BALANS 1945 DE ALKMAARSCHE POLITIE IN 1945 BEKEI NIEUW NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD MAANDAG 31 DECEMBER 1945 VAN IN Jaar van contrasten, hongertochten en leed - Lawaai van blijheid W' MAANDA Mm (IJ RITSEN EEN BLAADJE AF van den getrouwen scheur kalender, in den tred van alledag. Het is het allerlaatste van dit jaarWij zien nu tegen het kale front en willen dit laatste blad in snippers scheuren. Wij kunnen er niet toe ko men ditmaal; er is zooveel gebeurd. Nooit was er een jaar zoo vol van contrasten, een grabbeltont met voorzoover de eerste vijf maanden betreft ontelbare verrassingen, die even zoovele verschrikkingen bleken te zijn, een litanie van lijden, onpeilbaar leed, van honger, fusillad» en razzia zonder eind. Ook over onze stad hing de verschrikking. VIJF MEI, DE BEVRIJDING! Wij hebben nog geen voedsel. Wij zijn slap van den honger, maar de Canadeezen stroomen het land binnen. De honger is gestild, omdat wij hem vergeten. De vrijheid is er, waarvoor wij vijf jaren geleden en gestreden hebben. Onze bevrijders zullen ons redden, voorzoo ver wij nog niet gevallen zijn door gebrek aan voedsel. Wij leven nog en leven opDe magere jaren zijn voorbij, er zullen vette komen. Er is nog geen schoeisel, maar de vreugde brandt, er is geen brood, maar de vrijheidshonger is gestild. Vandaag nog is er verduistering, doch het licht straalt door. Wij'liebben nog kou, maar het laaiend vuur van dat oogenblik doet ons geen kou voelen. Nederland is vrij Je maintiendrai is bewaarheid geworden. Nog spoelt het water over het eens vruchtbare land. nog stort zich de zilte zee over de eens aoud- golvende Zeeuwsche akkers, nog zijn de huizen zonder ven sters. Maar Luctor et Èmergo, ik worstel en ontzwem, is de spreuk, die hernieuwde historie maakt. De ketens der ver drukking zijn gesprongen. Wij gaan vopruit, langzaam maar zeker, langzaamen toch zoo' hard. De Nieuwjaarsdag van '45 gaf een droef beeld van den chaos. Waar anders dezen dag in hui- selijken kring werd doorge bracht, was men nu slechts in gedachten vereend. Onze sterk ste landgenooten kreunden on der de knoet m de concentratie kampen of dachten in een ver geten hoek van Duitschland aan familie en vrienden, die zij wel licht nimmer zouden weerzien. Familie in Holland, die in plaats van de traditioneele oliebollen, zich moeizaam sleepten naar die plaatsen, waar misschien nog iets eetbaars te verwachten viel. Een handvol bloembollen of ge telde aardappelen konden dezen dag nog tot een feest maken. Hongertochten! Het is glad langs de wegen, glad als een spiegel. De kou is snerpend, feller dan wanneer ook. Misschien ook voelen» wij het erger dan anders, want er is geen weerstand meer, dén slechts in den geesst. Kleeding en schoeisel is onvoldoende. Jonge kinderen wordlh er op uitgestuurd door hun ouders; oude, vaak heel oude menschen gaan er op uit, missen de kracht om den handkar voort te duwen. Alles maakt een pelgrimstocht voor den hap eten, om den ze keren hongerdood te ontloopen, gedreven door het laatste vleugje levenskracht. Het is de doodenmarsch van een tot den dood gedreven volk. Hongertochten doodenmarsch! Eindelooze processie van uitge mergelde en uitgeteerde, krach- tenlooze getuigen a charge tegen vijf jaren naziterreur. Hoeveel duizenden zijn er niet op hun tocht naar het Noorden in onze stad gelaafd zooveel het mogelijk was en hebben in een of ander schoolgebouw enkele uren van warme rust gekend. Alkmaar werd een doorgangs huis van een eindelooze lijdens karavaan. En meerderen bleven voorgoed hier achter. Hen was de tocht te zwaar geweest. De watersoep van de centrale keu ken werd eiken dag dunner en de toeloop grooter. In de maand April werd eiken dag rond 17.000 porties uitgereikt en voor velen waren deze 295 calorieën de eenige voeding Gretig accep teerde men de vaak ongeschilde aardappelen en de smakelooze koolsoep, maar wat deert het. Wanneer het naakte leven op 't spel staat, stelt men geen eischen En hoevelen uit de hongerdi- stricten zullen zich bij de jaar- wisselling niet de warme kop koffie, het licht en de warmte herinneren, die zij op hun jacht naar voedsel op de pleisterplaats de St. Adelbertusschool kregen aangeboden. Desondanks had de politie druk werk. Men schen van