Hoe Mgr. de Jong de benoeming vernam Indonesische hulp bij evacuatie Nieuw Noordhollandsch Dagblad iStad en Omtrek P.O.D.-CONCENTRATIE Hoorn en Den Helder bij Alkmaar Hoogstwaarschijnlijk INDRUKKEN UIT UTRECHT Minister Schermerhorn uit vreugde en voldoening Geen verandering van politiek Maandag 24 December 1945 als voorlooper van een landelijke reorganisatie en con centratie der politieke opsporings diensten, zijn met ingang van heden de P.O.D.'s te Hoorn en Den Helder onder den Alfcmaar- schen dienst komen te ressortee ren en daarmee dus als zelfstan dige organen opgeheven. De af zonderlijke administraties zullen ophouden te bestaan. Het hoofd van den P.O.D. te Alkmaar, Mr. Steijn, is met de uitvoering der concentratie belast. Aan hem is tevens de vrije hand gelaten te beslissen, welk gedeelte van het in Hoorn en Den Helder werkza me personeel en in gebruik zijnde materiaal zal worden overge nomen. ALKMAAR TASCHJE MET 1200.— VERDWENEN Dame ernstig gedupeerd. Een dame uit Wageningen, die Zondagmiddag op weg was naar Schagen en in Alkmaar moest overstappen, ontdekte toen zij 2}pg maar enkele stappen op het perron gezet had, dat zij haar hand taschje in den juist verla ten trein had laten liggen. In het taschje zat een geldbedrag van 1200.en voor haar waar devolle papieren als aankoop vergunningen voor meubelen enz. Bij terugkeer in de coupé was het taschje reeds verdwe nen. Onmiddellijk aan het sta tion getroffen maatregelen had den niet het gewenschte resul taat. Ten einde raad de dame is evacué en reeds ernstig ge troffen door oorlogsgeweld heeft zij zich tot de Alkmaarsche politie gewend, die haar thans middels publiciteii hoopt te kun nen helpen. WELVERIENDE RUST Op 31 December gaat de heer H. Schuurman, districtshoofd le klasse van het Prov. Waterlei dingbedrijf van Noord-Holland, den dienst verlaten wegens het bereiken van den pensioenge rechtigden leeftijd. De heer Schuurman begon zijn loopbaan bij de hoofdadministra tie van de Alkmaarsche Water leiding te Amsterdam, waarna hij bij- den techn. adm. dienst van het Waterleidingbedrijf te Bus- sum werd aangesteld. Vervolgens werd hij belast met de leiding van het bedrijf te Alk maar, dat later mede als grond slag diende bij de oprichting van het P.W.N. De heer Schuurman diende de watervoorziening van N.-Holland rond vijftig jaar en was gedu rende 35 jaar te Alkmaar werk zaam. WIE KENT P ÏJLFP HALES KANAAR? De Groepscommandant der Kon. Marechaussee te Gieten verzoekt namens de moeder te worden be kend gemaakt met de verblijfplaats van Philip Hales Kanaar, geb. te Sy denham (Londen) 9 December 1919, lichtmatroos (vrijwilliger) bij de Eng. Marine, g'ewoond hebbend Heather Cottage, Worthing; Sussex (Eng.), die sedert' Sept. 1940 bij Duin kerken wordt, vermist en als zoodanig door de Eng. Admiraliteit is opge geven. De moeder is ervan overtuigd, dat Kanaar voornoemd no*in leven is. omdat zij hem op een foto als krijgs gevangene in Duitschlandé heeft ge zien. Vermoed wordt dat Irij zijn geheugen verloren heeft en in een zenuwinrichting wordt verpleegd. Sign.: zeer lang (1.95 M.); ovaal gezicht; groote blauwe oogen; groote tamelijk breede neus; tamelijk groote oorèn; blond haar; de twee midden- snijtanden in de bovenkaak zijn ver ticaal gescheurd en aan de achterzijde daarvoor met goud behandeld: zeer groote voeten (38 cM). Het meest opvallende van dit signalement is de lengte en de groot^ voeten. Bij de Eng. Marine moesten speciaal