DE GROOTE SINTERKLAASVERRASSING De export van bloembollen Nieuw NoordHollandsch Dagblad 3 SANEERING EN TEELTRECHT VOOR ONZE OORLOCS- SLACHTOFFERS Een fraaie uitgave Bijzonder Gerechtshof Massa-ontslag bij Unrra Etalage- of reclamelichten RADIO-PROGRAMMA AANVRAGE VOOR KLOMPEN Dinsdag 4 December 1945 De Alg# Ver. voor Bloem bollencultuur hield Maandag haar tweehonderdste alge- meene vergadering. De voor zitter, dr. A. J. Verhage, her dacht in zijn openingsrede al lereerst de vakgenooten,* die in den verzetsstrijd, in een concentratiekamp of elders het leven lieten, n.l. de heeren Jac. Wagenaar Jaczn., C. J. M Goedemans^J. Oosterwijk, H. Wersele en L. Grapendaal. Ook de moord op den heer F. V. Valstar werd gememoreerd en waardeerende woorden werden aan zijn nagedachte nis gewijd Van hen, die overleden zijn. herdacht dr. Verhage den heer S. Schoneveld, ondervoorzitter der vereeniging, jhr. mr. H. M. van» Haersma de With, eerelid en de heeren J. Rees, C. G Segers. directeur van het bedrijfschap voor sierteeltproducten, B. Donk en drs. A. J. Borggreve, leeraren aan de Rijkstuinbouwschool te Lisse, N A. Schoonderbeek, Wal- ther Roozen en P. Berbee, zeer bekende vakigenooten». Het is, zoo zeide dr. Verhage o.m., in oorlogstijd moeilijk ge weest, onze vereeniging in stand te houden, maar met vreugde heeft het hoofdbestuur geconsta teerd, dat de gevolgde politiek door de leden is begrepen en. ge waardeerd. 't Bollenbedrijf is, naar verhouding, goed door den oorlog gekomen'. De bloembollenkwee kers hebben voor een belangrijk deel hun kapitaal kunnen behou den. Bij toêt einde van den oorlog verkeerden zij dan ook in de ge lukkige positie direct den export te kunnen hervatten. Hiervoor zijn weliswaar vele moeizame be sprekingen noodig geweest, ómdat de na-oorlogsche wereld geen we reld is waarin het handelsverkeer min of meer vrij is. Zoo is de ex port naar het belangrijkste afzet gebied van vóór 1945, Engeland, alleen mogelijk geworden door krachtige hulp van Minister Mansholt en door de Nederland- sche maatregelen, waardoor de Engelsche vrees voor overvoering van en dumping op hun eigen markt werd bedwongen. Enthou siast was men in Engeland ech ter niet over dezen laten export. Men stelde daar echter toch ook een hervatting van den handel in internationale tuinbouwproduc ten op prijs De uitvoer naar Frankrijk, Noor wegen en Finland heeft eveneens groote moeilijkheden opgeleverd. De krachtige Nederlandsche pogin gen om de deur in die landen open te krijgen zijn met succes bekroond, ook al staat de deur vaak nog' maar op een kier. De besprekingen, kort geleden In Scandinavië gevoerd, hebben niet tot een alleszins bevre digend resultaat geleid. Denemarken heeft slechts voor een klein bedrag aan bijgoed artikelen afgenomen. Finland en Noorwegen hebben veel van den oorlog te lijden gehad en er is nog geen resultaat bekend van de pogingen, de contingernteeringsmaat- regelen in Zweden afgeschaft te krijgen. Als hierbij succes zal wor den geboekt zal het alleen zijn, om dat men in Zweedsche regeerings- kringen een zeker vertrouwen zal stellen in de maatregelen, die hier worden genomen om overvoering van de markt daar te voorkomen. Hoopgevend is echter, dat er alom weer relaties zijn met de oude afzet gebieden, al zal men zeker in Euro pa voorloopig moeten rekenen met een beperkt en aan banden gelegd handelsverkeer. Met Amerika en