KERSTBOODSCHAP Hoopvolle PERSPECTIEVEN VOOR 1946 GIRALE GELD KOMT VRIJ van HM. de Koningin IN HET TEEKEN VAN DE BEZINNING BUREAUX Audiëntie DE POLITIEKE GEVANGENEN Verklaringen van den Minister Engelsche biscuits zonder bon Betrachten der sociale rechtvaardigheid Generaal Patton overleden Gevonden goud wordt verdeeld Slot-acte van de geldsaneering TRIESTE BALANS Negen duizend menschen geblokkeerd! 41a JAARGANG NUMMER 10814 NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD Buiten God ts 't nergens veilig (Vondel) Abonnementsprijs f 1.10 per maand; f 3.30 per kwartaal ALKMAAR Langestraat 42 A Telefoon 4330 HOORN Draafsingel 59 Telefoon 4712 DEN HELDER Loodsgracht 69 Telefoon 2333 SCHAGEN Molenstraat 52 Telefoon 450 Gisteravond heeft h.m. de koningin over de beide radiozenders van Hilversum de volgende Kerstboodschap uit gesproken: Landgenooten, Aan den vooravond van dit, mag ik wel zeggen historisch Kerst feest, het eerste na de jaren van benauwenis, van onrust, van opge jaagd zijn, van verbeten strijd en bitter lijden, die achter ons liggen, wil ik, hereenigd met u, een enkel woord door de microfoon t'ot u spreken. Met nog versch geslagen wonden en schrijnend leed, gelijk onze geschiedenis nog nimmer heeft gekend, verzamelen wij ons om Gods heerlijke gave ons in Christus geschonken, als vrij volk. Bij het uit spreken van deze woorden maakt zich een diepe ontroering van mij meester, een ontroering die natuurlijk door u wordt gedeeld. Meer dan ooit danken wij God op een oogentilik als dit, cTat Hij ons uitredding' schonk; danken wij Hem dat wij dit feest als vrije menschen mogen vieren; danken wij God voor Zijn heerlijke Kerstboodschap. Moge dit Kerstfeest bovenal voor U er een zijn van innerlijke waar achtige blijdschap en moge die vrede die alle verstand te boven gaat en verlicht, die vrede die alleen de Vre devorst schenken kan; Uw deel zijn. Dit wensch ik U allen van heeler harte toe. Ik weet niet hoe gij dit aanvoelt, maar mij schijnt het toe, dat het komende feest in het teeken staat van de bezinning. In dit woelige leven moeten wij tijd hebben om tot ons zelf te komen en tot geestelijke klaarheid om ons te bezinnen op onze verantwoordelijkheid tegenover elkaar en om ons te bezinnen op ons doel. Voor ons ligt onze taak om den vrede te winnen en dit zal geen een voudige zijn. Het verheugt Mij op dit gebied verblijdende verschijnselen waar te nemen. De onder den druk en dwin gelandij gegroeide hulpvaardigheid, voortgekomen uit naastenliefde en het besef van saamhoorigheld, de wijd verspreide en in kracht winnen de overtuiging, dat datgene wat Christus uitdroeg uitkomst brengt in de geestelijke verwarring en den nood van dezen tijd en de overtuiging van velen, dat hierin de normen lig gen voor onze samenleving, onver schillig tot welke sfeer of kring men zich voor het overige aangetrokken voelt, vormt een wezenlijken band en een hechten grondslag om de toe komst van het leven op te bouwen. Doch het bestaan alleen van deze hoopvolle verschijnselen en moge lijkheden waarborgt nog niet het winnen van den vrede. Dit zal groote krachtsinspanning van ons vragen op ieder gebied van het leven. Willen wij ons doel bereiken dan moeten wij daadwerkelijk en eendrachtig den schouder eronder zetten, zoowel in de maatschappij als in den huiselij- ken kring. Wat dit laatste betreft. Christus gaf ons het voorbeeld Hij groei de op in het gezin waartoe hij be hoorde en heeft daarmee de hooge waarde aangegeven, welke aan het gezinsleven moet worden toegekend. Hij geve u allen, ouders en ikinderen, de liefde en de bezieling die vereischt zijn om binnen uw kleine gemeenschap alle mogelijkheden en al het schoone die zij kan bevatten, tot ontplooiing te brengen en daar vandaan uit te dragen in het le ven, in onze groote gemeenschap die wij de wereld noemen en die in wezen slechts de voortzetting is van het gezin. Toont bij uw werk, in uw werkplaats, in uw uren van ont spanning, dat het juist in de prac- tijk van het leven mogelijk is in toepassing te brengien de liefde die Christus ons leert en waarin Hij ons is voorgegaan. Wij moeten den vrede winnen, overwinnen op duistere machten, op bergen van moeilijkheden, zoowel in ons persoonlijke leven als in dat van ons ais volk en dit zien als vervolg op den arbeid van de onzen die Irun leven gaven voor vrijheid en recht en een betere toekomst. Wij hebben den fakkel van hun overgenomen. Niets past meer in de Kerstsfeer dan ons te bezinnen hoe die fakkel verder te dragen. Niets past beter bij ons heerlijk Kerstfeest, geen beter bewijs dat wij de