OUDE GLORIE DE BRITSCHE HULP IN INDIE op het witte doek Sjahrir wil geweld met geweld beantwoorden Nieuw Noordhollondsch Dagblad Lof voor onze Indische politiek HET DOODELIJKSTE GIFGAS TER WERELD Was in Duitschland aanwezig „Ik vocht bij Arnhem" RADIOPROGRAMMA DE WEER DROGE WIERINGERMEER Een telegram aan de Koningin Paradepas en uniformen Ontoelaatbare radio- uitzending De vloot als vredesduif Uu eigen land l*£rotiiek Woensdag 12 December 1945 |1V HET ENGELSCHE LAGERHUIS hebben eenige leden vragen gesteld in verband met de acties der Britsche troepen in Indonesië. Ministe^ Noel Baker heeft in zijn antwoord aller eerst gewezen op Nederland's houding gedurende den oorlog. Volgens hem heeft Nederland in den strijd tegen de gemeen schappelijke vijanden alles gedaan, wat mogelijk was. De Brit sche strijdkrachten wilden slechts Japanneezen ontwapenen en personen, die daarvoor in aanmerking komen, beschermen of bevrijden. Er bestaan met de Nederlandsche en Fransche regeering geen andere overeenkomsten dan die, welke het overnemen van het bewind betreffen, wanneer de Engelschen hun taak hebben vervuld. De Indonesiërs hadden zeer zeker wreedheden begaan, al was dat tegengesproken. Er moesten nog 200.000 vrouwen en kinderen bevrijd worden. De Engel schen konden niet opeens terugtrekken. De minister voelde vooralsnog niet voor een conferentie buiten Java. Hij wil afwachten, wat de Nederlanders hier zelf nog ver mogen. Hij ontkende, dat de Ne deriandsche regeering geweigerd zou hebben Indonesische leiders te woord te staan. Veeleer hebben deze laatsten formeele bijeen komsten van de hand gewezen. De minister loofde voorts het Nederiandsche koloniale beheer vóór 1939 en kwam te rug op de loyaliteit van Ne derland in den oorlog tegen Japan. Hij vond de voorstel len, die de Nederiandsche re geering sinds 1943 aan de Indonesiërs heeft gedaan, vrij zinnig en van ver strekkenden aard. De Indonesiërs, meen de de minister, moesten eerst bewijzen, dat zjj onafhanke lijk konden zijn. Kolonel Bernstein, lid van het Amerikaansche militaire bestuur in Duitschland, heeft verklaard, dat de I.G Farben-industrie ge durende den oorlog en zonder dat de geallieerden het wisten, het „doodelijkste gifgas ter wereld" heeft geprodunceerd. Kolonel Bernsein heeft deze verklaring afgelegd voor de sub commissie van den senaat, wel ke het oorlogspotentieel van Duitschland onderzoektt. Hij zei- de: „Ondanks de pogingen van de nazi's om v o o ró de bezetting fabrieken en voorraden te ver nietigen, zijn de geallieerde on derzoekers te weten gekomen, dat een officieele persoonlijkheid van dde I G Farben in Wupperthal- Blberfeldt een gas uitgevonden had, dat in staat was om door ieder bestaand gasmasker heen te dringen. De I.G Farben expe rimenteerde eerst op apen en la ter op menschen. Deze gassen werden niet alleen gebruikt te genover hulpelooze menschen ge durende de experimenteele sta- dai, maar zij werden later met het volle medeweten en toestem ming van de I.G Farben gebruikt om heele groepen in concentra tie-kampen, zooals Auschwitz, te vernietigen. Onder dezen titel, afkomstig van een oorlogscorrespondent in een telegram aan zijn krant, is een film vervaardigd van den he- roïeken strijd bij Arnhem Deze film werd gespeeld utisluitend door leden van den eeuwig-be roemden Airborne Division, die daar alles hebben meegemaakt, terwi.il ook verschillende burgers figureeren, die in dien tijd even eens in werkelijkheid den strijd hielpen strijden. In, het begin van 1946 zal de film, die een nor male rollengte heeft, dus geen korte documentatie, in Engeland worden vertoond. TTTT Donderdag 13 December. HILVERSUM I. 8.01 Nieuws; 12.oi Orgelconcert door Joop Walvis; 12.30 Nedènand gaat weer aan den slag; 12.35 Gramofoon; 13.01 Nieuws; 13.20 Jack Louis en zijn orkest; 14.01 