een aantal andere landen kan gelukkig van. een vrij handelsverkeer worden gesproken, ook al was dit jaar het seizoen te kort om van dit vrije verkeer in alle dëelen voordeel te hebben. Onze to tale export zal ruim f 25 millioen be dragen, wat voor dit eerste jaar niet onbevredigend mag worden ge noemd. Voor uitbreiding van den export is een verstandige prijspolitiek en een zeer actieve verkooppolitiek noo dig. Voor deze laatste zijn deviezen noodig, want "de cost gaet voor de baet uit". Gelukkig kunnen nu de bollenreizigers naar Amerika ver trekken. De regeering wil voorloopig de bedrijfsmaatregelen niet opheffen. Het bedrijf zal er, naar het oordeel van spr., zelf voor moeten zorgen, dat de noodzakelijk geachte maatregelen zoo eenvoudig mogelijk zijn, opdat het bedrijf niet meer verstarre dan noodig is. Ook jonge menschen moeten nog' de mo gelijkheid krijgen zich in het bedrijf te vestigen en op te verken. De pogingen van het hoofdbestuur en het bedrijfschap, een aantal jon ge menschen in den stijgbeugel te helpen, hebben veel critiek onder vonden. Spr. acht deze critiek voor een belangrijk deel onjuist. Gedeel telijk heeft de commissie voor de verdeeling van het teeltrecht te wei nig tijd gehad. Volgend jaar zullen echter ook de plaatselijke afdeelin- gen worden ingeschakeld en over wogen zal moeten worden of een ge heel andere werkwijze meer ge- wenscht is. Wat het technische gedeelte van het vak betreft, raadde spr. aan te zijner tijd in overweging te nemen de mogelijkheid een permanenten demonstratietuin op te zetten en voor de bloemenkeu- ringen zekere broeiproeven als eisch te stellen. Op het gebied van de onpersoonlijke reclame en het weten schappelijk onderzoek zal het werk moeten worden voortgezet. Bij de collectieve propaganda zal men nieuwe weg*en moeten inslaan. Voorts zullen de kweekers erop hebben toe te zien. dat allen die zich met den teelt en de verhandeling van bloem bollen bezighouden, de resultaten van het wetenschappelijk onderzoek ook moeten toepassen. Daardoor zal men kwaliteitsproducten krijgen als nergens elders ter wereld, noodzake lijk om de Nederlandsche markten te heroveren en nieuwe te veroveren. Dr. Verhage wijdde hierna nog en kele woorden aan de in voorberei ding' zijnde publiekrechtelijke orga nisaties voor het agrarische bedrijfs leven. Men zal moeten trachten het beste ervan te maken en ook moet het mogelijk zijn, dat de bestaande vakorganisaties in den tuinbouw de vrije autonome onderdeelen worden van de publiekrechtelijke organisatie. Tenslotte memoreerde dr. Verhage nog, dat de secr.-penningmeester der vereeniging op 25 November 1944 25 jaar bij de vereeniging werkzaam was. Het hoofdbestuur heeft het plan bij een passende gelegenheid van zijn waardeering voor het werk van dezen functionaris te kunnen getui gen en de' leden der vereeniging' in de gelegenheid te stellen dit jubi leum mede te vieren. Voor onze oorlogsslachtoffers, die het geluk van hun gezin, soms hun leven, voor het geheele Ne derlandsche volk hebben ingezet, kan niet genoeg de aandacht ge vraagd worden. Het Comité „Eereschuld en Dankbaarheid", een welsprekende naam, doet dit thans door middel van een fraaie op kunstdrukpapier verzorgde uit gave, waain op onderhoudende wijze van het sinds 1940 verrichte werk verteld wordt. Herinnerd wordt allereerst aan de indrukwekkende kerstviering in 1940, die door de goede