NIEUW BOEREN EN TUINDERS Schuldbekentenis van Van Genechten zijn ernstig ontevreden WOENSDAG 19 DECEMBER 1945 Ernstigeverwijten aan de Regeering - Toezeggingen worden niet nagekomen, de voorlichting schiet te kort. NOG MEER VRIJ Biscuits, koek, cacao en versnaperingen Drukkerij uitgebrand Wijziging Gemeentewet in zicht Jeugdige bandieten Hij was zich bewusi hei Nederlandsche volk diep gekwetst te hebben 41e JAARGANG NUMMER 10811 NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Abonnementsprijs f 1.10 per maand; f 3.30 per kwartaal BUREAUX ALKMAAR Langestraat 42 A Telefoon 4330 HOORN Draafsingel 59 Telefoon 4712 DEN HELDER Loodsgracht 69 Telefoon 2383 SCHAGEN Molenstraat 52 Telefoon 459 DE BOEREN IN BRABANT zijn ernstig ontevreden over verschil lende maatregelen van de Regeering en over het achterwege blijven van andere maatregelen. Die ontevredenheid blijkt zich, naar steeds duidelijker wordt, niet tot Brabant en Limburg te beperken. Op de gisteren gehouden algemeene vergadering van den L.T.B. in het bisdom Haarlem, omvattende dus de provincies Noordholland, Zuidholland en Zeeland, zijn verschillende ernstige klachten tot uiting gekomen, over de deblokkeering, over het uitblijven van een loonende prijsregeling, over het niet vervullen van toezeggingen, over onvoldoende voorlichting, over de overdreven ambtenarij, enz. enz. Van verschillende kanten werd bij herhaling betoogd, dat de organisatie van boeren en tuinders het niet "bjj „verzoeken" moet laten, maar een stok achter de deur moet houden, een krachtiger houding aannemen, of zooals een ander het noemde „agressiever" moet optreden. DE EERSTE, die in dezen geest sprak, was de afgevaardigde van Zwaag, toen op deze te Haar lem gehouden druk-bezochte bij eenkomst, een motie van de afdee- ling Egmondbinnen (tuinders) in behandeling kwam, waarin de „on middellijke" verwijdering voor minstens 50 procent van het amb tenaren-apparaat werd geeischt, daar uit al hun handelingen blijkt, dat er te veel zijn. De ambtenarjj De afdeeling Egmondbinnen lichtte deze motie met krachtige argumenten toe. Verschillende af gevaardigden voerden er op niet- malsche wijze het woord over en Zwaag meende, dat er een stok achter de deur moet, en met sta king moest worden gedreigd, als de regeering aan deze dringende wensch van de boeren en tuinders, geen gehoor gaf. De motie werd z.h.st. aangenomen, waarbij de voorzitter, de heer Kampschoër, verklaarde, de zaak in het hoofd bestuur te zullen behandelen. Spr. persoonlijk deelde de meening van enkele afgevaardigden, dat men' in deze niet te ver moet gaan. Zijn meening is, dat alles weg moet, wat overbodig Is. De afdee ling Egmondbinnen had op haar motie van 67 afdeelingen adhesie betuigingen ontvangen. Toen verschillende afgevaar digden over de moeilijkheden als gevolg van de blokkeering spreken en 'n afgevaardigde van Alkmaar mededeelde, dat blijkens een mededeeling van den kassier van de Boerenleenbank te Heiloo men van zijn eigen geld een cre- diet kan krijgen tegen 4 °/o merkte het hoofdbestuurslid, het Tweede Kamerlid v. d. Weijden op, dat men op het oogenblikj schijnt te meenen, dat tegenover den boeren- en tuindersstand alles geoorloofd ls. Minister Mansholt heeft dezer dagen moeten mede- deelen, dat hjj zjjn toezegging, om de verhoogde landarbei- dersloonen in de prijzen van de producten over 1945 te ver- disconteeren, niet gestand kon doen. omdat het kabinet zich daarmede niet kan vereenigen! Wanneer men op een derge lijke manier handelt, dan wordt het tijd, dat er meer agressief opgetreden