NIEUW Balans van Moskou-conferentie De besprekingen over Indonesië VRIJDAG 28 DECEMBER 1945 BUREAUX Controle op de atoom-energie. - De werkmethode voor het .opstellen van de vredestractaten. - Korea voorloopig onder Russisch en Amerikaansch beheer. Regeeringen in Roemenië en «Bulgarije zullen door Amerika en Engeland erkend worden, als de demo cratie verzekerd is. - De troepen in China. Gevaarlijke fantas!1 Hef recht van advies Nieuwjaarsreceptie Mgr. J. P. Huibers De kaas ging mee Opening effectenbeurs VREDESDAG 41e JAARGANG NUMMER 10817. NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD Buiten God Is 't nergens veilig (Vondel) Abonnementsprijs t 1.10 per maand; f 3.30 per kwartaal ALKMAAR Langestraat 42 A Telefoon 4330 HOORN Draafsingel 59 Telefoon 4712 DEN HELDER Loodsgracht 69 Telefoon 2383 SCHAGEN Molenstraat 52 Telefoon 439 ér HET UITVOERIG COMMUNIQUE van de Conferentie te Moskou is dan in den afgetoopen nacht gepubliceerd. Wij noteeren er op de eerste plaats uit, dat de Vereenigde Volkeren Organisatie (de U.N.O.) uitgenoodigd wordt over te gaan tot het instellen van een commissie welke de problemen van de atoom-energie moet bestu- deeren. Deze commissie zal een voorstel indienen tot uitschakeling van atomische wapens uit de nationale bewapeningen, benevens de uitschakeling van alle andere zware «wapens, welke voor vernietiging op groote schaal kunnen worden gebruikt. Aan Frankrijk en China wordt goedkeuring verzocht voor de te volgen methode bij het op stellen van de vredestractaten. Met instemming van China is over eenstemming bereikt inzake de instelling van een adviescommissie voor het Verre Oosten en ten aanzien van 'n Geallieerden Raad voor Japan. Het Amerikaansche en Russische opperbevel zullen gezamen lijk de politieke toekomst van Korea regelen. China moet een eens gezinde en democratische regeering krijgen. Aan Koning Michael zal desgevraagd advies worden gegeven,__tot uitbreiding van de re geering in Roemenië, hetzelfde in Bulgarije. Het verhaaltje, als zou een in- terneeringskamp te Rotterdam zij® overvallen, waarbij aan bei de zijden dooden vielen en welk sensatiestukje In een klein deel der pers nogal opschudding te weeg bracht, blijkt een zuiver fantasiestuk van een bewaker te zijn geweest. Om eens interes sant te kunnen zijn, had hij een en 'ander rondgestrooid. Het woord „interneeringskamp" bergt een massa geestelijk bus kruit en met zulke fantasten js het al heel gevaarlijk hierbij te komen. Voor dit onderwerp Is geen fantasie noodig, alleen maar gezonde werkelijkheid. De groote advies-commissie der illegaliteit heeft een adres gezon den aan H.M. de Koningin, waar in in overweging wordt gegeven niet tot benoeming over te gaan van Mr. Smits als lid van deni Hoogen Raad. Genoemde persoon had tijdens de bezetting een functie aanvaard bij den Hooien Raad uit handen van den Rókscommissaris. Z.H.Exc. de Bisschop van Haarlem zal op Nieuwjaarsdag receptie verlee. nen van 12 tot 1 uur voor leeken, Bfroeders en Zusters; van 1 tot 2 uur voor Priesters. Stalin, de man op den achter grond bij de Big Thtee-confe- rentie te Moskou HET VREDESVERDRAG met Italië zal, volgens het com muniqué, opgesteld worden door Engeland, Amerika, .Rusland en Frankrijk. De paatsvervangers van de ministers van buitenland-, sche zaken zullen hun besprekin gen te Londen terstond hervatten. De vredesverdragen met Roeme nië, Bulgarije en Hongarije zul len worden opgesteld door Enge land, Rusland en Amerika; het vredesverdrag niet Finland zal worden opgesteld door Rusland, en Engeland. Als de opstelling van deze verdragen is voorbereid, zal een conferentie worden ge houden van Amerika, Engeland, Rusland, 'Frankrijk en'China, met' al die leden van de Unie der Ver eenigde Volkeren, die daadwerke lijk met een'behoorlijke militaire kracht tegen de vijandelijke sta- ■ten in Europa oorlog gevoerd hebben. Hiertoe wordt ook Neder land gerekend. De conferentie zal uiterlijk 1 Mei 1946 worden gehouden. Daar na zullen de Groote Vier, dat-zijn dus Amerika, .