voor hem schoenen worden gemaakt. Vrij zeker heeft hij een groot litteeken bij het linkeroor. Hij spreekt behoorlijk Nederl., Noorsch en Fransch en eenigszins Duitsch en Zweedsch. DE P.O.D. IN FEESTSTEMMING Geslaagde bonte avond. De POD heeft gisteravond in hotel Irene een bonten avond georganiseerd voor allen die direct of zijdelings in dienst zijn van deze organisatie. Het dient direct gezegd dat de PO d'ers, die vrijwel uitsluitend zelf het programma verzorgden den aanwezi gen een avond hebben bezorgd, die klonk als een klok. De omslag van het programma, dat keurig was uitge voerd, was door eigen krachten ge- teekend. Vier en veertig nummers vormden het zeer aantrekkelijk menue en het was voor den conferencier, den heer Jac. van 't Hof, die zich geheel be langeloos ter beschikking' had gesteld geen lichte opgave dit alles met een gemoedelijk praatje aaneen te rijgen. en liedje door hem gemaakt over den kleinen man (Antoon Mussert), oogstte veel bijval onder de POD'ers. Bijzonder veel succes hadden ook "de vier John's", die over goed stemmateriaal bleken te beschikken. Imitaties van Jongebloed en wacht meester Visser vielen niet minder in en smaak. Onmogelijk is het elk nummer apart te bespreken en wij kunnen het er gevoegelijk bij laten met op te merken, aat alle medewerkenden er toe hebben bijgedragen dezen avond tot een zeer groot succes te maken. Het hoofd van den POD mr. Steijn, die den stoot tot dezen bonten avond heeft gegeven, blijkt dus wel den juisten snaar te hebben getroffen. Vooral Wachtmeester Visser, die de spil is geweest van de repetities, verdient een woord van lo£; waarmee wij niet bedoelen de prestaties der anderen te nihileeren, zeker niet; wanneer men in aanmerking neemt dat met de instudeering' van het pro gramma en de verdere organisatie, dechts luttele weken geleden een aanvang werd gemaakt. De "Dolo- nans" zorgden voor verdere muzikale omlijsting op de hen eigen, loffelijke wijze. Ook tijdens het bal. na afloop Ier "revue", kweten zij zich uitste kend van hun taak. De commissie voor de "voedselvoorziening'" ver dient zeker een extra woord van vaardeering. Vóór den aanvang van het bal wa ren er o.m. voor mevr. Steyn bloe- Tien. Al met al een zeer geslaagde avond, waarop alle P.O.D.-ers met groot ^enoegen zullen terugzien. P S. BURGERLIJKE STAND Geboren: Anton, z. v. Frederik H. Bosma en O. Bozenko; Yvon ne M., d. v. Jan A Geervliet en M. Leep. Ondertrouwd: Johannes C. Ben- mik en Maria A. Adrichem; Hen drik Smit en Alida Spaans; Hil- I.ebrand Bakker en Anna C. Kuy- pers: Johannes de Boer en Ge- rardina M. Groot ENGELSCH L.O. Voor het te Amsterdam gehou den examen Engelsch L.O. slaag den de dames A. G. v. d. Tooren en D. M. Landman te Alkmaar. DE RANDERS—A.F.C. 6—2 Op het wel knus gelegen, maar kleine en moeilijk bespeelbare ter rein cfer Randers heeft AFC haar eerste en fiksche nederlaag moeten incasseeren. Het terrein was reeds t'lad en zwaar te bespelen en de ge stadige regen maakte het er nieft beter op. Men mag echter geenszins zeggen, dat-xfe Randers dezen wedstrijd on verdiend wonnen. Vooral na de rust speelden zij een pittig aanvalsspel- letje. waartegenover de AFC-achter- hoede niet het juiste tegenspel ver mocht te vinden.' De AFC-achterhoede drong te ver op en op 't gladde veld werd dit noodlottig; want met snelle ^pen aanvallen profiteerde de Ran- iersvoorhoede daarvan. Voor de rust ging de strijd meer gelijk op met AFC in de meerder heid. Toen