allerlei rang en stand en eiken leeftijd werden uitge put binnengebracht op het poli tiebureau. .Een oude politiebran- card die 20 jaar lang in de kelder van het bureau had gestaan en museumstuk was, moest worden ingeschakeld voor ziekenvervoer, want auto's waren gevorderd en benzine was er slechts voor de expeditie van „Volk en Vader land". Voedselregen uit den hemel. De verlossing is nabij. Luttele dagen voor de bevrij ding strooien anders verderf- zaaiende bommenwerpers het manna uit den strakken hemel. Het volk ziet de vrijheid gloren en leeft op uit de grauwte van de hongermaanden; de verlossing schijnt nabij. Maar er vergaan nog vele dagen voor de paket- ten verdeeld zijn. Nu is het wachten een ware Tantaluskwel ling. De stoere werkers uit de ille galiteit zien de bekroning van hun werk, waarbij de inzet vaak het leven was, in het nabije ver schiet. Volhouden, nog luttelé dagen Emotioneele invasie der Canadeezen. Dan komt die dag in Mei, waar naar negen milllioen Nederlan ders jarenlang met smachtend verlangen hebben uitgezien, de dag der bevrijding. De Canadians trekken ook onze stad binnen en de bevolking van hoog tot laag is uitbundig als nimmer. Jeeps en trucks worden bestormd, ja belegerd en er is in de Lange- straat voor de bevrijders geen doorkomen aan. Hoe kan het an ders. De vreugde is losgebarsten. Stuiten is onmogelijk. Een la wine van uitgelaten blijheid neemt bezit van stad en volk. Vijf jaren van opgekropte ellen de moeten hun compensatie vinden in weinige feestdagen. De bevrijders worden omhelsd in een spontane uitmg van opreeh- te dankbaarheid. Canada is fa voriet in deze dagen. Langzaam aan moet de orde worden her steld. Hatelijke bepalingen van den bezetter vervallen. Het M.G. begint zijn taak. Zuiveringscom missies confereeren. Het leven, bijna uitgeblazen, komt weer op gang. Drie stapels kaas na drie jaren rust. De 18e Mei brengt feest op 't Waagplein. De kaasmarkt heeft weer haar eerste drie stapels aangevoerd. Voor het eerst na jaren, heeft het Waagplein weer kleur gekregen. Een luid hoera blijft niet uit als de heer G. Grondsma met een toepasselijke speech den Burgemeester kaas jes aanbied voor H.M. de Konin gin, den Koning van Engeland en den Engelschen Commandant. En elke dag brengt nieuwe, kleine of groote verrassingen. Vijf dagen latër, 23 Mei, is er weer stroom voor vitale bedrij ven. Ook ons dagblad behoort tot de gelukkigen. Met ingang van dienzelfden dag verschijnt het Nieuw Noordhollandsch Dag blad als de eenige representant van de katholieke pers in den kop van'Noordholland. Wij kun nen weer in vrijheid de pen han- teeren, want de zwakke elemen ten in ons volk en onze stad, die het verzet door hun houding on dermijnden, zijn voorloopig vei lig opgeborgen in de kampen, o. m. aan den Westprweg, en het Dr. Schaepmanplein. Zij kwamen achter prikkeldraad; anderen kwamen terug, in vrijheid, na maanden in de concentratiekam pen te hebben vertoefd. Dit ge luk viel o.m. ook ten deel aan den heer R. van Helden, ambte naar aan het gerechtsgebouw, die destijds was opgepikt wegens het verstrekken van valsche Aus- weisen. Reveil der katholieke Jeugdbeweging. Alle jeugdleiders en leidsters van het geheele katholieke jeugdwerk kwamen Dinsdag avond 5 Juni bijeen, om de be zielende woorden van ka'p de Wit en pater Meijer te aanhooren die beiden een lans braken voor de eenheid onder de katholieke jeugd. De opkomst was bewon derenswaardig groot, een bewijs dat de jeugd van plan was de zaken energiek aan te pakken. Aanmeldingsbureau voor Oorlogsvrijwilligers wordt bestormd. Nauwelijks had op 18 Juni het Bureau voor Oorlogsvrijwilligers in Alkmaar zijn poorten geopend of de „bestorming" begon. Hon derden jongelui njeldden zich, om zich in te zetten voor de be vrijding van ons Indonesië. De jeugd blijkt geenszins dood te zijn. Dit werd eens te meer be wezen ook door de indrukwek kende massa demonstratie van de geheele Alkmaarsche jeugd op dienzelfden dag. Duizenden jon gens en meisjes marcheerden met vlaggén, vaandels en muziek door Alkmaar's straten en legden getuigenis af van hun bewustzijn mede te werken aan de grootsche taak die voor de toekomst be schoren zal zijn. Ook de ouderen blijken niet stil te zitten. Er is merkbaar veel blijven hangen