scheeps werf op het vasteland, die te Hamburg, zal in Russische handen over gaan. Door de atoom bom zijn te Hirosjima ong. 120.000 Japanners gedood en ong. 200.000 gewond, in Nagasaki 45.000 gedood en ongev. 40.000 gewond. De Britsehe Marine heeft een begin gemaakt met de vernietiging van 30 Duitsche onderzeeërs. Gisteren is 'n transport van 447 Nederlandsche kinderen te Bazel aan gekomen. Te Nijme gen is gisteren een lan delijke federatie van Stichtingen voor oor logsslachtoffers opge richt. Drie recher cheurs van het Hoofd bureau van Politie te Amsterdam hebben een groot aantal auto-dief stallen op de Veluwe opgehelderd. Met in gang van heden hebben de Spoorwegen over het geheele land weer week kaarten ingevoerd. Eau de Cologne is thans zonder recept verkrijg*- baar. haar man. Op een vraag van den advocaat-fiscaal, of v. d. Kuur, die zich altijd voor politiezaken interesseerde, ook een onderzoek instelde naar dezen overval, ant woordde de veldwachter Moes ontkennend. Als verd, nog enkele getuigen a dècharche wil doen hooren en, zijn verdediger dit overbodig oor deelt, zegt de President, dat het Hof ook zonder deze getuigen wel aanneemt, dat verd. Iets goeds ge daan heeft; iedere verdachte heeft een rekening B. De procureur-fiscaal, rar, Bakhoven, requisitoir ne mend, schetst verd. als een heel matige onderwijzer, die zich zelf zocht buiten het on derwijs en naar eer en macht streefde; hi) wist burgemees ter Middclhoff als gijzelaar weg te werken en diens plaats in te nemen; later als beloo ning voor bewezen diensten werd hij burgemeester van Beemster, in welke functie hij Ijverig als politieman fungeer de en zelfs den menschen de melk afnam, die zij bij de boeren haalden. Hij is dol op huiszoekingen en doet daar druk aan mee. De tenlaste gelegde feiten na gaand, achtte de fiscaal deze volkomen bewezen en eischte de doodstraf. Uitspraak over 14 dagen. Enorme t belangstel ling bestond er Vrijdag middag voor de begrafenis van Elias Koster Dzn., uit Berkhout, den grooten pro motor voor de rundveefokke rij in ons gewest, die na een korte ongesteldheid is over leden. In het familiegraf te Schellinkhout is hij ter aarde- besteld, na een indrukwek kende rouwbijeenkomst in het Hervormde kerkje aldaar, dat zelden zooveel prominenten uit de landbouwwereld en an dere autoriteiten bijeenzag. Behalve vele autoriteiten op het gebied der Nederlandsche en Noordhollanidsche Rundveefokke- rij-organisaties e.d veeartsen, veeteelt- en zuivelconsulenten, landbouwleiders en prominente veefokkers, zag men er depu taties van andere vereenigingen1, het voltallig college van B. en W. van Hoorn, het bestuur van de L.T.M. aldaar, vele vrienden en bekenden e.a. Een schat van bloemen was op en rond de lijk baar aangedragen, toen deze de kerk werd binnengebracht onder de orgeltonen op motieven van Grieg's „Ases Tod''. Ds v. d. Kreeken van Berk hout opende met gebed en gezang 244 „Gelijk een landman, moe van het ploegen", om daarna op het tekstwoord „Gij zult sterven in vrede", te getuigen, dat Elias Koster stierf zooals hij leefde: in vrede; hij vond dien vrede in den ar beid en in zijn gezin en spr. hoop te, dat de achtergeblevenen in den Heer kracht, troost en geloof zouden vinden. De heer R. L. Waiboer van Anna Paulowna getuigde als voorzitter van (jen Bond van Rundveefokvereenigingen van het verlies, dat de bond door dit sterven leed. Koster gaf al zijn kracht en heel zijn persoon voor den opbouw en den bloei van den N.H veestapel en zijn naam daar buiten. De zware bezettingsjaren hebben veel van zijn physieke krachten gevergd. Zijn hart trok zoo naar zijn werk, dat hij niet wilde luisteren naar adviezen om zijn taak neer te leggen Diep onder den indruk betuigt de bond zijn oprechte deelneming aan de familie. In vrijwel denzelfden geest spraken hierna nog vele anderen. Namens het personeel van den bond getuigde de heer P. Koster te Alkmaar, dat de over ledene bijna 39 jaar baanbrekend werk heeft verricht op het gebied van de rundveefokkerii Hij