-Engeland, Rusland en Frankrijk, den uiteindelijken tekst van de verdragen opstellen. De onderteekening zal tenslotte alleen geschieden door die lan den, die met de betrokken vijan delijke mogendheden in oorlog zijn en vertegenwoordigers ter conferentie hebben. Daarna zul len de andere landen, die niet vertegenwoordigd .zijn, maar wel in oorlog waren, den tekst voor gelegd krijigen. De verdragen zul len van kracht worden terstond na hun ratificeering door de ge allieerde landen, die de respectie velijke wapenstilstandsverdragen hebben onderteekend, hiertoe wordt Frankrijk gerekend ten opzichte van Italië. De vredesver dragen dienen geratificeerd te worden door de betrokken vijan delijke mogendheden. In de commissie voor het Verre Oosten heeft ode Nederland zit-< ting. De taak van deze commis sie is, het formuleeren .van de politieke beginselen en maatsta ven, jn overeenstemming waar mede Japan zijn verplichtingen volgens de wapenstilstandsvoor- Eenige controleurs te Uitgeest ontdekten bij Jn veehouder 'n aantal kaasjes, die ze in be slag wilden nemen. Maar de boer en zijn volgelingen lieten dit niet toe, zoodat er een heen en weer gegooi en geschop van kazen ontstond. Aanvankelijk liep de wedstrijd in 't nadeel van den C.C.D. af, doch na rust kwamen deze meer opzet ten en wonnen met overtuigen de cijfers. De kazen gingen als over- winningstrophee mee. waarden dient na te komen. De. commissie zal rekening houden met het bestaan van den Geal lieerden Raad voor Japan,. De Regeering va® de Vereenigde Sta ten zal richtlijnen voorbereiden voor het werk der commissie, wier bureau te Washington geves tigd zal zijn. Oe Geallieerde Raad voor Japan bestaat uit vertegenwoordigers van Ver. State», Rusland. China en Engeland Da zetel is te To kio. Zij zal den opperbevelhebber (Mac Arthur) raadpleger? en van' advies dienen met betrekking tot het nakomen van de capitulatie voorwaarden. Wanneer in belang rijke zaken meeningsverschil be staat, zal de opperbevelhebber de uitvoering van beslissingen op schorten, tot overeenstemming is bereikt. Korea zal ate onafhankelijke staat worden hersteld, op dem-o- cratlschen grondslag, waartoe een commissie wordt ingesteld uit vertegenwoordigers van het Arae- rikaansche^n Russische opperbe vel. Er zal een voorioopige re geering worden gevormd. De vier mogendheden, dus China daarbij begrepen, zullen maximaal vijf jaar het beheer over Korea uit oefenen. 1 Inzake China waren de drie ministers het er over eens, dat een eensgezind, democratisch Chi na, onider een nationale regeering noodzakelijk is, eveneens bestond1 er overeenstemming over de nood zakelijkheid, dat democratische elementen deelnemen aan alle takken van de nationale regee ring en dat de burgerstrijd ein-, digt. .Zij hernieuwen hun verze kering, dat zij een politiek van •niet-inmemging wenschen in de interne aangelegenheden van Chi na. In verband, ^laarmede is het interessant, kennis te nemen van de volledige tirade uit het com muniqué over de Russische en Amerikaansehe troepen in China. "Molotof en Byrnes hebben enkele malen besprekingen gehouden over de Sovjet- en Amerikaansehe strijd krachten in China. Molotof heeft hierbij verklaard, dat de Sovjet strijdkrachten Japansche troepen in