gelukte het AFC de lei ding te nemen en met dezen kleinen voorsprong van AFC werd gedraaid. Het was nog maar 5 minuten na ie hervatting toen de Randers met een flink schot gelijk maakten. De Randers bleven met hun ge vaarlijke aanvallen het AFCdoel be lagen en regelmatig werd de stand opgevoerd tot 41. De AFC-voor- hoede kwam er na de rust maar weinig' aan te pas. maar eenmaal werd toch van een fout van den R-doelman geprofiteerd (42). De Randers hielden echter vol en maak ten nog twee doelpunten, waarvan 't 'aatste uit een strafschop. Alzoo kwam 't einde van dezen in goede verstandhouding gespeelden wed strijd met een 62 overwinning der Randers. De scheidsrechter leidde uitstekend. Ook voor andere vereenigingen zal het niet gemakkelijk vallen de Ran ders op hun veld te kloppen. Ook voor de Boys 3. die met AFC ongeslagen aan den kop ging was het geen beste dag. Op bezoek bij Alc. Victr 4 moeste*1 12 v>"+ nri^orep^ elven NOORD-SUHARWOUDE ..EEN WALSDROOM" Operette in grootschen stijl De volgende maand zal de Langedijk e.o. in het teeken staan van de opvoeringen van de mooie Weensche operette „Een Walsdroom", van den beroemden componist Oscar Strauss. De schoone klanken van de prach tige Weensche wals zullen straks in een lijst van schitterende de cors en monteering, sfeer en charme in de groote concertzaal van „Concordia" weerklinken. De voorbereiding is ditmaal wel zeer moeilijk geweest voor „Cae- cilia", omdat alle in Brussel aan wezig zijnde volledige orkestpar tijen e.d. door de Duitschers zijn verbrand. De eminente dirigent Nico Snel is echter niet bij de pakken gaan neerzitten en heeft een nieuw arrangement voor orkest ge schreven, terwijl de regisseur Jac. Prijs een ander parlando heeft samengesteld, waardoor 't verouderde libretto is vervallen. Aan deze grootsche opvoerin gen, die Zondagmiddag 13, Zon dagavond 20, Zaterdagavond 26 en Zondagmiddag 27 Januari a.s. zullen plaats hebben, zullen circa 100 personen medewerken (koor, solisten, balletten, het volledig Zaansche operette-orkest), het geheel onder leiding van den di rigent Nico Snel. Alles wordt gedaan om de op voering van „Een Walsdroom" tot een glanspunt te maken van I het seizoen, een evenement voor den Langedijk e.o. In verband met de groote belangstelling van buiten Langedijk, zijn 2 middag voorstellingen ingelascht. Ten einde een ieder in de gelegenheid te stellen deze mooie operette bij te wonen is de entree zoo laag mogelijk gehouden en wel 2. plus bel. en rechten. Nadere bijzonderheden betref fende plaatsbespreking e.d. wor den spoedig per advertentie en groote biljetten bekend gemaakt. NIEUWE NIEDORP EEN SLUITENDE BEGROOTING BEREIKT Vrijdagavond vergaderde de Nood. gemeenteraad van N.Niedorp onder voorzitterschap van waarn. Bufgem. S. H. J. Bosma van Oude-Niedorp. Naar aanleiding van de notulen maakt de heer Ter Haar opmerkingen over de brug over de Langereis. Het i blijkt dat deze instede van verbeterd, minder g'oed gerepareerd wordt, want nu is het brugdek ongelijk terwijl van stevige leuningen geheel niet gespro. ken kan worden. Voorzitter zal dit opnemen met fret bestuur der Vier Noorderkog'gen. Voorts hebben B. en W. opdracht verleend om de Dorpsstraat te her stellen. Men keert de goede steenen om en vult de rest aan met alles wat maar te krijgen is. Ingekomen is een verzoek van fret R.K. Schoolbestuur van de Parochie Maria Onbevlekt Ontvangen te N.Nie. dorp om medewerking tot stichting van een eigen