van de eenheids geest die vogels van allerlei pluimage in het verzet samen bond. Allerwegen werkt men aan het herstel op elk terrein. Daar van was de inzameling "op 30 Juni en 7 Juli voor de H.A.R.K. een levend bewijs. Er was hard gewerkt voor de inzamelings actie. Het resultaat was venbluf- fend. Met milde hand werd door de Alkmaarsche ingezetenen ge offerd. Na vijf jaren lang door den bezetter verboden te zijn ge weest, kon katholiek Alkmaar op Zondag 15 Juti weer haar „Stille Omgang" doen, als een uiting tevens van oprechte dank baarheid voor het ongeschonden behoud van volk, stad en land. De plechtige H. Mis, opgedragen door den Hoogeerw. heer Deken in den Muziektuin, was het plechtige en ontroerende hoogte punt van den dag. Oorlogsvrijwilligers treden aan. Herstel allerwegen. Onder groote belangstelling vertrok in de tweede week van Juli het eerste contingent oor logsvrijwilligers uit onze stad naar de legerplaats Mill, vanwaar zij een maand later ter verdere opleiding naar Engeland werden doorgezonden. Als overkoepelend orgaan van meerdere organisaties trad het Volksherstel meer en meer met haar acties naar buiten op. Ook het moreele volksherstel heeft alle aandacht van deze organisa tie, om zoo spoedig mogelijk weer te komen tot normale ver houdingen. Voor onze stad was er ook in dit opzicht buitenlandsche hulp komen opdagen in den vorm vein het Engelsche stadje Bath, dat zich verbond Alkmaar te adop» teeren. En burgemeester van Kinschot, die eenige dagen gast was van het Adoption appeal Committee in Bath kon met zeer Opwekkend nieuws wat betreft de plannen der hulpverleening de terugreis naar Alkmaar aanvaar den. Er was toen naast de vele goederen in natura dpor de in woners van Bath reeds 6000 pond sterling (ca. 60.000 gld.) bijeen gebracht. Anderzijds had ©nze stad weer verplichtingen aangegaan, Heus- den te adopteeren en dit geteis terde plaatsje zooveel mogelijk uit zijn ellende'"op te beqren. Er zit schot in. Maandag 13 Augustus was de dag voor de huisvrouwen. Er was weer gas zij het in beperkte mate. Er kon weer gekookt worden. Het gemartel met opgekalefater de kacheltjes ljehoorde weer tot het verleden. Spoorhekken en moffenpalen hoefden niet meer te worden gesloopt Een eeresa- luut aan dejiuisvrouw, die zich dag in, dag uit moest kwellen, om den huisgenooten toch nog iets warms te kunnen voorzet ten. Zij hebben zich kranig door de moeilijkheden heengeslagen. Als tastbaar bewijs van vooruit gang diene ook, dat op denzelf- den dag de Centrale Keuken werd gesloten. Gelukkig maar; te lang reeds was zij noodzake lijk kwaad geweest. Ook voor treinreizigers was er dien dag verheugend nieuvps. De dienstregeling werd vrij belang rijk uitgebreid, vooral de ver binding van Alkmaar naar Am sterdam. Het Schouwburgvraagstuk opgelost Het schouwburgvraagstuk in onze stad schijnt voorloopig te zijn opgelost, nu de plannen van de initiatiefnemers om de Koren beurs, met goedkeuring van B. en W., als zoodanig te gaan benutten vaste vormen hebben aangeno men. De heer Menno Grondsma vooral blijkt er gang achter te- willen zetten. Steeds meer herneemt hét nor male leven zijn vooroorlogschen gang. De katholieke arbeiders beginnen zich ook weer te roe ren want na vier laren stilstand kwam de pl. afd. van den R. K.' Volksbond op 23 Aug.j.L weer bijeen, om plannen te beramen voor de toekomst Het feest der bevrijding. Reeds in den avond van Don derdag 30 Augustus werd de of- ficieele viering ingezet Van de bevrijdingsfeesten, samenvallend met den verjaardag van onze Koningin, met een muzikalen rondgang van onze plaatselijke luziekcorpsen. Vrijdag daarop iracht 'n wervelwind van feest- reugde. De geheele bevolking as op de been om toch vooral iiet^ te missen. Sinds jaren was fcr een welverzorgde optocht en éen openluchtspel „Plant den Meiboom" in het Sportpark. Alk maar had zelfs buitenlandsche gasten uit het ons zoo dierbaar geworden Engelsche stadje Bath op bezoek. Ook vertegenwoordi gers uit Heusden en Vlijmen, ge meenten, die door Alkmaar in bescherming zijn genomen, na men deel aan de feestvreugde. Maandag 3 September bracht het afscheid van majoor Bok horst als districts militair com missaris. Dit afscheid bracht voor den majoor een dubbele promo tie in den vorm van