NIEUW Wat zal' de conferentie van Singapore brengen OOK NEDERLAND onderzocht atoomsplitsing VRIJDAG 7 DECEMBER 1945 BUREAUX r ER HAPERT EEN EN ANDER Radiotoespraak van Prinses Juliana CANADEESCHE LEGER. UITRUSTING Nederland de grootste afnemer MAX BLOKZIJL VRAAGT GRATIE Nederland heeft gelijke rantsoenen Sedert 1934 experimenten bij Philips Het kon nog erger volgens Seyss Inquart 41e JAARGANG NUMMER 18801 NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Abonnementsprijs f 1.10 per maand; f 3.30 per kwartaal ALKMAAR Langestraat 42 A Telefoon 4330 HOORN Draafsingel 59 Telefoon 4712 DEN HELDER Loudsgracht 69 Telefoon 2383 SCHAGEN Molenstraat 52 Telefoon 459 die la 'ii onder* De ONTHULLING over den wapensmokkel in het kamp der politieke gevangenen te Schoorl vestigt andermaal do aandacht op de haperingen, wel ke op dit gebied in ons land on verstoorbaar blijven voortbe- o, Daar is de kwestie van de ver traagde film der berechting. Het schijnt nu, dat er geleidelijk aan meer „lichte gevallen" worden vrijgelaten. Minister Schermer- horn zou een vrouwenkamp in Delft hebben bezocht en door de gedetineerden zijn toegejuicht op de mededeeling, dat vóór Kerst mis nog vele invrijheidstellingen zouden volgen Henri de Greeve, die zich vsor de radio ook nog al eens inspant voor deze gede tineerden, wilde een actie ont ketenen. om de moeders met Kerstmis aan haar kinderen te rug te geven. Een schoone gedachte is dat ongetwijfeld, mits naast het gevoel ook het verstand de uitvoering er van begeleidt. Want schuldige en zeer-schuldige moe ders dienen niet vrij te komen: zij zijn er mede debet aan, dat het voor vele onschuldigen nooit meer Kerstmis is.... En toch willen wij niet worden misver staan: daarom herhalen wij, dat er veel sneller dan tot nog toe geschiedt, voortgang moet worden gemaakt met de berechting. Er worden te lang onrechtvaardig heden in stand gehouden. En van den anderen kant lezen wij soms, dat beruchte typen als pas de Noordhollandsche kringleider De Vrfjer uit Amsterdam in vrij heid worden gesteld. Zoo ge schiedt het bij herhaling, dat het Nederlandsche volk zich afvraagt waar het recht is, als de kleinen worden vastgehouden en de grooten losgelaten DE VOORLICHTING is. bij alle luxe van den kostbaar ge- outilleerden Rijksvoorlichtings dienst, speciaal op het stuk der gevangenkampen, absoluut on voldoende. Wij hebben dat een vorige maal reeds doen uitkomen, toen men over de vrouwenfurie in de Rijkswerkinrichting te Hoorn pas officieele inlichtingen gaf, toen het kwade gerucht al tien dagen zijn baan had afge legd. Waarom hooren wij nu niet officieel, hoe het met de vrijla ting, speciaal van de vrouwen, gesteld is? Waarom weigert men inlichtingen over de ernstige en alarmeerende wapensmokkel- affaire in het Schoorlsche kamp? Leiding en bewaking wa ren in dat kamp onvoldoen de. D.w.z. blijkbaar, in het alge meen niet voor haar taak bere kend. Iets wat in het bijzonder ten aanzien van de kampleiding al eerder was geconstateerd. Van andere kampen lezen wij in ver schillende bladen niet alleen soortgelijke klachten, maar ook dat de kampbewaking onvol doende geoutilleerd en te gering in aantal is De laatste mededee- lingen van de betrokken instan ties van eenige weken geleden, wekten den indruk, alsof het in het algemeen met de kampen wel in orde was. Die indruk blijkt niet niet meer met de wer kelijkheid te kloppen. Er moet blijkbaar krasser worden inge grepen, en als het noodig Is. moet het over een anderen boeg ge gooid worden. Wie er, op redelij ke gronden, zonder gevaar en bezwaar, uit kan. moet er uit. Wie op zijn vonnis wacht, moet zoo snel mogelijk berecht worden, wie geïnterneerd moet blijven, moet fatsoenlijk behandeld wor den, maar zoo streng als hij ver dient, onder bevoegde, •betrouw bare leiding en bewaking. En de verkeerde elementen moeten daar tusschen uit, zonder aanzien des persoons. DE CONFERENTIE, die te Singapore wordt gehouden, heeft aller aandacht. De sfeer zal er vriendschappelijk zijn, doch over de resultaten kunnen in geen geval voorspellingen worden gedaan. Daar ook admiraal Helffrich en luitenant-generaal van Ooyen aan de besprekingen deelnemen, kan wellicht worden afgeleid, dat de Ne derlandsche troepen eindelijk toegang in „eigen