BALANS. DE ALKh 2 VAN IN Jaar van contrastenhongertochten en leed - Lawaai NIEUW NC^1 yjIJ RITSEN EEN BLAADJE AF van den getrouwen scheur kalender, in den tred van alledag. Het is het allerlaatste van dit jaarWij zien nu tegen het kale front en willen dit laatste blad in snippers scheuren. Wii kunnen er niet toe ko men ditmaal; er is zooveel gebeurd. Nooit was er een jaar zoo'vol van contrasten, een grabbelton^ met voorzoover de eerste vijf maanden betreft ontelbare verrassingen, die even zoovele verschrikkingen bleken te zijn, een litanie van lijden, onpeilbaar leed, van honger, fusillad* en razzia zonder eind. Ook over onze stad hing de verschrikking. VIJF MEI, DE BEVRIJDING! Wij hebben nog geen voedsel. Wij zijn slap van d?n honger, maar de Canadeezen stroomen het land binnen. De honger is gestild, omdat wij hem vergeten. De vrijheid is er, waarvoor wij vijf jaren geleden en gestreden hebben. Onze bevrijders zullen ons redden, voorzoo ver wij nog niet gevallen zijn door gebrek aan voedsel. Wij leven nog en leven opDe magere jaren zijn voorbij, er zullen vette komen. Er is nog geen schoeisel, maar de vreugde brandt, er is geen brood, maar de vrijheidshonger is gestild. Vandaag nog is er verduistering, doch het lichi straalt door. Wij'hebben nog kou, maar het laaiend vuur van dat oogenhlik doet ons geen kou voelen. Nederland is vrij Je maintiendrai is bewaarheid geworden. Nog spoelt het water over het eens vruchtbare land, nog stort zich de zilte zee over de eens goud- golvende Zeeuwsche akkers, nog zijn de huizen zonder ven sters. Maar Luctor et Èmergo, ik worstel en ontzwem, is de spreuk, die hernieuwde historie maakt. De ketens der ver drukking zijn gesprongen. Wij gaan vooruit, langzaam maar zeker, langzaamen toch zoo' hard. De Nieuwjaarsdag van '45 gaf een droef beeld van den chaos. Waar anders dezen dag in hui- selijken kring werd doorge bracht* was men nu slechts in gedachten vereend. Onze sterk ste landgenooten kreunden on der de knoet .in de concentratie kampen of dachten in een ver geten hoek van Duitschland aan familie en vrienden, die zij wel licht nimmer zouden weerzien. Familie in Holland, die in plaats van de traditioneele oliebollen, zich moeizaam sleepten naar die plaatsen, waar misschien nog igts eetbaars te verwachten viel. Een handvol bloembollen of ge telde aardappelen konden dezen dag nog tot een feest maken. Hongertochten! H«t is glad langs de wegen, glad als een spiegel. De kou is snerpend, teller dan wanneer ook. Misschien ook voelen» wij het erger dan anders, want er is geen weerstand meer, ddn slechts in den geesst. Kleeding en schoeisel is onvoldoende. Jonge kinderen wordJh er op uitgestuurd door hun ouders; oude, vaak heel oude menschen gaan er op uit, missen de kracht om den handkar voort te duwe». Alles maakt een pelgrimstocht voor den hap eten, om den ze keren hongerdood te ontloopen, gedreven door het laatste vleugje levenskracht. Het is de doodenmarseh van een tot den dood gedreven volk. Hongertochten doodenmarseh! Eindelooze processie van uitge mergelde en uitgeteerde, krach- tenlooze getuigen a charge tegen vijf jaren naziterreur. Hoeveel duizenden zijn er niet op hun tocht naar het Noorden in onze stad gelaafd zooveel het mogelijk was en hebben in een of ander schoolgebouw enkele uren van warme rust gekend. Alkmaar werd een doorgangs huis van een eindelooze lijdens karavaan. En meerderen bleven en trucks worden bestormd, ja belegerd en er is in de Lange- straat voor de bevrijders geen doorkomen aan. Hoe kan het an ders. De vreugde is losgebarsten. Stuiten is onmogelijk. Een la wine van uitgelaten blijheid neemt bezit van stad