Een karavaan van ontredderden Nieuw Noordhollondsch Dagblad iSiad en OtnlreU Drie dorpen één gemeente-ontvanger Distributiedienst HEERHUCOWAARD Sinister schouwspel op St. Nicolaas Truman wenseht stakingsverbod De strijd tegen de slechte film Wereldkampioenschap schaken Donderdag 6 December 1945 pe gemeenten Wijdenes? Ven huizen en Schellinkhout zijn met Ingang van 1 December 1945 aan- fewezen als gemeenten, waar de •ediening van ontvanger door denzelfden persoon wordt be kleed. R.K. WEST-FRIESCHE DA MBO ND. Uitslagen competitiewedstrijden DEZGSZ 327. De partij Wage naarZuiker aan bord 8 werd remise terwijl aan het onderste bord de DEZ-speler Th. Degeling van G. Oud won. Alle overige partijen wonnen de Bovenkarspelsche dammers. T.O.G, G.S.Z. A. Duin~Jn. de Boer 02 Th. PancrasN. Jong' 20 Jb. BoosA. Dalsum 11 A. Pancras—A. Schaper 11 P. HooglandH. v. Leijen 02 D. SchaperJb. Groot 11 Jn. HooglandJ. Jong 02 P. Dum—N. Zuiker 0—2 Ts. GrootemanE. Baas 02 S. v. d. JachtJ. Schaper 20 P. BakkerP. Koedooder 02 C. Weel—C. Deen 1—1 S. BakkerJ. Oud 02 Ts. ScholtenH. Peerdeman 11 C. Schooneman—N. Visser 0—2 G. BakkerP. Maas 20 Totaal uitslag 11—21 Resteerende programma le helft: Donderdag' 13 Dec. te Hoogkarspel: DE. Z.—T.O.G. Donderdag 20 Dec. te Bovenkarspel GiS.Z.'D.E.Z. Programma lie ronde: 8 Jan: GSZ—TOG; 17 Jan.: TOG— DEZ; 24 Jan.; DEZ—GSZ; 31 Jan.; TOG—GSZ; 7 Febr.: DEZ—TOG; 12 Febr.: GSZ—DEZ. Denken de h.h. penningmeesters van aangesloten clubs er eens om, de bondscontributie ad 0.50 per lid op te zenden aan Jan Jong, G 348 te Grootebroek vóór 30 Dec. a.s.? Deelnemers voor de persoonlijke kampioenschappen kunnen zich tot dien datum nog' opgeven bij den oompetitieleid er, ALKMAAR NUTS SPA ARBANK Maandoverzicht. In den loop der maand November werd op de spaarbankboekjes inge legd 141.717.48 (v.j. 148.222.18) en terugbetaald 341.002.89 (vorig jaar 99.619.03) alzoo meer terugbetaald dan ingelegd 199.281.91 (v.j. meer ingelegd dan terugbetaald 48.603.15) Het aan de inleggers verschuldigde kapitaal, bij den aanvang' van het jaar 7.121.008.bedraagt thans 10.562.480.03 (v.j. 6.970135.48). Het aantal in den loop van Novem ber nieuw uitgegeven boekjes be draagt 68 (v. j. 103). Ingetrokken werden 69 (v.j. 29) boekjes. Het aan tal in omloop zijnde boekjes, bij den aanvang van het jaar 18.956, bedraagt thans 22.172 (v.j. 18.918). Van dit aantal behooren 14.852 (v.j. 12.071) aan personen of instellingen te Alkmaar gevestigd; 4983 (v.j. 4326) aan personen elders woonachtig en 2337 (v.j. 2521) aan schooispaarders. Onder de in November nieuw uit- geg'even boekjes zijn begrepen 4 (v.j. 31) boekjes voor jonggeborenen (op deze boekjes plaatst de Spaarbank een eersten inleg van 1. In November bedroeg het aantal posten van inleg 818 (v.j. 1701). dat van terugbetaling 2878 (v.j 819) te zamen 3696 (V.J. 2520). SINTERKLAAS-SURPRISES VAN DE RECHTBANK M. v. D. was wel een pechvogel. Rijdende met een auto. waarachter een landbouwploeg, ontstond er een botsing met een auto, komende van tegengestelde zijde, 't Gebeurde op den Schagerweg in de Wieringer- meer. De gevolgen waren nogal ern stig voor den beklaagde. Eenige weken niet in staat tot werken en veroordeeling door den kantonrech ter te Den Helder. In hooger beroep vroeg de Officier een milde straf. 