diepe beteekenis die het heeft begrijpen, geen getrouwere na volging van Christus denkbaar, geen zuiverder weerklank op Zijn vredes- verkondiging, dan mede te werken aan het winnen van dien vrede. Landgenooten. Waar wij in gedachten veree- nigd zijn met het Kerstfeest, gaan onze wenschen en gebeden uit naar onze zwaar beproefde land en rijksgenooten in Nederlandsch- Indië. zoowel mannen als vrou wen en kinderen, naar onze be- vrijde krijgsgevangenen en ge- interneerden en naar de velen die hier nog in onzekerheid over de hunnen verkeeren of treuren over één of meerdere van hen die hun lief zijn. Ik spreek de hoop uit, dat velen t'usschen de keer kringen deze woorden zullen kun nen beluisteren. Totnutoe is het vrijwel onmo gelijk gebleken hen te bereiken en toch is er in onze gedachten niet één vergeten geweest. Moge spoedig hun lijden beëindigd worden en ook daar de vrede worden gewonnen. Een hartelijke Kerst- en Nieuw jaarsgroet zenden wij ook aan onze Rijksgenooten in Suriname en Curacao, die, ik heb het zelf ervaren, zoo innig medeleven met het lijden hunner Rijksge nooten in het moederland en in Azië Onze gedachten en goede wenschen omringen hen bij de wisseling des jaars. Z H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal op 25 en 26 Dec. a.s. geen audiëntie verleenen. Minister Kolfschoten heeft nog een aantal opmerkingen in het debat over de politieke delinquen ten gemaakt in de Tweede Ka mer. Met de commissie voor pri vaat- en strafrecht uit de Kamer zal de minister gaarne overleg plegen, ten einde haar de kam pen te doen bezoeken. De regee- rir,g acht het voortbestaan der politieke opsporingsdiensten in dezen vorm niet wenschelijk. Haar werkzaamheden dienen zoo veel mogelijk naar de gewone politie te worden overgebracht. Hoe lang men noodig denkt te hebben voor alle dossiers onder zocht en de delinquenten berecht zullen zijn, kan de minister niet zeggen Er zijn 150.000 dossiers te onderzoeken. Spr. hoopt, dat uit breiding van het verkeer tus- schen delinquent en verdediger zal kunnen worden ingevoerd De minister kondigt eenige wij zigingen aan met betrekknig tot de verbeurdverklaring en wel zoo danig, dat de verbeurdverkla ring van bestanddeelen van het vermogen mogelijk wordt. De be voegdheid daartoe zal wdani ook aan de bijzondere gerechtshoven woren gegeven. Een wetsontwerp, regelende de rechtspositie van minderjarige N.S.B.-kinderen, zal de Kamer bereiken. Het C.D.K. deelt mede, dat de nog bij detaillisten en grossiers aanwezige restanten Engelsche biscuits zonder bon verkocht mo gen worden t HET ECONOMISCHE HERSTEL voltrekt zich in ons land bijzon der snel. Wanneer men denkt aan den enormen achterstand met betrekking tot de meest noodzakelijke goederen, waarmede wij moe ten beginnen, en let op het late uur der bevrijding van het grootste deel van ons land, is dit herstel zelfs sneller verloopen dan in eenig ander land, dat tijdens den oorlog was bezet en actief aan den strijd heeft deelgenomen. Een hoopvol geluid, dat blonk in de rede, die gisteravond Minister Lieftinck voor den microfoon uitsprak. Voor het jaar 1946 openen zich hoopvolle perspectieven, maar deze zullen alleen kun nen worden bereikt, wanneer wij bereid zijn de ruggen te krommen en ons veel te blij ven ontzeggen van wat wij na de jaren van schaarschte en kommer zoo gaarne, ter stond weer zouden genieten. Wat de Minister op het gebied van sparen, belasting betalen e.d. steeds bezighoudt, is het betrach ten der sociale rechtvaardigheid. Bestemmingsmogelijkheden geblokkeerde rekening. Voor het tegoed op geblokkeer de rekening staan verschillende bestemmingsmogelijkheden open. Men kan er. behalve de bijzon dere heffingen en successierecht, vele andere belastingen mee be talen, bijv. de inkomstenbelasting over het jaar 1945 en voorafgaan de jaren, zekerheidstellingen en navorderingen. Bovendien biedt de staat een beleggingsmogelijk heid in de grootboekinschrijvirtg en kan men er straks gebruik van maken voor aankoop van oud ef fectenbezit. Op verdere deblok keering mag spr. echter geen hoop geven, behoudens in indi- vidueele gevallen. Het gevaar voor inflatie is afgewend, hetgeen van de al lergrootste beteekenis is, vooral voor hen, die van een vast inkomen moeten leven. Mocht dit gevaar onverhoopt opnieuw den kop opsteken, dan zullen tijdig andere mid delen worden gebezigd om het optreden daarvan te voorkomen Na een ernstig auto-ongeval, zooals reeds eerder werd gemeld, is generaal Patton. de 'beroemde bevelhebber van het vliegende" derde Amerikaansche leger te Frankfort overleden. De Fransche