Doodstraf geëisdif tegen Alkmaarder i Onze schadevergoedingseisch Duitsehland aan Was vrijwilliger bij de Knegsmarine dienden. Slechts één ding telt: vrijheid Van Genechten pleegt zelfmoord FASCISME IN PARAGUAY? RADIO-PROGRAMMA Nieuw Noordhollandsch Dagblad Donderdag 13 December 1945 wijzend personeel aan het Mur- neUius-Gymnasium, de Handel. school en de Handelsavondschool •n .11. i i voor handels, en kantoorbe- Voor het Bijzonder Gerechts hof te Amsterdam stond Woens dag terecht de 20-jarige Alk maarder Willem Hollenberg, we gens vrijwillige dienstneming bij de Kriegsmarine. De jongeman verklaarde, dat hij niet wist, dat Nederland nog steeds met Duitsehland in oorlog was; zelfs nu zag hij dat nog niet in, want in het Rochdale-kamp had hij mr. Ubbens ontmoet, die hem verklaarde, dat na de capitulatie de oorlog tusschen beide landen 'tot het verleden behoorde. Hij was destijds vrijwillig naar Duitsehland gegaan, om wat meer te verdienen. In Berlijn viel de behandeling hem niet mee en raakte hij verzeild tusschen den zwarthandel; zoodoende werd hij door de Gestapo gegrepen, die hem voor de keus stelde: naar het concentratiekamp of dienst neming hij de weermacht. Hol lenberg voelde echter niets voor een haantje als soldaat of S.S. man en dacht bij de marine als scheepskok zooveel mogelijk bui. ten schot te kunnen blijven, wat de bewijst wel dat hij zijn ge val niet als zoo ernstig beschouw de; tenslotte schetste pl. verd. als eenigste zoon van zijn ouders, waarmee hij in goede verstand houding leefde. Pl. vroeg ten slotte clementie Uitspraak 22 December ALKMAAR HINDERWET Bij besluit van heden is aan de N.V. Petroleum Maatschappij Texas Company te 's-Graven- hage vergunning verleend tot oprichting van een ondergron-cT- sche benzïne-bewaarplaats, in houdende 4000 L.. in het perceel Kanaalkade nr. 33 en een aftap- inrichting vóór gen°emd per ceel. BURGERLIJKE STAND Geboren: Marion E., d. v. Jan Krauweel en P. J. Slagboom; Maria E., d. v. Hendrik van Westrienen en C. Hollenberg; Maria G. L„ d. v. Jan Blanken- daal en C. M. Verver. Overleden: Anna de Jong. 30 jaar, echtg. van J. M. Zwetsloot: de krijgshandelingen betreft. Hij ^^t Hagenbeek 1 jaar Cor t0v^r^nJnelia IJzelenberg.73 jlar, gesch. dagen verlof. Hij kwam naar Alkmaar. Op de vraag van den president, waarom hij toen niet meteen onderdook, zei hij, dat hij daar geen kans toe zag. Zijn moeder, als getuige ge hoord, verklaarde, dat de zoon buiten medeweten van zijn ouders geteekend had; toen hij na het eerste verlof terugging, wisten zijn ouders nog niet, dat hij bij de Kriegsmarine was. Toen hij in November in* uniform thuis kwam, had hij er een hekel aan, dat hij daarmee over straat moest. Er werd over onderduiken gesproken maar de jongen was bang dat zijn ouders dan last zouden krijgen. De vader verklaarde ook, dat de jor| en. om meer te verdienen, naar ü.was gegaan. De bloemist H. v. Kessei, bij wien de verdach te als loopjongen in dienst was geweest, legde gunstige verklarin gen af. De jongen was nooit in N.S.B.