r HET REGEERINGSBELEID De nota inzake Nieuw Noordhollandsch Dagblad Bij een goeden levenswandel past geen zwarte handel Is Volksherstel blijvend? Wanneer wordt een politieke gevangene vrijgelaten? HEI GIF W „Ik B RA Woensdag 12 December 1945 iStad evt o mtrek ALKMAAR STADGENOOT WORDT BURGERVADER Een bekende figuur uit de illegalitei.t Dezer dagen is de benoeming afgekomen van onzen stadge noot, den heer M. T. Niele, den bekenden „Oom Tinus" uit de illegaliteit, tot wnd. burgemees ter van de gecombineerde ge meenten Egmond. Binnen, Eg- mond a. d. Hoef en Egmond aan Zee. Het bijzondere van deze be noeming is wel, dat zij niet het gevolg is van een sollicitatie, noch van een voordracht door aytoriteiten. De heer Niele, in het gewone leven adjunct-directeur eener verzekeringsmaatschappij, is n.l. benoemd tot wnd. burgemeester tengevolge van een request van de inwoners van bovenvermelde gemeenten, als vertegenwoordi- gers van alle groepen, tot den ommissaris der Koningin, waar in werd verzocht, den heer Niele die voor de inwoners tijdens ae bezetting een zoo vertrouwde fi guur is geworden, te benoemen tot burgervader. Tijdens de bezetting heeft de heer Niele o.m. vele burgemees ters van gemeenten in den kop van Noordholland verdienstelijk geassisteerd. Een groot aandeel had de thans benoemde burge meester ook bij de transporten en distributie van wapens die ge- dropped werden op terreinen on der de gemeente Spanbroek. Na den befaamden „slag van Ursem" waarbij ook de oudste zoon van den heer Niele sneuvelde in den strijd voor het vaderland, heeft hij zich meer beperkt, tot de hulpverleenir.g aan burgers. Hij werkte zeer veel samen met „Oom Theo" en „Oom Gerrit", vooral toen hij de samenvoeging ter hand nam van de verschillen de illegale organisaties. Ook was hij o.m. districtleider van het L. O., voorzitter van de adviescom missie van het M.G., lid van de Provinciale Advies Commissie en secundus van de G.A.C. Er ligt voor den nieuwbe- noemden wnd. burgemeester een ruim arbeidsveld open, waarin zijn organisatietalent ten volle tot uiting kan komen, vooral wanneer t.z.t. de plannen tot sa menvoeging der Gemeenten Eg mond Binnen, Egmond a. d. Hoef en Egmond aan Zee, tot stand zullen zijn gekomen. REÜNIE VAN OUD- GEDEPORTEERDEN Herdenking van massa deportatie. Vandaag is het juist een jaar geleden, dat de Duitschers in onze stad de groote razzia uit voerden op de mannelijke inge zetenen van 1540 jaar. Hun succes was niet gering, want in totaal wisten zij ruim 500 slachtoffers als vee bijeen te drijven en nog denzelfden avond volgde het transport in gesloten goederenwagons. In deze voertuigen moest men, opgesloten als misdadigers, tot den volgenden morgen vertoe ven. Eerst toen werden de wa gons „gelost" op het stations emplacement te Amsterdam. Onder zeer onaangenameo om standigheden werd voor 'twee dagen het bivak in Amsterdam opgeslagen. Eerst den derden dag werden allen, in Rijnaken op eengehoopt, overgebracht naar Kampen en vandaar met een kort tevoren beschoten perso nentrein, waarin de bloedsporen van aangeschoten menschen nog aanwezig waren, naar het „Durchgangslager" Zwolle. Dienzelfden avond nog werd het transport naar het oosten hervat en 12 uur later „moch ten" de slachtoffers op Duit- schen bodem uitstappen. Tweehonderd van dezen groep, werden, tusschen Hollanders uit andere oorden van het land te werk gesteld