i Gemeenteraad van Alkmaar Nieuw NoordHollandsch Dagblad Nieuwjaarsrede van den voorzitter Overigens een kurkdroge zitting HET WEERBERICHT HET AFTREDEN VAN GENERAAL REIJNDERS Generaal reijnders, die VRIJDAG II JANUARI 1946 ^ROOG, kurkdroog was de zitting van onzen noodgemeente- raad, welke gistermiddag was bijeengeroepen. De eenige verfrissching bestond uit de nieuwjaarsrede van den burge meester, die uiteraard zeer kort was, omdat burgemeester v. Kinschot zijn kruit al had verschoten op de vorige zitting, toen hij de lotgevallen onzer gemeente over het jaar 1945 op het gemeentelijk tapijt bracht en perspectieven voor 1946 opende. Driekwart van de zitting werd gevuld met he stemmen voor de verschillende commissiesEn waar eigenlijk vooruit reeds vast stonddat alle nummers één van de nominatie zouden worden gekozen, mocht men hier ook niet het element der verrassing verwachten. Onophoudelijk ging het jamblikje rond, waarin de leden hun biljet konden deponeeren. En de %ner Stoorvogel, die nu al jaren is opgescheept met het stem- üusje heeft gistermiddag heel wat metertjes moeten loopenvoor de laatste benoeming een feit was. De heer Groot beëedigd De heer P. W. Groot, die op de vorige zitting niet aanwezig was, moest alsnog beëedigd worden, teneinde tot den raad te kunnen worden toegelaten. Als de heer Groot kort daarop zijn plaats achter den groenen tafel heeft ingenomen, houdt de voorzitter zijn korte nieuwjaars rede. Nieuwjaarsrede van den Voorzitter ,,U zult mij willen veroorloven, bij het begin van het jaar, dat pas eenige dagen oud is, U en in U de bevolking van Alkmaar mijn beste heilwenschen aan te bieden en dank te zeggen voor de belang stelling, die mijn vrouw en ik van zoovele zijden hebben ondervonden bij de jaarwisseling. Wij allen hebben ons vooral op dezen Oudejaarsavond in bij zondere mate verbonden gevoeld aan een smartelijk verleden, dat zijn nasleep zal brengen tot in verre toekomst, maar onze blik was nu die van den terugzienden toeschouwer, niet meer van den man, die in den bloedigen chaos stond Het jaar, dat den vrede bracht gaf ons het hooge goed te rug, waarvan wij vroeger vrijwel onwetend jarenlang hadden geno ten. de vrijheid. Wij beseften nu, hoezeer ons leven aan beteek en is wint, wanneer wij ons rekenschap geven, ons bewust worden van het vele, dat in ons goede vader land in den loop der tijden ge groeid was in een klimaat, dat den opbloei veroorloofde van tal van belangrijke levenswaarden, vóór alles de vrijheid van den geest, waaruit tal van andere vrij heden op den duur moesten voort vloeien. En wij hebben met dank baarheid geconstateerd, dat Hoo- gere Leiding ons land 't voorrecht schonk, onder het bewind van Hare Majesteit de Koningin zijn taak in het wereldbestel weder op te vatten. Het publieke leven is bezig zich te herstellen. Wij staan voor nieu we verantwoordelijkheden, voor een nieuwe taak. Nu wij een grauw verleden kunnen afschud den, weten wij beter dan vroeger, dat menschelijke verhoudingen moeten worden gezien in een licht van hooger orde. Wij weten nu, door een bittere ervaring geleerd, dat wij meer dan ooit de handen ineen moeten slaan om het open bare leven te leiden en te houden in goede banen. Men meet en terecht de beteekenis van een land en zijn onderdeelen af naar het karakter van het bestuur, het peil van het beleid. Laten wij doen wat mogelijk is om de spo ren van een demoraliseerend ver