HOE DE SPAAR- EN VOORSCHOT- REGELING WERKT LANDBOUWPRODUCTIE Publieke dienst kost veel geld! De OPERETTE-VERTOONINGEN in gemeenteraden Nieuw NoordHoliandsch Dagblocl moet noodzakelijk verhoogd worden! Kwaliteits verbetering en kostprijs-aanpassing door rationalisatie Planbureau wordt voorgesteld Een nationaal wel vaartsplan acht de Re geering noodzakelijk, ten einde te geraken tot een juiste aan wending van alle productieve krachten des lands en van de ter beschikking komende bui- tenlandsche credieten. Dit plan, dat zooveel' mogelijk een har monische samenvatting zal moeten zijn van de voor de af zonderlijke sectoren door de daarvoor verantwoordelijke mi nisteries ontworpen plannen, zal als richtsnoer moeten die nen bij de bepaling van het re- geeringsbeleid ten aanzien van den invoer, den uitvoer en de toewijzing van grondstoffen aan de afzonderlijke takken van bedrijf, het financieele be leid, de sociale maatregelen en een aantal verdere punten van economische politiek in den ruimsten zin des woords. Het zal dienen te worden opgesteld door een centraal' planbureau, dat een interdepartementaal ka rakter zal moeten bezitten. Door allerlei oorzaken Allerlei oorzaken heb ben de stichting van een groot aantal overheidsdiensten en een onmatige uitbreiding van bestaande diensten ten ge volge gehad. Het naast, elkaar bestaan van organisaties voor hetzelfde doel in Londen, in het bevrijde Zuiden en in het Wes- van Nederland, heeft doublures met zich meegebracht, die slechts met moeite blijken te kunnen worden opgeheven, verklaart de Regeeringsnota. liet leven is vol kronkelpaden, die wij zoo gaarne recht hebben. Zij loopen over elkaar heen en wij dwalen in een doolhof, waaruit het zoo moeilijk is te geraken op een weg, die direct op ons doel af gaat. Wij allen wenschen recht en schreeu wen moord en brand, wanneer aan vermoede onrechtvaardig heden geen einde wordt gemaakt. De grootste leeken meenen ineens scherpzinnige juristen te zijn, wanneer zij critiek uit oefenen op colleges, die samengesteld zijn uit menschen, wier kennis van wetten, gepaard aan een dosis ervaring en psycho logisch inzicht, hen heeft aangewezen om een oordeel uit te, spreken. Katholieke studenten bijeen Invoer nog steeds op crediet Ondersteuning gezinnen politieke delinquenten A Donderdag 13 December 1945 WOOR HET HEKSTEL van de positie, welke land- en tuinbouw als bestaansbron innemen, zal het volgens de Regeering, noodzake lijk zijn, dat krachtige maatregelen worden genomen om zijn pro ductie te vergrooten, de kwaliteit zijner voortbrengselen te ver beteren en door rationalisatie den kostprijs aan te passen aan het binnenlandsche en Internationale prijspeil. Slechts dan zal onze land bouw in staat zijn het hoofd te bieden aan de gevolgen van de jaren lange afscheiding van de overige wereld, waar men alles in het werk heeft gesteld het peil van den landbouw op te voeren en men nieuwe wetenschappelijke methoden heeft ontwikkeld en een ongekende rationalisatie heeft leeren toepassen. £oo zal de regeering, naar zij in haar ttïta aan de Tweede Ka mer mecFeöeelt, krachtig het landbouwkundig onderzoek, on derwijs en voorlichting bevorde ren, waarbij d°or middel van een groot aantal lagere land bouwscholen in het bijzonder aandacht zal worden geschonken aan de boeren van de kleinere bedrijven en het vakonderwijs aan landarbeiders. Intensiveering van de voor lichting zal vooral worden ge zocht in voorlichting op d'e kleine bedrijven. Naast bedrijfs economische voorlichting heeft de rationalisatie en de verbete ring van arbeidsmethoden de aandacht. De verbetering van de kwali teit van onze producten en dte controle daarop zal in handen worden gelegd van organen, waarin ook het bedrijfsleven is betrokken. De instelling van een modern geoutilleerd instituut vgn zuivelonderzoek met daar aan verbonden proefzuivelfa- briek