- of Duitsche kringen ge weest, - eerlijk en betrouwbaar, had een hekel aan zijn uniform en wilde zijn ouders door meerdere verdiensten helpen. Voor de procureur-fiscaal aan het woord kwam, werd den ouders de gelegenheid geboden de zaal te verlaten, zoodal zij er niet bij aanwezig behoefden te zijn, toen de doodstraf tegen hun eenigst kind geëischt werd. De fiscaal achtte vrijwillige dienstneming bewezen, waardoor verd. heeft deelgenomen aan den strijd tegen eigen landgenooten ter zee; vooral een door verd. aan zijn ouders geschreven brief werd als bezwa- rfcnd materiaal aangevoerd. Hij had hierin met zekere trots geschreven, dat hij na drie maan den op een ^mijnenveger te heb ben gevaren een onderscheiding had gehad 'at hij hoopte ook de tweed cheiding .e zul len behak- De verdediger wees op den jeugdigen leeftijd van verdachte, die 15 jaar was, toen Nederland capituleerde en dus heel goed kon meenen. dat de oorlog voor Ne derland afgeloopen was Voorts achtte pleiter niet bewezen, dat verd vrijwillig had dienst geno men, daar hij onder dwang ge handeld heeft; het primair ten laste gelegde achtte pl. derhal ve niet bewezen, waarom hij t. a v het primair ten laste gelegde tot vrijspraak concludeerde. Dat verd direct na het af zwaaien naar Alkmaar terugkeer- van R. de Waal; Willem Siewers, 77 jaar. echtg. van M. J. Schrie- ken; Cornells G. C. Kraneveld, 87 jaar;; Cornelia Groot. 74 jaar, wed. van M. Borst. VERVANGING BURGE. MEESTER Burgemeester en Wethouders van Alkmaar hebben achtereen volgens de wethouders G. van Slingerland, C. Couwenhoven en G. H. Hoytink aangewezen den Burgemeester bij afwezigheid of ontstentenis te vervangen. ,,'T HOOGE HUIS" In de gisteren gehouden Bui tengewone Algemeene Vergade ring van Aandeelhouders der N.V.'s; Noord-Hollandsche Le- vensverz. Mij. van 1891; Verz. Mij „Noord-Holland"; Ass. Mij. „Het Groene Kruis" en „Alk. maarsche Bank", alle gevestigd in 't Hooge Huys" te Alkmaar, werden in de vacatures van wij len de heeren Prof. Mr. B. M. Taverne en P. A. de Lange, tot Commissarissen benoemd de hee. ren Prof. Mr. W. P. J. Pompe, Hoogleeraar Strafrecht aan de Rijksuniversiteit te Utrecht en Prof. Mr. C. P. M. Romme, oud- Minister van Sociale Zaken, wonende te Overveen SALARISPOSITIE ONDER. WIJZEND PERSONEEL In gemeenteblad van Alkmaar nr. 1882 is opgenomen het be sluit van Burgemeester en Wet- WEER VIJFHONDERD GASTEN VOOR „FORT ERFPRINS" Vijfhonderd S.S.-ers, land- wachters en wellicht ook minder zware jongens, die bij Eisden de Ned. grens waren gepasseerd, werden gisteravond als nieuwe gasten ontvangen in het Kamp „Fort Erfprins" te Den Helder. Omstreeks half acht arriveerde de goederentrein te Alkmaar, waar de gasten een kort opont houd hadden. Een streng escorte bewakers begeleidde 't transport. RARE MANOEUVRE Gisteravond omstreeks 9 uur kwam een motorrijwiel op den Kennemerstraatweg, ter hoogte van de NÜuwpoortslaan in bot sing met een auto die een plot selinge manoeuvre naar links maakte. De motorrijder kwam er met eenige schrammen van af. Het motorrijwiel werd deerlijk ge havend. De automobilist verklaarde zich bereid, de schade onderling te regelen. NOORDSCHARWOUDE AUTO MET N.S.B.