NIEUW OPROEP iÊk II VAN DEN MINISTER VAN OORLOG ZATERDAG 15 DECEMBER 1945 BUREAUX - SJARIR WIL NAAR DEN HAAG Dr. van Mook neemt afscheid Afoom-energie tegen kanker VOLTROKKEN Tien jaar KIEZERS VAN 23 JAAR? 4e Eeuwfeest Concilie van Trente Kinderzegels De Ministers uit de kou PERQJ.EUMBON 41e JAARGANG NUMMER 18808 NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Abonnementsprijs l 1.10 per maand: f 3.30 per kwartaal ALKMAAR Langestraat 42 A Telefoon 4330 HOORN Draafsingel 59 Telefoon 4712 DEN HELDER Loudsgracht 69 Telefoon 2383 SCHAGEN Muienstraat 52 Telefoon 459 N MIJN RADIOREDE van 28 September 1945 werd door mij medegedeeld, dat ik voor de taken, welke ons leger in Indië te wachten staan, nog 15.000 oorlogsvrijwilligers zou noodig hebben. Nu in de ajgeloopen periode met het oproepen dezer oorlogsvrijwilligers een aanvang werd gemaakt, is gebleken, dat zeer velen aan dezen oproep geen gehoor meer gegeven hebben. Dit is begrijpelijk immers, zij, die 't langst op hun beurt hebben moeten wachten, 'hebben in verschillende gevallen werk gevonden. Er is hiervoor echter nog een belangrijke oorzaak, nl. tallooze oorlogsvrijwil ligers, die als eeste voorkeur dienstneming bij de luchtmacht, marine of mariniers te kennen hadden gegevenbleken niet bereid deze voorkeur te wijzigen en zich voor de voor Indië bestemde troepen te doen inschrijven, ondanks het feit, dat er voor hen geen plaats bij het dienstvak hunner keuze beschikbaar was. LI EL A AS heeft zich bovendien de toestand in Indië na 28 September in ongunstigen zin ontwikkeld. Deze ontwikkeling maakt het noodzakelijk om tusschen heden en het tijdstip, waarop de eerste divisie kan worden uitge zonden, nog sterkere contingenten troepen naar Indië te zenden. Ik ben overtuigd, dat het noch de bedoeling is der Nederlandsche bevolking noch der oorlogsvrijwilligers om in dit moeilijk tijdsgewricht voor ons vader land verstek te laten gaan. De'Regeering doet dan ook een dringend beroep op alle jonge mannen welke zich als oorlogsvrijwilliger hebben laten inschrijven om aan de oproepen, welke hen nu bereiken, gehoor te geven. Dit geldt ook voor de oorlogsvrijwil ligers, die geboren zijn in de jaren 1925, '26 en '27, welke ik eerst meende niet direct noodig te zullen hebben. Hun wordt verzocht zich alsnog ten spoedigste te melden bij het aanmeldingsbureau, waar zij geregistreerd zijn, ten einde hun inschrijving te vernieuwen. Hun uitzending kan binnen korten tijd tegemoet worden gezien. Het gaat om de eer en de toekomst van Nederland en Indië beide. De Minister van Oorlog, 's-Gravenhage, December 1945. Mr. J. MEYNEN Dr. van Mook zou'heden naar ons land vertrekken. Ctp een vraag tijdens een persconferen tie of hij bereid was zich te hou den aan de beslissing van de „Vereenigde Volken" ten aanzien van het huidige conflict, ant woordde dr. van Mook: „Ik ben er meer toe geneigd een uitweg te vinden door directe besprekin gen dan door een beroep op een organisatie, die volgens nieuws berichten in haar eigen gelederen de eensgezindheid nog niet ge heel gevonden heeft. Hij hoopt binnen drie weken weer in Indië terug te zijn In de afgeloopen week, zoo verelde hij verder, waren er weer besprekingen -met de republikeinen geweest en ver dere besprekingen waren zeer waarschijnlijk. In een radiorede heeft dr. van Mook afscheid genomen, waarbij hij een overzicht gaf van de