De Regeering over DE ANARCHIE OP JAVA KIESWETWIJZIGING VAN MOOK EN SOEKARNO Nieuw NoordKollandscH Dagblod 3 in verregaanden staat van voorbereiding De financieele verhouding tusschen Rijk en gemeenten De zuivering van kunstenaars En de positie van het Britsche bezettingsleger Donderdag 13 December 1945 Er zijn geen teekenen, dat de republi keinen in staat- zijn, maatregelen tegen over den algemeenen nood te nemen. QE TOESTAND OP JAVA heeft zich thans zoo ontwikkeld, dat achter de intellectueele leiders van de Republiek In donesia de door de Japanners ideologisch bewerkte en gemili tariseerde jeugdbeweging in handen is gevallen van de meest extreme groepen en deze, gedreven door radicale, sociale en radicale instincten, een toestand van anarchie heeft geschapen, die tot dusverre telkens aan de controle van het regime is ontsnapt, zegt de Regeering in haar Nota aan de Tweede Kamer. De Japansche wapenvoorraden zijn vootal in Midden- en Oost-Java practisch volledig aan de Indonesiërs overge dragen en voor het meerendeel in handen van extremisten en rampokkers geraakt. De gevolgen voor de over vele plaatsen verspreide krijgsgevangenen- en interneeringskampen werden in hooge mate dreigend; die voor de in vrijheid verspreid levende Indo-Nederlanders en ook wel andere groepenzeer ernstig en soms fataal. Dat de nationalistische vrij heidsdrang practisch alle ontwik kelden en een groot deel van het volk beheerscht, is al wel dade lijk duidelijk geweest. De verove ring van Java, de wegvaging van alle Nederlanders uit het openba re leven, het betrekkelijk zelf standig rondwerken der Indone siërs in openbaren dienst en par ticulier bedrijf, hebben de gees ten diep en blijvend beïnvloed. De onbevredigende gang van zaken bij de herbezetting heeft boven dien veroorzaakt, dat de noch tans bij'velen bestaande begeerte om bij het herstel weder de lei ding der Ned.-Indische regeering te aanvaarden, niet tot uiting kon komen of is verdwenen. Niet zoo dadelijk is een goed in zicht verkregen in de diepgaande sociale omwenteling die onder het Japansche beheer is in gang gezet en nog steeds verder doorvreet. De Japanners hebben door talrijke maatregelen het gezag van vorsten en prijajies en zelfs van de dorpshoofden on dermijnd. De algemeene nood heeft de dorpsbevolking op drift doen slaan, het rooverswezen kreeg daardoor ongekende uit breiding. De militaire jeugdorga nisaties schuiven alle gezag opzij ook dat van de republiek en leven op kosten van den boer die zelfs het planten gaat verzuimen. Zeer ernstig is ten slotte, dat de stuurloosheid der jeugd en de wanhoop der armoede niet alleen in nationalistische ex cessen zich ontlaadt, maar ook in religieuze. In Bantam en Cheribon met name heeft de revolutie 'n fel Moslimsch karakter. Christenvervolgingen komen over het geheele land voor. Het bestuursapparaat. reeds door de Japanners van zijn beste elementen beroofd, viel in vele streken b.v. Bantam en Java's Noordkust zoo goed als weg. Elders mist het alle gezag over de extremistische vrijscharen. De Britsche bevelhebber had de bevoegdheid om ter bescherming der geïnterneerden en krijgsge vangenen en om redenen van menschelijkheid zijn 'strijdkrach ten zoo noodig ook buiten de „perimeters" dpr kustplaatsen aan te wenden. Van medio October af is zulks geschied. De eigenaardige situatie te Batavia vereischt afzonderlijke bespreking. Behalve enkele ge bouwen, welke door de Neder- landsche en de Britsche autori teiten zijn geoccupeerd, bevinden zich de regeeringskantoren nog steeds in handen van personen uit den kring der „republiek In donesia". Hetzelfde geldt