-ERS KANTELDE Tusschen Nrd. Scharwoude en Waarland is gistermorgen een auto-ongeluk gebeurd met een groep van 65 N.S.B.'ers uit het kamp Rochdale te Alkmaar, die op weg waren naar de Wierin- germeer. Per trekker met aanhangwa gen werden deze gevangenen vervoerd. Tengevolge van de gladheid van enkele gedeelten van den weg begon de trekker op een zeker oogenblik te glij den. Hoewel' de snelheid zeer matig was, kon de bestuurder niet verhinderen, dat zijn auto door den doorzettenden aan hangwagen dwars geduwd werd. Het gevolg was, dat het voorste gedeelte kantelde op het naast den rijweg gelegen rijwielpad, waardoor de dertig passagiers met hun bewakers op en over elkaar op de straat rolden. Eén van hen, zekere H. K. uit Alk maar, moest met een lichte her senschudding naar het Centraal Ziekenhus te Alkmaar worden overgebracht, terwij drie anderen ter verpleging werden opgeno men in de ziekenbarak van het kamp. Een der bewakers, die met zijn neus op straat gedoken was, bekwam eenige schrammen aan het gelaat. De maréchaussee maakte proces-verbaal van het gebeurde op. OUDORP MUTATIE Bij de op 10 December 1945 te Oudorp gehouden vergadering van het NVH en HARK is tot secretaris van de NVH en HARK afd. Oudorp, in de plaats van den heer Bekkering, gekozen de heer Th. C. Uyttenboogaart, Munni- kenweg 25c, alhier. WAAROM EENHEID ONDER DE KATHOLIEKEN? Dezer dagen vergaderde de pl. UET VOORTDUREND STREVEN der Regeering is er uiteraard op gericht voor Nederland een redelijk aandeel te verkrijgen In het totaal van de reparatiebetalingen, die aan Duitsehland zullen worden opgelegd. Voorhands is de Regeering daarbij gebonden aan het bepaalde in hoofdstuk 4 van de declaratie van Potsdam van 1 Juli 1945. De schadevergoedingseischen van Nederland zullen worden voldaan door uitlevering van de kapitaalgoederen in de Westelijk bezette gebieden van Duitsehland, voor zoover zij niet strikt nood zakelijk zijn voor de Duitsche vredeseconomie, alsmede uit de Duitsche buitenlandsche bezittingen. De vaststelling van den om vang en den aard van de indus- trieele uitrusting van Duitseh land, die niet noodzakelijk is voor de vredeseconomie van dit land en derhalve beschikbaar voor herstelbetalingen, zal geschieden door de geallieerde controle-com missie. Vooralsnog bestaat er geen uit zicht dat daarnaast herstelbeta lingen kunnen worden verwacht in den vorm van jaarlijksche be talingen of leveranties geduren de een langere periode. Wel is de mogelijkheid geopend om reeds aanspraak te doen gelden op industrieele installaties, die thans reeds voor wegvoering werden aangewezen. In verband daarmede heeft de regeering een uitgebreide lijst ingediend, waar op de industrieele installaties staan vermeld, waarvoor Neder, land belangstelling heeft. Daar enboven zijn reeds wenschen kenbaar gemaakt inzake prefe renties op bepaalde industrieele installaties, die uit de Ameri- kaansehe en Engelsche bezet, tingszone ter beschikking komen. Inmiddels werd de regeering uitgenoodigd den schadevergoe dingseisch van Nederland jegens Duitsehland bij de geallieerde autoriteiten in te dienen. In de desbetreffende nota waren de richtlijnen vervat, volgens welke de eiseh moest worden opgesteld. Dienovereenkomstig is door de Nederlandsche regeering bij de regeeringen van Ame rika, Engeland en Frankrijk een memorandum ingediend inzake de door Nederland van Duitsehland te eischen