De Alkmaarsche 2e klassers voor een zware taak Spanningen op geheel Java Textieldistributie vereenvoudigd HETJONGERENVRAAGSTUK Nieuw Noordhollandsch Dagblad 3 Het aftreden van Hirohito Ongevallenverzekering voor mijnenruimers Artikelen op pnnien „De rijdende film" roniek DP ONDFNSCHE CONFERENTIE Nederlandsch voorstel verworpen Zaterdag 8 December 1945 OVERZICHT Een ongeslagen record is voor een voetbal-elftal een kostbaarbezit. Elk elftal dat nog ongeslagen is spant alle krachten in om dit ongeslagen record te Trandhaven. Doch ook aan deze medaille is een keerzijde, want elke tegenstander is er op gebrand zoo'n recordhouder te wippen. Resultaat is dan meestal ook dat binnen enkele weken na het begin van de compe titie geen enkel elftal zonder ver- liespunten is. In afdeeling I van de le klasse zijn het alleen nog Volewijckers en Ajax die zonder verliespunten zijn en we geloov^n dat beide teams na de wedstrijden van morgen hun record nog hebben gehandhaafd. Wel moet Volewijckers er op uit, nl. naar 't Gooi, doch de club van over 't IJ heeft een schotvaardige voorhoede, waartegen de verdediging van 't Gooi 't wel eenige malen zal moeten af leggen. Ajax heeft het met ADO thuis wel niet gemakkelijk, doch we verwach ten dat de Meerbewoners hun aan hang wel niet teleur zullen stellen. Xerxes achten we de mindere van RFC en EDO 'van DOS. Emma gaat bij VSV een lastigen uitwedstrijd tegemoet. In afdeeling II houden we het na tuurlijk op het ongeslagen Feijenoord dat VUC ontvangt. DHC, dat ook nog ongeslagen is, gaat bij Sparta een lastigen uitwedstrijd tegemoet. Nep» tunus geven we bij DWS geen kans, evenmin als Stormvogels dat de rood» broeken een bezoek gaat brengen. In afdeeling III prijkt Go-Ahead ong'eslagen aan den spits en zal ook morgen dit record wel weten te handhaven. Heracles4" zal hiervan het slachtoffer zijn. -Ook Be Quick, niet de Groninger club natuurlijk doch de club "Uit Zutphen, is nog ongesla gen. Een groote indruk maakt deze ploet' echter niet. Ze heeft morgen een vrijen dag dus' blijft het record nog even gehandhaafd. NEC achten we in staat als derby tegen Quick te winnen. In afdeeling IV hebben we niet minder dan vier recordhouders. BW en Willem II zullen dit record wel handhaven, doch in N.A.C.—LONGA zal er wel een slachtoffer vallen. In de andere Zuidelijke afdeeling hebben we nog maar één ongeslagen club. 't Is Sportclub Emma dat mor gen bij Maurits de beste papieren heeft. BrabantiaSpechten is voor de eerste en WVPSV voor de laatste. Dan hebben we in het Noorden niet Be Quick en Velocitas die de scepter zwaaien maar Heerenveen en HSC. We gelooven niet dat de Groninger clubs er meer aan te pas komen of zal Be Quick morgen nog eens uit den hoek. komen en HSC laten voelen dat de oude glorie nog niet geheel is vergaan? 2e klasse In afdeeling A wacht onze beide Alkmaarsche ploegen weer een zware taak. Alcmaria speelt thuis en wel tegen ZW. Nu is, wanneer de withemden wat veiliger in de verdediging ope- reeren. hier wel winst te boeken. De "Boys spelen uit, nl. tegen de Groote Koogsche, de leiders in de afdeeling. 't Ziet er niet veelbelovend uit. West-Frisla dat ook tot de leidende clubs behoort gaat bij DWV op bezoêk, waar o.i. wel wat te halen valt. Volendam geven we bij OSV geen kans, terwijl we ook in AFCWFC de thuisclub zien winnen. 