zorgen van ds. D. Ringnalda Jr. via de radio voor de oorlogsgewonden verzorgd werd. Ds. Ringnalda kan als de geestelijke vader van dit werk beschouwd worden. Nie mand had op dat tijdstip kunnen vermoeden, hoeveel leed er nog over ons zou uitgestort worden, wat het werk belangrijk deed uit breiden. Thans zijn er verschil lende sub-CGmité's, terwijl het aantal geestelijke verzorgers met vele aalmoezeniers en veldpredi kers is uitgebreid. Wij wijzen erop, dat de hulp verleening zich niet tot het mate- rieele bepaalt, maar er vooral op gericht is den getroffenen weer hun geestelijke waardigheid terug te schenken. Het boek is met vele illustraties verlucht, waarin vaak zeer tref fend het karakter van dezen so cialen abeid is gesymboliseerd. De Lt. Gouverneur-Generaal van Ned. Indië, dr. H. J. van Mook, in gesprek met geallieerde oorlogscorrespondenten tij dens een persconferentie, welke te Batavia werd gehouden. (Anefo P.) De republikeinsche re geering van Joegoslavië heeft Koning Peter toe gezegd, dat Mj zijn jaarwedde zal houden, indien hij buiten de politiek blijft. De Engelsche troepen zul len voorloopig niet uit de Italiaansche gebie den, waar Frankrijk aanspraak op maakt, worden teruggetrokken. Volgens een Parijsch instituut voor onder zoek zijn in Rusland tij dens den oorlog 17 mil lioen menschen om het leven gekomen. Ame- rikaansche Marineartsen meenen een zeer doel treffend middel gevon den te hebben tegen de cholera, dat in 't Verre Oosten met veel succes is toegepast. De 29- jarige Prins Karei Jo- han, de jongste zoon van den Zweedschen Kroonprins, treedt na Kerstmis te New-York in het huwelijk met een Zweedsche journaliste, aan welk huwelijk Ko ning Gustaaf geweigerd heeft zijn goedkeuring te verleenen. Gene raal Smuts heeft in een rede voor het congres van de Vereenigde par tij van den Zuid-Afri- kaanschen Vrijstaat ge wezen op de noodzake lijkheid van nog meer immigratie van de Eu- ropeesche bevolking. In Italië is overeen stemming' bereikt over de samenstelling van 't kabinet. Een Pater Franciscaan, die deel uitmaakte van den Al- baanschen regentsehaps- raad, zou gefusilleerd zijn. Nog vóór Kerst mis zou een ontmoeting plaats vinden tusschen Gandhi, Lord WavelT, den Onderkoning' van Britsch-Indië en Lord Pethick Lawrence, staatssecretaris van Br. Indië of Arthur Hen derson, onderstaatsse cretaris. Te IJmuiden is weer 'n conflict uitgebroken, nu omdat de vischlossers niet tevreden zijn met loon e.d. Het beken de Bio-vacantieoord uit Bergen aan Zee zal met de Kerstdagen in de bioscopen laten collec teeren, om het oord weer eenigszins be woonbaar te kunnen maken. Van 1 Dec. tot 5 Januari zal de eer ste serie kinderzegels worden uitgegeven, waarvan de extra-toe slag ten bate komt aan verschillende jeugd-in stellingen. Te Am sterdam is op 60-jarigen leeftijd overleden G. W. A. van Laer, de beken de voorman op gebied van de ijssport. Er worden verschillende schepen in Nederland verwacht met goederen aan boord, o.a. zeep, levensmiddelen en huis. houdelijke artikelen. Het Kon. Nederlandsch Gymnastiek Verbond, dat wegens uitbreiding van het werk een ad ministrateur gaat aan stellen, houdt binnen kort een bondscongres. Er bestaan plannen om voor het land van Heusden en Altena, waar het aantal zieken zeer groot is, een hos pitaalschip in te richten dat regelmatig 35 pa tiënten kan verzorgen. De politie in Den Haag