15.of 10 dagen. De verdediger, mr. De Lange, oefende critiek op het eerst gevelde vonnis en concludeerde tot ontslag van rechtsvervolging. Twee mannen, N. de V. en C. Z. te Egmond aan Zee werden verdacht in den nacht van 4 op 5 Sept. 1945 1000 KG tarwe- en roggemeel uit een schuur van Berkhout te hebben ont vreemd. Door het uitzagen van een raampje waren zij binnengekomen. Beklaagden ontkenden 't feit. Drie getuigen werden gehoord. De zaak werd aangehouden om een nieuwen getuige te hooren. De volgende zaak betrof Jan S. in 1926.te Alkmaar geboren. Hij kon als een slachtoffer van de demorali satie worden beschouwd. Wegens diefstal van zeep, geld; rookartikelen was hij gedetineerd. Over hem was een rapport verschenen tot ter be schikking stellen van de regeering. De Officier eischte een gevangenis straf van 11 maanden met aftrek. Mr. Berkhouwer stelde in 't licht wat deze knaap al meegemaakt heeft en riep de clementie der recht bank in. D. B. te Koog a. d. Zaan ver toonde op 25 Febr. 1944 aan de con troleurs te Beemster vervoerbewij- zen voor groente, welke valsche ble ken te zijn. Rekening houdend met de tijdsom standigheden bijna alle groenten en fruit waren voor de Wehrmacht requireerde de Officier geen gevan genisstraf doch 200.of 60 dagen. Ook Jacob S. te Zaandam had als groentehandelaar te kampen ge had met dezelfde moeilijkheid als de vorige beklaagde en valsche papieren getoond met oogmerk om ze als echt te gebruiken. 't Feit was gepleegd Januari 1943Februari 1944. Dezelfde straf werd geëischt 200.of 60 dgn. Cornells R., grossiersbediende te Zaandam, had op 't kantoor van de Veiling te Blokker een aantal formu lieren weggenomen, dienende als vervoerbewijs van groente en fruit. Na een eisch van 75.of 30 dagen bracht mr. Van Dijk, de verdediger; eenige zaken ter sprake om de daad van beklaagde toe te lichten. 't Was voor A. B. uit Amsterdam gedetineerd, heel gelukkig dat er over hem een rapport met gunstige reclasseerlngskanseh was verschenen. Beklaagde zit al 6 maanden in voor- loopige hechtenis. Hij kan werk be komen bij de K.N.S.M. De Officier eischte daarom 9 maanden voorw. met 3 proefjaren. Mr. Scholten sloot zich hierbfl aan. De Rechtbank gelastte de onmid dellijke invrijheidstelling van be klaagde. SINT MAARTEN. GELD- EN BONNENDIEF GEGREPEN. De plaatselijke politie is er in geslaagd den dader van verschil, lende gelddiefstallen op 't secre tarie, v. d. S., te grijpen, v. d. S. heeft zich verraden door bonnen diefstal in de O.L. School te Sint Maarten. DEN HELDER. DE NAAMLOOZEN VAN 1942 Defresne heeft met zijn tooneelspel een tweeledig' doel nagestreefd. Hij tracht op de eerste plaats het le^/en weer te geven van een dier honderd duizenden gezinnen in Nederland, die gedurende den bezettingstijd illega len arbeid verrichtten. Daarnaast wil hij de nagedachtenis eeren van het "legioen der naamloozen" dat den ondergrondschen striid met den dood moest bekoopen. De 5 bezettingsjaren vormen een onuitputtelijke bron waaruit naar hartelust kan worden geput vóór het schrijven van veel meer dan één tooneelstuk. Defresne heeft alle wederwaardigheden die een gezin konden overkomen bijeenge gaard en verwerkt in "De naamloo zen van 1942", dat Dinsdag onder de artistieke leiding van A. v. Dalsum en A. Defresne door het Amster- damseh-Rotterdamsch Tooneelgezel- schap werd opgevoerd. De bezettings tijd ligt nog kort achter ons. Wat ons dan ook als spel werd voorgezet, her kenden we als de werkelijkheid van enkele maanden geleden. De "Grüne