Een treurig hoofdstuk uil de geschiedenis der menschheid FRANKRIJK en het bestuur van Duitschland K VAARD scht >od sn de m nschap Nieuw Noordhollandsch Dagblad Een dapper land in de klauwen der moffen Spanning tusschen Argentinië en de V.S. RADIO-PROGRAMMA EEN NIEUWE VIERMOTORIGE VLIEGBOOT De staking te Haarlem Tweede Kamer Credieten voor de Sovjet? Doodstraf geëischt De ziekenpastoor bediend Twee slachtoffers van kolendampvergiftiging roHtel DE DOODSTRAF V0OR BLOKZIJL BENZINE-NOOD nber 1945 rï i» aarten en 60i larten voor >ek en Ob- personen, t/m Doo- genaamd •sonen, ge- LTEN KA ;onen, wier 4 uur, alle D, E, F, G, sonen wier 24 uur, M. N en O. personen, T; van 2 met een U, ITEN KA lal. vervalt de dien ver ingsboekjes welke pre- ag voor het ft over de le automo- le dreigen- alindustrie, sident het e stakings- ng in de lammen en liging van RS Bandoeng ade Britscïre verliescijfers ecember 131 186 vermis- ilervan zijn ^ppen. t tusscheiï am gisteren er 800 vrou- e nu in Ba- ARBEIDERS TE LADEN delen, klee- 5 voorraden, iië geïnter- efte hebben, ;he havens, rs weig'eren vertrek ge- e laden. Binnenhof te installatie- ïtrale Film- Its gehadv anenlandsche I. Beel; in- f met een i.a. zei, dat fen moeten ke en maat- >r bioscoop. Br hel en, dat Idoet aan de len zedelijke olk moeten rstevigd. De thans alle akelijk. Films invloed op orzitter, de uiteenzetting' an de taak ^en bij de direct of aldus spre- dj er steeds pghebbenden houden. Ons behalve de der goede Ihaving der te bescher- Ladelijke in- )orstellingeu, de leeftijd ij te wonen, van de be? Inden gesteld elijke belan- het geheele emt ligt het Amerikaan- het najaar een tournooi schap te or- i zal, als dit ran de deel- zijn is nog ligt in het aan te laten Euwe komen Fine (Ver. jet-Rusland') Reshefski nik (Sovjet- ilussen; een 1-Amerikaan. Donderdag 6 December 1945 CISTEREN kwam de waarnemende Amerikaansche procureur Alderman aan het slot van wat hij noemde een der treurigste hoofdstukken In de geschiedenis der menschheid, namelijk de ver nietiging van het dappere kleine Tsjechoslowakije, daarbij in scherpe woorden en met sarcastische opmerkingen het optreden der nazi's, dat hij aan het internationaal bandietendom gelijkstelde, geeselende. Herinnerd werd aan de nachtelijke bijeenkomst op 15 Maart 1939, toen president Hacha in den val gelokt werd. Nadat de Slowaaksche leiders den dag te voren murw waren gemaakt, in welk perfide spel ook Horty een aandeel had, legden de nazigang sters de strop om den hals der Tsjechen, die in de rijkskanselarij werden gebrutaliseerd en aange blaft door Hitler. Goering. von Ribbentrop en Keitel. De regie was tot in de puntjes verzorgd, de lijfarts van Hitler was dade lijk bij de hand, toen het den ouden Hacha, die hier de ont moeting met het noodlot beleefde, te machtig werd. Bij nlet-inwilli- ging der Duitsche eischen zouden de Duitsche troepen ter sterkte van een divisie op elk Tsjechisch bataljon enkele uren later Tsje choslowakije onder den voet loo- pen, waarbij Goering nog een bombardement op Praag bij te genstand in het vooruitzicht stel de. Om het land van het allererg ste te besparen heeft Hacha ge- teekend. Als Alderman von Neuraths rol als protector van Bohemen me moreert, slaakt hij de verzuch ting, „God beware ons voor zulk een beschermer". Het is bij alles wat hij heeft moeten aanhooren dezen vertegenwoordiger uit de oude diplomatieke school, die zich zoo goed thuis voelde in het nazi- rijk, nog niet gelukt een glimlach op zijn "elaat te brengen. Dat het bij anr itie niet ging