Relais wereldprogramma; 15.00 Kwartier voor de vrouw; 15.15 Gra mofoon; 16.00 Godsdienstig half uurtje; 16.30 Alt mezzo en piano; 16.45 Voor de kleuters; 17.00 Radio Jeugdkrant; 17.30 Harry de Groot met zijn vibrafoon sextet; 18.01 Accordeon en orkest; 18.30 Kwar tier voor den arbeid; 18.45 Tony Schilfferstein; 19.01 Nieuws; 19.30 Ensemble Nina Dolce; 20.01 Neder land herrijst; 20.15 Concertgebouw orkest; 22.15 Mensch en maatschappij 22.30 Gramofoon; 23.01 Nieuws; 23.20 A vond wij ding. HILVERSUM II. 18.01 Nieuws; 18.30 Liederen van Gabriel Faure; 18.55 anti -zwartehandelcampagne 19.01 Cantabile Sextet; 19.30 Voor de Nederl Strijdkrachten; 20.01 Ensem ble George Frank; 20.30 Cabaret; 21.15 Metropole Orkest; 21.45 Avond wijding; 22.01 Nieuws; 22.20 Tommy Dorsey en zijn orkest. DE COMMISSIE „Wederopbouw Wieringermeer" heeft Dinsdag ochtend om 10 uur, in verband met het droogvallen van den Wierin germeer, het volgende telegram aan H. M. de Koningin gezonden: „De Commissie Wederop bouw Wieringermeer heeft de eer Uwe Majesteit te berich ten, dat heden te 9 uur bij de droogmaling van den Wierin germeer een peil van 5 meter min N.A.P. is bereikt, waar door alle gronden in den pol der droog zijn gevallen. De Commissie voornoemd: Ir. C. KRIJN, voorzitter G. G. LOGGERS, Ir. A. OVINGE, leden A. N. NAP en Mr. Th. A. J. VOSTERS, secretarissen." Soortgelijke telegrammen zijn verzonden aan den minister van financiën en aan den minister van binnenlandsche zaken. Kinderen van Nederiandsche en Indonesische geïnterneerden, die meer dan 3% jaar onder de Japansche bezetting geleden hebben in het Jahore Bharu ziekenhuis Maleische staten, waar zij herstellende zijn van de doorstane ontberingen. (Anefo P.) NOG EENMAAL hebben de nazibonzen in hun gedroomde heer lijkheden kunnen zwelgen en hun fantasiën over het duizend jarige rijk kunnen botviere.i. Dat was, toen in de rechtzaal te Neu renberg een film werd vertoond, die drie en een half uur duurde en die de nuchtere titel droeg: „Het plan van de Nazi's" Er werden beelden vertoond van nazi-optochten, parades, feesten en speeches, maar ook van de Jodenprogroms en jeugddemonstraties, waar Hitier het middelpunt was van een hysterische menigte. Verder werden er scènes gedraaid uit de journaals van de bezet- j ting van Oostenrijk, Polen, Nederland, België en overige landen. Het zal wel een wrang beeld zijn geweest voor deze heeren, die zich zélf beter kenden in alle soorten salonuniformen en schijngrootheid. De officieele rechtszitting be- handelde de Duitsche dwang op Japan om deel te nemen aan den wereldoorlog, welk land er gezien de resultaten van het Duitsche leger na Stalingrad niet veel voor voelde. Wat voor voordeelen Duitschland had aan de deelname van Japan blijkt wel uit de dolle vreugde van v. Ribbentrop, toen hij van de agressie in het Verre Oosten hoorde In den nacht van zeven Decem ber belde Ribbentrop z/,n Ita- liaanschen collega Ciano op om zijn uitbundige vreugde te uiten over het feit, dat Japan op den knop van Pearl Harbour gedrukt had teneinde den oorlog in het Verre Oosten te ontketenen Ver rassend was. dat Raeder de eerste was, die in dit verband genoemd werd. Alderman citeerde name lijk een vertoog, dat de grootad- miraa] op 18 Maart 1941 tot Hit- Ier, Keitel en Jodl gehouden heeft. „Japan moet stappen doen om Singapore 'zoo spoedig moge lijk te bezetten, daar de gelegen heid daarvoor nooit meer zoo gunstig meer kan worden" Japan moest volgens Raeder met alle middelen geanimeerd worden tot onmiddellijk optreden om. ten einde al zijn doelstellingen in Guam, de Philippijnen en Ned.- Indië ineens te kunnen bereiken, Singapore te nemen. Ned.