achter den Rijn en in de onmiddellijke nabijheid van de vuurlinie, onder de ge meente Kapellen. Onder moordend granaatvuur moesten deze gedeporteerden van 's avonds zes tot 's morgens acht uur in de buitenlucht wer ken. Vijftien Hollanders in den kracht van hun leven offerden hier hun bloed tengevolge van de oorlogshandelingen en als tol der slavernij. Op initiatief van eenige gede- Ïiorteerden, zal er a.s. Zaterdag n Hotel Irene, een reünie ge houden worden van allen, die slachtoffer van deze massadepor tatie waren en het kamp in Ka pellen bewoonden. KOLENDAMPVERGIFTIGING Nog vrij goed afgeloopen. Er heeft zich gisteren in de woning van twee bejaarde da mes aan de Zocherstraat een geval van kolendampvergifti ging voorgedaan. Beide dames, resp. 76 en 77 jaar oud zaten in de huiskamer, toen plotseling één van hen on wel werd en ineenzeeg. Onmiddellijk liep de ander de woning uit, teneinde de buren te alarmeeren en nauwelijks was zij buitengekomen of ook zij viel bewusteloos neer. De politie, die spoedig ter plaatse was, bracht de beide da mes bij buren onder. Het betrof hier een geval van kolendampvergiftiging, tengevol ge van het totaal verstopt gera ken van den afvoerpijp. De bejaarde slachtoffers zijn onmiddellijk in geneeskundige behandeling genomen en zij zul len spoedig de gevolgen van dit ongeval te boven zijn. DE NOORDHOLLANDSCHE COMPAGNIE NAAR INDIE Exercitie in legerkamp Aldershot. De vierde compagnie, van het vierde bataljon infanterie, louter bestaande uit Noordhollandsche jongens, over welke compagnie wij eenigen tijd geleden een kor te reportage gaven over hun verblijf in de Horné kazerne te Weert, is thans zoo vernemen wij uit Engeland, in Aldershot gearriveerd. In compagniesverband zullen er deze week reizen, o.a. naar Londen worden georganiseerd. Het militaire leven in het vijf tien KM2 groote legerkamp te Aldershot, wordt hoofdzakelijk gevuld met exercitie. Dezer dagen zullen alle man schappen tropeninjecties krijgen. De tropenuitrusting is reeds ge distribueerd. 28 December wordt de com pagnie, in bataljons verband, ver scheept naar Indië, waar men vijf weken later voet aan wal hoopt te zetten. (Voor den Politie-rechter) VAN HOUTDIEFSTALLEN EN NOG WAT De Politierechter had he* dezen middag druk met het berechten van houtdiefstallen. Zoo hadden P. F. en B P. belden te Oudkarspel, in den nacht van 1 op 2 Jan. 1945 een balk weg'genomen, toebehoorende aan de Firma Eecen aldaar. Eisch en uitspraak waren t 15.of 5 dagen. P. T. te Alkmaar had ook al wegens houtgebrek op 27 Mei 1945 een deur ontvreemd van een sleeper. 't Was gebeurd onder de gemeente Oudorp. Hij kreeg hetzelfde tarief, 15.of 5 daggen. Drie personen, J. K., J. V. en zekere P., waren er met z'n drieën op uitgetrokken om in de duinen van Egmond hout te hakken. De bakkerij ging niet door. Wel een boete van 10.of 5 dagen. Een ander drietal R. G„ P. K. en R. P. had te Harenkarspel op 22 Januari 1945 eenige telefoonpalen ontvreemd, 't Was allemaal brand- stoffennopd 't Kostte f 10.of 5 dagen. Marijke K. te Oudkarspel was zoo vrij geweest op 6 Juli 1945 clan destien electriciteit te betrekken van 't staatsbedrijf. Ondanks haar schriftelijk verweer kon dat niet ge tolereerd worden, 't Werd getaxeerd op 8.of 4 dagen. Op 25 Febr. 1944 hadden H. H. en zekere M. kippen gestolen. Er was een gunstig rapport uitgebracht. Vandaar een matige eisch van 30. of 15 dagen De rechter vonniste idem. 