rangsbevor dering tot Overste en benoeming tot provinciaal commissaris, een bewijs van het vertrouwen dat in hem werd gesteld. Katholiek leven. Zondag 16 Sept. was voor de St. Josephparochie een heuge- f r'4.: „Zoo stonden ze \.angs den weg, vrouwen, meisjes, kinderen; verkleumd en uitgeput, nauwelijks in staat het weinige voed sel, dat zij zich met ontzaggelijke moeite bij boeren hadden weten te verwerven, te vervoeren. lijke dag. De parochie kreeg er weer een priesterzoon bij. De Weleerw. Pater Joannes P Hof O.S.B. droeg zijn eerste plech tige H. Mis op. De gidsen van de St Lauren- tiusparochie hebben hun gebouw aan de Nieuwstraat weer in ge bruik kunnen nemen. Bijna 208 aangesloten meisjes namen dien dag deel aan de algemeene H. Communie, onder de H. Mis die door den aalmoezenier, kapelaan D. ét Wit werd opgedragen, 's Avonds heeft de Hoogeerw. Heer Deken de hervatting van dit jeugdwerk met een toespraak ingeleid. 300 Spoorwegmannen den muziektuin. in Driehonderd spoorwegmannen met hun familieleden bevolkten Maandag 18 Sept. den muziek tuin, om de spoorwegstaking van het afgeloopen jaar te herdenken. Burgemeester v. Kinschot sprak de dappere stakers toe. Woensdag 26 September begon ook voor onze stad de geldinle- vering. De banken werkten on der hoogspanning om de men- schenrijen in koortsachtig tempo te verwerken. De zwarte dag der zwarte Pieten, want met eigen oogen zagen wij in een café, hoe tientallén briefjes van honderd aan snippers werden gescheurd. De laatste dag van de Sep tembermaand bracht een wijzi ging in de leiding van de redac tie van onze Alkmaar-editie. Frans Otten, die vanaf de bevrij ding zijn pen hanteerde voor ons Nieuw Noordhollandsch dagblad trok naar Amsterdam om daar voor „De Maasbode" de plaatse lijke redactie waar te nemen. Zijn plaats werd ingenomen door den heer P. J. Sigon. 8-October-viering in vrij heid. Spontaan als nooit was ditmaal de viering van Alkmaar Ontzet De waarde der vrijheid was wel licht nooit zoo hoog geschat als op dezen 8 Octoberdag, na vijf jaren onderdrukking. De ochtend uren hadden een bijzonder offi cieel tintje door de toespraak van onzen oud-stadgenoot minis ter Ringers bij het Vrijheidsbeeld §>n het Victoriapark. Een grootsch vuurwerk besloot den avond Maandag 19 October bracht een slag voor de parochie van St. Laurentius. De alom graagge- ziene, sympathieke en actieve kapelaan de Wit kreeg een ander arbeidsveld toegewezen en ver trok naar Loosduinen. Tientallen van vereenigingen zouden hrem voortaan als G. A. moeten mis sen. Ook het woonwagenkamp, de speciale "parochie" van kapelaan de Wit, was in down-stemming. De R.K. Vrouwenbond is na Yijf ja ren rust weer voor het voetlicht ge treden in een zeer druk bezochte bij eenkomst in het Gulden Vlies. Ons katholieke kamp geeft dus van alle zijden weer teekenen van leven. Begin November brengt ln onze ge meente nogal wat beroering door de arrestatie van eenige ambtenaren van den voormaligen Evacuatiedienst. Een fraude van gïooten omvang blijkt door eenigen van hen te zijn gepleegd Dag en nacht werkt de wnd. Comm. van politie de heer Rijpma, persoon lijk aan de ontrafeling der feiten. Eeresaluut aan gevallen ille gale strijders. Zaterdag 17 November kon men aan de Wilhelminalaan een indrukwek kende plechtigheid aanschouwen. Vijf ondergrondsche strijders van ons volk vielen ten offer aan den bloeddorst der bezetters dien dag juist een jaar geleden. Sober doch indrukwekkend werd dezen helden een eeresaluut gebracht, die het grootsche verzet van ons' volk en onze stadgenooten belichaamden. Nooit zal men. hen kunnen vergeten. '■rmr EENIGE REGELS SCHRIJVEN over het werken der Alkrpaar- sche politie over het afgeloopen jaar, wil eigenlijk zeggen een beschrijving geven van een groot deel van het lief en leed, het laatste niet het minst, van de Alkmaarsche bevolking. Daar uiteraard slechts een bepaalde ruimte van deze kolommen ter beschikking kan worden gesteld;-ipoet ik mij Zeer beperken in mijn relaas en enkele feiten uiterst beknopt weergeven. Er is stof te over om kolommen te vullen. De geschiedenis over het afgeloopen jaar laat zich zeer duidelijk verdeelen in twee tijd perken, de politie onder Duitsche bezetting en het corps na de bevrijding van ons Vaderland. Het