en volk. Vijf jaren van opgekropte ellen de moeten hun compensatie vinden in weinige feestdagen. De bevrijders worden omhelsd in een spontane uiting van opreeh- te dankbaarheid. Canada is fa voriet in deze dagen. Langzaam aan moet de orde worden her steld. Hatelijke bepalingen van den bezetter vervallen. Het M.G. begint zijn taak. Zuiveringscom missies confereeren. Het leven, bijna uitgeblazen, komt weer op gang. Drie stapels kaas na drie jaren rust. De 18e Mei brengt feest op 't Waagplein. De kaasmarkt heeft weer haar eerste drie stapels aangevoerd. Voor het eerst na jaren, heeft het Waagplein weer kleur gekregen. Een luid hoera blijft niet uit als de heer G. Grondsma met een toepasselijke speech den Burgemeester kaas jes aanbied voor H.M. de Konin gin, den Koning van Engeland en den Engelschen Commandant. En elke dag brengt nieuwe, kleine of groote verrassingen. Vijf dagen latër, 23 Mei, is er weer stroom voor vitale bedrij ven. Ook ons dagblad behoort tot de gelukkigen. Met ingang van dienzelfden dag verschijnt het Nieuw Noordhollandsch Dag blad als de eenige representant van de katholieke pers in den kop van' Noordholland. Wij kun nen weer in vrijheid de pen han- teeren, want de zwakke elemen ten in ons volk en onze stad, die het verzet door hun houding on dermijnden, zijn voorloopig vei lig opgeborgen in de kampen, o. op Zondag 15 Juti weer haar „Stille Omgang" doen, als een uiting tevens van oprechte dank baarheid voor het ongeschonden behoud van volk, stad en land. De plechtige H. Mis, opgedragen door den Hoogeerw. heer Deken in den Muziektuin, was .het plechtige en ontroerende hoogte punt van den dag. Oorlogsvrijwilligers treden aan. Herstel allerwegen. Onder groote belangstelling vertrok in de tweede week van Juli het eerste contingent oor logsvrijwilligers uit onze stad naar de legerplaats Mill, vanwaar zij een maand later ter verdere opleiding naar Engeland werden doorgezonden. Als overkoepelend orgaan van meerdere organisaties trad het Volksherstel meer en meer met haar acties naar buiten op. Ook het moreele volksherstel heeft alle aandacht van deze organisa tie, om zoo spoedig mogelijk weer te komen tot normale ver houdingen. Voor onze stad was er ook in dit opzicht buitenlandsche hulp komen opdagen in den vorm van het Engelsche stadje Bath, dat zich verbond Alkmaar te adop- teeren. En burgemeester van Kinschot, die eenige dagen gast was van het Adoption appeal Committee in Bath kon met zeer Opwekkend nieuws wat betreft de plannen der hulpverleening de terugreis naar Alkmaar aanvaar den. Er was toen naast de vele goederen in natura dpor de in woners van Bath reeds 6000 pond sterling (ca. 60.000 gld.) bijeen gebracht. Anderzijds had enze stad weer verplichtingen aangegaan, Heus- den te adopteeren en dit geteis terde plaatsje zooveel mogelijk uit zijn ellende®op te beuren. lür zit schot In. Maandag 13 Augustus was de dag voor de huisvrouwen. Er was weer gas zij het in beperkte mate. Er kon weer gekookt worden. Het gemartel met opgekalefater de kacheltjes gehoorde weer tot het verleden. Spoorhekken en moffenpalen hoefden niet meer te worden gesloopt. Een eeresa- luut aan dejiuisvrouw, die zich dag in, dag uit moest kwellen,; om den huisgenooten toch nog1 iets warms te kunnen voorzet ten. Zij hebben zich kranig door de moeilijkheden heengeslagen. Als tastbaar bewijs van vooruit gang diene ook, dat op denzelf den dag de Centrale Keuken söjJipt JnfessfiiyJsfc CENIGE REGELS SCHRIJVE sche politie over het afge een beschrijving geven van ee het laatste niet het minst, van uiteraard slechts een bepaaldt

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 1