schadevergoeding. Volgens dit memorandum bedraagt de totale claim op Duitsch- houders, waarnemende de taak afdeeling der R.K. Staatspartij van den Raad, van 20 Novem ber 1945 waarbij is bepaald, dat het Koninklijk Besluit van 18 April 1945 (Stbl. F 55) betref fende voorloopige maatregelen met betrekking tot de salarispo. sitie van burgerlijke Rijksamb tenaren overeenkomstige toepas, sing zal vinden voor het onder in het vereenigingsge-bouw. De voorzitter bracht in zijn openingswoord dank aan het vorige bestuur, voor al 't werk door hen verricht, waarna de heer De Zeeuw in klare be woordingen de noodzakelijkheid van eenheid onder de katholie ken heeft belicht, land naar de prijsverhoudin gen van 1938 (zulks in over eenstemming met de des betreffende richtlijnen) 25,725 milliard. De regeering zal niet nalaten de Staten-Generaal te zijner tijd in te lichten omtrent de resul taten van de internationale con ferentie inzake de herstelbetalin gen. Uit Calcutta wordt gemeld: Het uitvoerend comité van de Indische nationale Congrespartij heeft een manifest uitgegeven in verband met de komende verkie zingen Hierin wordt gezegd: „Slechts één ding telt: vrijheid en onafhankelijkheid van ons moederland: hieruit zullen alle andere vrijheden ontspruiten. Het tijdstip nadert, waarop wij die vrijheden ten volle zullen hebben verworven." Het manifest spreekt van een vrijen en democratischen staat en van fundamenteele vrijheden van alle burgers, steunend -op een grondwet Het stelt die grondwet voor op federatieve basis: alle op zichzelf staande deelen van Indië zullen volledige autonomie heb ben 's-GRAVENHAGE. 13 Dec Prof dr R. van Genechten, de gewezen procureur-generaal, die op 17 October door het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gravenhage ter dood was veroordeeld wegens het opzettelijk in tijd van ooriog hulp verleenen aan den vijand, heeft zich naar het A.N.P verneemt, in de strafgevangenis te Sc'heve- ningen door ophanging van het leven beroofd. Volgens artikelen van den cor respondent van de Chicago Sun zouden tienduizenden arbeiders in Paraguay tot verhongering ge doemd zijn, doordat zij door de regeering op de zwarte lijst zijn geplaatst. Volgens bepaalde in lichtingen zouden 50.000 Para- gueezen zich in ballingschap be vinden. Vooraanstaande leiders van de arbeiders en studenten zouden in een concentratiekamp zijn opgesloten Politieke partijen zijn verboden, volgens den cor respondent, en Morinine zou slechts in naam de leider zijn van de „profascistische militaire kliek, welke het land in haar macht heeft." Id werkelijkheid zou de macht bü eenige hooge militairen berusten Vrijdag 14 December. HILVERSUM I. 8.01 Nieuws; 12.01 Reirtme ester's Continental Kwintet; 12.30 Nederland gaat weer aan den slag; 12.35 Lichte gramo- foonmuziek; 13.01 Nieuws; 13.20 Orkest: 14.01 Relais Wereldprogram ma; 15.00 Voor de vrouw; 15.15 4de Concert Royal, Couperin; 15.30 Ka lender der toonkunst; 16.30 Liederen van Hay dn en Schumann; 16.45 Ons kort verhaal; 17.00 Orkest; 17.30 Voor de rijpere jeugd; 17.45 Gramo- foon: 18.01 Orgeispel; 18.30 Sport- praatje; 18.45 Gramofoon; 19.01 Nieuws; 19.30 Orkest; 20 01 Buiten- landsch weekoverzicht; 20.15 Instru mentaal