De zuigende werking rv i iw - EEN TOONEEL VAN FELLE CONTRASTEN Volkspartij op broeden grondslag Nieuw NoordhoHandsch Dagblad van de L^.U.YY. Arbeidsbemiddeling en herscholing Rechtskracht van de wetsbesluiten T.B.C.-BESTRIjDING Versterking dringend noodig Opnieuw besprekingen met Indonesiërs Engeland en Frankrijk begrijpen elkaar Belgische zone in Duitschland Samenwerking van verschillende groepen HAAR TWINTIGSTE kroniek Donderdag 13 December 1945 |N DE SOCIALE PARAGRAAF van de Regeeringsnota wordt ook Uitvoerig gesproken over de D.U.W., den rijksdienst voor uitvoe ring van werken, waartegen verschillende bezwaren bestonden. Thans is als gedragslijn vastgesteld, dat, alvorens een D.U.W.-werk wordt begonnen, overleg wordt gepleegd met het betrokken Arbeidsbureau dat de benoodigde werkkrachten uitsluitend via het Arbeidsbureau worden betrokken, dat alleen werklooze arbeiders worden geplaatst en deze arbeiders bij het Arbeidsbureau ingeschreven blijven, dat, indien tijdens de uitvoering van het werk blijkt, dat tewerk gestelde arbeiders in het vrije bedrijf plaatsing kunnen vinden, de D.U.W. hun tewerkstelling zal beëindigen en eventueel het werk zal stop zetten. Ook in de loonpolitiek is eeni_ ge wijziging moeten worden ge bracht. Doordat de D.U.W. de loonen van het bouwbedrijf volgde, ook voor de zg. cultuur, technische werken en deze loo nen veelal' hooger waren dan in den l.andbouw en andere be drijfstakken, terwijl bovendien de tarieven voor accoordwerk hier en daar zoo waren gesteld, dat onevenredig veel boven de contractloonen werd verdiend, oefenden de D.U.W.-werken in sommige streken op tal van ar beiders een zuigende werking uii, waardoor de functioneering van het normale bedrijfsleven werd geschaad. Dit bezwaar wordt thans reeds goeddeels on dervangen door de bovenver melde inschakeling der arbeids- bureaux, doch afgezien daarvan is besloten, de D.U.W.-werken te onderscheiden in civieltechni sche werken, waarop de loon. regeling voor het bouwbedrijf toepassing vindt en cultuurtech nische werken, waarvoor de loonregelingen in den landbouw zullen gelden. In dit verband is mede van belang, dat thans, na dat het bouwbedrijf was voor gegaan, ook voor den landbouw en andere bedrijfstakken nieuwe loonregelingen, welke aan de huidige omstandigheden zijn aangepast, in snel tempo tot stand komen. Bovendien is even. als in de nieuwe algemeene re geling voor de bouwvakken, het percentage dat in accooord kan worden verdiend boven het uur loon, tot 10 pet. beperkt. Arbeidsbemiddeling Ook het vraagstuk der perso neelsvoorziening in het algemeen baart, hoewel Ket bedrijfsleven nog slechts ten deele op gang is, reeds veel zorg. Meerdere be drijven toch hebben ten aanzien van hun werkkrachten met moeilijkheden te kampen. Een bijzondere moeilijkheid bieden de vrouwelijke arbeidskrachten. Practisch alle bedrijfstakken, waarin tot de bezetting in be langrijke mate vrouwen werk zaam waren, ontmoeten een ont stellend gebrek aan arbeids krachten. Uitermate belangrijke industrieën, als de textielindu strieën, de confectiefabrieken, de wasscherijen e.a. kunnen daar door niet op volle capaciteit wer ken. Doch niet alleen in de in dustrie, ook in huiselijke dien sten bestaat een ernstig tekort aan vrouwelijke arbeidskrachten. Een enquete wordt ingesteld om een inzicht te krijgen in de vraag, waar de meisjes, die voorheen in de genoemde indu strieën werkten, zijn gebleven en wat als juiste oorzaken van hun wegblijven moet worden be schouwd, terwijl mede het vraag stuk van het dienstbodentekort in studie is genomen. Scholing, her- en om scholing van arbeiders Overleg is geopend met het Ministerie van Onderwijs, met