BELEID IN INDIE FEIJENOORD NAAR D.W.S. Gespannen verwachting in Batavia m Teleurstelling over het De Regeering meendedat overleg niet uitgesteld mocht worden (2aafsfe nieuws Uitgifte van spaarcertificaten Rente van Rijkspost spaarbank verlaagd Lastige uitwedstrijden voor Alcmaria en West-Frisia en V.V.W. naar D.E.S. L.S.V.V. Nw. Niedorp Er komen haarkammen Boeren, roomboter, de margarine i ecc toeten twee IN AANSLUITING op hetgeen de Regeeringsnota daaromtrent reeds bevatte, heeft de Minister van Overzeesche gebiedsdeelen, de heer Logeman gistermiddag in de Tweede Kamer een verklaring over den toestand in Nederlandsch-Indië afgelegd. De noodkreten, de klachten en de critiek, die thans rechtstreeks van onze verwanten en vrienden tot ons doordringen, aldus de Minister, treffen ons met een pijnlijke en diepe droefheid. Naar aanleiding van de conferentie te Singapore verklaarde hij, dat de bondgenooten zich strikt beperken tot de op dracht, die hun door het geallieerde opperbevel is verstrekt: ontwa pening en concentratie der Japanners, bevrijding en beveiliging van krijgsgevangenen en geïnterneerden. BINNEN dat kader zal een eind komen aan de zeer onvoldoen de gebleken bescherming binnen kampen of wijken, die maar al te vaak bedreigde, belegerde vestin gen waren. Met dit al blijft de in Singapore getrokken gedragslijn naar een beperkt doel wijzen. Het blijft een bittere waarheid, dat in het binnenland verscheidene dui zenden nog onbereikbaar blijven. Spr. schat hun getal in de voor naamste centra, in Jogja op 2000, in Malang op 30.000. De motieven waarom onze troepen tot dusver niet volledig zijn ingezet, zijn van zuiver zakelijken en militairen aard. Het ge.allieerde opperbevel is van oordeel geweest, dat zoowel de uitgezonden batal jons koninklijke landmacht als de uit gewezen krijgsge vangenen gevormde eenheden van het koninklijke Neder- landsch-Indische leger niet dadelijk in eerste linie bruik baar waren voor de zware taak. die momenteel op de Britsch-Indische troepen op Java rust. Onze troepen be hoeven nog een periode van acclimatisatie en training. Zoowel in Batavia als op ver scheidene plaatsen in de buitenge westen zijn zij echter reeds in ac tie. Nederland's taak omvat boven dien het herstel van staat en maatschappij. Voor wie mocht hebben gemeend, dat het mogelijk ware het contact met Indonesi sche voormannen uit te stellen tot na het herstel van rust en orde met geweld, moeten de woorden, die Minister Noel Baker in het Britsche parlement sprak en de recente openbare verklaring van 't Staten departement te Washing ton duidelijke taal spreken. De Regeering wil harerzijds duidelijk verklaren, dat zij den weg van besprekingen van den aanvang heeft gezocht en zal blijven bewandelen. Zij voelt zich echter gerechtigd om èn aan de nationalistische beweging èn aan de wereld te zeggen, dat de veiligheid van leven, vrijheid en goed van weerlooze mannen, en vrou wen en kinderen nimmer af hankelijk kan worden gesteld van hervormingen of bespre kingen en dat noch die bewe ging, noch de wereld ooit hare verantwoordelijkheid zal kun nen verloochenen, indien zij elk haar bijdrage niet leveren om de schandelijke toestanden te beëindigen, waaronder zoo velen onzer land- en rijksge- nooten thans nog lijden. Over de besprekingen met den luitenant-gouverneur-generaal van Mook, kon spr. thans nog geen mededeelingen doen. De regeering zal nooit nalaten den Staten- Generaal zooveel mogelijk van nieuwe ontwikkelingen op de hoogte te brengen, noch verzui men t.z.t. hun de beslissingen voor te leggen, die de wetgevende macht zal behooren te beoordee- len. De heer B a j e 11 o (R.K.) is te leurgesteld over deze verklaring. Er is maar één "oplossing: een einde maken aan de wantoestan den op Java. Wij moeten een man aan het hoofd hebben, die krachtig en tactvol kan optreden. Ook tegenover de geallieerden. De heer J o e k e s V.D.) vraagt zich af of deze regeling voldoende bevordert de militaire en politio- neele maatregelen, welke naasi de besprekingen noodig zijn. Keurt ook de minister