heeft, in de Hem- sterhuisstraat 'n groote razzia onder de zwarte pieten gehoudpn en aanzienlijke hoeveelhe den goederen in beslag' genomen. Er is een Rijkscommissie voor de Musea ingesteld. Het Amsterdamsche Bijzonder Ge rechtshof behandelde hedenmorgen de zaak tegen Petrus G. van Eist te Amsterdam. Van Eist stond terecht terzake van verraad in Augustus 1942 g'epleegd. Door dit verraad zijn eenige illegale drukkers en een on dergedoken Jood gepakt. De Jood is doodgeranseld in Amersfoort, de overigen hebben langdurige vrij- heidsberooving ondergaan. De Procureur-fiscaal eischte aan het slot van een vlijmscherp requisi toir de doodstraf. Uitspraak over veertien dagen. Een lid van het hoofdkwartier der Unrra, te, Londen, heeft naar aanleiding van de geruchten over de Unrra in Duitschland, tegen over een correspondent van de Daily Mail verklaard, dat meer dan 600 beambten van de Unrra, na een onderzoek van zes maan den, in ernstige gevallen van zwarten handel, ontslagen zijn. Dit aantal bestaat voor 75 pet. uit Franschen, terwijl de rest Ne derlanders en enkele Britten en Amerikanen zijn'. Eenigen dezer lieden zijn in de Britsche zone ge detineerd en zullen van rechts wege vervolgd worden. Menig energ'iek winkelier of ander zakenman wil graag weer als van ouds zijn etalage in helder licht zet ten of de lichtreclames aansteken. De kolenposltie laat echter een der gelijk electriciteitsverbruik nog niet toe. Bovendien moet alle electriciteit welke maar eenigszins gemist kan worden, voor de industrie ter be schikking komen. Daarom wijst het Rijkskolenbureau er nog eens met nadruk- op, dat het verbruik van electriciteit voor etalage- of reclame verlichting verboden is en tevens, dat niet toegestaan kan worden dat in winkels of andere bedrijven lam pen branden, terwjjl er niemand aan wezig is. »MU VLUG 'n beetje opge ld ruimd, zoodat alles er weer netjes uitziet en dan gauw naar de kleintjes. En vooral niet pie keren en stil zijn, dat helpt toch niet." Zoo dacht Nellie Everts bij zich zelf, terwijl ze de laatste sporen van alle soorten verrassingen weghaalde. Sinterklaasavond, strooiavond, zooals de kinderen het noemden, was bij haar thuis altijd 'n pret tig en kinderlijk familiefeestje geweest. En dat had ze meege nomen in haar huwelijk, dit en andere feestjes hadden haar en 'r man steeds weten te vieren in een sfeer, die inniger werd, omdat er ook de kleintjes bijkwamen. Drie kleine zonnetjes. Totdat hij in '39 naar Indië vertrok naar 'n groote plantage. Ze hadden heerlijke plannen ge maakt. Hij zou zich eerst inwer ken. alles voorbereiden en dan fou zijn gezinnetje naar hem toe komen. „Daar zullen we dan ons geluk verder beleven", had hij bij het afscheid nog gezegd. Daar kwamen die tranen weer. Dat moest nu toch niet, dit feest je was voor haar kleintjes en dan moest zij zeker vroolijk zijn. 't Viel niet mee, vanavond zeker niet. Luc was altijd zoo dol op die -avonden. En niet te weten of hij nu dood was of leefde. De oorlog had ze dapper doorge worsteld, omdat ze voor hem alles goed wilde hebben als hij thuis kwam. Ja als't Wachten was zoo erg. De kleine Pim kwam al aanrennen, waar Mampie bleef. Hij kende z'n vader nauwelijks, alleen van de vele verhaaltjes die zij er van vertelde, als hij naar bed werd g'ebracht. Opgewonden en druk trok hij haar mee naar de kamer, waar 't meisje al met de andere twee aan het zingen