de Stichting van den Arbeid, met het instituut voor onderzoek en voorlichting voor overheid en bedrijfsleven, ten einde te komen tot een samenwerking van alle betrokken instanties in een commissie, welke adviseerend zal kunnen optreden bij den op- her- en omscholing in den lan de. Met behulp van de door deze commissie te verstrekken ad viezen zal het werk tot ontwik keling worden gebracht, waarbij regionaal breed samengestelde sub-commissies kunnen worden ingeschakeld, waarin de belang rijkste gemeenten, alsmede de plaatselijke stroomingen van im portantie zullen worden, opgeno men. DE REGEERING neemt het standpunt in, dat de ko ninklijke besluiten, welke on derwerpen regelen, die in nor male omstandigheden bij de wet geregeld zouden zijn, rechtsgeldig zijn tot stand gekomen, gezien den nood toestand, waarin het konink rijk verkeerde en nadere be krachtiging niet behoeven. (Uit de Nota) DE gezondheidstoestand van de bevolking, die tot voor 1940 buitengewoon gunstig te noemen was, heeft tenge volge van den oorlog en de bezetting ernstig geleden. Terwijl op sommige gebieden venvacht mag worden, dat een snelle verbetering zal intreden, zijn er andere ter reinen, waar de gevolgen van den oorlog zich nog ja renlang zullen doen gevoe- NAAR REUTERS speciale correspondent uit Batavia meldt, wordt de mogelijkheid, dat de Nederlanders nog een laatste poging zullen doen om een groot bloedbad op Java te voorkomen door voor stellen aan de Indonesiërs met betrekking tot den toekomstigen sta tus van Indonesië binnen het koninkrijk, te Batavia druk besproken. Het uitstel van het vertrek van den heer van Mook wordt door wel ingelichte kringen in verband gebracht met een nieuwe politieke stap bij de Indonesiërs. Java was het tooneel van felle contrasten. Bij Ambarawa waren toestellen van de RAF in actie, terwijl 400 km westelijker man nen van het) volkseger een geal lieerde goederentrein naar Ban doeng escorteerden Ten Zuiden van Soerabaja wer den) 1500 Chineezen, bevrijd De proclamatie, inhoudende een be vel tot overgave der wapenen, had weinig resultaat, uitgezon derd in het gebied van Darrno. Een groote opslagplaats voor am munitie in de omgeving van Soe rabaja werd vernietigd Teneinde de Britsche aanvoer- wegen in stand te houden, heb ben Britsche troepen alle spoor wegstations tusschen Tandjong- priok en het gebied van Batavia overgenomen, nadat de extremis ten er een paar dagen geleden in geslaagd waren', een aantal leege spoorwagons van het station Tandjongpriok te stelen Naar de officieuze London Press Service bericht, zijn waarnemers te Londen van meening, dat de toestand op Java als hoopvoller mag worden beschouwd. Men koestert hoop op een eventueele overeenkojnst tusschen de Ne derlanders en Jjahrir Op het oogenblik vinden, aldus de Lon don Press Service, informeele besprekingen pla,ts tusschen bei de partijen, die op Nederlawdsch initiatief begonnen zijn len en waar zeer ingrijpende maatregelen noodig zijn om het vroegere gunstige peil in afzienbaren tijd weer te be reiken, aldus de Regeerings nota aan de Tweede Kamer. Nederland verkeerde voor den oorlog, wat de tuberculose be treft, in een bijzonder gunstige positie. Deze is, evenals in den vorigen oorlog het geval is ge weest, totaal gewijzigd. Terwijl in 1939 per 10.000 inwoners de totale sterfte aan tuberculose 4.10 bedroeg, is deze in 1943, het laatste jaar, waarover volledige gegevens beschikbaar zijn, ge stegen tot 6.99. Een stijging van 70.5 pet. De sterftecijfers over 1944 en 1945 zijn nog niet bekend, maar ge zien de sterke stijging van het aantal nieuwe ziektegevallen bij de consultatiebureaux, mag wor den aangenomen, dat ook in deze