NIEUW Drie Britsche divisies op Java Uitstel van doodstraf-executie? DONDERDAG 20 DECEMBER 1945 BUREAUX EEN BELANGRIJK VOORONTWERP „HEILIGE OORLOG" der Mohammedanen? De slotacte van de geüdsaneering KERSTBOODSCHAP' Van H.M. de Koningin Excuus! CASSATIEVERZOEK VAN MUSSERT Veel critiek op de trage berechting HET BERLIJN VAN HEDEN! Saaiste nieuws HET RUHRGEBIED ONTEIGEND DAT GEBEURT IN NEDERLAND 41e JAARGANG NUMMER 10812 NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Abonnementsprijs t 1.10 per maand; f 3.30 per kwartaal ALKMAAR Langestraat 42 A Telefoon 4330 HOORN Draafsingel 59 Telefoon 4712 DEN HELDER Loodsgracht 69 Telefoon 3383 SCHAGEN Molenstraat 52 Telefoon 459 HET VOOR-ONTWERP van wet inzake de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie is openbaar gemaakt Het zal onze intense belangstelling moeten hebben Juist ook uit Katholieken kring. Want wat hier als een ontwerp inzake bedrijfschappen wordt aangeduid, voldoet, naar een eer ste kennismaking ons leert, niet aan de eischen. welke daaraan van onzen kant mogen worden gesteld. Men ziet hier weer, met alle respect voor de goede bedoelin gen, welke zonder twijfel aan wezig zijn, wat een verschil het kan maken, door welke ministers deze materie wordt uitgewerkt. Het is ook niet voldoende, dat wij ons tot applaus laten verlok ken door den term „bedrijfschap pen", die in onze kringen zulk een bekende klank heeft, alsof door het gebruik van den term alleen de zaak gezond zou zijn. Evenmin is het voldoende, den volke bij*herhaling in redevoe ringen te verkonden, dat men ge heel wil handelen in den geest van „Quadragesimo Anno". Wij verheugen ons hartelijk over het feit, dat de Regeering deze zaak ernstig ter hand reemt, maar wij vreezen, dat ondanks den klaarblijkelijken wil om tot een goeden opzet te komen, toch in een verkeejim koers wordt gevaren. Een socialistische koers n.il„ die de onze vooral daarom niet kan zijn, omdat hij duidelijk staatssocialistisch is georiënteerd, is. Dit blfjkt met name uit de overwegende plaats, welke aan de voorzitters van de bedrijfschap pen wordt toegekend, als hoeda nig commissarissen, benoemd door de Regeering, dus Regeerihgs- commissarissen, zullen optreden. Deze Regeeringscommissarissen krijgen zulke vérgaande bevoegd heden, dat het herinnert aan de positie van functionarissen, uit een tijd, die we dachten, dat voorbij was. Wij zullen duidelijk moeten weten, wat de Regeering precies wil. Het is in al zijn onderdeelen nu nog niet te beoordeelen Maar als de organisaties van „zelf- doen" door bedrijfsgenooten (in derdaad en -natuurlijk werkgevers ■èn werknemers) overheerschend door Regeeringscommissarissen worden gelèid, gaat van dit „zelf- doen" dan niet te veel te loor? De Overheid heeft natuurlijk een taak van toezicht, om ten aanzien van de werking van de bedrijfsschappen het algemeen welzijn veilig te stellen, maar dat dit toezicht, en 'desnoods mede werking in de leiding, zoo moet worden opgevat, dat de voorzit ter een Regeeringscommissaris wordt, met een overheerschende positie in het bestuur, dat lijkt ons kwalijk te vereenigen met de juiste opvatting over de taak, welke de Staat in deze kwestie heeft ^E „NEW YORK TIMES" meldde uit Batavia, dat volgens „een zeer betrouwbare bron" Nëderlandsche soldaten Soe- karno, Sjarir, Hatta en Sjarifoedin hebben aangehouden, toen zij op weg waren naar het station om naar Midden-Vava te vertrekken De portefeuilles met staatspapieren van de Repu- blikeinsche leiders werden afgenomen. Volgens het bericht hebben de Indonesiërs de documenten overgegeven