leden zoo spoedig mogelijk uit onze samenleving te doen verdwij nen en de normen te herstellen, die aan het openbare leven, doch ook aan de particuliere verhou dingen moeten worden aangelegd, opdat de gemeenschap haar hoo ge roeping zal kunnen volgen. Onze stad kan, zich afvragend, hoe haar plaats zal zijn in het tijds gewricht dat zich nu voor ons opent, gelukkig wijzen op veel, dat haar met vertrouwen in de toekomst mag vervullen. De stad is vrijwel onge schonden, zij blijft bevoorrecht met voortreffelijk^ verbindingen te land en te water. Zij beschikt over tal van inrichtingen, die voor de vor ming en ontwikkeling en de ver zorging van haar eigen burgerij en die van de omgeving van groote be teekenis zijn. In de burgerij leeft een krachtige wil om de handen weer aan de ploeg te slaan en alle mogelijkheden, die de omstandighe den openlaten aan te grijpen om den handel en het bedrijfsleven weer tot ontwikkeling te brengen. Het is deze geestelijke en materieele goodwill, die voor een stad van groote betee kenis is. En wanneer de omstandig heden de verdere opleving veroor loven van het verkeer, zal ongetwij feld de aan natuurschoon ook nu nog zoo rijke omgeving haar ouden bloei herkrijgen, wat aan onze stad mede ten gpede zal komen. In de vorige vergadering heb ik u door tal van gegevens een beeld trachten te geven van den toestand waarin Alkmaar thans na de moei lijke oorlogsjaren verkeert. Het is in velerlei opzicht hoe kan het anders gv^en verheffend beeld. Maar wij moeten ons, juist in deze moeilijke tijden, voor oogen houden de zinspreuk onzer vaderen: concor- dia res parvae crescunt. door een dracht groeien de kleine dingen tot groote. Waaruit voortvloeit dat ver deeldheid en tweespalt een rem is voor eiken vooruitgang. Moge die eendracht Uwe Vergadering* bezielen in het belang van onze gemeente en haar bevolking. En moge dit stad huis, dat zich siert met de uitspraak van Vondel "Indien 't gemeen U roept bezorgt het als Uw eigen"; ons allen inspireeren tot het inspan nen van alle krachten om de moei lijkheden der tijden onder Gods on- misbaren zegden te boven komen." Oproep tot verdraagzaamheid. Traditiegetrouw heeft daarop de heer de Groot als nestor van den raad de rede van den voorzitter be antwoord. Hij vertolkte de dankbaarheid van de gemeentenaren, dat de burge meester weer in den schoot der fa milie is teruggekeerd en hij her nieuwd zijn beste krachten zal kun nen geven voor onze stad. Met vreugde was kennis genomen van de eervolle benoeming van den gemeentesecretaris den heer Koel- ma tot buitengewoon Hoogleeraar te Rotterdam. De heer Groot zag deze benoeming als een belooning voor noesten arbeid en als' erkenning' van den kennis op bestuursrechtelijk gebied. Ook wendde de heer Groot zich tot zijn mederaadsleden met de opwek king alle krachten in te spannen voor het heil der gemeente. Hij sprak de hoop en het vertrouwen uit, dat bij voorstellen en discussies het goede voorop gesteld zou worden en het persoonlijk belang uitgeschakeld Vooral vroeg hij om verdraagzaam heid onder de verschillende groe peeringen. Burgemeester v. Kinschot sprak daarop eenige hartelijke woorden tot mr. de Vries, die zoovele jaren als kamerstenograaf op de raadsverga deringen aanwezig' was en die thans na twee jaren in Zwitserland te hebben vertoefd wederom de no tulen kon verzorgen. Ingekomen stukken. Van het Bestuur der Ver. St. Jo seph voor de