voor de openbare diensten, incl. telefoon dienst. Overneming daarvan zou alleen tot gevolg hebben desertie van het inheemsche personeel het welk het niet zou kunnen wagen aan het werk te blijven wegens de extremis.ischa terreur. De onveiligheid manifesteert zich hierbij in een van haar schadelijkste gedaanten, haar meest tragische uitdrukking vindt zij echter in de verdwij ningen van ruim 600 personen, die gemeld zijn. Het is begon nen met het wegvoeren van een aantal Indonesiërs. Later werden Europeanen het slacht offer, zoowel kinderen als ou deren, en ook een groot aantal Japanners. Zoodoende is het contact met Indonesiërs dan ook buitenge woon moeilijk, omdat dit door de extremisten als compromit- teerend voor de betrokken In donesiërs wordt aangemerkt en zij hen openlijk of bedekt be dreigen met roof, moord en brandstichting bij elke aanra king met de Nederlanders. De moeilijkheden zijn nog verzwaard door de minder gunstige voedsel positie, waartoe ook de voedsel- boycot zijn deel bijdraagt die door extremistische terreur in gang wordt gehouden. Er wordt met den komenden oogst een groot rijsttekort verwacht. Er zijn geen teekenen, dat de -epublikeinen in staat zijn maat regelen tegenover den algemeenen nood te nemen. Het geldwezen blijft in schromelijke verwarring. Van een ordelijke belastingheffing of van een geordend financiewe zen in het algemeen kan onmoge lijk sprake zijn- Van de toestanden op de bui tengewesten kan nog geen aan eengesloten beeld worden gegeven doch wel kan in algemeenen zin worden vastgesteld, dat de situa tie niet dermate ontwricht is ge raakt, als zij op Java is geworden en dat met name ernstige ongere geldheden, zooals in de afgeloo- oen weken op Java hebben plaats gehad, daar niet zijn voorgeko men. Verrader ter dood veroordeeld De Belgische krijgsraad heeft den 83-jarigen Beljaers uit St. Truiden ter dood veroordeeld Beljaers was een Nederlander, die de Belgische nationaliteit ver wierf. Hij was reeds activist tij dens den vorigen oorlog en oefen de tijdens de bezetting in een ko lenmijn te Genk een waar schrik bewind uit Hij verraadde 16 Bel gen en werd als lid der SS door zijn omgeving ten zeerste ver dacht. A AN HET SLOT van de Nota aan de Tweede Kamer doet de Regeering eenige mededeelingen over de kieswet, de nood- gemeenteraden, de Provinciale Staten, e.d. Het wetsontwerp tot wijziging van de kieswet, zoo wordt gezegd, is in verregaande staat van voorbereiding. Gehoopt en verwacht wordt, dat dit voor het einde van het jaar aan de Tweede Kamer kan worden aan geboden. zins mogelijk, den dag voor de stemmingen voor de Provinciale Staten te doen samenvallen met dien voor de Tweede Kamer. De bijeenroeping van de Provinciale Staten zal met inachtneming van de in de Provinciale wet gestel de termijnen zoo spoedig moge lijk te verwachten zijn. In art. 15 van het besluit van 12 April 1945, houdende vast stelling van het besluit tijdelijke voorziening gemeenteraden is onder verantwoordelijkheid van het vorige kabinet een taakver- deeling aangegeven tusschen den Raad en B. en W. De regeering is van meening, dat de wensche- lijkheid tot wijziging van dit artikel zich niet aanstonds doet voelen. De hierbedoelde delegatie van bestuursbevoegdheden was in hoofdzaak reeds mogelijk in de gemeentewet, zooals deze luidde voor 10 Mei 1940. Behoudens de delegatie van bestuursbevoegd heden van den Raad aan B. en W. zijn de bevoegdheden van den Raad dezelfde als vroeger. Provinciale Staten Volgens de 'in voorbereiding zijnde wijzigingen van de kies wet en de Prov. wet is de dag der candidaatstelling voor de verkiezing