en vervol gens de Britsche autoriteiten hiervan in kennis gesteld, met het verzoek de papieren weer aan de eigenaars te doen terug geven, hetgeen later geschied is. De „New York Times" meldt ook, dat er nu bijna drie Britsche divisies op Java zijn: de Britsche 36e en de Britsch-Indische 26e zijn reeds in Batavia, terwijl de Britsche 141e brigade en de 5de Britsch-Indische divisie, die onlangs te Soerabaja zijn geland, ook naar de hoofd stad vervoerd zijn. Volgens deze berichten beschouwt het Brit sche opperbevel West-Java als eerstvolgende „gevoelige plek". Zware gevechten bJJ Buitenzorg In een officieel communique wordt verklaard dat de gevechten die bij Buitenzorg zijn uitgebroken, toen een Britsch-Indische colonne door de Indonesiërs werd aangevallen, nog steeds voortduren. Drie compagniëen met tanks, pantserwag'ens en ka nonnen nemen aan den strijd deel. Ten westen van de stad heeft een van de compagniëen zich stevig ge nesteld. De Indonesiërs hebben om een be spreking verzocht met den Britscben commandant te Buitenzorg, brigade generaal J. A. Mellsop. In Batavia is vrij hevig gescho ten o.a. op auto"s van een brigade luchtlandingstroepen in het gebied van Tanah^ Tinggi, waar ook hand granaten geworpen werden. In het Kramatgebied hadden gevechten plaats tusschen Ambonneesche sol daten en Indonesiërs. Nederl. troe pen die de Wilhelminabarakken bij Batavia bewaken openden het vuur op een troep van veertig Indone siërs, die uit elkaar gedreven werd. Op verkenningsvluchten boven Bandoeng is vastgesteld, dat het radiostation door de geallieerden bereikt en hoogstwaarschijnlijk be zet is daar een aantal geallieerde voertuigen buiten opgesteld stonden De brigadegeneraal MacDonald heeft besprekingen met den heer N. S. Blom, het hoofd van het Nederl. repatrieeringsbureaux gehouden. Een Britsche woordvoerder verklaarde dat alle Japanners op Lombok ont wapend waren, maar dat ze nog steeds op het eiland waren aange zien er geen scheepsruimte voor ver voer beschikbaar is. De eenige plaats waar een begin is gemaakt met de evacuatie van de Japanners is Kota Radja op Noord-Sumatra. Hoe radio Soerabaja reageert. De regeeringsvoorlichtingsdienst te Batavia geeft de volgende uittrek sels van uitzendingen, die over radio Soerabaja zijn gehouden. Op 15 December heeft Soetomo ver- De minister van Financiën, prof. mr. P. L. Lieftinck, zal morgen, Vrij dgaa vond 21 Decem ber te 21.00 uur in „Het praatje op de brug" spreken over „De slotacte van' de geldsaneering". klaard: "God zal niet toestaan, dat wjj weer door het Nederlandsche imperialisme dat zelfs lager staat dan het Japansche fascisme, over- heerscht worden. Als de Engelscben en de Nederlanders winnen, zullen wij weer worden onderdrukt en uitgezogen. Op 16 December heeft het hoofd van de Mohammedanen, na zijn terugkomst van het slagveld voor radio Soerabaja verklaard, dat Indonesische vrijwillige soldaten nog steeds van alle kanten binnenstroo men. Sfij drong er bij de Mohamme- daansche geloovigen op aan deel te nemen aan den strijd door zij aan zij met het volk te strijden. Morgen, Vrijdag 21 Decem ber zal H.M. de Koningin om 8 uur over de radiozenders van Hilversum een Kerst boodschap tot het Nederland sche volk richten, waarbü te vens een woord tot land- en rjjksgenooten in overzeesche gebieden zal worden gespro ken. Wij schreven over de fout van het departement van O. K W., om prof. Rümke uit Utrecht te berispen en dit alleen in de krant bekend te maken. Thans maakt het departement in een persme- dedeeling zijn excuus: dat de be risping in de