wordt. De voorzitter zei, dat ook het H. B. over dezen gang van zaken teleurgesteld is. Het is ook van gedachten, dat meneen krachtig geluid moet laten hooren. Wat redelijk is, moet gegeven worden, en over moeilijkheden moet vol doende klaarheid worden ge schonken De afdeeling de Rijp vroeg een meer positieve toezegging van den voorzitter over de hou ding van de organisatie: we kun nen zoo niet blijven door-sudde ren, als onze redelijke verzoeken niet worden ingewilligd, aldus deze spr. De voorzitter: Wat ik doe, doe ik ini opdracht van het bestuur. De 'afdealing Alkmaar wil een tijd stellen, om „anders het zwik- kie neer te gooien" De afdeeling Zwaag wijst op de dreigiende vermogensaanwasbelas- ting, waarmee de boerenstand weer in de put dreigt te raken, wat de voorzitter, onderschrijft De afdeeling de Rijp zegt. dat een lid van de fis cale recherche aan den kassier der Boerenleenbank had gezegd: het volgend jaar komen de tuin ders wel weer om voorschotten. De heer A. C. Paardekooper zei in 25 jaar niet zulk een onte vreden vergadering te hebben bijgewoond. Ook hij drong op een toezegging van het hoofdbestuur inzake een duidelijke houding aan Ir. Hejjmeijer, secretaris van den Kath. Ned. Boeren- en Tuindersbond, ter vergadering aanwezig in verband met een inleiding over de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisa tie, constateerde ontevredenheid in verband met een serie klach ten. Er mag niet vergeten wor den, dat wij voor een chaos staan, voor een kapot land, dood-arm. De-bevolking weet niet waar ze staan moet, wel ken kant ze uit moet Het is alles verklaarbaar, maar de Regeering heeft het ontzet tend moeilijk Onze houding moet zijn: gemotiveerd en krachtig. Wij kunnen eischen, dat ,de Regeering alles doet, om aan gemotiveerde klachten tege moet te komen. Dat men geld mag leenen van zijn eigen ge blokkeerde geld (door verschil lende afgevaardigden beves tigd Red.) daar begrijpt spr. niets van. Wij moeten wel '-be grip hebben voor de moeilijk heden van de Regeering, maar dan moet de voorlichting in orde zijn, en daar ontbreekt nog wel eens wat aan. Wij komen eens aan een grens, n.l. wanneer blijkt, dat de Regeering onvoldoende medewerkt om aan de ge rechtvaardigde verlangens van de boeren en tuinders te gemoet te komen en als ze beloften niet nakomt. Spr deelt mede, dat de Kath N.B.'T.B. heeft overwo gen het vertrouwen op te zeg gen, toen bleek, dat de Regee ring Haar toezegging inzake het doorberekenen der lnad- arbeidersloonen in de prij zen, niet nakwam. Een der gelijke beslissing kan hier niet genomen worden, dat moet aan de besturen worden overgelaten, want het gaat hier over de belangen van alle boeren en tuinders en van heel Nederland. De heer v. d. Weyden besprak nog eens de boter-margarine- kwestie De Regeeringsvoorlich- ting is ook op dit punt onjuist. Men zegt dat de boter voor de kinderen en zieken is, maar bijna de helft van de beschikbare hoe veelheid gaat o.a. naar de mijn werkers, en naar.de arbeiders in de zuivelfabrieken; de boeren mogien margarine eten. Dit is on-, aanvaardbaar en ons protest gaat vooral tegen de wijze waarop een dergelijke beslissing men zegt buiten den Minister om geno men is De voorzitter wees er tenslotte nog eens op, dat diverse zaken in behandeling zijn, ook bij de Stich ting voor den Landbouw Eenige verdere stap zou -het H.B. zeker nooit doen buiten de hoofdorga nisatie, den K.N.B.T.B. om en ook niet zonder overleg met an dere organisaties. Het H.B. zal zich in de komende daigien over de aan te nemen houding bera den In