NIEUW Desolate financieele toestand Oorlogsmisdadigers op Java VRIJDAG 14 DECEMBER 1945 DE NOTA NA DE NOTA wordt door actieve financieele politiek bestreden Belastingplannen Liefhebbers genoeg! JEHOVA'S GETUIGEN IN SCHAGEN VERBODEN Krachtige houding van den burgemeester UIT INDIE THUIS MINISTER VOS OF DE BRUG NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD 41e JAARGANG NUMMER 18807 BUREAUX Buiten God ia 't nergens veilig (Vondel) Abonnementsprijs f 1.10 per maand; f 3.30 per kwartaal ALKMAAR. Langestraat 42 A Telefoon 4330 HOORN Draafsingel 59 Telefoon 4712 DEN HELDER Loudsgracht 69 Telefoon 2383 SCHAGEN Molenstraat 52 Telefoon 459 WIJ KUNNEN er ook niets aan doen, maar het moet van daag weer over een nota gaan. Dit is de nota na de Nota De laatste, die wij gisteren op extra papier, dat daarvoor beschikbaar kwam, gemeend hebben uitvoe rig te moeten weergeven, sprak niet over de financiën. Dit komt nu: onder in den zak ligt de re kening. De millioenen-niota schemert uiteraard meer dan ooit van de millioenen. Er worden, 'lezen wij, eenige belangrijke plannen aan gekondigd, waarvan de meeste echter al bekend zijn De Minis ter wil de publieke financiën in_ de toekomst meer als een inte-' greerend bestanddeel van de vo'likshuishoudnig beschouwen. Daartoe zal de begrooting wor den geplaatst in het kader van een te ontwerpen nationaal bud- Daar zijn we echter nog niet aan toe. Voorloopig hebben we nog te maken met noodmaatrege len. waarbij de Minister op de meest charmante wijze de hand licht met de Grondwet De Minis ter schrijft doodleuk, dat hij de normale en grondwettelijk voor geschreven behandeling (van de ontwerpbegrooting voor het twee de halfjaar 1945) niet wel moge lijk acht; daarom legt hij haar alleen ter informatie aan de Sta- ten-Generaal voor! Daar zal de Kamer nog wel 'n hartig woordje over zeggen. Wij nemen aan. dat in dezen tijd sommige dingen on vermijdelijk zijn, maar het is, ook tegenover de Grondwet, nog altijd de toon, die de muziek maakt EEN GROOT TEKORT grijnst ons uit de begrooting aan. Maar de Minister zal met inspan ning van alle krachten pogen,'Tlit tekort binnen verantwoorde gren zen te houden Wij vragen nu niet, hoe de Minister zich die grenzen denkt, want wij willen het déze Excellentie niet lastig maken. Prof Lieftinck is, ook blijkens zijn nota, overtuigd van het bijzondere gevaar van be grotingstekorten op dit oogen- blik: het inflatiegevaar. Dit wordt inderdaad tegengegaan door de- flatie-krachten, welke „een ge volg zijn van den verkoop tegen' contante betaling van goederen, welke in het buitenland op cre- diet worden gekocht" Maar daar zal eens wij ho pen spoedig een einde aan moeten komen en dan moge het pogen van de Regeering, om de tekorten te remmen, succes heb ben! Voor een groot deel, hoewel natuurlijk niet geheel, zal dit een gevolg zijn van een efficiënte be steding van overheidsgelden De millioenennota gaat, dieper dan de Regeeringsnota dat deed, in op de oorzaken van de uit breiding van het overheidsbud get en spreekt frank en vrij over „het vaak inefficient1 functionee. ren van het bestuursapparaat". Om daaraan en aan de overdre ven bureaucratie een eind te ma ken, zal de Regeering nu aan elk departement een thesaurier-in specteur detacheeren! Dat wordt dus, als we dit onvriendelijke beeld mogen gebruiken, den dui vel uitdrijven met Beëlzebub, naar het recept van „dieven van gen met dieven" WIJ HOPEN er het beste van. Er wordt, naar wij uit de millioenennota verder kunnen opmaken, niet alleen „snelle li quidatie van alle overtollige per soneelsformaties" beoogd, maar ook „reorganisatie van alle on misbare personeelsformaties". Een en ander, zoo wordt uitdrukke lijk toegezegd, „zal zich zeker in de komende begrootingen weer spiegelen" De Minister verklaart