3e klasse Helder heeft wat goed te maken en daarvan zal dan DTS de dupe moeten worden. Zal het lukken? HRC zal morgen haar aanhang weer doen juichen. Arm Schagen! In afdeeling B in hoofdzaak Zaan- sche derby's met moeilijk te voor spellen uitslagen, al zijn Zaandijk en VVZ favoriet. Pxirmersteijn—Hollandia is als het ware de groote Westfriesche derby, waar wéinig van valt te voor spellen. 4e klasse In afdeeling A is het Watervogels dat aan den spits gaat en haar on geslagen record bij Atlas wel zal weten te handhaven. Ze wordt echter op den voet gevolgd door Schoorl en Oudesluis en ook deze zien we res pectievelijk in Texel en thuis van Vrone winnen. L.S.V.V. krijgt morgen een goede «kans haar papieren te doen stijgen en dat moet ze nu maar eens doen ook, want an ders is' de "roode lantaarn" haar erfdeel. In afdeeling B is Andijk—V.V.W. de groote derbij met VVW als favo riet. St. George zien we de West- Friezen en Sijbekarspel de club uit Medemblik slaan. Grasshoppers krijgt Forward op bezoek. Dit wordt een harde dobber "hopnertjes". Spor ters—SEW is voor de laatste. In afdeeling C gaat Vitesse bij US VU een lastigen uitwedstrijd tege moet. Alkmaar geven we bij CSV en Uitgeest bij WE weinig kans. Zee vogelsBergen is wel voor de eerste. In aansluiting op het bericht, dat wij gisteren reeds publiceer den over den vermoedelijken troonsafstand van Hirohito in het aanstaande voorjaar in hooge politieke kringen spreekt men van April of Mei vernemen wij, dat in h°t paleis reeds strikt geheime vo Breidingen getrof-' fen worden oor dit groote ge beuren. Hirohito zou opgevolgd worden door zijn zoon, den 13-jarigen kroonprins Tsoegoenomyiaa, voor wien een regentschapsraad zou moeten worden ingesteld. In de zen raad zouden drie broeders van den tegenwoordigen keizer zitting nem<j? Een daartoe strek kende wijziging in de famili' wet van het keizerlijk geslacht zou op handen zijn. UIT NEURENBERG VOLGENS EEN OFFICIEEL COMMUNIQUé zijn de resultaten van den luchtaanval op Bandoeng merkbaar. De Indonesiërs ont ruimden het Zuidelijk deel. Bijna 500 vrouwen en kinderen, die ver scheidene dagen zonder voedsel geweest waren, verlieten het Zuiden van Bandoeng. Een kanon van de Indonesiërs vuurde op Ambarawa. Het aantal slachtoffers is niet bekend, doch het kanon is tot zwijgen gebracht. Gemeld wordt, dat de Indonesiërs zich ten N.W. van de stad concentreeren In Batavia blijft het rustig, behalve de actie van enkele sehcrpschutters. In Meester Cornelis wordt nog steeds geschoten, doch er zijn geen slachtoffers gemeld. De re sident van Buitenzorg meldt de komst van 250 Indonesiërs uit Batavia In Semarang verwacht men elk oogenblik nieuwe aanvallen door de extremisten RAF-piloten hebben vrouwen I karakter en kinderen uit Semarang ge- 1 evacueerd. Luchtaanvallen bij Ambarawa Er werden luchtaanvallen uit gevoerd tegen Indonesiërs, die gedurende de laatste dagen weer m den aanval waren. Zes Thun derbolts vlogen naar Ambarawa, teneinde een dichtbegroeid ge bied aan te vallen, vanwaar uit volgens waarneming bij verken, ningsvluchten, door een Dakota- vliegtuig gedaan, artillerie weer de Rapwikampen onder vuur heeft genomen. Geen Amerikaansche troepen naar Java. Het Nederlandsche Nieuws agentschap verneemt van gezag hebbende kringen, dat het be richt, hetwelk melding maakt van het sturen van Amerikaan sche troepen of onderdeelen van de Amerikaansche vloot door Amerika, eiken grond mist. Wel waren 2 Amerikaansche gene. raals voor een verblijf van eenige uren in Batavia aanwezig op weg naar