GROOTE PLECHTIGHEID in Bredasche Kathedraal Nieuw NoordhollandscH Dagblacl 3 Mgr. J. W. M. Baeten tot Bisschop gewijd Prijzen van landbouw producten RADIO-PROGRAMMA Het eiland der grijze monniken Gevallenen herdacht Vrijdag 28 December 194S ^4 ET PLECHTIGEN LUISTER en onder overweldigende belangstelling heelt Donderdag in de Kathedraal te Breda de plechtige Bisschopswijding plaats gevonden van Z H E. Mgr. JoSeph Wilhelmus Maria Baeten, coadjutor met recht van opvolging van Mgr. Hopmans, bisschop van Breda, tot titulair bisschop van Doryla. Aan deze plechtigheid waren twee bijzondere bijkomstigheden. Op de eerste plaats het feit, dat de pasbenoemde Nederlandsche Kardinaal, Mgr. de Jong de treffende gebeurtenissen voor een deel bijwoonde en op de tweede plaats, dat de reeds 80-jarige herder van het Bredasche diocees de bisschopsmacht overdroeg aan den priester die in de toekomst zijn diocees zal besturen. Spijtig was het zeer zeker, dat Kardinaal de Jong slechts het laatste deel van de plechtigheid kon bijwonen. Door autopech had hij n.l. niet op 't oorspronkelijk vastgestelde uur uit Utrecht kunnen vertrekken. kathedraal, de assistenten en de Scola Cantorum van geestelijken. En terwijl het vierstemmige Ecce Sacerdos Magnus van Vittoria prachtig en helder door de kerk ruimte klonk, schreed de stoet door de kathedraal. Het was een treffend schouwspel daar vrijwel het geheele Nederlandsche Episco paat bijeen te zien. Aan het hoofd van den stoet gingen de ceremo- niarissen prof. Oomen van het groot-seminarie te Hoeven, kape laan de Beer van de kathedrale kerk en kapelaan Roes, secretaris van Mgr. Hopmans. Daarachter volgden de wijdeling. Mgr. Bae ten, met den consecrator, Mgr. P. Hopmans en vervolgens de assis- tent-Bischoppen Mgr. Huibers en Mgr. Lemmens. Hierachter volgden Mgr. Giobbe, de Pause lijke Internuntius en Mgr. Mut- saerts, de Bisschop van den Bosch De in Neo-Gothische stijl van Cuypers opgetrokken kathedraal bleek veel te klein om alle be langstellenden te kunnen bevat- ten. Zeer velen moesten dan ook tevreden zijn met een plaatsje buiten de kerk, of op de trottoirs van de bevlagde straten, waar langs de hoogste geestelijke ge zagsdragers van ons land van het bisschoppelijk paleis aan de Vee markt naar de kathedraal aan de Haven reden. Reeds lang voor het begin der plechtigheid stroomden de genoodigden de kathedraal binnen en dra wa ren alle plaatsen bezet. In het middenschip hadden de afgevaar digden plaats genomen van de verschillende Zuster- en Broeder- congregaties uit het Bisdom, w.o. de Zusterorde van Etten, waartoe twee zusters van Mgr. Baeten be- hooren, voorts vertegenwoordigers van alle kloosterorden uit het bis dom en eenige honderden geeste lijken. Onder de wereldlijke ge noodigden waren o.a. het lid van Ged. Staten Asselbergs, als ver tegenwoordiger van den wnd. Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Brabant, ver schillende burgemeesters, o.a. de burgemeester van Alphen, de ge boorteplaats van Mgr. Baeten, ba ron van Oldenneel tot Oldenzeel, als vertegenwoordiger van de Souvereine Orde der Malthezers; vertegenwoordigers uit onderwijs- en kustenaarskringen; leden van de militaire en rechterlijke macht en deputaties van de hoofdbestu ren van diverse stal dsorganisaties en vele anderen. Tusschen de bedrijven door liet de organist-directeur van de ka thedraal, Jo Frijters, het machtige Toccata, Fugue et Hymne sur Ave Maris Stelle van Flor Peters, door de bogenrijen der kathedraal ruischen. De plechtigheid begon om ruim tien uur. De wij deling kwam toen met de Pause lijke Nuntius Mgr. Giobbe en de andere Bisschoppen aan de ka thedraal aan. De hooge kerkelijke gezagsdragers werden daar ver welkomd door het kapittel van de QitóufadieJueuLU/ AANVULLING BONNENLIJST Voor de eerste helft van de 1ste periode 1946 (23 December 1945 tot en met 5 Januari 1946). Elk der volgende geeft recht op bonnen 't koopen van Bonkaarten KA, KB, KC 601 522 250 gram bloem 523 200 gram zout 524 250 gram jam, stroop enz. 525 500 gram peulvruchten 526 2 kg. aardappelen 528 pl.m. 225 gr. huishoudzeep 529 2 doosjes lucifers B 45 1 kg. aardappelen A 46 1% liter melk B 46 C 46 3 liter melk Bonkaarten KD, KE 601 616 250 gram bloem- 617 200 gram zout 618 250 gram jam, stroop enz. 619 250 gram peulvruchten 620 1 kg. aardappelen 621 5 liter melk 622 pl.m. 225 gr. huishoudzeep 623 2 doosjes lucifers Tabakskaarten enz. T 06 2 rantsoenen tabaksartike len (geen imp. cigaretten) V 06 100 gram chocolade of suikerwerken X 06 100 gram chocolade of suikerwerken Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 28 December a.s. van des middags 12 uur af wor den gebruikt met uitzondering van de bonnen voor melk en aard appelen, waarop eerst met ingang van Maandag 31 December mag worden afgeleverd. Bij deelneming aan de maaltij den van de centrale keukens moe ten aldaar de bonnen 516 of 611 voor vleesch en 526 voor aardap pelen worden ingeleverd. Achter dezen kwamen de presbyter- assistens, Mgr. L. van Gils, President van het Seminarie van Hoeven de twee Troondiakens, Mgr. Swèere, Regent van het Klein-Seminane en pastoor Asselbergs en vervolgens de Diaken en Subdiaken van de Mis: Pastoor Antonissen uit Breda en Deken Dr. Th. v. d. Bom uit Etten. Daarachter liepen de Kanunniken Deken Rops en Pastoor Bouman, ter. wijl de stoet gesloten werd door de lagere assistenten, waarachter de Scola Cantorum van geestelijken o.l.v. Kapelaan van Mechelen van de Kathedrale kerk volgde. De ..indrukwekkende stoet begaf zich het eerst naar het altaar van het Allerheiligst Sacrament, waar een korte aanbidding plaats vond en terwijl de toonen van het "Ecce Sa cerdos" door de kerkruimte klonken, betraden de Bisschoppen en hun ge volg het hoogaltaar, waar Mgr. Giobbe en Mg'r, Mutsaerts op tus schen de koorbanken geplaatste bid. stoelen plaats namen. In de koor banken hadden reeds plaats genomen de Abten van Zundert en Oosterhout, Mgr. Verhoeven van het Bisdom Haarlem, Mgr. Prof. Dr. Mulders van de Universiteit te Nijmegen, Plebaan v. d. Made, Kanunniken, Dekens van het Bisdom em de Secretarissen van de Bisschoppeiu Na de aanbidding bij het hoogaltaar volgden de voorbereidende ceremo niën. Allereerst de Meeding' der Bis. schoppen. De Wijdeling werd daartoe naar zijn altaar, het St. Joseph-altaar geleid. De assistent-Bisschoppen droegen vervolgens den Wijdeling voor aan den Consecrator, waarna de secretaris van Mgr. Hopmans voor lezing deed van den Pauselfiken last brief. De Assistent-Bisschoppen leid den den Wijdeling vervolgens naar den Consecrator wiens ring hij, eer biedig geknield, kuste. Daarna begonnen de gebeden van de H. Mis, die door den Consecrator pontificaal werden gezongen aan het hoogaltaar en door den Wijdeling aan zijn eigen altaar werden gebeden. Tijdens de H. Mis voerde het Kathedraal-koor de vierstemmige Missa Secundo van Hans Leo Hassler uit, terwijl de wis. selende gezangen werden uitg'evoerd door de Scola Cantorum. Het geheel was uitermate plechtig en indruk wekkend. De eigenlijke wijdingsceremoniën geschiedden na het Epistel. Ze "werden ingeleid met de Litanie van Alle Heiligen, waarbij de Wijdeling ter linkerzijde van den voor zijn armstoel geknielden Consecrator plat ter aarde ging liggen. De ceremoniën die hier. na plaats vonden, waren de meest plechtige deelen van bet wijdings- Sebeuren, namelijk de oplegging van e handen dobr de 3 Bisschoppen. De handoplegging is volgens het al gemeen gevoelen der Godgeleerden het voornaamste uitwendig' teeken van de