Twee en dertig nieuwe Kardinalen SINT STEPHANUS de eerste martelaar wondere Ongekende, dat hun was beloofd. Dan praatten ze er over en Maria wist, dat het komen ging en daarom glimlachte ze en had teen hinder van de vlucht en het oude verdriet. Hoog in de lucht bromden de machines steeds maar door en menig piloot dacht aan thuis, aan het Kerstfeest en aan de blije herinneringen van de voorbije jaren. Als hij zoo dacht, moest hij norsch alles van zich afgooien, want onder zijn kist hing de dood en zocht de plek, waar hij zou neervallen: de oogst van verdriet en vele tranen. De onbegrijpelijke plicht van een jongen piloot. Zoo dacht ook Johnny Richards, terwijl hij vloog over de witte aarde, boven hem belichtten de sterren den koers naar het on bekende land. Nu in dezen Kerst nacht hoog in de lucht te hangen, wat zou dat goed zijn als alles gewoon was. Niet als soldaat, maar als mensch, die droomt van de diepte van Kerstmis. Johnny had wel even vreemd gekeken, toen ze het bevel kre gen een vlucht te maken naar vijandelijk gebied. En ook zijn collega's keken elkaar aan. Het was toch Kerstmis. Maar verder niets. Gedachten worden niet al tijd goedgevonden en zeker niet van een soldaat. Daarom waren ze stil in hun vliegtuigen gekropen en hadden alles wat met oorlog te maken had gevloekt. Maar wat hielp het En nu trokken ze door de ein- delooze sterrenlucht en dachten. Soms zeiden Johnny en zijn tweede piloot wat tegen elkaar. Een paar onbelangrijke dingen, die de stemming nog meer be koelden en dan rookten ze een cigaret of kletsten over de laatste films en bals. Alles, om die vreemde gedachten van zich te kunnen afzetten. Het lukte niet. Steeds weer kwamen ze op het Kerstfeest terug. „Wat zou jij doen als je thuis was?" „En jij?" „Och, precies als ieder jaar. Een nachtdienst en dan het ge zellige familiefeestje er achter aan met een gevoel van een rijk bezit." „En straks, als je terugkomt, Johnny, gaan we het dan nog vieren?" „Tuurlijk met punch en cham pagne, weet je wel. Maar laten we niet aan straks denken. Ik wou, dat ik hier kon blijven zwe ven en niets meer met dien hee- len rommel te maken had. Over een paar minuten gooien we weer de ellende over de mensch en dan lachen we en zeggen: alle doelen getroffen. Dan vinden we ons zoo flink en dapper. Een prfar gaan er naar beneden als een vuurpijl. Je kijkt, wie het zijn en zegt: jammer voor ze. Maar zoo lang als je er zelf niet bij bent geloof je het wel, vliegt rustig naar huis en probeert te ver geten." „Ja kerel, zoo is het, maar wat heb je er aan, om er over te zaniken. Straks nemen ze ons te grazen en dan lachen zij." „Het is even goed hopeloos, dat we juist dezen nacht moesten gaan, je weet net hoe gevoelig ik voor dit soort dingen ben, een soort kinderachtige idee van me." In de verte hingen de licht- kogels in de lucht en zagen ze de branden, die hun voorgangers al gemaakt hadden. Die richting uit dus. Oké. IN HET BLOED van den hei- ligen leviet Stephanus „wijdt de Kerk de eerstelingsvrucht van het martelaarschap" aan den Koning van de martelaren toe. Bisschop Fulgentius (533) spreekt er van in het brevier: Om de kroon van zijn.naam te bemachtigen, streed Stephanus met de wapenen der liefde en behaalde overal de overwin ning. Door de liefde tot God werd hii door de woest drei- ge_nde Joden niet overwonnen, door de liefde tot zijn naasten bad h(j voor hen, die hem stee- nigden. Door de liefde ver maande hij de dwalenden, dat zij zich zouden bekeeren, door de liefde bad hij voor hen, die hem steenigden, dat zij niet zouden worden gestraft. Steu nend op de macht van de lief de overwon hij den razenden Saulus en die op aarde zijn vervolger was geweest, werd in den hemel zijn metgezel. En beneden in den stroom van Vluchtelingen en bedroefden trok ken Maria en Joseph van huis tot huis, waar niemand meer een klein plaatsje had. Ieder was blij ergens te kunnen binnenkomen. Tot het paar eindelijk een klein schuurtje kon binnengaan, dat voor vee werd gebruikt en waar de kippen hun vergaderplaats hadden.Hier hadden ze tenminste onderdak en konden ze rustig af wachten. Want Maria had in een stil gefluister