R.K. School in deze gemeente. Het schoolbestuur, inziende dat van nieuwbouw toch geen sprake is, stelt zich tevreden met beschik baarstelling van de localiteit welke thans gebruikt wordt door de kinde ren uit de Wieringermeer, zoodra deze ontruimd zal zijn. Het verzoek wordt in handen van B. en W. gesteld voor prae-advies. De raad besluit een subsidie van 50.te verleenen aan de Geheel onthoudersvereniging, 50.voor de Badinrichting, 450.voor de ge. zinsverzorging van fret Witte Kruis; 150.idem voor het Wit-Gele Kruis 10.voor de Malariabestrijding en 6000.voor de Alg. Armenzorg. Volgt hoofdstuksgewijze behande ling van de gemeentebegroting. De gewone dienst sluit op een totaal be drag van 76398.97 met een sluitpost van 610.35 voor onvoorziene uitga ven. De Kapitaaldienst op 19062.34. Het sluitend maken der begrooting heeft B. en W veel hoofdbrekens gekost, omdat aanvankelijk een te kort van 5000.werd genoteerd Een gToot gedeelte werd reeds ver kregen doordat de post Armenzorg van 9000.— tot 6000 werd terug gebracht op grond van de overwe ging dat de verzorging' van N.SB., kinderen enz. niet ten laste van dezen dienst blijkt, maar dat daar voor een rijksbijdrage terugkomt. De post t.bc.-bestrijding besluit men met 500.te verlagen, terwijl de pacht van de gemeentelanderijen met 20.per H.A. verhoogd wordt tot 110.— Wegens ontbreken van huisonderwijs wordt deze post van 200.geschrapt. Voor het Open baar Onderwijs wordt 16719.04 ge voteerd en 6161.42 voor het Bijz Onderwijs. De ondersteuning van behoeftigen raamt men op 9314.56 en de belastingopbrengst totaal op 19687.— De begrootingen worden z.h.st. goedgekeurd, evenals die van het Burg. Armbestuur tot een bedrag van 13522. Tenslotte verleent de Raad op de meest eervolle wijze ontslag aan mej. A. Visser, die gedurende 22 jaar onderwijzeres aan de OL.School was onder dankbetuiging voor fraar vele verdiensten voor het onderwijs. Voorzitter vertolkt den dank» van den Raad en wenscht haar veel ge luk haar verder levenspad. ZUID-S CHARWOUDF BOND VAN LOONPLOEGERS Men verzoekt ons opname van het volgende Dezer dagen vergaderde de Bond van loonplaegers in het lokaal van den heer 1^ Kramer alhier) In het openingswoord werden en kele woorden ge-wijd aan de nage dachtenis van den overleden voor zitter den heer J. Bruin. Besloten werd verder voor het ploeg'loon een minimum en 'n maxi mum vast te stellen. Geprotesteerd werd tegen het feit dat een zeker aantal paarden lukraak bij landbouwers werden gestationeerd Zonder medeweten van den bond is hieraan voor verschillende leden van de tuinbouworganisaties medege- Besloten werd over deze kwestie een onderhoud aan te vragen bij den Voedselcommissaris. Het bestuur van den bond zal uit gebreid worden tot 7 leden; secretaris blijft de heer v. d. Ham te St. Pan- cras. Getracht zal worden het werkter rein van den bond uit te breiden, zoodat een gewestelijke organisatie tot «tand zal kunnen komen Onze redacteur, Ignaat Agasi, telefoneert ons hedenmorgen uit Utrecht: Een schok van vreugde ging gisteravond door Katholiek Ne derland, vooral in de oude Bis schopsstad Utrecht, het hart van Nederland en zetel van de Neder- landsche Kerkprovincie, bij het vernemen van het radiobericht, dat Zijne Hoogwaardige Excellen tie de Aartsbisschop Mgr Dr. J. de Jong door Z. H. den Paus be noemd was tot kardinaal. Utrecht heeft een Prins der Kerk in zijn midden Trots vervult alle harten om deze uitverkiezing van een Pries ter. die, al