kan spoedig worden ver wacht, terwijl centralisatie van het werk van de boter-, kaas- en melkproducten-controlestations in het voornemen ligt. Provinciale gezondheidsdien sten voor vee zullen worden georganiseerd o.m. om de be strijding van bepaalde besmette lijke ziekten in organisatorische banen te leiden. Medewerking wordt verleend aan het tot stand brengen van internationale re gelingen voor de bestrijding van besmettelijke veeziekten. Een ontwerp voor een algemeene Melk- en Zuivelwet is in voor bereiding. De toekomst van den exp°rt van landbouwproducten is nog zeer onzeker, al mag worden verwacht, dat de vraag naar zekere veredelingsproducten, ais zaaizaden, poortaard appelen en bloembollen, waarvan de export gaande is, van meer duurzamen aard zal zijn. Nog geen export van zuivel. De voedselpositie laat ex port van zuivelproducten nog niet toe, doch reeds op korten termijn moet ook hier worden gestreefd naar uitvoer al kan dit meebren gen, dat van bepaalde pro ducten een matige rantsoe neering moet worden ge handhaafd. Behalve voor versterking* van onze deviezenpositie, is zulks gewenscht om voor onze producten op de bui- tenlandsche markt wederom eeri afzetgebied te scheppen. Met spoed wordt de vertegen woordiging van de belangen van den landbouw in het buitenland wederom opgebouwd, in nauwe samenwerking met het georga niseerde bedrijfsleven, terwijl de organen, gesticht ten tijde van den oorlog, zullen worden opgeheven, zoodra hun taak is beëindigd. Wat de voedselvoorziening be treft, kan naar voren worden gebracht, dat na de bevrijding van ons land ontegenzeggelijk een belangrijke verbetering is ingetreden, hetgeen echter niet wegneemt, dat bij de huidige voeding ternauwernood het p'hy- siblogische minimum wordt be reikt. Onze vetpositie kan tengevolge van de vrij groote ingevoerde hoeveelheden grondstoffen niet ongunstig worden genoemd; wel moet er echter mee worden gerekend, dat voornamelijk margarine en vet zal moeten worden gedistri bueerd, aangezien de boterposi- tie allerminst gunstig is. Het huidige vleeschrantsoen moet te laag worden geacht. Doch vooruitgang kan eerst worden tegemoet gezien, nadat onze eigen varkensstapel in be langrijke mate is uitgebreid. Een ontwerp van wet, strek kende tot d'e instelling van het centraal planburaeu, wordt bij de Tweede Kamer der Staten- Generaal ingediend. QVER DE SPAAR- en voorschotregeling deelt de Nota het volgende mede: Hoewel gebruiksgoederen nog slechts in geringe mate ter beschikking staan, doen zich reeds thans moeilijkheden voor in de gezinnen van hen, die tot de lagere inkomensgroepen behoorenMet betrekking tot de aanschaffing van schoeisel, kleeding en huisraad ter voorziening in de be staande tekorten. Een spaarregeling alleen zal hier de oplossing niet kunnen brengen. In verband met het vorenstaande is de Regeering voornemens een voorschotregeling te treffen. Tel kens wanneer iemand een aankoopvergunning voor duurzame gebruiksgoederen voor zich of zijn gezinsleden aanvraagt, resp. ontvangt, kan hij daarbij tevens het verzoek doen in het bezit te worden gesteld van voorschot-waardebonnen tot een bedrag, noodig voor den aankoop van de goederen. Voor het in totaal te verleenen voorschot zullen maxima worden gesteld, verband houdende met de gezinsgrootte. Ten bewijze, dat de aanvrager het voorschot noodig heeft, moet hij een formulier ondertee kenen, waarin hij verklaart, dat zijn gezinsinkomen een nader vast te stellen bedrag niet te boven gaat en dat hij ook overigens financieel niet in staat is de goederen aan te schaf fen, met name niet beschikt over saldi, vorderingen op den Staat of op derden enz. Valse he opgaven zijn strafbaar. Achter af vindt controle plaats op de juistheid der opgaven en wordt vastgesteld, hoe het voorschot moet worden terugbetaald. Deze terugbetaling zal moeten geschieden volgens een