Nieuuu BUYEN IN CHAMONIX Pro en contra DE ZUSVERING Voor Alkmaar en omgeving Bureaux: HET COMPROMIS IN DEN OMROEP Beter op dreef dan in Warmenhuizen! LICHTING 1945 Niet voor Duitschlond, moor voor India Ds verbindingen in de Zaanstreek Nog steeds onrust in p China lang-ademige debatten in de Tweede Kamer DE AMERIKA-TRIP Van de Nederlandsche journalisten tfootdreclacteur: R N Smits: rayon-redacteur P Siffon Abonnementsprijs t 3.40 oer kwartaal; t 1.20 per maand. Inclusief Incasso- Tosten Prijs der advertenties 13 ct per mm. regel. 40 m.m. breed: in tekst 26 ct per m.m regel. 50 m m breed Contract oc N o ordh ollands ch DatfLlad Buiten God u nergens veilig 'Von del) ZATERDAG 19 JANUARI 1945 41e JAARGANG - NUMMER 10835 ALKMAARLangestraat 42Ar tel. 4330 (K 2200) HOORN: Draaf singel 59 tel. 4712 (K 2290) DEN HELDER: Loods, gracht 69. tel. 2383 K 2230 SCHAGENMolenstraat 52 tel 459 (K2240). Bankrelatie: Noorderbank VOOR DE RADIO, in de weke- lijksche regeeringscauserie. sprekend over „Radio Nederland in den overgangstijd.", onder den titel: het compromis in den om roep, heeft minister v. d. Leeuw er Vrijdagavond op gewezen, dat de radio-uitzendingen met ingang van morgen, Zondag, niet langer verzorgd zullen worden door Herrijzend Nederland, maar door de Stichting Radio Nederland in overgangstijd, waaraan de om- roepvereenigingen haar medewer king verleenen. De Minister bracht in de eerste plaats een woord van dank aan Herrijzend Nederland, waarmee wij instem men, al waren de uitzendingen in meer dan één opzicht niet cri- tiekloos. De Minister heeft vervolgens een en ander verteld over de nieuwe regeling, wat hoofdzake lijk wel bekend is. Het valt ons echter op, en wij willen dat met een maar, in het kader van een samenvatting van zijn woorden, zeggen, dat hij de zaak veel te veel als een politieke, en niet voldoende als een ideologische „aangelegenheid", dit is dus als een zaak yan wereldbeschouwe- lijken aard, heeft behandeld. Excellentie v. d. Leeuw heeft meer een excuus tot den nieuwen toestand, dan een objectieve toe lichting daarop gegeven, een ex cuus, dat in meer dan één op zicht niet van polemische trek ken vrij te pleiten was. Een defi nitieve oplossing van het radio- vraagstuk, zoo bracht de Minis ter in herinnering, kan eerst tot stand komen, wanneer een vrij gekozen volksvertegenwoordiging zich daarover kan uitspreken, In zooverre is dit dus inderdaad een politieke, staatkundige, zaak, maar als ooit blijkt, dat staat kunde, en politiek, met de levens- en wereldbeschouwing te makeni hebben, dan is het wel mede op dit terrein! Immers, de Minister gaat na, hoe zeer de opvattingen over het „radiobestel", vergeleken Dij den voor-oorlogschen toestand, veranderd zijn en noemt dan de merkwaardige uitspraak van de Synode der Hervormde Kerk die zich, evenals de Vrijzinnig Pro- testantsche Omroep, vóór een Nationale Omroep verklaarde. Manr de Minister had er. jt» zhn zachtst gezegd, volledigheidshalve ook op moeten wijzen, dat o.a. het Doorluchtig Episcopaat van Nederland zich uitdrukkelijk uit gesproken heeft voor een zelf standige Katholieke R'dio-om- roep. Dit was geen politieke uit spraak.