-Indië zou niet rechtstreeks moeten wor den aangevallen uit vrees voor beschadiging van olievelden, het zou na Singapore zonder meer onder Japans i»nvloed kpmen. De oude vesting Landsberg, waar Hitier tijdens zijn ge vangenschap na den putsch van 1923 „Mein Kampf" schreef, zal waarschijnlijk de plaats zijn, waar de slotscène van het proces van Neuren berg zal spelen. Het schijnt namelijk, dat men de te ver wachten doodvonnissen voor de leiders op de binnenplaats der gevangenis te Landsberg zal voltrekken en wel onder, het venster van de cel, waar Hitier eens zijn onzalige ge dachten op schrift stelde. Naar aanleiding van de caba ret-uitzending op Zaterdag avond j.l., waarin een der medewerkenden zich uitlatin gen heeft veroorloofd, die tot gerechtvaardigde protesten van luisteraars aanleiding hebben gegeven, deelt de pro- gramma^Ieiding van „Herrij zend Nederand" mede, dat de persoon in kwestie misbruik van vertrouwen heeft ge maakt en tijdens de uitzen ding herhaaldelijk van den aanvankelijk voórgelegden en goedgekeurden tekst is afge weken Zij heeft gisteravond voor rje microfoon van een en ander mededeeling gedaan en den luisteraars haar ver ontschuldiging aangeboden Admiraal Chester W. Nimitz hield voor de Board of Trade te Washington een redevoering over de eerste Kerstmis in vredestijd. Bij deze gelegenheid, aldus Ni mitz. wensch ik u eraan te her inneren, dat de vloot van de Ver. Staten een instrument des vredes is In tijd van, oorlog vecht de vloot voor de overwinning, d.w.z. voor den vrede In tijd van vrede streeft de vloot ernaar, zulk een peil te behouden, dat oorlog er door voorkomen wordt. In, dezen genoeg om een oorlog te voorko men WIJZENDE OP HET FEIT, dat hjj nog geen officieel bericht heeft ontvangen over de conferentie te Singapore?, heeft Sjahrir vanmorgen bij een persconferentie een ver klaring voorgelezen, waarin hij o.m. verklaart: „Wanneer de berichten, die we hebben, ontvangen juist zijn, betee- kenen deze, dat tegen de In donesiërs geweld zal worden gebruikt. Ons is medegedeeld dat er een militair plan van actie opgemaakt zou zijn te gen de extremisten. Daarop zeggen wij: er kan moeilijk In Zweden bevinden zich ruim 30.000 vluch telingen uit de Balti- sche landen, die toe stemming hebben daar te blijven. Tusschen China en Sovjet-Rusland is overeenstemming' be reikt in zake het over brengen van Chineesche regeeringstroepen naar Mandsjoerije. Barba ra Hutton, een van 's werelds rijkste vrou wen, heeft haar kost baar huis ter beschik king gesteld van Ame rika ten behoeve van de Ambassade. Admiraal Hor thy, voormalig be stuurder van Hongarije, is naar de gevangenis van Neurenberg over gebracht, om vermoe delijk als getuige ver hoord te worden. In Amerika zijn voor de blinden talrijke tooneel- stukken op gramofoon- platen vastgelegd, waar bij in het gesproken woord een natuurge trouwe tooneelensce- neering wordt weerge geven. Francq, de se cretaris van Degrelle, is door den Brussel- schen Krijgsraad ter dood veroordeeld. De Fransch-Britsche onder handelingen over de problemen van het na bije Oosten vorderen goed. Het internationale kath. radio- en televisiebureau zal in Amsterdam ver moedelijk zijn werk zaamheden voortzetten. In Den Haag is op 73-jarigen leeftijd over leden de heer H. van Heeswijk, een der meest bekende autoriteiten van ons land, vooral in verband met het her stel van oude gebou wen. In afwachting van een binnenkort te nemen raadsbesluit in zake openstelling der vesting Scheveningen, is bij wijze van proef de contróle aan de toe gangswegen opgeheven. Kapelaan Schellekens een bekend priester te Nijmegen, door zijn werk voor de in Duitschland verblijven de arbeiders als direc teur van de Nederland- schje Vaticaan-commis- sie^ vierde zijn 12Vs jarig priesterfeest. \MAT ZIJN 157 menschen- levens in vergelijking met de millioenen, die in den oor log gesneuveld of vermoord zijn? Toch is ook elk leven der 157 Balten heilig, die Zwe