was plichtsgetrouw en strikt eerlijk. Spr. dankte voor de leiding van den ontslapene steeds ontvangen. De heer H. K. Koster uit Wie- ringerwaard releveerde mooie momenten uit de veertig jaar, dat hij met den overledene als intiem vriend had samengewerkt Wij zullen dat werk voortzetten, met steun van de jongeren, die Koster wist aan te moedigen. Burgemeester Leemhorst zei, dat de heerKoster de hem toevertrouwde belangen heeft be hartigd met onbegrensde toewij ding en groote bekwaamheid. Hij heeft daarmee ook grocte dien sten bewezen aan zijn geliefd Westfriesland en aan de gemeente Hoorn De heer dr. de Jong, directeur van het Nederlandsche Rundvee stamboek, getuigde, dat Koster de belangen van deze organisatie als inspecteur in> Noordholland meer dan dertig jaren heeft behartigd. Hij was de onbetwiste leider van een der voornaamste fokveedis- tricten, een goed mensch, die niet tevergeefs geleefd heeft Namens de directie van den landbouw en den directeur van den Vee- artsenijkundigen Dienst huldigde de heer van 't Hooff de nage dachtenis van den heer Koster, die het beloofde land niet mocht aanschouwen. Hij is heengegaan juist op het oogenblik, dat de uit gebreide gezondheidsdienst voor het vee staat te beginnen, waar voor de heer Koster in dit gewest zooveel pionierswerk heeft ver richt. De heer Klarenbeek uit Blari- cum herdacht de adviezen, die de he'er Koster had gegeven voor den opbouw van den1 veestapel voor Stad en Lande in het Gooi De heer Bos sprak namens de gym nastiekclub „Olympia" uit Berk hout; de heer J. Helder uit Berk hout namens het bestuur van de L.T.M., waarvoor de heer Koster zooveel geweest is De heer Zuurbier van Egmond-Binnen bracht, als waarn, voorzitter van de Prov. Commissie tot bevordering van de Rundveefokkerij in Noord- Holland nog eens onder woorden de dankbaarheid in de fokkers wereld voor de doelbewuste stu wing, door den overledene aan de fokkerij gegeven De heer Hove nier, veearts te Hauwert, eerde de nagedachtenis van den ontsla pene namens de afd. Noordhol- lanjj van de Maatschappij voor de-diergeneeskunde Een broer van den overledene, de heer Koster uit Hilversum, dankte namens de familie en na het bidden van het „Onze Vader" werd het stoffelijk overschot van Elias Koster in de schaduw van het kleine kerkje ter rusie ge legd. Z.K.H. Prins Bernhard heeft het voorzitterschap van het Na tionaal Instituut aanvaard. Het is de bedoeling van den Prins, actief deel te nemen aan de werk zaamheden van het instituut, hij zal zulks doen naast en tesamen met de gewone medewerkers. Het Nationaal Instituut is, zooals be kend. tijdens het verzet ontstaan. N. H. V. B. Ie klasse A: Purmerland—IW 2; Graftdiik EVC 2; WBSV—Kwadijk; Beemster Broek in Waterland. B: Berkhout 1—MOC 1; RKEDO 1 RKDVO Twisk i—Strandvogels 1; K'CSV 1Hollandia 3. BB: Wit Rood 1—HEO 1: KGB 1 Hem l; Didua 1—Valken I; Zouaven 1West-Frisia 3. C: Alkm. Boys 3—SVW 1; Koedijk 1Oudorp 1. CC: IVC 1—Waterv. 2; Petten 1— Geel Zwart 1; Winkel 1HRC 4. CCC: HSV 1Lunmen 1; Berdos 1 Meervogeïs A 1. 2e klasse A: De Rijp 2—Purmerend 2 D: ADO 2 WSV 3; Uitgeest 2— CSV 2; Limmen 2—HSV 2. E: St. George 2West-Friezen 2; Schell.hout 1Alw. Forw. 2; Sparta nen 1SEW 2; Zwaagdijk 1-Sport 2. F: Andijk 2—Dindua 2; RKDVO* 2- KGB 2; WW 2—Blokkers 1. G: Oudorp 2Bergen 2; Zeevogels 2J.Holl. 1; Berdos 2—Alkmaar 2. 1 H: VIOS 2—H.Boys 1; Con Zelo 1- Kolp. B. 1; Dirkshorn 1—DTS 2; Holl. T. 1Schoorl 2. I: BKC 2SRC 1; Kaagvogels 1— Succes 2; ZAP lr—Texel 2; Atlas 2— Tex. Boys 1; Call.oog 1—HRC 5. J: DTS 3—Vrone 2; HOSV 1—Win kel 2; LSW 2—St. Pancras 1. 3e klasse: F: Gr. SclTermer 1Alcm. V. 5; RKAFC 3—Alkm. Boys 4; Alkmaar 3Egmondia 2. ..G: MFC 3—Zwaagdijk 2; RKDVO3- Sijbekarspel 2. H: Andijk 3—Zouaven 3. J: Oudësluis 2Schagen 3. K: St. Bavo 2—St. Victor 2. L: J. Holll 2—Kolp. Boys 2; Koe dijk 2Berdos 3. 4e klasse: F: Hugo Boys 2—SRC 2; Kaagvo gels 3Holl. T. 2; Winkel 4Dirks horn 2. F: Succes 5—'Water*, t: ZAP 3 JVC 3.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 3