- maar wel een uitspraak, waar de staatkunde rekening mee moet houden. Als de minister dan ook over „symptomatische" uitspraken spreekt, daarbij doelend op de motie van de Herv. Svnode en de beslissing van den VPRO., dan had hij de uitspraak der Bis- srhopnep niet mogen -"-erzwijgen. En als hij zegt, dat die „symp tomatische" uitspraken ook gel den voor breedere lagen van ons vólk, doch dat de verkiezingen eerst zullen leeren, hoe breed die lagen zijn, dan trekt de minister deze zaak ten, principale veel meer in een politieke sfeer, dan met de werkelijkheid overeen komt. Het katholieke standpunt bijv. is niet allereerst afhankelijk van een politieke uitspraak," maar van een uitspraak van het Ker kelijk Gezag, dat in deze aange legenheid van cultureel-moree- len aard allereerst tot oordeelen bevoegd is en een leiding geeft, die beslissende richting geeft voor alle Katholieken. Het is om meer dan één reden goed, dit nog eens vast te stellen! Uit de rede van minister v. d. Leepw stippen wij verder aan, dat hij de ..rechten'' van de om- roepvereenigingen o.i. te eng be kijkt. Ook is het ons niet duide lijk, wat de bewindsman bedoelt, als hij spreekt over twee dingen in de regeling, waarbij de Regee ring zich niet kan neerleggen, nl. ten eerste, dat de eischen waar aan moet worden voldaan voor de uit te zenden programmastof, EERSTE DAG van de inernationale wedstrijden in het hardrijden op de schaats te Chamonix, waar een winter- sportweek wordt gehouden, is voor de Nederlandsche deelne mers een groot succes geworden. Zooals hekend nemen aan deze wedstrijden van Nederlandsche zijde deel de nationale kam pioen Herman Buy en, Jan Roos en Siem van Hoorn, 's Morgens werd begonnen met de 500 meter en des middags volgde de 3000 meter. Op beide nummers wisten Buyen en Roos met flinken voorsprong resp. de eerste en tweede plaats te bezetten, terwijl van Hoorn resp. als zevende en vierde werd geklas seerd. Niemand zal wel vermoed hebben, dat het eerste optre den van de Nederlandsche rijders in het buitenland een der gelijk eclatant succes zou worden. Van Buyen toch was bekend en dit bleek onlangs bij de wed. strijden in Warmenhuizen dat hij nog niet prima in vorm was, daar zijn lichamelijke conditie te wenschen overliet. In Warmenhuizen werd onze natio. nale kampioen op de 500 M. zelfs zesde met een tijd van 50,7 en thans in Chamonix reed hij er precies 47 sec. over en Roos liet 47,3 sec. noteeren. Nu zijn er drie vragen: heeft Buyen zich in Warmenhuizen gespaard, is zijn physieke condi tie de laatste weken zoo zeer verbeterd of hebben de dagen van training vóór de wedstrijden te Chamonix hem ineens in top. vorm gebracht? De oplossing zal ook hier wel in het midden lig gen. waarbij natuurlijk de vaste wil van de rijders heeft voorgeze. ten om nu eens te toonen, dat de Nederlanders, ondanks de oor. logsjaren, wel degelijk in de in. ternationale schaatsen wereld 'n woordje .kunnen meespreken. te strak zijn en dat een enkele omroepvereeniging het recht van veto zou hebben in de program- ma-coördinatie-commissie. Ten tweede meent de Regeering. dat billijk is 't verlangen' van het in terkerkelijk overleg in radio-aan gelegenheden, om de kerken ook buiten de eigenlijke godsdienst oefeningen aanspraak te doen maken op zendgelegenheid. Het is duidelijk, dat deze -zaak be trekking heeft op de meenings- verschillen lm christelijken en protestantsch-christelijken kring. In beginsel schijnt het ons ech ter niet de taak der kerk, om maatschappelijke radio-uitzendin gen te verzorgen. Maar wat deze twee punten betreft, „waarbij de Regeerimg zich niet kan neerleg gen" vragen wij ons af, hoe da nieuwe overgangsregeling, welke immers' morgen begint, nu wer ken kan. als zulk een voorname partij, gelijk de Regeering is, dit standpunt inneemt. Intusschem heeft de minister aangekondigd, dat hij