't Was erg onvoorzichtig van E B. om in Maart 1945 bij zijn buurman een kastje te openen en daaruit eenige bankbiljetten van 20 en 25 gulden weg te nemen. De Offi cier vond deze inbraak een ernstig geval en requireerde 14 dagen gevan genisstraf. Mr. Berkhouwer bracht verschil lende lichtpunten ter sprake, wat den Politierechter aanleiding gaf 1 maand voorw. on te leggen met 2 proefjaren Th. R en D. M., beiden te Zijpe hadden in Dec. 1944 een electro motor ontvreemd en deze verkocht voor 500.'t Was om een zekeren B. een hak te zetten. De Officier vond 't een zonderling geval en eischte 250.of 30 dagen. Nadat mr. Buers het geval had toegelicht was de uitspraak I 250.of 1 mnd De kooper van den motor P. S stond nu terecht wegens schuld- heling. De Officier achtte den heier erger dan den steler en vroeg 14 dagen gevangenis. De verdediger mr. Schuurman achtte het feit niet bewezen en concludeerde tot vrij spraak. Het vonnis luidde 1 maand Zaken v. d. Arrondissements Rechtbank) DE RECHTER IS NIET MALSCH Een aardig tweetal, Pieter M. en Marie C., hadden op 22 Oct. 1945 een reisje ondernomen van Amsterdam naar Schagen, met het doel wat vleesch machtig le worden. Daartoe begaven zij zich 's nachts naar een weide, slacht ten aldaar een schaap en stopten het vleesch in een koffer. Op het station Alkmaar waren zij ge snapt door ambtenaren van den C.C.D. De officier achtte het een ern stig feit diefstal van vee uit de weide en eischte daarom 1 jaar. De verdedigers, mr. Zeiler' en mr. De Lange, beschouwden beiden' niet als beroepsmisdadi gers, brachten verschillende lichtpunten naar voren en vroe gen clementie. Een onvoorzichtige schutter was S. K. uit Zuid-Scharwoude, beschuldigd door schuld letsel te hebben toegebracht aan een jong meisje. Hij had een geladen wind buks gericht *op een deur, met gevolg, dat een kogeltje terecht kwam in 't rechteroog. Dr. Wa genaar, als getuige-deskundige, constateerde blijvend letsel. Een geheele reeks getuigen a charge en a décharge was opgeroepen, waaronder de broer van be klaagde A. K. De zaak nam een onverwachte wending, toen de broer verklaarde de dader te zijn. Dit was voor den officier aan leiding vrijspraak te vragen. Ver dediger mr. De Groot hield een uitgebreid pleidooi en conclu deerde tot vrijspraak en vrijla ting. De rechtbank gelastte de onmiddellijke invrijheidstelling van beklaagde. Johan W. te Wieringerwaard had zeer onvoorzichtig gehandeld door in Aug. 1945 op verschil lende tijdstippen allerlei goede ren gekocht te hebben van zeke ren F. de B., zonder naar de her. komst te vragen, 't Betrof een sprei, een partij kippen enz. F. de B. stond in 't krijt bij be klaagde. De officier beschouwde be klaagde als een merkwaardig man: bekennen en ontkennen als 't hem te pas kwam, achtte de opzettelijke heling bewezen en vroeg 1 jaar. Mr. Sluis miste alle bewijs in deze zaak, vond getuige de B. allesbehalve geloofwaardig en vroeg vrijspraak. Op 30 Sept. van dit jaar had P. v. D., een bloemistknecht uit Heiloo, een leelijke streek uitge haald. Hij had uit het portaal van de R.K. Kerk te Tuitjenhorn een rijwiel weggenomen, dat door zekeren E. daar was neergezet. Als motief gaf hij op: een fiets noodig te hebben voor zijn werk. De officier vond verdachte geen echte zwijntjesjager, maar in het algemeen belang requireerde hij 8 maanden met