was. De oudste met ondeugende oogen, hij wist al zooveel en Elly ijverig', met 'n blij stemmetje: "Sin terklaasje kom maar binnen met je knecht. In spanning wachtten ze op de ver rassingen, die vast kwamen, al was alles ook duur, zooals Sinterklaas in 'n briefje had geschreven. De kleine Pim op moeders schoot zat met groote oog'en naar Hans te kijken, omdat die zoo hard durfde zingen. "Als Zwarte Piet dat maar mooi vindt" dacht-ie. En zachtjes zong hij mee van mar- sepain en de maan door de boomen en alle mogelijke fijne dingetjes en snoep. "Wat duurt wachten toch lang", zei Elly ineens met 'n zucht. "Ja kind", antwoordde mams maar zij dacht aan iets anders, 'n ander wachten dat eindeloos langer duur de. Daar ging de bel, hard en lawaaie rig. Pim kroop van schrik dicht te gen haar aan. En toen 't meisje met 'n groot pak aankwam, durfde hij er niet eens naar toe te gaan. Maar Hans had het al gegrepen en begon druk uit te pakken. Allerlei leuke dingen wat snoep, speelgoed. Pim was al zijn schrik vergeten met z'n eene handje propte hij wat lek kers naar binnen en z'n andere handje trok en sleurde al weer aan 'n volgend pakje. Stil lachend keek Nel naar die kleine schatten. Haar oudste met z'n 14 jaar was eigenlijk niet klein meer, maar voor haar nog wel met z'n on beholpen en onhandige attentie's voor z'n moedertje. "Ik ben al bijna net zoo gïoot als jij", zei hij altijd "en als vader thuis komt ga ik met 'm vechten." "Als jadacht ze. Alles was uitgepakt en 't zingen begon weer nog harder dan straks, want er moest nog meer komen, dat voelden ze allemaal. Wat chocolademelk erbij en specu laas, zoo ging het nog beter. .Dan ineens weer 'n hard lawaai van de bel. Nu ging Hans mee en heel voorzichtig kwamen ze terug met 'ii pak, waarop 'n bosje bloemen gebonden was. En weer uitpakken 'n klem pakje van dit en 'n groot pak van dat, van alles. Nellie Everts pakte haar cadeautje uit. 'n Mooi byoutteriedoosje. Toen ze het open maakte schrok ze en voelde zich spierwit worden: de foto van Luc. Ze had hem niet ineens van 't dressoir gemist. En daaronder vastgemaakt 'n brief. Met zijn hand schrift! Bevend scheurde ze de enveloppe los en las, vlugger met gToote open oogen. Hans zat met 'n blij gezicht te kij ken stil voor zich uit. Nu geen on deugendheid meer, alleen 'n stille jongenslach. Toen ze de brief uithad, trok ze stuk voor stuk de- kinderen naar zich toe en vertelde hen onder 't snik ken door dat Pappie nog leefde en gauw thuis kwam. Er werd weer gezongen, maar nu door allemaal, zacht en gelukkig. 's A VONDfS, toen de 2 kleinen naar bed waren, vertelde Hans' dichtbij z'n moeder het geheim van deze verrassing. De post van 5 uur had hij toevallig gezien. "Eigenlijk moest ik boos zijn, dat je hem niet meteen gegeven hebt Hansl" "Née Mams, want het was toch 'n Sinterklaasverrassing. TON VAN DEN HOUTEN WOENSDAG 5 DEC. HILVERSUM I: 8.01 Nieuws; 12.01 Bernard Drukker orgel; 12.30 Nederland gaat weer aan den slag; 12.35 Het Rentmeester Con tinental Kwintet; 13.01 Nieuws; 13.20 Orkest Ted Powder; 15.00 Voor de, vrouw; 15.15 St. Nicolaas vpor de kleuters; 15.30 Nederlandsche muziek 16.00 Bijbel vertelling; 16.30 St. Nico laas bezoekt de studio; 17.00 Sylvestre trio; 17.30 Ned. Volksherstel doet mededeelingen; 17.35 Jazzmuziek van voorheen; 18.01 Gramofoonmuziek; 18.15 Cabaret; 18.30 "Het rijk over zee"; 18.45 Negro Spirituals; 19.00 Nieuws; 19.15 St. Nicolaasprogramma 20.01 Eddy Walis speelt; 20.20 St. Ni- colaas-hoorspel; 20.35 Vaudeville Or. kest o.l.v. Cor v. d. Linden; 21.00 St. Nicolaasprogramma; 22.45 Op den drempel van den nacht; 23.01 Nieuws; 23.15 Aovndwijding. HILVERSUM 2: 18.01 Nieuws; 18.30 The Novelty Serenaders; 19.00 Clavecymbelmuziek 19.30 Voor de Ned. Strijdkrachten; 20.01 Het Omroeporkest; 21.00 De Pa triot; 21.15 Gramofoonmuziek; 22.01 Nieuws; 22.15 Dansmuziek. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede dat met ingang van 1 December de mogelijkheid geopend wordt, op plaatselijke door de distri butiediensten nader te bepalen dagen aanvragen voor klompen in te die nen. De uitreiking der bonnen op deze aanvragen zal, voor zoover be trokkenen in verband met den be perkten voorraad reeds direct voor klompen in aanmerking komen van 1 Januari a.s. af geschieden. Er zullen afzonderlijke bonnen m gebruik genomen worden voor hooge en lage mans- en vrouwen klompen, hooge en lage hal ven, hooge en lage drielingen en hooge en lage dopjes. Wanneer niet onmiddellijk bij de eerste uitreiking een bon is verstrekt zal deze bij een der volgende uit reikingen worden uitgereikt. Het is derhalve niet noodig telkens een nieuwe aanvraag in te dienen. Een aanvraag kunnen alleen indie nen zij, die bij het verrichten van hun arbeid hoofdzakelijk op het dra gen van klompen zijn aangewezen, hiertoe behoorenabattoirpersoneel; arbeiders brouwhuis; arbeiders che mische bedrijven (zoutzuur, zwavel zuur en ammoniakzuur)asphalt- teerders; bierbrouwerijen; dek- knechten binnenvaart; graniet- schuurders; houtarbeiders (creoso- teerbedrijven); kuipers; landbouwers landarbeiders; reinigingsdiensten; scheepstimmerlieden; schippers (bin nenvaart, vervoer van mest en groente); schippersvrouwen; smeden (geen goud of zilversmeden of ge- reedsclrapmakers)steenfabrieken (bourierijders)terrazzowerkers; trommeldrijvers; tuinbouw- en tui- mersbedrijven; veedrijvers; veeteelt bedrijven; visschers (uitsluitend zee-) voorslagers; voorsmeden; wasscherij bedienend personeel van waschma- chines; zoutbedrijven; zuivelbedrij ven. Dit g*eldt zoowel voor mannen als voor vrouwen, indien deze laat ste daadwerkelijk zoodanige arbeid verrichten.. De aard van de ver richte werkzaamheden moet uit het aanvraagforniulier blijken. Aanvragen om klompen ten be hoeve van kinderen moeten verge zeld gaan van een advies van den dienst van sociale zaken der gemeen te of van het schoolhoofd. Bedrijven met meer dan 10 arbei ders kunnen, wanneer deze arbeiders arbeid verrichten, zooals boven om schreven, tot 10 Decembr a.s. een collectieve aanvrage indienen. Deze aanvraag kan door den bedrijfslei der op een formulier MD 33323 ge schieden, onder bijvoeging van een lijst met namen, adres en woonplaats der betrokken arbeiders alsmede een omschrijving van de verrichte werk zaamheden. Het publiek moet zich met de van den distributiedienst ontvangen klompenbonnen wenden tot een de taillist, die den bon in ontvangst zal nemen tegen afgifte van een ont vangstbewijs, vermeldende haam en adres van detaillist en klant, maat en soort der klompen, datum van afgifte, zoodra de handelaar klompen heeft ontvangen, kan Mj tot afleve ring daarvan overgaan. Betreffende de bevoorrading van den handel wordt verwezen naar de officieele publicatie terzake.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 3