binnenkort op deze aanr gelegenheid zal terugkomen, in gemeen overleg met de volksver tegenwoordiging. Terwijl de betere omstandighe. denin een wintersportplaats ook een hartig woordje meespreken. Op de 500 M. volgde op de beide Nederlanders de Fransche kampioen van 1944, Pepin, die in Chamonix woont, met een tijd van 48,9 sec. De Franschman Leon Quaglia, die ongeveer 20 jaar de nationale titelhouder is geweest, reeds ondanks zijn 50 jaren mede en werd achtste met 51 sec. Van Hoorn noteerde 50.1 sec. De Belg' Willems werd vijfde met 49.6 sec. hetgeen een nieuw Belgisch record beteekende. Het oude was 50.4 sec. Op de 3000 M. maakte Buyen een uitstekenden tijd van 5 min. 16.2 sec. (in Warmenhuizen deed hij er 5 min. 48.2 sec. overil); Roos volgde met 5 min. 28 sec. en de Franschman Pepin op de derde plaats met 5 min. 28.7 sec., hetgeen tevens een nieuw Fi'ansch record beteekende (bet oude stond op naam van Paul Rovayez met 5 min. 33 sec.): van Hoorn kwam op de eervolle vierde plaats met den- zelfden tijd als de Franschman. Ook de Beige., .stfg'ozn op dezen afstand een nieuw record, want Huylbroeck verkreeg de vijfde plaats In den tijd van 5 min. 33.5 sec. (Vervolg pag. 3, 4e kolom) IN TEGENSPRAAK met ver- schillende geruchten en onjuiste krantenberichten verneemt het A.N.P., dat er op het oogenblik geen sprake is van een bezetting van een deel van Duitschland door Nederlandsche troepen. De lichting 1945, welke thans ge keurd wordt en yermoedelijk in Mei a.s. in zijni geheel onder de wapenen zal zijn, is volledig be stemd voor den dienst in Indië. Slechts een gering contingent zal vermoedelijk in Nederland blij ven. Met ingang van Maandag 21 Januari zullen de Nederlandsche Spoorwegen een busdienst openen van Zaandam over Uitgeest naar Beverwijk. De bussen staan bij de spoorwegstations. Zoowel de Kwo Min Tang als de communistische leiders te Tsjoengkimg verklaren verontrust te zijn over de berichten, welke melding maken van gewapende botsingen in China met schending van de wapenstilstandsoveceen- komsten. Gevechten van vrij ern stige afmetingen doen zich voor in verschillende plaatsen, o.a. in Jingkau in Mandsjoerije. Deze betreurenswaardige incidenten vermogen echter geen afbreuk te doen aam de onderhandelingen te Tsjoengking, waar de politieke Volksraad blijft streven mar een regeling van alle politieke ge schillen tusschen de Kwo Min Tang en de communisten, aldus de correspondent van de Times. 2QUIVERINGEEN BRON VAN KWELLING en van onrust in het vaderlandsche gemoed, een voortdurend gevaar van splijting in het volk.Dat blijft de conclusie ook na drie dagen van langademige debatten in de Tweede Kamer over de zuivering, naar aanleiding van hetgeen daarover in de Regee- ringsnota is medegedeeld. Verleden week. Vrijdag is de Kamer er nog even mee begonnen, drie sprekers hebben zich toen laten hooren, Donderdag en Vrijdag van deze week is de discussie •.onendelijk" voortgezet. En het is er net mee als met de drank bestrijding, voor en tegenstanders komen nooit tot elkaar J"\E ZUIVERING betreft feitelijk alles en iedereen, maar in het bijzonder waren toch wel de kun stenaars. de ambtenaren, de stu denten en de pers in het parle mentaire geding. Men spreekt van een onbehagelijken en onzekeren Japansche krijgsgevangenen, die op Java werden ontwapend, aan het werk op het vliegveld te Batavia, waar ze onder bewaking van Britsche soldaten nieuwe startbanen moeten aanleggen. Anefo P. toestand, zooals mej. Tendeloo, die de houding der eereraden