van de leden der Provinciale Staten de tweede Dinsdag van April 1946. Beoogd wordt indien eenigs- Gemeentefinanciën en financieele verhouding Het behoeft geen uitvoerig be- tooog, dat het niet mogelijk is, een als duurzaam bedoelde her ziening van de financieele ver houding tusschen het Rijk en de gemeenten tot stand te brengen zoolang onzekerheid bestaat ten aanzien van de vraag niet alleen welke belastingen uiteindelijk ten behoeve van de financiering van de publieke huishoudingen zullen worden geheven, maar ook welke opbrengsten deze be lastingen zullen afwerpen. Behalve op de belastingin komsten moet ook volle nadruk gelegd worden op de gemeente lijke uitgaven. Na vijf jaren be zetting en gedwongen verwaar- loozing eischen tal van zaken dringend voorziening. De Regeering is overtuigd van het eminente belang van een spoedige gezondmaking van de gemeentefinanciën als conditio sine qua non voor herstel van een normaal ge meentelijk leven, hetgeen mede in de troonrede tot uit drukking kwam. Binnenkort kan de instelling van een commissie worden tegemoet gezien, welke de regeering te dezen aanzien zal hebben te adviseeren. Zoolang de arbeid dezer com missie niet tot resultaat heeft geleid, is de regeering voorne mens de gemeenten de behulp zame hand te blijven bieden, bij het overbruggen van de tekorten. De nood van 's rijks schatkist dwingt hier intusschen tot be perkingen. Sedert 1941 is het dan ook niet langer mogelijk gebleken de tekorten der ge meenten in beginsel integraal voor rekening van het Rijk te nemen. KI ADAT de Regeering eenige 1 mededeelingen heeft gedaan over het vervoer, zij koestert plannen voor eenig vervoermono- polie en over de scheepvaart, releveert zij in haar Nota aan de Tweede Kamer een en ander over de zuivering. Binnenkort zal een voorstel inzake wetttelijke regeling met betrekking tot de zuivering van kunstenaars wor den ingediend VOLKSVERZEKERING INZAKE de sociale verzekering deelt de Regeering in haar No ta aan de Tweede Kamer mede. dat gewerkt wordt aan voorstel len tot herziening en uitbreiding, op den grondslag van een volks verzekering, uit te voeren door gewestelijke sociale raden. Over leg met belanghebbenden is gaan de De commissie, welke hieraan werkt, betracht den meest mo- gelijken spoed. Het vraagstuk van de po sitie van de ouden van dagen heeft hierbij de bijzondere aandacht De Luitenant Gouverneur Ge neraal (dr. van Mook red.) heeft uiteraard geen gelegen heid verzuimd om bij de Brit sche autoriteiten begrip te wekken voor het Nederland- sche standpunt, dat de op Java en elders ontstane situatie meer effectieve actie, daadwerkelijke handhaving der orde in Bata via en het bezetten van meer dere plaatsen in het binnen land vereischte, zoo zet de Re geering in de Nota verder uiteen. Bij de voorbereiding van het contact met de voornaamste nationalistische leiders had de Luitenant Gouverneur Gene raal uitdrukkelijk doen weten aan ir. Soekarno, dat hij voor ons onaanvaardbaar was en dus overleg met hem onvrucht. baar Een verdere toespitsing van ons standpunt leek over het doel heen te schieten en bovendien onder de omstandigheden van het oo'genblik men zat midden in de zeer ernstige moeilijkheden te Soerabaja onaanvaardbaar voor den militairen bevelhebber. Daarom heeft dr. van Mook, toen ir. Soëkarno op 31 October on aangekondigd toch ter conferen tie verscheen, zich niet gerech tigd geacht hem terug te wijzen en daarmede het contact te doen afspringen. Hij heeft echter geen actief aandeel aan de bespreking genomen. Een uitvoerige regeeringsver- klaring, die bestemd was in de licht verbeterde condities