jaren de stijging reeds is voort geschreden. Ingrijpende maatregelen zullen moeten worden genomen om aan de tuberculose paal en perk te stellen. Daarvoor zal het noodig zijn, dat de organen der tuberculose-bestrijding versterkt worden. Uit de cijfers blijkt, dat onge veer een verdubbeling van de opname van het aantal tubercu losepatiënten noodzakelijk is. Getracht wordt in deze be hoefte te voorzien, gedeeltelijk door tijdelijke uitbreiding van de sanatoriumruimte hetzij door het stichten van noodsana- toria, hetzij door het tijdelijk uitbreiden van bestaande sana toria en voor een klein deel door het uitzenden van tuber- culose-patienten naar het bui tenland. Uitbreiding inspecties De zoozeer getroffen gezond, heidstoestand en de ingrijpende maatregelen, die met het oog hierop moeten worden genomen, hebben de vraag doen rijzen of de bestaande organisatie van de volksgezondheid daartegen ge heel zou zijn opgewassen. Quan. titatief is dit zeker niet het ge val. Daarom is het noodig, dat de inspecties van de volksgezond heid belangrijk worden uitge breid. Het in den bezettingstijd tot stand gekoomen ziekenfonö- senbesluit kan niet buiten wer king worden gesteld, maar eischt herziening, waarbij allereerst Duitsche insluipsels moeten wor den verwijderd. Binnenkort zal een gemeen schappelijke verklaring van de regeeringen van Engeland en Frankrijk verschijnen, waarvan een der voornaamste clausules betrekking heeft' op het bereiken van overeenstemming over een gelijktijdige terugtrekking van Britsche en Fransche strijdkrach ten uit den Levant. De overeenkomst zal naar ver der verwacht wordt, een omvang rijke verklaring bevatten om trent de belangen van Engeland ■en Frankrijk in het Midden-Oos ten, waarbij er op wordt gewe zen, dat er geeij conflict of riva liteit in de politiek van beide landen bestaat. De overeenkomst zal in Londen worden verwelkomd als het on miskenbaar uit den weg ruimen van een vraagstuk, dat in de af- geloopen drie jaar twee keer een ernstige oorzaak van misverstand tusschen Engeland en Frankrijk dreigde te vormen Volgens de Belgische radio heeft de minister van buitenland- sche zaken. Paul Spaak, heden verklaard, dat overeenstemming is bereikt over de afbakening van eenn Belgische bezettingszone in Duitschhland. Spaak refereerde aan zijn besprekingen met Ernest Bevin over de Engelsch-Belgi- sche betrekkingen De Belgische zone zal, volgens Spaak, binnen de Britsche bezettingszone liggen. Er zullen waarschijnlijk in het vroege voorjaar twee Belgische bouw van de organisatie der divisies heengezonden worden. ER IS OVERLEGD tusschen de besturen van verschillende politieke partijen (de SDAP, de RKSP, de CHU, de VDB, de CDU) en het bestuur van de N.V.B.. hetgeen gevolgd werd door gezamenlijke be sprekingen met delegaties van een deel dezer partijen, benevens enkele groepen. In de illegale periode kwam een sterke radicali seering en een ontwikkeling in socialistische richting op vele plaat sen aan 't licht' en daarmee noodzaak tot concentratie dezer krachten. Daarnevens groeide verzet, zoowel tegen de kapitalistische productieverhoudingen en hun ge volgen voor den mensch als te gen de verouderde scheidslijnen in ons politieke leven Een door breking daarvan werd toen, en wordt nog hedeni, door velen noodzakelijk geacht. Het werd in deze besprekingen gewaardeerd, dat de N.V.B de methode van overleg heeft geko zen en niet is ingegaan op het verlangen van een minerheid van haar leden, die aanvankelijk de stichting van een nieuwe partij wenschte. Het gesprek met de partijen afzonderlijk wekte de verwachting, dat gezamenlijke onderhandelingen van de SDAP, de VDB. de CDU, een deel van de