aaneenrijgen der gebeurte nissen in dit korte bestek moet i. v. m. hei zeer afwisselend politieleven een caleidoscopisch beeld opleveren. Ik behoef U niet meer uiteen te zetten hoe moeilijk het voor een politieman kon zijn onder de bezetting, wanneer hij zijn taak hoog opvatte en een dienend ambtenaar der bevolking wilde blijven. HOEWEL de ineenstorting van Duitschland na Dollen Dinsdag, September 1944, een feit werd, was het gevaar van maat regelen tegen bepaalde politie mannen in den aanvang van 1945 nog geenszins verminderd. De eenige winst, welke voor de be volking te boeken viel, was, dat de houding van de Germaansehe helden onder het politiepersoneel, de leden van de N.S.B. en S.S. enz. geheel gewijzifd was na Dollen Dinsdag en betoonden zij zich meermalen als ware liefde zusters der Nederlandsche maat schappij. Ik mocht dit ook uit den mond van den thans gedetineer den S.D. man Viebahn vernemen. In Januari 1945 werden herhaal delijk razzia's gehouden voor den „arbeidsinzet". Hierbij werd he iaas het slachtoffer van den Duit- schen kogel de 22-jarige ingeze tene R. Breed, die na aanhouding trachtte te vluchten. Nog wel be kend zal zijn, dat verscheidene malen in de gemeente pamfletten werden aangeplakt, onaerteekend door „de Vereenigde Verzetsor ganisaties". waarin werd aange spoord geen gevolg te geven aan een oproep voor den „arbeids inzet". Veel succes hadden de valsche bil jetten z.g. uitgevaardigd door den "Algemeen gemachtigde voor de totale oorlogsinspanning Liese", waarin werd kennis gegeven dat het vertrek van personen, aangewezen voor den "arbeidsinzet", was uitge steld i v.mv transportmoeilijkheden. Er is dan ook van tret vertrekken in derdaad niets terecht gekomen. Het politiebureau werd op last van den S.D. de kluis, waarin de bevolkings registers van 38 gemeenten werden geborgen. De toegangsdeuren moesten dag en nacht gesloten blijven en slechts één persoon tegelijk moctrt naar binnen treden. Op 8 Februari werd een ovèrval gepleegd op het Stadhuis, waarbij de overvallers' on der bedreiging met vuurwapenen in het bezit kwamen v^p een paar hon. derd blanco persoonsbewijzen. (On geveer een jaar van tevoren, nl. op 15 Februari 1944, werd "de" overval op het Stadhuis gepleegd, waarvan de 19-jarige patriot Jan Hoberg het slachtoffer is geworden, die op laag hartige wijze aan het bureau van politie door gezamenlijke "Germaan, sche" lafheid is mishandeld.) In den avond,van dienzelfden dafe, dus 8 Februari, vond nog een overval plaats bij schoenlrandelaar Netten in de Langestraat, alwaar een groote partij schoenen werd ontvreemd, doch die helaas het leven kostte van één der overvallers. Op 15 Februari weer een overval, hans bij een kleermaker in de Sehoutenstraat. waar een aantal in reparatie zijnde Duitsche uniformen verd meegenomen. Dien dag werd er ook een aanslag gepleegd op den owezen hoofdwachtmeester Staats, lie door een kogel in de linkerarm werd getroffen. Voorts op 18 Febr. een aanslag op een bewaker van den z.g. "wachtdienst tegen sabotage" en op 13 Maart een pqging tot aanslag op een aannemer. De laatste overval vóór de bevrijding vond plaats op" een manufacturenzaak tot het buit maken van overalls. Onvergetelijk lit de periode van oorlogsellende blijven de z.g. groote hongertochten lit de groote steden. Des avonds cwamen de trekkers bij honderdtal- en om nachtverblijf bij de politie, lie dan deed wat ze kon doen om le menschen te helpen. Uit de bur gerij werd i.v. hiermede een comité gevormd, dat uitstekend werk heeft verricht voor dezè door honger ge dreven menschen. Enkele lokalen van de St. Adelbertusschool werden voor hen ingericht. Men kan zich wellicht nog her inneren hoe de Londensche radio Alkmaar heeft geprezen vanwege het falen der pogingen van de Duitschers om de Alkmaarders voor den „arbeidsinzet" weg te sleepen en hoe ook hier voor de Alkmaarders „de Victorie" begon. De beruchte Landwacht wist on danks het weinig succes, dat zij voor hun grooten meester onder de Alkmaarders wist te verove ren, andere lauweren te oogsten en ontzag zich niet prooien te be machtigen voor den arbeidsinzet onder de doortrekkende en hier overnachtende door honger gedre ven Nederlandsche burgers. Een onvergetelijke minachting moge hen deelachtig