aftrek. Verdedi ger mr. Sluis bracht in 't mid den, dat zijn cliënt weer werk kon krijgen en riep de clementie der rechtbank in. OPENING HEERENKAPSALON Blijkens een advertentie in ons blad van heden, zal op Vrijdag a.s. de heer J. Jong aan het Groot Nieuwland no. 18, een heerenkapsa lon openen. HEILOO GEMEENTERAADSZITTING De noodgemeenteraad zal Vrij dag a.s. voor de tweede maal bij eenkomen. De agenda vermeldt o.m. de behandeling van de gemeentebe- grooting, alsmede de begrooting voor het grondbedrijf en het fonds armengoederen voor het dienstjaar 1946. LANGEDIJK NEDERLAND HELPT INDIë Onder de leus „Nederland helpt Indië" zal binnenkort ook in deze gemeente een inzameling gehouden worden, om de hulp verleening aan Indië in den meest uitgebreiden zin te kunnen organiseeren. Het Ned. Roode Kruis en het comité „Nederland helpt Indië" hebben in samen werking met Ned. Volksherstel besloten gezamenlijk een natio nale inzamelingsactie te houden. In deze gemeente zal de inza meling worden georganiseerd door Ned. Volksherstel. De geheele opbrengst zal in een nader vast te stellen verhou. ding worden verdeeld tusschen het landelijk comité „Nederland helpt Indië" en het Ned. Roode Kruis. Op aller medewerking wordt gerekend om te kunnen voldoen aan den eere-plicht tegenover hen, die in Ned. Indië meer dan drie jaren de grootste ontberin gen hebben doorstaan. DE GESCHIEDENIS VAN ONZE DORPEN Zaterdagavond vond de derde bijeenkomst plaats in de serie causerieën over „De geschiedenis van onze dorpen". De heer Zeeman behandelde allereerst den desolaten toestand van ons volk tengevolge van de Napoleontische oorlogen en de daarop gevolgde herstelpolitiek, o.m. in verband met den opbloei- enden overzeeschen handel. Het Noordhollandsch Kanaal werd gegraven en kwam in 1842 ge reed. De groote zeeschepen konden thans in 2 dagen van de haven (Nieuwediep) in Amsterdam ko men. De kosten voor dit kanaal bedroegen 11.000.000. 't Geest merambacht was met dit kanaal verbonden door een sluis bij Schoorldam. Hierdoor kreeg het Geestmerambacht voor haar pro ducten afzetgebied in 't achter land: Alkmaar, Zaanstreek en Amsterdam. De opstand van België in 1830 eischte groote financieele offers en daardoor zware belastingen voor het volk. In 1839 werd de eerste spoor weg geopend. In onze contreien was de eerste verbinding Alk maarDen Helder in 1865. In 1878 werd de verbinding tot Amsterdam doorgetrokken. De verbinding per spoor gaf een groote vlucht aan ons tuinbouw- areaal. De bevolking van Nederland groeide gestadig. In 1830 waren er in ons land plm. 2% millioen inwoners: in 1914 was dit ge stegen tot 6.3 millioen. Vervolgens gaf spr. een over zicht van de diverse producten, welke in onze omgeving steeds werden verbouwd. In 1630 waren er in het Geestmerambacht 121 morgen of ongeveer 90 ha. moes land (zaadland). Onder Zuid- Scharwoude werd toentertijd één morgen land verkocht voor 2817.tegen 1400.per morgen in andere streken. Vervolgens werden door spr. de steeds meer verdwijnende molens, overbodig geworden door de stoombemaling, onder de lou. pe genomen. Tenslotte behandelde de heer Zeeman den strijd van de West friezen tegen de Graven van Holland. Van de gelegenheid tot vragen stellen werd een dankbaar ge bruik gemaakt. KERST. EN NIEUWJAARS- POST MET KINDERZEGELS. Onder deze leuze werd te Den Helder op 1 December de actie voor het hulpbehoevende kind ingezet. Het resultaat in deze door den oorlog zwaar bezochte stad was in één woord overwel digend. Op den eersten dag werd voor 1000.aan kinderzegels verkocht. Op Zaterdag 8 Decem ber werd het recordcijfer van 1939, nl. 3900—, met f 200.