NIEUW WAPENSMOKKEL IN GEVANGENKAMP TE SCHOORL IJS DE EXTREMISTEN hebben tijd voor de orde noodig BUREAUX Verhuizing naar Hoorn Opstand voorkomen Qaalste nieuws DONDERDAG 6 DECEMBER 1945 41a JAARGANG NUMMER 18800 NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD Buitan God ia 'i nergens aalllg (Vondel) ALonnementiprijt I 1.10 por maand: f 3.30 par kwartaal ALKMAAR Langestraat 42 A Telefoon 4330 HOORN Draafsingel 59 Telefoon 4712 DEN HELDER Loodsgracht 69 Telefoon 2383 SCHAGEN Molenstraat 52 Telefoon 459 o. I. v. Sinclair. t. Zij M/EKENLANG REEDS hing er een dik waas van geheimzinnig- heid over het geïnterneerdenkamp te Schoorl. Een onmiskenbare spanning, gevoed door een golf van geruchten, vervulde het kamp terrein en drong door tot in de barakken, totdat én kampbewoners, én buitenstaanders tot de overtuiging kwamen, dat er iets broeide, doch het hoe en waarom bleef voor velen een raadsel, en zou dit voorloopig blijven, temeer daar het onbegrijpelijke en ongemotiveerde besluit van de autoriteiten, dat de pers geen toegang heeft tot de kampen, nog steeds van kracht is. Met Kerstmis thuis, of Vooral de laatste dagen kwam het meermalen voor, dat kamp bewoners, grootendeels „lichte gevallen", zich tot den bewa kingscommandant" wendden met de mededeeling, dat er onder verschillende groepen der ge- interneerden een plan zou rijpen, dat een georganiseerd karakter zou hebben. Er werd zelfs over gesproken, dat er een massaal verzet met poging tot uitbreken kon worden verwacht, wanneer niet vele honderden „lichte" en „vergeten" gevallen voor Kerst mis ontslagen zouden worden. Het kampcommando haalde oorspronkelijk de schouders op voor deze bedreiging en zocht meer de oorzaak in een angst psychose van „lichte gevallen", die hun zaak door een dergelijke actie benadeeld meenden te zien en zij bleef in dien waan, totdat er dingen aan het licht kwamen, die het vermoeden wettigden, dat een massale opstand een mo gelijkheid, zelfs een waarschijn lijkheid werd.. Slag. en steekwapens ontdekt. Er werden hl. bij regelmatige controles in de woonbarak ken, allerlei zaken gevonden die zeker niet bestemd wa ren voor huishoudelijk ge bruik, zooals geïnterneerden, die betrapt werden, het de den voorkomen. Zoo werden o.m. vier groote scharnier- ijzers, die tot vlijmscherpe messen waren omgetooverd, gevonden. Ook trof men in een der onderkomens zware blokken ijzer, ijzeren bouten, staven en buizen aan, ken nelijk bedoeld als ploerten- dooders. Regelmatig ook vond men briefjes, die van buiten het kamp binnengesmokkeld waren en die, gezien den inhoud zeker te denken gaven. Contact met de buitenwereld? Volgens uitlatingen van den bewakingscommandant, de heer J. van Dieren, werd er een zeer strenge controle uitgeoefend, die de gedane ontdekkingen tot een waar mysterie maakten. Het bezoek, op gezette tijden, bood, volgens hem, ook geen enkele mogelijkheid. Immers be zoekers en geïnterneerden kwa men met tien personen tegelijk in één zaal. Gescheiden door groote tafels, waardoor bezoekers en bezochten minstens twee me ter van elkaar verwijderd zaten, werd de mogelijkheid tot con versatie gegeven. De tafels wer den aan beide uiteinden geflan keerd door twee bewakers, die elke mogelijkheid tot uitwisse ling van briefjes of voorwerpen over of onder de tafel, ten eenen mate uitsloten. Ook de controleposten hadden zeer strenge consignes, zoodanig dat zelfs de auto van den com mandant, wanneer deze den in gang wilde passeeren, aan een onderzoek werd onderworpen. De binnenbewaking was opge dragen aan 20 manschappen, die volkomen betrouwbaar" geacht moesten worden. Corruptie duld. de het commando niet. 