R.K. Jongensscholen alhier waren twee adressen ingeko men; inhoudende verzoek om me dewerking tot aanschaffing van schoolmeubelen; schoolboeken; leer- en hulpmiddelen; ingevolg'e art. 72 Lager Onderwijswet '20 ten behoeve van de onder zijn beheer staande St. Josephschool (ULO) en St. Wil- librordusschool. Het bestuur der R.K. Meisjesscho len verzoch in een adres de mede werking tot inriching van een cen trale verwarmingsinstallatie met oliebrander in de St. Agnesschool aan de Koornlaan. Beide adressen werden voor advies in handen van B. en W. gesteld. Commissies. Tot lid van de commissies van bij stand voor de financiën; het ê*e- meenteslachthuis; het marktwezen; het pensioenfonds en het ongevallen- fonds werd met vrijwel algemeene stemmen benoemd de heer P. W. Groot; die eveneens werd gekozen voor de aanvulling' van de vierde afdeeling in den raad. Tot lid van het College van Cura toren van het Murmelliusgymnasium werd benoemd Ds. C. von Meijen- feldt; tot lid der commissie van toe zicht op het Middelbaar Onderwijs de heer H. P. Kluitman; die eveneens werd benoemd tot lid der commis sie van toezicht op het gemeentelijk Nijverheidsonderwijstot leden der commissie van toezicht op het Lager Onderwijs mevr. J. J. W. M. Jacobse_ de Jong en de heeren J. Maats en J. Withaar; tot regent en regentes van het Burgerweeshuis resp. de heer P. W. Groot en mevr. E. Frie- link-Nales. Wegens vertrek uit de. gemeente werd aan mevr. A. Lind-Keg eervol ontslag verleend als regentes van het Burgerweeshuis; in haar plaats werd benoemd mevr. KoelmaBoer man. Tof regent van het Centraal Ziekenhuis werd benoemd de heer W. v. d. Vall. Op voorstel van de fractieleiders werden benoemd tot bestuursleden van het Maatsch. Hulpbetoon de heeren Wagenaar R.K.; Coert SDAP en Asjes CPN. Voor de benoeming vah vijf ande re leden van het M.H. uit dê burge rij stelde het seniorenconvent van den raad bij monde van den heer Sietsma voor. in de vierde groep als nummer één den heer Rentenaar op de nominatie te plaatsen. Na een opmerking van wethouder van Slin gerland trok de heer Sietsma echter zijn voorstel in. Niettemin werd de heer Rentenaar met 18 tegen 4 st. gekozen tezamen met de heeren J. Wiese; B. N. M. Broers; H. Koot en mevrouw A. J. Kaarsemaker-v. d. Vegte. Op voorstel van den heer Andrles- ma R.K. werd door den raad beslo ten als commissaris in het bestuur der Ver. voor Volkshuisvesting Alk maar te benoemen <ïen weth. van Openbare Werken, den heer Cou- wenhoven en tot zijn plaatsvervan ger ir. Ten Brink. De heer Andriesma stelde voor den burgemeester te benoemen tot den persoon bedoeld in art. 2 sub 16 der ver<|rdeninog inzake subsi- dieering bijzondere bewaarscholen. Benoemingen Voorts werden benoemd: Tot tijdelijke leeraren aan de ge meentelijke avondschool voor lager nijverheidsonderwijs de heeren D. W.Abelskamp; A. H. Bénara; J- Harlaar en J. H. Stubenitsky allen te Alkmaar; tot onderwijzer aan de school voor voortgezet gewoon lager onderwijs de heer A. Kesteloo te Anna Pau- lowna; tot onderwijzeres aan de school v. buïtengew. lager onderwijs me], f. Folkers te Almelo. De voorzitter sloot daarop de ver gadering. OVER TWAALF DAGEN TEGEN MIDDERNACHT „Tip" voor den R.K. Vrouwenbond Nadat de voo*itster van den RK Vrouwenbond de dames en ook de merkwaardig talrijke heeren begroet had, trad de jonge Tooneelvereeniging „Tip voor het voetlicht. Het tooneelspel „Over twaalf