om sprook jes van 'loed en ras, blijkt dade lijk uit Goerings bevelen tot de meest verregaande exploitatie der bodemrijkdommen en het gebruik der bewapeningsindustrie van Bohemen. Jodl doet ook een duit in de zak door de openlijke verklaring dat nu aan voorwaarde voor het optreden ïen Polen is vol daan. Zoo zit alles logisch in el- kaai. De schending der verdragen vanaf 1933. Het wordt eentonig en toch is het goed, dat telkens opnieuw op hetzelfde aambeeld gehamerd wordt, den ontrouw van Duitsch- land aan de verdragen, die het sloot en met welk valsch spel reeds in 1933 begonnen werd. Nu liggen alle kaarten op tafel en het is Sir David Maxwell Tyfe, de Britsche aanklager, die op het bedrog wijst. Een tableau aan den wand gaf een overzicht van 69 door Duitschland geschonden ver dragen. Tyfe behandelde er slechts 15 van en deze opsomming, hoe dor op het laatst ook, was weer een beklemmende aanklacht te gen het internationale bandieten- dom. zooals de Duitsche leiders werden gekwalificeerd. Professoren, die in Neurenberg aanwezig zijn. om psychologische studies te maken, verwachten in het verloop van het proces nog nieuwe moeilijkheden met Hess. Hess heeft den gevangenispre diker gezegd, dat hij de kerkdien sten met wil bijwonen om niet te laten schijnen of hij door angst tot religie komt. Frick en Jodl be zoeken ook geen diensten en Goe ring is slechts de eerste maal ge weest. De katholieke diensten worden regelmatig bijgewoond door Seyss Inquart, Frank, Kal- tenbrunner en von Papen. Strei- cher, die ook katholiek van af komst is, wenscht den kapelaan niet te spreken. De vroegere Neurenberger Gauleiter schijnt wel de meest eenzame figuur van het gezelschap geworden te zijn. Hij heeft zelfs de gunst van zijn kameraden verspeeld en niemand kijkt tijdens de gezamenlijke wandelingen op het binnenplein der gevangenis naar hem om. Funk nioet zich erover beklaagd hehben, dat hij het zwaarst ge straft wordt van allemaal, omdat hii in den beklaagdenbank naast Stretcher moet zitten. In bepaalde districten in Lon den is plotseling een staking der Londensohe autobuschauffeurs af gekondigd In verantwoordelijke "kringen is openlijk toegegeven, dat tus schen de Vereenigde Staten en Argentinië een nieuwe spanning is ontstaan ter oorzake van de kwestie der deportatie van Duit sche spionnen. Nadat 4 maanden lang was onderhandeld, scheen men over de uitlevering van deze spionnen aan de Vereenigde' Staten in principe tot overeen stemming te zijn gekomen. Zeven spionnen zouden met een Ame- rikaarisch schip worden gedepor teerd, doch slechts vier werden aan boord gebracht en korten tijd voor het vertrek van 't schip op bevel van de Argentijnsche golitie weer van boord gehaald, ie Vereenigde Staten verlangen onder anderen de uitlevering van den beruchten Von Wieland, lei der van de nazi-spionnage in geheel Zuid-Amerika. De regeering van de Vereenig de Staten heeft Argentinië her innerd aan zijn belofte, alle Duit sche agenten aan de Vereenigde Staten uit te leveren. Byrnes zeide, dat tot op heden nog geen deportaties waren geschied. VRIJDAG 7 DEC. HILVERSUM I: 8.01 Nieuws; 12.01 Orgelconcert (Joor Joop Walvis; 12.30 Nederland gaat weer aan den slag; 12.35 Ensemble Nina Dolce; 13.01 Nieuws; 13.20 Dansorkest Jack Louis; 15.00 Voor de vrouw; 15.15 Gramofoonmuziek; 16.00 Godsd. halfuurtje; 16.30 Gramofoon muziek; 16.45 Kort verhaal; 17.00 Gra mofoonmuziek; 18.01 Pianospel; 18.30 Gramofoonmuziek; 19.00 Nieuwsr 19.30 Orkest van Ted Powder; 20.01 Buiten- land'sch weekoverzicht; 20.15 Eddy