en der bedrijfscommissies wel eens on zuiver noemde in verband met concurrentie-motieven. Er zit ze ker in de zuivering nog geen schot. Er loopen nog vele gestaak te burgemeesters rond. En wat de studenten betreft, was de alge- meene klacht deze, dat de z.g. on derteekenaars van de beruchte verklaring veel zwaarder gestraft worden dan de hoogleeraren, die tot de houding der onderteeke naars hebben bijgedragen. Trou wens, ook hoorde men sferk de klacht, dat, als zoo vaak. de klein tjes gemakkelijker slachtoffer worden dan de grooten.... Waar blijft het wetsontwerp inzake de zuivering der kun stenaars, vroeg o.a. de heer v. d. Goes van Naters, die toen nog niet wist, dat onge veer op hetzelfde oogenblik dit wetsontwerp bij de Kamer werd ingediend. Het ontwerp regelt de normen, - eindelijk! waarnaar de kunstenaars ten aanzien van hun houding tijdens den bezettingstijd be oordeeld zullen worden en geeft de maatregelen aan, die tegen hen genomen moeten worden. Fout op fout is met de amb telijke zuivering gemaakt, be toogde de heer Sweens, R.K., het geen o.a te wijten is geweest aan de ondeskundigheid van het M.G., (Vervolg pag. 3, 4e kolom) Voor de w eerberichtendienst maakt men den laatsten tijd op het K.N.M.I. te De Bilt dagelijks gebruik van de Radio- somne. Deze is aan een para chute bevestigd en beiden wor den door een ballon omhoog- gebracht. Zoodra de ballon de aarde verlaat zendt de Radio- somne een fluittoon uit, welke op den grond geregistreerd wordt. De leider van den weer- dienst rechtsmet de ballon> even voordat deze omhoog ge laten wordt. Anefo/'t Sticht P. Een speciale verslaggever seint ons uit New York: De zes Nederlandsche journa. listen, die thans op uitnoodiging van de Amerikaansche regeering een rondreis door de Vereenigde Staten maken, waren Vrijdag avond de eere-gasten aan een diner, gegeven door de Neder landsche Club te New York. De Nederlandsche kolonie was sterk vertegenwoordigd. Onder de aan. wezigen bevopd zich ook de wnd. consul-generaal de heer v. Swin. deren. Verscheidene sprekers verweL komden 't Nederlandsche gezel, schap. Prof. J. H. Hellema sprak namens de Nederlandsche jour nalisten zijn dank uit voor de hartelijke ontvangst en gaf een beschrijving van het snelle her stel, dat Nederland de afgeloo. pen acht maanden op velerlei gebied heeft beleefd. Hij ver zuimde niet de aandacht te ves tigen op Nederland's veelvuldige behoeften op economisch terrein. Prof. Hellema zeide vervolgens, dat het gezelschap Nederlandsche journalisten zich had afgevraagd, op welke wijze het aan het Ne derlandsche publiek een getrouw beeld van de Ver. Staten zou kunnen geven. Hoewel in betrek kelijk korten tijd een uitgestrekt gebied moet worden afgelegd, zei- de prof. Hellema niettemin te vertrouwen dat de reis haar doel niet zou missen, n.l. Nederland 'n beter begrip bij te brengen van. Amerika en omgekeerd. Het gezelschap zal een week in New York blijven en daarna een bezoek brengen aan Boston, De troit, Holland (Michigan), Chica go. San Francisco, Hollywood, Santafe, New Orleans, Washing ton en andere plaatsen Op de Donderdagochtend ge houden persconferentie, waar ca. 30 Amerikaansche verslaggevers aanwezig waren die den Neder- landschen journalisten allerlei vragen stelden over den weder opbouw, de annexatie en Indone sië, bleek, dat r.ien in de Ver. Staten over het ratste onderwerp slecht is ingelich De Nederlan ders konden heel vat misverstan den wegwerken!

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1