in Ba. tavia het algemeen te bereiken en niet slechts de leiders, ver scheen op 6 November. Voor de Regeering ligt het pro. bleem aldus, dat vooreerst zij er van is uitgegaan om met een ge zond Indonesisch nationalisme samen te werken en zij daartoe bereid blijft, vervolgens dat nog steeds geen eervolle poging mag worden verzuimd om de blinde machten te beteugelen, die Java's lot en dat onzer weerlooze land- genooten in handen hebben ge nomen en voorts dat noodzake lijk de voorwaarden moeten wor den geschapen, die den Britschen bondgenoot tot doeltreffend han_ delen tegen extremistische exces sen in staat moeten stellen. Bij de beoordeeling van de voor ons stellig niet geheel bevredigende situatie is het noodig rekening te houden met de positie der Britsche regeering tegenover het eigen volk en de publieke wereldopinie. Door den loop der gebeurtenissen is het zij herhaald het probleem van de liquidatie van den oorlog tegen Japan vervloch ten geraakt met in aanleg interne staatkundige moei lijkheden van Ned. Indië, waarin het voor onze bond- genooten uiterst ongelegen komt betrokken te raken. Uit het feit, dat onze Britsche bondgenooten niet geaarzeld hebben onder voor hen bijzon der moeilijke omstandigheden hun in Nederlandsch Indië in te zetten troepenmacht tot het hui. dige niveau op te voeren, blijkt, dat zij voornemens zijn zooals trouwens de heer Bevin in zijn rede voor het Lagerhuis deed uitkomen de hun door het ge allieerde opperbevel toebedeelde taak tot het einde toe uit te voe ren. De op 6 December te Sin gapore gevoerde besprekingen onder leiding van Lord Louis Mountbatten zullen, naar wij hopen, blijken van groot prac tisch nut te zijn. Het is echter niet in 's lands belang daarom trent gedetailleerde mededeelin gen te doen. Wat de politieke gedrags lijn betreft is de regeering niet te schokken in haar streven om de deur open te houden voor constructief over-, leg met die personen uit de Indi. sche samenleving, die met de Indische regeering een nieuw tijdperk willen ingaan van poli tieke, economische en sociale ontwikkeling, waarbij gerecht, vaardigde Indonesische aspira ties ten volle bevrediging zullen vinden. Omtrent de militaire vooruit zichten meent de regeering zich op dit oogenblik niet te mogen uitlaten. Wel moge de Kamer zich realiseeren, dat het militaire probleem zwaar is. ,De evacuatie. Het evacuatie-vraagstuk groeit snel in afmetingen en urgeiï- tie. De omringende landen zullen relatief weinigen kun nen opnemen. Repatrieering naar Nederland zal in hoofd zaak en zeker voor vrouwen en kinderen de oplossing moe ten -zijn, waarvoor nu alle krachten worden ingespannen. Omtrent hetgeen te dier zake reeds gedaan of in voorberei ding is, moge het volgende worden medegedeeld. Gerekend wordt thans op de thuisbrenging van 50.000 per sonen tot einde Februari 1946. De regeering ziet de repatriee- rina als een regeeringszaak, waarbij zij uiteraard volgaarne de meest mogelijke medewer king van particuliere zijde aanvaardt. De organisatie van het trans- oort Ned. IndiëNederland is opgedragen aan den Repatriee- ringsdienst van het Militair Gezag, welke intusschen in verband met de voorgenomen opheffing van het Militair Ge zag is overgegaan naar het de partement van Overzeesche Gebiedsdeelen. De verdere verzorging der gerepatrieerden valt onder de taak van het Centraal Bureau voor de verzorging van oor logsslachtoffers (C.B.V.O.). De minister ontveinst zich geenszins, dat het beeld, in de ze Nota geteekend, over hei algemeen nauwelijks voldoen de bevrediging kan brengen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 3