blijven! Plantsoen dienst zal met leedwezen moeten getuigen van de omgekaptg^»boo- men. welke voor brandstof moes ten dienen. Dreigementen van den Ortskommandant hierover bleven vruchteloos. Ook hier weer het ellendige schouwspel van in nige samenwerking. Feldgendar- merie en Landwacht maakten jacht op „zagers", die naar Duitschland werden gedeporteerd. Welk een zonnige late lentebode beteekende toen als contrast na al deze sombere tijden de komst van de voedselpakketten werpende Ameri- kaansche en Engelsche bommenwer pers in de eerste Meidagen, die Alk- maar ook niet vergaten. Het moet voor den "zwaren" Ortskommandant, die af en toe het eten in de Centrale Keuken temidden van de in rijen wachtende hongerende bevolking kwam keuren, een onvergetelijken COMMISSARIS W. RIJPMA. treurigen dag' zijn geweest! T}e Be vrijding naderde. De "onzichtbare" radio's kondigden op Vrijdagavond 4 Mei de Duitsche capitulatie aam De enthousiaste bevolking van Alk maar kende geen spertijd meer en verzamelde zich symbolisch bij het huis van haar gehate Landwacht, waar de politie groote moeite had haar in bedwang te houden. Nog was er echter geen totale vrede. Op 5 Mei behaagde het den van zijn troon ge- stooten Ortskommandant de bevol king toe te staan de vlaggen uit te steken, echter niet van officieel© ge bouwen. Het was zoo waar de politie die zich nu eens niet ergens aan stoorde en wapperde de Nederland sche driekleur des morgens om 10 uur vanaf het Politiebureau, wat een uitbundig gejuich bij het publiek veroorzaakte. Onmiddellijk daarop was de stad één vlaggenzee. Het ging echter zoo maar niet en de vrijheid was nog neit geheel gewonnen, want weer lieten de Duitsche bezetters door de macht van hun wapenen hun kanonnentaal spreken. Ieder feest- vertoon werd des avonds verboden en wedden er patrouilles met veel machtsvertoon in de stad geloopen. Deze nacht kostte nog aan twee Vaderlanders, leden van de B.S., den - dood De bevrijding was de volgende dagen een totale werkelijkheid. Op 7 Mei kwamen onze bevrij ders, de Canadeezen, de stad bin nen rollen in hun zoo populair geworden jeeps. Hieraan vooraf ging de intocht van den Burge meester, die ik vergezelde. Mijn eerste taak was het overnemen van het commando over het po litiecorps van Kapitein Sauer. De zuivering volgde en bedroeg het officieele aantal gezpiverden: 16 man. Hieronder bevonden zich ook de reeds gevluchte vaandrig Balkenende en de slechts enkele weken uit Leeuwarden te Alk maar bij het corps gedetacheerde S.S. opperluitenant Huiskes, die met de Landwacht was vertrok ken. Als tweede taak volgde toen onmiddellijk mijn optreden als Districts en Plaatselijk Arrestatie Commandant. Ik smaakte het ge noegen de manschappen der ar- restatieploegeii te mogen toespre ken en instrueefen en was het bijbrengen van bezieling een overbodige taak. Nog versch ligt in ons geheugen het enthousiaste medeleven der bevolking bij de arrestatie der landverraderlijke elementen. Het Kerkplein bevatte 'n ontelbare menigte van dicht op elkaar staande menschen. Men gevoelde zich bevrijd van zijn spionnen en handlangers van den vijand. De samenwerking tus- schen politie en illegaliteit was uitstekend en is dit gebleven. De bres, welke door de zuivering in het corps was geslagen bracht enorme moeilijkheden met zich mede. Daarbij kwam, dat er een groot aantal leden van het corps practisch werd uitgeschakeld voor P.O.D. werk. De politioneele werkzaamheden verdubbelden zich en moest alles als het ware tegelijk worden aangepakt. We zijn er doorheen geslagen en is er de eerste maanden door het per soneel zeer hard gewerkt. De ge-uniformeerde politie deed 12-urigen dienst. De bijzondere af- deelingen werken nog steeds onder hoogspanning en er wordt alle dagen veel overwerk verricht. Eén regel van deze Oude jaarsoverpeinzing zou ik gaarne wijden om hier openlijk dank uit te spreken aan alle leden van het corps voor het door hen speciaal in de eerste maandengele verde werk. Het verlichtte mijn taak. De samenwerking met den Militairen Commissaris is goed geweest. Er be stond een sfeer van onderling be grijpen der moeilijkheden. Hooger kader ontbrak de eerste maanden geheel en er traden op 15 Augustus 3 Inspecteurs in dienst. Geleidelijk aan kon aan den Ppbouw van