Inwendige genade, welke aan den Bisschop in zijn wijding wordt gegeven de zalving van het hoofd en de handen, de overreiking van den door den Consecrator met gewijd water besproeiden staf, het aan den rechterhand van den nieuwgewöde steken van zijn bisschopsring en het overreiken van het Evangelieboek. Dit gedeelte van het plechtig cere, monieel werd besloten met het geven van den vredeskus aan den nieuw- gewijden Bisschop door den Conse. erator en de twee assistent-Bisschop, pen. De assistent-Bisschoppen leidden den nieuwgewijde hierna naar zijn altaar, waar hij de H. Mis voortzette. Ook de Consecra tor zette de H. Mis voort aan zijn eigen altaar. Evenals het Veni Creator (bij de zalving' van het hoofd) werd ook het Credo in samenzang door alle geloovigen uitgevoerd. Bij het derde deel der grootsche plechtigheid het Heilig Offer werd de nieuwgewijde door de twee Assistent-Bisschoppen naar den troon van den Consecrator geleid, waar hij aan den Conse crator de offergaven aanbood be staande uit twee brandende kaar sen, twee brooden en twee vaatjes wijn. Vervolgens zette de Conse crator tezamen met den nieuwen Bisschop, die tusschen de Assis tent-Bisschoppen aan de Epistel zijde van het altaar stond, de H. Mis voort. Na de Communie volg- ,de de voltooiing der wijdings plechtigheden. Eerst werden mij ter en handschoenen gewijd en overgereikt, gevolgd door de in- tronisatie. Roerend was het daar na den nieuwen Bisschop met den mijter op het hoofd en den Bis schopsstaf in de linkerhand be geleid door de Assistent-Bisschop pen de geloovigen zegenend, door de kerk te zien treden, ter wijl de majestueuze klanken van het Te Deum, meegezongen door alle geloovigen, de kathedraal vuldert. De historische plechtigheid vond haar voltooiing in een plechtigen zegen vanaf het altaar door den nieuwen Bisschop en het uitgelei de van alle geestelijke hoogwaar- digheidsbekleeders onder de juichtooinen van het „Laudate Pueri." Bij het verlaten van de kathe draal hadden de nieuwe Bisschop, Kardinaal de Jong en de andere Bisschoppen een ware ovatie in ontvangst te nemen. Ook op de route naar het paleis en voor het paleis weerklonk telkens een krachtig huldebetoon. De afdeeling' "Voorlichting" van het ministerie van Landbouw, Vis- scherjj en Voedselvoorziening deelt mede: Het is begrijpelijk, dat alom in landbouwkringen vragen opkomen omtrent de consequenties der on langs ingevoerde loonsverhooging in den landbouw voor de prijzen van de producten. ZATERDAG 29 DECEMBER HILVERSUM I: 8.00 Nieuws; 12.00 Continental Kwintet; 12.35 Gramofoonmuziek; 13.00 Nieuws; 13.20 Sextet Harry de Groot; 14.00 Wereldprogramma; 15.30 Engelsehe les; 16.00 Residentie Ka mer orkest; 16.45 Boekbespreking; 17.00 Musette programma; 18.00 En semble Nina Dolce; 18.30 Het rijk overzee; 19.00 Nieuws en Reportage; 19.30 Soiistenconcert; 20.30 Het Aether Restaurant; 21.30 Hoorspel; 22.30 De componist van de week; 23.00 Nieuws; 23.15 Avondwijding; 23.30 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II: 13.00 Voor de Ned. Strijdkrachten* 13.40 Gramofoonmuziek; 14.20 Sexter van Harry de Groot; 14.45 Beeldende kunsten; 15.00 Gramofoonmuziek; 16.00 De Engelsehe cosmopoliet; i7.00 Kinderhoorspel; 17.30 Kinderkoor; 18.00 Nieuws; 18.30 GCSttaagde platen 19.30 Voor de Ned. örijdkrachten; 20.00 Eddy Walis spewF 20.30 Sport- praatje; 20.45 Het Omroeporkest; 21.45 Avondwtjding; 22.00 Nieuws; 22.20 Gramofoonmuziek. Gedurende den oorlog zijn er in Noord- en Zd.