droeg hij dan reeds de waardigheid van Bisschop, be kend is om zijn grooten eenvoud. Het bericht was niet volkomen een verrassin™ omdat reeds en kele maanden geleden uit Rome was gemeld, dat er sterk het ge rucht ging, dat Mgr. de Jong zou behooren tot de Kardinalen, die Z. H de Paus tri het a.s. Consis torie wenschte te benoemen. Maar niet durfde men hopen, dat depe bekroning zoo ver zou gaan, aat de Aartsbisschop van Utrecht in aanmerking zou komen voor de benoeming tot Kardinaal-Bis- schop. welke rang uitgaat boven dien van Kardinaal-Diaken. Algemeen ziet men in deze uit verkiezing de officieele erken ning en waardeering door het Hoofd der Kerk van de onverzet- 'elijke houding van. den Aartsbis schop in de jaren van het verzet, toen deze van geen wijken wist en geen enkel compromis aan vaardde, waar het de aantasting van de rechten van Gods H Kerk gold. Wij hadden nog gisteravond een onderhoud met een der secreta rissen van Mgr., wien wij onmid dellijk vroegen, hoe den Aartsbis schop het verheugende nieuws had bereikt „Wij weten hier evenveel als U. Mgr. heeft nog geen enkel officieel bericht ontvangen", werd ons medegedeeld. Wij vernamen dan dat Mgr het bericht niet zelf door de radio heeft opgevangen, daar Hij geen toestel op zijn kamer heeft staan maar hem werd de gewichtige mededeeling gedaan door geeste lijken vanuit de stad. Met de rust en den eenvoud, die Mgr. in alle omstandigheden weet te bewaren, nam Hij er kennis van. De telefoon stond hierna niet stil van personen, die ten Paleize informeerden of het radiobericht iuist was Maar steeds moest het zelfde verteld' worden, dat niets naders bekend was. Wel zal men trachten zoo spoedig mogelijk ter bevoegder plaatse bevestiging te krijgen. De verbinding met Rome is evenwel niet gemakkelijk, er is alleen via de Regeering een ver binding tot stand 1e brengen. Tal van geestelijken kwamen gelukwenschen aanbieden En kele zangers van de kathedraal, waar de Aartsbisschop dien mor gen de Hoogmis bijwoonde, die de eer hadden, hem te ontmoeten en zijn ring te kussen in de ves tibule van de plebanie, konden niet vermoeden, dat zij hier voor een kardinaal knielden, een mo ment. dat zij niet zullen verge ten. Het behoeft overigens geen be vreemding te wekken, dat dit be richt Mgr. zoo officieus heeft be reikt. daar dit ook het geval was met zijn uitverkiezing tot aarts bisschop. Ook toen kwam. lang nadat een persbericht uit' Rome het feit bekend had gemaakt, de officieele benoemingsbrief af In elk katholiek gezin en op iedere bijeenkomst, waar geloofs- genooten elkaar ontmoetten, was de benoeming het gesprek van den avond. Met een dankbaar en thousiasme deelde men het elkan der mee. Ook vele andersdenkenden iuich- ten deze uitverkiezing toe, omdat Mgr. in de moeilijke oorlogsjaren het Nederlandsche volk zoo na is komen te staan De nieuwe Kardinaal ontving hedern den minister-presi dent Schermerhorn in audiëntie. De Minister-President, prof. Schermerhorn, schrijft in de „Volkskrant" van heden een korte beschouwing, waarin hij zijn vreugde en voldoening uit over de kardinaalsverheffing van Mgr. de .Tong. Hij schrijft o.m.: „De tijd is voorbij, dat zulk een bijzondere gebeurtenis in de R.K. Kerkelijke wereld de rest van het Nederlandsche völk niet zal raken. Voor wie het nog niet wist kan het in de bezettingsjaren duidelijk geworden zijn dat de Kerk wel is waar het zieleheil van den mensch centraal moge stellen, doch dat Zij egelijk