het heilig oogen- blik voor haar aan Joseph ver teld en dejarom was hij blij hier te kunnen rusten. Zij baden, omdat het hun werd ingegeven want het uur naderde. Het uur, dat voor iedere moeder het grootste is van haar leven en dat ook Maria was voorzegd in vele woorden en schrifturen. De vliegtuigen trokken verder. Steeds meer branden kwamen er en steeds meer vuurpeilen zag Johnny naar omlaag schieten. En in zijn melancholieke stemming kon hij niets anders denken dan: Zalig Kerstmis, boys. Met een moedeloos gezicht zat hij achter het stuurbord, gaf aan wijzingen door de microfoon en hoorde de gegevens van zijn waarnemer. Ze kwamen dichter bij, dus was het opletten. Hier en daar hoorden ze 't geluid van schietende jagers en om zich heen spatten de lichtkogels uit elkaar. Er waren granaten bij, de tweede meldde kanonvuur. „Ga je gang", bromde Johnny. Hij was afwezig en dacht aan Kerstmis. Steeds meer jagers in de buurt, het schieten werd duidelijker en intenser. Nu ook op de kist vóór de hunne. Peter, geef de lui achter een seintje", verzocht Johnny. „Goed, we zullen ze wel ont halen op een frisch bad." Nog even en dan moest hij het commando aan den waarnemer doorgeven, om te gooien. Nu al les maar wegslikken en alleen denken aan zijn werk. Maar wat moesten die kerstboomen vóór hem beteekenen, allemaal kaars licht en vlammetjes. „Stel je niet aan", vloekte hij bij zichzelf. En daar die figuren, die zweefden in de lucht. „Idioot, zooals een mensch het op zijn zenuwen kon krijgen. Was het maar vast af- geloopen." Nu waren ze er, Johnny helde over naar de microfoon, om be ter te kunnen praten, toen ineens een schreeuw achter hem. „We zijn geraakt, branden, we moeten er uit. Good luck, boys." Maar Johnny merkte niets, want op hetzelfde oogenblik voelde hij een kleine prik in zijn borst en zakte zachtjes voorover. Een ver geroezemoes van stemmen en een windvlaag van een opengetrok ken', cabinedeur. „Ze springen", dacht Johnny nog, „Zalig Kerst mis". Dan niets meer, maar voor hem zweefden figuren, hij keek scherper. Zie je wel, allemaal engelen, die zongen met een blij en gelukkig gezicht. En overal licht en zon en vele zingende stemmen, die een Kerstlied ju belden. Johnny hoorde en lachte. Hij voelde zich hooger zweven en opgenomen in de groote scha re van zingende engelen en hoorde zichzelf het Gloria in excelsis Deo neuriën. Dan niets meer, afgeloopen, Johnny ging den vrede binnen. Beneden in een kleine schuur lag Maria met een verheerlijkten glimlach op haar lippen en zacht jes bad zij om de groote ver rukking, die zij mocht ontvangen bij het kleine wezentje, het lang verwachte Kerstkindje. Joseph bad voor allen, die bedroefd wa ren en vluchtten. Hij bad om den Kerstvrede. TON VAN DEN HOUTEN BIJ DE KERSTPLAAT Bij de Kribbe van Bethlehem, de Drie Koningen komen het God delijk Kind aanbidden. Reproduc tie naar het schilderij van Bernardino Luini. Aan Zijne Eminentie Kar dinaal Dr. J. de Jong. Onze eerbiedige hulde bren gen wij, in blijde dankbaarheid nu wij in U weer mogen be groeten „Onzen" Kardinaal. In Uwe Eminentie heeft de H. Vader ook Nederland, het Epis copaat en heel de Kerkprovin cie een blijk gegeven van Zijn hooge tevredenheid. Wij zullen het ons waardig toonen door onze eerbied en getrouwheid aan Paus en Bisschoppen. G. KUIJS, Deken van Schagen LIET COLLEGE VAN KARDINALEN is weer voltallig. Het Consistoriedat Zondag in Vaticaanstad is gehouden, was wel een gebeurtenis van zeer bijzonderen beteekenis, zoowel door het groote aantal benoemingen als door den aard daar van. Een bijzondere gebeurtenis aan den vooravond van het Kerstfeest! Meer dan vroeger nog zal in het bestuur der Kerk uitkomen, hoe de Katholieke Kerk niet alleen een universeelen plaats inneemt in de familie aller volkeren, maar ook hoe het Wereldcentrum Rome leeft in het hart van „alle volken, stam men en talen." Met belangstelling wachten wij af, wat de H. Vader in Zijn Kerstboodschap over de beteekenis van deze benoeming zal zeggen. VOOR DE EERSTE MAAL zal het College van Kardinalen weer voltallig zijn en derhalve uit 70 leden bestaan Voor het eerst ook zal een kleurling van