de Tweede Kamer heeft Minister Mansholt gisteren medegedeeld, dat binnenkort ook biscuits, koek, cacao en verschillende versnaperingen vrij zullen komen. En in de naaste toekomst ook.het varkensvleesch. Een felle uitslaande brand heeft gewoed in het gebouw van de drukkerij en kantoormachinefa briek „Ahrend-Globe" aan den Simon Stevinweg te Hilversum. Het hoofdgebouw, bevattende o.a. een groot aantal machines, de ad ministratielokalen, de karthoteek en een opslagplaats voor papier, brandde volledig uit. De brand weer wist een nieuwen aanbouw van het febriekspand te behou den. Het ligt in het voornemen van den minister van binnenlandsche zaken te bevorderen, dat een wetsontwerp tot wijziging der Ge meentewet wordt ingediend, waarbij deskundige controle op rekenplichtiige gemeente-ambte naren zal worden voorgeschre- DR. VAN MOOK IN NEDERLAND Luitenant-gouverneur ge neraal dr. van Mook is giste renmiddag in ons land aan gekomen. Voor de microfoon van „Her rijzend Nederland" vertelde hij dat4iij hoopte, dat zijn verblijf in het moederland slechts kort zou zijn en dat dit verblijf voor Ne derland en het Koninkrijk de ge volgen mag hebben die men er van verwacht. Onmiddellijk na zijn aan komst is de luitenant-gouver neur-generaal van Ned. Indië dr. H. J. van Mook in gezel schap van den minister van Overzeesche Gebiedsdeelen, diens echtgenoote en dr. van Mook's secretaresse naar Den Haag doorgereden, alwaar de minister en dr. van Mook een eerste bespreking hielden in het hotel „Vieux -Doelen". Op de heide bij Hilversum werd een proef genomen met een door den directeur van de Nederl. Ruimtevaart Studio vervaardigde raket, waar mede men poststukken naar Nederland hoopte te kunnen zenden. De lonten worden aan gelegd. Het experiment was helaas tot mislukking gedoemd (Anefo/Breyer P.) De*Britsche militaire politie te Dusseldorf heeft een straatge vecht met revolvers en sten-guns moeten leveren bij het achter volgen van een bende jonge Duit- schers, die den laatsten tijd het platteland hadden geterroriseerd, door het verrichten van aanval len op boerderijen. Onder de po litie vielen geen slachtoffers te betreuren, doch verschillende le den der Duitsche bende liepen verwondingen op, terwijl onge veer 20 arrestaties werden ver- richt WIJ ONTVINGEN den tekst van den brief, dien Mr. R. van Genechten vanuit zjjn cel in de gevangenis te Scheveningen aan den griffier van het Bijzonder Gerechtshof te 's Gravenhage schreef, alvorens hij zich van het leven beroofde. Het is een diep tragisch geschrift van een mensch, diev bekent, dat hjj verkeerd gehandeld heeft en blijk geeft, dat hij zich bewust is van hetgeen hij tegenover het Nederlandsche volk, te midden waarvan hij volgens eigen woorden gelukkig geleefd heeft, misdeed. Hoe schrijnend staat hiertegenover het gemis aan moed om zijn straf te «dragen en de verschillende onjuistheden in den gedachtengang, zooals die in den brief zijn weergegeven, kunnen niet anders verklaard worden dan te zijn voortgekomen uit 'n overspannen geest. Hoe kon van Genech- ten anders verklaren, dat hij zijn wanhoopsdaad deed, omdat de gevolgen bp een langer in leven blijven voor zijn gezin nog ramp zaliger zouden zjjn dan reeds het geval is en zoo schreef hjj letter- 'UK -„omdat ik van'meening ben, dat alleen werkelijke zoenoffers de heillooze verwildering tusschen onze duizenden volgelingen en het Nederlandsche volk kunnen doen verdwijnen". HIJ kon zich overtuigd houden dat de dood hem wachtte, een straf hem opgelegd door rechters, die als vertegenwoordigers van het Hoogste