verder, dat hij „doelbewust" aanstuurt op een lagen rentestand voor over heidsschuld. De rente vormt op de begrooting ra.1, een enorme post. Met lage rente is hier ech- ^E REGEERING wenscht een actieve financieele politiek te voeren ten einde den wederopbouw van Ons zoo zwaar ge troffen land, binnen de technisch daaraan gestelde grenzen, zooveel mogelijk te stimuleeren. Daartoe zal vooreerst de fis cale politiek dienstbaar worden gemaakt. Maar ook in haar beleid op het stuk der overheidsuitgaven zal zij de opvoering van het nationaal inkomen zich voor oogen stellen. Deze op voering maakt het mogelijk een belangrijk deel van dat inko men als besparingen te reserveeren, welke zullen moeten worden gebezigd ter aanvulling van het aanvankelijk nog bestaand budgetaire deficit Millioenennota mede. DE MILLIOENEN-NOTA geeft een uiteenzetting van de uit. komsten der dienstjaren 1940 tot en met 1944, zoowel wat betreft het geldelijk beheer in Neder land als in Londen. Vervolgens een schets van den desolaten fi- nancieelen toestand aan het eind van het eerste half jaar van 1945. Daarna de normale autorisatie- begrooting van uitgaven en in komsten voor het tweede half jaar 1945. Alleen over 1940 zijn defini tieve rekeningeijfers bekend, over 1941 en 1942 slechts voor- loopige of vermoedelijke gege vens, over 1943 en 1944 moeten begrootingcijfers worden gege ven. Bij oppervlakkige kennis neming geven deze cijfers een betrekkelijk gunstigen indruk, daar de gewone dienst in enkele gevallen een overschot laat. Deze indruk is echter onjuist, daar het overgroote deel der uitgaven van den kapitaaldiénst daarop niet thuis behoort. Van gewonen dienst en kapi- taaldienst tezamen was het na- deelig saldo in 1940 715 mil- lioen; in 1941 1715 millioen; in 1942 1807 millioen; in 1943 1918 millioen; in 1944 2187 millioen! Wat het financieele beheer der Regeering te Londen betreft zijn de cijfers der nadeelige saldi on. derscheidelijk 4.6 millioen; 1941 13 millioen; 1942 7.5 millioen; 1943 18.8 millioen; 1944 53.9 mil lioen. Het nadeelig saldo over deze dienstjaren heeft in totaal (voor den gewonen dienst en den ka- pitaaldienst in Nederland en Londen samen) ongeveer 11 mil liard gulden bedragen. Recente berekeningen leeren, dat bij het uitbreken van den oorlog er ongeveer evenwicht bestond tusschen het bedrag der totale staatsschuld en de waarde van hetTiijksbezit. Dit evenwicht is gedurende den oorlog uiteraard verstoord. In hoevere en tot welk bedrag de Rijksbezittingen thans beneden het bedrag der zichtbare staatsschuld blijven is op dit oogenblik niet te zeggen. De mi nister van Financiën heeft ech ter maatregelen in voorberei ding en ten deele reeds in uit voering welke ook in dit op- zich het vereischte inzicht zullen verschaffen. Tegenover het bedrag van 722 millioen credieten, welke dit deelt de Regeering in de in het buitenland werden opge nomen voor aankoopen van al lerlei aard en welke op 30 Juni (nog een dispositieruimte van '272 millioen lieten, staan nog vorderingen en voorraden Tegenover de waarde van het nog resteerende goudbezit ad 1090 millioen blijkt een uit de overneming van het goud ont stane schuld aan de Nederland- sche Bank van 1337 millioen te staan. Het verschil ad ruim 247 millioen vertegenwoordigt da waarde van het goud, dat gedu rende den oorlog voor oorlog voering en bestuur in Engeland werd. verbruikt tot gedeeltelijke dekking van het daar optredende exploitatietekort. Ten slotte blijkt de situatie op 30 Juni 1945 uit de kasbegroo- ting voor het tweede halfjaar 1945, welke wel moet worden onderscheiden van de nog te be handelen autorisatie-begrooting over die periode. De kasbegroo- ting houdt slechts rekening met de werkelijke betalingen en ont vangsten en vermeldt daarom b.v. alleen de uitgaven