't Minste vergrijp werd onmiddellijk door ontslag gevolgd, van welken maatregel tien dagen geleden o.m. 2 bewakers de „dupe" wer den. De buitenbewaking was in handen van veertig man van de Gezagstroepen. Buitendien moesten er regel matig eiken dag veertig werklui, die verschillende werkzaamhe. den in het kamp uit te voeren hadden, de controle passeeren. Wel is het voorgekomen, dat men eenigen van hen er op heeft be trapt, dat zij briefjes voor ge- interneerden binnensmokkelden, doch dingen van meer ernstigen aard heeft men, van deze zijde„ niet kunnen ontdekken. Wapensmokkel door valsche papieren. De kruik ging echter zoolang te water, tot hij zonk. Tenslotte lekte uit, dat er zich toch onder het bewakingspersoneel men seden bevonden, die heulden met kampbewoners, die onder hun leiding stonden. Er kwam vast te staan, dat vreemden op valsche papieren toegang kregen tot het kamp, dat er zelfs op grooteren schaal wapens werden binnen gesmokkeld. Een meisje, dat ook door middel van een valsche pas het kamp was binnengekomen, werd dezer dagen gegrepen en zij bekende, na aan een scherp verhoor te zijn onderworpen, dat er inderdaad van wapensmokkel sprake was. De regionale inspecteur van Noord-Holland, belast met de bewaking van kampen, kapitein H. J. Waage, werd van een en ander op de hoogte gesteld en hij oordeelde het raadzaam, onmid dellijk in te grijpen. Razzia op groote schaal. Bewaking gefouilleerd. Zoo verschenen er Dinsdag avond veertig man gezags troepen, die de wacht om het kamp betrokken. En gister morgen, in alle vroegte, arri veerden in Schoorl, geheel onverwacht, ca. 200 man ge zagstroepen, benevens een gelijk aantal manschappen van de Kon, Marechaussee, die onmiddellijk en bij ver rassing een zeer grondig on derzoek instelden, niet in het minst bij de kampleiding, de commandant P. A. Spandaw en de bewakingscommandant de heer Jac. v. Dieren. Onmiddellijk werd het geheele personeel vervangen door een tegelijkertijd gearriveerden vol- talligen bewakings. en bedie- ningsstaf. Zoo kon men op een gegeven moment, niet slechts ge- interneerden, doch tevens het voltallig bewakingspersoneel met de handen omhoog zien staan, om grondig gefouilleerd te wor den. Het onderzoek bij de kampbe woners leverde, naast meerdere voor hen verboden dingen, nog eenige wapens op, als een revol. ver, een karabijn en een scherp geslepen bajonet. Onmiddellijk na het voorloopig onderzoek zijn alle geïnterneer den, onder bewaking van hon derden marechaussees en man schappen van de gezagstroepen, in rijen van vier overgebracht naar het station te Schoorl, waar hen een extra goederentrein wachtte, die hen vervoerde naar Hoorn. Schoorl op de been. Begrijpelijk was het de inwo ners van Schoorl niet ontgaan, dat er „iets aan de hand" was en opeengehoopt langs den weg werd de uittocht der 1200 kamp bewoners druk besproken. De razzia bleek zeer goed ge organiseerd te zijn, want ook het transport, geleid door kapitein Pielage, verliep zonder inriden- ten. Inmiddels vernemen wij, dat er in Amsterdam reeds vier perso nen zijn gearresteerd, die debet zijn aan deze wapensmokkel, affaire. REGIEM VAN FRANCO Door Engeland verafschuwd Naar aanleiding van vragen in het Lagerhuis over het proces te gen de 22 Spaansche anti-fascisten