Gezag, dat in God zetelt, alleen over zijn lot hadden te oordeelen. Bij een schuldbekentenis van zoo principieelen aard wenschte van Genechten geen gratie-ver zoek aan H. M. de Koningin te richten. Hij meende, dat het Bij zonder Gerechtshof ambtshalve een dergelijk verzoek zou indie nen, maar zooals de president van dit Hof, Mr. A. Li. M. van Berckel naar aanleiding van dezen brief meedeelt, dient geen enkel rechts college ambtshalve gratie-verzoe ken in, maar adviseert het alleen op ingekomen gratie-verzoeken. Zijn schuld hoe langer hoe meer bewust. Wij zullen verder volstaan met enkele passages letterlijk uit den brief over te nemen, daar plaats ruimte ons vollpdige publicatie belet. „Naarmate ik in de eenzaam heid der cel" zoo begint de brief, „de gebeurtenissen der laatste ja ren overwogen heb, ben ik mij nbjn*'s -„n «schuld hoe langer hoe meer bewust geworden. Het is alsof ik uit een droom ontwaakt ben. De houding, die de leidende Neder landsche nationaal-socialisten tij dens den oorlog hebben ingeno men, werd ingegeven door de ge dachte, dat zij beter dan ae over- groote meerderheid der bevolking inzagen waar het belang en de toekomst van het Nederlandsche volk. lag."' „Het nationaal-socialisme heeft tijdens den oorlog tot consequen ties geleid en sommige vooraan staande Duitsche en ook Neder landsche persoonlijkheden tot het volgen van een politiek genoopt, die juist datgene brachten, wat wij van het bolsjewisme duchtten en die huiveringwekkende gevol gen hadden." ;jDe vergissingen, die wij be gaan hebben, zijn dan ook te fun damenteel om door een beroep op goede trouw gedekt te worden. Wanneer men zich in een zoo cri- tischen tijd als het Nederlandsche volk heeft meegemaakt, afscheidt van de overgroote meerderheid en van de politiek der wettige re geering, kan dit alleen veront schuldigd worden doordat men blijkt juist te hebben gezien. Daarbjj komt in mijn per soonlijk geval, dat ik er mij bewust van ben geworden, dat ik door mijn optreden het Nederlandsche volk ten diep ste heb gegriefd. Zulks alhoe wel ik mij er steeds ten zeer ste mede verbonden heb ge voeld en zeer gelukkig was temidden ervan te kunnen le ven. De oorzaak van dit op treden ligt in een verbitterden verstandelijken hoogmoed." „Het is mij duidelijk geworden, dat alleen de verdwijning van de leidende nationaal-socialisten een werkelijke verzoening met de dui zenden ongelukkigen, voor wier gedachtengang wij in hooge mate verantwoordelijk zijn, kan moge lijk maken." Van Genechten betuigt zjjn „Ik dank God, dat er tengevol ge van mijn optreden niemand den dood heeft gevonden en dat ik niemand heb aangezet in het Duitsche leger te dienen, maar meerderen daarvan heb weerhou den. Ik betuig in het bijzonder mijn spijt over de bitsige en haat dragende woorden, die ik tegen over de Joden heb gebruikt op een tijd, dat zij reeds zoo getroffen waren al draag ik niet de minste schuld aan hun afslachting en heb ik die altijd huiveringwek kend gevonden." Van Genechten eindigt dan zijn brief met het verzoek zijn schuld bekentenis te publiceeren, als er ^en verzoenende werking van ver wacht wordt en met het mede- doogen van het Nederlandsche volk voor ziin gezin in te roepen. Te Smolensk is het proces be gonnen tegen tien voormalige le den van het Duitsche leger, dia wordden beschuldigd van massa moord op en foltering van Sov jetburgers en krijgsgevangenen gedurende de bezetting van Smo lensk en het gebied om deze stad door het Duitsche leger tusschen 1941 en 1943

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 1