Walis speelt; 21.00 Op de brug; 21.15 Orgelconcert; 21.45 Gramofoonmu ziek; 22.15 Mensch en maatschappij; 22.30 Op den drempel van den nacht; 23.01 Nieuws; 23.15 Avondwijding'. HILVERSUM 2: 18.01 Nieuws; 18.30 Gramofoonmu ziek; 18.50 Voor je slapen gaat 19.00 Liederen voor bariton; 19.30 Voor de Ned. Strijdkrachten; 20.01 Omroeporkest; 21.00 Op de brug; 21.15 Zigeuner Orkest; 21.45 Avond wijding; 22.01 Nieuws; 22.15 Dans muziek. QE ENGELSCHE MINISTER van buitenlandsche zaken, Bevin, heeft in het Lagerhuis verklaard, dat de Veree nigde Staten nog geen voorstel aan Engeland gedaan hebben tot herziening van de overeenkomst van Potsdam, maar dat de Engelsche Regeering, wanneer dit voorstel gedaan mocht wor den, het „zeer nauwgezet en sympathiek in overweging zullen nemen". Bevin wees er tevens op, dat reeds geruimen tijd voor de conferentie van Potsdam er een beslissing was genomen over de bestuursmachinerie van Duitschland, en dat de Fran- sche regeering daarbij evengoed partij is als de drie mogend heden, die bij de conferentie vertegenwoordigd waren. Een nieuwe viermotorige Sandringham vliegboot, welke waar schijnlijk op de empire-routes gebruikt zal worden, is thans in aanbouw bij Short Bros te Rochester in Kent. De Sandring ham zal overdag accomodatie kunnen bieden aan 24 passagiers en 16 's nachts en bovendien mail en vracht kunnen vervoeren. De vliegboot is uitgerust met vier straalsgewijze geplaatste Bristol Pegasus luchtgekoelde motoren. (Anefo P.) De Amerikaansche minister van buitenl. zaken. Byrnes, heeft tij dens 'n persconferentie verklaard, dat de Vereenigde Staten bereid zijn om zonder Frankrijk maat regelen te nemen tot het In stellen van een centraal be stuur in Duitschland. Byrnes zeide, dat hij de wijze van. on derhandelen van de Fransche re geering over een unanieme over eenkomst over het bestuur van Duitschland afkeurde. Omdat Frankrijk weigert samen te wer ken, en Amerika een modus Vi vendi zoekt, heeft president Tru man eenigen tijd geleden ver klaard, dat er onderhandelingen gaande waren over een herziening van de verklaring van Potsdam. De „Big Three" zijn van mee ning, dat- de vraagstukken van Ruhr en Rijnland beter ter spra ke kunnen komen op de vredes conferentie, omdat hier ook ter ritoriale problemen betrokken zijn. Byrnes noemde overigens de diplomatieke betrekkingen tus schen de Vereenigde Staten en De directie der Haarlemsche Machinefabriek v.h. Gebr. Figee heeft medegedeeld, dat het niet in de bedoeling heeft gelegen den betrokken bedrijfsleider weer een functie in de fabriek te geven. Zij had den betrokkene op een der administratieve bureaux in het hoofdgebouw te werk gssteld buiten contact met en zonder ge zag over de werklieden. Intus- schen is bij de directie een ont slagaanvraag van den betrokkene binnengekomen, welke aanvrage de directie heeft ingewilligd. Daarmede is naar de meening van de directie de reden voor de staking vervallen. De Tweede Kamer der Staten. Generaal is voor Dinsdag 11 Dec. des namiddags te 1 uur bijeen geroepen. De voorzitter is o.m. voorne mens aan de centrale afdeeling voor te stellen: in de afdeelingen onmiddellijk na afloop van de openbare vergadering enkele een voudige wetsontwerpen te doen onderzoeken, alsmede goedkeu ring van een door den Gouver neur van Curasao genomen be schikking inzake de uitgifte van een leening ten laste van Cura cao. Het ligt voorts in de bedoe ling enkele wetsontwerpen in zake wiiziging van artikelen van de Surlnaamsche staatsregeling en van de Curacaosche staats regeling