NIEUW VAN MOOK TERUG met constructief plan Geheime documenten van Seyss Inquart overgelegd CHRISTISON ontbindt Indonesische politie! ZATERDAG 29 DECEMBER 1945 BUREAUX c DEN HELDER Loodsgracht 69 Telefoon 2383 Besprekingen te Londen hadden bevredigend verloop Rantsoenkaartjes voor bijzondere voorzieningen PAUSELIJKE BOODSCHAP Aan Kardinaal Faulhaber NIEUWE GRONDWET VOOR INDONESIË IRAN ZOEKT HEIL Bij MOSKOU Prinselijk bezoek aan den Kardinaal Saaiste nieuws .1 AMERIKA IS NIET TEVREDEN Truman achter Byrnes 41e JAARGANG NUMMER 10818 NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Abonnementsprijs f 1.10 per maand: f 3.30 per kwartaal ALKMAAR Langestraat 42 A Telefoon 4330 HOORN Draafsingel 59 Telefoon 4712 SCHAGEN Molenstraat 52 Telefoon 459 QRIE BELANGRIJKE gevolg- trekkingen kunnen worden gemaakt na de besprekingen op Chequers, die, volgens al len die tfaarbij betrokken wa ren, over het algemeen een bevredigend verloop hebben gehad. In de eerste plaats kan wor den geconstateerd, dat de En- gelsche zoowel als de Neder-* landsche regeering erkentdat een toestand van veiligheid in Nederlandsch Indië een drin gende ngodzaak is. De aanwe zigheid van den chef van den imperialen generalen staf, lord Allanbrooke, bij de besprekin gen is een duidelijk bewijs voor het belang, dat men hecht aan de maatregelen tot het herstel van wet en orde. In de tweede plaats blijkt er een wederzijdsch begrip te be staan voor elkanders positie en moeilijkheden en voor de besprekingen en reserves, wel ke daarvan een mogelijk ge volg zijn. In de derde plaats is, als gevolg van deze groote mate van gelijkheid van inzicht, waarmede beide regeeringen de Indonesische vraagstukken benaderen, de mogelijkheid van overeenstemming met de Indonesiërs aanzienlijk toege nomen. De Indonesiërs zullen nu moeten toonen, of zij bereid en in staat zijn tot een con structieve samenwerking. De onderhandelingen met de Indonesiërs zullen, zoo meldt A.N.P.-Aneta uit Londen, na den terugkeer van dr. v. Mook naar Batavia weldra in een niéuwe faze komen, doch sen- sationeele ontwikkelingen kun nen daarbij nauwelijks ver wacht worden. Niettemin be staat het rustige vertrouwen, dat er Hn de naaste toekomst voorwaarden zullen worden geschapen, die een basis op-% leveren, waarop een construc tieve politiek kan worcjen ge bouwd, welke van Mook op zijn persconferentie een poli tiek van verzoening en over eenstemming" noemde en die den nationalisten werkelijk bevrediging kan schenken. In dit 'stadium zou het zui ver speculatief zijn, gedetail leerde voorspellingen te doen omtrent het plan dat bij de komende besprekingen te Ba tavia waarschijnlijk ter tafel zal worden gebracht. Tijdens van Mook's bezoek aan Den Haag js een plan voor constv tutioneele hervormingen be sproken, dat de verklaring van Koningin Wilhelmina van 6 December 1942 nader uitwerkt en een loyale interpretatie van de beloften der Koningin vormt. Wanneer van Mook naar Batavia terugkeert, weet hij, volgpns welke richtlijnen hij met de Indonesische leiders moet spreken. Zoo is bevestigd, dat de Ne derlandsche regeering de groo te lijnen van haar toekomstige politiek ten aanzien van Indië duidelijk heeft omschreven. Uit de bewoordingen van het uit gegeven communiqué schijnt men te mogen opmaken, dat deze politiek een sympathieke ontvangst van de zijde der En- gelsche regeering heeft geno ten. De Amerikaansche nieuws dienst in Duitschland meldt, dat de Paus een apostolische bood schap heeft gericht tot kardinaal Faulhaber, aartsbisschop van Munchen, waarin hij ,de Duitschë', geestelijkheid waarschuwt tegen net deelnemen aan de politiek. De Paus voegde hier echter aan toe, dat de geestelijkheid moet helpen in het herstellen van de orde en veiligheid. Duitschland, zoo zeide hij, moet de hoop niet verliezen. De geschiedenis 4eert, dat een christelijk volk, dat in wanhoop en lijden het vertrou wen in de woorden van God be houdt, weer kan bloeien. De boodschap sprak de hoop uit, dat de Duitsche kerken, welke door bombardementen waren ver nield, weer zouden worden op gebouwd en dat de kerkelijke bladen weer zouden worden ge publiceerd. De Paus besloot met te zeggen, dat hij voortdurend •voor