— overschreden. De verkoop had het respecta bele cijfer van 4100.bereikt in8 dagen. Velen zullen zich afvragen hoe dit resultaat is bereikt. Het ge heim hiervan schuilt bij het post- personeel. Bestellers gingen de straat op en boden de kinder zegels huis aan huis te koop aan. Op het postkantoor werd door het loketpersoneel een stand ge opend waarin kinderzegels ver krijgbaar worden gesteld en waar men op een „thermometer" den stand bijhoudt van het totaal be drag dat verkocht is. Indien alom het Ned. P.T.T.- personeel eens op soortgelijke wijze te werk ging, hoe geweldig groot zouden dan de baten kun nen zijn van de uitgifte der kin derzegels! Komt, dames en heeren P.T.T.- ers, de hand aan den ploeg, als één man op voor dit edele doel. „De enkele cent van velen kan het leed der kinderen helen." DEZE VRAAG is ons meer dan eens gesteld. Wij zou den daar het volgende op kunnen antwoorden. „Volksherstel" stelt zich ten doel op het gebied van materieel, physiek en moreel herstel een groote samenbinding tot stand te brengen. Haar taak is hierbij stimuleerend en aan vullend. Dat de zelfstandigheid der in Volksherstel-verband sa menwerkende instellingen ge waarborgd blijft, is vanzelfspre kend. Wij zullen niet ten eeuwi gen dage aan „herstel" moeten werken. Aan „herstel" komt een einde. Daarom zal de naam „Volksherstel" natuurlijk ver dwijnen. Maar dat de eenmaal gevormde samenbinding ook voor de toekomst haar nut zal toonen, staat bij ons vast. Moge dit de winst uit de achter ons liggende bittere jaren zijn. (Vervolg van pag. 1) Daarmee belandt men dus op een terrein, dat vol ligt met voetangels en klemmen. Wanneer kan men zeg gen dat iemand vrijgelaten kan wor den, in afwachting van de uitspraak van het Tribunaal of het Bijzonder Gerechtshof? In het algemeen kan men aannemen dat personen, die voor het Bijzonder Gerechtshof moe ten verschijnen, omdat zij van ern stige delicten verdacht worden, zoo als verraad en andere minderwaar dige diensten, waardoor anderen groot leed of nadeel berokkend wer den, niet in vrijheid worden gesteld. Betreft het evenwel alleen een lid maatschap van de N.S.B. of een man telorganisatie, dan kunnen er termen aanwezig zijn om zoo'n persoon voor- loopig de vrijheid terug te geven. Dergelijke gevallen zijn juridisch nauwkeurig omschreven, wat echter nog niet wil zeggen dat de beslissing dus ook eenvoudig is. Wanneer be wezen wordt, dat een persoon aan hetgeen hij verdacht wordt onschul dig is, ligt de zaak natuurlijk een voudig. Iets anders is het wanneer het er om gaat den aard te bepalen van een zaak, waarvoor de straf door het in bewaring stellen mogelijk niet gerechtvaardigd is. Men denke aan het dienst nemen onder dwang bij de N.S.KK of de Organisatie Todt. Eer 'erde factor doet zich voor, als "aan moet worden of men iem? niet moet ontslaan, wanneer na onnerzoek van het dossier aange nomen kan worden, dat de door het rechtscollege op te leggen vrijheids- beroovng niet van zoo langen duur zal zijn als het voorarrest. Vervolgens kan om psychische of physieke rede nen langer vasthouden niet gerecht vaardigd zijn, altijd dan bezien in verhouding tot den ernst