Mandsjoerije hadden ontwapend en weggevoerd, doch dat de terugtrek king van de Sovjetstrijdkrachten op verzoek van de Chineesche regeering was uitgesteld tot 1 Februari. Byrnes trad er op gewezen, dat de Amert-1 kaansche strijdkrachten zich in Noord-China bevonden op verzoek van de Chineesche regeering en wees eveneens op de primaire verantwoor delijkheid van de Ver. Stalen wat betreft de «ten uitvoerbrenglng van de voorwaarden van overgave In zake de ontwapening1 en wegvoering van Japansche troepen. Hij verklaarde, dat de Amerikaansehe strijdkrachten zouden worden teruggetrokken zoodra aan deze verantwoordelijkheid was voldaan o£ de Chineesche regeering in staat was zleh van deze verant woordelijkheid te kwijten zonder de hulp van de Amerikaansehe strijd krachten. De twee Ministers van Buitenlandsche Zaken warén het vol. komen met elkander eens wat hetreft de wenschelijkheld der terugtrekking van de Sovjettroepen en der Ameri kaansehe troepen «uit China op een zoo spoedig mogelijk practisch be reikbaar oogenblik als overeenkomt met het zich kwijten van hun ver plichtingen en verantwoordelijkhe den." DE REGEERING van Roemenië zal door Amerika en Enge land worden erkend, zoodra vol-, daan is aan het besluit, de regee-' ring daar te reorganiseeren op democratischen grondslag, wan- nieer vrije verkiezingen worden j gehouden en de nieuwe regeering zich voor de democratische vrij heden uitspreekt. Een commissie van drie gaat onmiddellijk naar Roemenië, om dit te regelen. Voor Bulgarije geldt hetzelfde, met dien verstande, dat iiier de boodschap alleen door Rusland zal woren overgebracht. Wat de atoom-energie betreft, zuilen Frankrijk, China en Cana da worden uitgenoodigd. terzake van de bestudeering en regeling van dit probleem een resolutie in te dienen bij de e.v. vergadering van de Vereenigde Volkeren, waarin deze wordt uitgenoodigd, een commissie te benoemen, wei- Eer samenstelling en bevoegdheid nader wordt uiteengezet en wel ke de vraagstukken zal behande len, verband houdend met de ont dekking van de atoom-energie „en andere hierbij betrokken aan gelegenheden. De commissie zal haar werkzaam heden met den grootsten spoed ver richten en alle phases der vraagstuk ken onderzoeken en naar gelang van haar bevindingen van «tijd tot tijd aanbevelingen doen. Meer in het bijzonder zal de commissie voorstel len doen; a. voor een uitbreiding' tus- schen alle landen van de uitwisseling van wetenschappelijke inlichtingen voor vredelievende doeleinden; b. voor de controle der atoomenergie tot een omvang, noodig voor de verzeke ring van haar gebruik uitsluitend voor vredelievende doeleinden; c. voor dé verwijdering van de atoom wapens en alle andere belangrijke (Major)wapens, welke gebruikt kun nen worden voor massale vernietiging uit de nationale bewapeningen; d. voor een -doeltreffende -beveiliging door middel van toezicht en andere middelen, ter bescherming van de zich aan de bepalingen onderwerpen de staten tegen de gevaren van over tredingen en ontduikingen. Het ligt in de bedoeling de Effectenbeurs te Amsterdam op Maandag 7 Januari voor den han del open te stellen. Voorloopig zal alleen handel mogelijk zijn in binneniandsche obligaties en bin- nenlandsche pandbrieven. De handel is gebonden aan een ver gunningsstelsel. Voor het verkoo- pen van een effect is til. een ver gunning benoodigd, waarvoor men zich de tusschenkomst van een lid van de Vereeniging voor den Effectenhandel dient te ver zekeren, welk lid de aanvraag verzorgt. Voorshands zullen nog slechts vergunningen worden ver leend voor verkoop van binnen iandsche obligatiën en •binnen iandsche pandbrieven. QE