Polizlst" die de huiskamer binnen stapte voor de centrole der persoons bewijzen, kwam ook voor ons. En we slaakten een zucht van verlichting toen hij was vertrokken. Iedere scene herinnerde ons aan de dag'en van terreur, aan schietpartijen; razzia's, onderduiken; illegalen arbeid, vuur pelotonEr werd prach'tig spel geleverd. Hoe kan het ook anders onder leiding van v. Dalsum en ge speeld door een gezelschap waarvan ieder lid doorkneed is in het vak. Nel Knoop zorgde als Annie de werkster voor de vroolijke noot. Het was kos telijk zooals zij zich in haar zooge naamde onnoozelheid uit enkele pe nibele situaties wist te redden. Overi gens was er niets dan angst en schrij nend leed waaronder de geheele fa milie gebukt ging. Jo Sternheim, Mien KerckhovenKling. Alex Faas- sen en Robert de Vries Vormden het gezin, verschillende karakters maar één in hun ijver voor de goede zaak. Nelly Ernst, Anton Burgdorffer en Adrienne Canlvez waren als schoon dochter, zwager en ondergedoken Jodin ten nauwste bij de bovenom schreven gebeurtenissen betrokken. In de kleinere rollen speelden Wim Creïinger en Marle Hamel als Dr. en Mevr. Sternbach, Johan Fiolet als rechercheur en Jaap Hooestra als Groene Politie. Winkel SINT NICOLAAS IN ZEEUWS- VLAANBEREN Dat de kinderen van het zwaar ge teisterde Zeeuws-Vlaanderen de ver jaardag van den kindervriend weer op eenigszins vóóroorlogsche wijze kunnen vieren ïs voor een niet onbe langrijk gedeelte te danken aan de offervaardigheid van de Lutjewin- kelsche jeugd. Indachtig het gezegde: Het is beter te geven dan te ontvangen, hebben de kinderen bun speelgoed geofferd. Gezien de staat waarin het geschon. kene verkeerde, mogen we wel zeg gen dat het Inderdaad voor velen een offer beteekende. En dat moet het zijn. Goed gedaan, meisjes en jongens. POLITIE v Verloren: een duimstok. Verzoeke terugbezorging ter secretarie. ANNA PAULOWNA BURGERLIJKE STAND Geboren: Gezinus, z. v. J. Fledder. man en S. Zuidema; Maria C.. d. v. J. N. Steenvoorden en J. Schoute; Hendriea Tlreresia, d. v. L. F. Schla- man en H. M. Staring; Johannes C., z. v. C. H. v. Kujjeren en C. B. Ko ning; Petronella Gebena Geertruida, d. v. P. C. Pijnacker en P. A. W. Oudejans; Daniël Johannes, z. v. D. Angevare en J. W. Gijlswijk; Johan nes Petrus, z. v. P. J. Kaandorp en M. A. Smiers; Andries, z. v. W. Wa terman en J. v. Oeveren; Adrianus Johannes Jozef, z. v. J. v. d. Hoek en P. v. d. Berg; Gerardus Adrianus, z.v. J. v. Kooten en H. C. Timmer; Dirk Aarnout F., z. v. F. Koning en S. Spruit. OndertrouwdA. Groot en E. Vlaar; H. v. d. Es en M. F. Siewers; J. Glasbergen en M. M. Zonneveld; S. -Kamping en J. de Laat; C. Tiebie en M. A. v. Kessel; H. P. de Boer en N. Bartelse; C. Th. J. Peters en G. v. d. Burg; K. Roos en J. Ottoline; C. Buth en N. C. Boon; A. Ruitenburg en G. C. van den Raadt; Jb. Groot en S. Speets; J. N. Steenvoorden en J. Schoute; P. G. Janssen en J. A. Smit. Getrouwd: C. Rump en A. v. Eeten N. H. v. Kampen en M. H. Alkemade G de Leeuw en A. P. Kraak; K. v. v Molen en P. v. Teulingen; A. Groot en E. Vlaar; H. v. d. Es en M. F Siewers; H. P. de Boer en N. Bar telse; S Kamping en J. de Laat; C. Th. J. Peters en G. v. d. Burg. Overleden: A. Schotvanger, 66 jaar echtgenoot van Jb. v. Duin; D. Boer oud 28 jaar. ongehuwd; K. Wieren oud 66 jaar, echtgenoote van G. Philipsen; P. Bergman, oud 24 jaar gehuwd, Cath. Dekker, oud 62 