minister van bui- tenlandsche zaken, George Bi- dault, zal een overeenkomst over de verdeeling van de beschikbare Duitsche bezittingen aankondigen tijdens een openbare zitting van de zeventien landen, waaronder ook Nederland, de thans 6 weken lang achter gesloten deuren heb ben overlegd Voorts wordt vernomen, dat het door de Duitschers geroofde goud, dat door de legers van de geallieerden ontdekt is, in 'n ge zamenlijke pot zal worden ge stort en naarmate van de geleden verliezen aan de respectievelijke landen zal worden gerestitueerd. Met het oog op de in het aanstaande voorjaar te houden Ne- derlandsche Jaarbeurs, wordt te Utrecht in en buiten dè Jaar beursgebouwen 'hard gewerkt. De laatste overblijfselen van een door de Duitschers aan den ingang der beurs opgetrokken bunker wordt met automatische breekijzers afgebroken. ('t Sticht/Anefo P.) Gisteravond heeft de Minis ter van Financiën, prof. ar. p. Lieftinck, over de „slotacte van de geldsaneering" gesproken. Met ingang van <1946 zal het girale geld worden vrijgegeven, alsmede het gela, dat nog op de geldkaart st'aat, en daarmede na dert de geldvernieuwing haar einde. Een mededeelinig, die on getwijfeld door velen met vreug de is ontvangen. De splitsing van het geid in giraal en vrij, die tijdelijk noodzakelijk was, wordt op geheven. De mogelijkheden van gebruik en beschikking worden t.a.v. al het geld, dat in omloop is dus met uit zondering van het geblok keerde gedeelte weer ge lijk. Toen met de uitgifte van het nieuwe geld werd begonnen, heb ben wij van financiën, aldus de Minister, en de directie van de Nederlandsche Bank die ons in alles zoo krachtig heeft terzijde gestaan een spannendeni tijd beleefd, Met slechts een paar honderd millioen aan nieuw geld zijn wij de uitgifte begonnen, omdat langer uitstel onverant woord werd geacht Met de eer ste 90 millioen, die met de be kende f 10.per persoon was gemoeid als basis, moest van week tot week worden gezorgd, dat in de loopende behoeften van het verkeer vo.or de betaling van loonen, salarissen' en renten kon worden voorzien. Zoolang het De treinen loopen nu wel weer, en met steeds toenemende fre quentie. maar daarmede zijn de vele moeilijkheden, waarvoor de Nederlandsche Spoorwegen zich geplaatst zien, nog lang niet op gelost. Dat blijkt wel heel duide lijk uit enkele nuchtere getallen over de verwoeste stations: ge heel vernield 54 (waaronder 20 groote stations), zwaar bescha digd 44. beschadigd 118, licht be schadigd 170, totaal 386. Wanneer men weet, dat Neder land 625 spoorwegstations heeft, dam beteekent dit, dat 62 procent daarvan moet worden opgebouwd of gerestaureerd. In Amerikaansche kringen is gezegd, dat tot op heden de re sultaten der conferentie te Mos kou „positief" zijn en dat de be sprekingen in bijzonder aangena me sfeer worden voortgezet. geld niet alle aderen van 't geld- omloopstelsel had gevuld en spon taan begon door te stroomen, vereischte dit zeer groote bedra gen. Na enkele weken - begon de geldbehoefte te verminderen en liepen wij gestadig met onzen voorraad uit. Na deze spannende etappe op den weg der geldvernieuwing kwamen wij in een veiliger zone. Intusschen had het geld op girale rekening een deel van de behoef ten opgevangen en daarmede een uit'erst nuttigen dienst gedaan. D LOKKEERING is het too- verwoord in deze dagen. Maar een of andere kwade genius heeft een sector in het sociale geweten van minister Lieftinck geblokkeerd, met het gevolg, dat rondom 9.000 men schen hun brood verliezen. Het zijn de tusschenpersonen in het loterijbedrijf, die toch al gedupeerd waren door den stil stand vanvde Staatsloterij ge durende anderhalf jaar. Eer tijds zijn de particuliere lote rijen verboden. Tal van men schen, die dank zij de goklust van het Nederlandsche volk een eerzaam stukje brood ver dienden, verloren daardoor een stuk van hun bedrijf. Toen mochten ze Staatsloten venten. Nu mogen ze dat niet meer. Het is een volkomen monopolie geworden voor de officieele collecteurs en collectrices. De zen hebben ook hun rechten, spreekt van zelf. Maar dat de negenduizend lotenventers e.d. die hun inkomsten dierven door het particuliere loterij verbod, nu gedupeerd worden door de blokkade van de Staatsloten, dat is van het de partement van den saneeren- den Minister niet sympathiek. Laat zijne Excellentie ook deze categorie Nederl. burgers la ten deelen in de vreugde over het slagen van de geldvernieu wing. Want hoe kun je nu een blij gezicht zetten, als een re- geeringsmaatregel je plat-zalc maakt?

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 1