pers bekend is ge maakt, voordat ze ter kenmis van den betrokkene was gebracht, is te wijten aan „een betreurens waardig misverstand" Ter griffie van het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gravenhage is het verzoek van Mussert ontvan gen, waarin hij cassatie aantee- k-ent tegen, het over hem uitge sproken doodvonnis. DE TWEEDE KAMER heeft zich Woensdagmiddag bezig gehouden met de kwestie van de politieke delinquenten, zulks naar aan leiding van de Regeeringsnota. Een der meest-actueele en interessante vraagstukken is daarbij, of de doodstraf, in eenige gevallen reeds on herroepelijk uitgesproken, ten uitvoer moet worden gelegd, dan wel moet wachten tot deze zaak bij de wet nader geregeld is. Een groot deel van de publieke opinie is zonder twijfel van meening, dat de doodstraf-executie niet moet worden uitgesteld. Misschien is dit nu juist niet direct het deel, dat van objectieve rechtsbeoordeeling zijn dageljjkscli werk maakt. In meer-intelïectueele kringen is men veelal van oordeel, dat deze zaak geregeld moet worden op ouderwetsch- degelijke Nederlandsche wijze. Dr. van Mook, de Luitenant-Gouverneur-Generaal van Ned. Indië, arriveerde per vliegtuig in ons land. Dr. van Mook na z%n aankomst op Schiphol. (Ass. Corr./Valks P.) BEIDE OPVATTINGEN kwa men tot uiting in het Kamer debat. Dhr. Le Poole (S.D. A.P.) zou het betreuren, als da doodstraf-executie zou worden op geschort, om op een wettelijke regeling te wachten. De heer Kortenhorst (R.K.) was vóór uitstel, de doodstraf dient bij de wet geregeld te wor.den, dat mag niet bij Koninklijk Besluit. In het algemeen werd er door verschil lende leden op aangedrongen, de bijzondere rechtspleging ten spoe digste bij de wet te regelen. Harde noten kreeg de Minister te kraken over den tragen gang bij de berechting. De heer Bijlsma (V.D-4 vond dat de tribunalen te veel afhanke lijk zijn van administratieve orga nen. Er was veel critiek, ook op de toestanden in de kampen. De heer Kortenhorst had ten hemel-schreiende toestanden ver nomen; de heer B ij 1 s m a had echter in enkele kampen een be vredigende indruk gekregen. De heer Kortenhorst zou een Kamer commissie wenschen, die ieder kamp op ieder moment kon bezoe ken. Hij constateerde, dat Minis ter Kolfschoten zich voor een toe stand geplaatst zag. waarvoor hij niet verantwoordelijk was. Dat neemt niet weg, dat het Neder landsche recht op een verkeerd spoor is geraakt. De Londensche sfeer was ook niet geschikt om de toekomstige rechtspleging in over eenstemming te dóen zijn met de Nederlandsche rechtsopvattingen, ïntusschen zitten we met 90.000 geïnterneerden. Beter ware als alle voornaamste N.S.B.-ers tege lijk voor het gerecht waren ge daagd. De minister is er nog niet in geslaagd, de moeilijkheden op ta lossen. Laat hij de advocatuur in schakelen. In ons land. zoo zei dr. Kortenhorst Is in oprichting een nationale organisatie voor rechts zekerheid. Deze organisatie zal zich niet tegenover ae regeering stellen. De heer Le Poole wilde tegen over de duizende zwakke rug- gegraten en verdwaalden onder ae N.S.B.