moeilijkheden en als reden voor den slechten gang van zaken in Indië ook noemde de op Java en elders ontke tende hartstochten, die het resultaat zijn van de geleden ellende en een nationale hartstocht voor vrijheid, aan gewakkerd door de wreedste onderdrukking en Japansche inmenging. Sjarir, de „president van de Indonesische regeering" spreekt de berichten tegen, dat hij met dr vaniMook een ontmoeting ge had zou hebben. Hij verklaarde, dat hij zich naar Gen Haag zal De New York Times geeft na dere bijzonderheden over de mo gelijke voordeelen op medisch ge bied, die voort 'kunnen vloeien uit de ketting-reactie van het uranium-element, waardoor de atoombom tot stand komt. Men verwacht, dat dit een bron van vooruitgang zal zijn ten aanzien van de ontdekking van het wezen van de kanker en de behandeling ervan. Volgens een mededeeling van het hoofdkwartier van veldmaar schalk Montgomery is Donderdag het vonnis aan elf ter dood ver oordeelden van het proces Belsen voltrokken, n.l. door ophanging. begeven, indien de Nederlanders hem dit uitdrukkelijk vragen. Er zijn weer nieuwe Britsche troepen te Batavia anagekomen, waaronder het geheele zevende luchtlanidingsbataijon, dat be kendheid heeft verworven door den slag om Arnhem De toestand in de Buitengewesten. Op Celebes, Halmaheira. de Molukken en Ambon heerscht een, algemeene haat tegen de Ja panners. Er Is ook een sterk ge voel van wrok onder de Neder landers dat het hun niet toege staan is, actief deel te nemen aan het neerslaan van het Indo nesische geweld op Java In Ma kassar wenscht men voorloopig terugkeer van den vooroorlog- schen status, met het doel zelf bestuur te verleenen na een pe riode, waarin de Nederlandes de bevolking zullen opleiden voor deze groot'ere verantwoordelijk-, heid. Het Indonesische T.K.R. (het volksleger) werkt te Bandoeng, de groote verzamelplaats voor ge- interneerden, heel goed met de Britten samen. |N DEZE DAGEN herdenkt ons Bisdom een feitdat wij niet ongemerkt mogen laten voorbij gaan. Op Zaterdag 14 December 1935 werd de /pa rochie Hoorn opgeschrikt door de maredat Deken Huibers tot Bisschop was benoemd, wat officieel in het consistorie te Rome op Maandag 16 Decem ber bekend gemacutt werd. Het waren spannende dagen in die tijd, toen de oude Coenstad a. h. w. tijdelijke residentie van den benoemden Bisschop was. En het waren vreugde volle dagen in het diocees, dat over een onverwachte keuze verrast was. "Tien jaren zijn sindsdien voorbijgegaan. Hoe zwaar zij geweest zijn, hebben wij pas gememoreerd in een artikel bij de herdenking van den zeventigsten verjaardag van Monseigneur. De Haar- lemsche Kerk heeft zooveel stormen over zich voelen heen gaan, dat het veel langer ge leden schijnt. Mei vaste hand heeft Bisschop Huibers het schip der Kerk bestuurd, in vast vertrouwen op God en met de zichtbare hulp van de Sterre der Zee. Nog is de tijd moeilijk en zwaar. Laat ons trouwe kinde ren van den Bisschop zijn, dan zijn wij trouwe kinderen van God en van Maria. Dat moge onze belofte zijn op dezen her denkingsdag. 's-GR 4VENHAGE, 15 Dec. Naar het A-N.P. ter oore komt, heeft het ontwerp tot - wijziging van de kieswet den Raad van State reeds verla ten en is de Regeering voor nemens aan het parlement eenige wijzigingen van in grijpenden aard voor te stel len, nl den kiesgerechtigen leeftijd te verlagen tot 23 jaar en de verschijningsplicht af te schaffen. 