verklaarde Bevin onder luide toe juichingen van de regeeringsban- ken, dat de Engelsche regeering 't regiem van Franco verafschuwt. En op een vraag of een dergelijke opmerking wel gepast was van een minister van buitenlandsche zaken van een regeering. die met die van Franco op redelijken voet staat, antwoordde Bevin,: „Men kan vriendelijk met iemand om gaan of openhartig. In dit geval is het het regiem, het is niet slechts een man, doch een heel regiem, een regiem waarvoor de Engelsche regeering geen sympa thie koestert". N.V.V. en E.V.C. HET N.V.V. was doende bespre kingen te voeren met de Eenheidsvakcentrale, om tot fusie te komen. Het overleg is thans geschorst, omdat het N.V.V. niet accoord gaat met mededeel ingen door den E.V.C.-er Blokzijl what is in a name? in 't open baar over de fusie gedaan. De E.V.C. is het daar natuurlijk niet mee eens en verwacht dat het N.V.V. den draad weer zal op nemen. A.R. en C.H. DE VOORUITSTREVENDE vleugel in de Christelijk Historische Partij, o.w. minister Lieftinck, maakt bezwaar tegen samenwerking in een nieuwe christelijke partij met de Anti- Rev., wier politiek inzake de anti these, de radio, de ordening, zij niet kunnen onderschrijven. Belangrijk onderwerp voor de radio In de uitzending „Op de 'brug" van radio Herrijzend Nederland op Vrijdag 7 Dec., zal de Minister van Onder wijs, Kunsten en Weten schappen, prof. dr. G. van der Leeuw, spreken over: „De toekomst van de Nederland- sche beschaving". De maarschalkstaf van Her mann Goering (bezet met 640 diamanten!) zal geëxposeerd worden op een tentoonstelling, die in het kader der overwin- nings-leening, die thans in Amerika is uitgeschreven, wordt gehouden. (Anefoïlnp. P.) Zullen de Nederlanders toch aan de operaties deelnemen OP EEN PERSCONFEREN TIE heeft Sjariffoedin medegedeeld, dat hij, zoodra hij het bericht ontving van het neerschieten van een Dakota-vliegtuig, onmiddel lijk maatregelen had genomen om de overlevenden naar Ba tavia te sturen. De boodschap per was nog niet terugge keerd, maar wel wist Sjarif foedin, dat zijn brief te laat ontvangen was. Het Britsche hoofdkwartier was pas den volgenden dag van een en an der in kennis gesteld. Hii had een offioier naar Bandoeng en Soerabaja gezonden om de extremisten in verband met hun anti-Britsche radio-uit zendingen tot rust te manen. Sjarir, die vervolgens het woord voerde, verklaarde, dat de openbare meening van de buitenwereld ongunstig door de recente gebeurtenis sen was beïnvloed, in het bij zonder door de wreedheden te Bekasi en Amberawa. „Als wij slechts en tijd krijgen, die wij noodig hebben", zoo zeide hij, „kunnen deze on gelukkige gebeurtenissen ver meden worden" Van Mook uit vertrokken. Batavia Dr. van Mook en zijn gezelschap zijn te 10.45 uur Batavia-tijd uit Batavia naar Singapore vertrok ken. Nederlandsche troepen op Java en Sumatra In politieke kringen op Java ge looft men, dat een van de punten die bij de besprekingen van a.s. Donder dag te Singapore ter tafel zullen komen, zal zijn de behandeling van de kwestie dat Nederlandsche troe pen buiten Java en Sumatra worden gehouden. In militaire kringen ech ter zegt men dat als het noodig is de orde en rust op Java met geweld te herstellen, er veel sterkere land strijdkrachten noodig zullen zijn, in welk geval waarschijnlijk aandrang zou worden geoefend om de Neder landers' aan de operaties te laten deelnemen. Volgens Nederlandsche kringen is de toestand op Java hoofd zakelijk