-ers in oogenschouw ne men, dat geen enkel volk uitslui tend uit sterke karakters bestaat. Hij vertelde, dat Arnold Meijer (de ex-leider van Nationaal Front die uit een interneeringskamp is ontvlucht en sindsdien „vogel vrij" drukwerken laat vervaardi gen Red.) brochures aan Ka merleden zendt! Wat denkt de Minister daarvan? Ja, wat denkt de Minister van de vragen van Mr. Burger (S.D.A.P.) die op 6 October in de krant las, dat hij president van een tribunaal geworden was, maar tot heden (19 Dec.) zijn benoe mingsbrief nog niet thuis kreeg! Een brief om inlichtingen bleef onbeantwoord. Welk een bescha mende toestand in een land, dat voortdurend over een te veel aan ambtenaren klaagt! Het waren v'erder de bekende klachten, ook over de P.O.D., die te Rotterdam een vrouw van 104 jaar onderzocht op haarpoli tieke betrouwbaarheid! Enz. enz. enz De heer Wendelaar (Lib.) vond dat men terstond na de be vrijding de kopstukken der N.S.B. ter dood had moeten brengen. Er zou niemand geprotesteerd heb ben. Van een Kerst-amnestie wil de Minister niet weten, maar is er een gunstiger moment om een verzoenend geluid te doen hoo- ren? De vergadering is tenslotte verdaagd tot Donderdag 1 uur. Nieuwe Kamerleden De Commissie voor de benoe ming van leden der voorloopige Statengeneraal heeft tot leden van de Tweede Kamer in de va catures van de heeren dr. H. Brugmans en J. Bommer be noemd de heeren; drs. G. M. Ne- derhorst te Gouda (S,D.A,P,) en E. A. Vermeer te Naarden (S.D, A.P.), WOORTAAW moeten alle Britsche burgerlijke en militaire autobestuurders in Berlijn 's avonds na negen uur in het openbaar wapens en munitie bij zich hebben. Vrou welijke chauffeurs moeten op dien tijd gewapend escorte hebben. Alle militaire perso neel moet na middernacht ge wapend zijn. Deze nieuwe in structies zijn gegeven in ver band met de schietpartijen van den laatsten tijd, die de geal lieerde autoriteiten te Berlijn ten zeerste verontrusten. In de laatste weken gaat een golf van gewapende rooverij over de Duitsche hoofdstad. Het Berlijnsche dagblad „Der Ta- gesspiegel" noemt Berlijn een „misdadigersparadijs". Naar volgens Reuter te Was hington verluidt, zouden de Sov jet-Unie, Engeland en de Vereen. Staten, zonder tot een onmiddel lijke erkenning van de Spaansche republikeinsche regeering over te gaan, besluiten met Franco te breken. Amerika is voorne mens rechten te laten gelden bij de regeling tusschen Siam en Engeland. De geallieerde bestuursraad te Berlijn zal Vrijdag de onteigening bekenid maken van de kolen- en zware industrie van het Ruhrge- bied door de Britsche bezettings autoriteiten. De Britten zullen optreden als „bewaarders" van deze steenko lenmijnen, totdat een gecombi neerd BritschAmerikaansch— Russiseh-Fransch bestuurslichaam voor het „Rijndal" in werking zal kunnen treden. Het zou voorts als waarschijn lijk worden beschouwd, dat ook Nederland, België en Luxemburg zeggenschap zouden krijgen in de controle over dit gebied, CR ZIJN verschillende gebie- den in ons land geïnundeerd Hierdoor zijn o.a. duizenden hectaren vruchtbaar land on bruikbaar geworden. Het leek vanzelfsprekend, dat de huur ders van dergelijke landen geen huur betalen. Want zij hadden door overmacht geen beschikking over hun land en konden tengevolge van die force majeur dit land niet ge bruiken voor het doel, waar voor het gehuurd was. Zoo luidde dan ook de beslissing indertijd: geen huur betalen. Thans vernemen wij van ver schillende kanten, dat het standpunt veranderd is. Er moet wel huur worden be taald! En wie daartoe niet bij machte is, kan bij de Stichting Landbouwherstél'n voor schot krijgen! Het is ergerlijk, dat zooiets gebeurt. Natuurlijk moeten de grondbezitters ook niet gedupeerd worden, zij hebben recht op redelijke scha devergoeding, maar het kan toch niet de bedoeling zijn, dat daar de gedupeerde huurders voor opdraaien? Het j» bescha mend, hierbij Landbouw her stel in te schakelen, waar de gevolgde methode meer gaat in de richting van landbouw ver val.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 1