voor zoo ver deze ook naar alle waar schijnlijkheid in feite zullen plaats vinden zij het ook dat deze uitgaven veelal hun oor sprong vinden in verplichtingen in vroegere dienstjaren aange gaan. Op deze kasbegrooting staat tegenover een totaal aan uitga ven van 2994.millioen een totaal aan ontvangsten van 3038 millioen. DRIE MAATREGELEN inzake belasting worden in de Mil lioenennota aangekondigd 1. Van de speciale heffingen voor de oorlogsschade en de staatsschuld is de eerste en be langrijkste de vermogensaanwas- belasting Het ontwerp is in stu die bij de belastingadviescommis sie. De voorbereiding van de hef fing ineens is ter hand genomen-, 2. Overwinstbelasting en winst- gerechtigde-belasting (als voor heffing op de inkomstenbelasting) zullen de vennootschapsbelasting en de vermogensbelasting op li chamen1 vervangen 3. Herziening van de alge- meene omzetbelasting, met ver mindering of vrijstelling op nood zakelijke levensbehoeften; invoe ring van een weeldebelasting, ver hooging van de successierechten en van de schenkingsrechten CR IS VEEL liefhebberij voor den zetel van de organisatie der Vereenigde Volken. Een officieele lijst bevat de namen van veertig Amerikaansche steden, twee Canadeesche steden, drie plaatsen op de grens tus schen Canada en de Ver stoten, de Bermuda Eilan den, zeven Europeesche ste den hebben zich candidaat gesteld, waaronder Antwer pen, een gebied bij Geneve, Weenen, Danzig, Bourne mouth en een Schotsche plaats, waarvan de «naam niet wordt medegedeeld, Cairo en Tanger in Afrika, Jeruzalem en een plaats op de Phïlippijnen komen als Aziatische plaatsen voor. Het meest origineele voor stel is ongetwijfeld dat, waarin de suggestie wordt gedaan de keus te laten val len op een schip ergens op zeel ter niet alles te bereiken. Veel schuld zal door bijzondere hef fingen ineens kunnen worden af gelost. Verder zal de aflossing der schuld zich „over een zeer lange periode dienen uit te strek ken". Het is niet prettig, maar het zal onvermijdelijk zijn. De charmante en sympathieke minis ter verdient in het algemeen steun en waardeering bij zijn- streven, om de geldsaneering door gezondmaking van het budget te voltooien. Hij werkt-krachtig in die richting en is zeldzaam verschijnsel voor een minister van financiën in een verarmd land! ten aanzien van de ver hoopte resultaten stevig optimist! DE GEALLIEERDE COMMISSIE voor oorlogsminsdaden op Java heeft 204 oorlogsmisdadigers op haar lijst staan. Hiervan zijn 43 gearresteerd, onder wien eeuige Indonesiërs en 15 worden op het oogenblik verhoord. Onder de gearresteerden bevinen zich Imanura, de eerste commandant op Java na het vertrek der Nederlanders, die er van beschuldigd wordt 300 geallieerde krijgsgevangenen te hebben doen vermoorden; colonel Anac Anani, die den dood veroorzaakt heeft van 1500 Engelsche, Nederlandsche en Australische gevange nen, die onder onmenschelijke omstandigheden naar Ambon werden gezonden; majoor Sho, die verantwoordelijk is voor den dood van Britsche piloten en marteling tot den dood van vier Javaansche soldaten uit het Nederlandsch-Indische leger en kapitein Sonai, com mandant van het „kamp der verschrikking" bij Batavia. Het Britsche rapport over de oorlogsmisdaden, waarbij per soneel van de Japansche gevan genissen, colaboreerende Indone siërs en politiefunctionarissen be trokken waren, is vrijwel gereed In dit rapport wordt vermeld, dat vele dezer misdadigers getraind waren in bepaalde soorten van martelinginen. welke zij op vrou wen, kinderen en krijgsgevange nen toepasten. De Australische inlichtingendienst neemt actief aan de onderzoekingen deel VAN DER PLAS NEEMT ONTSLAG De heer C. O. van der Plas, lid van den Raad van Indië, heeft officieel ontslag ge vraagd uit zjjn functie. Uit bevoegde bron te