het platbranden van dorpen niet af? De heer van Poll (R.K.)" is eveneens van meening, dat eerst van alle"s een eind moet worden gemaakt aan de heerschende ter reur en vraagt of het niet ge- wenscht is een commissie uit de Staten-Generaal naar Ned. Indië te zenden. De heer Me ij er ink (A.R.) is ongerust over het regeeringsbeleid en vraagt zich af of de regeering nog meer consessies aan de op standelingen zal doen. Nadat nog eenige andere Ka merleden het v/oord hadden ge voerd, waarbij o.a. gewezen werd op een tergende langzame gang van zaken en een verzuim van de Regeering, om zich voor oogen te houden, wat na de capitulatie van Japan onmiddellijk in Indië ge daan moest worden, heeft Minis ter Logeman de sprekers beant woord. Spr. betoogde, dat me i de diepte en den ernst van de natio nale beweging vooral niet moet onderschatten en ontkende dat de regeering alleen maar gepraat heeft. Hij stond niet alleen. Wie op krachtiger maatregelen aan dringt, miskent de mogelijkheden. De tot oórdeelen bevoegde mili tairen denken er anders over. Dit neemt niet weg, dat de regeering onomwonden toegeeft, dat de re sultaten van hetgeen tot heden geschiedde, niet groot zijn. Wisse ling in den persoon van den lui tenant-gouverneur-generaal zou ons niet verder brengen. De re geering is niet afkeerig van het geven van inlichtingen aan de Kamer in comité-generaal. De Raad van iidië is niet in staat ge weest zijn werkzaamheden te her vaten Ren Britsche combinatie heeft een aanbod gedaan het dagblad „De Telegraaf", welk blad niet mag verschijnen, op te koopen. 5 Januari zal er weer een bon voor 50 gram thee worden aan gewezen. De hervatting van den effec tenhandel, waartoe in de eerste dagen van1 Januari zal worden overgegaan, moet voorloopig nog beperkt blijven tot overdracht van binnenlandsche obligaties en pandbrieven tegen betaling van geblokkeerde rekening op geblok keerde rekening, zoo deelde Mi nister Lieftinck gisteravond in zijn radio-rede mede. Begin Januari zal een aanvang worden gemaakt met de uitgifte van verhandelbare spaarcertifi caten ter waarde van f 100. welke eera rente zullen dragen van 2*/ pet. Bij het begin van het nieu we jaar zal de rente op tegoe den bij de Rijkspostspaarbank van 2,64 op 2,16 pet. worden verlaagd, waarmede een aan sluiting zal worden bereikt aan de rente die tegenwoor dig door de meeste spaarin- stellingen wordt vergoed. Om de belegging in spaarcerti ficaten aantrekkelijk te maken, is bepaald, dat deze zullen kunnen dienen tot betaling van de te ver wachten bijzondere heffingen _>n van de successiebelasting. Boven dien zal op deze spaarcertificaten kunnen worden ingeschreven tot' een bedrag van f 300.- uit geblok keerd tegoed, waardoor althans een gedeelte van dat tegoed vlot tend en verhandelbaar wordt ge maakt. Verder kan men voor den aankoop van deze certificaten voor een onbeperkt bedrag ge bruik maken van het tegoed op voormalige girale rekening en van andere vrije gelden. Voor het overige zal het tegoed op geblokkeerde rekening kunnen worden gebruikt voor inschrijvin gen op het Grootboek 1946, wel ke inschrijvingen 3 pet. rente zul len dragen. Het Grootboekbezit zal niet terstond overdraagbaar zijn. doch deze toestand zal ten hoogste drie jaren duren Daarna wordt ook dit verhandelbaar. Vanaf het moment der -verhan- delbaarstelling zal de aflossing beginnen, die in 47 jaren zal worden voltrokken Ook met de inschrijvingen in het Grootboek zal men aan zijn aanslag in de bijzondere heffingen kunnen vol doen. OVERZICHT Wijzigingen AchillesGVAV vervalt in de le klasse en ZandvoortmeeuwenKin. heim voor de 3e klasse. Omgezet zijn Forward—MFC en Zeevogels—Alkmaar. De wedstrijden in de le klasse afdeeling I zijn veel minder span- j nend dan die van vorige week. Hpt I hreeft iets van de stilte na de storm. 