het corps worden gewerkt. De dagelij k- sche werkzaamheden namen alles in beslag; het uitzoeken der sollici tanten, die zeer vele waren voor hulpagenten, kostten uren en uren. Er zijn thans 30 hulpagenten in dienst getreden die allen echter nog aan een grondige opleiding zijn onder worpen alvorens als allround politie, man naar de eischen des tijds zich van hun taak te kunnen-kwijten. Er man naar de eischen des zich zal zeker nog een geruimen tijd moe ten marcheeren alvorens ik tevreden ben en mijn idee van een up to date corps verwerkelijkt zal zijn. Vele. af deelingen Ec. Dienst, Vreem delingendienst, de. volledige Recher che, Verkeersdienst, Kinderpolitie enz. snakken naar deskundig perso neel. De geheele afdeeling Recherche (w.o. ook de politieke) alsook de afdeeling "Bijzondere Opdrachten" verdienen een bijzonder woord van lof voor het uitnemende politiewerk door hen in de afgeloopen maanden verricht. Dag en nacht hebben zij op bun post gestaan zonder op tijd te letten, waardoor vele misdrijven tot klaarheid zijn gebracht. Alkmaar heeft' verschillende malen van zich doen spreken en zeer zeker zal de strafzaak Van der Pluijm een bij zondere plaats in haar annalen in nemen. In ons aller eeheuffen ligt de reeks van bevrijdings- en buurt feesten, die alle bijzonder wel zijn geslaagd. Naar mijn meening is het ontbreken van alcoholhouden de dranken hierop sterk van in vloed geweest. Als een teeken des tijds demonstreerde zich eep wa re danswoede onder de bevolking. Het was als een bloemknop die plotseling onder de bevrijaings- warmte openbarstte. Een kalmee ring is reeds kenbaar. Als slot van dit relaas wil ik hier ook tegen over de burgerij memoreeren het vele belangrijke werk, dat nog dagelijks door het „hart" van de politie, de afdeeling Administratie in onbaatzuchtige toewijding wordt gepresteerd. Ook deze af deeling is steeds overbelast, maar zij slaan zich er goed doorheen. Met een sterk vertrouwen, dat het geheele politiecorps met haar her nieuwde geestkracht de gemeente zal dienen, zie ik het jaar 1946 tegemoet. "St Cin sliver. Op het feest van Silcaecilia vier de enze befaamde hat0nie van die naam haar zilveren be|ansfeest Het populaire muziekcorps mocht van heinde en ver op dienig felicitaties in ontvangst nemen. 1 Op 1 December slootLt m.G. van Huize Voorhout voorgo|haar deu ren een zeer verheugentigebeurtpiiit Het beteekende weer eeL^ap v«der op den weg naar herstelen het nor. male leven. De stormaanval van JolLa*s getui gen in den muziektuin «gehouden, bracht heel wat storm on% de ver schillende bevolkingsgroep* van on ze stad. De KA. diende bfo. echter van repliek. Jehova's getuig zullen het een tweede maal niet probeeren. licht De noodgemeenter% voor het eerst bijeen. Onze noodgemeenteraad kwk den laatsten dag van November vol het eerst bijeen, met meer nieuwl dan oude gezichten De eerste zittir|had niet veel meer om het lijf da|het verkiezen van wethouders en hef noemen van commissies, waarva^ tuschen -de uitlag nog niet beïi schijnt te zijn. De gemeentepolitie In mcj lijken tijd. -g Wnd. Comn saris W. Rijlmia aan 'twoo| Er zullen weinig organisaties of i| stellingen zijn die zoo den heelen zettingstij d door direct betrokk^ waren met allerlei maatregelen val den bezetter. Dit was voor ons oe| reden den wnd. Commissaris van Po litie den heer W. Rijpma te vcrzoej ken voor deze speciale gfelegènhei<| een overzicht te willen geven van he wel en wee van het politiecorps iri onzé gemeente gedurende het af ge-! loopen jaar. De taak van den wnd.; Commissaris vanaf na de bevrijding. was ook zeker niet Hcht. Zijn wij j goed ingelicht dan zal als bekroning voor zijn werken binnen zeer afzien- j baren tijd zijn benoeming tot defini tief commissa.ris afkomen, Waarmee men de gemeente zeer zeker zou kun nen fellclteeren. Wij laten de heer W. Rijpma hieronder zelf aan het woord. Op den drempel van 1943. Zoo stappen wij morgen met fris- schen moed het nieuwe jaar binnen. Om twaalf uur vannacht zetten wfl een royale streep onder 1945. Dat is voorbij. De Wik dient voorwaarts ge richt, met vertrouwen dat voor heel de wereld, voor ons landje en niet in het minst voor ons dierbaar Alcmaria, 1946 de stevige basis zal baren voor een vredige toekomst In welvaart voor