opnieuw in de afdeelin gen te doen onderzoeken. Frankrijk „uiterst aangenaam". Hij wensehte echter niet, dat Rus land zou kunnen zeggen, dat de Vereenigde Staten de overeen komst van Potsdam niet nako men. Frankrijk heeft op de op merkingen van de Vereenigde Staten dienaangaande nog niet geantwoord Men acht het mogelijk, dat de Vereenigde Staten na de bespre kingen over de leening aan En geland het verstrekken van cre dieten aan de Sowjet-Unie in overweging zullen nemen. Offi cieus is 't bedrag van 6000000000 dollar genoemd. Intusschen laat men- in Moskou niet na steeds weer te wiizen op de „dollar- en de atoomdiplomatie" van zekere reactionnaire kringen. De advocaat-fiscaal van het bijzonder gerechtshof te Amster dam. mr W Bakhoven, heeft de doodstraf geëischt tegen K. Gou da. uit Purmerend die in 1942 vrijwillig was toegetreden tot het vrijwilligers legioen Nederland en in 1944 vrijwillig dienst nam bij de Duitsche Kriegsmarine. Pastoor Mgr. L. J. Willenborg te Bloemendaal, geheim kamer heer van Z H. den Paus en op richter van het ziekenapostolaat, is ernstig ziek in de Mariastich_ ting te Haarlem opgenomen. Met het oog op den ernst van zijn toestand heeft hii op eigen ver zoek de laatste H.H. Sacramen ten ontvangen. Door een brugwachter te Win schoten werd opgemerkt, dat op een der bij de brug liggende schepen in een paar dagen geen menschen waren gezien. Toen hij een onderzoek instelde, bleek, dat de schipper en zijn vrouw dood te 'bed lagen. Een direct gewaarschuwde arts constateerde dat beiden door kolendampver giftiging om het leven waren ge komen. De slachtoffers waren de schipper C. Smit en zijn echtge- noote afkomstig uit Hoogkerk. HULDIGING PATER Dr. J. KNIPPING O.F.M. Gisteren vierde de bekende kunsthistoricus,pater dr. J. Knip ping O.F.M., privaat-docent aan de R.K. Universiteit te Nijmegen, zijn zilveren professiefeest. De bewoners van de Vermeerstraat, waar het klooster der Francis canen is, hadden de aardige at tentie te vlaggen. De burgerij van de zoo zwaar getroffen stad herinnert zich pater Knipping nog te goed als een der meest gewaardeerde leiders van de schuilkelderorganisatie tijdens de voortdurende beschieting. De Senaat der Universiteit heeft dezen prominenten kunst historicus eveneens gehuldigd, terwijl ook vertegenwoordigers van talrijke sociale en cultureele organisaties den jubilaris kwa men complimenteeren. Verder was er een stroom van schriftelijke en telegrafische ge- lukwenschen, van letterkundigen o.a. van den Elsevierkring en vele anderen. W. SUTHERLAND OVERLEDEN Dezer da^n Is op 66-jarigen leef tijd te Rijswijk overleden de heer W. Sutherland, een bekend beoefenaar en propagandist voor de wandelsport. Reeds op 18-jarigen leeftijd vestigde hij een wandelrecord BrusselDen Haag. door dezen afstand (167 k.m.j aan één stuk te wandelen in 25 uur 31 minuten. RIJSTPUDDING ZONDER BON Bij de detaillisten is nog een ge ringe voorraad rijstpudding in blik aanwezig. Btet is thans toegestaan deze rijstpudding, voor zoover bij detaillisten voorradig, zonder bon te verkoopen J A. G. Baron de Vos v. Steen- wijk is oenoemd tot eerste secre taris bij de Nederlandsche legatie te New York. Hii wordt daar mid den December verwacht. De Italiaansche liberalen heb ben geweigerd deel te nemen aan de regeering. De Gaspari zal nu naar alle waarschijnlijkheid trachten een regeering van vijf partijen te formeeren. IN DE INDRUKWEKKENDE ZAAL van Neeriands hoogste rechts- college heeft de Bijzondere Raad van Cassatie het eerste definitieve doodvonnis