1 We verwachten over het algemeen tliuiscluboverwinningen, dus van RF C, Ajax, 't Gooi en DOS, terwijl XerxesVolewijckgrs voor de bezoekers zal zijn. In afdeeling II zit meer spanning, t Wordt hier tevens de laatste kans voor de Amsterdamsche le klassers en wel van Blauw Wit dat DFC ont vangt en nu toch wel moet wrinnen 'n van DWS in DWSFeijenoord DHC gaat de lastige uitwedstrijd .n Haarlem tegemoet. In het Oosten is EnschedeEnsch. Boys de big match. Go Ahead zien we in Wageningen winnen. Bij Tubantia—AGOVV en N ECBe Quick zal het terreinvoor deel een woordje mee moeten spre ken, In het Zuiden verwachten we overwinningen van NAC op RKTW n van BW op RBC. Willem IILonga is weer de graag geziene derby m rilburg. Eindhovende Baronie achten we voor de thuisclub. In de tweede Zuidelijke afdeeling' '»aat Emma een lastige uitwedstrijd bij Brabantia tegemoet. Toch achten we haar in staat beide punten mee e nemen. LimburgiaPSV en RoermondM W zijn niet minder lastig voor de bezoekende clubs en toch houden we et op hen. In het hooge Noorden is VelocitasBe Quick weer een van de vele derby's in Groningen. HSCVeendam en Heerenveen Sneek moeten voor de thuisclubs ge acht worden. Ook al zal Sneek g'een e willie slachtoffer KH-i Tran. In ons rayon zit Alkmaar zonder 2e klasse ont moeting, Alcmaria gaat het n.l. eens bij AFC probeeren, wat nu het ver laten van dP onderste plaats moet worden terwijl de Boys vrijaf heeft. West Frisia gaat de lastige uitwed strijd in Zaandam tegemoet. KFC wint thuis natuurlijk van Vo- lendam en OSV van ZW. In de 3e klasse moet Zaandijk naar Den Helder dat belooft niet veel goeds voor Hel der dat deze leidende ploeg partij moet geven of Hollandia ontvangt RKWA. In de zelfde vorm als tegen KW is de zege voor de thuisclub. ZaanlandiaWZ groote Zaandamsche derby. Zal WZ haar ongeslagen record weten te handhaven? Purmersteijn krijgt en kansje op winst nu De Meteoor komt. In afdeeling* B lijkt ons de opgave voor HRC om in Zandvoort te win nen zeer moeilijk. DTS m?et er °P uit n.l. naar T YBB. Ook hier zien we de punten niet meekomen. In afdeeling D ontvangt Succes het aloude WA. Zullen de Amsterdam mers in de klei blijven steken? Schagen moet naar Swift, 't Lijkt ons een te zware opgave voor de Schagier club» In de 4e klassp verwachten we weer overwinningen voor de beide ongeslagen leidende clubs Watervo gels en Oudesluis. De eerste op Texel en de laatste thuis tegen BKC. LSW moet nu haar supporters maar eens laten zien dat ze ook nog wel wat te beteekenen heeft en beide punten op N. Niedorp veroveren. In afdeeling B gaat Forward naar Medemblik. Ze zal goed doen de za ken serieuzer aan te pakken dan vo rige week en volledig aan de start verschijnen, Inmiddels zal WW gezien DESForward goed doen er morgen niet te gemakkelijk over te denken. West-Friezen verliest in Hoogwoud en Sporters in Spierdijk. SEW geven we een goed kansje in Andijk. In afdeeling C heeft Alkmaar In Alkmaar het rijk alleen. Als ze het er nu maar goed afbrengt tegen Zeevogels. Wil aün at prVhtai» bxnjc voor. Op de te Stockholm gehouden Kerstmarkt bevond zich ook bovenstaande stand, waar door Lappen vervaardigde artikelen te koop werden aangeboden. (Ass. Corr. P.) Sir Miles Dempsey, opper bevelhebber van de geallieer de landstrijdkrachten in Zd.- Oost-Azië, is te Batavia aan gekomen. Sir Keith Park, die van het opperbevel van de Royal Air Force in Zuid- Oost-Azië bevel heeft gekre gen onmiddellijk over te ko men, zal zich spoedig bij hem voegen. Men gelooft, dat te Batavia zeer belangrijke be sprekingen gevoerd zullen worden met generaal Christi- son en zijn staf, in verband met de resultaten van de con ferentie te Singapore. De toestand in Indonesië. Het officieele communiqué van vandaag meldt, dat er onbeves tigde berichten zijn over het zich verder nestelen van. Indonesiërs ten Zuiden van Bandoeng.. In de Noordelijke sector heeft na de grootscheepsche zuiveringsactie waarvan gisteren melding werd gemaakt, geen incident plaats, In het gebied bij het race-terrein zijn de Indonesiërs actief geweest en wegbarricaden zijn opgewor pen Het nieuws uit Batavia luidt, dat een bende van mogelijke plunderaars in het Noordelijke deel van de stad zonder inciden ten uit elkaar is gejaagd. Buitenzorg is over het algemeen kalm en de plaatselijke