-Amerika ruim 1500 spionnen e.d. gearres teerd. In Vatieaan- sche kringen heerscht de meening, dat Kar dinaal Masella, Nun tius te Brazilië en een groot vriend van den Paus, zal benoemd worden tot Staatssecre taris. Bjj het terug trekken van de Brit- sche troepen uit Noor wegen zijn 43.000 Duit. sche krijgsgevangenen onder Noorsehe bewa king g»esteld. Uit Azerbeidsjan wordt rust gemeld volgens radio Moskou, doch het iregeeringsgarnjfcoen in Rezajeh Houdt nog s+eeds den strijd vol. Het bericht als zouden Engelschen "De Tele graaf" hebben opge kocht wordt nu formeel tegengesproken. Er gaan geruchten dat, daar de Oostenrijksche regeering de betrek kingen met de H. Stoel zou willen herstellen, in dat verband ex-kan selier Scbusehnigg tot gezant wordt benoemd. In Irak zijn 35 dood vonnissen uitgesproken wegens opstand tegen de regeering. De minister-president prof. W. Schermerhorn bracht een bezoek aan den nieuw benoemden Kardinaal, Z. H. Exc. Mgr. Dr. Johannes de Jong, Aartsbisschop van Utrecht. De minister president wenscht Z. Em. geluk met diens hooge benoeming. (Anefo, 't Sticht P.) In het thans gevolgde stelsel van het collectief overeenkomen der loouen en arbeidsvoorwaarden eener zij ds en het vaststellen der prijzen van de producten anderzijds op basis van den kostprijs, zal een loonsver hooging, indien de verhooging van het loon niet kan worden betaald uit de ondernemerswinst, tenslote tot uitdrukking moeten komen inden prijs van het product. Aan de Stich ting voor den Landbouw was dan ook van overheidszijde medegedeeld dat een verhooging' van het gemid delde uurloon voor de landarbeiders van 56 op 60 cents na het afsluiten der collectieve contracten, in de prijzen der agrarische producten zou worden verrekend. Onmiddellijk na de goedkeuring op 5 November j.l. door het college van rijksbemidde- laars van het basisuurloon' van 60 ct. heeft het ministerie van Landbouw, Vïsscherij en Voedselvoorziening be sprekingen gevoerd met de Stichting' voor den Landbouw over de prac- tische uitvoering van het principiee- le besluit. Overeenstemming toestond daarbij over het standpunt, dat alleen re kening behoeft te worden gehouden met den invloed van de loonsver hooging, voor zoover deze in de pe riode na 12 November j.l., den datum van ing*ang der loonsverhooging, in vloed doet gelden op den kostprijs der producten. De veehouderijbedrijven, welker uitgaven regelmatig doorgaan, zijn dan ook tegemoetgekomen met een melkprijsverhoog'ing en een verhoo ging van den prijs van de varkens. Omtrent den prijs van het rund- vleesch zijn de besprekingen nog gaande. Voor wat den akkerbouw betreft, kan de na 12 November verrichte en te verrichten arbeid voor het groot ste deel worden beschouwd als voor bereiding voor het oogstjaar 1946. Op dezen g'rond is het logisch te noe men, dat bij de berekening van de prijzen der producten voor 1946 de factor, dat het loon reeds op 12 No vember is ingegaan, wordt medege- rekend. Men mag verwachen dat de prijzen voor het oogstjaar 1946 bin nenkort bekend gemaakt kunnen worden. De Amerikaansche le- gerautoriteiten hebben voor de automobiel- en garagebedrijven in ons land 30 ton gereed schappen beschikbaar gesteld. Van het dis tributiekantoor te St. Oedenrode zijn 'n aan tal vrouwelijke en mannelijke ambtenaren verdacht van fraude in arrest gesteld. Vol gens mededeelingen van de KNAC zal de Moer- dijkbrug zeer binnen kort worden openge steld, zij het dan op eenige gedeelten voor eenrichtingsverkeer. Een verheugend feit, waarop na de bevrijding nog weinig de aan dacht is gevallen, is de terugkeer in Nederlandschen eigendom van het eiland Schiesmonnikoog, het eiland» der Grijze Monniken, zoo als het eertijds werd genoemd. Het eiland was Duitsch bezit. Tot ongeveer het midden der zestien de eeuw had het eiland toebe hoord aan 't klooster Claerkamp. De bewoners van dit klooster, de Claerkampster monniken, grijze of schiere monniken, zijn de oud ste eigenaars, die bekend zijn. Zij gaven aan het eiland zijn naam en wij zien in het wapen van