dagen, tegen middernacht iaat ons zien, hoe de aankondiging van het vergaan der wereld een gezelschap menschen totaal van streek bracht. Voor de oogen der toeschouwers ontwikkelden zich de dolste situaties, die telkens weer een nieuw lachsalvo in de zaal opriepen. Het publiek leefde luidruchtig met de avonturen der diverse acteurs mee. Na de eerste twee bedrijven, die vlot loopen en waarin men de zotheden accepteert, omdat de eene dwaasheid voortvloeit uit de andere, valt het laatste bedrfif nogal tegen Men merkt dat de auteur, Gerard Nielen, de con trole over de geesten, die hij op wekte, heeft verloren en door middel van allerlei gewrongen scènes hoe humoristisch op zichzelf ook moet trachten een sluitend einde aan de zaak te knoopen. De spelers van „Tip" gaven een aardig stuk spel te zien, dat in den heer J. Beentjes en mej. T. Ris wel een hoogtepunt be reikte. De heer Tros speelde iets te geforceerd. Als attractie werden 'n taart, cigaretten en andere heerlijkhe den verloot. De opkomst was uitstekend. R. FIETS GESTOLEN Aan de lijst der rijwieldiefstal len schijnt geen einde te komen. Gisteren werd het rijwiel van kap. van Leeuwen het corpus delicti. Heeren van het edele gilde hebben .dit voor den kape laan onontbeerlijke vervoermid del gestolen uit de gang van het St. Fidelisgebouw. ZESDAAGSCHE KERMIS Naar wij vernemen, ligt het in de bedoeling, dit jaar hier ter stede kermis te houden van Za terdag 24 t.m. Donderdag 29 Augustus. Daaruit blijkt, dat de kermis ditmaal geen negen, doch slechts zes dagen zal duren. De inschrijving voor de standplaat sen is bepaald op 19 Februari. HOLLAND HELPT INDIë De bekende Dansschool Heer en Mevr. Jack Smit organiseert op Donderdag 14 Februari voor r.k. leerlingen en introducees een groot Carnaval, hetwelk zal wor den gehouden in „Het Gulden Vlies". Voor dit carnaval zullen fraaie prijzen worden beschik baar gestéld, terwijl ter beoor deeling hiervan een jury zal worden samengesteld uit beken de personen der Alkmaarsche kunstwereld. De deelnemers zul len worden verdeeld in 3 groe pen, nl. fraaiste, meest komische en origineelste kleeding, zoowel voor groepen, paren en personen afzonderlijk. Dit carnaval, dat ontegenzeggelijk een groote at tractie voor Alkmaar zal zijn, wordt geheel gehouden ten bate van „Holland helpt Indië". Voor introducees zijn een beperkt aan tal kaarten verkrijgbaar, te be stellen bij de leerlingen. Inlich tingen voor deelname en toe gang worden verstrekt bij den heer Smit, Kennemerstraatweg 101, Alkmaar. DAMCOMPETITIE Onze Alkmaarsche Damclub D.D.D. ontmoet morgen, Zater dag, haar tweede tegenstander in de competitie der le kl. N.D.B., district West-Friesland, namelijk „Excelsior" uit Breezand. Deze nieuwelinge in onzen bond heeft getoond, niet voor de poes te zijn, daar zij onlangs „Damlust" een gelijk spel wist af te dwingen. Met belangstelling zien wij dezen wedstrijd tegemoet. DE STORM GAAT TEKEER De storm heeft hier en daar in onze stad huisgehouden. De schoorsteen van een pand aan de Kanaalkade, hoek Paternoster straat, moest het ontgelden en kwam op het trottoir terecht. In de Bloemstraat werd zelfs een dak van een woning meege nomen. Overigens was dit geen bijzonder groot nadeel, aangezien het huis, dat onbewoond was, toch reeds op vallen stond. Persoonlijke ongevallen hadden niet plaats. ZILVEREN PROFESSIEFEEST Zondag a.s., 13 Januari, hoopt de Eerw. Zuster Bertrando in