hun standplaatsen in de Pacific. Hun verblijf op Java droeg een zuiver persoonlijk Dit is het rantsoen eten, dat de oorlcgsmisdadigers, die te Neurenberg terechtstaan, dagelijks krijgen. (A.B.C.P.) Bij de Tweede Kamer is inge diend een wetsontwerp, betref, fende ongevallenverzekering van werknemers, die bij hun arbeid in ernstige mate aan het gevaar bloot staan te worden getroffen door ongevallen, welke als gevolg van oorlogshandelingen plaats hebben. In het bijzonder is ge dacht aan de mijnenruimers in Noord, en Midden Limburg, de Betuwe en West-Brabant. VEEMARKT LEEUWARDEN LEEUWARDEN, 7 December. 162 stieren; 357 vette koeien; 820 melk koeien van f 450—f 850 248 pinken f 25CU—f 440; 399 graskalveren f 100 f 255; 241 nuchtere kalveren; 437 schapen f 55f 100; 45 Varkens; 124 biggen f 12f25; 120 bokken; 399 paarden. Totaal aanvoer 3352 stuks. Overzicht: Stieren; vette koeien; melkkoeien; pinken: aanvoer ruim, handel kalm; graskalveren: aanvoer minder, handel kalm; nuchtere kal veren: aanvoer ruim; varkens en big gen: aanvoer kort, handel kalm; schapen: aanvoer kort, handel vlug; paarden: aanvoer zeer ruim, handel vlug. De NVC nam veel koeien en eenige kalveren en schapen over. Met ingang van 10 December a.s'. wordt de textieldistributie vereen voudigd. Onder- en bovenkleeding mag dan worden gekocht op door de distributiediensten verstrekte punten. Voor deze artikelen is dus geen be reidverklaring meer noodig'. Een be reidverklaring blijft echter gehand haafd voor de aanschaffing van huis houd- en woninginrichting artikelen, schipperstruien e.d., bedrijfs. en vak- kleeding'. Met ingang van denzelfden datum zullen ook nieuwe artikelen op de 15 aangewezen punten van de textiel- kaart kunnen worden gekocht. Het betreft de volgende artikelen: bed- jasjes en bedschoenen; blouses vooï* dames en meisjes alsmede voor jon gens tot 15 jaar; blouse-beschermers; bovenkleeding' voor kinderen van 0-3 jaar; coins de feu., gebreide vesten; pullovers, slipovers en truien voor dames, heeren, meisjes en jongens; gebreide blazers voor kinderen tot 15 jaarmantelcostuumsonderblouses onderkleeding voor baby's (01 jaar) onderkleeding van kunstzijde voor kinderen van 115 jaar; overhemden met vasten boord; pantalons voor heeren en. jongens (3 jaar en ouder); peignoirs, kimono's en kamerjassen; regen capes, regenjassen en regen mantels van kunstzijde; rokken voor dames en meisjés (3 jaar en ouder); schorten voor kinderen tot 15 jaar. Deze artikelen zijn nog geenszins volop in de winkels verkrijgbaar; in dien deze goederen echter in voor raad zijn mogen deze gekocht worden op de punten van de textielkaart. Van verschillende van deze artikelen is ook de punten waardeering verlaagd. DE EXTRA PENSIOEN- UITKEERING. In de tweede helft van de maand December 1945 zal een begin worden gemaakt met de uitbetaling van een uitkeering ineens tot een bedrag van een vierde gedeelte van het jaarbe drag van het pensioen van per sonen, die op of na 5 Mei 1945 een pensioen genieten, toegekend ingevolge de Pensioenwet 1922, Staatsblad 240, het reglement voorloopige pensioneering onder wijzers, de wet van 21 November 1924, Staatsblad 522 of een van de pensioenregelingen, welke door eerstgenoemde wet zijn ver vangen. Deze uitkeering overschrijdt niet een bedrag van f 500 noch ook een vierde van het bedrag van het pensioen, waarop over 1945 aanspraak bestaat. De tocht van de rijdende film van „Volks-Herstel": „De