land en volk. Dat is de meest elementaire voorwaarde op den In geslagen weg naar herstel op elk ter rein. Le magere jaren zijn voorbij; of de vette al zullen aanvangen is een "brandende" kwestie. Doch wanneer de goede wil er Is, zal met Gods hulp het nieuwe jaar den inzet vormen van een schoone toekomst in vrede. P. S. LANGE VINGERS Ten nadeele van een inwoner van onze gemeente werd dezer dagen een hoeveelheid schapenwol, die hing te drogen ln de achterkamer, ont vreemd. Uit een winkel aan den Westerwefl werd een doos met rollen pepermunt gestolen. Een winkelier in de Hoogstraat deed aangifte bij de politie, dat uit zijn winkel een doos met vet was gestolen. gevaarlijk kinderspel Door een inwoner dezer gemeente werden eenige houders met patronen ontnomen aan kinderen, die hiermede op het Stationsplein aan het spelen waren. e Het gevaarlijke goedje ligt thans veilig opgeborgen in 't politiebureau. REPATRIEERENDEN De familieleden, di^ bereids bericht hebben ontvangen van C.B.V.O. dat zij hun familieleden kunnen ver wachten, kunnen er op rekenen dat zij op 2 of 4 Januari worden thuis gebracht. NUTS SPAARBANK TE ALKMAAR Vergelijkend jaaroverzicht 1944—1945. Bij de Nutsspaarbank te Alkmaar werd in 1945 aan spaargelden ontvan gen 5.097.393.39 (v.j. 2.261.534.54) en terugbetaald f 1.754.327.60 (v. j. 1.328.889.62), zopdat meer werd in gelegd dan terugbetaald 3.343.065.79 (V. j. 932.644.92). Voorts wgjrd ovm 1945 aan rente op de spaarrekeningen bijgeschreven totaal 198.370.23 (v.j. 148.124.01); Het spaarderskanitaal. by den aan vang van 1945 groot 7.121.008.35, bedroeg aan het einde van het jaar 10.662.444.37, waaronder 51.204.73 verschuldigd aan op school sparende kinderen. In 1945 bedroeg het aantal posten van inleg 3.6.877 (v.j. 29165), dat van terugbetaling 13.369 (v.j, 10.130) te zamen 50.246 (v.j. 39.295). In 1945 werden uitgereikt 3869 nieuwe boekjes (v.j. 2150), waar onder 20 aan schoolspaarders (v. J. 320), terwijl 637 boekjes (v.j. 487) werden ingetrokken. BSj den aanvang van i945 Indroeg het aantal in omloop zijnde boekjes 18..956. Dit aantal vermeerderde -dn 1945 met 3232 tot 22.188; waaronder 2334 van op school sparende kinde ren. Het gemiddeld tegoed per spaarder (de schoolspaarders buiten beschou wing gelaten) bedraagt thans 534.46 (v.j. 430.56). Het aantal spaarbusses in omloop is thans 3689 (,v.j. 3751). Het aantal ledigingen bedroeg 3406 (v.j. 3962), waarbij bleek, dat in de busjes ge spaard was 54.993.53 (V.j. ƒ50.426.47) Vleeschbonnen pas Maandag geldig Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat men met ingang van de distributieperiode, welke op 6 Januari a.s. begint op den Vrijdag en Zaterdag voorafgaan, de aan de periode vap geldigheid op de nieuw aangewezen vleesch bonnen geen vleesch mag koopen, In den vervolge is het koopen op de nieuwe vleeschbonnen eerst toegestaan van den eersten Maandag der periode van geldig heid af, evenals'dit met melk en aardappelen reeds het geval is. Tweedehandsch! De 50.000 tweedehandsch fiet sen, welke in Enigeland zijn aan gekocht, zijn voor het grootste gedeelte bestemd voor de getrof fen gebieden Behalve heerenrij wielen zijn damesfietsen en een aantal zware transportfietsen aangekocht. De uniforme prijs zal f 55.bedragen. Die rijwie len. welke niet in de getroffen gebieden in distributie gebracht zullen worden, komen ter be schikking van het personeel van groote bedrijven, welke van vi taal belang zijn voor de Neder landsche volkshuishouding. Aan vragen kunnen collectief worden ingediend bij het Rijksbureau voor Metalen te 's-Gravenhage. In den linker bovenhoek van het couvert plaatse men het woord „rijwielen" VIJF MEI dag in onze schiedenis en deze dag vers met een eJrtr: Wij ademer In deze ui gedachten zon van millioent aarde zijn ve verschrikking genomen. En dank de ged; dere overhel venal aan Go over de moei fermd en de kans gegever Opnieuw v gen alles te licht der eeu van honderdi bleekt, versi Het is de on een grooten God verlorer wankelt nie menschen fa geeft Hij hor de eeuwighe: wij o.m. in c kei,, na het treden, van pers. rentie 1945: Inter heid v het* Ha stap n; gin, waar worden, de interr te betrad het zou hen, die ven zijn.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1945 | | pagina 2