het St. Elisabeth Ziekenhuis té Alk maar haar zilveren professiefeest te herdenken. Naast huishoude lijke werkzaamheden heeft zij vele jaren als kosteres haar beste krachten gewijd aan de kapel van het ziekenhuis. Wij hopen, dat de zilveren feestelinge nog vele jaren haar arbeidzaam leven mag voortzetten. Gelegenheid tot feliciteeren is er Zondagmiddag tusschen 3 en 4 uur. MOTORONGEVAL Gisteravond omstreeks 5 uur kwam een motorrijder, rijdende uit de richting Kennemersingel, voor de garage van den heer Dam aan het Geloon te vallen. Vermoedelijk slipte hij door de gladheid van den weg. De man was niet meer in staat zelf over eind te komen. Dr. Molhuizen verleende de eerste hulp. (Zaken v. d. Arrondissements Rechtbank) 3 Jongelieden J. S., H. K. en F. H. allen te Alkmaar; waren na af spraak op 't inbrekerspad gegaan en hadden in den avond van 17 Aug. '45 uit een pakhuis aan de Laat eenige balen zout gestolen. De derde be klaagde had op de uitkijk gestaan, 't Zout was aan zekere G. verkocht voor 675. Beklaagden bekenden volledig, i Er moet, zeide de officier ingegre pen worden. Het rapport over S. was niet gunstig, geen jeugdgevan- genis. Daarom eischte het O.M. tegen S. j jaar gevangenisstraf met af trek. Beklaagde K. wilde den goeden weg niet bewandelen, vandaar een eisch van 1 jaar en 6 maanden, door te brengen in een jeugdgevan genis. Ten slotte P. H. Tegen hem requi- reerde de officier 8 maanden, n.l. 4 maanden onvoorw. met aftrek en 4 m. voorw. met 3 proefjaren. Mr. Berkhouwer, verdediger van de beide eersten, beschouwden hen als slachtoffers van den zwarten handel, vond het rapport te zwart gekleurd en riep de clementie in. Mr. Sluis, die P.- H. verdedigde vroeg voor zijn cliënt een voorw. veroordeelïng. De volengde beklaagde Joh. v. D. geb. '22 te Leeuwarden en wonende te A'dam was op 15 Juli 1945 te Hoogkarspel door een openstaand raam bij een slager binnengedron gen en had daar bonkaarten ont vreemd, benevens uit de toonbank- lade een portemonnale met wissel geld. Beklaagde wist niet, hoe hij er toe gekomen was. Het rapport achtte hem vermin derd toerekenbaar. Bovendien was hij lijder aan longtuberculose. De officier vond het feit bewezen en vroeg ter beschikking stellen van de regeering. De raadsman van ver dachte Mr. Sluis, kon zich hier mede vereenigen. BERGEN „TERUG IN BERGEN" Door de K.J.V.O. De K.J.V.O. Bergen en Schoorl bracht Woensdagavond in de Rustende Jager te Bergen voor een talrijk publiek een revue voor het voetlicht genaamd „Te rug in Bergen". Het geheel be stond uit vier tooneelen; mede werkenden waren leden van de i K.J.V.O. en Mevr. Mores-Dol voor het muzikale gedeelte. Mevr- Moree komt een extra comnliment toe voor de be. ^chaafde en gevoelvolle \yijze, waarop onder haar leiding „Het lied van den Befgenaar" en „Het Angelus" van Cath. van Rennes door een dertigtal jongens en meisjes werden uitgevoerd. Uitstekend was de vertolking van Thomasvaer en Pieternel door Kees Kooge en Annie Zweed. Over het geheel geno men een revue welke gezien mag worden. WINKEL WAT DE GEMEENTERAAD BESLOOT Tijdens de onlangs gehouden raadsvergadering werd o.m. me degedeeld dat de klokken uit deze gemeente in Heiligerlee ge repareerd worden om daarna zoo spoedig mogelijk hierheen ge voerd te worden. De gemeentekade, eerder ver. Weersverwachting medegedeeld door het ICN.M.I. te De Bilt. geldig tot Zaterdagavond: VERANDERLIJK WEER Aanvankelijk