politie heeft aangebodapi met de Brit sche autoriteiten samen te wer ken. In kampongs ten Westen van Semarang is activiteit van terroristen gemeld. In het gebied van Medan heeft de bevelhebber een vraaggesprek gehad met de leiders, teneinde inlichtingen te verkrijgen over de vermiste personen. De evacuatie van de Japansche troepen uit Kota Radja, in Atjeh. is zonder incidenten verloopen. Nieuwe partij Reuter meldt uit Batavia, dat volgens berichten een nieuwe In donesische partij met „linksch. nationale" tendenties te Djokja karta op Midden-Java. is opge richt. De Rapwi zal binnenkort een huis voor geëvacueerden oprich ten en een vliegveld aanleggen voor personen, die ingeschreven staan voor het verlaten van Java vanuit Bandoeng en ook voor die gezinnen in overbevolkte kam pen, die nog niet hereenigd zijn. Dit nieuwe centrum, dat 15Ö0 personen zal kunnen huisvesten, zal ook de plaatselijke transport- vraagstukken helpen oplossen. Sinds eenigen tijd heeft er weer binnenlandsche productie van haarkammen plaats. Mede in ver band met reeds uit het buiten land ingevoerde haarkammen kan de voorziening met dit artikel eenigermate hoopvol worden te gemoet gezien. Per gezin wordt een kam beschikbaar gesteld. Voor kappersbedrijven, repa- trieerenden uit Indië, ziekenhui zen, kindertehuizen e.d. en voorts voor andere belangrijke instel lingen, zooals het Nederlandsche leger, zijn bijzondere regelingen getroffen. Naar aanleiding van een op roep van den kardinaal aartsbis schop van Roey wordt in alle Belgische kerken een collecte ge houden voor kerstgeschenken aan Nederlandsche kinderan Nederlandsche mariniers te Singapore. Gemeld wordt, dat verscheide ne duizenden door Amerikanen geoefende Nederlandsche mari niers met de „Noordam", die nu aan de kust van het schiereiland Malakka ligt, te Singapore zijn aangekomen. Vertegenwoordigers van de 15000 Chineezen in Bandoeng, van wie er eenigen in het onbeschermde deel ten Zuiden van den spoor weg wonen, hebben het Britsche opperbevel verzocht, het gebied, dat onder hun bescherming staat, uit te breiden. Gemiddeld zes Chineezen per dag worden door de terroristen ontvoerd en parti culiere huizen en voedselvoorra den, die aan Chineezen behooren, worden systematisch opgevor derd. QE KWESTIE is nog niet uit. Een inzender uit Limmen neemt het voor de margarine op, in zooverre hij pleit voor sportiviteit inplaats van vij andschap. Hij meent, dat we met een democratische regee- ringsvorm en een stelsel van geleide economie plus een machtige organisatie als wij kunnen en behooren te bezit ten, kunnen voorkomen dat een handje vol margarine-fa brikanten roet in het eten gooit. Dat is met een paar woorden een heeleboel gezegd! Maar de macht van dat handje vol kan helaas niet onderschat worden. Overigens is voor de toekomst de kwestie, of de breede lagen van het volk de boter zullen kunnen betalen, meent hij. Een tweede briefschrijfster, uit N. Niedorp, wil desnoods wel margarine eten, maar con stateert, dat zij op een bon van 250 gram een pakje met.... 185 gram kreeg. Dat is natuur lijk een heele andere kwestie, die heel eenvoudig met behulp van de politie kan worden op gelost! Tenslotte wijzen wij er nog even op, dat het Kamerlid Droessen aan den Minister over de roomboter-marganne- zaak, schriftelijke vragen heeft gesteld. Hij wil weten, of het waar is, dat, na kinderen en zieken, niet eerst boeren, maar wel „zware arbeiders" boter krijgen en zoo ja, waarom de Minister dit dan niet dadelijk ronduit heeft gezegd, toen hij in een publicatie den veehou ders aannemelijk wilde maken, dat zij tijdelijk van „hun recht op dit product van hun arbeid" afstand moeten doen? Dit be treft dus een der punten van het gebrek aan voorlichting, waarover ook in de L.T B.- vergadering deze week ge klaagd werd. Laatste nieuws terzake: de F.N.Z. wil trach ten, met den minister tot een vrüwilliaa renelinn te komen! Hvumuumuumvamvumvwvwun'waivtHumtfumvumauf'noamattmsamoomaoffworwamaon'wumuamvumuumaomvamuamaumuvmuwmv

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 3