jaar, echtgenoote van J. Cornelissen; G. Deelstra, oud 40 jaar, ongehuwd; P. J. den Das, oud 11 maanden. ZIJPE. EEN OUDERAVOND. Op 19 December a.s. zal in een buitengewone ouderavond op treden de bekende ethnoloog Lode van Gent, die zal spreken over „Met de camera dwars door de binnenlanden van Belgisch Congo", toegelicht met gekleurde projectiebeelden en negerzang. Ook andere belangstellenden kunnen worden toegelaten, voor zoover de ruimte zulks toelaat. BOUWVERGUNNINGEN. Burgemeester en Wethouders hebben de volgende bouwver gunningen verleend: aan W. Zwaan te St. Maartens brug tot het bouwen van een veestalling en herstel van zijn gedeeltelijk afgebrande woning; aan Th. de Boer te Schager- brug tot het bouwen van een schuur* aan L. de Boer te Burgervlot brug tot het bouwen van een schuur; Controle op de Tweede Distributiestamkaarten en uitgifte van bonkaarten KA t/m KE 601 De controle op de tweede distributiestamkaarten voor de inwoners van de gemeenten Hensbroek en Ob- dam zal plaats vinden als volgt: HENSBROEK, ten gemeentehuize: Donderdag 13 Dec. van 10—12 uur, alle personen, wier naam begint met een A, B, C en D t/m Doo- renspleet; van 24 uur, alle personen, genaamd Koning t/m Ruiter. Vrijdag 14 Dec. van 1012 uur, alle personen, ge naamd Sanders t/m Zijlstra Na deze controle kan men de BONKAARTEN KA t/m KE afhalen in café Kossen. OBDAM, ten gemeentehuize: Maandag 17 Dec., van 1012 uur, alle personen, wier naam met een A en B begint; van 24 uur, alle personen, wier naam begint met een C, D, E, F, G, H, I en J Dinsdag 18 Dec., van 1012 uur. alle personen wier naam begint met een K en een L; van 24 uur, alle personen, wier naam begint met een M. N en O. Woensdag 19 Dec., van 1012 uur, alle personen, wier naam begint met een P, Q, R, S en T; van 2 4 uur, alle personen, wier naam begint met een U, V, W, X, IJ en Z. Na deze controle kan men de BONKAARTEN KA t/m KE 601 afhalen in café de Admiraal. In verband met bovenvermelde controle vervalt de uitgifte in café Homan. Dé aanteekening op Inlegvellen is bovendien ver vallen. De zelfverzorgers moeten hun zelfverzorgingsboekjes meenemen. aan H. Vriesman te Petten tot het bouwen van een noodwoning aan den Hazedwarsdijk; aan K. Breed te Hazepolder tot het verbouwen van een boeren woning: aan Johanna Pons te Pettener- kluft tot het vernieuwen van een veestalling. DE ELECTRICITEITS RANTSOENEN Bij de laatst gehouden controle van verbruikte electrische stroom in het district West-Friesland, over de maanden September October 1945, werd in diverse gevallen overschrijding van de vastgestelde rantsoenen gecon stateerd. In verband hiermede werd in 194 gevallen een schr. waarschu wing gegeven, dat bij herhaling van rantsoenoverschrijding tot verbreking van de stroomtoevoer zal worden overgegaan. In 8 gevallen werd overgegaan tot verbreking van de stroomtoe voer voor de duur van 14 dagen, welke termijn bij herhaling van deze rantsoenoverschrijdingen zal worden verlengd tot drie maan den. Bovendien werd bij drie ver bruikers frauduleus stroomver bruik ontdekt. In deze gevallen werd onmiddellijk overgegaan tot het verbreken van de stroomtoe voer voor de duur van 6 maan den, terwijl door het gasbedrijf eveneens voor gelijke duur werd overgegaan tot onderbreking van de gastoevoer, indien in., het be treffende perceel gas werd ge leverd. De verrassingen zijn op Sint Nicolaasdag voor Hoorn niet uit