van het feit of de gedragingen waarvan een persoon verdacht wordt. Hierbij wordt speciaal gedacht aan personen van 65 jaar en ouder en aan moeders die met het oog op de kinderen moei lijk in het gezin gemist kunnen wor den. Als iemand in vrijheid wordt ge steld, maakt men daarvan akte op en den ontslagen gevang'ene ontvangt een afschrift, zoodat hij niet het risico loont elders te worden ingerekend. Het Bijzonder Gerechtshof moet dan beoordeelen of iemand nog voor het Tribunaal moet verschijnen en voorts of hij al dan niet voorwaar delijk of onvoorwaardelijk buiten vervolging wordt gesteld. Door deze maatregelen is aan wille keur een einde gekomen, waardoor ons rechtsgevoel beter dan voorheen bevredigd wordt. Wij kunnen nog meedeelen. dat in het district Hoorn 15 mannen en 4 vrouwen zijn vrijgelaten, terwijl aan 10 mannen en vrouwen huisartest werd opgelegd. In de eerste tien dagen van December werden U man nen. 5 vrouwen vrijgelaten en kregen 3 personen huisarrest. Verder werden in November één persoon en in De cember 2 personen verplicht om zich van tijd tot tijd te melden. I Zooals bekend zullen in Januari a.s. de verschillende Tribunalen in ons land hun werkzaamheden begin nen. Wij vernamen, dat in Hoorn vermoedelijk een ambulante Kamer zitting zal houden, als onderdeel van het Alkmaarsche Tribunaal. In de Tweede Kamer deelde de voorzitter Dinsdag mede, dat de nota aan de Kamer over het re- geeringsbeleid Dinsdag zou ver schijnen. Zij wordt hedenmiddag gepubliceerd. Deze nota behandelt de vol gende hoofdstukken: Kabinetsformatie. Overzicht v. d. gebeurtenissen in Ned. Indië. Het door de Ned. regeering te Londen gevoerde beleid. De organisatie van de over heidsdiensten. a. Militair Gezag. b. Regeeringsvoorlichtingsdienst. c. Regeeringsdienst „Oog en Oor" Rechtskracht der wetsbeslui ten. Beleid der regeering ten aan zien van politieke delinquenten. Financieele voorzieningen met betrekking tot oorlogsschade. Loon. en prijspolitiek, a. Loon politiek. b. De prijzen in verband Woei met de loonen. c. Spaar- en voor. schotrekening, d. De DUW. e. Het buitengewoon besluit Ar beidsverhoudingen 1945. Wacht geldregeling. Arbeidsbemiddeling Sociale verzekering. Volksge zondheid. Landbouw, visscherij en voed selvoorziening. Organisatie van het bedrijfsleven. Buitenlandsche handelspolitiek. Nationaal Wel vaartsplan. Vervoermonopolie. Zuivering, a. Zuivering van ambtenaren, b. Zuivering univer siteiten en hoogescholen. c. Zui vering der kunstwereld, d. Zui vering van het bedrijfsleven. Richtlijnen bij benoeming. Kieswet. Noodgemeenteraden. Provinciale Staten. Gemeente, financiën en financieele verhou ding tusschen het rijk en de ge meenten. N H vr in lm eerst Volge schap sche perso', bevrij regee overn hun wreea nog schen De het behe rug derl: Japa len, geeri Indo zinn; aard. de d bewi lijk Kolc Ameri in Du dat de dureni de ge „doode heeft Kol< verklc comm ke h Duitse de: de na: fabrie nietig derzoe een o: dde I Eiber] had. ieder te dri rimen ter o] werde genov duren dai, het v ming om h tie-ka vernie Ond een telegi film roïeke film door roeme daar terwi; figure eens hielpi van 1 male korte word' HIL Orgelc Nedèr 12.35 Jack Relais Kwari mofoo uurtje 16.45 Jeugd met Accor tier Schilf Enserr land orkest 22.30 Avonc HIL 18.30 18.55 19.01 Neder ble C 21.15 wijcïir Dorse

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 2