13 December 1545 werd het Concilie van Trente geopend, dat zulk een grooten invloed heeft gehad op de latere gebeurtenis sen ini de Kerk en in het geloofs leven. Ter gelegenheid van deze her denking heeft Z. H de Paus aan den Aartsbisschop van Trente een brief gericht, waarin Hij een beroep doet op alle Christenvol ken, tot eenheid, niet alleen van katholieken, maar van allen, die hoewel gescheiden van Petrus' Stoel, toch trouw blijven aan hun geloof en aan de beginselen van den Christelijken godsdienst, in het bijzonder trouw aan de Al lerheiligste Drievuldigheid en de Goddelijkheid van Christus. De H Vader herinnert er ver der aan; dat' de redenen, waarom het Concilie van Trente bijeen werd geroepen, velen waren, maar ook de gevolgen waren velen en de voornaamste was wel de op bloei van geloof en leven over de geheele wereld. De Paus sloot den brief met hetzelfde gebed, dat op de laat. ste zitting van het Concilie in 1563 voor de Christelijke kerken werd gebeden. OVERAL in ons land zijn se dert 1 Dec j.l. de kinder zegels weer verkrijgbaar. De zer dagen gaat letterlijk ieder een naar het postkantoor, ter wille van een Kerstgroet, een Nieuw jaar swcnsch. Naar het buitenland gaan onze wen- schen, naar Indië Ieder heeft nu de gelegenheid te toonen, dat Nederland zorg heeft voor zijn kinderen. Koopt kinder postzegels. WE AAN DEN WEG tim mert. We zouden ook kun nen zeggen: wie minister is heeft veel critiek te verduren. Laat hij vooral niet iets doen, wat met een of andere wet of verordening in strijd is. Ook een minister is een mensch, maar hij mag niet zwak zijn. Stel je voor, dat een minister zwart kocht. Wat brandstof fen betreft, moet hij wel zwart koopen, omdat er geen kleu- renkeuze is, maar meer dan zijn rantsoentje mag hij niet inslaan. Nu zijn er booze ton gen, die beweren, dat enkele ministers „zwart" zwart ge kocht hebben. U begrijpt ons toch nietwaar? Het zou om groote hoeveelheden gaan. Ge lukkig, dat wij een regeerings- voorlichtingsdienst hebben, die ons komt verklaren, dat Hunne Excellenties wel een beetje meer heben dan een gewoon burger, maar dat dit toch een règle is. Iedere staatsburger, dus ook een Minister,'r kan een bepaalde hoeveelheid kolen meer krijgen, als hij die voor het uitoefenen van zijn beroep noodig heeft. Welnu, wij kun nen een Minister bij het bestu- deeren van de staatszaken niet in zijn studeerkamer in de kou laten zitten. Het Rijkskolen- bureau heeft daarom bij alle ministers de ruime eens opge nomen zou het een bijzon dere duimstok geweest zijn? en op grond van de resultaten van dit onderzoek is het ex traatje voor onze regeerders bepaald. Nu niet jaloersch zijn. Het is in 's lands belang ge weest, dat aldus gehandeld is. In het Noorden, des lands, dus in Nederland benoorden Haring vliet en Waal, wordt gedurende het tijdvak van 17 December tot en met 19 Januari as. op de bon nen 369 en 469 der bonkaarten K 513 drie liter petroleum be schikbaar gesteld. In het K.L.M.-Internaat te Soesterberg worden vele jonge mannen door een grondige theoretische en praetische opleiding op hun toekomstige taak in de luchtvaart voorbereid. De leer lingen bouwen zelf de modellen, die met een echten motor worden uitgerust. Zij krijgen zoodoende een uitstekend inzicht in de grondbeginselen der aviatiek. (Anefo/Vrind P.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 1