te wijten aan het terrorisme van de door de Japanners geoefende jongeren en hoewel Sjarir dit ont kent zijn zij van meening, dat de ge matigde Indonesiërs een overeen komst zonden willen sluiten als dit gevaar bezworen was. GEEN WAPENSTILSTAND TE BANDOENG In een officieel Britsch communi que wordt het bericht, dat door de extremistische radio is omgeroepen en waarin &<ezegd werd, dat er als gevolg van de bijeenkomst van den IBrltechen commandant en den "Gou verneur0 van West-Java een wapen stilstand zou zijn gesloten, tegenge sproken. Tot president van Brazilië is gekozen Generaal Gaspar Dutra (soc.-dem.). De directeur van het Bureau vö'or economische stabilisatip in de Vereenigde Staten heeft toestemming gege ven voor loonsverhoogingen tot 33 procent boven het peil van Januari 1941. In zijn antwoord op de Engelsche nota inzake Iran heeft de regeering der Sowjet- Unie verklaard de territoriale integriteit en de onafhankelijk heid van Iran volkomen (e eer biedigen. Ambtenaren van den C.C.D. hebben bij een kruide niersbediende in Den Haag ruim ll.OOO jiakjes sigarettenvloei, be stemd voor den gif handel, in be slag genomen. De ex-burge meester van West-Kaueüe en Kloetingen-Tuiten is door -het tribunaal te Goes tot 10 jaar interneering veroordeeld, met verbeurdverklaring van vermo gen. De troonsafstand van Hi- rohito, den keizer van Japan, wordt in het a.s voorjaar ver wacht. DE VERKIEZINGEN M#IJ-VERNAMEN, dat de ver- kiezingen voor de Tweede Kamer zouden plaats hebben op Woensdag 24 April 1946. Thans weet het „Vrije Volk" te melden, dat het inderdaad in de bedoe ling ligt, de verkiezingen voor de Tweede Kamer en voor de Pro vinciale 'Staten op denzelfden dag te houden en wel „binnen 45 da gen na 9 April". Op 9 April zou n.l de candidaatstelling plaats hebben Dan zal de verkiezings datum wel- later vallen dan 24 April, want 14 dagen is te kort voor de propaganda-actie De verkiezingen zullen wel in de eer ste helft van Mei plaats vinden. De candidaatstelling voor den gemeenteraad zal plaats vinden op Dinsdag 11 Juni 1946. ALGEMEENE STAKING dreigt in Frankrijk PARIJS 6 DEC. (Reuter). Tenzij op het allerlaatste oogenbllk een compromis wordt bereikt, zullen heden 1 millioen Fransche arbeiders uit openbaren dienst in staking gaan. De vakvereenigïngen, die sedert ver scheidene maanden reeds met de regeering in onderhandeling zijn, hebben voor heden een algemeene vergadering bijeengeroepen, die zal beslissen over de vraag of in de open bare bedrijven (spoorwegen, haven werken, metro, posterijen, gas, elec- triciteit; waterleiding) de algemeene staking zal worden geproclameerd. De vakvereenigingen hebben de arbeiders uitgenoodigd tot het orga- niseeren van een massabetooging. Deze betooging, welke heden zal worden gehouden, heeft tot bedoe ling te protesteeren tegen te lage salarissen en loonen. Algemeens vergadering van den L.T.B. De L.T.B. in ons bisdom houdt een algemeene vergadering op Dinsdag 18 December a.s., ter be handeling van het rapport van het Werkcomité over de taak van den Bond in de toekomst. Verder hebben nog eenige bestuursver kiezingen plaats, terwijl ook een aantal voorstellen aan de orde kometl. Amerika leent aan Engeland NAAR REUTER te Washing ton vernomen heeft, Is thans overeenstemming be_ reikt tusschen Amerika en En geland over een leening van 4.4 milliard dollar De over eenkomst zal Donderdag ge- teekend worden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 1