gebleven en de dag van gisteren is wel bijzonder sensationeel ge worden door de verhuizing van ruim 1200 politieke gevangenen, die vanuit Schoort naar den be- faamden Krententuin zijn over gebracht. Op zichzelf zou deze verhuizing niet van zooveel be- teekenis zijn geweest, indien er niet de bewogen geschiedenis aan verbonden was, die zich in het kamp te Schoorl heeft afgespeeld. De ..Krententuin", zooals wij de Rijkswerkinrichting algemeen kennen, heeft den laatsten tijd al meerdere malen in het brand, punt van de belangstelling ge staan en nog versch ligt in het geheugen de wederspannigheid van de vrouwelijke gevangenen, die onlangs naar Castricum zijn overgebracht. Thans is deze vei lige bewakingsinrichting opnieuw in gebruik genomen om onderdak te verleenen aan ongeveer hon derd zware jongens, S.S.'ers en leden van de voormalige „Land wacht" en voor het overige deel min of meer wat men noemt lichtere politieke delinquenten. Er broeide in het kamp te Schoorl, een illusteren naam als zomerverblijf in de dagen van weleer, doch thans meer berucht als bewakingsoord van landver raders, al sedert lang eenige on rust, doch de leiding meende het kwaad zelf te kunnen bezweren. Hoogere instanties hadden er evenwel lucht van gekregen en zoo verscheen plotseling Dins dagavond het eerste peloton van de 4e Compagnie Gezagstroepen, bestaande uit 32 man, uit Hoorn om het kamp af te zetten, waar na gisterenmorgen ongeveer 250 leden van de politie-reserve van de marechaussee uit Rotterdam en Amsterdam en nog andere ge zagstroepen ter versterking kwa men om de gedetineerden te fouilleeren en het geheele perso. neel aan een scherp verhoor te onderwerpen. De leiding van het onderzoek was in handen van den commandant der Amster- damsche politie-reserve, den heer W. Offerman. Er werden direct maatregelen genomen om de gevangenen in een veiliger oord onder te brengen, waar het toezicht aanmerkelijk verscherpt is en zoo moesten gistermorgen om ongeveer 8 uur allen gereed staan, ook de zieken, om naar Hoorn te reizen. Inmiddels had de radio het pu_ bliek van een en ander op de hoogte gebracht, dat kort na den middag naar het station stroom de, waar om ongeveer kwart over drie de trein met gedetineerden arriveerde. Het station werd door de leden van de gezagstroepen, onder leiding van kap. Pielage, die in de morgenuren zich van de situatie in Schoorl op de hoogte had gesteld, afgezet, ter wijl de politie, onder leiding van inspecteur Feenstra, verschillen, de punten, waarlangs de stoet zou heentrekken, bewaakte. Het was een lange trein van goederenwagens met een afzon derlijke wagon voor de zieken en degenen, die moeilijk ter been waren. Dit groepje van ongeveer 120 personen werd te Hoorn in een auto geladen.. Marechaussee en het eerste peloton gezagstroe pen hadden de reis meegemaakt en zoodra de trein arriveerde, posteerde zich bij eiken wagen een gewapende macht, terwijl op het perron nog leden van de ge zagstroepen met de sten-gun in den aanslag stonden opgesteld, zoodat ontvluchten vrijwel on mogelijk was. Vier aan vier werden de ge vangenen opgesteld, die allen zwaar bepakt en bezakt waren. De meest onmogelijke voorwer pen, als een zitting van een stoel, werden meegesjouwd en alles bij elkaar was het een zeer trieste vertooning. Gelaten en gedwee lieten deze menschen zich mee voeren, omdat zij het hopelooze van hun toestand wel inzagen. Er waren