Christofoorgroep en de N.V.B. uitzicht konden openen op de vorming eener nieuwe partij (dus vooralsnog zonder de R K. Staat- partij - Red.) De besprekingen hebben op 8 December geleid tot princi- pieele overeenstemming ten aanzien van de politieke grondslagen en de waarbor gen, welke voor een dergelij ke samenwerking moeten worden gesteld. Enkele ande re principieele problemen zijn nog in discussie. Aan de samenwerkende par tijen en groepen zal een kort program van beginselen van een te stichtten nieuwe, socia listische Volkspartij op bree- de grondslag, worden voorge legd, alsmede een ontwerp- urgentieprogram, wanneer daaromtrent in de studiecom missie overeenstemming zal zijn bereikt. Deze partijen en groepen staan in hun beoordeeling van de plan nen vrij. Zij zullen daarover hun leden en partij-instanties dus hebben te raadplegen Zoowel de leiding als de leden hebben be hoefte aan zorgvuldig beraad, ter voorbereiding der beslissing), die voor iedere deelnemende partij uiteraard door haar coragrej; zal worden genomen Het echtpaar P. de Nijs en W. Jansen tie Hoogerheide werd gis teren verblijd met de geboorte van hun twintigste kind De moe der en ook haar jongste telg ma ken het naar omstandigheden vrij goed, hoewel het kind amper 2 pond en 50 gram woog. Het echt paar is nog geen 23 jaar 'ge trouwd. Een reusachtig marionetten theater lijkt de hal, waa>in de mijnwerkers na afloop van hun taak hun werkkleedij en schoeisel opbergen. De klee- dingstukken worden aan ket tingen gehangen en dan om hoog geheschen. (Anefo P.) LIET BESLUIT, waar de zetel der organisatie van de Vereenigde Naties zal worden gevestigd, is Vrijdag of Zater dag te verwachten. China, Australië, de Sovjet-Unie, Tsjecho-Slowakije, de Oekraïne en de Zuid-Amer. republieken hebben zich voor de Ver. Sta ten uitgesproken. Gromyko, de vertegenwoordiger der Sovjet- Unie in de voorbereidende commissie, heeft zich zeer stel lig hierover uitgelaten. Tal van voorspellingen over de uitver koren Amerikaansche plaats worden te Londen gedaan. Er wordt een meerderheid van tweederde stemmen vereischt. Na de stemming zal de voorbe reidende commissie een comité aanwijzen, dat ter plaatse een onderzoek moet instellen. Zoo als men weet, zijn de Europee- sche landen van meening, dat de zetel in Europa gevestigd moet zijn, maar niet in een der landen van de Groote Vijf. Het is geen „big question", maar de verdeeldheid over de ze zaak typeert toch. yAN GROOTER BELANG is de kwestie van 't Duitsche bestuur. Uit de meening van Byrnes kent men het Ameri kaansche standpunt. De V.S. gaan hardnekkig door, tegen de Fransche houding in, hoe wel Bidault pas verklaarde dat er op dit punt eigenlijk geen verschil van meening tus schen de geallieerden aan den dag is getreden! Ongetwijfeld wil Frankrijk deze zaak spoe dig geregeld zien; het Ruhrge- bied moet geïnternationaliseerd het Rijnland geannexeerd wor den, aldus Bidault, die meent dat alvorens het centrale be wind aan Duitschers in handen wordt gegeven men dient te weten, wat voor Duitschers dat zijn! Bidaultverklaarde voorts, dat de Fransche regeering de verzekering had ontvangen, dat te Moskou geen besluiten zouden worden genomen, waarbij Frankrijk betrokken zou zijn, doch voegde hieraan tre, dat „desondanks deze te rugkeer naar de „big-three"- conferenties hem niet een stap voorwaarts leek op den weg naar breedere internationale samenwerking. Ook al was de conferentie uitsluitend bedoeld ter bespreking van de atoom energie, dan zou Frankrijk rechtens nog uitgenoodigd moeten worden, omdat Fran sche geleerden tot de pioniers bij deze ontdekkingen 'oehoe-

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 5