huis" kunnen krijgen. Verscheidene duizenden manschappen zijn nu al van Nederland onderweg en ook talrijke oud-krijgsgevangenen wachten met span ning de resultaten van deze conferentie af. ZOOALS langzamerhand bekend is hebben de Britten om maar niet van de Nederlanders te spreken, wier geduld al lang ten einde is, maar die nog steeds hun mond moeten houden hun geduld verloren en hebben zij „de handschoenen uitgetrokken", zoodat ook de conclusie kan wor den getrokken, dat nu geweld zal worden beantwoord met geweld. Wanneer deze geest op de con ferentie gaat overheerschen, dan kan er ook in een snel tempo orde worden gepoetst op deze „smaragdengordel". Geen wapenstilstand In tegenspraak op de mede deeling van radio Bandoeng is er geen wapenstilstand gesloten na de besprekingen tusschen Briga dier Mac Donald en den „gouver neur" van West-Java. Overal wordt nog geïntimideerd en ge schoten. In Batavia worden za ken geboycot, die aan de Euro peanen leveren. In Semarang werd het vliegveld met Indone sisch kanonvuur bestookt, terwijl ook in Ambarawa weer gevechten hebben plaats gevonden. Ook de ontvoeringen gaan nog steeds voort en de ontvoerders beginnen nu losgeld te vragen tot bevrij ding der slachtoffers. Van geduld gesproken! Op Sumatra is alles rustig. Amerikanen op Java? De correspondent van de „Daily Mail", deelde voordat hij naar Singapore vertrok mede, dat de Vereenlgde Staten zich voorbe reider, de zaak op Java ter hand te nemen. De Amerikaansche IN VERBAND met de actie I „Nederland helpt Indië" en op den derden jaardag van den Japanschen overval op Pearl Harbour zal H.K.H. Prinses Juliana een radiorede houden. De uitzending vindt plaats op heden Vrijdag 7 Dec., des avonds om 29 uur, over de beide Hilversumsche zenders van Herrijzend Neder land. Ook nog zullen spreken oud-minister Weiter en de heer Kettwich Verschuur, di recteur-generaal van het Ned. Roode Kruis. vlootcommandant zou reeds een hoofdkwartier te Batavia en Soe- rabaja gevestigd hebben. De vloot zou dan grootscheepsche evacuatie van vrouwen en kinderen op zich nemen. De Rapwi deelde dien aangaande mede, dat er te Sema rang ongeveer drieduizend vrou wen en kinderen zijn onderge bracht en te Ambarawa negen duizend. Het vliegtuigmoederschip „Venerable" en het vlaggeschip „Oranje" zijn reeds begonnen met het vervoer van ex-geïnterneer den. Van de uitrustingsstukken van het Canadeesche leger, met een totale waarde van bijna 11 mil- lioen dollar, die aan verschillende Europeesche staten verkocht worden, is Nederland de grootste afnemer. Onze regeering rust thans vier divisies uit met Cana deesche wapens en voertuigen voor onmiddellijk gebruik in de Oost. Nederland kocht reeds 1500 vrachtwagens en ander leger- materieel, door de Canadeezen gebruikt voor de bevrijding van ons land, voor de somma van bijna twee millioen dollar. Over den verderen aankoop van een aantal tanks en veldartillerie- geschut ter waarde van 5 mil lioen dollar wordt thans nog in Ottawa onderhandeld. De verdediger van Max Blokzijl heeft op de griffie van het Bijzonder Gerechts hof te Den Haag een verzoek om gcatie ingediend. Over dit verzoek zullen zoowel het Hof als de Bijzondere Raad van Cassatie advies aan H.M. de Koningin moeten uitbren gen. Met ingang van 9 December zijn de rantsoenen voor geheel Nederland dezelfde. De tot dus ver nog bestaande ongelijkheid in de melkrantsoenen in de pro vincies ten Noorden ten opzichte van die ten Zuiden der groote rivieren komt dan te vervallen. AMERIKAANSCHE PROFESSOREN, die momenteel in ons land vertoeven, hebben tot hun niet geringe verbazing ervaren, dat de Nederlandsche wetenschap reeds zeer ver gevorderd is, in de bestudeering en de toepassing van de atoomenergie. Zij brachten nl. een bezoek aan de Philips laboratoria in Eindho ven en toen zij den Philipsmenschen iets wilden vertellen over de Cyclotron en hypermoderne en kostbare apparatuur voor het trans- muteeren van. atomen, waarmede men het eene element in het andere kan omzetten, toen werd hun een dergelijk apparaat getoond, dat voor 85 pet gereed is en op een na het grootste van de wereld zal worden. De ALLERGROOTSTE cy clotron is in aanbouw in Californië. De Amerikanen ke_ ken min of meer verbaasd, maar deze verbazing werd bewonde ring, toen