ook enkele vrouwen onder. De tocht ging langs de Vale Hen en over den Westerdijk en had natuurlijk ook onderweg veel bekijks. Al met al een sinister schouw, spel, dat wel schril afstak bij de vroolijkheid van een St. Nicolaas viering. In de uiteenzetting, welke pre sident Truman Maandag voor het Congres gegeven heeft over de huidige stakingen in de automo bielindustrie en over de dreigen de staking in de staalindustrie; waarschuwde de president het congres er voor, dat de stakings golf de overschakeling In de industrie dreigt te verlammen en hij vroeg de uitvaardiging van een stakingsverbod. VERLIESCIJFERS De Geallieerde radio Bandoeng deelde gisteren de volgende Brltsclie en Britsch-Indische verliescijfers mede: Totaal tot 2 December 131 dooden, 528 gewonden en 186 vermis, ten. Het meerendeel hiervan zijn Britsch-Indische manschappen. EVACUATIE De Dakota-Iuchtdienst tusschen Batavia en Bandoeng nam gisteren op den terugweg ongeveer 800 vrou wen en kinderen mee, die nu in Ba tavia zijn ondergebracht. AUSTRALISCHE HAVENARBEIDERS WEIGEREN SCHEPEN TE LADEN 30.000 ton voedingsmiddelen, kiee- ren, medische en andere voorraden, waaraan de in Ned.-Indië geïnter neerden de grootste behoefte hebben, liggen tn 14 Australische havens, maar de havenarbeiders weigeren deze goederen op voor vertrek ge reed liggende schepen te laden. In de Rolzaal op het Binnenhof te 's-Gravenhage heeft de installatie vergadering van de Centrale Film- keurings Commissie plaats gehad-. De Minister van Binnenlandsche Zaken, de heer L. J. M. Beel, in stalleerde de commissie met een toespraak, waarin hij o.a. zei, dat er maatregelen getroffen moeten worden tegen de zedelijke en maat schappelijk^ gevaren der bioscoop. 'We mogerr öns niet verhelen, dat het filmpeil nog niet voldoet aan de eischen. De geestelijke en zedelijke gïondslag van ons volk moeten worden hersteld en verstevigd. De zedelijke nood maakt thans alle krachtsinspanning noodzakelijk. Films hebben altijd grooten invloed op het volk gehad." Vervolgens gaf de voorzitter, de heer van Staveren een uiteenzetting' van de verplichtingen en de taak der fcommissie. Wij mogen bij de beoordeeling geen enkel direct of indirect belang hebben, aldus spre ker. Daarom hebben wij er steeds naar gestreefd, om belanghebbenden buiten de commissie te houden. Ons voornaamste doel is. behalve de strijd ter bescherming der goede zeden en voor de handhaving der openbare orde. de jeugd te bescher men tegen dikwijls schadelijke in vloeden van filmvoorstellingen, waarvoor .zij nog niet de leeftijd heeft bereikt om deze bij te wonen. De zakelijke belangen van de be trokkenen zijn in onze handen gesteld doch meer nog de geestelijke belan gen van de jeugd en het geheele volk. Naar het A.N.P. verneemt ligt het in de bedoeling' van de Amerikaan- sche Schaakfederatie in het najaar van 1946 te Los Angeles een tournooi om het wereldkampioenschap te or- ganiseeren. Dr. M. Euwe zal, als dit tournooi doorgaat, een van de deel nemers zijn. Hoe de organisatie zal zijn is nog niet bekend, maar het ligt in het voornemen er 10 schakers aan te laten deelnemen. Behalve dr. Euwe komen hiervoor Jn aanmerking Fine (Ver. Staten); Flohr (Sovjet-Rusland'): Keres (Sovjet-Rusland); Reshefskl (Ver. Staten); Botwinnik (Sovjet- Rusland')nog twee Russen; een Amerikaan en een Zuid-Amerikaan, kaan.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 2