het Duitsche volk bad, -spe ciaal voor de bewoners van Ber lijn en West-Duitschland. TIJDENS EEN KORT VERBLIJF inJNederland heeft Mr. A. M. Baron pan TuyR van Serooskerken, vertegenwoordiger van de Nederlandsche regeering bij het proces tegen dé oor logsmisdadigers te Neurenberg een en ander medegedeeld over hetgeen binnenkort door den Franschen aanklager over het Nederlandsche aandeel in de processtukken ter sprake zal worden gebracht. Begin Januari zal de Fransche aanklager Menthon aan het woord komen, om de misdaden der Duit- schers in Nederland «tijdens den oorlog bedreven, in het proces te Neurenberg ter sprake te brengen. De belangen der West-Europee- sche landen worden door Frank rijk waargenomen, terwijl de inte ressen der Oost-Ëuropeesche sta ten door Sovjet Rusland zullen' worden behartigd. Op deze wijze kan een veel beter'harmonisch ge heel van de gezamenlijke aan klachten worden verkregen. Door de Nederlandsche delegatie wordt naast tal van andere docu menten een „vertrouwelijk rapport van Seyss Inquart aan Hitier" overgelegd, waarin Seyss Inquart den toestand in Nederland be schrijft gedurende de periode van <29 Mei tot 19 Juli 1940. Zeer be langwekkend is de passage, waarin het aandeel van de N.S.B.'ers in den strijd tegen Duitschland wordt beschreven. Seyss Inquart schreef hierover woordelijk het volgende: „Er liegen konkrete anhaltspurik- ten dafur for, dass N.S.B. leute der uniform Niederlandische soldaten zu gunsten der einmarchierenden Reichtruppen eingegriffen haben". (Er zijn concrete bewijzen aanwe zig, dat N.S.B.'ers in de uniform van Nederlandsche soldaten ten gunste van de binnenrukkende Duitsche troepen hebben ingegre- peii.) Interessant is verder het oordeel van Seyss Inquart over Mussert. Na eerst te hebben geconstateerd, dat Mussert bang was voor het Groot-Duitsche Rijk, vervolgde Seyss Inquart: „Seine politische schqualiteiten durften die eines Durchschnittllchen Gauleiter im Reiche nicht erreichen." (Zijn po litieke capaciteiten staan ten ach ter bij die van den gemiddelden Duitschen gouwleider.) In en te Londen gehouden persconferentie .heeft Dr. van Mook verklaard, dat er een nieuwe grondwet voor Indo nesië zal worden voorgesteld, die betrekking heeft op geheel Indië dat een soort gemeene- best zal worden met plaatse lijke besturen, aangepast aan den aard en de bijzondere om standigheden van het betref fende gebied. Een voorbereidende confe rentie zou de uiteindelijke' conferentie, waarop de nieuwe, regeeringsvorm uitgewerkt zal1 worden, kunnen voorafgaan. Dr. van Mook keert op 5 Ja nuari naar Ned. Indië terug. Sommige waarnemers te Te heran voorspellen, naar Reu ter meldt, de volgende resul taten van de conferentie van Moskou, waarbij 't Iraansche probleem wel ter sprake kwam, doch niet geregeld werd, voor Iran: een zwen king naar links van de regee ring, erkenning 'van de noor delijke provincie Azerbeid zjan, olieconcessies aan Rus land, mutaties onder de hoo- gere militairen en personeel van den veiligheidsdienst, gevolgd door directe onder handelingen met de Sovjet unie, samenwerking met de Tuden (arbeiders) partij, een verdrag met Rusland in de plaats van het Engelsch-Rus- sisch-Iraansche verdrag! 's-GRAVENHAGE, 28 Dec. H. K. H, Prinses Juliana en Z #K. H. Prins Bernhard hebben een be zoek gebracht aan den nieuw be noemden kardinaal Mgr. de Jon®, om hem geluk te wenschen met zijm benoeming. De eerste permanente oever verbinding over den IJssel is te Kampen tot stand gebracht. Het plaatsen van de laatste overspanning, waarbij ver schillende autoriteiten aanwe zig waren. Het ligt in de be doeling, de brug op 3 Januari 1946 woor het verkeer open te stellen. (Henneke P.) DE GEHEELE INDONESISCHE burgerlijke politie te Batavia is door generaal Christison ontbonden, meldt A.N.P.