het college van kardinalen deel uit maken: het is de Chineesche pre laat Mgr. Thomas Tien, aposto lisch vicaris van Tsingtao. Zon der precedent ook is het in de an nalen van de kerk, dat slechts vier Italiaansche kardinalen zijn benoemd tegen 28 niet-ltalianen. Niet minder dan elf prelaten van het Amerikaansche continent ontvangen een kardinaalshoed vier leden van het Episcopaat der Vereenigde Staten, een van Ca nada, twee van Brazilië, een van Argentinië, een van Chili, een van Cuba en een van Peru. Voor het eerst in zijn historie zal Ca nada nu twee kardinalen hebben en hetzelfde is het geval in Bra zilië en Argentinië Voor de eer ste maal ziet Cuba het hoofd van zijn Episcopaat tot kardinaal ver heven. Ook Australië kreeg een „Prins der Kerk". Het nabije Oosten zal nu twee kardinalen tellen t.w. Mgr. Ag-a- gianiian, de Armeensche patriarch en Kardinaal Tappouni, patriarch van Syrië. Frankrijk heeft nu zeven kar dinalen. Duitschland vier, en ook Spanje vier Bijzondere genegen heid toont de Paus jegens Polen, Z. H. PAUS PIUS XII, heeft met de benoeming van 32 nieuwe kardina len een daad van we reldomvattende betee kenis gesteld, die in het huidige tijdsgewricht de positie van de Kerk in de wereld meer dan in één opzicht versterkt en verstevigd. dat nu in kardinaal Hlond en Mgr. Sapiha twee „Prinsen der Kerk" zal hebben, alsmede je gens Hongarije, welks nieuwe primaat terstond al den kardi naalshoed krijgt. Nederland, dat sinds den dood van kardinaal van Rossum, prefect voor de ,J?ropa- gande Fide", geen nieuwen kar dinaal meer gehad heeft, zag die waardigheid toegekend aan zijn eminent-en aartsbisschop Mgr. de Jong ZONDAG VOOR KERSTMIS is het Heilig College van Kardinalen in consistorie bijeen geweest. Hierin heeft Z. H. de Paus de benoeming van twee en dertig nieuwe kardinalen bekend gemaakt. Verdeeld over zestien landen. Een extra-editie van de „Os- servatore Romano" meldt, dat de nationaliteit der 32 nieuwe kar dinalen als volgt is verdeeld: de Ver. Staten van Noord-Amerika vier, Frankrijk drie, Duitschland drie, Spanje drie, Brazilië twee en Italië vier. Voorts een kardinaal voor elk der volgende landen: Neder land, Canada, Hongarije, Ar gentinië, China, Polen, Austra lië, Chili, Portugal, Cuba, Peru, Engeland en de Patriarch van Armenië. De benoemingen zijn verdeeld over zestien landen. Op 18 Februari 1946 zal een consistorie worden gehouden, waarin deze benoemingen zullen worden bevestigd. De door den Paus benoem de Nederlandsche kardinaal is mgr. Johannes de Jong, aartsbisschop van Utrecht. Tot de nieuw benoemde kardi nalen behooren verder: De aartsbisschop van Santiago de Chile Ajose Caro Rodriguez De aartsbisschop van Havanna mgr. Emanoel Arteaga Belan- court. De aartsbisschop van Rio de Janeiro mgr. Jaques Debarros Camara. De Franschen] De nieuwe Fransche kardina len zijn: de aartsbisschop vanl Toulouse mgr. Jules Saliege; dej aartsbisschop van Rouaan mgr- Piërre Petit Julleville; de aarts bisschop van Rennes mgr. Emile Roques. In zijn Kerstboodschap van heden zal senis van d ;en uiteenze Tot de ni ïalen beho man, de aai York. De Chine mgr. Thoma ricaris van De drie n iinalen zijn lartsbisscho donrad von ran Berlijn Salen de be Minister. De Hong: mgr. Josef chop van E De nieuw is mgr. Ad: schop van F De nieuw naai is mg schop van In vier het grool mingen v: len, die e verricht, annalen nis van d< dinalen in de mini De drie ni Iinalen zijn rado y Gare Jranada; m liel, aartsbi ngr. Emma: •ena, Aarts1 tona. De twee tan Brazilic lebarros C, fan Rio de ie Cascence chop van S; De nieuw ladeesche fames Chf lartsbisscho eruviaansc' [uan Ualbe nsschop va: Voorts w- tregorius aeensch pa "heodosius Jisschop va, IPortugeesel "mtonius C ksario in is een oud zuiver-teere de keizer 1 een kind g >n eenzame \emelen hint oude man e\ len vroom- taren verjat .adden „gee i de wondei en Engelen was een bli zoeten zani niélden her ebben een i i de eenzav lichtend go kwamen ei ■he, wierooi kwamen er ie arme kri' oude man e den dicht t inden aan 't iegden het ver de berg blij en juich eeën en mer foegen het

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 4