krachtige, tijde lijk stormachtige Zuidwestel. wind: geheel bewolkt met nu en dan eenige .regen. Zeel zacht voor den tijd van het jaar. Later afnemende en naar West ruimende wind; breken de bewolking en eenige daling van temperatuur. huurd aan den heer L. Wurkum, 1 besloot de raad aan den heer A. Boukes te verhuren voor f 15. per jaar. Na uitgebreide discussies be sloot de raad voorts om een trek ker voor de brandspuit te koo- pen, welke tevens geschikt is als mansehaps- en materiaal wagen. Dit voertuig zal pbm. f 2975.moeten kosten, terwijl de verkoop van den ouden trek ker altijd nog f 5 a 600.zal op leveren. Ter voorziening in de vacan. te betrekking van gemeente. werkman werd als zoodanig de heer H. Jes benoemd. Wegens benoeming van den heer Bosman, onderwijzer aan de O.L. School alhier, in een gelijksoortige functie elders, be sloot de raad voorts om den heer H. van Butren te Breukelen in zijn plaats aan te stellen. Ter voorziening in de vaca ture H. B. Blommers aan de O. L. School te Lutjewinkel werd de heer B. D. Staal te 's-Herto. genbosch benoemd. Op een daartoe ingekomen verzoek verleende de raad aan den heer B. G. Boxem, onder wijzer aan de U.L.O. school te Winkel, per 20 Februari a.s. eer vol ontslag. Het dempen van de Mient, wat f 32.000.moet kosten, wordt door den raad nog even uitgesteld om van den gemeen te-opzichter eerst een begrooting voor het opnieuw vastzetten van de schoeiing af te wachten. Tenslotte" werd goedgevonden om bij ziekte van de wijkver pleegster een vervangster te la ten optreden en een auto van gemeentewege beschikbaar te stellen. HEERHUGOWAARD S.V.W. IALCMARIA IV Als er Zondag gevoetbald wordt zal in Heerhugowaard gespeeld worden S.V.W. IAlcmaria IV. Als S.V.W. op volle kracht speelt, kan er gewonnen worden. We verwachten een groot aantal toeschouwers. S.V.W. H speelt om 12 uur tegen Alkm. Boys V. Zondag 20 Januari wordt er niet gevoetbald, vanwege het 40- urengebed in de parochie Sint Dionysius. op 30 Augustus 1939 benoemd werd tot opperbevelhebber van onze land- en zeemacht, kreeg op 5 Februari 1940 eervol ont slag; hij werd opgevolgd door generaal Winkelman. Als motief voor dit aftreden is indertijd genoemd, dat er ver schil van meening „van militair. technischen aard" bestond tus schen hem en de regeering. De generaal onthult nu in een bro chure waarin dat verschil be stond. Het blijkt in de voornaamste plaats te hebben betroffen het primaire belang van een hoofd- verdedigingsstelling. Het ontwerp, dat generaal Reijnders zich had gedacht, maakte van onze Peel een zwaar verdedigde linie. Zijn opvatting was, dat daar een groote stoot verwacht kon worden naar het Westen. Deze linie kon ook de garantie bieden, dat de Belgen bij een eventueel en inval snel aanwezig konden zijn. De tegengestelde meening. die door de regeering en speciaal door minister Dijxhoorn werd gedeeld, wilde slechts een sym bolische verdediging in de Peel. Het zwaartepunt moest op den Grebheberg worden gelegd, waardoor een terugtrekken van troepen naar de Vesting „Hol land" zou kunnen worden ge dekt. De geruchten wilden ook nog, dat de laatstgenoemde meening sterk onder Duitschen druk zou staan, daar onze Oosterburen zeer ongaarne een versterkte Peellinie zagen. De feiten hebben, naar gene raal Reijnders duidelijk laat uit komen. hem wel op tragische wijze in het gelijk gesteld.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 2