nader vast te stellen schaal, waarbij de te sparen of af te lossen bedragen varieeren naar de hoogte van het inkomen, alsmede naar de grootte en de samenstelling van het gezin, terwijl minima worden gesteld, waar beneden niet gespaard of afgelost behoeft te worden. Doordat de waardebonnen alleen geldig zullen zijn tezamen met een aankoopvergunning, wordt bereikt dat het voorschot ook inderdaad wordt gebruikt voor het doel, waar voor het is gegeven. Bij de uitvoering der regeling zullen, naar het aanvankelijk voorkomt, de gemeentebesturen een belang rijke taak kunnen vervullen. Done De Regeering meent, dat het samenstellen van een begrooting een eerste stimulans zal vormen bij haar pogen om verdere uit zetting van uitgaven voor den publieken dienst tegen te gaan. Een eerste stap werd op den weg der beperking gezet door het besluit van den Ministerraad dat geen nieuwe organisatie eenheid mag worden gefor meerd. of een bestaande mag worden uitgebreid, voordat zulks, hetzij door den Minister van Financiën, hetzij door den Ministerraad, is goedgekeurd, ook al zijn de gelden daarvoor op de begrooting aanwezig. Er zal in het algemeen ernstig naar dienen te worden gestreefd de Staatsuitgaven belangrijk te verlagen. Met ingang van I December zijn alle organen van het Mili tair Gezag in liquidatie en na plaatsje zijn de functies van bur gemeester en secretaris in één persoon vereenigd, omdat de ge meente slechts 5000 zielen telt. Neen, zegt de tijdelijke gemeente raad „wij kennen iemand, die het vaderland uitstekend*, diensten heeft bewezen en daarvoor zelfs in een concentratiekamp werd op gesloten. Die man moet beloond worden. Laten we hem gemeente secretaris maken." Tegen den wil van B. en W. en ondanks een verzoek van den Commissaris van de Koningin, zulks toch niet te doen, heeft de vroedschap met negen stemmen en een stem blanco den bewusten persoon tot secretaris benoemd. Evenwel kan volgens de ge meente-wet geen secretaris be noemd worden zonder voordracht van B. en W. -Het feest zal dus wel niet door gaan, maar intusschen is er weer in een ernstig college gekrakeel geweest. Zijn het niet net kinderen, die vadertje en moedertje willen spe len, maar ruzie maken, omdat zij het gezag van den tijdelijken va der en moeder niet verdragen kunnen? Wij hopen, dat aan dergelijke operette-vertooningen in ons land spoedig een einde komt. Er zijn te veel andere belangrijke proble men, die dringend om een oplos sing vragen. Een oordeel, dat altijd menschelijk blijft, zoodat verschil van meening blijft bestaan, maar men moet zich weten te onderwerpen. In een goed geordende samenleving mag ook niemand zijn eigen rechter spelen. De tijd, die achter ons ligt waarin het begrip recht te loor was, is ge volgd door een tijdperk waarin ve len leiding schuwen en meenen zelf te kunnen optreden, om aan ongv- wenschte toestanden een einde te maken, met uitschakeling van daar voor aangewezen instanties. Zooveel hoofden; zooveel zinnen. Waar is tret einde, wanneer die regel wordt toe gepast. Een gemeenteraad ergens in Brabant, gaat in staking, omdat een "gezuiverde burgemeeser weer m zijn midden terugkeert. De raad vindt, dat hij toch niet zuiver op de graat is en legt het bijl je erbij neer. Later blijkt, dat de edelacht bare heeren in staking zijn gegaan omdat de burgemeester niet het ver trouwen genoot van de bevolking. Daar is iets niet in orde. Waarom niet eerst gesproken met den Com missaris van de Koningin of in Den Haag op het Departement van Bin nenlandsche Zaken? Nu bereikt ons weer een bericht, dat evenzeer een uitwas van de mocratie is uit Waspik. In dit 1 Januari 1946 zal 'het Militair Gezag tot het verleden behooren Het Bureau Nationale Veilig heid, welks werkzaamheden noodzakelijk waren in aanslui ting op het werk der Geallieer de Fieldsecurlty, is een instelling welke eveneens een afloopende taak