nood klok luidt"' is begonnen. Zij zal alle dorpen in Noord-Holland een bezoek brengen. De entree is gratis. Slechts een collecte wordt gehouden ter dekking van de on kosten. Wij wekken iedereen op van deze gelegenheid gebruik te maken, om zich een goed idee te vormen van hetgeen „Volks- Hers'el" bedoelt. Slaagt de opzet van „Volks-Herstel", t.w. via de representatieve vertegenwoordi ging der kerkelijke, sociale en cultureele instellingen in „Volks- Herslel"-verband coördineerend en stimuleerend werkzaam te zijn, dan openen zich perspectie ven aldus H.K. Hoogheid Prinses Juliana bij de installatie van den Bestuursraad van Volks. Herstel die onberekenbaar groote mogelijkheden bieden voor ons volksleven, vöor ons rijk en als voorbeeld voor geheel de wereld. Bouwt mede in „Volks-Her stel". DE EERSTE BIJEENKOMST van het bestuur van de Ka tholieke Rijkskieskring-organisatie Den Helder heeft ons geleerd, dat dit bestuur in sterker mate ver jongd is dan men tot nog toe zoo aan den buitenkant zou kunnen meenen. Het dagelijksch bestuur is in zijn samenstelling,, practisch geheel vernieuwd. Daarmede zijn wij er nog niet. Maar het is een goed begin. Wij houden daarnaast den indruk, dat de gezonde ver jonging in de lagere regionen nog niet voldoende doorwerkt. Er is in ons gewest, hier meer, daar minder, nog een jongerenvraag- stuk. Dat is uit verschillende rede nen verklaarbaar. O.a. uit de om standigheid, dat er in ons over wegend! plattelandsgewest veel conservatisme aanwezig is, dat lang niet altijd ongezond behoeft te zijn. Wij hebben vroeger al eens beweerd, dat dit gezonde conservatisme ons gewest in de voorbije jaren voor het aanvaar den van veèl, ongezonde nieuwig heden heeft bewaard. De stand van het vraagstuk schijnt ons nu veelal deze te zijn; dat de jongeren aarzelen tot de Partij toe te treden, omdat zij eerst eens willen afwachten, hoe ver de vernieuwingswil van de ouderen metterdaad wel zal gaan. Dit schijnt ons een verkeerd standpunt. Men motiveert dit plechtig met te zeggen, dat de jongeren hun vorm nog niet heb ben gevonden. Maar dan meenen wij toch. dat het zeven maanden na de bevrijding, en met over luttele maanden verkiezingen op handen, hoog tijd wordt, dat zij to1 klaarheid komen. Want noch het landsbelang, noch het Partijbelang dit laat ste telt ook mee kunnen blij ven wachten. En in den grond van de zaak is het eigenaardig, dat men veelal jongeren aantreft, die in de afgeloópen jaren de on stuimigheid zelve waren en thans 'oi de afwachters behooren, on- d*i-wijl toelatend, dat anderen en oude-en, de zaken om in hun terminologie te blijven „ver knoeien". Waarom niet ook in ons gewest een voorbeeld genomen aan het „verjongde" bestuur van den kring Amsterdam van de R. K. Staatspartij, dat blijkens een ver klaring van den nieuwen voor zitter, den heer Th. Koersen, te kennen heeft gegeven, dat de jongeren „na veel studie en overleg tot de Staatspartij zijn toegetreden, omdat de feitelijke partij-politieke verhouding een gezamenlijk optreden voor Katho- heken noodig maakt". Men wenscht verder „een nieuwe ge zindheid, waardoor het mogelijk wordt, op vruchtbare wijze samen te werken met anderen voor het gemeenschappelijke Nederland sche belang". Voor goede ideeën van anderen, met name voor die van de N.V.B., staat het bestuur opert. Dit is, in zijn algemeenheid overigens, een prettige verklaring, die richting en hou-vast geeft en bewijst, dat