solistenprogramma; 21.00 Op de bTug; 21.45 Sopraan en piano; 21.30 Fhilharm. Orkest; 23.0i Nieuws 23.20 Avondwijding. HILVERSUM H. 18.01 Nieuws; 18.30 -Jan Corduwener; 18.50 Voor je braouooiaSuo OO'BI jeeS uadexs 19.30 Voor de Nederl. Strijdkrachten; 20.01 Omroeporkest; 21.00 Op de brug 21 15 Concert; 2L45 Avondwiiding; 22.01 Nieuws; 22.20 Dansmuziek. Nog treurende over bet veriies van onze lieve zuster, ontvingen wij heden het tweede be richt via het Roode Kruis, dat bij Ben- koelen (Sumatra) tij dens getorpedeerd transport onze eenig ste broer en zwager NICOLAAS JOHANNES WORTEL in den leeftijd van 43 jaar is omgekomen. Uit aller naam C C WORTEL Alkmaar, 13 Dec. '45 Geestersingel 10 De plechtige Requiem zal plaats hebben in de St Josephkerk. a.s. Maandag 9 uur kwam onze Kerstmis dochter CLAARTJE. Bij het H Doopsel stel den wij haar onder be scherming van de H Cla ra. Josephina en Maria. L. WIJDEMAN J M J. WIJDEMAN— J OOSTEN Alkmaar, 12 Dec i Magdalenenstraat .6 Tijdelijk St Elisabeth Ziekenhuis. deze donkere dagen voor wij kennis van de ge- Als een lichtstraal in 1 Met groote vreugde geven Te koop: beste bakfiets en - i - - mooie emaille kachel. Dek kers Groentenhandel, Rijks weg 101, Limmen. In run aangeb.: 1 p. z.g.a.n. heerenschoenen m. 44 v. 1 p. damessch. m. 40. C. Glorie Dusseldorperweg 86, Limmen Gevraagd: flinke Huis naaister. Mevr. MOEREL, Lyceumstraat 61. Wie wil 'n beste Kinderwa gen uitstekend onder houden, loopt op kogellagers ruilen voor twee Salon armstoelen event, fauteuil (Haardfauteuil). Br. onder no. 14387 hnr. van dit blad. boorte van een dochter, die bij het H Doopsel de namen ontving van Catharina Elisabeth. A J STET M. STET-SCHOUTEN Schagen, 11 Dec 1945 Joh. v Hodenpijlstr C 176 Ruilen: 1 paar nieuwe Amer. Pumps mt. 37—38 voor Da messchoenen mt. 39. St, Josefslraat 9. Te koop gevr.: 1 p. lederen beenkappen welke over de schoen afsluiten. Br. no. 14395, Bur. v. d. blad. Ruilen: 1 p. model lieslaar zen, m. 46 v. schapenwol. Kenn. straatweg 116a Ileüoo 5 Biggen te koop. Gok bij gedeelten. ,7b. Swart, Ka- naalweg I 116, Heiloo. Gevr.: flmk dagmeisje R.K. Zondags vrij. Manulacturen- handel Hamad". Payglop 8 Alkmaar. Gevraagd: Huidhoudster tegen 1 Januari a.s. in klein gezin van landbouwer (ge- evacueerd uit de Wieringer- meer). Goed loon enz. Boschlaan 2, Bergen. Gevr.: vaste arbeider (liefst m. zoon). Goede melker. Woning beschikb., waterl. en electr. Dicht bij R.K. Kerk en school. Bedr. P. Binnen- wjjzend, Zuidervaart 407, Stompetoren. Te ruil aangeb.: blauwe ge breide jonge meisjesjapon tegen zw. suède of d.bl. da messchoenen m. 38. Williel- minastraat 14, Egmond aan Zee. 's Middags na 4 uur.. Net meisje gevraagd v.d. of d.e.n. Werkster aanw. Wasch buitenshuis. Mevr. H. Peet. Alkmaar, Kenn. singel 12. Gevr.: werkster voor 1 5 2 dagen p. week. Mevrouw Schmidt, Heiligland 38B. MEISJE GEVRAAGD n. b. 20 jaar voor de huis houding, in gezin van 2 pers. T. v. DIEPEN. Manufacturen Stationstraat 5 te Bergen. Te ruil aangeb.: 'n beste z.g. a.n_ Haardkachel voor boter of 'n goed radio-toestel event, met bijbetaling. Br. letter B, agent van dit blad Compagniestr. 1, Grootebr.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 2