-Aneta heden uit Batavia. Alle leden van de por»ie, officieren en manschappen beide, zijn ontwapend en in hun hoofdkwartieren opgesloten. "Het dragen van uniformen is verboden. Een grootscheepsche overval door de Britsche militaire politie op de Indonesische poiitie-hoofdkwartle- ren had geen volledig succes, daar vele Indonesische politiemanschap pen niet aanwezig waren. De aanwijzingen zijn, dat zij een „tip" hadden gekregen omtrent de Britsche voornemens. Christison had aan Sjahrir voorgesteld, de T.K.R. (Indische militaire politie) te gebruiken voor het regelen en handhaven van de orde, daar 5e generaal 'in elk geval actiever wil optreden. Men verwacht, volgens de tot nu toe ontvangen berichten, dat het Het Centraal Distributiekan toor deelt mede, dat thans im om loop gebracht zijn rantsoenkaar tjes voor bijzonderen arbeid en voor a.s. en jonge moeders. De bonnen op deze kaartjes zijn raratsoenbonnen, doch van een model, dat afwijkt van de gewone rantsoenbonnen. De bonnen der rantsoenkaartjes zijn, vierkant; de kleur is groen met in bruinen druk het artikelnummer, vooraf gegaan door de letter N. de hoe veelheid en den naam van het artikel De door de Duitschers op grondige wijze vernielde Wïlhelmina- brug te Maastricht is gedeeltelijk uit beton weer opgetrokken en voor 't verkeer opengesteld. Een kijkje op de herstelde brug. (H. v. Els P.) Indonesische nationalistische ka binet met dit verzoek van den Engelschen bevelhebber accoord zal gaan. In principe is Sjahrir er voor te vinden. De persoonlijke' verstandhouding tusschen de Engelsche en de Indonesische leiders is zoo goed, dat Christison bij een Indonesische parade is geweest en daar hartelijk door Soekarno werd ontvangen! Sjah rir verklaarde nog met trotsch, dat hem thans officieel om samen werking gevraagd was. Een van de voorwaarden voor de samen werking zal zijn. dat niet meer Nederlandsche troepen mogen landen! Hij maakte ook duidelijk dat op de aanstaande besprekingen de juiste positie van 3ie T.K.R.- eenheden, die onder generaal Christisons bevel komen te staan, bepaald zal moeten worden en in het bijzonder welke dienst zij zouden moeten verrichten, deze T.K.R.-eenheden, aldus Sjahrir, zouden op iedereen schieten, die zich aan de wet of de openbare orde onttrok, ongeacht hun na tionaliteit. Sjahrir verklaarde tenslotte dat hij het volkomen eens was met de ontwapening van iedereen, die geen recht had, wapens te dragen, De onrust in Medan neemt toe. Engeland neemt strengere maat regelen tegen de terreur in Pa lestina. Oud-minister Decker, stelt zich niet herkiesbaar voor de Tweede Kamer. Truman zal 4 Januari een radio-rede houden. Hongarije is tevreden over de re sultaten der conferentie van Mos kou. Reuters correspondent in Was hington, Hardcastle, schrijft: Men verwacht, dat Byrnes door de rechtsche oppositie hevig -be- critiseerd zal worden omdat hij bij de conferentie van Moskou „terugkrabbelde" van zijn oor spronkelijke houding tijdens de conferentie te .Londen. Amerikaansche diplomatieke kringen verhelen hun meening niet, dat Byrnes „groote conces sies" gedaan heeft en dat het zelfde in mindere mate van Bevin kan worden gezegd. De voor naamste reactie in verantwoorde lijke kringen te Washington is echter opluchting wegens het verbreken van de impasse. De grootste concessie is naar tiun meenina .vervat in het besluit be treffende het bestuur van "Japan. Vermoedelijk zullen de recht- schen er op wijzen, dat zoowel Truman als Byrnes herhaalde malen verklaard hebben, dat de if. S. in de kwestie van de bezet ting van Japan, wat er ook ge- beure, den boventoon zouden voe ren. Reeds nu zijn er aanwij zingen dat de critici het nieuwe systeem als ondeugdelijk brand merken. Men verwacht, dat kleine af- deelingen Britsche, Chineesche en Sovjet-Russische troepen binnen kort naar Japan zullen worden gezonden. Zij zullen slechts een symbolische waarde hebben, daar de Amerikaansche troepen de voornaamste bezettingstroepen zul len blijven. Verder is men ten zeerste op- felucht door het besluit om ver- er te gaan met de formuleering van de Europeesche vredesver dragen en het verbreken van de impasse in den Balkan. Naar men verwacht zal Tru man in zijn radiorede over den toestand van het land zich volle dig met Byrnes accoord verkla ren. Dit zou het bericht, dat Byr nes met bijna weergalooze vol machten naar Moskou vertrok om een overeenkomst met de Sovjet Unie te bereiken en met de ver zekering van volledigen presiden- tieelen steun, nog meer in waar de doen toenemen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 1