als Kerk in ons nationale ieven een eigen plaats en waarde heeft." En verder: „Het geheele Nederlandsche volk, katholiek, protestantsch en onkerkelijk, ziet in de verheffing van dr. De Jong tot kardinaal de erkenning van de juistheid van het standpunt van het Nederland sche. Episcopaat en de waardee ring voor den moed, waarmede de Aartsbisschop van Utrecht het geestelijk verzet tegen een on christelijke levensbeschouwing heeft geleid." bergen orgel gerestaureerd Het orgel van de R.K. Kerk, in 1932 gebouwd door de firma Bern. Pels Zn. te Alkmaar, be hoefde grondige schoonmaak. Van die gelegenheid is gebruik gemaakt, ïiet orgel meer in over eenstemming te brengen met de tegenwoordige opvatting in den kerkorgelbouw Door het aan brengen van enkele nieuwe en veranderen van bestaande regis ters is het klankkarakter bedui dend gewijzigd en verfraaid. Tn verband hiermede zal het orgel opnieuw worden ingespeeld op Zondag 30 December a.sdes namiddags 3 uur, door den neer P. van Langen, organist te Alk maar, CEW BR1TSCHE OFFICIEELE ZEGSMAN heeft verklaard, dat het initiatief voor de besprekingen met Sjarir waarbij in orincipe overeenstemming werd bereikt over de medewerking ,van de Indonesiërs bij het evacueer en van geïnterneerden Ja panners door het Britsche hoofdkwartier genomen is. De zegs man zei verder dat voor zoover het de geïnterneerden betreft de Nederlanders volledig op de hoogte waren gehouden. Men was van meening, aldus de zegsman, dat wat betreft de evacua tie der Japanners waarvan de meesten niet in het bezit van 'vapens zijn „het in feite niet noodzakelijk scheen de Neder- ïandsche militaire autoriteiten er van op de hoogte te stellen." Hij bracht ook met nadruk naar voren dat deze besprekingen neen verandering van politiek inhouden. Roode Kruis hospitaal aangevallen. Volgens Britsche rapporten zijn 'en Oosten van Semarang nog meer kampongs gezuiverd met be hulp van artillerie vuur. Ban doeng is rustig. Volgens een ver klaring van den Indischen R.V.D. ™ijn in 't Bronbeekgebied te Ban doeng vijf arrestaties verricht in verband met de ontdekking van waalf verminkte lijken van Indo- Europeanen. Extremisten hebben gedurende meer dan een uur een aanval ge daan op het Roode Kruisnoodhos- oitaal in het Kramat gebied te Batavia. Een patiënt en twee le den van de staf werden gedood; een patiënt en vijf leden van de 'taf gewond. Ongeveer 8000 vrouwen en kin teren die zich thans in Soerabaja bevinden, hebben om familie rede nen den wensch te kennen gege ven om op Java te blijven. Een gedeelte van hen bevindt zich in et Oedjoeng-kamp, waar de voedselpositie betrekkelijk goed is Het ligt echter in het voornemen om hen, zoodra er voldoende scheepsruimte beschikbaar is. te evacueeren. Belangrijke resultaten verwacht. De speciale correspondent van Renter, Noel Buckley, meldt uit Batavia, dat in welingelichte Ne derl. kringen aldaar als resul taat van het bezoek van den lui tenant gouverneur generaal van Nederlandsch Indië. dr. van Mook, aan Nederland, een belangrijke ontwikkeling in de Indonesische situatie wordt verwacht. Tegelij kertijd is er in Indonesische krin gen een groeiend gevoel van on behagelijkheid ten aanzien van hun tegenwoordig gedesorgani seerde strijd. Dit is echter ge mengd met de voortdurende vrees, dat een stopzetting van de tegenstand den Nederlanders in staat zou stellen, de controle over het eiland terug te krijgen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 2