den aan Rusland moet uitle veren. Op dit punt bestaat ten minste een overeenkomst tus schen de Zweedsche en de Russische Regeering. Maar de publieke opinie in Zweden en ver daarbuiten is fel te gen deze uitlevering gekeerd. Zij zou, gezien het Russische standpunt, den dood van deze 157 inwoners der „bevrijde" Baltische staten beteekenen. Rusland beschouwt ze als Duit sche militairen. Ze zijn naar Zweden gevlucht (en daar ge ïnterneerd) in Duitsche unifor men, deels om vermomd te zijn, deels omdat ze gedwon gen waren dienst te nemen. Deze menschen zijn echter be slist geen nazi's, maar boven dien zijn ze anti-bolsjewiek. Dit laatste maakt ze natuur lijk in Russische oogen vol- geest was de vloot in 1941 een ^oen^e veroordeelenswaard, en mislukking. Zi, was me* sterk j de gr hen geen pardon bestaat. Het verzet der publieke opinie maakte de Zweedsche Regee ring tot nog toe huiverig, de overeenkomst uit te voeren. Bovendien waren de betrok kenen in hongerstaking ge gaan. Maar Rusland klopt aan de deur en eischt, als Shylock, het volle pond. Er is nog geen Portia opgestaan, om de 157 Balten vrij te pleiten. Politieke spanning met den Rus schijnt Zweden niet te willen riskee- ren en er zal wel iets van for meel recht zijn, dat aan den Sovjet-staat houvast geeft. Dat was met Shylock ook zoo. En toch verloor die het pleit, om dat menschelijkheid gaat bo ven juristerij. oorlog gevoerd worden tegen de extremisten alleen. Wanneer de Britten meer troe pen in het land brengen en een groots opgezette actie inzetten, zullen alle Indonesiërs ook zoo goed als zij kunnen weerstand bieden. Men heeft ons te verstaan gegeven, dat de verklaring, die de Nederlanders en Engelschen daaraan geven is, dat het elimi- neeren van de zoogenaamde ex tremisten den weg zou effenen voor besprekingen tusschen de Nederlanders en de zoogenaamde gematigden. Hierop zeggen wij: dit zou wel eens een illusie kunnen blijken. Er zullen geen vreedzame be sprekingen mogelijk zijn, wan neer in Indonesië bloed moet vloeien." In zijn verklaring en ook in antwoorden op vragen liet Sjahrir er geen twijfel aan bestaan, dat de kloof tusschen de gematigden en de extremisten tot op zekere hoogte is overbrugd. Op de vraag of zijn regeering in staat was de orde te handha ven, antwoordde Sjahrir. dat hij geloofde, dat wanneer hem de kans werd gegeven, hij binnen enkele weken het meerendeel van het land onder contróle zou hebben. Mr. Blom plaatsvervanger van dr. van Mook. Gedurende de afwezigheid van Dr. Van Mook, die a.s. Donderdag naar Nederland vertrekt, zullen de loo- pende zaken der Indische Regeering worden behartigd door Mr. N. N. Blom, Directeur van het Departement van Justitie. Mr. Blom werd in deze functie benoemd in 1941, na een langen loopbaan bij dit departement in alle deelen van Indië. De toestand on Java. In Buitenzorg en in Br g is het rustiger, hoewel er wel scherpschutters vcfrschoL v Engelsche troepen he; den spoorweg ten Oosten van E- doeng afgesneden, om verlies van rollend materiaal te voorkomen. Met gelooft dat de Indonesiërs, die Semarang zijn binnengedrongen van plan zijn het vliegveld, de ha vens en het district Nieuw Tjandi te isoleeren. Bij Soerabaja wordt de actieve patrouilleermg voortgezet. De maat regelen tegen de dorpen betrokken bij den moord op den Engelschen hrigademajoor en de Roode Kruis werkster werden voortgezet. De correspondent van de "Mel bourne Herald", Bill Nudson; meldt in een bericht uit Balik Papan dat de Australische zevende divisie, die nu Nederlandsch Borneo bezet wa pens verkoopt aan de Nederlanders, hetgeen ook door het hoofdkwartier van de divisie wordt bevestigd. Een gedeelte van de normale uitrusting werd onttrokken aan de Australi sche eenheid om de Nederlanders te wapenen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 3