tenminste ook in den kring Amsterdam de jongeren ac tief zijn. en niet passief blijven. Hun voorbeeld is navolgenswaard voor andere rayons. Temeer, waar iemand die zijn oor te luis teren legt j on gerenkringen, nogal eens kan vernemen, dat er meer gepraat dan gedaan wordt. Men spreekt veel over samenwer king,, met anderen", over ver trouwen stellen „in anderen", over vernieuwing, die „daadwerkelijk moet gebeuren". Mar waarom begint men niet samen te wer ken en dan vooral wérken ..met eigen menschen". vertrou wen te stellen „in igen men schen", zelf het voorbeeld te ge ven met „werkelijk aan vernieu wing te doen". .Eii dan: werkeliik iongeren voor, en weg met de ionge-oude-mannetjes-geest, die men waarlijk in 'z.g.- jongeren kringen nu al weer aan treft. Het. jongeren vraagstuk is in ons gewest voor de politieke orga nisatie nog niet opgelost. Wie doet er mee, om te trachten, tot een oplossing te komen? Rede lijke voorstellen en verstandige denkbeelden zijn welkom. Wie ze aan het papier toevertrouwt „in de zalige hoop en de blijde ver wachting" dat ze in de krant zul len worden opgenomen, wordt vriendelijk verzocht, met het be kende euvel der naoierschaarschte rekening te houden! ^IGANTISCH inderdaad mag de financiëele overeen komst genoemd worden, die Amerika met Engeland heeft afgesloten. De United States leenen aan de Britten, over 'n periode van 50 jaar, het baga tel van 11 milliard gulden, om de Engelsche economie er weer bovenop te helpen, welke door den oorlog zulke zware slagen heeft ontvangen. Byrnes, deze transactie toelichtend, die nog nader door de parlementen moet worden goedgekeurd, heeft gezegd) dat dit een heel bedrag is, maar pér slot van rekening, is het toch maar het bedrag dat Amerika per veer tien dagen aan oorlogskosten uitgeeft. De overeenkomst heeft intusschen niet alleen tot doel, Engeland te helpen. Zij beteekent ook een stoot in de richting van het herstel van den wereldhandel. De activi teit van Amerika en Engeland opent op—dit gebied thans in derdaad betere perspectieven. £EN ANDER BERICHT stelt de beteekenis van deze mil- liarden transactie bijna in de schaduw: de drie ministers van de Big Three zullen vandaag over een week te Moskou bij- e.enkomen! Natuurlijk om de verschillende kwesties te be spreken, die hen nog verdeeld houden. Het gaat over de za ken, dig, speciaal de drie groo- ten interesseeren, wordt in berichten uit Londen gezegd. Men denkt daar natuurlijk aan Trankrijk. Aangelegenheden, die dit land „direct" betreffen, zullen niet besproken worden; doch weer wel: de werkwijze bij het opstellen van de Euro- peesche vredesverdragen: En de krvestie van het Centraal bestuur van DuitschlandIn Fransche kringen staat mp~> ov zijn achterste beenen. Bidault had bereids een onderhoud met de Gaulle. De voorbereidende commissie van de organisatie der Vereenig- de Volkeren heeft met 16 tegen 3 stemmen besloten den inhoud van het voorstel der Nederlandsche delegatie, strekkende tot de op richting van een permament co mité voor vrede en veiligheid uit de algemeene vergadering, niet in discussie te nemen. De Nederlandsche delegatie nam haar voorstel terug, doch behield zich het recht voor. dit onderwerp in de algemeene vergadering ter sprake te doen brengen. Z. H. de Paus zal ook dit jaar aan den vooravond van het Kerst feest per radio een boodschap tot de wereld richten.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 3