zij hoorden, dat dit kostbare apparaat, dat 250 ton weegt, tijdens de bezetting ónder het oog van de Duitschers is ge bouwd, met ijzer en kf|per van de Duitsche weermacht, zonder dat de bezetters er ook maar eenig verifoeden van hadden. Zeer waarschijnlijk zullen vele Nederlanders even verbaasd zijn als de Amerikaansche professo ren als zij vernemen, dat in de Philips laboratoria te Eindhoven reeds sedert 1934 uitgebreide atoomonderzoekingen plaats vin. den, dat Philips o.a. apparaturen bouwde voor het beroemde Rutherfordlaboratorium te Cam bridge, dat tijdens den oorlog zooveel tot de atoomwetenschap bijdroeg, trouwens ook voor het laboratorium van de Broglie te Parijs en als zij hooren, dat in de Philips laboratoria tal van nieu we transmutaties ontdekt werden ('er werd b.v. al in 1938 uit kwik goud gemaakt), dat ook de be roemde splitsing van atomen, die in 1939 gevonden werd, in de Eindhovensche laboratoria is on. derzocht, dat het atoomgeheim heelemaal geen geheim is en dat als het zou moeten en het geld er aan besteed werd, de Neder landsche geleerden binnen een jaar atoombommen zouden kun nen fabriceeren. Op de vraag, hoe het moge lijk is, dat het publiek van al deze zaken zoo weinig is te weten gekomen, zeide dr. Heyn, dat, ondanks het feit, dat Philips reeds verschei dene publicaties op dit gebied verzorgde, en zelfs een film liet vervaardigen, waarin de atoomsplitsing aanschouwe lijk werd voorgesteld, de voorlichting in Nederland op technisch en wetenschappe lijk gebied zeer onvoldoende is. Ieder Nederlander weet op het oogenblik iets van de Amerikaansche en Engelsche atoomonderzoekingen, hij kent namen van Engelsche en Amerikaansche atoomgeleer den, maar dat onze eigen Nederlandsche geleerden op het gebied der kern physica prestaties hebben geleverd, die zelfs Amerikanen in ver bazing en bewondering bren gen, daarvan is het publiek niet op de hoogte. Er staan hier voor Nederland zeer groote belangen op het spel. De industrie maakt hoe langer hoe meer gebruik van de weten, schap, vooral de Nederlandsche industrie, die het in de eerste plaats van de kwaliteit moet hebben, zal in de toekomst over zeer bekwame wetenschappelijke werkers moeten kunnen beschik ken. Dit ligt duidelijk uitgestip peld in de lijn der ontwikkeling van, de wetenschap. In dezen oorlog is er een gebruik gemaakt van wetenschappelijke research- menschen, als nooit te voren. De radar en de atoombom zijn geen uitvindingen meer van geniale menschen, maar van de georga niseerde wetenschap. Een indus trie zal hetzelfde moeten gaan doen. Daarom is het van het aller grootste belang, dat de overheid en het geheele Nederlandsche volk zich rekenschap geven van deze feiten en dat maatregelen beraamd worden, die er toe kun. nen leiden, dat onze hoogescho- len in stede van bij de moderne wetenschap ten achter te staan, haar kan voorblijven. Prof. Oppenheimer, een van de meest vooraanstaande geleerden op het gebied van de atoomsplit sing, heeft voor een senaatscom missie verklaard, dat een atoom bom zóó weinig kost in vergelij king met een slagschip, dat het bouwen van slagschepen wellicht over eenigen tijd niet meer loo- nend zal zijn. De laatste faze der werkzaamheden voor het dichtmaken van het gat in den dijk bij fort Rammekens op Walcheren. (Anefo/Elzinga P.) JEYSS INQUART is van plan aan het Gerechtshof te verzoe- ken eenige Nederlandsche getuigen a décharge te dag- vaarden. De betreffende lijst van namen zal dezer dagen door i hem worden ingediend. Het zijn allen personen, die geen nationaal socialisten waren en die naar Seyss Inquart hoopt, bereid zullen zijn verklaringen af te leggen, waaruit zou moe- i ten blijken, dat Seyss Inquart aangaande, bepaalde kwesties invloed ten gunste van Nederland heeft aangewend of gepro beerd heeft sommige maatregelen te verzachten of tegen te houden. Indien het gerecht tot dagvaarding besluit, moet natuurlijk nog afgewacht worden of de Nederlanders bereid zullen zijn om onderdeelen van het beleid van Seyss Inquart te verdedigen. Seyss Inquart heeft inmiddels tegenover zijn verdediger verklaard, dat het aan hem te danken is, dat da overstroomingen van Nederland niet van grooter omvang wa ren geweest. v

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 1