uitgesproken. Dit vonnis werd uitgesproken over Max B1 o k z ij 1, die beschuldigd is van het voortgezet misdrijf van het opzettelijk in tijd van oorlog aan den vijand hulp verleenen. Het ver zoek voor cassatie, ingediend door Blokzyi's verdediger mr. A. V. de Lauwere, werd door den Raad verworpen. en toonde geen ontroering. Bij het vonnis was tevens be paald dat Max Blokzijl vervallen wordt verklaard van de hem ver leende orde van Oranje Nassau en van het eereteeken voor be langrijke krijgsverrichtingen. De voormalige burgemeester van Wassenaar, jhr. D. de Blocq van Scheltinga, die door het Bijzonder Gerechtshof was veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf, hoor de zich vandaag uiteindelijk ver oordeeld tot 20 jaar gevangenis straf. HOEWEL dit het eerste defini tieve doodvonnis was wegens een politiek misdrijf in ons land en het, gezien de uitspraak van het Bijzonder Gerechtshof en het requisitoir van mr. Langemeijer, advocaat-fiscaal bij den Bijzon deren Raad van Cassatie te ver wachten was, was de publieke be langstelling gering te noemen. Een uitzondering makend op den regel las mr. Haga. president van den Bijzonderen Raad van Cassatie, het vonnis zelf voor. Blokzijl hoorde het staande aan AMERIKA is Duitschland bereid aan voldoende voedsel te verschaffen om met ingang van 1 Jan. een rant soen per hoofd te verzekeren van 1550 calorieën per dag. Aldus verklaarde luit. gene raal Lucius Clay, de waarne mende militaire gouverneur in de Amerikaansche bezettings zone, in een Dinsdag gehou den vergadering van minister presidenten te Stuttgart. Volgens de „Yorkshire Post" is het mogelijk, dat president Truman in Januari naar Lon den komt om de openingszit ting van de algemeene verga dering der Vereenigde Naties bij te wonen. Volgens radio- Warchau bevatten de Poolsche bladen kritiek op de Engelsche regeering, die bedoeld is om misverstand over een aantal punten te vermijden. De Pool sche regeering verlangt den terugkeer naar Engeland van alle Poolsche strijdkrachten in West-Europa. De Engelsche re geering erkent de Curzonlijn (die Polens Oostelijke grens regelt), maar wil kennelijk Po lens grondgebied verkleinen, aangezien zij de territoriale compensatie in de westelijke provincies niet erkent. On danks het negatieve antwoord van de ambassade der Sowjet- unie is de lraansche regeering besloten de onderhandelingen betreffende den doortocht der regeeringstroepen naar Azer- beidsjan voort te zetten. Men houdt te Teheran zijn hoop ge vestigd op de Ver. Staten, die niet willen, dat de Sovjettroe pen in Azerbeidsjan blijven en geen verdeeling van Iran in invloed ssfeeren wenschen. f\E REGEERING is van oordeel, dat er benzine-nood heerscht. In verband met het gebrek aan deviezen kan er niet genoeg wor den ingevoerd. Bepaald is nu, dat o.a beroepsvervoerders niet ver der dan 50 km. mogen rijden. Van de zijde der vervoerders werd ge dreigd met staking en critiek werd uitgeoefend oa. op een vergadering te Utrecht op ver meende bevoorrechting van de A T O. Beslotén werd het goederenver voer ook op de lange lijndiensten door te laten gaan. totdat de re- geering in zal grijpen, c.q. het materiaal in beslag zal doen ne men. Verder zal men trachten ge daan te krijgen, dat de regeering haar maatregelen een maand zal uitstellen, opdat in dien tijd naar nieuwe mogelijkheden gezocht kan worden Ten slotte, wanneer er geen andere uitweg overbleef, zou men tot staking overgaan, waarbij ook het melktransport zou zijn begrepen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 3