Schiermonnikoog nog altijd haar beeltenis. Toen in 1580 de Frie- sche kloostergoederen in beslag genomen werden werd het eiland provinciaal domein. De staten van Friesland kregen echter in 1638 geldgebrek en verkochten een deel? der domeinen, waaronder ook het geheel eiland, dat later van hand tot hand ging, toen het in 1858 voor f 98.000 gekocht werd door mr. E. J. Banck te 's Gra- venhage, die het eiland in 1892 overdeed aan een Duitschen graaf in 1903 opgevolgd door zijn zoon, G. E. A. Graf von Bernstorff. Krachtens artikel 3 van het besluit vijandelijk vermogen, is Schiermonnikoog nu weder Ne- lerlandsch bezit geworden. Van de Nijmeegsche Universiteit Door de redactie wan de "Vox Ca rolina" is uitgegeveiv een gedenkboek ter herinnering aan de gevallenen van de Nijmegensche Univers'teits- gemeenschap gedurende den Oorlog. In verschillende artikelen worden herdacht de hoogleeraren Mgr. prof. dr. J. Hoogveld. Prof. Dr. Titus Brandsma en Dr. Robert Ragout S'.J. In het rouwnummer, uitgegeven door Dekker en Van der Vegt, wer den o.a. schetsen gegeven van 36 da mes- en heerenstudenten, die tus schen de jaren 1940 en 1944 vielen als slachtoffers van het oorlogsgeweld. Van hen zijn verschillenden omgeko men in de concentratiekampen zijn gevallen op den Grebbeberg of zijn gefusilleerd. Onder hen die vielen zijn ook Baron van Heuvel» tot Wezeveld en Westervlier, die als praeses van het Nijmeegsche studentencorps door de Duitschers is weggevoerd en verder J. van Hoof, redder van de Waalbrug. kCroniek fcjJOSKOU is een stap vooruit, zei Bevin op een perscon ferentie, hij vroeg verder ge duld en vertrouwen. Dat- is een oud lied op een bekende wijs. Maar wij willen geduld hebben en vertrouwen, al is ook uit het elders gepubliceerde com muniqué gebleken, dat Moskou vooral belangrijk is, om wat er niet besproken, althans niet in het slot-communique genoemd is! Wie denkt hier niet aan de kwestie Iran. Uit een intus- schen ontvangen mededeeling van Bevin blijkt nu, dat Iran wel degelijk besproken is, doch men kon het er niet over eens worden. De besprekingen wor den langs diplomatieken weg voortgezet. Italië is teleurge steld over de regeling van het vredesverdrag. Men beschouwt het in Rome als een stap terug vergeleken bij het besluit van Potsdam, en vin-'' diensten van Italië niet vol doen c; i_.i. Frankrijk is erkentelijk voor de wi*ze, waarop Bevin heeft voorkomen, dat Duitsche pro blemen te Moskou geregeld werden, nu Frankrijk daar niet bij tegenwoordig was. Er zijn geen geheime clausules vast gesteld. heeft Byrnes verze kerd. Over het algemeen is de reactie in Amerika nogal be moedigend. Men spreekt van een mooi kerstgeschenk. In elk geval kan met voldoening ge constateerd worden, dat de „vredes-machinerie" welke drie maanden geleden te Lon den vastliep, weer op gang is gebracht. Dit is ontegenzegge lijk een belangrijk feit. Niet alle kwesties zijn opgelost, op gelost is er eigenlijk nog niet een, want de oplossing van de meeste is verwezen naar com missies. Doch de apparatuur is weer hersteld en hu is er weer contact tusschen de Groote Drie, die het toch voor het zeg gen hebben. „Zij zullen", stelt een Amerikaansch blad vast, „in staat zijn, de verschillende kwesties geleidelijk tot oplos sing te brengen". Ja. wij zullen geduld moeien hebben. Maar het moet niet te lang op de proef gesteld worden, want telkens komen er weer buien opzetten, die gevaarlijk kun nen worden, als ze tijd krijgen zich te ontwikkelen.Behal ve aan Spanje, denken wij o.a. aan Turkije; de meeningsver- schillen met de Sovjet-Unie bepalen zich voorloopig nog tot de pers en de radio, maar via deze instellingen zitten deze landen elkaar niet zuinig in het haar.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 3