Den Haag werd een bevestiging van dit bericht gegeven. Indonesische verklaringen Sjahrir heeft op een perscon ferentie te Batavia verklaard het meest heil te zien in de onmid dellijke erkenning van zijn re geering door de groote mogend heden In dat geval zouden de Indonesiërs zelf de overgebleven Japanners ontwapenen en de ge- interneerden en vluchtelingen aan de geallieerden uitleveren. Sjarifoedin, de republikeinsche minister van voorlichting, heeft verklaard, dat hij niet verwacht, dat er besprekingen zouden plaats vinden tusschen den heer van Mook en de Indonesiërs voor het vertrek van den heer van Mook naar Nederland. Uit betrouwbare bron wordt vernomen, dat 1700 ex-krijgsge- vanigenen en mannen, vrouwen en kinderen geïnterneerden uit Medan te Singapore zijn aange komen, waar zij wachten om per s.s. Noordam gerepatrieerd te worden. Het s.s Noordam ver trekt waarschijnnlijk op den 20en December uit Belawan, de haven van Medan Naar men ons mededeelde, is de demonstratie en vergadering van Jehova's Getuigen te Scha- gen verboden, met het oog op mogelijke ongewenschte gevolgen. De afgezanten hadden den Bur gemeester verzocht om toestem ming voor straatdemonstraties en een „godsdienstige bijeenkomst" in zaal Schenk De elders gesig naleerde gevolgen van deze de monstraties deden den burgemees ter besluiten, deze niet toe te staan, al had hij tegen de gods- niet zooveel bezwaar Van hui- nniet zooveel bezwaar. Van hui ze „Irene" trokken de afgezan ten toen naar het Raadhuis, waar zij den dienstdoenden ambtenaar doodleuk mededeelden: De bur gemeester keurt alles goed, geeft u ons de vergunningen a.u.b met een. Met vergunningen in de tasch zoowel voor demonstraties als voor de bijeenkomst, verlie ten de hgeren het Raadhuis Nadiem werd de burgemeester van 'kerkelijke zoowel als buiten kerkelijke zijde gewezen op het ongewenschte van deze demon straties, zoowel via een onder houd met geestelijken en leeken, alsook door petitionnementen van talrijke vereenigingen en or ganisaties Toen bleek den burgemeester, na onderzoek ten Raadhuize, dat de heeren door valsche be weringen de vergunningen had den losgekregen, en trok hij zoo wel de eens „wederrechtelijke"' als de andere vergunning prompt in. Hierdoor is dus ieder optre den van Jehova's Getuigen niet toegestaan. Deze krachtige hou ding van Schagen's burgemeester is een navolgenswaardig voor beeld voor zijn collega's Eerste repatrieerenden aangekomen EEN DRUKTE van belang heerschte Donderdagmor gen op de terreinen van de firma Mueller Co aan de jachthaven te Rotterdam, want drie groote passagiers schepen waren tegelijk uit Londen aangekomen In de eerste plaats de Batavier II, die de eerste groote groep van repatrieerenden uit Indië. n.l. 81 personen, op vaderland- schen bodem terugbracht, zy hadden deel uitgemaakt van eenige honderden personen, die met de „Orantes" uit de Oost waren teruggekeerd Het ministerie van Verkeer en Energie, de rijksverkeersinspec tie, het Nederlandsche Roode Kruis en de Repatrieeringsdienst te Rotterdam hadden uitgebreide maatregelen getroffen. Er ston den vier autobussen en een tien tal taxi's gereed om de menschen naar hun resp families in het land te vervoeren. Voor hen, die nog geen onderkomen hadden, werd hotelruimte gereserveerd Voorts was nog binnengeko men de ..Mecklenburg" met 250 Nederlandsche kinderen aan boord, benevens een groot aantal Nederlandsche militairen,en de „Oranje Nassau" met Nederland sche marinemannen, die allen hun Kerstverlof in Nederland zullen doorbrengen. Hedenavond om 21 uur zal de minister van Handel en Nijverheid, ir. H. Vos, over de zenders Hilversum I en 8 in de radio-uitzending „Op de brug" spreken over „do organisatie van het bedrijfs leven"

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 1