NEDERLANDSCHBRITSCHE besprekingen op het landgoed Chequers in Engeland hebben, den geheelen diamiddag en avond van gisteren geduurd. De ministers en dr. van Mook dineerden op Chequers, waarna de besprekingen werden hervat, welke tot een vergevorderd uur werden voortgezet. Er kon worden vastgesteld, dat bevredigende vorderingen met de besprekingen waren gemaakt en dat, hoewel aanvankelijk twee dagen voor de besprekingen waren vastgesteld, het onderhoud van heden vrijwel iet einde der confe rentie tusschen beide partijen beteekent. 4Vaar 'men gelooft, zou de Nederlands che regeering éfen zekere vorm van autonomie aan de Indonesiërs voorstellen, die op een bijzondere conferentie nader zou worden bestudeerd. wordt een beroep gedaan op de Indonesische leiders om samen te werken en eenheden van de T.K.R. beschikbaar te stellen, ten einde maatregelen ter verzeke ring van veiligheid en orde in de gebieden waarvoor .Christison verantwoordelijk is, ten uitvoer te brengen. De verklaring van den generaal wordt gegeven met het oog op „de behoefte aam meer actieve maatregelen om rust en orde te verzekeren! Deze maat regelen werden in een verklaring aan de pers, waarvan, zooals de Britsche zegsman zeide, de Ne- derlandsche autoriteiten op de hoogte zijn) gebracht, opgenomen. Ce zegsman legde er den nadruk op. dat dit een zuiver militaire aangelegenheid was, zonder eeni- gen polatieken achtergrond, George Fielding Eliot, de beken de commentator, schrijft in de New York Herald Tribune, dat hij ter gelegenheid van Kerstmis een brief had ontvangen, waarin het voorstel werd gedaan een jaar- liilcschen vredesdag in te stellen. Eliot ondersteunde deze gedachte van harte als een middel om de gedachte en de behoefte aan vrede onder de naties der wereld leven dig te houden. Hij zeide verder, dat de voorstanders van dit denk beeld een internationalen feestdag op het oog hadden, waarop de vol keren der vereenigde maties tel kens opnieuw de gelofte afleggen den vrede in stand te houden ter cere van de nagedachtenis der dooden. Geëvacueerden naar Thailand Tot 26 December zijn in Thai land ongeveer 4500 vrouwen, en kinderen uit Batavia en Ban doeng aangekomen. Ze werden overgebracht in hotels en kam pen, waarbij velen van 'hen va der. man of zoon, die in Thailand als krijgsgevangene verbleven, i terugzagen. Ook uit Ambarawa en Semarang zijn) evacué's aan gekomen. Onrust en controle Bij Bandoeng waren nog hevige' huis-aan-huis gevechten en een extremistisch hoofdkwartier werd bezet. Het geallieerde hoofdkwar tier veronderstelde, dat door' de extremisten -Chineesche troepen werden gebruikt, om zoo de Brit-„ ten te dwingen de operaties stop' te zetten. Cordon om Batavia1 getrokken Een officieel communiqué heef? aangekondigd, dat een militair cordon is getrokken om Batavia, teneinde de identiteit na te gaan van alle menschen die de stad binnenkomen) of verlaten. De be wegingen van burgers, die de wet eerbiedigen zullen niet gehinderd worden, het doel van dit cordon is het binnenkomen van bandie ten, ontvoerders en terroristen te voorkomen. Deze maatregel- is noodig als voorzorgsmaatregel voor de wederinvoering van een staat van vrede in de stad. Christison vraagt hulp aan het Indonesisch volksleger In een verklaring uitgegeven door generaal Christison, geal lieerd opperbevelhebber op Java, Door den nieuw benoemden kardinaal, Z. Em. Dr. Johannes de Jong, werd in de kathedraal te Utrecht een pontificale Hoog mis opgedragen. Z, Em. VSrlaqt dg kerk, terwijl een eerewacht van padvinders het eeresaluut brengt. (Anefo/'t Sticht P.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 1