heeft. In den loop van het komende jaar zal deze dienst worden geliquideerd. De taken die dan nog vervuld dienen te worden, zullen worden toever trouwd aan normale organen. Bij de formatie van den Re- geeringsvoorlichtingsd'ienst is er eenerzijds naar gestreefd al het vooriichtingswerk, dat voordien door de onderscheiden Ministe ries afzonderlijk^ en ongecoördi neerd werd verricht, met elkan- de in verband te brengen en een gemeensehappelijken techni- schen dienst te bezorgen. An derzijds heeft de regeering be hoefte aan een behoorlijk ge outilleerd apparaat, dat zoowel snel de gewenschte informaties kan verschaffen (radioluister- dienst, documentatie- en knip- seldienst) alsook naar buiten de regeering steunt bij haar te voe ren beleid (campagnes van den Economischen Voorlichtings dienst, bestrijding van den gif- handel', propaganda voor spaar systeem. waarbij van de moder ne middelen der publiciteit, pers radio en film gebruik gemaakt wordt. De Unie van, Kath Studenten vereen, in Nederland (waarvan het secretariaat tijdelijk nog ge vestigd is: Oosteinde 235, Voor burg) hield op het landgoed Dra- kenburgh te Baarn haar eerste officieele bijeenkomst na de be vrijding. In het huis van het katholiek cultuurcentrum was een 70-tal katholieke studenten van alle bij de Unie aangesloten vereenigin- gen en verschillende moderatoren aanwezig, alsmede vertegenwoor digers van de Nederl. Kath Stud. Ver „Hollandia Levaniensis" uit Leuven en gasten van het Leu- vensch Studentencorps. Cfp den openingsavond hield de heer Jan Beerends een causerie over het werk van het katholiek cultuurcentrum en de volkshoo- geschool De praeses, de heer J. Begheijn, herdacht in zijn jaarrede de bijna 100 overleden katholieke hoog- leeraren, studenten en oud-stu denten tijdens de bezetting, waar van verscheidene eminente ge leerden en een groot aantal veel belovende jonge studenten werden gefusilleerd of doodgemarteld in de concentratiekampen UET IS VOORLOOPIG nog 1 noodzakelijk, den invoer van goederen uit het buitenland overwegend op crediet te doen plaats vindlen. Het spreekt ech ter vanzelf dat de regeering er naar streeft aan dezen toestand zoo spoedig mogelijk een einde te maken d°or een krachtige be vordering van den export. Het opnemen van credieten in het buitenland1 moet binnenkort al leen nog toelaatbaar worden ge acht voor het herstel en d'e uit breiding van ons productie-ap paraat. Ten aanzien van het verkeer met Groot-Brittannië wordt, zoo deelt de nota mede, overleg gepleegd om ook daar te komen tot een algemeene regeling. De monetaire regeling met dit land is reeds tot stand gekomen, waarbij de mogelijkheid is ge opend goederen te koopen ten laste van de in Engeland geac cumuleerde Nederlandsche te goeden. Nadat aanvankelijk ten aan zien van den invoer uit het bui tenland regeeringsaankoopen de eenig mogelijke methode was, gezien het feit, dat de regeering alleen over buitenl'andsche cre dieten kon beschikken, zal, zoo dra daartoe de gelegenheid zich voordoet, en andere belangen zich daartegen niet verzetten, de invoer wederom overgelaten worden aan den particulieren handel, uiteraard gebonden aan een stelsel' van vergunningen van overheidswege. De financiering geschiedt ge deeltelijk uit exportopbreng sten, oude tegoeden en waar noodig door middel van buiten- land'sche credieten. De Minister van Binnenland sche Zaken heeft een rondschrij ven gericht aan de gemeentebe sturen betreffende de ondersteu ning van gezinnen van geïnter neerde politieke delinquenten Gezien den zeer bijzonderen aard dezer uitgaven ,zal van rijkswege in de desbetreffende kosten aan de gemeenten een bijdrage wor den verleend van 75 ten honderd Deze regeling is van terugwer kende kracht. |N D 'tuit ring v is als begonr dat d( worde en de; indien arbeic hun t zetten

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 4